Naar Parijs de schedel om van de spionne „op de kop te tikken MATA HARI-BEWONDERAAR WIL MUSEUM VOOR GREETJE ZELLE Bredase kool gestoofd I Kapper Ruud Vogel maakt vermoeide mannen mooi Pil f» Bik Ml Verhouding Eigen geld Drempelvrees 'Si oil |l|| 11 hL MAART 1973 Erbij L’ 17 '•n '4' I- W-w'® Wachttijden moeten aangenaam gevuld worden. Een Amstelveense kapper vindt het dan ook niet bezwaarlijk dat één van zijn cliënten schilderend bezig is, terwijl hij zijn eigen artistieke werk levert. ui in d S H 31 '9 GASTON GOURMET Bjjna een eeuw geleden werd ze in Leeuwarden geboren. Greetje Zelle. Een maal lag ze b(j Koos Speenhoff op de sofa. In de houding van een verleidster. Speenhof! heeft deze act beschreven. Greetjes verder optreden in het lieve vaderland was zeer beperkt, in het buitenland vierde ze haar grote triomfen. Ze heette „de eerste naaktdanseres van het vasteland” te zjjn. Haar roem ging als een lopend vuurtje door de wereld en ze mocht optreden voor de rykste families. Maar nooit onder de naam Zelle. Ze heette en zo kennen wij haar ook nu nog het beste Mata Hari. Ze stierf tenslotte na een intens leven voor het vuurpeloton in Frankrijk als Mata Hari, de meesterspionne. Nog steeds zijn er mensen op zoek naar de werkelijke achtergronden die de Fransen deden ge loven dat Mata Hari de kennis op spionagegebied bezat die haar wordt toege dicht. J. H. Steussy uit Zwijndrecht is wat dat betreft wel heel gereserveerd. Hij zegt: „De werkelijkheid zullen wij nimmer meer achterhalen”. nen- ver- sing «T, In 1904 treedt ze op in Parijs. Haar wereldfaam is een feit. De Friezin komt als oosters danseres voor alle publiek. Ze vrijt met generaals en staatslieden. veroordeeld tot de kogel. Zo bleven de chaotische toestanden in het Franse le ger en op de departementen buiten schot. Er was een zondebok gevonden: Mata Hari. wijzen de spoeling en de watergolf (en eventueel het permanentje) niet af. van naar M ie PS. Een lezer maakte onze Gaston Gourmet er op attent, dat zijn recept „gehakt met haring” niet uit de joodse keuken stamt, zoals hij schreef. Garnalen zijn namelijk onrein volgens de spijs wetten. „Toen zat je met handdoeken om en met een gezicht vol witte zeepklodders. Nu lig je met handdoeken om en met een masker op je gezicht.” Ja, wat is eigenlijk het verschil? Voor de meeste mannen is dat verschil blijkbaar toch nog groot genoeg om het begrip schoon- heidsverzorging hetzij diep te wantrou wen, hetzij met enorme hilariteitsuitbar- stingen te benaderen. Mannen die, om wat voor redenen dan ook, zich tot de schoonheidsspecialist(e) om advies wen den, gaan daar bij wijze van spreken alleen maar na het vallen van de duis ternis en dan ook nog via de achterdeur binnen. Via de telefoon had Ruud Vogel al verzekerd dat er „heel wat” te vertellen is over de huid- en haarverzorging van de man van deze tijd. Inderdaad, de vooruitgang op dit gebied blijkt toch niet te stuiten, ondanks de nog welig tierende vooroordelen tegen „het gefrun- nik” aan ’smans huid en haren. Want bij Ruud Vogel is een basisbehandeling voor de mannelijke haardos (knippen, wassen, in model föhnen) een heel ge wone zaak, maar verscheidene van zijn vaste cliënten gaan een stapje verder en behandeling van het scheren-en-knippen herinnert. Het begrip „pionier” lijkt wat moeilijk te plaatsen bij de Amsterdamse heren kapper Ruud Vogel. Hij is een beminne lijk, snel en vakkundig werkend man die bovendien kans ziet om tijdens dat geconcentreerd werken een snel en goed geformuleerd verhaal af te steken over iets dat hem na aan het hart ligt. Toch vindt Ruud Vogel zelf dat hij op het ogenblik, zeker naar Nederlandse begrip pen. danig