Hardheid van NIEUW ONTWERP-STATUUT VOOR SURINAME EN ANTILLEN A water vermeld op wasmiddelen Luchtverkeer naar Parijs weer op gang aangespoeld in kampen L fleur i REL NA VEROORDELING MAHLER Oproep tot boycot van Israel Wapentuig op Bretonse kust 1 In Sovjet-Unie miljoen mensen Bestuursimpasse in Amelandse raad 11 te fei X il d w in alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat? r ■Er ff- ARABISCH LUCHTVERVOER: OVER KWESTIE GASBORINGEN Ontevredenheid over hoogte van vonnis WEER OVERVAL; BUIT 15 MILLE HET WEER „Victory” ernstig beschadigd I 2 DINSDAG FEBRUARI 1973 2 7 D] Datum Immigratie Schip van Nelson nieuw verzamelwerk Foltermethoden Politiek oordeel - i-Si „Hoge commissarissen” „Wraak” 1 BRp Onafhankelijkheid is in voorbereiding naam straat V€ -6 23 10 uur s. >d X De Bilt Eelde onbewolkt zw. bew. 6 11 2 2 uur uur 0 0 0 1 0.4 0 1 0.1 0.8 0 o o 2 0 0.1 0 0 7 0 0 0 0 o o 2 0 0 0.1 0 0 3 0 2 0.3 0 tot het land waarvan hij burger is. De verplichting „landsburgers” van andere „landen” toe te laten wordt opengelaten. Hoewel niemand twijfelt aan de rol, die hij heeft gespeeld, bestaat er onder SCHIPHOL. Het luchtverkeer tus sen Schiphol en Parijs is gisteren weer gedeeltelijk op gang gekomen, nadat de Franse luchtmacht de verkeersgeleiding op de Parijse vliegvelden heeft overge nomen. De staking van de Franse ver keersleiders gaat door. Thans zijn alleen de vluchten van de Franse maatschappij „Air France” gean nuleerd. Uit protest tegen de maatrege len van de Franse luchtmacht zijn d« vliegers van deze maatschappij in sta king gegaan. Van berichten als zouden ook vliegers van andere maatschappijen uit solidariteit met hun Franse collega’s in staking zijn gegaan, was gisteren op Schiphol niets te merken. Het voorstel van het college van B. en W. is hiermee formeel verworpen, maar ook het voorstel van de drie tegenstan ders van gaswinning een bestemmings plan zonder de opneming van de boor- lokatie is door het staken der stem men formeel verworpen. Ook gistera vond waren er weer rond honderd be langstellenden voor de raadsvergadering. Joodse graven vernield. De politie van Burgkunstadt heeft drie jongemannen gearresteerd die verdacht worden van de grafschennis die op de joodse be graafplaats in deze Westduitse stad is gepleegd. Het drietal was dronken. Op de begraafplaats zijn ongeveer zeshon derd graven ernstig vernield. De scha de wordt geschat op ongeveer 70.000 gulden. be va go de in vi ee on he de he ve als co vo in mi nw nnw ver. n n no w n 17 1 10 4 5 3 2 1 -3 8 16 Wetr te btanen- Mtenland Ui ni te m zit vc Sr kl Vf 8t va or hi 81 de op SC) tie gil af scl aa lts aa st 6C zi< w hi te: ge bo ro de te ne W( he m Pc m< wi de Fleur praktische. bloemen- en planten- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering a1,- met onderstaande bon. is ge TH ge Vê st •n -23 -6 -10 11 -5 -3 3 14 6 -9 2 -10 -2 -2 -3 -13 -3 -5 -5 -3 -5 -7 0 -6 -8 6 3 -5 3 BERLIJN. (DPA) In West-Ber- lijn is het gisteravond tot een bot sing gekomen tussen de politie en linkse demonstranten die betoogden tegen de veroordeling van de advo caat Horst Mahler tot twaalf jaar gevangenisstraf. Verscheidene betogers gooiden benzinebommen en straatstenen naar de politie, die antwoordde met charges waarbij gebruik werd ge maakt van traangas. Verscheidene betogers werden door de politie meegenomen. De „Frankfurter Allgemeine” schreef gisteren: „De Baader-Meimhof-processen hebben met de nazi-Processen althans dit gemeen: het is in de regel niet moeilijk om het lidmaatschap van de dader van een bepaalde organisatie te bewijzen; het gelukt echter maar zelden familielid van een der slachtoffers die kort nadat de sjeik die de uitvaartdienst leidde, begonnen was met het zeggen van verzen uit de koran, naar voren sprong en op president Kadhaffi toesnel de. Militairen en politie vingen de man op, maar de menigte nam het „wraak, wraak, wraak Kadhaffi onze martela