Enthousiasme over experimenten in Amerika Dr. Schuyt: vraagtekens bij gehoorzaamheid orde en Opstellenbundel over recht als instrument Derde zachte winter ,B *11 POLITIEK IN THEORIE EN PRAKTIJK BENADERD e 1i 8 8 I I I ba t 13 MAART DONDERDAG 1 1973 Zure druiven André Corz Methodenstrijd ll t a t I i i H g I R R 1 e I ft I (Van onze verkeersredactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen (KVP) wil de aandacht vestigen op een tamelijk individueel, maar tegelijk snel en goedkoop openbaar vervoerssysteem. Bij de behandeling van de ver- keersbegroting in de Tweede Kamer, dezer dagen, wil hij minister Udink vragen te bevorderen dat Nederlandse steden hun aandacht zullen concen treren op dit vervoerssysteem, waarover men in de Verenigde Staten nogal enthousiast schijnt te zijn. Het wordt een volwaardige vervanging van de auto genoemd en neemt niet meer breedte in beslag dan een vrije tram baan. „DE GESCHIEDENIS van de mensheid begon met een daad van ongehoorzaamheid en het is niet onwaarschijnlijk dat hij zal eindigen met een daad van ge hoorzaamheid”. Deze voorspel ling van de filosoof Erich Fromm vormt een van de belangrijkste thema’s in het proefschrift van dr. mr. C. Schuyt „Recht, orde en burgerlijke ongehoorzaam heid”. De lector in de rechts sociologie, verbonden aan de universiteit van Nijmegen, pro moveerde enkele maanden ge leden in Leiden op deze studie. Geen geheimhouding fc ökxi PRT-wagentje op in aanbouw zijnde luchthaven by Dallas in Texas. L K Si LL Hoe de wording van een totalitaire A. WILLINCK met I Ander openbaar vervoer: wagentjes op eigen baan (Van onze weerkundige medewerker) De klimatologische winter telt van daag zijn laatste dag. Uit voorlopige cijfers is op te maken dat het de derde opeenvolgende zachte winter is gewor den. Er viel weinig neerslag, er was een tekort van ruim 30 uur zon en slechts op drie dagen tegen normaal op 12 dagen bleef het kwik in De Bilt het gehele etmaal beneden het vriespunt, de zogenoemde „ijsdagen”. ia i i l i I I i i De laagste temperatuur werd in de nacht van 31 december op het vliegveld Eelde gemeten, namelijk minus 11 gra den. In De Bilt, evenals in de meeste provincies, is het deze winter geen enke le nacht tot strenge vorst gekomen. De meeste sneeuw leverde deze laatste week van februari. gestapt, dan zendt de computer het wa gentje naar een van de opstelsporen van behoefte bestaat of ontsaat. 1 I I I I I Het morgaintown-project onderscheidt zioh van gewoonen onaantrekkelijk openbaar vervoer doordat het veel individueler is, doordat men op zijn wenken wordt bediend (een druik op de knop impliceert voorrijden van een wa gentje als ware het een taxi), doordat men niet stopt waar men hélemaal niet hoeft te zijn, en doordat zowel de aan leg- als de exploitatiekosten aanzienlijk lager zijn dan van gewoon openbaar vervoer met vrije baan. Echtscheiding. De Raad van State in Italië heeft zich uitgesproken voor een verschuiving van het volksreferendum over de echtscheiding. Het referendum zou in april van dit jaar gehouden worden. De Raad van State adviseert thans uitstel tot midden volgend jaar. Met dit referendum zou het volk zich kunnen uitspreken voor of tegen de echtscheiding, welke eind 1970 in Ita lië mogelijk is geworden. Naar ver luidt zou de regering zich bij dit advies van de Raad van State willen aansluiten. de term „burgerlijke ongehoor zaamheid” protest gericht tegen één specifieke wet of één specifiek stelsel van wetten door Schuyt