Gemiste Griekse kansen Amsterdam wil onzedelijk Utrecht Burgerluchtvaart veroordeelt Israel Indonesië Honger in Record-opkomst bij Ierse verkiezingen Israel moet Bestuurscollege in Tot hier optreden tegen watervervuiling helpt alj’aren bij hoest? „Roken is VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken beetje minder hooghartig zijn Boze maffiabaas POTTERS LINIA LEIDING UNIVERSITEIT NAAR MINISTER 99 Geheim NA GROTE MOEILIJKHEDEN OP CONFERENTIE IN PARIJS: Vijf doden bij brand op Duits visserijschip Groningse wethouder naar Parijs om Hanoi hulp aan te bieden 7 3 MAART DONDERDAG 1 1973 ZEEUWSE DOMINEE 99 Waldheim Beraad (Van een medewerker) TUNESISCH MINISTER i DJAKARTA. Indonesië heeft de laatste maanden een periode van voedseltekort meegemaakt, zoals het in zijn hele bestaan als onafhanke lijk staat nog nooit heeft gekend, ook niet onder het beheer van de vorige president Soekarno. Duizenden mensen op de afgelegen eilanden als Lombok en op het dichtbevolkte Java stierven de hongerdood. Het aantal kinderen dat ais gevolg van ondervoeding blijvende schade aan de gezondheid heeft opgelopen, valt zelfs bij benadering niet op te geven. Amerika en N.-Vietnam akkoord (Van onze correspondent) ner kolonels be- 4 i kunstmest dan normaal, wel voorde lig voor het land en de boeren ge weest zijn. Het Utrechtse college van bestuur wil bij de minister een aantal punten aan de de eerste vier 'aar, niet een aantasting van verworven rechten is. Verder vindt het Utrechtse college van bestuur het noodzakelijk dat er een regeling komt die er voor zorgt dat degenen die dit studiejaar de duizend gulden wel betaald hebben, niet de dupe worden van een eventuele nieuwe rege ling. De colleges van bestuur van alle uni- versiteiten en hoge scholen komen mor gen in Utrecht bijeen om zich over de problematiek van de duizend gulden col legegeld wet te beraden. De heer Trip wil streven naar een gezamenlijke opstelling van deze bestuursorganen. Dr. Mansfeld zei het onverstandig van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen te vinden dat men uitsluitend dwangmiddelen wil toepassen om de be wuste wet uitgevoerd te krijgen. Hij rronderstelde dat wanneer een boosaar dige geest op het ministerie had willen zoeken naar mogelijkheden de universi- teiten te ontregelen, hij niets beters had kunnen doen dan de collegegeldwet be denken. Als minister Van Veen wil vasthouden aan de uitvoering van de collegegeldwet in de huidige vorm verwachten de heren Trip en Mansfeld in het komende stu diejaar nog vee] meer onrust en chaoti sche toestanden op de universiteiten. MENTHOL PELL DUBLIN (Reuter en UPI). Bij da algemene verkiezingen in de Ierse Repu bliek is gisteren een record-opkomst ge registreerd. De regerende Fianna-Fail- partij van premier Jack Lynch zag het als een verheugend verschijnsel in het kader van haar pogingen een absolute meerderheid in het 144 zetels tellende parlement te behalen. Hoewel het resul taat het eerste etmaal niet bekend zal zijn leverde een snelle opiniepeiling gis teren het beeld op van een nek-aan- nek-race tussen de Fianna Fail en de gezamenlijke oppositie van Fine Gael en Labour. De beruchte maffiabons, de Italiaan se Amerikaan Frank Coppola, zwaait hier dreigend met zijn wandelstok naar fotografen bij aankomst op het paleis van justitie in Rome. De rechtbank on derzoekt zijn verzoek tot nietigverkla ring van een verbanning van vier jaar naar een dorp in noord-Italië. Hij werd in 1970 door de Verenigde Staten als ongewenst persoon uitgewezen. Men kwam tot de conclusie dat die politiek eigenlijk alleen voor de bui tenlandse leveranciers van de kunst mest voordelig was orde stellen. De belangrijkste daarvan is de invoering van een