aan het pionieren is. Achter de kleine herenkapsalon die in de Am sterdamse Herenstraat achter zijn naam bord schuil gaat, heeft hij namelijk kortgeleden een schoonheidssalon inge richt. En het zijn vrijwel uitsluitend mannen die in de behandelstoel de ver moeide of gelooide gelaatstrekken toe vertrouwen aan de handen van schoon heidsspecialiste Marja Schafstal. is S Reden waarom Steussy nu druk in de weer is om achter de schedelmaten van Mata Hari te komen, opdat „ze me geen verkeerde schedel meegeven”. De reis naar Parijs was eerst een beetje moei lijk voor Steussy, die ronduit bekent noch Frans te schrijven noch die taal te spreken. Maar ook wat dat betreft is hem een hart onder de riem gestoken; door de Amsterdamse advocate mr. D. F. M. Twaalfhove. Zij schreef hem mee naar Frankrijk te gaan om hem ter zijde te kunnen staan met haar kennis van de Franse taal, maar vooral om de nog zo kort maar openbare processtuk ken van Mata Hari te kunnen bestude ren. Het populaire begrip drempelvrees rolt ook hem vlot van de lippen. Hoewel de mannelijke cliëntele van zijn schoon heidssalon toch wel als een op dit gebied min of meer geëmancipeerd bevolkings- groepje mag worden beschouwd, blijkt in het begin de drempel toch voor de meeste mannen aan de hoge kant te zijn: als een man voor de eerste keer in de schoonheidssalon verschijnt heeft vaak zijn vrouw tevoren de afspraak gemaakt. Ruud Vogel heeft de indruk dat, merkwaardig genoeg, juist de wat oudere mannen er minder moeite mee hebben en zich in de schoonheidssalon als in een min of meer vertrouwde situatie gedragen. Hij schrijft dat toe aan het feit dat die oudere generatie zich nog van vroeger de gecombineerde Het is nog niet bepaald een winter geweest waarin de stamppotten hoogtij hebben gevierd. Snert heeft pas eenmaal op het menu gestaan; zuurkool enkele malen; spruitjes, pas „toen de eerste vorst eroverheen geweest was”, zoals de familietraditie dat wil; rode kool enige malen buiten mijn mede-eten en Breda se kool slechts eenmaal buitenshuis. Nog is het tijd om de laatste koolsoort eens op het menu te zetten. Bredase of groene kool is meestal klein van for maat met een licht geel-groen hart en donkergroene buitenbladeren. Die laatste en een flink deel van de stronk haalt u eraf. De rest wordt klein gesneden, goed gewassen en met een bodempje water en wat zout in ongeveer 20 minuten gaar gekookt. Dan hebt u de Bredase kool puur. U kunt hem echter ook gaar maken in een restje vleesjus, of in een (ja, daar komt-ie weer) pan met wat water en een lepel spekvet. De kool kan met wat vet zo mooi gaan glanzen en de smaak wordt beslist wat beter. U kunt ook een stukje „zuurkool-spek” gebruiken, waar van u later het vet wegsnijdt. Het zacht roze vlees verdeelt u in heel kleine stukjes die u door de kool heen werkt. Bredase kool kunt u apart opdienen, afgegoten en goed uitgelekt en gekruid met peper, zout en nootmuskaat bij gekookte aardappelen. Ook mogelijk is het groentenat te binden, zoals u dat bijvoorbeeld bij maïzena gewend bent. Daarna peper en nootmuskaat erover. De kool met het heel fijngesneden spek laat zich eveneens goed verwerken tot een stamppot. Met puree en een restje gestoofd vlees (mag ook soepvlees zijn waarvan u een bouillon hebt getrokken) en met kerrie gefruite uitjes kunt u er een bijzonder smakelijke ovenschotel van maken. Kool en aardappelen worden hiertoe afzonderlijk gekookt. Aardappelen pure- Wat Steussy op dit ogenblik nog het meeste steekt, is dat haar familie ge zwicht is voor de golf van geruchten die na haar dood de kop bleef opsteken. Het lichaam van Greetje Zelle werd nim mer door de familie opgeëist. Het