omschreven als „wanorde binnen de orde”, wordt grondig met voorbeelden uitgewerkt: ze „tracht met opzet de band met traditionele waarden van de samenleving te behouden, in te genstelling tot revolutie en breuk met het verleden”. Burgerlijke ongehoorzaamheid (tij dens een betoging vijf jaar geleden in Amsterdam). Bij een recente studiereis in de Ver enigde Staten heeft de heer Cornelissen in het 25.000 inwoners telende universi- teitsstadje Morgantown (West-Virgini- a), op de lichthaven van Dallas, Fort Worth in Texas en in het 1,25 miljoen tellende Denver in Colorado gezien hoe men werkt aan kleine, op luchtbanden en tegelijk railgebonden wagentjes voor acht zit- en twaalf staanplaatsen, die door een computer worden bestuurd. In Morgantown worden de exploitatie kosten geschat op (omgerekend) 17 tot 35 cent per voertuigkilometer. In Denver worden de aanlegkosten van acht km vrije bovengrondse baan geschat op 50 miljoen dollar. Omgerekend voor de 18 km Amsterdamse metro (thans officieel begroot op 815 miljoen gulden) zou dat neerkomen op 237 miljoen gulden. „Het probleem in Morgantown is”, al dus ir. Cornelissen, „de voortdurend gro te stroom studenten die zich per auto verplaatst tussen de campussen van de universiteit die op drie plaatsen in de stad li'ggen. Morgantown zélf heeft 25.000 inwoners, daar komen 15.000 stu denten en 6000 stafleden bij. De univer siteit heeft nu in overleg met een paar industrieën, vooral de Starr Car Company in Detroit en het federale ministerie van transport een openbaar vervoerssysteem ontwikkeld dat een volwaardige vervan ging van de auto beoogt voor een deel van alle verkeer, studentikoos of niet”. De kleine wagentjes rijden op een eigen baan in een betonnen bak. De voorstuwing is evenals bij trolleybus sen elektrisch, de voedingskabels zijn aangebracht tegen de wand van de be tonnen bak. De wagentjes worden be stuurd door een computer vanuit een centraal punt. Deze computer analyseert Gorz gaat in zijn boeiende opstellen over de „Westeuropse arbeidersbewe ging” iutgebreid in op de vakbeweging. Zijn anarchistische opvattingen blij ken onder meer uit stellingen als: „Het doel van de revolutie is niet om de ene staat te vervangen door de andere, het is om de staat geheel en al af te schaffen, en dat betekent ook dat de partij praktisch en theore tisch en meteen vanaf het begin er naar moet streven zichzelf uiteinde lijk op te heffen”. Een knap betoog en een moedig initiatief, alweer, van de Amsterdamse uitgever dit „moei lijke” boek te laten vertalen. Bij de Wetenschappelijke Uitgeverij in Amsterdam verscheen onlangs dr. J. L. Snethlages beschouwingen over het pacifisme „Laten we nu eens reëel zijn”. Het is een dun boekje (60 pagina’s) met felle uithalen naar het militaire geweld, soms niet zo cohe rent, maar altijd logiscch en ondub belzinnig. Snethlage, die zijn pamflet eindigt met een schitterend vers van Annie M. G. Schmidt („Straaljager”), zet zich al- AWus M. S. Arnoni, redacteur van het eenmanstijdschrift „In Search” en medewerker van Vrij Nederland en De Internationale Spectator. Als overlevende van de concentratiekam pen der nazi’s kwam hij via de Ver enigde Staten in Nederland terecht. Een bloemlezing van zijn politieke essays werd In een vertaling van Louis Ferren door Bruna in Utrecht uitgegeven onder de titel „In plaats van ideologie”. Arnoni is een scherpzinnig analyti cus, die op intelligente wijze zijn lezers tot nadenken kwingt. Vaak bit ter en bijtend, vermoedelijk