Situatie verhardt zich nog steeds Meerderheid verzet NOG MEER STAKINGSACTIES Werkgevers winst niet over hele Geen minimumprijs halfvolle melk Centrale Bank kocht ruim 150 mln dollar Opleiding Duitse grensbewakers procent Prijsstijging mogelijk onder 8 pet Politie gaat prijskaartjes controleren lijn hoger zich tegen staking Londen: grote verkeerschaos gehekeld Aft Xf» Het loopt de spuitgaten uit PW 1- - Resultaten NIPO-onderzoek: D’66-ers Zuidlaren treden uit partij Sovjet-Unie sluit aan bij conventie auteursrechten f 'Ca 21 MAART 1973 DONDERDAG 1 Voor allen Inflatie Langman: Vooruitlopend De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot7J4% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar ^[3deze spaarm°9ei'jkheden’ Voorstel (Van onze redactie economie) 3MBMs I ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van onze correspondent) In een brief aran de vaste Tweede- Kamercommissie voor het midden- en Hij schreef dit niet ongunstige beeld toe aan de devaluatie van de dollar, die een ruilvoetverbetering tot gevolg heeft gehad. Overigens verhulde de minister niet dat de betalingsbalans nadelige ge volgen van de devaluatie ondervindt, terwijl ook de werkgelegenheid nadelig wordt beïnvloed. Bij de vaststelling van de hoogte van die prijs houdt de bewindsman rekening met de bestrijding van de inflatie. Hij vindt verder dat de prijs een economi sche verantwoorde prijsconcurrentie niet in de weg mocht staan. Er diende verder uitgegaan te worden van het feit, dat een minimumprijsregeling de concurren tiestrijd slechts zou begeleiden. Derhalve werd de hoogte van de mini mumprijs, evenals in 1970, bepaald op basis van de laagste inkoopprijzen ver hoogd met een minimum kostendekken de detailhandelsmarge. Voor de aldus op 69 cent gecalculeerde prijs is het aanne melijk dat verpakte volle melk niet langer als lokartikel za1 fungeren, aldus minister Langman. De vaste Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf pleegt donder dagmiddag met de bewindsman overleg over de minimumprijzen voor melk en voor brood. Het VNO acht de steekproef represen tatief voor haar leden. Ook vindt het dat bij dit onderzoek de representativiteit naar ondernemingsgrootte, bedrijfstak en regionale spreiding goed was. In Duitsland was de dollar woensdag eveneens zwak, maar de centrale bank nam alleen tegen sluitingstijd een klein bedrag op. Daarna daalde de koers ook daar tot een fractie beneden het laagste interventiepunt. AMSTERDAM. De koers van de dollar in Amsterdam heeft zich woens dag de gehele dag rondom het laagste interventiepunt van f 2.8545 bewogen. Tegen deze prijs zag de Nederlandsche Bank zich genoodzaakt 15,5 mln dollar (ruim f 432 mln) te kopen. Het aanbod van dollars hield ook na sluiting van de valutamarkt aan en de koers daalde tot 2.8520 laten. Een oorzaak voor het grote dollaraan- bod konden marktdeskundigen niet di rect geven. Men hield het algemeen op „het wantrouwen t.o.v. de dollar”. Geld- marktdeskundigen verwachten de ko mende dagen zowel in Duitsland als in Nederland hernieuwd dollaraanbod. „Wij houden ons hart vast”, aldus een hande laar. DEN HAAG. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen vindt bewe ringen dat de winsten in 1972 in het Nederlandse bedrijfsleven over de gehele linie aanzienlijk zouden zijn gestegen, onjuist. Het VNO concludeert dit uit een enquête die het heeft gehouden onder 500 van haar leden. Tweederde van de ondernemingen reageerde op de vragen. Uit de enquête blijkt dat bijna een kwart van de ondervraagde bedrijven in 1972 en/of in 1971 verlies boekte. Van de resterende bedrijven maakte ruim 57 percent in 1972 een gelijke of kleinere winst ten opzichte van 1971. Tot een hogere winst in 1972 kwam 42,5 percent. De resultaten van de ondernemingen vertonen opmerkelijke verschillen. Daar door wordt het totaalbeeld minder gun stig dan wel wondt aangenomen, aldus het VNO. Er is dan ook geen sprake van een algemene winststijging in het be drijfsleven, zo meent het verbond. Het vindt het aantal bedrijven dat in 1971, 1972 of in beide jaren verlies heeft geleden „ronduit verontrustend”. DEN HAAG. Uit een Nipo-enquête is gebleken dat het merendeel van de ondervraagden kiest voor een loonsverho ging in centen in plaats van percenten. Een kleine meerderheid van de onder vraagden is van mening dat het loon- overleg moet worden uitgebreid tot alle werknemers