COMMISSIE NA REACTIES OP VOORSTEL EREDIVISIE NIEUWE STIJL Geen sport- Lattek vestigt wagen maar gewone VW zijn hoop op Hoe komt het Merckx leider voetbal aan in Sardinië Tivoli onderscheiden voor meer publiek? Ajax-Feyenoord Brand„Splitsing in poules is lapmiddel „Student” een buitenbeen in alle opzichten Genève 1972 isO hB|E| rag I F r» SPORT IN HET KORT STEEGMAN wielersponsor Ploegleider Stoop werkt met nieuwe „GEEN SPRONG IN DUISTER” HRt ft DINSDAG 15 2 7 FEBRUARI 1973 Strijd 99 Taak MILD enMENTHOL’25A55 Marktwaarde Politieke bewustzijn (Van onze sportredactie) CASTRICUM/DEN HAAG. Het voorstel van de commissie, die de mogelijkheden om te komen tot een meer attractieve opzet van het be taalde voetbal onderzoekt, om de eredivisie met ingang van het komende seizoen in twee poules te splitsen, heeft een lawine van positieve reacties tot gevolg gehad. Reden voor Klaas Molenaar (het financiële brein achter de Alkmaarse eredivisieclub AZ *67; hij maakte het plan vrijdagavond wereldkundig) om de kans op verwezenlijking groot te achten. Het beslis sende woord daarover valt, zoals bekend, op de algemene vergadering be taald voetbal pp 5 mei in Utrecht. a/LST;- F "'”ïl $9 tei I I I I Bx d 'ff Uitvoering van plan Jan Huijbregts: Erezaak. (Van onze sportredactie) Joop Brand: geen voorstander BERT BREVOORD (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Zondag vliegt hij naar huis en vertrekt dan maandag opnieuw, maar dan met zijn team, naar Amsterdam. dat'Hét invoeren twee poules een groter spanningsveld tot gevolg heeft. De strijd om de landstitel wordt uiteindelijk beslist door de num mers één en twee van iedere poule, dus het wordt niet bij voorbaat een zaak van Als zijn speelmakkers in het vlieg tuig naar een uitwedstrijd om forse bedragen kaart spelen, zit Paul Breit ner over de boeken gebogen. „Als ik alleen maar kaarten, voetballen en de glamour zou hebben, was het maar een hol bestaan geweest. Studeren is een aangename afwisseling; het ver hoogt eerder de concentratie dan dat die wordt verstoord. Je moet geeste lijk ook wel eens met iets anders bezig zijn”. Wat allemaal niet weg neemt dat Paul Breitner een warme belangstelling heeft voor zijn vak, dat hij goed moet uitoefenen om niet Colombia en Argentinië hebben zich geplaatst voor de volgende ronde van het toernooi om de Daviscup (Ameri kaanse zone)/ Colombia versloeg in Bo gota Canada met 4-1. Ghana heeft dank zij een gelijkspel van 1-1 tegen Nigeria de volgende ronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal (Afrikaanse zone) be reikt. Twee weken geleden won Ghana de eerste wedstrijd tegen Nigeria met 3- 2. Voor Jan Huijbregts is doorvoeren van het voorstel ook een beetje een erezaak. L van h^t dat dè gemoederen fff"" i1ünïiïii KING SIZE FILTERS SANTANTIOCO. De Belg Roger de Vlaeminck heeft maandag de derde etappe van de Ronde van Sardinië ge wonnen. Hij legde het 193 kilometer lange parkoers van Macomer naar Sant’ Antioco af in vijf uur, drie minuten en 32 seconden. Tweede in deze etappe die gereden werd onder subtropische tempe raturen, werd zijn landgenoot Herman van Springel en d>erde wereldkampioen Eddy Merckx. Deze werd hierdoor leider in het algemeent klassement. Hij Ver drong zijn landgenoot Camille van Lan den van de eerste plaats. Roger de Vlaeminck reed deze etappe met een gemiddelde van ruim 38 kilometer per uur. De loting