Gratis openstelling bleek groot succes de lucht houden Plastic-werkplaats bij TNO HONIG in Delft voor kunstenaars Vliegtuigkaper moet Curly in J Ga leuke, gekke, originele soepnamen verzinnen. Want daar zijn méér dan20.000 fijne prijzen mee te winnen. Frans Halsmuseum krijgt langzaam ander gezicht Roert maart zijn staart? BINTANCSBOEK SOOSACENDA POPPEPPERS SEXPOP TOP DE POP POP DERTIEN Spencer Davis group naar Nederland Amerikaanse prijs voor Nederlandse Wie de meeste soepnamen zendt, wondt meteen snoepreis verwend! PROLOOG EN GLOBE WELLICHT SAMEN Davitamon 10 Kunstdiefstal in Nice liedjesmakers 15 DONDERDAG MAART 1 1973 (Van onze kunstredactie) Haarlems zilver Andere opstellingen Meer ruimte door Ferry Tromp Alexander Curly, aflevering twee. Konden we vo rig jaar zomer tijdens de eerste ontmoeting met een stevig glas het succes van „1’11 never drink again” vieren, deze keer kijkt de sympathieke ex-hofmeester van de KLM (zijn backing-groep heet niet voor niets „Flying Circus”) wat mistroostig voor zich uit. „Sa muel’s Advice”, dat de grote opvolger had moeten worden, is roemloos geflopt. Meedoen met Honig’s Super-Soep Race is I bijzonder gemakkelijk. In de winkel, op het V pak, vindt u alles wat u weten moetl 1 HAARLEM De gratis open stelling van het Frans Halsmuseum, tot en met gisteren, is een groot succes gebleken. Het heeft bij velen de drempelvrees weggenomen en die velen waren vooral bezoe kers uit Haarlem en omgeving, want die waren er van op de hoog te. Bezoekers van buiten trachtten gisteren nog steeds aan de balie te betalen en waren dan blij verrast, dat het niet hoefde en ze óók gratis een foldertje over het museum mee kregen. In januari en februari vorig jaar werden er 6.407 bezoekers ge teld, dit jaar in dezelfde twee maanden waren het er 13.788, de dag van gisteren niet meegeteld. Een royale verdubbeling dus en een succes voor de directeur, de heer D. Couvee, die bij het gemeente bestuur de pleitbezorger voor gra tis openstelling is geweest. Tot no vember moeten de bezoekers weer betalen en eigenlijk betreurt hij dat. Een goede raad. Neem Davitamon 10. ’t Bevat precies de 10 vitamines die u juist nu zo broodnodig hebt. Dagelijks zo’n pilletje en u geeft maart van katoen. Het meest /7/7/Dsè gebruikt. ALEXANDER CURLY „Een noemen iedere 1, ADVERTENTIE ADVERTENTIE en in Een der laatste aanwinsten, een zilveren ruitertje, zogenaamd Haarlems poppe- zilver. „De volgende single, „The Highjacker” vlieg tuigkaper), is een commerciële stamper. Dat moet ’m worden. Als je geen hits hebt, krijg je geen werk en we moeten toch eten”. Dat „we” slaat dan op Adrie en Hans de Hont (gitaar en bas) en Wim Voorhaar („Ik beoefen het slagwerk”), alle drie ex-Maskers die nu Alexander Curly’s Flying Circus vormen. alleen in de publiciteit. De groep had er toen eigenlijk al moeten zijn, maar ja”. „Bovendien”, weet Wim Voorhaar, „hebben drie managers in twee maan- een en Lisse. De UW in Lisse houdt woensdag 4 en donderdag 5 april een voorjaarsbeurs voor kinderkleding van kinderen van 1 tot 15 jaar. Voor infor maties of aanbiedingen kan men nu reeds de telefoonnummers 13003, 15918 of 14206 in Lisse bellen. Sinds 1 december maken zij na anderhalve maand repe teren tegen betaling muziek in het land, maar de animo is niet om over te gillen. Alexander heeft daar wel een ver klaring voor: „Toen ik die hit had, stond ik alleen op de tv, den de zaak ook geen goed gedaan”. Nummer vier, John Drogtrop, moet nu werk en vers brood op de plank gaan brengen. (Van onze medewerker) 1. Go like Elijah Chi Coltrane; 2. Block Buster Sweet; 3. Bianca