Onlusten in Paramaribo één dode ver on twaardiging Stakingskassen bevatten 26 miljoen gulden Een kansspel Voorstellen Hanoi stopt vrijlating Amerikanen Commissie wil J nijman Elektrotechniek en Llchtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 i 3 IV vrijheid voor pornografie Confessionelen vol is E DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AGENDA JERSEY SHOP au El Modeshow IS Verder in de krant HET WEER Telefoonbeantwoorders r „STAATSGREEP VAN BURGER” Si - Jw F' 18 mai nu in (Van onze redactie economie) Prikacties ninnnniiniiimiinnn pagina 4 VRIJ ZONNIG 76 Haarlem Deze krant bestaat uit achttien pagina’s DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 63e jaargang nummer 97 3 !1 70 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws.. 4, 5, Kunst Radio en tv Strips Economie Sport Vrijdag a s 2 maart Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES Reserveren tel 320618 9 13 13 11 15, 17 Hel woord is aan.. s B HJmuider Courant a aankru'isèn^ewenste ►Beverwijkse Courant Miljoenen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. i' •.««te» IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Korting Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij Abonnement bij vooruitbetaling 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post 30,00), p. iaat 106,20. Losse nummers 40 cent. -««on «g (Van onze pariementsredactie) Confrontatie tussen politie en betogers op het kruispunt „Spanhoek” in Paramaribo. KORT GEDING DOORGEZET ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) het KNMI tot NAAM: ADRES: WOONPLAATS: - Postzegel Mr. Burger bezocht gisteren de koningin in Paleis Huis ten Bosch. iaard izien. Vel- tal. voor verk, i te- igelj. imen Uit- :eren ngen hun Met harde hand, waarbij gebruik werd gemaakt van traangas, verspreidde de oproerpolitie de menigte. (Zie verder pagina 2) len op delen van Cambodja en Laos en door het uitstellen van het mijnen rui men in de Noordvietnamese wateren. KOOP v.a. 465,- HUUR v.a. f 20.- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN Tel. 020-456456 M - IG - EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt Inlichtingen orlo- loty- tsty- inis- Ook ■n en tig ‘lijke trta- geld, eda- ver- De methode van kabinetsformateur Burger om een progressieve premier aan een kans te helpen wordt door de con fessionele en rechtse partijen met stij gend ongenoegen aangezien. Er wordt zelfs van „een soort staatsgreep” gespro ken. Dat is een groot woord, volkomen ten onrechte gebruikt, aangezien een ka binet straks het vonnis van de Kamer zal moeten ondergaan en op geen enkele wijze” de macht van de parlementaire democratie zal kunnen omzeilen. klein mogelijk werden. Beide partijen hebben aan de onderhandelingstafel wij zigingsvoorstellen op punten van de ge- spreksnota ingediend. 2 3 3 1 o. o van Noord-Vietnam en de Vietcon een betere behandeling krijgen in Zuid-Viet- nam. levert normaal, de blokwalserijen ver werken het aanbod. In walserij-west werkten vanmorgen alleen afwerking en verzending. Een deel van de warm- en koudbandwalserijen draait op verlaagd niveau omdat daar kraandrijvers staken. Railvervoer, havens en wegvervoer draaien normaal. (Zie verder pagina 5 en 11) Wel kan het gevolg van deze zeer ongewone manier van formeren zijn, dat scheuringen ontstaan in partij fracties en misschien zelfs disciplinaire strafmaatre gelen worden genomen tegen „afvalli gen” die hun steun aan een kabinet van links geven, maar aan de andere kant zal drs Den Uyl, als hij zover komt dat hij een ploeg kan presenteren die niet meteen door de Kamer naar huis wordt gezonden, toch allerminst te benijden zijn. E en wankel, intern zeer gebrekkig verbonden ministersteam zal telkens weer de kans lopen te struikelen over zichzelf of over de parlementaire voet angels en klemmen. Maar dan heeft het linkse verbond in ieder geval zijn kans gehad en daar is het formateur Burger kennelijk om te doen. Na xijf uur onderhandelen gingen de onderhandelaars gisteravond omstreeks 11 uur naar huis. Beide partijen waren het er toen over eens geworden dat het beter was het cao-overleg op te schor ten. Vooral aan de kant van de vak- bondsonderhandelaars bestond er be hoefte tot nader beraad met de achter ban. Direct na de opschorting kwamen de bondsbesturen van de drie industrie bonden bijeen voor intern beraad. Com mentaar van voorzitter Piet Brussel van Prins Claus: Als we zo doorgaan geloof ik dat we inderdaad geen over levingskansen hebben en is het misschien wel onverantwoord om nu kinderen te krijgen. SAIGON (AFP en UPI). Noord- Vietnam heeft vandaag meegedeeld geen Amerikaanse krijgsgevangenen meer in vrijheid te zullen stellen tot de Verenig de Staten meer verantwoordelijkheid aanvaarden voor de naleving