Vietnam-conferentie in Parijs eindigt vrijdag Geldtransporten r 4 miljoen zoek en Verkeersfuturoloog drs. Hupkes: Aula universiteit rijke fantasie Vrouw schiet in Nijmegen bezet man neer Ierland Zwartboek over verpleging Volgens rechter heeft verdachte Scheepsramp; drie doden Wiegel in ondertrouw Belangrijke verkiezingen ij in •vl W; lij I! J DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 3 Nieuwe schaarsten SPIONAGEPROCES HAIFA iVan onze redactie Buitenland) Utrecht „Honest Jack” Geen program Conservatief Groningen t DUBLIN. Nog steeds voorspellen de meeste politieke commen tatoren in de Ierse republiek een overwinning van de regerende Fian- na-Fail partij van premier Jack Lynch bij verkiezingen die morgen in Ierland worden gehouden. Niettemin erkennen de partijleiders nu wel dat het morgen waarschijnlijk op een nek-aan-nek race zal uit lopen. Enkele maanden geleden, toen zij de verrassend vroege ver kiezingsdatum stelden, was men bij de Fianna-Fail vol vertrouwen in een gemakkelijke zege. PARIJS, (Reuter, AFP en UPI). - In het streng bewaakte conferentie- gebouw in Parijs zijn vandaag de deelnemers aan de Vietnam-confe rentie opnieuw bijeengekomen. Gis teren tijdens de openingszitting voerden de ministers van Buiten landse Zaken van China, de Ver enigde Staten, Frankrijk, Canada, het Bevrijdingsfront en Hongarije het woord. „Grote Minh” w I China zal akkoord eerbiedigen "tb. Opmars auto valt mee (Van onze redacteur in Jeruzalem) geïnventariseerd. 1 l 5 l 1 1 Volgens da heer Smink wordt het aantal studenten dat in Utrecht wél studeert, maar niet is ingeschreven op 6000 geschat. In deze groep bevinden zich volgens hem een duizend voor wie wel het collegegeld is betaald, maar die hun papieren niet hebben afgehaald. Het In het bijzonder moeten alle mensen die om politieke redenen gevangen zitten onmiddellijk worden vrijgelaten.” aldus de open brief van Duong Van Minh. De internationale Vietnam-conferentie zal vrijdag eindigen. Dit heeft de woord voerder van de Noordvietnamese delega tie, Nguyen Thanh Le, op een perscon ferentie meegedeeld. DEN HAAG. Bij een schietpartij in de Gerard Doustraat in Den Haag zijn gisteren een 33-jarige Turkse vrouw en een 38-jarige man, eveneens uit Turkije, ernstig gewond. Volgens de politie zou de vrouw begonnen zijn met schieten. De Utrechtse studentenvakbond USF Is druk bezig de acties tegen de college- geldwet te verleggen naar de faculteiten, nu de acties tegen de universiteit als geheel stuk lopen op het inschakelen van de politie door het universiteitsbe stuur. De Fine Gael is ontstaan uit de groepering die zich in 1921 beijverde voor de verdeling van Ierland. De Fianna Fail is ontstaan uit de rebel lengroep die zich destijds in een bur geroorlog tussen de Ieren t egen de verdeling heeft verzet. De laatste ja- ren noemen echter beide partijen de eenwording van Ierland als een doel stelling op lange termijn. MESSINA. Bij een scheepsramp bij de noordoostpunt van Sicilië zijn drie opvarenden van het Italiaanse vracht schip „Arturo Volpe” verdronken. Veer tien mensen werden gered. Het schip ging ten onder nadat de lading hout, die afkomstig was u it Rusland, was gaan schuiven. De geredde opvarenden werden aan boord genomen door schepen van de Italiaanse marine en een tankboot. In hetzelfde gebied kwam ook het Panamese vrachtschip „Crete Island” in moeilijkheden nadat er aan boord brand was uitgebroken. Alle opvarenden wer den gered. zig. Volgende maand moet de Engelse regering komen met het langver wachte „witboek”, waarin voorstellen voor een oplossing van de kwestie- Ulster zijn vervat. NIJMEGEN. Enkele tientallen stu denten van de Nijmeegse universiteit hebben gisteren de aula van deze uni versiteit bezet. De bezetting is bedoeld als protest tegen de verhoging van het collegegeld. Verder willen de bezetters voorkomen, dat het college van bestuur in Nijmegen de controlemaatregelen van minister van Veen gaat uitvoeren. DEN HAAG. De fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, H. Wiegel en zijn verloofde mej. J. Frederiks zijn gisteren in Hoogeveen in ondertrouw gegaan. Ze zijn van