ren” over. De plechtigheid werd onder broken en politiemannen drongen met de wapenstok de menigte terug. Aan de ongeregeldheden was een mars van ongeveer veertienhonderd linkse de monstranten voorafgegaan. De rechters en de openbare aanklagers hoeven niet meer bedacht te zijn op oorvijgen en rotte eieren, aldus meldt (Van onze redactie iin Amsterdam) AMSTERDAM. Twee mannen heb ben gistermiddag aan de Middenweg in Amsterdam-oost een gewapende overval op een winkel gepleegd waarin een agentschap is gevestigd van de Amster damse gemeentegiro. Ze maakten 15.000 gulden buit. De twee rovers stapten met pistolen in de vuist het agentschap binnen. Ze slo ten de kantoorhouder op, namen het geld en verdwenen door de achterdeur. Verder zullen de „gevolmachtigd mi nisters” die namens Suriname en de Antillen in het „koninkrijkskabinet” zit ting hebben, verdwijnen en plaats ma ken voor „hoge commissarissen”. Hun functie blijft dezelfde maar met de be naming wordt kennelijk vooruitgelopen op latere onafhankelijkheid met hand having van nauwe banden. Leden van het Britse Gemenebest stuurden na de onafhankelijkheid ook hoge commissa rissen naar Londen en aanvankelijk hadden Nederland en Indonesië ook ho ge commissarissen in Djakarta en Den Haag. DEN HAAG. De Nederlandse delegatie naar de bijeenkomst van de koninkrijkscommissie, die van 12 maart af op Aruba en Curacao zal wor den gehouden zal de delegaties uit Suriname en de Antillen een concept voor een statuut voorleggen dat in feite is bedoeld om de onafhankelijk heid van beide rijksdelen voor te bereiden, zo is van gezaghebbende zijde in Den Haag vernomen. In het concept wordt geen datum genoemd waarop de onafhankelijkheid zou moeten ingaan: dit is een zaak die aan de regerin gen zelf ter beoordeling is. Er lag deze keer een brief van het ministerie van Economische Zaken ter tafel, waarin de raadsleden wordt aan geraden gunstig te beschikken over de exploratieaanvraag voor de NAM, omdat anders eventueel de minister zal be schikken over de aanvraag. Volgens het statenlid J. Hooiring (Progressief Ak koord) heeft het ministerie echter niets in te brengen in de procedure en kan de provincie nu B. en W. opdragen een bestemmingsplan ter inzage te leggen en wel een plan dat is aangepast aan het streekplan voor de Waddeneilanden. Hierin zou de gaswinningsmogelijkheid niet mogen voorkomen, omdat de pro vinciale commissie negatief heeft geoor deeld over de NAM-plannen. Volgens deze provinciale commissie dienen ecologische aspecten zwaarder te wegen dan econo mische. AMELAND. Op Ameland is sinds gisteravond na de raadsvergadering rond het al of niet verlenen van medewerking aan een boorvergunning voor de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) een bestuursimpasse ontstaan. De stem men van de raadsleden staakten voor de tweede maal met drie tegen drie over het ter visie leggen van een bestemmings plan natuurgebieden, waarin de NAM beperkte mogelijkheden tot gaswinning wordt geboden. Het rapport is samengesteld aan de hand van onderzoekingen van een aantal experts en aan de hand van inlichtingen verschenen in de „Samizdat-publikaties”, waarvan, volgens de comitéleden, de juistheid nooit door de Russische autori teiten in twijfel is getrokken. Verder berust het rapport op getuigenissen van gevangenen die naar het westen zijn ontkomen. Het rapport van het comité is voorzien van een kaart waarop meer dan duizend dwangarbeidskampen in de Sovjet-Unie zijn gesitueerd. Het rapport zegt verder dat het aantal gevangenen lang niet zo groot is als onder Stalin, toen meer dan 12 miljoen mensen in kampen verbleven. Toch schijnt het aantal gevangenen in de laatste tijd weer te zijn toegenomen en de levensvoorwaarden in de kampen vooral die waar politieke gevangenen verblijven, schijnen te zijn verslechterd. Tenminste 0,5 percent van de Russen leeft in gevangenissen of kampen, aldus het comité. UTRECHT. In de loop