Freddy Breek; 4. Long haired lover from Liverpool Little Jimmy Osmond; 5. Yellow boomerang Middle of the Road; 6. Do you wanna touch me (oh yeah) Gary Glitter; 7. Uche uche Vader Abraham en zijn goede zonen; 8. School’s out Alice Cooper; 9. Love story Nino Tempo en April Stevens; 10. The Jean Genie David Bowie; 11. Mama Loo The Les Humphries Singers; 12. If you hold my hand Donna Hightower; 13. Donna Ten CC. „We schrijven niet ïn de stijl van „Arthy is dol op spruitjes” zeggen zé* „maar er wordt alleen gesproken over de groep zelf, en de reacties die zij bij het publiek, de pers en andere personen teweeg brachten”. Het boek je kost ƒ3.50 (inclusief foto’s) en is verkrijgbaar bij Bert Nabben, Linde straat 49, IJmuiden, tel. 02550-10009. Op die wijze werkende zal het ook mogelijk zijn om tentoonstellingen van grotere omvang in te richten. Het ligt in de bedoeling van de heer Couvee om in 1975 een grote tentoonstelling te houden van antieke zilveren voorwerpen, die in Haarlem zijn vervaardigd. Veel bevindt zich in andere musea, waarmee nu reeds wordt onderhandeld. Het is bovendien de laatste tijd gelukt om enkele stukken aan te kopen, zo bijvoorbeeld het acht tiende eeuwse ruitertje, hierbij afge- beeld, zogenaamd Haarlems poppezilver, een miniatuurtje dus eigenlijk. betekent dat een verhuizing van de kan toorruimten, waardoor in het museum meer ruimte beschikbaar komt voor ex posities .Vervolgens zal het depot wor den overgebracht en daarna de collectie moderne kunst. Dat alles betekent piet, dat er daar door méér tegelijkertijd zal zijn geëxpo seerd. In veel ruimten hangen nu de schilderijen te dicht op elkaar en vaak zelfs boven elkaar, waardoor ze rustige beschouwing vaak moeilijk maken. gaat geven. Hij wil steeds méér mensen interesseren en denkt daartoe een weg te hebben gevonden. Je kunt schilderijen alleen op hun esthetische waarde schatten en in estetische rangschikkingen tonen. Dat is fijn voor kenners, die zelf de weg in een museum wel weten te vinden naar hun uitverkoren schilders. Het kan ook anders. Je kunt schilderijen chrono logisch exposeren, in volgorde van hun ontstaan. Bepaalde „scholen” kun je bij eenbrengen, bijvoorbeeld Frans Hals en zijn omgeving Rangschikken volgens een onderwerp is ook mogelijk, stillevens bij stillevens en portretten bij portretten. De heer Couvee heeft een grote be langstelling voor historie en hij gaat nu een opstelling kiezen, die daaraan beant woordt. Hij verwacht daarmee het schil- derijenbezit toegankelijker te maken omdat veel bezoekers inderdaad graag de (cultuur)historie van een stad willen kunnen aflezen in een bepaalde volgor de. Met de steun van de conservatrice mevrouw Josien de Bruyn Kops gaat er nu in de komende jaren geleidelijk een hergroepering ontstaan. Het Flying Circus gelooft voorlopig niet in een noodlanding. „Ben je gek. We moeten even geduld hebben. „The Highjacker” komt waarschijnlijk be gin april uit. Het is een erg tof num mer, een stamper die erin gaat als boter bij de vis”. De single zal even tueel samenvallen met de eerste Curly-LP waarvoor al acht van de twaalf stukken klaar liggen. De kosten voor ruimte, apparatuur en assistentie van deskundigen komen voor de werkplaats op f 500,- per werkdag. Ongeveer vijf projecten kunnen er tege lijk worden uitgevoerd. De dagprijs voor de gebruiker is daarmee vastgesteld op f 100,-. Ook voor de te geven cursussen zullen deze prijzen, met een maximum van f 500,- per dag, uitgangspunt zijn. De plasticswerkplaats is bedoeld al service-orgaan zonder eigen onderzoeks beleid. Daarom wordt van de gebruikers een eigen bijdrage gevraagd, behalve als het om informatie gaat. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft voor deze manier van financieren gekozen, omdat daarbij op den duur kan blijken, hoe groot de ge dekte behoefte aan de werkplaats is. De zwaarste aanloopkosten zal het mi nisterie in principe voor haar rekening nemen met een garantie-subsidie. Het ministerie doet nog meer. Het is bereid om door opdrachten en het ver strekken van stipendia, door het materi- aalfonds voor beeldende kunst te voeden en toewijzing uit de experimentenpot, voor zoveel mogelijk, kunstenaars in staat te stellen projecten uit te voeren. Het bestuur verwacht, dat andere over heden dit voorbeeld volgen. Alexander begrijpt er niets van. „Ik wist wel dat het een moeilijker nummer was voor het grote publiek, maar toch Volgt een discussie over het vermoeden dat „1’11 never drink again” in den lande veel beter bekend is dan de naam Alexander Curly. Hoe dan ook, voor deze Haarlemmer dreigt nu het gevaar een eendagsvlieg te zijn geweest. Hij onderkent dat ook zelf. Popsgewijs bezien heeft Italië ons Nederlanders nog nimmer kunnen boeien. Ze zijn daar nog altijd bezig met in onze ogen zeer traditionele liefdesliedjes. Daar is, wat de tekst betreft, deze winter plotseling veran dering in gekomen. DELFT. De meer dan driehonderd (leerling)kunstenaar die met zijn allen het komende studiejaar ongeveer 5200 manuren willen werken in de plastics werkplaats, die in het kunststoffen- en rubberinstituut TNO in Delft wordt ge vestigd, kunnen er met ingang van het nieuwe academiejaar terecht. Zij en ook binnenhuisarchitecten, theater-technici en andere vormgevers kunnen er hun projecten in kunststof uitvoeren, infor maties inwinnen en de technische moge lijkheden en moeilijkheden onderzoeken. Ook zullen er cursussen worden gegeven voor beginners en gevorderden. De plastics-werkplaats is uniek in de wereld. Zij wordt door het instituut van deskundige leiding voorzien. Een stich ting voert het beheer. Het was de Stichtse Culturele Raad, die de stoot gaf tot oprichting van de centrale werkplaats voor cursussen voor gebruik van plastics door kunstenaars. De kunstenaars hadden al grote belang stelling getoond op informatiedagen over kunststoffen. Een paar cursussen waren georganiseerd door TNO en de Beroeps vereniging van Beeldende Kunstenaars BBK, waarvoor aanzienlijk meer belang stelling bestond dan er plaatsen beschik baar waren. Nog meer plannen tot verandering, eventueel uitbreiding? Ja, de heer Cou vee zou graag de regentenkamers met hun inhoud in het oude Elisabethgast- huis onder museumbeheer geplaatst zien. Dan is er de garantie, dat het totale interieur cultuurhistorisch in stand wordt gehouden. Bovendien zal het een extra attractie voor de museumbezoe kers zijn om even te kunnen overwip pen Als de weg daa naar toe althans niet wordt versperd door de in dichte rij geparkeerde auto’s recht tegenover het museum. „Help me smeken om daar een parkeerverbod te krijgen”, verzucht de heer Couvee. Er is al jaren bij de gemeente op aangedrongen, maar het schijnt niet te kunnen, hoewel de brand weer het ook graag zou willen in ver band met de toegankelijkheid van de straat en het museum. EINDHOVEN. De Eindhovense Noordbrabantse vertegenwoordigers de subsidiëntencommissie voor beroeps toneel pleiten voor een zakelijke sa- menwerking tussen de financieel be dreigde toneelgroepen Globe en Proloog, waarbij beide gezelschappen hun eigen identitleit behouden. De commissie is in een memorandum „beroepstoneel in Noord-Brabant” tot de conclusie geko men dat