plan in mei in het huwelijk te treden. Het paar wilde aanvankelijk in Leeu warden trouwen. De weigering van B. en W. van de Friese hoofdstad om de liberale wethouder K. Weide voor deze gelegenheid te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand, heeft echter een spaak in het wiel gestoken. kogels en bommen het dodental in het onder Brits bestuur staande Noord-Ierland voordurend omhoogja gen, gaan de meeste gesprekken in het zuiden over prijzen van levens middelen en de hoogte van de belas tingen. Eén van de weinige keren dat Lynch het noorden tot gesprekspunt maakte, werd hij door een vurig nationalist met eieren bekogeld. En dat was dan de ernstigste vorm van geweld, waarmee de lijfwachten van Lynch tijdens de campagne zijn ge confronteerd. tussen de twee tegenover elkaar staande partijen, een van de grondslagen van de nationale verzoening is, zoals vastgesteld in artikel 12 van de akkoorden”. Met deze open brief verbreekt gene raal Minh, leider van de staatsgreep tegen het regime van Ngo Dinh Diem in 1963, zijn langdurig politiek zwijgen. In zijn brief schrijft hij dat de derde poli tieke groepering, de in het Vietnam- akkoord genoemde neutralen, altijd al heeft bestaan en de meerderheid van de Zuidvietnamese bevolking omvat. „Erkenning van deze groepering als belangrijke politieke macht is de sleutel tot de vrede”. De conferentie, die tot opdracht heeft het recht op zelfbeschikking van Zuid-Vietnam te garanderen, moet eerbiediging van de democratische vrij heden eisen. Anders zou zelfbeschikking slechts een holle frase zijn. De Ierse politiek kent nauwelijks de oriëntatie links-rechts, die in de meeste andere landen normaal is. De twee grootste partijen danken hun bestaan vooral aan de onafhankelijk heidsstrijd tegen Engeland die op Eerste Paasdag 1916 in het postkan toor van Dublin begon. Beide zouden elders ongetwijfeld als conservatief worden aangemerkt van een „Zwartboek waarin de vele Naar een verklaring van getuigen zou de vrouw hebben aangebeld bij het pen sion waar de Turk woonde. Toen de man opendeed vuurde zij driemaal. De man strompelde daarop het huis weer in en sloot de deur. Daarop klonk een schot vanuit het huis; de vrouw werd in de buik getroffen. De politie meent dat het Turkse twee tal een liefdesverhouding heeft gehad. Zoals in Ierland te doen gebruike lijk met een regerende partij, heeft de Fianna Fail geen formeel eigen programma gepubliceerd. Lynch heeft zich vooral gericht op het verwerpen van het beleid dat de oppositie zich voorstelt en aangevoerd, dat dit zó duur wordt, dat het land er door zou worden geruïneerd. De elkaar in de campagne bestrij dende politici praten nauwelijks over de bloedige strijd in Ulster. Terwijl UTRECHT. Verkeers- en vervoers- futuroloog drs. G. Hupkes, adjunct-di- recteur van het centrum voor vervoers plannen in Utrecht, gelooft dat de door het Nederlands Economisch Instituut (NEI) voorspelde stormachtige opmars van de tweede en volgende auto niet tot stand zal komen. Hij verwacht dat door het aantal prijsstijgingen en omdat de stijging van het reële inkomen niet tot een evenredige toeneming van de koop kracht leidt, in het jaar 2000 niet 7,5 miljoen auo’s in ons land zullen rond reden, zoals het NEI verwacht, maar ruim vijf miljoen. Drs. Hupkes gaat in zijn rekenvoorbeeld uit van een bevol king van 17 miljoen zielen in plaats van de veronderstelde 18 miljoen van het NEI. Welk karakter deze voorstellen ook hebben, het is welhaast onvermijde lijk dat ze zullen leiden tot het opvlammen van tegenkanting bij een van de partijen in Noord-Ierland. Een explosie van geweld zou zich zeer gemakkelijk in het zuiden kun nen voortzetten en men vermoedt, dat dit voor Lynch een van de rede nen is geweest een plotselinge poging te wagen de parlementaire basis te versterken. De 56-jarige Lynch, ook wel „Ho nest Jack” genoemd, kan zich ver heugen in een grote populariteit bij zijn volk. Lynch is geen briljant man, maar zeer gemakkelijk in de omgang, charmant en op innemende wijze verlegen. Dankzij zijn populariteit als hurling-fenomeen (hurling is een ty pisch Ierse vorm van hockey) werd