kwam terecht op de medische faculteit en werd daar voor de wetenschap gebruikt. Al leen de schedel van Greetje Zelle moet nu nog aanwezig zijn. Een onmisbaar stuk voor het aanstaande museum. Her haaldelijk zegt de conservator dan ook dat hij „dit op de kop wil tikken”. Waarvoor hij binnenkort zal afreizen naar de Franse hoofdstad om daar via de consul pogingen in het werk te stellen. „Ik ga het hierop gooien, Greetje Zelle was een Nederlandse en ze hoort dus in Nederland thuis. Er moet dan heel wat gepraat worden, neem ik aan, maar als ik verzoeken van haar familie leden kan meekrijgen voordat ik afreis, maak ik wel een kans”. Een schoonheidssalon voor mannen: dat zal dan wel iets zijn waar acteurs, dressmen en andere figuren met slopen de en slijtende beroepen het gelaat, al dan niet beroepshalve, laten fatsoeneren. Niets voor alledaagse mannen met een regelmatig leven en zo. De praktijk blijkt in Ruud Vogels etablissement ge heel anders te liggen. Er lopen op dit ondermaanse volgens hem namelijk heel wat mannen rond met „probleemhui- den”. Sterker nog: de mannelijke ge- zichtshuid is vaak veel gevoeliger dan de vrouwelijke. En dat komt dan voorna melijk door de dagelijkse scheerbeurt. Die scheerbeurt wordt dan ten over vloede afgesloten door een nabehande ling met after-shave lotions die, zo vindt Vogel, in doorsnee „veel te veel alcohol bevatten”. Ook alweer een aanslag op de gevoelige huid. Mannen die in plaats daarvan eens een emulsie of een likje crème op de geteisterde huid leggen, beseffen het misschien niet, maar doen eigenlijk al de eerste stap naar een zekere vorm van „schoonheidsverzorg- ing”. De volgende stap is dan misschien de „eenvoudige schoonheidsbehandeling” voor de man: huidonderzoek, gezichts massage, stoombehandeling met het va- pazone-apparaat, en een masker. Even tueel gevolgd door het aanbrengen van een luchtige, onzichtbare en desnoods iets getinte dagcrème. Zo gebeurt dat althans in de schoon heidssalon van Ruud Vogel, maar nog maals: het is voorlopig pionieren. Hij schat dat ongeveer vijftien percent van zijn cliëntele de behandeling in de schoonheidsstoel als een logisch verleng stuk ziet van een periodieke haarbehan- deling. Daarnaast komen dan de (vaak jonge) mensen met werkelijk zorgenba- rende probleemhuiden zoals ernstige vormen van acné. Vaak verwaarloosd en verergerd doordat er in eigen beheer aan gedokterd is. „Want de mensen knoeien wat af met hun gezicht”, zegt Ruud Vogel. ren, uien fruiten met 2 theelepels kerrie. Het gestoofde vlees wat uitpluizen. Dan in een ovenschotel laag om laag (kool- vlees, uien, puree, maar zo dat u eindigt met een laag puree die alles afdekt), de ingrediënten schikken. Een paar klontjes boter bovenop en in de oven even kleur laten krijgen. Een smulschotel! Tenslotte kunt u van deze koolsoort heel smakelijke rolletjes vervaardigen. U haalt daarvoor de fraaiste bladeren eraf, verwijdert daaruit de harde grote blad- nerf (eigenlijk alleen het onderste deel) en kookt het blad vervolgens voor in wat lichtgezouten water. Het behoeft niet gaar te worden .dus niet langer dan tien minuten. Voor de vulling van het koolblad gebruikt u gehakt naar keuze, maar liefst één, dat goed is gekruid. Probeert u eens lamsgehakt of lams- en varken (half-om-half). Het is gewoon een kwes tie van smaak, met wat experimenteren komt u er vanzelf achter. Gehakt aan maken met peper, zout, nootmuskaat, wat gemalen foelie, tikkeltje kerrie. Rol letjes gehakt in de koolbladen leggen en deze voorzichtig toevouwen en oprollen. Ze zo in de schotel schikken, dat de gave bovenzijde van het blad boveh- komt. Leg er nog wat klontjes boter op