omdat hij zo scherp ziet dat de strijd tegen de domheid een verloren strijd is. Zoals blijkt uit dit citaat: „Een Amerikaans Auschwitz zou niet met de mantel der geheimhouding bedekt worden. Integendeel, public relations bureaus zouden in de arm worden genomen om het op z’n verdiensten te verko pen. Foto’s van de gaskamers en crematoria zouden worden vrijgege ven om aan te tonen hoe onbaatzuch tig de democratie werd gediend.” Bravo Bruna, een belangrijk boek. Tot omstreeks half februari was de winter uitzonderlijk droog, maar toch gaf deze maand daarna toch nog zoveel neerslag, dat het cijfer boven normaal kwam. Het komt ons voor, dat in vrij wel geheel Europa deze winter duidelijk zachter dan normaal is gebleven. De eerste dagen van maart brengen ons weer depressie-activiteit, met regen, wind en zachtere lucht. Op het terrein van de verandering bevat de bundel weinig vuurwerk. Het accent komt daardoor wel erg op het „behoud” te liggen. Vooral het verhaal van prof. dr. J. J. Loeff, getiteld „Ver gelding als gave”, doet wat anachronis tisch aan. Hier wordt anno 1972 de vroeg-19e-eeuwse wijsgeer Emanuël Kant bejubeld. Kant construeerde de pure vergeldingsstraf vanuit een soort rechtsorde die daarom zou vragen. bovendien voortudend de béhoefte aan wagentjes bij een van de zes stations op het vijf km lange traject, en stuurt wagentjes naar elk station dat daaraan behoefte heeft of zal krijgen. De passagier vindt op elk station een paneel met drukknoppen voor een van de andere stations. Zodra hij een knop indrukt, zeidt de computer een wagen tje naar het perron, waarmee de passa gier of als er meer voor dezelfde be- stemimng komen, maximaal 20, zonder stpopen naar het station van bestem ming wordt gereden b(j een snelheid van 50 km per uur. Ook de bijdrage van T. Koopmans, hoogleraar staatsrecht in Leiden, geeft aanknopingspunten voor de jurist die wel eens wat veranderen wil. Koopmans schrijft over conserverende en active rende rechtsbegrippen. de Vereni gde Naties kan gewelddadige opstand tegen een koloniale overheerser gerecht vaardigd zijn; dit betekent dat de op leen onnodig veel af tegen de „Tele graaf’. Zijn moed om te blijven de batteren is natuurlijk te prijzen, maar hij zou kunnen weten dat in sommige gevallen de zin om verder openlijk van gedachten te wisselen kan verdwijnen. „HET RECEPT van vele Vietnams in plaats van één eenzaam Vietnam is reeds lang geleden voorgeschreven. Maar de toepassing van het onderlig gende principe is herhaaldelijk ge compromitteerd door hypocrisie en cynisme, deze keer eens niet van de kant van de wereldheersers, maar van de kant van de goede mensen. Als zich de keuze tussen onmiddellijk gevaar en toekomstige risico’s voor doet, wordt opportunisme maar al te vaak voor voorzichtigheid aangezien.” In Nederland zijn deze proeven niet helemaal onbekend, zo is ir. Cornelissen enigszins tot zijn verbazing gebleken. Op het vliegveld van Dallas en Fort Worth in Texas, Love Airfield, werd hem ver teld dat het project daar belangstellend wordt gevolgd door de dienst IJssel- meerpolders ten behoeve van Almere. Op Love Airfield wordt zo’n Personal Rapid Transit thans aangelegd voor ver voer op de luchthaven zelf, nog niet ter verbinding van het vliegveld met de beide op circa 10 km van elkaar gelegen steden. standigen niet als rebel gestraft mogen worden en als krijgsgevangenen behan deld moeten worden. Maar er zit een addertje onder het gras: als zij oorlogs misdaden