K Verkiezingen HARDNEKKIGE VECHTER MITTERRAND EINDELIJK UITZICHT OP TRIOMF De hemel en de aarde WAS ALS van Servan-Schreiber DE METRO RADICALEN MOGELIJK OP DE WIP in Frankrijk GAULLISMU I I Televisie Ambiteus Referendum 12 (Van onze redactie buitenland) In Frankrijk is sinds 1958 het districtenstelsel ingevoerd. Elk district kiest een van de leden der Natio nale Vergadering (Tweede Kamer). Heeft na de eerste ronde (morgen) geen van de kandidaten meer dan vijftig percent van de stemmen gehaald, dan volgt op 11 maart een tweede ronde. Relatieve meerderheid zal in die tweede ronde voldoende zijn voor een parlementszetel. Kandidaten die in de eerste ronde minder dan vijf percent van de stemmen behaalden,, vallen af. De linkse coalitie van communisten, socialisten en afgescheiden radicalen. Reformatorisch Centrum, met Lecanuets Centrum Partij en Servan-Schreibers radicalen. -C. op Paradepaard Tussen gaullisten en links inge klemd, met volgens de opiniepei- peilingen zo’n 15 tot 16 percent van de kiezers achter zich, laveert het scheepje van de Centrumpartijen. Deze „reformatoren” hebben de electorale wind niet in de zeilen, maar ze hopen vurig in het parle ment „op de wip” te komen. An ders gezegd mocht de uitslag zo uitvallen dat UDR of Volksfront een coalitiepartner nodig hebben om een meerderheid te krijgen, dan zal dit centrum zijn eisen op tafel kunnen leggen. F P n »n dt - i; De leider van de Centrumpartij, Jean en. gen 4 4 Erbij res, eer 'an ine ital bij tar. e n d« en ellende verlost, zij heeft echter de samenleving van haar effectieve karak ter beroofd. Deze leemte is nog steeds niet opgevuld. Daardoor leidt de moder ne mens in de „eenzame massa” een ang stig bestaan. De gaullisten hebben in de verkie zingscampagne, die overigens voorname lijk op de televisie is uitgevochten, (pol- tieke bijeenkomsten worden in Frank rijk zeer pover bezocht), gehamerd op definitie het hele Volksfront, niet te vertrouwen is en dat bovendien de com munisten het onmiddellijk voor het zeg gen zullen krijgen. ’er- jon Morgen en volgende week zondag worden in Frankrijk parlementsverkiezingen gehouden. Drie politieke blokken dingen naar de gunst van de Franse kiezers: op- ior- ;en ds- ge- o, i, Lecanuet, wordt door de gaullisten be schouwd als een bruikbare coalitiepart ner. Hij zou in dat geval dan maar moeten breken met de andere reforma- toren-aanvoerder, de secretaris-generaal van de Radicalen, Jean-Jacques Servan- Schreiber, die zich de woede van de UDR op de hals heeft gehaald door zijn opmerking dat het francs verspillende Concorde-project beter geschrapt kan worden. Een uitspraak overigens door de praktijk bevestigd nu blijkt dat het supersonische vliegtuig vrijwel onver koopbaar is geworden. Francois Mitterrand, de 54-jarige leider van het Franse Verenigde Volks front, de gezamenlijk linkse oppositie bestaande uit de socialisten, de com munistische partij en de kleine splintergroep van de linkse socialisten, staat al vijftien jaar aan de kant en heeft sinds de herverschijning van generaal De Gaulle op het Franse politieke toneel in Frankrijk voortdurend een eenzame doch hardnekkige strijd gevoerd tegen het gaullisme in de Franse Nationale Vergadering. Het ziet er nu naar uit dat het Volksfront een zeer goede kans maakt de gaullisten te verslaan en als sterkste combinatie uit de bus zal komen, hoewel de afgelopen week volgens een aantal opinie peilingen de linkse populariteit weer sterk is gaan teruglopen, ten gunste vooral van de „reformateurs”, de hervormers, een combinatie van de radi cale