studiefinanciering, die de student onafhankelijk van zijn ouders maakt. Nu, zo stelde hij, krijgt de bevol king niet alleen de mindere kwaliteit rijst uit Siam en andere produktie- landen te eten, maar ook de minder smakelijke nieuwe variëteit, nog af gezien van het feit dat voor de aan koop van die Siam- en andere rijst buitenlandse leningen gesloten moe ten worden. Daarnaast de vraag of een bescheide- verhoging van het collegegeld dan van 200 gulden naar duizend gulden niet redelijker is en of de invoering van betalingsplicht gedurende de gehele stu die in plaats van. zoals vroeger, alleen GRONINGEN. Zondag zal de Gro ningse wethouder H. M. Niemeqer CPN) naar Parijs vertrekken om con tact te leggen met de daar aanwezige Noordvietnamese delegatie. De onverwacht lange duur van de gebruikelijke droogteperiode, wordt officieel als hoofdoorzaak van de slechte rijstoogst opgegeven. Deson danks kan niet worden ontkend, dat de voedseltekorten zich begonnen voor te doen toen president Soeharto en de planeconomen van het Indone sische Staatsplanbureau juist met veel trots aan het volk bekend had den gemaakt, dat Indonesië voor het eerst in zijn bestaan geen rijst meer uit het buitenland behoefde in te voeren om aan de voedselbehoefte te kunnen voldoen. Het was dus duide lijk, dat er iets in de officiële berich ten niet klopte met de actuele situa tie van het land. Indonesië, zo vervolgde de planeco nomen, zou de voorgenomen invoer van 600.000 ton rijst voor het op peil houden van de „ijzeren voorraad” die moest worden aangehouden om mis oogsten of andere calamiteiten het hoofd te kunnen bieden, terugbrengen tot 400.000 ton, een besparing in de viezen van niet minder dan 10 mil- Het tellen van de stemmen is vandaag begonnen. Door het uiterst ingewikkelde systeem van proportionele vertegen woordiging via voorkeurstemmen zal het eindresultaat niet eerder dan komende nacht of morgenochtend bekend zijn. Tenslotte stemde Noord-Vietnam er gisteravond mee in onmiddellijk met de Verenigde Staten besprekingen te voeren over de vrijlating deze week van ten minste 120 Amerikaanse krijgsgevange nen. DARTMOUTH (Reuter). Bij een brand op het in Dartmouth liggende Westduitse visserijfabrieksschip „Julius Pickenpack” zijn gisteren vijf beman ningsleden omgekomen. Het schip had een bemanning van Duitsers en Portuge zen. Het is dan ook niet verwonderlijk dat hier en daar op Midden-, Oost en ook West-Java van tijd tot tijd geheime besprekingen van jonge in tellectuelen en officieren werden ge houden. Op een van die besprekingen werd de vraag gesteld of de BIMAS- projecten, waarmee de regering de rijstproduktie heeft trachten te ver groten door gebruikmaking van de variëteit rijst en driemaal zoveel Dat de Sovjet-Unie en andere oostelij ke landen politieke dwang, concentratie kampen en politiek misbruik van sociale noden kennen is geen geheim. Maar het is juist een van de NAVO-doeleinden om de westelijke wereld te beschermen tegen dergelijke aantasting van mense lijke vrijheden. De NAVO heeft Grie kenland niet tegen de schermd erger nog, de kolonels voe len zich onder de NAVO veilig genoeg om voort te gaan met hun schrikbewind en zij doen, gezien de gebeurtenissen van de afgelopen weken, geen enkele moeite om hun despotische opvattingen te ver zachten of de aard van hun tirannie enigszins aan te passen aan het democra tische fatsoen van hun bondgenoten. In ieder geval weten de Grieken en hun buitenlandse vrienden nu langzamerhand wel wat zij van deze kolonels kunnen verwachten. De Canadese minister, die dat manke ment in Parijs onmiddellijk wilde op heffen door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Waldheim, als arbi ter aan te wijzen is, zoals gemeld even terstond op de