hebben begaan, mogen zij wel gestraft worden en guerillastrijd wordt als oorlogsmisdaad beschouwd. A. A. G. Peters, hoogleraar strafrecht in Utrecht, ziet het strafproces als be langrijk moment voor vernieuwing. Daar kan de rechter het overheidshandelen werkelijk kritisch toetsen. Voorwaarde is wel een behoorlijke rechtshulp en een echte onafhankelijke rechter. Op die manier kan het strafproces meewerken aan de emancipatie van de burger. Pe ters schetst een ontwikeling van ons recht, waarbij wij ons nu in een over gangsfase zouden bevinden van wetten- recht, waarbij de eerbied voor het gezag centraal staat, naar democratische parti cipatie. Loeff: „Zij, die rechtsorde, vergeldt de ontstane wanverhouding door objecti vering, dat wil zeggen door een onzede- doen wijken voor de objectieve eis der lijk-subjectief-egostisch genieten te doen wijken voor de objectieve eis der gerech tigheid.” Dit wil zoiets zeggen als: wij straffen niet omdat wij dat fijn vinden, maar omdat zij dat fijn vinden. Dit doet mij even denken aan de uitspraak van James Stephen, een rechter uit het Victoriaanse Engeland, voor wie straf dezelfde functie had voor de dorst naar wraak, als het huwelijk voor de seksuele honger. Verschillende bijdragen gaan in op de methodenstrijd, die op dit moment weer opbloeit in de juridische wereld. Zo staan functionalisten mensen die den ken in doel-middel-schema’s en stuur systemen tegenover fundamentalisten. Deze laatsten benadrukkén de eigen inbreng van het recht, dat vooral tot uitdrukking komt in rechtsbeginselen als goede trouw, redelijkheid en weder rechtelijkheid. („Recht als instrument van behoud en verandering”, bundel opstellen, aangebo den aan prof. mr. J. J. M. van de Ven, Kluwer, Deventer, ƒ55, staat in z’n werk gaat kan men nalezen in Emilio Lussu’s „Mars op Rome”, dat in 1932 werd geschreven. In Italië, waar neo-fascisten opnieuw pogingen doen om mede geïnspi reerd door de Griekse kolonels de macht te veroveren, schijnt het boek weer met grote belangstelling te wor den gelezen. Begrijpelijk zolang er mensen blijven bestaan die zelfs na Auschwitz nog beweren dat het par lement maar afgeschaft moet worden en dat er „krachtig moet worden opgetreden tegen(volgt een lan ge rij minderheden). Lusso maakte als parlementariër de fascistische krachtpatserij op Sardinië en in Rome mee. Weinig opgewekte lectuur, wél een goede greep van uitgeverij In den Toren in Baarn (vertaling: dr. F. van der Heijden). Tegenover het wat droge, maar adembenemende verslag van Lusso valt Martin Grays boek „Uit naam van al de mijnen” in het niet. Toch zou juist een man als Gray de aange wezen persoon kunnen zijn om een fel betoog tegen de dictatuur te schrijven. Hij is namelijk een van de weinige overlevenden van het nazi- vernietigingskamp Treblinka. In plaats daarvan liet hij Max Gallo zoetvloeiend en professioneel zijn levensverhaal opschrijven. Het accent van de geschiedenis kwam te liggen op het noodlot dat Gray twee maal zwaar treft: eerst verliest hij in de nazi-kampen al zijn familieleden, daarna verbranden bij een bosbrand in Zuid-Frankrijk zijn vrouw en kin deren. Over Treblinka slechts 33 bladzijden in dit 426 pagina’s tellende, door Bruna fraai uitgegeven, boek. Het overige is teveel op goedkoop effect geschreven, ook al doet de aankondiging dat de opbrengst van het boek geheel ten goede komt aan een stichting ter voorkoming van rampen, zoals die zijn gezin heeft getroffen, symphatiek aan. Benjo Maso vertaalde