en tussen en schuif de schotel in de oven. Laat in een half uur tijd bij matige warmte kleuren en garen. Voor velen met mij misschien een lang vergeten, maar heel smakelijk gerecht. Zo zit hij in zijn tijdelijke flat in Zwijndrecht ook af te wachten of fami lieleden en kennissen van Mata Hari htm zullen tippen. Steussy: „De vraag is namelijk naar voren gekomen wie de tweede dochter (buiten het huwelijk ge boren) van Mata Hari is. Ik heb daar enkele zeer summiere gegevens over, maar misschien worden dat er meer, waardoor er rond dit nieuwe feit duide lijkheid komt”. Hij doet er veel moeite voor. Vorig Greetje Zelle werd in 1876 geboren. Een meisje dat meteen opviel door haar hele houding. Ze trok graag de aandacht en vond groot behagen in het feit dat mannen naar haar keken; vooral man nen in uniform. Op haar zestiende jaar werd Greetje Zelle van de kweekschool in Leiden gestuurd na een verhouding met de directeur. Een jaar later trouwt ie de KNIL-offlcier McLeod en In 1897 vertrekt ze met hem en hun zoontje naar Nederlandsch-Indië. Ze leert er oosters dansen, wat ze later in de praktijk zal brengen. Een jaar later vergiftigt een huisknecht het zoontje. Het tweetal keert met dochter terug naar Velp waar ze uit elkaar gaan. Hij voert aan dat ze met Jan en alleman flirt, zij vindt zijn geschreeuw en geru zie onverdraaglijk. Toch is Greetje Zeil es leven al dik wijls beschreven. Onder meer in de film met Greta Garbo in de hoofdrol. Sam Waagenaar maakte van de gege vens, die bij het produceren van de film vergaard waren, gebruik voor zijn boek ..De moord op Mata Hari”. Steussy over dat boek: „Sommige mensen beschouwen dat als een soort evangelie. Maar de feiten die Waagenaar in zijn boek aan draagt kunnen waar zijn, maar evengoed verzonnen. Er is niemand die het heeft gecontroleerd. Dat kon ook niet, want tot 50 jaar na haar fusillering zijn de dos siers over het proces gesloten geweest. In 1967 gingen ze open. Maar dat was na het verschijnen van Waagenaars boek”. Wie is Joseph Hendrik Steussy dan wel, dat hij meent deze feiten te moeten aanvechten? Nou, heel eenvoudig. Steus sy is de conservator van het Mata Hari Museum. Nu moet men niet met lastige vragen komen zoals: waar is dat mu seum dan wel?, want het is nog in oprichting. Daartoe is er een stichting in het leven geroepen, welke zeer simpel Stichting Mata Hari Museum heet. De waarnemend voorzitter is precies! Joseph Hendrik Steussy. De conservator woont in Zwijndrecht. Hij is 45 jaar en heeft zijn restaurant in Loon-op-Zand verkocht en kijkt uit naar een nieuw restaurant waarnaast hij tegelijk een museum, gewijd aan Greetje Zelle, kan beginnen. Hij heeft deze hobby zoals hij zelf zonder pretenties toelicht verheven tot een wetenschap met een kleine w. Resultaat hiervan: 34 dozen met materi aal die op een geheime plaats in Bra bant staan te wachten tot er een ge schikte ruimte is gevonden. Daartoe Seeft hij eerst correspondentie moeten voeren met gemeentearchivarissen van Amsterdam, Leeuwarden, Rheden en Den Haag die hem zeer bereidwillig geegevens toestuurden. Zo kwam hij op diverse sporen. Onder andere van juffrouw Buys, verbonden aan de school waar Greetje onderwijs genoot: „Het was een meisje met een edelmoedig karakter, begaan met het lot van arme kinderen, waardoor ze vaak in moeilijkheden kwam”. Onder andere ook van een Apeldoorns familielid van Greetje Zelle. „Vroeger mocht er thuis hooit over haar gesproken worden. Mis schien dat ik er daarom wel zo in geïnteresseerd ben. Ik hoop dat museum aan mijn nicht gewijd, vlug te kunnen bezoeken”. De tijden veranderen snel. Dit is een foto van Mata Hari zoals deze in 1964 in