subsidiëring van de beide groe pen op basis van de bestaande situatie niet verantwoord is. Proloog en Globe hebben tot september van dit jaar de gelegenheid om met de subsidieverleners tot een regeling te komen voor de laat ste financiële steun, die zal lopen van «eptember ’74 tot september ’75. In de nazomer van dit jaar moet een werkgroep worden gevormd die de reor ganisatie gaat bestuderen. De Subsidiën tencommissie denkt bij de vorm van samenwerking aan een ensemble voor repertoire toneel, een ensemble met als taak vorming door middel van toneel en uit de spelers van beide groepen ge vormd ensemble dat de behoefte op het gebied van jeugdtoneel vult. De consequenties daarvan zijn wel, dat er naast de bestaande subsidiënten, anderen gaan meebetalen. Daardoor kan het verband tussen subsidiëring en het aantal voorstellingen in Brabant in gun stige of ongunstige zin worden gewijzigd. Tevens wordt opgemerkt, dat de lande lijk gewaardeerde werkzaamheden van Proloog de verwachting wettigen dat de rykssubsidie op de 40-60 bbasis wordt verstevigd. De heer Couvee vertelde met dit re sultaat heel blij te zijn. Zijn verwach tingen waren uitgekomen. Op onze vraag wat er nog meer - behalve het vervallen van de toegangsprijs - zou hebben bijge dragen, meende hij, dat de nog lopende expositie van stillevens een factor is geweest. Het was een stuk gemakkelij ker, meent hij. Wandelaars in de bin nenstad komen met kinderen nu even langs. Het is nu minder een, officieel museumbezoek, dat voor een klein gezin toch nog altijd teveel kost tijdens „zo maar een wandeling”. Voor de heer Couvee is het boven staande nog maar een begin voor nieuwe ontwikeklingen, die geleidelijk het mu seum een andere plaats in het stadsleven nu fameuze makers van NICE (AP). Dieven hebben woensdagochtend vroeg 31 kunstwerken, waaronder een schilderij van Hieroni- mus Bosch, beeldhouwwerken en zeldza me boeken, uit een onbewaakt museum in Nice gestolen. Volgens de politie had het gebouw, het „Prieur du Vieux Logis” geen alarmin stallatie en de nachtwaker woonde er gens anders. De dieven hebben de schilderijen uit de 15de, 16de en 17de eeuw rustig in een verhuiswagen geladen achter het ge bouw. Het werk van Bosch draagt de titel „De prediking van Sint Johannes de Doper”. unieke groep” noemen de schrijvers van een vorige week ver schenen boekje over de Bintangs hun onderwerp. Ze hebben erg lang ge werkt om al datgene wat er in de afgelopen jaren met de Beverwijkse formatie is gebeurd, nauwkeurig en leesbaar te boek te stellen en hebben daarbij zelfs de afsplitsing „Circus Kraayeveld” niet vergeten. Tot ontzetting van velen werd op de anders zo keurige Italiaanse tv door ene Lucio Battisti gezongen over „vrijen met” in plaats van „houden van”. En in vele van de liedjes voor het songfestival van San Remo rijmt liefde ineens niet meer met het hart („amore-ciiore”) maar met bed, wei den, achterbanken, vloertapijt en der gelijke. „De Italianen realiseren zich plotseling dat zij het ook kunnen” schreef de Corriera della Serra, een Milanese krant die er als de kippen bij was om deze trend te signaleren. Ook op een andere wijze komt er systeem in. De stilleven-expositie is de heer Couvee uitstekend bevallen. En nu wil hij meer van deze thema-tentoon- stellingen gaan organiseren. Om die re den is hij blij, dat indertijd het pand van Nederkoom is aangekocht. Hij hoopt, dat de tussenliggende panden eveneens voor het museum beschikbaar komen. Als eerste fase in het plan-Nederkoorn Het wordt een hergroepering met een dubbel opzicht. In een bepaalde ruimte zullen de