voor de kwartfinales van de Schotse voetbalbeker luidt: Celtic tegen winnaar AberdeenFalkirk, win naar van MontroseHamilton tegen Dundee, winnaar Glasgow RangersHi bernian tegen Airdrieonians, winnaar DumbartonThistle tegen United. Gisteren is in Londen de loting ver richt voor de kwartfinales van de En gelse voetbalbeker. De resultaten waren: Derby CountyLeeds United (de onbe twiste topper). Winnaar van Manchester City tegen Sunderland-Luton, Wolves tegen Coventry en ChelseaArsenal. DEN HAAG. Het sectiebestuur be taald voetbal van de K.N.V.B. heeft het bureau Socmar-Social and Marketing Research (een dochteronderneming van Unilever) opdracht gegeven een vooron derzoek in te stellen naar het onderwerp dat velen bezig houdt: „hoe trekken we meer publiek naar voetbalwedstrijden?” Verwacht wordt, dat reeds in de eer ste helft van april een rapport wordt uitgebracht. Aan de hand van deze gege vens zal worden besloten of er een uitgebreid landelijk onderzoek zal wor den gehouden. Dit onderzoek wordt ge daan op advies van de werkgroep ac commodatie en marketing van de sectie betaald voetbal van de K.N.V.B., waar van Bart Nijland voorzitter is. Jan Rab van Telstar: „Een uitgespro ken standpunt heb ik nog niet bepaald. Een ding is duidelijk: men zoekt naar wegen om de competitie aantrekkelijker te maken. Ideeën in die richting vallen alleen maar toe te juichen”. verzet tegen de pogingen mij in hun politieke keurslijf te krijgen. Te meer, omdat hun overtuiging op ge voelsgronden berust en niet op ken nis. Ik vind dat politieke keuze niet op emotionele basis kan plaatsvin den”. De „commissie van zes” zal haar taak, mocht de eredivisie-nieuwe stijl een feit worden, niet als afgedaan beschouwen. Klaas Molenaar: „Onze opzet is het voetbal zo attractief en zo gezond moge lijk te maken. De planning is afgestemd op een periode van drie jaar. Erg belang rijk is bijvoorbeeld ook om na te gaan hoe bij de clubs naar een strakkere organisatie kan worden gestreefd. Onder De Braziliaanse club Palmeiras heeft de leiding genomen in groep twee van het toernooi om de Zuidamerikaanse voetbalbeker. Palmeira versloeg in Sao Paulo Penerol Montevideo met 2-0. Billy Jean King heeft een voorlopig einde gemaakt aan de zegereeks van Margaret Court. De Amerikaanse tennis ten verloeg haar tegenspeelster in India napolis tijdens een toernooi met 6-7, 7-6, 6-3. Diezelfde koele benadering laat Breitner ook gelden voor Bayern München zelf. „Ik speel voetbal, om dat ik het goed kan. Het is een beroep, dat mij in staat stelt in mijn leven dingen te realiseren, die ik graag wil realiseren. Met de show eromheen heb ik niets te maken. Ik heb dezelfde vrienden als toen ik bij Bayern kwam; er is in wezen niets veranderd. Hoogstens is mijn politie ke bewustzijn groter geworden. Maar AMSTERDAM. De amateurwieler- ploeg van Peugeot, die tien jaar een vaste plaats in de pelotons had, is er komend seizoen niet meer bij. Overigens betekent dat weinig meer dan een naamsverandering, want de Santpoorter Joop Stoop bleef ploegleider en hij handhaafde zijn kern die nu gaat rijden onder de naam Michelin. In dit team zijn als nieuwelingen opgenomen: Haller (Alkmaar), Kruunenberg (Zwanenberg), Maas (Amby-Maastricht), Pater (Barne veld), Van der Stelt (Silvolde), Van Trigt (Hillegom) en Van der Werff (Westzaan). Het Nederlandse militaire voetbal elftal zal in de