van de wapenstilstand en de vertegenwoordigers O DEN HAAG. In de confessionele fracties heerst verbazing en verontwaar diging over het feit dat formateur Bur ger zijn opdracht niet heeft teruggege ven aan de koningin, nu men eind vorige week heeft laten weten niet meer verder te willen meewerken aan zijn formatie. Men spreekt zelfs van „een staatsgreep van Burger”. Volgens de confessionele politici is Burger nu bezig buiten zijn opdracht, die luidt: „Het vormen van een kabinet dat mag ver trouwen voldoende steun in de volksver tegenwoordiging te zullen ondervinden Vólgens de confessionelen is het dui delijk dat er in de Kamer geen meer derheid is voor een progressief kabinet. Mr. Burger is echter, als gisteren gemeld, van plan om dat haarfijn uit te zoeken door de Kamerleden zoveel mogelijik af zonderlijk te benaderen. Voor vanmid dag heeft hij de ARP’er Boersma uitge nodigd. die zich vorige week kantte tegen het standnunt van zijn fractie dat Den Uyl geen kans mag hebben. Het is onduidelijk of Bunger van Boersma een toelichting wilde op zijn standpunt, of dat hij hem een zetel in een progressief kabinet zal aanbieden. NKV-voorzitter Mertens heeft gisteren aangedrongen op vorming van een kabinet-Den Uyl. Vol gens de heer Mertens moeten in zo’n regering ook enige confessionele minis ters worden opgenomen. „Het NKV zal zijn mensen niet ontraden in zo’n kabi net zitting te nemen”, aldus Mertens in een vraaggesprek met De Volkskrant. Volgens de NKV-voorzitter kan alleen een kabinet-Den Uyl in staat worden geacht een samenhangend inkomensbe leid te voeren en de lasten redelijk te doseren. Door geestverwanten toe te staan er zitting in te nemen kunnen de confessionele partijen invloed uitoefenen op het beleid en de weg vrijmaken voor een meer blijvende samenwerking in een volgende regeringsperiode, zo meent de heer Mertens. Volgens de NKV-voorzit ter zou een kabinet met de WD het wantrouwen wekken van de vakbewe ging. De manoeuvre van Burger om confes sionele Kamerleden afzonderlijk te be naderen heeft ook bij linkse confessio nelen weerstand gewekt. Enkele als pro gressief aangemerkte KVP’ers hebben inmiddels al laten weten hier beslist niet op te zullen ingaan. Verwachting van woensdagavond Overwegend droog met in het algemeen weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mistbanken. Mini mumtemperaturen tussen min 2 en min 6, maxima mor gen ongeveer plus 6 graden. Eerst weinig, later zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 C> per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ 0 ►Haarlems Dagblad c s s <3 4 De bekendmaking kwam van kolonel Bui Tin, lid van de Noordvietnamese delegatie in de gezamenlijke militaire commissie van de vier partijen. Tin zei dat de vrijlating van gevange nen zou worden gestaakt op last van zijn regering tot: Communistische afgevaardigden in de gezamenlijke militaire commissie een daadwerkelijke diplomatieke status zou den krijgen. De behuizing en de werkomgeving voor de commissie zijn verbeterd. Er een betere inachtneming van het bestand is. De verenigde staten een grotere ver antwoordelijkheid aanvaarden in het doen naleven van de wapenstilstand. Verdere aanvallen op communistische afgevaardigden in de commissie worden verboden. Amerikaanse woordvoerders zeiden dat de Amerikaanse delegatie geen offi ciële mededeling had gekregen dat de uitwisseling van gevangenen was ge staakt. De Noordvietnamezen waren vanmorgen niet op de bijeenkomst ver schenen. Noord-Vietnam heeft Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten vandaag beschul digd van ernstige bestandsschendingen en gewaarschuwd dat de vrede niet bewaard kan blijven als de schendingen voortduren. In een verklaring zegt de regering in Hanoi dat Amerika het bestand schendt door de hervatting van de luchtaanval- Directieoverzicht van de stakingsacties bij Hoogovens tegen het middaguur: Hoogovens 3, 5 en 6 produceren in toenemende mate ruwijzer, waardoor ook sinter- en cokesfabrieken meer pro duceren. Beide oxystaalfabrieken ver werken het ruwijzer. De zuurstof fabriek IJMUIDEN. Het nieuwe voorstel, dat Hoogovens gisteravond ter tafel heeft gelegd, komt neer op het volgende: Een vast bedrag van ƒ465, zoals de bonden willen, alleen te geven aan de functiegroepen 1 t.e.m. 14. De func tiegroepen 15 en 16 krijgen resp. 2/3 en 1/3 van dat bedrag. Daarboven geen innitiële verhoging. Doof deze vrijwillige matiging komt er een half miljoen vrij, te besteden voor een verhoging van de vloer in de vakantietoeslag van 40. Geen grens in guldens aan de prijs compensatie, een punt dat voor de bonden op dit moment onaanvaard baar is. Per percent prijsstijging voor alle functiegroepen 1 percent compensatie met een minimum van f 150 per per cent. Verder