Professionele aanpak OVERTUIGENDE KUNST IN EL LOTUS oude muziek bepleit Vondeling vecht Boekenwedstrijd tegen onzuiver op scholen taalgebruik Nuijens (BP) overleden wol Mooi en lekkker luchtig in MEDEWERKSTER voor de telefonische advertentiewerving. 1 «•HP" I Stichting brengt ensembles in pool bijeen Van fantastische grafiek tot kubische plastieken Veel interesse voor Teleac-cursus MODEJOURNAAL Koorzangers naar congres in Noordwijkerhout „Film International” trok 7000 bezoekers Kunstdieven gepakt in Ravenna 9 DINSDAG 27 FEBRUARI 1973 Roulatie Gedreven graficus Eigen (keramisch) gebied Verwante ziel Mathematische vormen HAARLEMS DAGBLAD KENNERS ONDER U zullen het zonder meer kunnen en wil len beamen: Wol, is en blijft een ongeëvenaard natuurprodukt. Fervente draagsters van wollen kleding zullen het steeds weer ervaren: De kleding geeft niet alleen een kostbaar aanzien, doch het valt veel soepeler en blijft eveneens langer mooi. Niet te verwaarlozen bijkomstigheid is dat het beter ventileert dan welke stof ook. Vooral zomers zal dat velen deugd doen. HAARLEM Het werk van Ton Blom, een Amsterdamse graficus met een geheel eigen beeldtaal, vormt het hoofdmoment van de ex positie, die tot 15 maart in Galerie El Lotus wordt gehouden. Van Elz Smits zijn er pentekeningen, ver want aan die van Ton Blom. Hil Andringa heeft een aantal fijne mathematische plastieken opge steld en Diet Wiegman blijkt een heel aparte en goede keramist te zijn. Een kunststaalkaart dus, die indruk maakt. (Van onze correspondent) de HEIN STEEHOUWER ze Éi ge- ADVERTENTIE vraagt voor direct een part time Grote Houtstraat 93 Haarlem B. TER MAAT De hierbij gepubliceerde foto’s wer den ter beschikking gesteld door hel International Wool Fashion Office in Parijs. De verrukkelijkste zachte kwaliteiten zoals cashmere, flannel, wollen satin, dreven, maar niettemin blijven zij voorlopig nog hun rol meespelen. of japon met kort jasje. In de Itali aanse en Franse collecties komen we daarentegen ook veel cardigan jasjes tegen; kraagloze modellen met bind- ceintuur. Op de kleurenkaart staan naast de klassieke tinten, marine, wit, zwart, rood en geel vrijwel alle denkbare kleuren om het modespel compleet te gen werken. In veel gevallen ontbreekt een effectieve coördinatie en integratie. De heer Nuijens is zestig jaar gewor den. DEN HAAG. „Blijft goede cultuur politiek een fictie?” is een vraag, die het Koninklijk Nederlands Zangersverbond (KNZV) heeft gesteld aan de ruim 160 mannenkoren, die het omvat. De vraag houdt tevens het hoofdthema in van het congres, dat het KNZV op 27 april in „De Leeuwenhorst” in Noordwijkerhout houdt onder de titel „politiek, overheid, kunst en zang". BIJZONDER EN VOGUE zijn nu de ensembles van japon met mantel Een keramisch object van Diet Wieg man. „In de korte tijd dat ik Kamervoorzit ter ben, is het me eens te meer opgeval len hoe moeilijk en ingewikkeld kamer leden, ook mensen van mijn eigen partij, zich plegen urt te drukken. In plaats van korte zinnen en begrijpelijke Neder landse woorden te gebruiken, bedient men zich van lange, ingewikkelde zins constructies, die doorspekt zijn met uit andere talen geleende woorden”, aldus de heer Vondeling. ZO HEBBEN DAN ook de Italiaan se en Franse couturiers in hun ont werpen voor het komende seizoen veelvuldig van wol gebruik gemaakt. Diet Wiegman maakt wonderlijke ke ramische objecten, afleidingen van de natuur. Een schelpachtige vorm kan ook het rugschild van een schildpad zijn. Andere vormen herinneren aan zaden en vruchtbeginsels en soms gaan die samen met wiskundige vormen. Diegman explo reert dus heel verheeldingsrijk een ge bied tussen werkelijkheid en fictie. Hij schenkt daardoor de beschouwer de mo gelijkheid om de objecten zelf in de eigen verbeeldingswereld te plaatsen. Het zijn allemaal sobere vormen en de kleuren zijn die van de kleisoorten. Glazuren past hij niet toe. Ondanks de vaak ronde vormen en golvende contou ren blijft het werk toch stoer door de ruwe onigeglazuurde huid van het werk. Er zijn boeiende stukken bij. Een der grafische verbeeldingen van Ton Blom. Trouwens ook de andere nieuwe Tele- ac-cursussen mogen zich in veel belang stelling verheugen. De cursus kijk op sport, waarvan al vier lessen zijn uitge zonden, heeft 4100 cursusten. Elke dag komen er nog aanmeldingen binnen. DIOR verwerkte een zuiver wollen