eliminatieronde om het wereldkampioenschap uitkomen tegen Frankrijk en Irak. Zowel eliminatie- als eindronde worden gespeeld in Congo (Brazaville) van 20 tot 30 juni. Voor het zover is, zal het voorstel in al zijn facetten grondig worden doorge praat. Molenaar: „Komende maandag voert de commissie overleg met het bestuur van de sectie betaald voetbal, daarna volgt nog een voorbespreking met het FBO-bestuur. Ik geloof stellig, dat uitvoering van het plan een haalbare kaart is”. In die richting laat ook com petitie! eider betaald voetbal Jan Huij bregts zich uit. „Uit de reacties die ik tot nu- toe zowel van de kant van het bestuur betaald voetbal als van de FBO Heb vernomen, kan ik niet anders con cluderen dan dat het plan goede kans van slagen hééft. Zondag was ik bij AZ’67—Sparta en de meningen die ik daar hoorde sterken- mij alleen maar in die overtuiging. Het is misschien gek, maar ik moet de eerste negatieve reactie nog vernemen”. voetballen zou ik bij elke andere club in de wereld kunnen doen”. De Nederlandse profwielerploeg Ca nada Dry Gazelle is in Gania derde geworden in de proloog van de ronde van de Levant, een etappewedstrijd in Spanje die tot en met zondag duurt, De ploeg eindigde met 41.29 minuten achter Rokado (14.21) en KAS (14,19). Beduidend minder enthousiast is de reactie van Haarlem-trainér Joop Brand. „Ik zie zo’n splitsing in poules zuiver als een lapmiddel. Zolang er in de competi tie geen gelijkwaardigheid beslaat, wordt er niets opgelpst.. Het-klinkt -misschien cru, maat die enige mogelijkheid- op een aantrekkelijké eredivisie isf* dat- 'Atfax én Feyenotord in een buitenlandse competi tie gaan spelen. Zoals het nu gaat wor den de rijken steeds rijker en de armen steeds armer. Aan een dergelijke situatie maak je geen einde door een eredivisie in tweeën te splitsen. Een goed voor beeld is de basketbalwereld, waar bij voorbeeld dankzij een goede sponsoring een- zeer aantrekkelijke competitie is ontstaan, met alle denkbare aantrekke lijke elementen. We moeten weer een situatie krijgen, dat er aan het begin van een seizoen een open vrgag is wie kampioen van Nederland wotdt. Ajax speelt zaterdag tegen Feyenoord en woensdag tegen Bayern München. Die twee wedstrijden leveren de club een geld op, waar de mindere clubs in de eredivisie tientallen jaren voor moeten voetballen. Daar zit de kern.” Tilburg Trappers (reeds ijshockey- kampioen) behaalde een 12-4 overwin ning op Nijmegen Nationale Nederlan den. De tussenstanden waren 2-2, 4-2, 6- 0. alleen Ajax en Feyenoord, ook al wor den ze met grote voorsprong poule- winnaeir. Is de student Breitner al een gun stige uitzondering tussen de geldjia- gers van Bayem, ook politiek valt Hij uit de toon. Bayem steunt de CSU in de deelstaat anvoorwaardelijk en heeft in de yerkiezangscampagne Strauss c.s. overdadig geholpen in de reclamesector. Het loon haalt Bayern nu binnen, doordat de CSU alles in het werk stelt om bij de regering voor Bayem vrijstelling van verma kelijkheidsbelasting te bereiken. „Bayern München”, zegt Breitner, „is HAARLEM. Een mini-enquête on der enkele eredivisie-trainers leert, dat het plan om te komen tot een nieuwe opzte van de eredivisie niet una niem als zaligmakend wordt be schouwd. Uitgesproken positief is Spar- ta-trainer Leo Steegman. „Het blijft na tuurlijk een probeersel, maar het is geen sprong in het duister. Ik zie