en niet beperkt moet blij ven tot die werknemers die thans al onder een cao vallen. De grote meerder heid wil deze zaken niet door stakingen afdwingen, zoals thans gebeurt door de drie industriebonden. Uit het onderzoek op dit punt blijkt dat de vakbonden bij hun leden niet zo sterk staan, als zij de laatste weken doen voorkomen. HEERLEN. De politie zal landelijk een verscherpte controle gaan uitoefenen op de prijsaanduidingen van goederen in etalages. Alle artikelen die in etalages te koop worden aangeboden, moeten voor zien zijn van een duidelijk leesbare prijs. De aanduiding moet tevens voor iedereen begrijpelijk zijn. Bij overtre ding van deze prijsaanduidingsbeschik- king zal de politie verbaliserend moeten optreden. Het is nog niet bekend of dit zal inhouden, dat de politieagenten bin nenkort alle etalages zullen moeten con troleren, of dat deze controles verricht worden op aanwijzing van het publiek. LONDEN Een 24-uursstaking heeft woensdag vrijwel elke trein in Engeland tot stilstand gebracht. Het gevolg was dat er zoveel anto’s de wegen overspoelden dat deskundigen zeiden nog nooit dergelqke verkeers opstoppingen te hebben gezien. De gasvoorziening voor meer dan 300 Londense scholen, honderden bedrij ven, 39 belangrijke hotels en 39 pubs werd afgesloten. Stakende onderwij zers zonden 117.000 leerlingen naar huis en niet-medisch ziekenhuisperso neel legde eerder dan het plan was, het werk neer. De „staak een dag”- De komende dagen zijn nog vele korte prikacties te verwachten, vooruitlopend op de grotere 24 uursstakingen, die naar verwachting zullen uitbreken, omdat er nog geen zicht is op toenadering tussen partijen. Ook in de textidl is een soort gelijke ontwikkeling op komst. In diver se textielbedrijven gaat het personeel donderdagavond vergaderen ter voorbe reiding van deze acties. Over de verdere strategie van de bon den kon de heer Wamsteeker zich woensdagavond niet uitlaten. Wel zei hij dat deze mede zal worden bepaald aan de hand van een factor als de volgende week te verwachten uitspraak van de Haarlemse rechtbankpresident over het korte geding van Hoogovens tegen de industriebonden NKV en NW en van het verloop der gepland® 24 uursstakin gen. „Het zou kunnen zijn”, aldus de Industriebonden NW-bestuurder dat we straks moeten constateren dat 24 uurs stakingen niet genoeg zijn. Maar we De drie industriebonden hebben in het kader van hun actie rond de metaal-cao de eerste staking van een dag geprocla meerd. Hier verlaten de werknemers van de motorenfabriek Thomassen in De Steeg het bedrijf. De vraag die op 19 februari aan 1006 personen werd gesteld luidde: „Loon- overleg tussen vakbonden en werkgevers gaat meestal over de lonen van de vakbondsleden en van dezelfde groepen arbeiders die geen lid van een vakbond zijn, maar wel door de vakbond worden vertegenwoordigd. Vindt u dat juist of vindt u dat het ook moet gaan over alle andere werknemers, dus ook over sala rissen van groepen en soorten werkne mers die nu niet door de vakbonden worden vertegenwoordigd?” Het vervoer van de Staatsspoorwe gen kwam vrijwel geheel tot stil stand. Zelfs als niet-stakende wagen- voerders zich meldden, werden ritten afgelast omdat men niet kon garan deren dat de passagiers later weer naar huis zouden kunnen. Personeel van de ondergrondse sloot zich aan Voordien, aldus de heer Dassel, zal al een voorzichtig begin moeten worden gemaakt met een beleid, dat voorziet in extra inkomensverhogende maatregelen voor de groep onder de welstandsgrens 20.900). De daarop volgende groep (tot 32.000) zou volledige percentuele loons verhoging moeten ontvangen en de inko mens tussen de f 32.000 en 60.000 zou den een bijdrage moeten leveren aan de extra-verhogingen aan de voet .Van de inkomens boven de 60.000 mag een duidelijk merkbare matiging in de ont- wikeling van het inkomen worden ge vraagd, meent dé ACBV. Inkomens bo ven de ton zullen volgens de bond niet verder moeten stijgen, terwijl inkomens van boven de twee ton aan „een af bouw” dienden te worden onderworpen. Vlak voor Carnaval is in Duitsland de serpentine-spuitbus op de markt ge komen. De „Gaudiwurm" (pretworm) is goed voor 150 meter spuitplezier. kleinbedrijf heeft de bewindsman mee gedeeld de prijsonderbiedingen voor halfvolle melk, iin tegenstelling met die voor volle melk, thans niet als desas treus voor ode melkbezorging in haar totaliteit te