velours in deze fraaie lindegroene mantel, die over een geplooide witte japon van wollen voile wordt ge dragen. Een double-faced melton werd bruikt voor deze kraagloze hemels blauwe mantel van VENET. De ge plooide witte japon vervaardigde hij van een wollen ematine. ’S AVONDS ZIEN DE couturiers ons vrouwen op allerlei gelegenheden graag in he lang, maar de meeste stof zit bepaald niet in de lijfjes. Décolle tés, en hoe laten weinig aan de verbeelding over, maar ook blote rug en schouders en grote verscheiden heid in strapless modellen zorgen er wel voor dat men feestelijke, hete zomeravonden zo koel mogelijk door komt. UTRECHT. De Teleac-cursus mi lieubescherming telt thans 10.500 Neder landse en 5000 Belgische cursisten. Da gelijks komen er nog rond 150 nieuwe cursisten bij. In het algemeen ben ik niet zo weg van mathematische kunst. Maar wat Hil An dringa, de zevenenzeventig jarige kun- r Na de oorlog is de heer Nuijens zich gaan inzetten voor de belangen van de Nederlandse boerenstand. Met name heeft hij altijd gestreden tegen de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisaties die hem een doorn in het oog waren. De Stichting wil daarom met alle ensembles en koren, professioneel en amateur, die zich bezighouden met de oude muziek, een pool vormen. Deze pool beoogt uitwisselingen te organise ren, dat wil zeggen het ene ensemble respectievelijk koor zal zich niet meer alleen behoeven te richten op één of een paar uitvoeringen, maar een programma zal meermalen kunnen worden herhaald, „thuis” en bij een ander ensemble res pectievelijk koor. Zo ontstaat een roula tie, zoals die al min of meer bevredigend bestaat middels concoursen in harmonie ën fanfarekringen. In samenwerking met competente per sonen en instanties moeten studiebijeen komsten worden georganiseerd om deze groepen op een hoger plan te brengen. Bovendien wil de Stichting zich ook op niet-praktische muziekbeoefenaren rich ten door middel van algemeen gerichte publikaties. Voorts wil zij de bestaande documen tatie- en informatiemogelijkheden ten aanzien van oude muziek en haar raak- en randgebieden bundelen. Zij wil deze documentatie toegankelijk maken voor een zo groot mogelijk publiek van be langstellenden en belanghebbenden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Amateurmuziek- ensembles en -koren concentreren zich te veel op een beperkt gedeelte uit de muziekgeschiedenis. Het ge volg daarvan is dat zij in verge lijking tot de professionele ensem bles dikwijls onder de maat blijven. Imitatie van de professionele „broers” is bijna steeds tot misluk ken gedoemd. Muziek van vóór 1750 leidt met gelijke inspanningen voor deze groepen tot veel betere resul taten. Wij geven voor de versterking van ons verkoop- team, de voorkeur aan de vrouw die al ruime er varing heeft op dit gebied. Voor inlichtingen belt u 319053 toestel 145; schriftelijke sollicita ties kunt u richten aan Personeelszaken, Grote Houtstraat 93, Haarlem. in' de uit de in Ra- gestolen schilderijen zijn terecht. stenares uit Hilversum maakt heeft me voor haar gewonnen. Vroeger werkte ze gestyleerd figuratief werk, beeldjes, maar ook wel functionele dingen als bijzonder fraaie doosjes in dure materia len. Het vormde een overgang naar ku bische stapelingen in aluminium, plexi glas en hout. En binnen de mogelijkheden van cylinders, kubussen, rechthoeken bereikt ze bijzonder veel variaties, vaak in „losse” onderdelen, die op allerlei manieren kunnen worden gerangschikt. Het is een soort artistiek speelgoed, waar ik niet vanaf kon blijven. Het is heel mooi gemaakt, soms met scharnie rende assen aan elkaar bevestigd, heel kunstig dus en dat alles dan met primi tief gereedschap, terlvijl het aandoet of het met precisie-instrumenten is ge maakt. De ongeveer 9.000 leden van de koren, die bij het KNZV zijn aangesloten, zul len zich volgende maand over dit onder werp buigen, dat aan de hand van een discussienota aan de orde is gesteld. Daarin heet het, dat volgens vrijwel alle politieke partijen het welzijnsbeleid, en dus ook cultuurbeleid, veel grotere aan dacht moet krijgen. Maar in welke rich ting men denkt, is onbekend, terwijl vrijwel geen deskundigen op cultureel terrein in het parlement worden gevon den. In de nota worden ook vragen opge worpen over subsidiëring van beroepsge zelschappen en amateuristische kunst, en over