er wel duidelijk voordelen in. Een vergelijking met de honkbalcompetitie, zoals die al is gemaakt, gaat volgens mij niet: op, om dat er niet alleen sprake is van een beslissingscompetifie tussen de poule- winnaars, maar ook de nummers twee daarin worden betrokken. Dal .maakt dè competitie-opzetvoor allé clubs aeftter Ajax en Feyënoord aarilrèkkelifker. Daardoor ontstaat er meer spanning en een direct gevolg daarvan is een grotere aantrekkingskracht op het publiek. Ik dacht, dat elke maatregel in die richting welkom is”. De strijd om <fe tweede plaats is immers ook van wezenlijk belang en daar zullen in beide poules toch attigd wel twee of drie club? betrokken zijn. Er blijft sprake van eejï vwedige com petitie waarin alle clubs tweemaal tegen elkaar uitkomen. De punten- tellen ech ter alleen voor de poulè,. $Tat voor de strijd om het kampioenschap vyan toe passing is, geldt ook voor dié in de staartgroep. De nummers acht en negen van beide groepen spelen een halve competitie om uit te maken welke twee clubs gaan degraderen. Ook daar dus een duidelijke opvoering van de factor spanning”. Vult Huijbregts aan: „Van een middenmoot is vrijwel geen sprake meer. Is een club niet betrokken bij de strijd om de bovenste plaatsen, .dan kan het bijna niet anders of .het tegenover- gèsteicje. fe het geval”. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het poule-systeem, ervan uitgaande dat de algëmené vergadéring betaald voetbal haar '’iia*t gééft, ook voor de eerste- divisie zal worden ingevoerd. Al was het alleen maar om in de beide betaalde afdelingen tot uniformiteit te komen. „Bovendien”, meent Klaas Mole naar „blijkt het systeem met periode kampioenen toch niet optimaal te vol doen. Voor een hoop mensen is het te moeilijk te volgen”. MÜNCHEN.Udo Lattek, de trainer van Bayern München, zal zaterdagavond aanwezig zijn bij Ajax-Feyenoord. Lat tek denkt dat hij dan heel wat wijzer zal worden over de kracht van Ajax, dan afgelopen zondag bij NEC- Ajax (0- 4). Bayern München treft geen bijzon dere voorbereidingen voor het Europa- cupduél. „Na de vriendschappelijke wed strijd dinsdag met ft Neurenberg tegen Santos, trainen we normaal, dat wil zeggen' eenmaal per dag. Zaterdag na de bekerwedstrijd tegen Rotweiss Oberhau sen, gaat het' team terug naar München”, aldus Lattek, Hijzelf zal overigens het eindsignaal van de wed strijd in Oberhausen niet meemaken. Hij is dan al op weg naar Ajax-Feyenoord. naast het team en naast de premie betaling te staan. Hjj is een agressie ve, opkomende verdediger, die met zijn acties veel verwarring sticht; 'goed genoeg in elk geval om in de nationale ploeg van Helmut Schön goed werk te doen. Merkwaardig ge noeg spelen de keiharde Westduitse profs gratis voor hun land, maar doen het toch niet zonder berekening. Hij is de geestelijke vader reorganisatieplan, van voetballend Nederland de afgelopen dagen bezig hield en nog ..houdt. Huijbregts: „Een aantal weken gele den kreeg ik de plannen onder ogen, zoals die dit seizoen in Mexico in de praktijk worden gebracht. Ook daar is men er toe overgegaan de hoogste afde ling in tweeën te splitsen. De commissie (behalve uit Jan Huijbregts en Klaas Molenaar bestaande uit de heren F. Zwikstra van Telstar, C. Polle van FC Utrecht en de KNVB-functionarissen C. de Fouw en G. J. Schoenmakers) was toch al bezig met het zoeken naar een groter