hij al op 31-jarige leeftijd in de „Dail”, het Ierse parlement, gekozen. Ondanks de materiële strijdpunten die in deze campagne de boventoon voeren, blijft natuurlijk het conflict in Ulster, nu ernstiger dan ooit, na drukkelijk op de achtergrond aanwe- De Fianna Fail zou wellicht de meest nationalistisch getinte van deze twee partijen kunnen worden ge noemd, ware het niet dat Lynch de laatste tijd het verboden IRA in de republiek heeft onderdrukt met een vastberadenheid en een hardheid die zelfs verwondering wekte bij de Fine Gael die had aangedrongen op maat regelen tegen het ondergrondse leger. mobilisten met een keurige bocht omheen waren gereden en brachten ze tot grenzeloze verbazing van de hele Westduitse pers eerlijk terug. De chauffeur, die nu de vier miljoen stal, was per 31 maart ontslagen. Bij het gebruikelijke kopje koffie in de tijd, die de bank nodig heeft om na het overhandigen van de cheques het verlangde geld te bun delen, was hij maandagochtend „met maagpijn” even naar de wc gegaan, drie collega’s waren de eersten, die aan de speurtocht be gonnen, toen Bünther Heinemann naar hun zin te lang weg bleef. De politie vond in Heinemanns wo ning een brief aan een vriend, waaruit zou blijken dat hij de diefstal lange tijd heeft voorbereid. Ze vond voorts dicht bij het vlieg veld van Düsseldorf de eigen auto van de gelddief. De kans bestaat echter dat die daar met opzet was neergezet om de speurders op een dwaalspoor te brengen. Bij de veronderstelling, dat het met de stormachtige groei van het tweede en volgende autopark wei zal kunnen mee vallen, baseert drs. Hupkes zich ook op de moderne economische theorie, die er van uitgaat, dat welvaart en welzijn geen tegenstelling vormen, mits de maatschappelijke kosten van de „nieuwe schaarsten” (milieu, veiligheid en brand en grondstoffenreserve op lange termijn) worden opgebracht. In een brief aan het college van bestuur schrijft de USN, dat uitvoering van de maatregelen tegen boycotters een goede voortgang van onderwijs en on derzoek aan de universiteit te Nijmegen in gevaar zou brengen. Omdat de USN via deze actie juist wil opkomen voor een goede voortgang van onderwijs en onderzoek, is besloten over te gaan tot het inrichten van een actiecentrum. De USN zal in de verschillende facul teitsraden moties proberen af te dwin gen tegen registratie en controle van boycottende studenten. Tevens gaat men rond met handtekeningenlijsten, waarop de leden van het wetenschappelijk en technisch-administratief personeel kun nen verklaren, dat zij geen uitvoering wensen te geven aan controlewerkzaam heden en dat de duizend-guldenwet moet worden ingetrokken. Dagelijks zullen om vier uur plenaire vergaderingen worden gehouden. In het zwartboek dat in eerste instantie in een oplage van 10.000 exem plaren gaat verschijnen wordt onder meer geconstateerd dat de leeriing-ver- pleegkundigen tijdens de praktijkoplei ding op de afdeling onvoldoende begelei ding krijgen. Daartegenover wordt de leerling een te grote verantwoordelijk heid op de schouders geladen. Door een en ander is het broodnodig dat er einde lijk een tuchtrechtelijke regeling komt voor de leerling, waarin zijn taak nauw keurig omschreven staat, aldus de actie groep. Ook wil men een sterke uitbreiding van verpleegkundig personeel in zieken en verpleegtehuizen. In het zwartboek wordt voorts gepleit voor vrijstelling van militaire dienst voor mannelijke verplegers. aantal actieve boycotters in Utrecht wordt geschat op 2500 tot 3000 studenten. De Groninger Studenten Bond heeft nadat in de verschillende faculteiten le denvergaderingen zijn gehouden, beslo ten de boycotacties tegen de wet op de verhoging van de collegegelden voort te zetten. Wanneer het college van bestuur van de Groningse Rijksuniversiteit „ook maar één van de maatregelen uitvoert, waartoe de universiteitsraad onlangs be sloot, dan zullen binnen de faculteiten massale acties worden gevoerd”. Die ac ties kunnen „desnoods” collegestakingen zijn, aldus de GSB. het Internationale Conferentie centrum aan de Avenue Kleber in Pa rijs is gisteren de internationale Viet- namconferentie