beschouwen. Ook is geen sprake van prijsonderbieding van half volle melk op grote schaal. Het aandeel van deze melk in de totale afzet van melk en melkprodukten bedroeg medio 1972 zes percent. Het is evenwel snel groeiend, aldus de minister. In zijn brief aan de Kamercommissie heeft minister Langman uiteengezet, waarom hij het bestuur van het Pro- duktschap voor zuivel de bevoegdheid verleende de minimumprijs voor ver pakte volle melk op ten hoogste 69 cent per liter te bepalen (het bestuur wil de desbetreffende verordening in de verga dering van woensdag 7 maart behande len). Kuhlmann zei dat in het verleden recruten van het federale korps grensbe waking bij oefeningen met Amerikaanse troepen als „gevangenen” lichamelijk zijn mishandeld en gefolterd. Eén der „gevangenen” was gedwongen in een vuilnisemmer te gaan zitten en daar liedjes te zingen. GRONINGEN. De 2 fractieleden van D’66 in de gemeenteraad van Zuid laren, mevrouw E. Kromhout-Van der Meer en de heer P. F. J. van Burg, zullen het laatste jaar van hun raadslid maatschap uitzitten als onafhankelijke groepering. Uit de antwoorden blijkt dat het grootste deel van de ongeorganiseerden (60 van mening is dat een cao voor alle werknemers afgesloten moet wor den. Opmerkelijk is dat 49 van de ondervraagde NW-leden, 39 van de NKV-leden en 44 van de CNV-leden van mening zijn dat alle werknemer» onder de werkingssfeer van een cao gebracht moeten worden. DEN HAAG. Minister Langman acht het niet uitgesloten dat de prijsstij ging in 1973 minder dan 8 percent zal belopen. De bewindsman van Economische Za ken sprak deze verwachting uit tijdens het debat over de begroting van Econo mische Zaken, woensdagnacht in de Tweede Kamer. is bij het landelijk actiecentrum der industriebon den woensdag de heer Wim Wamsteeker, die de vakbondsdelegatie leidde tijdens de afgebroken onderhandelingen over de cao-grootmetaal. Vandaag zijn er weer nieuwe stakingsacties geweest. In Driebergen had men de indruk dat het conflict zich heeft verscherpt en dat de acties in allerlei vorm nog lange tijd zullen voortgaan .Woensdag was het wat aantal acties en deelnemers betreft wat ongeveer 50.000 deelnemers kwam men rustiger. Na de „top” van dinsdag met nu tot een aantal van 5.000. De ontwikkeling gaat nu meer in de richting van de formele ultimatums, zei bestuurder Wamsteeker verder. Het eer ste ultimatum, dat afliep was bij de motorenfabriek Thomassen in De Steeg. Daar legde de grote meerderheid van de werknemers (800) het werk voor 24 uur neer. Vandaag is dat ook gebeurd bij Gusto in Schiedam, waar de directie het ultimatum heeft verworpen. Vanaf vrijdag en maandag lopen veel meer ultimatums af, zoals bij de Rijn- Schelde-Verolmebedrijven, Gazelle in Dieren en Gispen in Culemborg. Woens dag zijn weer vele tientallen ultimatums gesteld aan bedrijven in alle delen van het land. In de meeste gevallen waren de eisen van de drie bonden afkomstig, soms alleen van NVV en NKV. DEN HAAG. Minister Langman van Economische Zaken vindt het niet noodzakeljjk dat voor halfvolle melk een minimumprijsregeling tot stand komt. Hierom was door het bestuur van het Produktschap voor zuivel verzocht. PARIJS (Reuter-UPI). De Sovjet- Unie heeft besloten toe te treden tot de Universele Conventie inzake auteurs rechten. die in 1952 in Genève van kracht is geworden. Dit maakte de op voedkundige, wetenschappelijke en cul turele organisatie van de Verenigde Na ties, UNESCO, dinsdag in Parijs bekend. Het Russische besluit om het 64ste land te worden dat de conventie onder tekent, is in een brief van minister van Buitenlandse Zaken Gromiko aan de di recteur van UNESCO, René Mahieu, meegedeeld. Gromiko liet verder weten dat de conventie voor de Sovjet-Unie op 27 mei van kracht wordt. De gretige afname van Russische literatuur in het Westen in het bij zonder wetenschappelijke en technische werken kunnen volgens waarnemers een factor bij het besluit van Moskou zijn geweest. Verhoudingsgewijs zijn boeken in het Westen duurder en men acht het waar schijnlijk dat de Russen munt willen slaan uit de concurrentie tussen wester se uitgevers om Russische publikaties. Volgens de conventie zijn de auteurs rechten op literaire, wetenschappelijke en artistieke werken voor een periode van minimaal 25 jaar beschermd en elk land dat de conventie ondertekent ver plicht zich buitenlandse schrijvers de zelfde bescherming te geven