onze krant verscheen bij het uit komen van het boek van Sam Wage- naar. Mata Mart's verleidelijke voor komen werd (gedeeltelijk) keurig ver huld. Tot ze vlak voor de Eerste Wereldoorlog uitbreekt, uit Berlijn vlucht met achter lating van haar bagage. Ze gaat op het verzoek van de Duitse gezant in: voor twintig mille zal zij spioneren. Dat geld was volgens Greetje een vergoeding voor de verloren bagage. Later blijkt dat ze niks heeft gedaan voor de Duitsers. Het hoofd van de inlichtingendienst is woest over het uitblijven van informatie over de vijand en eist alsnog gegevens. In Parijs gekomen vraagt het hoofd van de Franse inlichtingendienst (later beschuldigd van hoogverraad) haar voor Frankrijk te spioneren. Greetje Zelle kan niet nee zeggen tegen een man in uniform en accepteert ook dit. Dan komt het herfstoffensief van de Duit sers. Het zou zijn gekomen door Greet jes informaties aan de vijand, alhoewel later is verklaard dat iedereen dit of fensief had kunnen zien aankomen. Greetje wordt in een geheim proces Terug naar zijn schoonheidssalon- voor-mannen: gaan de cliënten van deze afdeling na een behandeling ook de winkel uit met diverse flesjes en potjes voor thuisbehandeling? Ruud Vogel: „Reinigingsmelk en een verzorgende nachtcrème worden ook aan mannen verkocht. Verder speciale crème en lotion tegen vermoeide ogen, ook wel mas kers en natuurlijk de zepen en crèmes tegen acné. Voor bronzende crèmes is veel belangstelling, veel mannen willen wel graag een gebronsde tint hebben. Als het er maar niet als een bruin laagje boven ligt”. Binnen zijn vak heeft Vogel wel wat kritiek te spuien. Het vakonderwijs loopt in dit land nogal achter en volgens hem missen de (snel in aantal afnemende) herenkappers in dit land voortdurend grandioos de boot doordat ze de mode van het langere mannenhaar niet weten op te vangen. Het feit dat in dit land zoveel jongere mannen met lang onver zorgd haar rondlopen heeft volgens hem wel degelijk te maken met de wijze van benadering van dit modeverschijnsel door de kappers. Een reis die voornamelijk van eigen verdiensten betaald wordt. De binnenge komen guldens van de donateurs zijn lang niet toereikend. Steussy: „Ik heb er op het ogenblik veertig a 10 per jaar. Ik vertrouw erop dat dit aantal groeit. Er zijn in Nederland meer geïnteresseer den. Er zijn ook meer mensen die gege vens over Mata Hari hebben. Ik heb al jaar plaatste hij nog advertenties om gegevens van Mata Hari in de periode 1876-1917 te bemachtigen; dat was ook ongeveer het moment waarop hij her en der informeerde naar het bestaan van een boek van Waagenaar. En niet alleen om informatie schrijft hij rond; hij heeft ook al verschillende gemeentebe sturen aangeschreven om een (gesubsi dieerd) onderdak voor zijn cafémuseum. Tot dusver heeft hij overal nul op het request gekregen, ook bij het ministerie van CRM, afdeling musea. Zo werkt de conservator aan de uit bouw van zijn museum-in-oprichting. Een man die zegt dat „de één sigaren bandjes spaart, een ander antiek en een derde alles over Mate Hari. „Als kwa jongen heb ik plaatjes van haar verza meld. Ik ben als het ware aan haar blijven haken. Misschien ook omdat ze een persoonlijkheid was. zoals een Ber nadette Devlin en Angela Davis in deze tijd. Behalve karakter bezat ze nog iets: schoonheid. Een lichaam waar veel mannen voor vielen. Ik ken eigenlijk maar één man die haar schoonheid ooit heeft ontkend. Dat was haar eerste man. Die zei: „Ze heeft platvoeten”. verschillende aanbiedingen gekregen. Maar ik zeg altijd: die dingen moeten de mensen pas afstaan als het museum er is”. -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17