begonnen. De be sprekingen staan onder voorzitterschap van de Canadese minister van buiten landse Zaken, Sharp, die samen met zijn Poolse collega, Stefan Olszovski, om beurten de conferentie zal leiden. Hupkes. Wat we naar zijn mening nodig hebben is een andere combinatie: het stoppen of af remmen van gevaarlijke technologie (bewapening, vervuiling) en tegelijkertijd het intensiveren van re search naar technische mogelijkheden om bestaande gevaren (hongersnood, milieu schade, opraken van grond- en brand stoffen) te lijf te gaan. Beide facetten oefenen echter een negatieve invloed uit op de thans bestaande prognoses. Het eerste omdat het de groei van het bruto nationaal produkt vermindert, het twee de omdat het pakket goederen en dien sten achter het BNP minder snel toe neemt. De Chinese minister, Tsjie Peng Fei verklaarde plechtig dat zijn land het Vietnam-akkoord zal eerbiedigen en niets zal doen wat inbreuk op het ak koord zou kunnen maken. Maar aldus Tsjie, „bij alle partijen die het akkoord Aangezien de NEI-studie wegens ge brek aan gegevens de kosten van de druk op het milieu niet in de criteria heeft kunnen betrekken (hetgeen vol gens Hupkes tot „scheve resultaten” leidde), lijkt het drs. Hupkes voorshands beter het „optimaliseren” uit de studie fase te verwijderen en naar de beleids- fase (de politieke sfeer) over te brengen. De stijgende materiële welvaart oefent een toenemende druk op het milieu uit. De gevolgen daarvan becijfert drs. Hup kes op vijf percent van het bruto natio naal produkt in 1990 en van zes percent in 2000. Dit laatste cijfer is te vertalen in een vermindering van het goederen en dienstenpakket per hoofd van vijf percent. (Van onze redacteur in Bonn) BONN.Aan de grenzen en op de Westduitse vliegvelden wordt scherp uitgekeken naar een geld transporteur uit Düsseldorf, die er gisteren met een gepantserde auto en bijna vier miljoen mark van door is gegaan. De auto vond de politie al gauw terug niet ver van haar eigen hoofdkwartier, maar de 29-jarige Günther Heinemann en het grootste deel van de buit zijn spoorloos. Achter de chauffeursstoel in de auto werd een zak met 210.000 mark gevonden. De roof, die plaats had bij een geldtransport van de Noordrijnland- Westfaalse Centrale Bank naar de Commerz Bank, treft niet alleen het geldinstituut, maar ook op een nogal merkwaardige manier de fir ma die de transporten verzorgt. Uit een geldtransportauto van deze fir ma waren enkele weken geleden 800.000 mark eenvoudig verloren. Drie vuilnismannen vonden toen de dozen met geld, waar tal van auto- JERUZALEM. De rechtbank in Haifa heeft beslist dat bij de ondervra ging van één van de verdachten in het spionageproces Naarani, geen ongeoor loofde pressiemiddelen zijn gebruikt door de ondervragers: „Er is niet gesla gen, noch gedreigd.” Deze persoonlijke conclusie is het re sultaat van een intern onderzoek naar aanleiding van de in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat in 1972 gepubliceerde nationale integrale verkeers- en vervoersstudie van het NEI neergelegd in een beschouwing onder de titel „NEI’s jaar 2000: Valt het mee of tegen?” De betiteling „integrale verkeers- en vervoersstudie” wekt volgens drs. Hup kes verwachtingen, die niet geheel ge stand worden gedaan door de inhoud van de rapportering. Het onderzoek blijkt aan zoveel beperkingen onderhe vig te zijn geweest, dat met de toevoe ging „eerste fase” de vlag de lading beter had gedekt. Een werkelijk integra le benadering moet volgens drs. Hupkes verder gaan dan de behandeling van het hele Nederlandse grondgebied, de combi natie van particuliere en openbaar ver voer van personen en goederen en van privé- met collectieve kosten en baten. De veronderstelling van drs. Hupkes, dat het met de voorspelde stormachtige opmars van de auto in 2000 best eens zou kunnen meevallen, is onder meer gebaseerd op de verzwakking van het geloof in de wenselijkheid van voortdu rend stijgende materiële welvaart. Het debat over de „meer of minder- technologie”, die sinds het rapport van de Club van Rome in heftigheid is gestegen, wordt onvruchtbaar, vindt drs. De