het denken aan creativiteitsontwik- keling zonder overleg met actieve orga nisaties op dit terrein. In het Centraal Beraad Amateuristische Muziekbeoefe ning zijn meer dan een half miljoen mensen in ons land verenigd, die in hun vrije tijd zingen of anderszins musice ren, creatief bezig zijn. Dat de organisa ties zich aan de veranderde onmstandig- heden moeten aanpassen, wordt in de nota als vanzelfsprekend beschouwd. Het streven naar welzijn moet volgens de nota de nadruk krijgen in plaats van het streven aar welvaart. Dit leidt naar de vraag, waarom de regering verplicht is in economische zaken advies te vragen Er zal volgens de Stichting ook meer aan de recrutering van muziekliefheb bers voor koren en ensembles moeten worden gedaan. Zoals de situatie op het ogenblik is, moeten veel formaties met onevenwichtige of incomplete bezettin- maken. Ook in de dessineringen is variatie genoeg: pied de poudle, ten nisstrepen, visgraten en verder alle mogelijke ruiten en stippen. LANVIN is verantwoordelijk voor dit beeldige ensemble. Het wijde kor te jasje is van witwollen velours en wordt gedragen op een wijde ma rineblauwe wollen jersey pantalon. Raad voor de Kunst, schappelijke instituten partijen. Ton Blom is een bewogen vijftiger, die een gemakkelijke toegang heeft tot zijn wonderlijke verbeeldingswereld. Hij maakt pentekeningen in zwart-wit en in vilftstift, vaak later ingekleurd. Soms werkt hij symbolistisch, soms surrealis tisch, maar altijd sterk decoratief door een heel eigen wijze van werken. Hij bouwt zijn voorstellingen op met uit waaierende lijnen, waarin als het ware beelden ontstaan. En die zijn dan mees tal niet van deze wereld. Het zijn poëti sche verbeeldingen, maar soms ook ver schrikkingen. „Herinneringstuinen, die in bloei staan”, kan zo’n blad heten, maar ook „Magische binding”, titels die alle vrijheid laten en toch nader uitdrukken wat via die waaierende lijnen, slangach tige vormen, allerlei arceringen en structuren tot stand komt aan irreële wezens, bloemen, lichtverschijnselen en wat al niet meer. Ton Blom doet dit meeslepend met de overtuigingskracht van een gedrevene, die een boodschap heeft over te brengen, een merkwaardi ge persoonlijke boodschap, die aan spreekt ondanks de raadselachtigheden. Het komt over via zijn gevoel voor finesse, vaak bijzonder mooie kleuren en grote variabiliteit. fijne tweekleurige tweeds en diverse Shetlands werden erin verwerkt. En wat dacht u voorts van de zeer soepele wollen mousseline, etamine, voile of crepe? Een zaligheid toch als zoiets om je lichaam glijdt! OPVALLEND IN HUN collecties was de nieuwe stijl voor de japonnen, simpele rechte modellen, ook wel de tube-dress genoemd. Wat de heren evenzeer gemeen hadden was de 7-8 lengten van hun mantels. Na de wij de mantels van vorig seizoen zien we nu de rechtgesneden modellen weer terug. Een slank silhouet is onze beloning en wie kan daar wat op tegen hebben? Pantalons waren in het modestuk wat meer naar de achtergrond ver- aan de SER en waarom ze niet de plicht heeft in culturele zaken advies te vragen aan een landelijke culturele raad, die gevormd zou kunnen worden door ver nieuwing van de Raad voor de Kunst. Op het congres op 27 april zullen de nota en opmerkingen er over uit de regio door een forum worden behandeld. Voor het forum zijn uitgenodigd verte genwoordigers van de minister, van de en van weten van politieke (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Gisteravond is in zijn woonplaats Limmen overleden de heer Anthonius Nuijens, lid van de Tweede Kamer van de Boerenpartij. De heer Nuijens die in de Boerenpartij een be langrijke rol heeft gespeeld en als de „rechterhand” van de heer Koekoek werd beschouwd, was van oorsprong bollenkweker. Toen dit na de oorlog niet zo erg meer lukte, is hij zich gaan toeleggen op het kweken van dahlia’s waarmee hij veel succes heeft gehad. Ton Bom dacht, dat hij alleen zo werkte, totdat hij ergens een tekening van de achttienjarige Elz Smits ontdek te. Hij meende aanvankelijk dat het een vroege tekening van hemzelf was. Zij kende zijn werk evenmin. Een geval van zielsverwantschap dus: eenzelfde type techniek en puttend uit dezelfde bewust- zijnssfeer met titels als „Fata Morgana", „Helderziende” en dergelijke. Ook zij bouwt uit lijntjes en zwart-wit strictu ren fantastische bladen op. Natuurlijk is