van de ko mende maanden zullen op de verpakkin gen van wasmiddelen uitgebreide dose- ringsvoorschriften verschijnen, gekop peld aan drie groepen waterhardheid. De zeepfabrikanten zullen in grammen op de pakken aangeven wat de gehanteerde doseer-eenheid (kop, lepel of maatbeker) is. In de tweede helft van maart laat de Vereniging van exploitanten van Water- winbedrijven (Vewin) dan een hardheids- overzicht verschijnen, dat gratis te ver krijgen is bij de fabrikant of de verenig ing van fabrikanten in Utrecht. De huis vrouw kan dan zien hoeveel zeep zij moet gebruiken „om een optimaal even wicht tussen wasresultaat en milieuzorg te bevorderen,” aldus de fabrikanten. Het college van Ameland, dat op het ogenblik geen burgemeester heeft, zal zich beraden over de nu te nemen stappen. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Vooral aanvankelijk regen, later zonnige perioden en met name in de nacht hogere temperaturen. Aantal uren zon: 1 tot 6: minimum tempe ratuur: 1 tot 5 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: 0 tot 4 graden boven nor maal. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent; kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Normale temperaturen tot 1 maart: mini mum 1, maximum 5 graden. WERKRAPPORTEN Al wordt hiermee het idee van een „koninkrijk” sterk uitgehold, de konink- rjjksregering” blijft bestaan en beslist ook over het gebruik van de krijgsmacht voor de verdediging van de grenzen. Het handhaven van de binnenlandse orde en rust zou krachtens het nieuwe statuut echter tot de taak van de afzonderlijke landsregeringen worden gerekend. Ne derlandse militairen zouden dan dus niet meer automatisch kunnen worden ge bruikt voor het dempen van rellen en oproer etc. De Franse luchtvaart maatschappij Air France heeft gisteren op een pers conferentie in Tel Aviv de Israëlische beschuldiging weerlegd dat de omgeko men Franse gezagvoerder van de Libi sche Boeing-727 niet bevoegd zou zijn om dit type vliegtuig te vliegen. De directeur van de Air France in Israel, Guy Hoyet, toonde het vliegbrevet van gezagvoerder Bourgès, waaruit bleek dat hij sinds 11 november 1971 mag optre den als gezagvoerder (piloot) van toe stellen als de Boeing 727. De Libanese premier Saeb Saldin zou de Palestijnse leiders hebben laten we ten dat het Palestijnse verzet Libanon zou moeten verlaten. Dit omdat het conflict in het Midden-Oosten op het punt staat op vreedzame wijze te wor den opgelost. SAINT BROEUC (Reuter). In het afgelopen weekeinde zijn op de Bretonse kust bij Saint Broeuc kisten met raket ten en explosieven aangspoeld. In de kisten bevonden zich raketten van 84 millimeter die nog in uitstekende toestand verkeerden. De kisten wogen elk ongeveer veertig kilo. Zij droegen Nederlandse, Franse en Engelse op schriften maar er stonden geen adressen op. De Franse autoriteiten achten het niet uitgesloten dat het wapentuig bestemd was voor Noord-Ierland. onze redacteur in Bonn. Ze hoeven ook niet meer Oostindisch doof te zijn, of correct ordestraffen uit te delen, omdat getuigen hen voor „vette ratten” en „zwijnen” uitmaken. de waarnemers bij het proces in Berlijn een algemene ontevredenheid over de hoogte van het vonnis. De strafmaat (gelijk aan de eis) was mede bepaald als een politiek oordeel, een vonnis in het belang van de bestaande rechtsordening. Nu heeft het aan getuigen niet ont broken, maar de meesten hebben er voor gezorgd dat de indruk van het enige Baader-Meinhof-Bendelid (Karl-Heinz Riuhland) die Mahler beschuldigde, vol ledig werd verstoord. Er zijn geen over tuigende bewijzen dat Mahler heeft deelgenomen aan de bankovervallen in september 1970. 