resolute tegenstand der Noordvietnamese communisten gestuit. Er was gisteren sprake van dat de hele conferentie met zijn twaalf landen-leden die functie van scheidsrechter op zich zou nemen, maar die oplossing lijkt al ev enlog als omslachtig. Niettemin zagen de meeste ministers heel goed in dat de afwezigheid van een duidelijk verantwoordelijke instantie in 1954 een van de voorname redenen is geweest van het falen van de eerste Vietnam-conferentie in Genève. Een kwalijk teken was dan ook zeker dat gisteravond in de wandelgangen van het Parijse conferentiegebouw al openlijk over een derde Vietnamoorlog werd ge sproken die onvermijdelijk zou kunnen worden als de diplomaten voor dit cen trale probleem van een aansprakelijk en hanteerbaar toporgaan deze week geen oplossing zouden vinden. Amsterdam en Texel voerden aan dat zij Lij waterschappen zijn ingedeeld. Wethouder Lammers voorzag veel onge rief voor de Amsterdammers. Zijn stad heeft te maken met het rijk, de hoog heemraadschappen, en de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfries- land en een nog te stichten zuiverings schap voor het zuidoosten der provincie. UTRECHT. —Het college van be stuur van de rijksuniversiteit in Utrecht wil volgende week donderdag bij het gesprek met minister Van Veen over de uitvoering van de collegegeldwet pleiten voor wetswijziging, waarbij in het bij zonder invoering van een systeem van studiefinanciering aan de orde moet ko men. Dat is, hoe dan ook, noodzakelijk om de ontspoorde collegegeldwet weer in het spoor te krijgen. Hij wil zo een project in Vietnam vinden dat in aanmerking komt voor adoptie door de gemeente Groningen. Geruime tijd geleden besloot het Gro ningse college van B. en W. tot een dergelijke actie. Een verzoek aan onder andere de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de naam van een plaats te noemen waar Groningen hulp aan zou kunnen geven bleef evenals andere po gingen zonder resultaat. HAARLEM. Wethouder Lammers van Amsterdam en burgemeester mr. W. Sprenerer van Texel willen dat de ge meente Amsterdam en het waterschap Texel de bevoegdheid krijgen vergun ningen te verlenen om de verontreini ging van oppervlaktewater tegen te gaan. Zij hebben hiervoor gisteren krachtig gepleit op een vergadering van de hoorcommissie van de Noordholland- se Provinciale Staten. Gedeputeerde Sta ten hebben een ontwerp-verordening op gesteld volgens de wet op de verontrei niging oppervlaktewateren en daartegen konden bezwaren worden ingebracht. Toen pas kwamen uit andere Oost- aziatische landen berichten door van aanhoudende droogte. Tot overmaat van ramp bleek toen dat de cijfers die het staatsbureau voor de logis tiek (het lichaam dat in opdracht van de regering voor de opkoop, dis tributie en de zorg van de „ijzeren voorraad” droeg en onder leiding van het leger staat) aanhield over de beschikbare rijstvoorraad, in het ge heel niet met de werkelijkheid klop ten. In hun wanhoop begonnen de In donesische regeringsinkopers links en rechts op de internationale markt offertes aan te vragen. Daardoor lie pen deze internationale prijzen van 90 dollar per ton in augustus 1972 op tot zelfs 280 dollar per ton, een hoogte die deze prijs sinds jaren niet te zien had gegeven. Minister Rogers ontmoette gistermid dag in een crisissfeer de ministers van Buitenlandse Zaken van Noord-Vietnam, Zuid-Vietnam en het Bevrijdingsfront. Na afloop van dit gesprek zei minister mevrouw Nguyen Thi Binh van het Bevrijdingsfront dat er geen resultaat was bereikt. Washington maakte later echter be kend dat de Noordvietnamese minister Nguyen Duy Trinh van Buitenlandse Zaken zijn Amerikaanse ambtgenoot, Rogers, privé had ontmoet en hem de verzekering had gegeven dat de