republikeinse banier wordt bij de verkiezingen hooggehouden door twee partijen de rechtse Aotacht Eireann (republikeinse eenheidspartij) en de linkse of officiële vleugel van de Sinn Fein, de politieke afdeling van het IRA. De Sinn Fein heeft sinds 1957 geen zetels meer gewon nen. De andere vleugel van de Sinn Fein, die het „voorlopige”, radicale IRA steunt, negeert de verkiezingen. De „voorlopigen” blijven in Ulster hun hoop stellen op geweld. Voor de verkiezingen hebben 328 mensen zich kandidaat gesteld. Ze betwisten elkaar 143 van de 144 ze tels. Eén zetel wordt permanent door de voorzitter ingenomen. Het totaal aantal kiesgerechtigden in Ierland is 1.783.604. Het tellen van de stemmen begint donderdag. De uitslag wordt dan na 48 uur verwacht. UTRECHT. Ongeveer dertig leer- ling-verpleegkundigen, verenigd in de actiegroep „Zwartboek 1973” zijn plan om op 12 mei 1973” uit te brengen noden en gebreken op het vlak van de verpleegkunde in ons land zullen zijn In een open brief aan de inter nationale Vietnamconferentie in Parijs heeft de Zuidvietnamese generaal Duong Van Minh („grote Minh”) ver klaard dat „erkenning van het bestaan van een derde politieke groepering r: Er is in de campagne krachtige tegenstand geboden door de coalitie van de Fine-Gael-partij, de grootste in de oppositie, en de Ierse Labour partij. De coalitie van deze beide partijen is met een ambitieus pro gramma gekomen ter indamming van de prijsstijgingen, het laten vervallen van BTW op levensmiddelen, het ver beteren van het welzijn en de wo ningbouw en het onderwijs en het verlenen van medezeggenschap aan arbeiders bij staatsbedrijven. hebben ondertekend berust de verant woordelijkheid voor volledige uitvoering van het akkoord”. Noord-Vietnam en het Bevrijdings front zijn tegen het Canadese voorstel een permanent orgaan te laten voortbe staan na afloop van de Parijse conferen tie. De Noordvietnamese woordvoerder Nguyen Thanh Le noemde het voorstel „niet nuttig en niet geschikt”. De delega tie van het Bevrijdingsfront vindt de al bestaande instanties voor toezicht op het akkoord voldoende. Noord-Vietnam is verder tegen het door de Amerikaanse minister Rogers geopperde voorstel op de conferentie ook te spreken over de problemen van Laos en Cambodja. Naarani had in de getuigenbank ge zegd dat hij tijdens de verhoren door enige leden van de geheime dienst was mishandeld. De openbare aanklager riep de onder vragers in de getuigenbank, waar zij pertinent ontkenden dat er enig onge oorloofd middel zou zijn gebruikt. De namen van de leden van de geheime dienst die in de getuigenbank versche nen mochten niet gepubliceerd worden, en het g esloten televisie-circuit, waar door de internationale pers het proces kon volgen, werd gedurende het verhoor uitgeschakeld. In felle bewoordingen schreef de rechtbank in haar tussenvonnis de be schuldigingen van Naarani toe aan zijn rijke fantasie, terwijl de getuigenissen van de leden van de geheime dienst, „volstrekt geloofwaardig” werden ge noemd. Het is overigens een algemeen bekend feit dat zoals overal ter wereld ook door de Israëlische politie geslagen wordt bij verhoren, al komen hier voor zover bekend geen martelpartijen voor. Dit soort beschuldigingen is echter praktisch nooit te bewijzen. Eén van de verdachten, Simon Hada heeft schuld bekend waarna de openbare aanklager als tegenprestatie de zwaarste tenlastelegging, ondermijning van de staatsveiligheid, heeft ingetrokken. Op 13 februari heeft de Utrechtse Universiteit 6600 zogenaamde aanma ningsbrieven verstuurd aan die studen ten, waarvan men op een of andere manier nog geen adres had, terwijl zij zich nog niet hebben laten inschrijven voor het lopende cursusjaar. De heer G. Smink van het bureau inschrijving ver klaarde gisteren dat tot nog toe onge veer 1600 antwoorden zijn gekomen. 350 studenten hebben tot nog toe als gevolg van de maanbrieven hun inschrijving in orde gemaakt, óf door te betalen óf door hun collegekaart af te halen. De heer Smink noemde dit aantal „niet veel”. In JI Ki sL. ■F- !Jf "’‘A kwiilijiifi «-I 4»- r 4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3