het rijk geïllustreerde „Uit naam van al de mijnen”. De combinatie politiek-in-roman- verpaktking kan uitermate boeiend zijn. Dat bewijst ex-provo ideoloog Roel van Duyn met zijn eerste lange prozaverhaal, waarvan het verdichtsel akelig waar begint te worden. Zijn boek, „Bloed” genaamd, gaat over de griezelige aspecten van elek- triciteit-opwekking door middel van kernreactoren. Een medewerker van het Reactor Centrum Nederland, be zig met de bouw van een centrale, ziet het in het verhaal allemaal niet meer zo zitten. Van Duyn verzon een schitterende plot, die niet verra den moet worden, en bouwde een dubbele boden in de ontknoping. Wie alle enge konsekwenties van tiental len toekomstige Duitse, Zwitserse en Franse kerncentrales langs de Rijn, die met hun koelwater Europa’s „grootste riool” ook nog eens tot een bloedhete rivier gaan transformeren, overziet, zal dit „Bloed” niet zonder huiveren opzij leggen. Overigens, liefhebbers van dit soort SF-lectuur kunnen zich nu al ver heugen op deel twee van Roel van Duyns drieluik, dat „Zweet” zal heten (onderwerp: het leger), gevolgd door „Tranen”. Uitgeverij Meulenhoff in Amsterdam heeft al beloofd dat het spoedig zal verschijnen. Ten slotte aandacht voor „Aspecten van vluchtelingenrecht”, een publika- tie voortgekomen uit een colloquiem gehouden in de Amsterdamse univer siteit. Herdrukken van verhalen gepubli ceerd in kranten, De Haagse Post, Hollands Maandblad en het beste Ne derlandse studentenblad „Propria Cu res”, treft men aan in de bundel „Lenin heeft echt bestaan”. Karei van het Reve is de auteur en G. A. van Oorschot, die onlangs de afsluiting van zijn Russische Bibliotheek heeft gevierd, de uitgever. Het titelverhaal gaat over de her denking van Lenins honderdste ge boortedag in de Sovjet-Unie, met kleuteronderwijzende opmerkingen, die het onder slaperige ochtendblad- lezers nog wel goed zouden doen: Van het Reve moest toen hij in Moskou woonde zijn w.c.-papier per KLM laten aanvoeren. Daarmee wil hij bewijzen dat het levenspeil der Russen dieptreurig is. Gelukkig is er meer in het boek te vinden: een prachtig portret van prof. J. Presser, waarbij mensen die hem niet persoonlijk gekend hebben, maar wel zijn boeken hebben gelezen, zul len denken „Zo moet hij geweest zijn”. En verder het kostelijke Annie get your gun”. Deze recensie van „Omzien in verwondering” van Annie Romein-Verschoor verscheen destijds in Hollands Maandblad (waarom wordt nergens in de bundel vermeld waar de artikelen eerder werden ge publiceerd?) Het stukje is daarom zo kostelijk omdat de hooggeleerde broer van Gerard Kornelis hier met geestelijke striptease zijn grieven loost op een tweetal schitterende boe ken. Blijkbaar zijn de druiven voor K. zuur. Omdat hij vrijwel alleen als het vriendje van Jan Erik Romein ter sprake komt? RUIM VIJFTIG jaar geleden orga niseerden de Italiaanse fascisten hun mars op Rome. Mussolini kwam daardoor aan de macht als „sterke man”, elf jaar later gevolgd door Adolf Hitler in nazi-Duitsland. Bij elk station zijn inhaalysporen gebouwd, zdat elk wagentje ongehinderd een op punt van vertrek staand wagen tje kan passeren. Zijn de passagiers uit- (Van onze juridische medewerker) „Recht als Instrument van behoud en verandering” is de intrigerende titel van een bundel opstellen, aangeboden aan prof. mr. J. J. M. van der Ven. Prof. Van der Ven doceerde in Utrecht ar beidsrecht, wijsbegeerte van het recht en rechtssociologie. De bundel bevat maar liefst 