vrijla ting van krijgsgevangenen zou worden hervat zodra technische regelingen kun nen worden getroffen. In Zuid-Vietnam heeft de Internatio nale Controlecommissie gisteren alle he- likoptervluchten gestaakt. Aanleiding hiertoe waren drie aanvallen op één dag op dergelijke toestellen van de commis sie. Het besluit dat voor onbepaalde tijd geldt, werd genomen door de Canadese generaal-majoor Duncan McAlpine als voorzitter van de militaire commissie van het controle-orgaan. Daarin hebben behalve Canada ook Hongarije, Indone sië en Polen zitting. joen dollar. Bovendien zou het rijst- areaal in het volgende plantjaar moe ten worden teruggebracht om te voorkomen dat een te grote rijstpro duktie de prijzen ten nadele van de rijstboeren zou drukken. Dat alles verklaarden president Soeharto en zijn economen op de 17de augustus 1972, de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Maar reeds enige dagen daarna bleken de rijst prijzen op Midden-Java langzaam te zijn gestegen. Eén van de oorzaken van die stijging was het verbod van de gouverneur van Midden-Java om rijsttransporten naar West-Java over te laten aan vijf tons vrachtwagens, zulks in verband met de toestand van de wegen. Het vervoer met kleinere vrachtwagens maakte de prijs van de rijst in Djakarta twee roepia’s per kilo duurder. Speculanten die winst roken dreven daarna de prijzen nog meer op. In september waren die in verschillende streken reeds van 50 roepia per kilo gestegen tot meer dan 75 roepia. De Griekse kolonelsregering, die alle kansen heeft gehad om zichzelf enigszins acceptabel te maken in. de ogen van haar onderdanen en van het buitenland, heeft toch niet de diplomatieke zelfbe heersing kunnen opbrengen om dat pro ces van „sympathisering” te laten voort werken. Zij heeft tengevolge v an de studentenonlusten weer eens haar mas ker laten vallen en staat opnieuw te kijk als een regime van dictatoriale en terroristische inslag, dat zijn macht fun deert op methoden die in strijd zijn met iedere elementaire opvatting van men senrechten. Kansen! De machtige bescherming van de Verenigde Staten, het lidmaat schap van de NAVO, de duidelijke ver moeidheid van het verzet in bepaalde kringen, de economische moeilijkheden die de aandacht van het onderwerp „vrijheid” afleiden, de vriendschap van invloedrijke figuren in het buitenland en van kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders, de beschikking over een sterke defensie dank zij NAVO-hulp, die ieder moment kan worden gebruikt om bin nenlandse troebelen te dempen dat alles en nog veel meer had het Griekse regime mee in zijn streven te worden erkend als een weliswaar illegaal aan de macht gekomen, maar toch heilzaam bewind voor een land in moeilijkheden, een bewind dat eerlijk bereid was de menselijke vrijheden en democratische rechten weer in eer te herstellen zodra de politieke rust zou zijn weergekeerd. Er zijn in de geschiedenis wel meer van dergelijke regimes opgeklommen tot de rang van acceptatie, maar nooit zonder tactische concessies en bewijzen van goe de wil. Griekenland had vóór de kolonels te kampen met een gevaarlijke politieke impasse en een zelfingenomen monar chie, waaruit burgeroorlog had kunnen voortkomen. Bovendien werden nieuwe sociale denkbeelden en aanpassing van de maatschappij vormen aan Europees niveau gestremd door de onmacht van de politieke partijen en het ontbreken van een inspirerende kracht boven de par tijen, die richting hadden kunnen geven aan een nieuwe maatschappelijke struc tuur. De Griekse koning en meer nog de Griekse koningin-moeder handelden zo danig dat de Griekse politieke situatie meer in de war werd gestuurd dan gesaneerd. In die toestand hebben „de kolonels” van dik hout