technisch de mindere van Ton Blom, maar in inventiviteit doet ze niet voor hem onder. Sinds hun wederkerige ont dekking exposeren ze samen om er hun verbondenheid mee je beklemtonen. Dit oordeel is de pas opgerichte Stich ting Jr. Jacob van Eyck toegedaan. Zij stelt zich ten doel de coördinatie en organisatie van activiteiten, die betrek king hebben op de uitvoering van mu ziek die in de Middeleeuwen tot en met de Barok is ontstaan, te verzorgen, de uitvoering van deze muziek zo veel mo gelijk in haar oorspronkelijke functie tot haar recht te laten komen en docu mentatie over deze periode op te bou wen. De leden van de stichting zijn geïnte resseerden op zowel professioneel als amateuristisch niveau. Voorzitter is de socioloog drs. Cor van Doesburg. Secre taris is Pascal A. R. Rijnders, penning meester drs. Wil Dekker. Uit een kort geleden gehouden enquête onder 128 in stellingen, groepen en personen die be trokken zijn bij de muziekstudie c.q. - uitvoering heeft de stichting opgemaakt dat er alle reden is om „met vastbera denheid de ingeslagen weg te vervolgen en met kracht datgene waarvoor zij staat na te streven.” Het komt er volgens de Stichting op neer dat de muziek van vóór 1750 in de professionele sfeer weliswaar de aan dacht heeft, maar in de uitvoeringsprak tijk, te beginnen bij de opleiding van de uitvoerenden, een sterk verwaarloosd terrein is. Daarom wil de Stichting de activiteiten, inspanningen, inventiviteit en initiatieven op het gebied van de oude muziek bundelen. Incidenteel wor den er naar de mening van de Stichting door de bestaande muziekinstellingen wel belangwekkende initiatieven ont wikkeld, echter van een follow-up is zelden sprake. COURRÈGES ontwierp deze rose mantel met mouwen tot de elle boog en een bindceintuur. Hij com pleteerde dit ensemble met een wijde wollen pantalon, korte witte hand schoenen, tennisschoenen en een forse zonnebril. ROTTERDAM. De filmmanifestatie „Film International”, die van 15 tot en met 23 februari in Rotterdam is gehou den, heeft ongeveer 7.000 bezoekers ge trokken. De organisator de Rotter damse Kunststichting vindt dit een bevredigend aantal, hoewel de belang stelling van filmliefhebbers voor dit fes tival van niet-commerciële films iets minder was dan vorig jaar. Tijdens Film International zijn 46 bin nen- en buitenlandse films in 75 voor stellingen vertoond in de theaters Het Venster en De Lantaarn. Tot de gasten hoorden bijna 50 regisseurs en acteurs. Het publiek wees de Japanse film „Do- deskaden” als beste produktie aan. ALMELO. De Tweede Kamer, dr. DEN HAAG. Prinses Margriet heeft maandagmiddag in Den Haag de boekenbonnen uitgereikt die leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school en van de laagste klassen van het voortgezet onderwijs konden winnen in de nationale wedstrijd „Maak een boek over het boek”. De wedstrijd was door het Unesco Centrum Nederland uitge schreven in het kader van het Internati onale Jaar van het Boek 1972. Er waren ruim 700 werkstukken ingezonden. Groepsprijzen gingen naar schoolklas sen in Waddinxveen, Heerde N.-B., Mid delburg en Spijk. De individuele eerste prijs in de categorie lagere scholen werd gewonnen door Marion Koeltgen van de Jac. P. Thijsseschool te Aalsmeer. RAVENNA (Reuter). De nacht van vrijdag op zaterdag Academie voor Schone Kunsten venna g De politie vond achttien panelen verpakt in een zak die de dieven zondagavond tijdens een achtervolging door patrouil lewagens in de omgeving van Ravenna uit hun auto gooiden. De gestolen kunstwerken uit de 14de en 15de eeuw vertegenwoordigen een waarde van ruim 2,3 miljoen gulden. De dieven kwamen het museum binnen via het dak van een aangrenzende kerk. Doordat de politiewagens moesten af remmen om op de de weg liggende zak met kostbare inhoud te vermijden, kreeg de auto van de dieven genoeg voor sprong om te ontkomen. voorzitter van Anne Vondeling, heeft de strijd aangebonden tegen de moeilijke woorden in onze taal. Hij heeft acht instanties de vraag voorgelegd hoe fe komen tot een zo eenvoudig en zuiver mogelijk Nederlands woordge bruik. De Kamervoorzitter zei op de zaterdag gehouden gewestelijke PvdA- vergadering, dat hij zich in toenemende mate ergert aan de talloze moeilijke woorden en ingewikkelde zinnen die steeds meer in zwang komen. s IL n. lil K 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9