partij van Jean-Jacques Servan-Schreiber, een voormalig socialist, en de iets meer naar rechts neigende kleine democratische centrumpartij van Jean Lecanuet. Op constitutioneel gebied wenst links verder een verkorting van de ambtster mijn van de president van de republiek van zeven tot vijf jaar; beperking van het recht van de president om een volksstemming uit te schrijven in die zin dat hij daarvoor de goedkeuring van de minister-president nodig heeft en het schrappen uit de grondwet van artikel 16 dat de president bij een noodsituatie het recht geeft „alle maatregelen te nemen die de omstandigheden vereisen” als hij meent dat de nationale instellin gen in gevaar zijn. Mitterrand vindt niet dat Frankrijk de NAVO moet verlaten zolang er geen ander stelsel is dat de veiligheid van het Mitterrand heeft inmiddels de rege ringspartijen beschuldigd van gebruik van belastinggeld voor hun verkiezings campagne. Hij wees op de brochure „Cinq ans de législature” (vijf jaar par lement) die op staatskosten zou zijn gedrukt en met een begeleidende brief van premier Messmer, op grote schaal zou zijn verspreid. In de brochure wordt in overholen lovende taal een overzicht gegeven van waf de regeringspartijen in de afgelopen vijf jaar voor het welzijn van Frankrijk en Fransen hebben gedaan; met name wordt gewezen op de krachti ge economische expansie van Frankrijk. Servan-Schreiber wordt in Frankrijk beschouwd als een van de kandidaten voor het presidentschap. Maar de opvol ger van Georges Pompidou wordt pas in 1976 gekozen en intussen werkt de am bitieuze JJSS hard aan een politieke toekomst voor zijn land dat hij „veran deringen in rust” wil geven. Met het uistekende Franse weekblad „L'Express”, waar hij een stevige vinger in de pap heeft, als steun in de rug, weeet Servan- Schreiber zijn politieke ideeën als het moet goed te verkopen. overgenomen, is (het land kan garanderen. Wel zal een even tuele linkse regering zich inzetten voor een gelijktijdige ontbinding van de NAVO en haar Oosteuropese tegenhanger, het Pact van Warschau. Ook wil links de vriendschapsbanden met zowel de Sov- jet-Unie als de Verenigde Staten hand haven. En bij een mogelijke overwinning van het linkse front, moet dat bovendien rekening houden met een forse kracht meting met president Pompidou die al heeft aangekondigd, evenals andere vooraanstaande gaullisten trouwens, dat hij geen linkse stembuszege zal accepte ren. Wat Pompidou ,die als president nog vier jaar voor de boeg heeft, dan precies zal gaan doen heeft hij er niet bij gezegd. Zeker is dat Frankrijk zeer wel in een politieke chaos kan worden gestort die de ellende van de Vierde Republiek, het tijdperk voordat De Gaulle orde op za ken kwam rtellen en de Vijfde Repu bliek stichtte, kan doen verbleken. Schreiber houdt duidelijk rekening met de twintig tot dertig percent grote groep van Franse niet-stemmers: „men sen die al te vaak en te lang zijn bedrogen om nog aan de mogelijkheid van vooruitgang te kunnen geloven”. Vol idealisme roept hij hun toe: „Onze maat schappij wordt niet alleen beoordeeld naar het inkomen per hoofd van de bevolking, maar ook naar het lot dat zij voor haar zwakste leden reserveert. En zeker niet naar haar lidmaatschap van de club van atoomnaties.’ Als paradepaard voor de verkiezin gen hebben de gaullisten nu de man die „een portefeuille op de plaats van zijn hart draagt” Valéry Giscard d’Estaing naar voren geschoven. Deze huidige franse minister van Finan ciën kan zich als leider van de Onaf hankelijke Republikeinen enigszins distantiëren van de reeks schandalen. Bovendien wordt hij beschouwd als degene die het Franse „Wirtschafts- wunder” heeft opgebouwd. Giscard d’Estaing schermt dan ook graag met gegevens uit het (geheim gehouden) rapport van de Amerikaanse futuro loog dr. Herbert Kahn, die Frankrijk in 1980 tot een van de economisch machtigste landen van de wereld bombardeerde (na de Verenigde Sta ten en Japan). De minister gaat daar bij dan voorbij aan het feit dat de inkomensverschillen in zijn land ze ven tot acht maal groter zijn dan in andere Westeuropese landen. Sinds de laatste parlementsverkiezin gen, toen het geschrokken Franse kie zerskorps vlak na de meirevolutie in Parijs de gaullisten en hun bondgenoten 365 van de 487 zetels gaf, is de toestand in Frankrijk ingrijpend veranderd. Mit terrand is eindelijk geslaagd met zijn pogingen de linkse toppositie te bunde len. Ruim een half jaar geleden kwam hij met de in Frankrijk zeer sterke communistische partij tot een gemeen schappelijk regeringsprogramma om zo doende een sterk alternatief te bieden tegen het gaullisme. Hoewel de gaullisten met deze en dergelijke opmerkingen natuurlijk alleen maar proberen het linkse front te splij ten, schuilt er enige logica in hun pro paganda. Nog vorige week verklaarde de secretaris-generaal van de Communisti sche Partij, Georges Marchais: „In het verleden is wel bewezen dat wij de enigen zijn die de uitvoering van het gemeenschappelijke program kunnen ga randeren.” Hij waarschuwde dat zijn partij niet zal toestaan dat de socialisten het linkse programma naar hun eigen inzichten zullen gaan interpreteren. De meningsverschillen tussen socialisten en communisten gaan onder meer over het tempo waarin moet worden gewerkt aan de Europese eenmaking. In tegenstelling tot Mitterrand en zijn aanhang wijzen de communisten elke vorm var politieke overkoepeling, supranationaliteit, van de hand. In het linkse program spreekt men alleen over Europese maatregelen op monetair en sociaal gebied en „demo cratisering” van de Europese instellin gen. Met De Gaulle’s motto „Wij of de chaos” probeert de gaullistische presi dent Georges Pompidou het politieke spel nu ook vaderlijk te spelen. Maar hij doet daarbij me* versleten slogans een beroep op het gebrek aan het onderscheidingsvermogen van de Fransen door het gaullistische (of pompidoullistische) „wit” tegenover het linkse „zwart” te stellen. In het nadeel voor de gaullisten werkt een groot aantal schandalen. Zoals op het terrein van de onroe rende goederen de zaak-Garantie fon- cière (waarbij de gaullistische parle mentariër André Rives-Horys de La- vaysse als president-directeur van de ze maatschappij betrokken zou zijn), het schandaal van het abattoircom plex La Vilette in Parijs, de kwestie van ex-premier Chaban-Delmas’ be lastingbiljet (waaruit bleek dat hij met een werkelijk inkomen van 245.760 frank per jaar slechts 16.806 frank belasting betaalde) waarna de premier vervangen werd door de or- thodoxe-gaullist Messmer. Verder kwamen aan het licht de affaire-Jaubert een journalist van de „Nouvel Observateur”, die gemar teld werd door de Franse politie, de kwestie van de middelbare scholier Guiot, die wegens verzet tegen de politie tot zes maanden gevangenis straf werd veroordeeld en om nog maar een keus te doen de affaire- Dega, die volgens het weekblad „L’Express” zal uitgroeien tot „het grootste schandaal van de Vijfde Re publiek”. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de linkse groepering het systeem van evenredige vertegenwoordiging ingevoerd wil zien. Andere belangrijke program mapunten van de „linkse drie” zijn: afschaffing van de „Force de frappe”, de dure Franse kernstrijdmacht waaraan ondanks protesten uit de hele wereld nog steeds met kernproeven in de atmosfeer wordt gewerkt; tamelijk vérgaande zeg genschap van werknemers bij bedrijven; het nationaliseren van banken en andere financiële instellingen, de wapenindus trie, de vliegtuigfabrieken, de ruimte- vaartindustrie, de farmaceutische onder nemingen en het grootste deel van de chemische, elektrotechnische en de atoomindustrie. Maar het linkse blok heeft zeer veel stemmen nodig om zich van een meer derheid in het parlement te kunnen verzekeren. Een partij of een groep van partijen die de meest? stemmen behaalt, is daarmee nog niet zeker van een parlementaire meerderheid, aangezien het Franse kiesstelsel niet is gebaseerd op evenredige vertegenwoordiging. Links heeft tegen dat zijn aanhang vooral woont in de dichtbevolkte stedelijke kiesdistricten terwijl de regeringspartij en voornamelijk stemmen krijgt uit de dun bevolkte maar veel talrijker platte- het feit dat de communisten, en dus per landsdistricten. Dat verklaart ook hoe de gaullisten en hun bondgenoten in 1968, hoewel zij slechts 44 percent van de stemmen op zich verenigden, zo’n dave rende overwinning boekten en het parle ment volkomen konden gaan (blijven) dicteren. Mitterrand heeft al gezegd dat het linkse front voor een overwinning 49 percent van de stemmen nodig zal heb ben. De UDR (Unie ter verdediging van de republiek), beter bekend als de gaullisten, tezamen met onaf hankelijke republikeinen en centrum-democraten. Zijn politiek program „Hemel en aar de”, dat niet in dezelfde vorm door de Radicalen werd overgenomen, is een prettig leesbaar manifest (het werd dan ook prompt overal vertaald, in Nederland door Bruna in Utrecht uit gegeven). Daarin stelt JJSS in het socia le hoofdstuk onder meer: „Wij maken elke dag weer opnieuw kennis met over- volle straten, wegen, scholen en zieken huizen. Wij verbijten ons in machteloos heid, maar de opstoppingen worden steeds erger en nieuwe toekomstige ge varen worden allengs zichtbaar. De in dustrie heeft ons uit een hel van armoe- „Het gaullisme is als de métro. Je komt er iedereen tegen.” Deze uit spraak van de Franse ex-minister van Cultuur André Malraux, jaren geleden gedaan, gaat niet meer op. Niet alleen krijgt het woord „gaullis me” zonder zijn grondvester Charles de Gaulle, een steeds legere klank, ook in Frankrijk maakt men steeds minder gebruik van het openbare vervoer. En wie men tegenwoordig dan ook in de Parijse métro zal tegenko men - toeristen en vooral veel gast arbeiders - het zullen steeds min der gaullisten zijn. Zij bewegen zich individueel Ingeblikt voort en maken dat Parijs met al zijn autolawaai en stank een onleefbare stad is gewor den. Een andere benadering is deze: „Het gaullisme heeft vrijwel geen ideologische inhoud, geen theorie over de mens of samenleving, geen pro gramma; het beroept zich uitsluitend op een levende persoon en zijn my the”. Leopold de Buch maakte deze opmerking vijf jaar terug in zijn „Revolutie in een industriestaat”. De „levende persoon” is overleden, en wat is er gebleven van zijn mythe? Dat vragen de gaullisten, vlak voor de verkiezingen zich kennelijk ook af nu uit opiniepeilingen blijkt dat zij zeker vijf percent achter liggen op de linkse coalitie. 'er- he- rer- oel PIERRE MESSMER x^«ssssSssssS;SsSsssssSsSs® BB FRANCOIS MITTERRAND GEORGES MARCHAIS JEAN LECANUET 1 ’l: i SERVAN-SCHREIBER

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13