45 bijdragen, waarvan bijna een derde van de hand van buitenlandse auteurs. Het gevolg is een grote ver scheidenheid van onderwerpen over het hele terrein van het recht: volkenrecht, sociaal-economisch recht, publiek- en privaatrecht en milieurecht. Bij zo een dikke bundel is het verlei delijk aan het eind te beginnen. Dat is een bijdrage van prof. mr. B. V A. Röling over de rechtspositie van de op standige burger in de burgeroorlog. Röling komt tot de droevige slotsom dat het volkenrecht de „freedom fighter” minimale garanties biedt. Volgens de resoluties van Gelukkig zag de Universitaire pers in Rotterdam het grote belang van Schuyts pleidooi voor ongehoorzaam heid in, zodat, ongebruikelijk voor proefschriften die meestal in kleine oplagen op stoffige plaatsen terecht komen, het boek als paperback voor een breder publiek is verschenen. SCHUYTS STUDIE, mogelijk ge maakt door een beurs van de Niels Stensen Stichting, is er een voorbeeld van dat wetenschappelijke verhande lingen niet hoeven uit te monden in vakidiotie. Zijn betoog blijft altijd helder, bovendien is het onderwerp origineel, dat wil zeggen, zeker in het Nederlandse taalgebied. Een van de kernpunten in het proefschrift is de „camusiaanse” onge hoorzaamheid (De mens blijft verant woordelijk voor de gevolgen van zijn gehoorzaamheid en zijn ongehoor zaamheid”, aldus de Franse filosoof Albert Camus) gesteld tegenover de Befehl ist Befehl-gehoorzaamheid van een Eichmann. Teveel wordt dit laat ste op scholen, in werkplaatsen, etc. nog geprezen (zie Agnews recht en ordecomplexen) en nog steeds, aldus Schuyt, wordt „te vaak uitsluitend verantwoording gevraagd voor onge hoorzaamheid en niet voor gehoor zaamheid”. Een groot aantal argumenten van de orde en recht-clubs wordt door Schuyt doeltreffend weerlegd. Zoals bijvoorbeeld burgerlijke ongehoorzaamheid leidt niet tot chaos maar tot veran dering. Burgerlijke ongehoorzaamheid kan een versterking betekenen van de democratische orde in plaats van een verzwakking, omdat zij het recht gevoeliger maakt voor de eisen van de rechtvaardigheid.” Schuyts proefschrift is geen lees voer. Maar wie de moeite neemt zijn gave betoog met aandacht te volgen waarbij men zich eventueel kan troosten met de gedachte dat de tijd die dit volgen vergt niet in verhou ding staat tot de enorme opofferingen die de auteur zich moest getroosten zal zich gesteld zien tegenover een serie wezenlijke problemen en vra gen. Vragen, waarop niet zo maar voor de vuist weg een antwoord kan worden gegeven, maar die ruimte overlaten voor een toekomstig funda menteel antwoord op het probleem van recht, orde en ongehoorzaamheid. De samenspraak werd georgani seerd om de opmerkzaamheid te rich ten op de rechtsbescherming die in ten op de rechtsbescherming die in ons land aan vluchtelihgen wordt verleend. Bijdragen aan de discussie leverden onder meer prof. mr. A. Tammes en prof. mr. Kapteyn. Niet alleen juristen, maar ook hulporganisaties zoals Release zullen mogelijk veel nut bij hun werk ondervinden met dit door Kluwer in Deventer uitgege ven boek. Marxistische politieke theorie, vooral geënt op de situatie in Frank rijk en Italië levert André Gorz in „De actualiteit van de revolutie”, dat voor uitgeverij Van Gennep in Am sterdam werd vertaald door Cora de Smit. Het boek versoheen in de reeks „Kritiese Bibliotheek”, sinds kort in een nieuw (inclusief foto op omslag) jasje gestoken. O' asW.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13