werken uit een zekere periode zoveel mogelijk worden bijeengebracht, De schuttersstukken van Frans Hals ko men dus allemaal in de grootste zaal, maar om het beeld te completeren komt bijvoorbeeld de schuttersmaaltijd van Cornells van Haerlem in dezelfde ruimte. De maniëristen zoals Maarten van Heemskerk en Carel van Mander zullen worden bijeengebracht op een zelfde wijze, maar tevens wordt dan getracht binnen die ruimte ook naar onderwerp te ordenen. Tevens ontstaat dan de gelegenheid om zo’n tijdsbeeld nader te beklemtonen. In een zaal met zeventiende eeuwse „ontbijtjes” kunnen dan in vitrines ook de historische voorwerpen uit zo’n tijd zinvol bijeen worden gebracht. Zo’n stil leven zal dan ongeveer hetzelfde tafel zilver tonen, of bijvoorbeeld glaswerk, als in de vitrines wordt tentoongesteld. Die vitrines zullen tevens meer instruc tieve informatie bieden, dan nu het ge val is. DEN HAAG. De Engelse formatie Spencer Davis Group maakt van 14 maart tot en met 1 april een toernee door Nederland. Opgetreden wordt in: Enschede, Amsterdam, Roermond, IJ muiden, Rotterdam, Leiden, Alkmaar, Almelo, Dordrecht, Schiedam, Utrecht en Groningen. Lambiek, Nieuw-Vennep, vrijdag: Amerikaanse en Britse folk van de groep Tail Toddle. ’t Turfschip, Turfsteeg, 2a, zater dag: koffiebar met de folkzanger Gert Jan Groenendijk uit Delft. Mariposa, Schoterweg/Pijnboomsta’., zaterdag: Living Island. Weiman, Hoofdstraat, Santpoort, vrijdag: carnaval; zaterdag: Rolling Stones (disco), zondag: disco. De Pauw, Kromhoutlaan 55, open 8-11 (14-17 jaar). De Huif, Gen de la Reijstr. 4, dinsdag en za. middag: soos. Riverside, Spaame 91, woensdag: soos; vrijdag: aanloopavond; zater dag: carnaval met „De Spaamepie- pers”. Can-Can, Stoofsteeg avond: bar-dancing-disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr„ zat. en zo: bar-dancing-disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, zon dagmiddag: soos-dansen. ’t Plein, Balkanplein 4, behalve maandag iedere avond open plus vrij dag- zaterdag- en zondagmiddag El Tora, EVNH-gebouw Engeland- laan, vrijdag en zondagmiddag: disco. HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Quintette du Hotclub de Rotterdam. TIOLI, Nrd. Schalkwijkerweg 93, zaterdag: groep „Space Seven”. Donkey Shot, A. Verherentstr. 1, Heemskerk, vrijdag en zondag: disco; zaterdag: „Left Side”, donderdag: film „Catch 22”. Roger (Jim) McGuin, Mike Clarke, Gene Clark, Chris Hillman en David Crosby. In 1964 waren zij The Byrds, vier jaar later THE BYRDS. Grondvorm van countryrockschool hits als „Mr. Tambourine Man”, „AU I really want tot do”, „Well meet again” en „The times they are a- changin”. Deze en andere Byrds-clas- sics zijn nu verzameld op de dubbel- LP „The golden era of popmusic The Byrds”. Chuck Berry nam zijn superhit „My Ding-a-Ling” op tijdens het Manchester Arts Festival en met medewerking van het publiek aldaar De organisatoren hebben nu een nieuw middel ontdekt om verliezen te dekken. Ze hebben een proces aange spannen tegen Berry waarin ze een miljoen gulden aan royalties eisen voor de vocale bijdragen. Eerlijk zul len we alles delen. „Zoals de zaken er nu voorstaan ziet het er naar uit dat Neil Young op 17 mei in Amsterdam zal optre den”, schrijft Negram. Niet al te vast op rekenen dus. DEN HAAG. Tekstschrijver en componist Hans van Hemert en arran geur Harry van Hoof is voor How do you do, dat voor het duo Mouth en Macneal werd gemaakt, de Ascap-me- daille toegekend door de Amerikaanse vereniging van componisten, schrijvers en muziekuitgevers.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15