als de eigen auteurs. Politiek gezien betekent de Russische stap dat een in de Sovjet-Unie in onge nade geraakte schrijver niet langer staande zal kunnen houden dat zijn werk in het buitenland wordt gepubli ceerd zonder dat men zijn toestemming heeft gevraagd. De leden van de afdeling Zuidlaren van D’66 hebben besloten hun afdeling op te heffen. Reden voor dit besluit is „onvrede over de koers die D’66 lande lijk vaart" Spaarrente tot stemmers (76 VVD-stemmers (79 Hervormden (71 Gereformeerden 78 ’/o). Bondsvoorzitter Werner Kuhlmann verklaarde ginsteren op een persconfe rentie in Düsseldorf dat degenen die met de opleiding van de grenspolitie zijn belast de menselijke waardigheid en de rechten van de aan hen toevertrouwde beambten op grove wijze hebben ge schonden. week van protestacties tegen het re geringsbeleid en de loonmatiging kwam woensdag het hardst aan. Het was geen dag om ergens heen te gaan. DRIEBERGEN. „De situatie gterk verhard, gezien ook wat er Hoogovens is gebeurd”, aldus in Dit zijn de voornaamste conclusies die men kan trekken uit een NIPO-onder zoek, gehouden op 29 januari en 19 februari, onder respectievelijk 1127 en 1006 representatieve personen van 18 jaar of ouder. Binnen de door het NIPO gekozen huishoudens werd een persoon geselecteerd, die de vragen kreeg te be antwoorden. Op 29 januari was 57 van de ondervraagden voorstander van percen ten. Op 19 februari blijkt de voorkeur voor centen te zijn toegenomen tot 63 Relatief wordt vraker gekozen voor centen door: mannen (67 PvdA- stemmers (72 inkomens beneden de 12.000 per jaar (67 NW-leden (76 en NKV-leden (70 ®/o). Van alle ondervraagden van 18 jaar en ouder sprak 54 zich uit voor uitbreiding van het loonoverleg tot alle werknemers, 35 zegt dat het moet blijven zoals het is. Maar 34 van de bevolking blijkt voor het voeren van stakingsacties te zijn om afspraken voor niet door de vakbonden vertegenwoor digde groepen af te dwingen. Zestig percent is daar tegen. Deze grote tegen stand voor het voeren van acties wordt vooral gevonden onder ARP- of CHU- bij de staking waardoor de dienst tot een derde beperkt werd. Een woordvoerder van Scotland Yard zei dat de verkeerschaos op de wegen het best omschreven kon wor den met te zeggen dat „Londen één grote zwarte plek” was. Op een ver keersader naar het centrum van Lon den stonden de auto’s over een af stand van zeker acht kilometer bum per aan bumper. Bij elke parkeerme ter mocht gratis worden geparkeerd en er werden noodparkeerplaatsen opengesteld, maar om acht uur was er geen plekje meer te vinden. kunnen er nu nog niet op vooruitlopen”. De voorzitter van de bij het CNV aangesloten Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. Dassel, vindt dat de industriebonden „onwijze” eisen stellen. „Ze negeren volledig wat er feitelijk bij de mensen leeft”, aldus de heer Dassel, die daarbij met name denkt aan de werknemers met inkomens tussen de twintig- en dertigduizend gul den. Hun netto-inkomen staat zwaar on der druk van sociale premies, de pro gressieve belastingheffing en het toene mende aantal lasten dat ze voor eigen rekening moeten nemen (bijvoorbeeld schoolgeld). De heer Dassel is wel overtuigd van de noodzaak van een andere inkomens verdeling, maar hij meent dat dan een genuanceerder aanpak nodig is, geba seerd op meer discussies en op feiten kennis. Het opereren vanuit machtsposities en het hanteren van het uitgangspunt dat de verschillende maatschappelijke groe peringen eikaars natuurlijke vijanden zijn, aldus de heer Dassel, past mis schien in een kortzichtig beleid gericht op ledenwinst en versterking van de machtspositie, maar is niet dienstbaar aan het scheppen van meer rechtvaardi ge toestanden. De bond meent dat aan het Centraal Bureau voor de Statistiek moet worden opgedragen, na te gaan .wat de effecten zijn van inkomensverhogingen voor de verschillende inkomensniveaus tegen de achtergrond van prijsstijgingen en reële verbeteringen. Een dergelijke studie zou binnen een jaar door de SER moeten worden beoordeeld. De standpuntbepa ling in de SER zou dan moeten worden vertaald in een overeenkomst tussen alle maatschappelijke groeperingen. DÜSSELDORF (DPA). De bond van Westduitse politiefunctionarissen heeft de „schandalige opleidingsmetho- den” bjj de federale grensbewaking aan de kaak gesteld. F V 1 iu1''ft

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21