planken gezaagd en zowel een einde aan de parlementaire democratie als aan de monarchie ge maakt. Feitelijk hadden zij de koning graag als marionet behouden, maar Con stanten heeft op tijd begrepen dat het leven als gefortuneerd banneling heel wat meer de moeite waard kan zijn dan het bestaan van een in fluweel geklede ledepop onder commando van militaire tirannen. Die tirannen hadden hun eigen gezicht echter gemakkelijk kunnen redden, in dien zij niet zulke tirannen waren ge- BRUSSEL. De Tunesische minister van Buitenlandse Zaken, Masmoudi, heeft gisteren in Brussel gezegd dat „aJs Israel een beetje minder hooghartig zou zijn en wat meer gelukkige initiatieven zou nemen, veel problemen opgelost zouden kunnen worden”. Masmoudi was In Brussel voor de ondertekening van een aanvullend protocol tussen de EEG en Tunesië. Over het neerschieten door Israel van een Libisch passagiersvliegtuig zei Mas moudi dat dit wijst op een algemene onredelijkheid van Israel. Masmoudi sprak voorts de hoop uit dat Europa zich niet zal mengen in de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten. PARIJS (AP, UPI, AFP en DPA) Amerika en Noord-Vietnam hebben volledige overeenstemming bereikt over een uit negen punten bestaande declaratie, die dient ter schraging van het Vietnamese vredesakkoord. Dit is vandaag door verscheidene woordvoerders in Parijs meegedeeld. Het ontwerp zal later vandaag formeel worden goedgekeurd door de conferen tie waaraan wordt deelgenomen door twaalf landen. Gisteren waren grote moeilijkheden ontstaan op de Parijse conferentie. Het comité van experts schortte giste ren urenlang de werkzaamheden aan het sloteommuniqqué op. De bemiddelings pogingen van de Russische en Franse ministers, Gromiko en Schumann sor teerden weinig effect, zo meldt onze redacteur in Parijs. De oorzaak van dit alles moest vooral worden gezocht in het akkoord dat vori ge maand door dr. Henry Kissinger en de Noordvietnamese diplomaat Le Due Tho met zo veel moeite werd ontworpen en dat tenslotte verre van volmaakt is uitgevallen. Alle tekortkomingen van die overeenkomst wreekken zich nu, waaron der speciaal het nauwelijks reële ver trouwen dat toen in tweezijdige onder- handelingen tussen Hanoi en Saigon werd gesteld. Een ander verzuim dat de conferentie zwaar moest betalen is dat Kissinger en Le Due Tho boven de internationale controlecommissie in Vietnam geen hogere instantie hebben geplaatst. VL1SSINGEN. In een gisteren in Vlssingen gehouden vergadering van de classis Middelburg van de Neder landse Hervormde Kerk heeft ds. J. E. L Brummelkamp uit Middelburg een motie ingediend om een artikel op te nemen in de kerkorde dat roken in kerkelijke vergaderingen aanmerkt als onzedelijke daad. De kerk, aldus de Middelburgse predi kant in zijn motie, behoort een voor beeld voor de wereld te zijn. De motie werd met grote meerderheid verworpen. Slechts drie predikanten bleken de motie te steunen. Ds. Brummelkamp diende zijn motie in wegens recente rapporten, waarin wordt geattendeerd op de gevaren die niet-rokers ondanks hun onthou ding toch lopen, als zij in ruimten zijn waar gerookt wordt De classis denkt er echter wel aan vóór de pauze van vergaderingen niet te roken. Wil de minister echter alleen maar over verdere maatregelen tot uitvoering van de wet praten, dan voorzien de voorzitter van het Utrechtse college van bestuur F. H. P. Trip en de voorzitter van de universiteitsraad dr. J. Mansfeld dat men in korte tijd weer buiten staat. Voor beide heren persoonlijk komt dan de vraag aan de orde of zij hun functie niet ter beschikking zullen stellen De heren Trip en Mansfeld lieten gisteren tijdens een persgesprek blijken dat voor hen langzamerhand het „tot hier en niet verder” is