spanningsveld in de eredivisie en naar aanleiding van hetgeen ik over de ervaringen in Mexico las heb ik wat hoofdlijnen op papier gezet. De reacties die daarop binnenkwamen waren moed gevend genoeg om tot een nadere uit werking over te gaan”. „Internationaal kun je op deze ma nier je marktwaarde verhogen”, aldus Breitner. „En de meest biedende kan me krijgen. Om te studeren heb ik veel geld nodig, al ben ik natuurlijk niet de spreekwoordelijke arme stu dent. Ik maak mij ntalent te gelde. Dat doet ieder mens. Ik vind het niet iets om trots op te zijn of om me boven de massa verheven te voelen. Ik ben maar een gewone man en goed kunnen voetballen is een ca deautje, geen verdienste. Ik maak gebruik van mijn huidige status om via de publiciteit het geluid van de gewone man te laten haren. Een beetje tegenwicht heeft dit snobisti sche Bayern echt wel nodig..,..”. een haalbare kaart” MÜNCHEN. Geen flitsende sportwagen, maar een eenvoudig oud Volkswagentje rijdt Paul Breitner, de omhoog geschoten 21-jarige linksback van Bayern München. Een buiten been in alle opzichten. Niet alleen voetballend, maar ook maatschappe lijk staat Paul Breitner met ruig bebaarde kop buiten de groep van Bayerns groot geschreven superstars. De glamour, waarvan de sterren, de kranten en het publiek in West- Duitsland hartstochtelijk houden, is Paul Breitner vreemd. Is voor de meeste spelers van Bayern München voetbal doel, alleenzaligmakend, Breitner houdt er een alternatieve filosofie op na. Het is niet zijn stre ven alleen maar rijk te worden door het voetbal; de sport is middel om zijn levensidealen te verwezenlijken. „Ik speel voetbal om te kunnen stu deren. Eigenlijk zou ik nu student moeten z(jn aan de universiteit maar daar kom ik toch niet helemaal aan toe. Mijn doei is het om kinder psycholoog te worden. Nu studeer ik nog pedagogie en dat Iaat zich wel combineren met voetballen. De sport verschaft mij het geld om zowel te studeren als een gezin te onderhou den”. M. LAURENS CONTINENTAL 'F f "f -f H't'* TA t Bayerns Paul Breitner kaart niet maar leest onverbloemd reactionaiir. pat heeft vooral te maken mét ae’ invloed van manager Schwan en de vriendschap tussen Strauss en Beckenbauer. Ik stel'mé ato de overkant'op.' In feite ben ik een tegenstander, hoewel dat in het veld niet te merken is. We hebben wel veel politieke discussies gehad. Drie jaar geleden ben ik tege lijk met trainer Lattek naar Bayem gekomen en heb me van het begin af Klaas Molenaar: „In Mexico is de publieke belangstelling na de invoering van de nieuwe competitie-opzet met 35 tot 40 percent toegenomen, Dat zijn toch wel overtuigende cijfers. Bn als ïk goed bep ingelicht, bestaan er,Hok in West- die noetner yaltebitvoorbeeld het vrjjdag- Duitslanri plannen om tot een splitsing 1 avond genoemde' Voorstel om het aantal van de Bundesliga te' komen”. v óontraotspeleré per club op maximaal -. Zr achttien te stellen. Bij een dergelijk Molenaar vervolgt „flpt is dujklafijk, 'aantal leun jeftsfellen, dat de wisselspe- _at hét invoeren van een'.eompettfie metz'ièrs, Üarilizi’tters dus, in ieder geval aan bod zullen komen. Direct gevolg daarvan is, dat hef rendement van het spelersarsenaal groter wordt”. ADVERTENTIE r: ir ,fWI fe. 5? Klaas Molenaar: optimistisch gestemd fAr" Hi i: I»?- KI;. itHsm: aitii.g s.i M "tó/- ■i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15