0.02 uur en 7.48 uur en WOENSDAG 28 FEBRUARI op 7.29 uur onder 18.18 5.17 uur onder 13.13 uur Krachtens het nieuwe statuut moet volgens de Nederlandse delegatie elke regering de immigratie kunnen beper ken. Het is nu zo dat de vestiging van Nederlanders in Suriname en op de Antillen aan beperkingen is gebonden maar dat daarentegen de emigratie naar Nederland geheel vrij is. In overeenstemming met de ontwikke ling naar onafhankelijkheid moet vol gens het Nederlandse ontwerp elk der drie regeringen de mogelijkheid hebben het statuut te beëindigen. Er is echter een „veiligheidsklep” ingebouwd in die vorm dat beëindiging pas kan plaatsheb ben drie maanden nadat de andere twee partners daarvan in kennis zijn gesteld. Afgezien van deze „afkoelingsperiode” is uitgegaan van het denkbeeld van zelfbe schikking, waarbij ieder het recht moet hebben de banden door te snijden als zij te knellend worden. n I Als de datum van 1 januari 1973 wordt aangehouden, kunnen alleen de zestigduizend Surinamers en Antillianen die hier eind vorig jaar woonden, voor het Nederlandse „landsburgerschap” op teren. Overigens houdt men het op Bui tenlandse Zaken voor vrijwel onmoge lijk dat zij die zich hier na 1 januari van dit jaar hebben gevestigd, te zijner tijd zullen worden teruggestuurd. Mahler en de gevangen leden van de bende, die als getuigen naar Berlijn werden gebracht, hebben persoonlijk nog even duidelijk gemaakt, dat werkelijk van een groepsvorming sprake is ge weest. Samen bevestigden Ulrike Mein- hof, Andreas Baader, Gudrun Ennslin en anderen dat Horst Mahler één van de leiders was. De ervaring, die de recht bank opdeed, was dat een normaal pro ces met deze verdachten en getuigen tot het einde van de reeks ónmogelijk zal blijven. De oproepen gaan uit van Egypte, Libië, Libanon, Syrië, Irak, Tunesië, Koeweit, de Perzische golfstaten, Noord en Zuid-Jemen, Soedan, Jordanië, Alge rije, Marokko en Saoedi-Arabië- De secretaris- generaal van de inter nationale federatie van Arabische vak bonden, gevestigd in Cairo, heeft de vakbonden in de Arabische wereld ver zocht morgen één uur te staken uit protest tegen het neerschieten van het Libisch passagiersvliegtuig. De Israëlische minister van Verkeer, Sjimon Peres, heeft gisteren Libië ge waarschuwd geen aanvallen te doen op Israëlische verkeersvliegtuigen, als ver gelding voor het neerschieten van de Libische Boeing-727 boven de Sinai. Een poging om aanvallen te doen op toestel len van El Al zou een „zeer enrstige provocatie” zijn, aldus de minister. Vrijwel eensgezind heeft het Israëli sche parlement zich gisteren achter het regeringsstandpunt gesteld, dat het neer schieten van de Boeing te wijten was aan een reeks van fouten van het vlieg tuig en de verkeerstoren in Cairo en dat het Israëlische leger te goeder trouw en terecht de beslissing nam het vliegtuig neer te schieten in de veronderstelling dat het een vijandig vliegtuig was dat op een vijandige missie was. Tijdens de begrafenis in Bengazi (Li bië) van slachtoffers van het in de Sinai neergeschoten vliegtuig is het tot een felle demonstratie gekomen. De menigte riep om wraak tegen Israel. Het geroep om „wraak” was ingezet door een jongeman waarschijnlijk een de respectievelijke individuele daden van de aangeklaagden exact aan te tonen”. In de publiciteit geniet inmiddels een ander aspect van de afrekening met de jongelui, die de bestaande orde wilden vernietigen, de belangstelling. Mahler heeft gesproken over „moderne folter methoden in Duitse gevangenissen”. Ver schillende getuigen hebben tijdens het proces hun gal gespuwd over de strenge afzondering, die voor hen geldt. De ver dediger van Astrid Proll, een meisje dat al heel lang gevangen zit, stelde: „De eerste tekenen van een verstoring van de persoonlijke identiteit” vast. Uit protest hebben de Baader-Mein- hof-leden een tijd lang een hongersta king gehouden. Ook enkele advocaten gingen in hongerstaking. Voorts wordt in de pers in toenemende mate kritiek geleverd op de langdurige speciale be handeling met eenzame opsluiting, onre gelmatig „luchten”, voortdurende contro le, weinig bezoek en streng gecontroleer de post. Duizenden Libiërs in Bengazi