bereikt. Zij ver klaarden de verzending van de zoge naamde aanmaningsbrieven, inclusief een eventuele tweede verzending daar van nog wel met hun persoonlijke in stelling in overeenstemming te kunnen brengen. Maar verdere uitvoeringsmaat regelen van de collegegeldwet, zoals bij voorbeeld controle in prakticumruimten en collegezalen door docenten, zien zij als „een onmogelijke zaak”. NEW YORK (Reuter). —De Internati onale Organisatie voor de Burgerlucht vaart, de ICAO heeft Israel gisteren veroordeeld wegens het neerschieten van het Libische passagiersvliegtuig waarbij 106 mensen werden gedood. De organisa tie heeft tevens gevraagd om een onmid dellijk onderzoek naar het gebeurde. Een resolutie hierover werd door de algemene vergadering van de ICAO (waar 125 landen lid van zijn) aangeno men met 105 stemmen voor, 1 tegen en 2 onthoudingen. Israel stemde tegen en Libië onthield zich, waarbij waarnemers opmerken dat dit land zich sinds het incident erg afzijdig heeft gehouden in de Verenigde Naties. Vier van de 112 delegaties die naar de zitting waren gekomen, waren afwezig tijdens de stemming. Een nog jonge econoom kwam tot de verrassende conclusie dat het rijstbeleid van de Nederlands-Indische regering waarschijnlijk veel beter is geweest dan die van het huidige In donesische bewind. Onder het Neder lands-Indische bewind werd de Java- rijst, die overal in de wereld bekend stond om zijn superieure kwaliteit, uitgevoerd tegen hogere prijzen dan Siamrijst. Van de daarmee verkregen deviezenopbrengst werden kwantita tief grotere hoeveelheden Siamrijst ingevoerd dan aan Javarijst was uit gevoerd, zodat in tonnen rijst geme ten met dat beleid winst voor de voedselvoorziening van de bevolking werd gemaakt. Bovendien werden daarmee kosten en verlies door op slag van rjjst in het eigen land voor komen. weest. De situatie ten tijde van de vlucht van de koning was zo verward en ris kant, dat een afzienbare periode van opschorting der parlementaire bevoegd heden en een streng militair gezag mis schien achteraf wel gerechtvaardigd hadden kunnen worden. Pas toen dui delijk werd dat „de kolonels” niet op herstel der democratie uit waren en geenszins plannen koesterden om de ge zuiverde situatie als een nieuw begin voor een Griekse democratische struc tuur te gebruiken, is het verzet op gang gekomen en is de afkeer in het buiten land van diit regime duidelijk toegeno men. Officieel is Griekenland wel een „bevriende mogendheid” voor Europa en Amerika, toeristisch is het ook erg in trek, maar er blijft langzamerhand geen illusie meer over wat betreft de politieke toekomst van het land. Het kolonelsregime gebruikt middelen die dit bewind kenmerken als fascistisch. De manier waarop de politieke opinie vorming wordt geforceerd in de richting van een eenzijdige verheerlijking van „het gezag” verdient geen andere naam. Het inlijven van demonstrerende studen ten bij het leger, het brodeloos maken van mensen die op een of andere wijze hun afkeuring van het bewind laten blijken, het bestraffen van kranten en journalisten die onwelgevallige berichten publiceren, het aanleggen van concen tratiekampen voor politieke afvalligen, het misbruiken van sociale voorzienin gen voor politieke machtsvorming, dat alles kenmerkt de politiestaat in optima forma, om nog maar te zwijgen over de wijze waarop de rechtspraak wordt uitgeoefend en ondergeschikt ge maakt aan het regime. Dit alles gebeurt helaas onder dreiging van de sterke arm, het gemoderniseerde leger, uitgerust met NAVO-materieel. Het gebeurt met zwij gende instemming van de NAVO-bond- genoten en het is daarom veel erger dan dat het in het „vijandelijke” kamp zou gebeuren.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3