onderhandelen over een nieu we inkomensverdeling, waarbij ook het hoger personeel wordt betrokken. Alle arbeidsvoorwaarden van functie groepen 1 t.e.m. 20 openbaar maken. de functiegroepen 15 t.e.m. 20 in 1973 ook onder de cao brengen voor zover daardoor representativiteit van bon den en vereniging van hoger perso neel gezamenlijk is gebleken. Het laatste bod van de bonden: Loonsverhoging van ƒ465 voor alle functiegroepen. Bijsturing per 1 juli en 31 december in percenten van 250 per percent met een nader te bepalen vloer. Een studie in 1973 over het mechanis me van de prijscompensatie waarin arbeidskostenelementen worden be trokken. Dit moet corrigerend werken op de berekening. Alle functiegroepen t.e.m. 20 onder de cao. PARAMARIBO. Bij ernstige on lusten is gisteravond in Paramaribo een dode gevallen. Het slachtoffer is een 16- jarige jongen, die levensgevaarlijk ge wond werd toen hij werd neergeschoten door de eigenaar van een winkel die hij probeerde te plunderen. De jongeman overleed kort na aankomst in het zie kenhuis. In het oosten van Paramaribo ging het belastingkantoor in vlammen op. De brand zou zijn gesticht door ongeveer 100 man, nadat zij de bewakers en een politieman hadden uitgeschakeld. Het kaartsysteem en het legerarchief gingen volkomen verloren. Het zal volgens de directeur van de belastingen zeker drie tot vijf jaar duren om de belastingadmi nistratie weer op te bouwen. Na een brand in een havenloods in Paramaribo is het gistermiddag in de omgeving van de haven erg onrustig geweest. De politie raakte slaags met 2000 tot 3000 demonstranten die wilden opmarcheren naar het centrum van de stad. de NKV-bond vannacht: „Het spel is zo hoog gespeeld dat we eigenlijk niet ver der kunnen zonder de leden daarover te raadplegen. Waar en wanneer nu verde re stappen zullen worden ondernomen, zouden de dire bonden nog nader bezien. Inmiddels hebben de besturen in het landelijk actiecentrum Driebergen wel laten weten dat zij, als het moet, de stakingsacties geruime tijd kunnen vol houden. Het NVV heeft er tien miljoen voor gereserveerd, het NKV en het CNV ieder 8 miljoen, zodat er voorlopig 26 miljoen in de stakingskassen zit. De stakingen bij Hoogovens kosten de bon den maximaal ƒ70.000 per dag. De maximale netto-uitkering per staker is 36, ongeveer het niveau van het mini mumloon. De onderhandelaars vertrekken na de eerste bespreking van de nieuwe serie. DEN HAAG.Volgende week zal de Adviescommissie zedelijkheidswetgeving onder voorzitterschap van de Leidse hoogleraar prof. mr. A.L. Melai zich voor de laatste maal buigen over de aanbevelingen inzake pornografie en filmkeuring, die in de vorm van een rapport aan de minister van Justitie zullen worden aangeboden. Het is zeer waarschijnlijk dat de commissie tot de conclusie zal komen dat verkoop van pornografische afbeeldingen en lectuur niet meer strafbaar moet worden gesteld aan personen boven 16 jaar. Het opdrin gerig etaleren van pornografische voor stellingen zal echter verboden moeten blijven. Voorts zal de commissie de minister naar alle waarschijnlijkheid adviseren de filmkeuring voor 14- en 18-jarigen af te schaffen en daarvoor in de plaats een keuring voor 16-jarigen in te stellen. ^4 De prikacties die vandaag overal in het land worden gehouden en hun hoog tepunt beleefden tegen het middaguur waren, zo verzekerde Arie Groenevelt van de Industriebond NVV, geen groot scheepse stakingen die miljoenen kosten. Het is niet de bedoeling de economie te verstoren. Niettemin werd verwacht dat aan het eind van de werkdag zo’n 10.000 mensen aan de prik- en sympathiesta- kingen zouden hebben deelgenomen. Het overleg bij Hoogovens was maan dagavond om zes uur weer hervat na een geslaagde bemiddelingspoging van vier werknemerscommissarissen. Zij hadden een praatnota opgesteld, na eerst de standpunten in beide kampen goed te hebben afgetast en die vervolgens zoda nig bij te slijpen dat de afstanden zo VELSEN Op verzoek van de drie industriebonden is het kort ge ding, dat Hoogovens in het CAO- conflict tegen de stakers heeft aan gespannen, vanmiddag doorgegaan ondanks de hervatting van de onderhandelingen gisteren. De raad van bestuur had ’s morgens met de bonden overlegd om samen met hen te beslissen het geding enige dagen uit te stellen. De bonden zouden zo in de gelegenheid zijn gesteld ge bruik te maken van een denkpauze met de bedoeling een verdere uit breiding van het conflict door dit kort geding te voorkomen. Na in tern beraad lieten de bonden weten aan het uitstel geen behoefte te hebben. Een groot aantal stakers en sympathisanten was intussen al naar Haarlem vertrokken om daar vanmiddag om twee uur bij het ge rechtsgebouw te demonstreren. p

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1