kijken toe bij de overbrenging van lijkkisten met de slachtoffers van de ramp met de Boeing 727 in de Sinai-woestijn. Tij dens de uitvaartdienst kwam het tot heftige betogingen. BEIROET (Reuter en UPI) De di recteuren van Arabische luchtvaart maatschappijen hebben gisteren de in ternationale luchtvaartmaatschappijen opgeroepen tot een boycot van de Israë lische vliegvelden, vliegtuigen en het Israëlische luchtruim zolang „de Israëli sche agressie voortduurt en Israel zich niets aantrekt van de resoluties der Verenigde Naties”. De vijftien leden van de Arabische luchtvervoersorganisatie AACO, die in Beiroet bijeen zijn, hebben er tevens bij de Arabische regeringen op aangedrongen een boycot van buiten landse luchtvaartmaatschappijen te overwegen en deze te verbieden van het Arabische luchtruim gebruik te maken wanneer aan de oproep geen gehoor wordt gegeven. ADVERTENTIE PORTSMOUTH (Reuter). Het be roemdste Britse oorlogsschip, de 208 jaar oude „Victory” waarop admiraal Nelson de dood vond tijdens de slag van Trafal gar, is gisteren door brand ernstig be schadigd. Nelson koos de Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen - Luxemburg onbewolkt nno Madrid ”**-* Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca - Las Palmas zw. bew. nno 18 WOENSDAG 28 FEBRUARI Hoog water 0.02 uur en 12.43 Laag _water 7.48 uur en 20.38 Zon Maan op 7 6 5 4 8 5 6 5 2 5 Er wordt overigens in het stuk wel een voorlopige datum genoemd die van groot belang zou kunnen worden voor de in Nederland wonende Surina mers en Antillianen: 1 januari 1973. De Nederlandse delegatie wil namelijk in het nieuwe „lichte” statuut een regeling invoeren van een „landsburgerschap”, waarbij het uitgangspunt is dat een ieder die nu de Nederlandse nationaliteit heeft, (Nederlanders, Surinamers en An- tililianen) het landsburgerschap krijgt van het land (één van de drie dus) waarin hij is geboren. Men kan echter ook kiezen voor het land waar zijn ouders zijn geboren, of het land waar men sedert 1 januari 1973 heeft ge woond. Wordt deze datum inderdaad aange houden, dan zou dit betekenen dat Suri namers en Antillianen die zich na 1 januari van dit jaar in Nederland hebben gevestigd, daar niet zijn geboren en wier ouders geen Nederlanders zijn, niet het Nederlandse „landsburgerschap” kunnen krijgen. Volgens het Nederlandse ontwerp-sta- tuut heeft iedere „landsburger” toegang F licht bew. zw. bew. onbewolkt ono onbewolkt nnw windst. -2 nw sneeuw nnw zw. bew. windst. 18 zw. bew. nno „Victory” uit als zijn vlaggeschip toen hij in 1803 werd be noemd tot opperbevelhebber van de Britse marine in de Middellandse Zee. BRUSSEL. In tenminste duizend dwangarbeiderskampen in de Sovjet- Unie worden meer dan één miljoen mensen gevangen gehouden. Dat staat in een rapport van het Internationaal co mité voor de verdediging van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie. Dit rapport is gisteren in Brussel toegelicht door de Britse hoogleraar Peter Redda- way, een der deskundigen van het comi té dat in juni van het vorige jaar in Parijs werd opgericht. M A rfSW Stuur mij de kennis- H fa M K S makingsaflevering iiji S van fleur a 1,-. 9 Deze kennismaking w verplicht tot niets. plaats Floor, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. R?'Ook verkr'i9baar in boek- en tijdschrifthandel 2,25 per aft In open envelop met postzegel wn-O25 opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. Amsterdam onbewolkt onbewolkt nnw licht bew. Eindhoven onbewolkt Den Helder licht bew. mist onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt regen ono licht bew. nno zw. bew. nnw regenbui zzw zw. bew. ono zw. bew. o onbewolkt nno onbewolkt windst. -4 sneeuw ozo onbew. nno half bew. nno windst. n 7 4 windst. 16 onbewolkt wnw half bew. windst. 17 sneeuw wnw -1 licht bew. nnw windst. no onbewolkt onbewolkt licht bew. f u r-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2