heeft de wenk begrepen Mijnheer Lattek is onverstandig Competitieplan ijskast nog in „IK GA ER NIET ONDER DOOR” t DE WEEK VAN DE KAPITALE BESLISSINGEN :r 1,95 Speciale training In de koelkast Meer spanning Omstreden Niet eenvoudig w: I 47 I” s atroner den hebt. Zover ben ik gelukkig MARC SERNé ialist" Jan Zoals u vor- zouden moeten de en Groep A ziet er dan als volgt uit: een chool dat Er i» er bjj Ajax maar één met voldoende internationale ervaring die het vitale keeperskarwei tegen Feyenoord en Bayern München kan opknappen en dat is toch Heinz Stuy. Stuy ziet Wever ook niet als een concurrent. Want het is Stuy die tijdens •nderlinge trainingspartijtjes Wever herhaaldeljjk over het dode punt heen helpt en aanspoort tot een zo optimaal mogeljjke keeperstraining. De plaats van Stuy is kwets baar maar ligt paradoxaal genoeg steviger verankerd dan welke positie ook binnen het elftal. Een vaste plaats die hjj vooral veilig stelde tijdens de donkere honderd- tachtig minuten op Highbury en het Estade de Luz toen hij respectievelijk tegen Arsenal en Benfica de vastberaden Amsterdammers er wel doorheensleepte. Om al deze redenen antwoordt de 28-jarige Heinz Stuy (zesde seizoen bij Ajax met nog een tweejarig contract) dan ook op de vraag wie er volgend seizoen het doel van Ajax ■al verdedigen: „Dat zal Heinz Stuy wel weer zjjn denk ik”. 3 KNIP ijgbaa’ J korte bleu Stuy ziet de derde goal van Sparta „langs de oren vliegen”. Dat kwam natuurlijk omdat hij ook keeper is geweest. Mijn ideaal wat be treft een keeperstraining is om de wed- strijdsituatie zoveel mogelijk te benade- nend n de laat- knoper in Hoe reageren de Ajacieden zelf daar op? Stuy: „Er ontstaat natuurlijk wel eens enige wrijving. Zoals bijvoorbeeld na die wedstrijd tegen Sparta. We ston den met 1-0 voor maar toen ik dat tweede tegendoelpunt doorliet was het van: „Wat maak jij nou?” Maar zelfs in die wedstrijd kwam dat omdat je prak tisch geen bal krijgt. Als je er dan van de weinige ballen die je krijgt een paar doorlaat dan valt dat dubbel op. Feye noord uit was eigenlijk eenzelfde geval. van ■eken: s der elijke igens igens e be- even ilgen. rjaar naar laten ijs. rwijs igels, ktijk, der vaag nog 1971-1972 1. Ajax 38 2. FC Twente 29 3. FC Den Haag 27 4. Telstar 20 Een groep B ziet er dan als volgt uit: 1. Feyenoord 39 2. Sparta 35 3. MVV 27 4. PSV 23 5. FC Amsterdam 20 6. FC Utrecht 19 7. FC Groningen 16 8. AZ’67 16 9. FC Den Bosch 10. 5. Haarlem 18 6. NEC 18 7. NAC 18 8. Eagles 15 9. Excelsior 10 Heinz Stuy heeft de wenk snel begrepen. Als wordt gesteld dat de naam Stuy ook tijdens interne discussies bij Ajax dit seizoen eigen lijk iets te vaak te centraal heeft gestaan begint hij eerst voorzichtig te formuleren dat het in een beslissend stadium gekomen voetbal- jaar 1972-1973 voor hemzelf bij lange na niet die bevrediging heeft opgeleverd als de werkzaamheden tijdens de unieke voetbaltrilogie van het afgelopen seizoen. Het hele seizoen door was er eigenlijk kritiek op Stuy. Op de verdomd linke situaties die konden ontstaan als hij weer eens een bal had losgelaten. Op het feit dat hij in zijn doel bleef staan als hij er eigenlijk uit had moeten komen. En ook op de weinig alerte reacties waarmee hij in bepaalde situaties een te laat reageren probeerde te camoufleren. Parallel aan de kritiek liepen de geruchten. Sies Wever zowel als Leen Barth zouden zich al gereed maken voor een glorieuze intocht als sluitstuk voor de Amsterdamse superkampioen. Wever of Barth: Lood om oud ijzer. Stel, dat dit de eindstand zou zijn geweest na 34 wedstrijden. Dan zou den nu Ajax en FC Twente van groep A, en Feyenoord en Sparta van groep B, nog met elkaar een hele of halve competitie voor het landskam pioenschap moeten spelen, terwijl Go Ahead Eagles en Excelsior van groep A en AZ’67 en de FC Den Bosch van groep Na 34 wedstrijden (als momenteel de competitie dus is afgelopen en de kampioen bekend is) spelen de num mers 1 en 2 van beide groepen met hun vieren een nacompetitie; een he le, met uit- en thuiswedstrijden, óf een halve, dat zou nog bekeken moe ten worden. De uiteindelijke winnaar van dit competitietje is landskampi oen, en wat nog belangrijker is: wordt afgevaardigd naar Europa Cup 1. Op dezelfde manier spelen ook de laatste twee van beide groepn een nacompetitie voor het bepalen van de twee degradanten naar de eerste divi sie. Binnen één week vallen kapitale be slissingen voor Ajax. Na vanavond tegen Feyenoord en woensdag tegen Bayem kan zowel de financiële als sportieve balans praktisch worden opgemaakt aan de Amsterdamse Middenweg. Stuy: „Het verschil tussen Feyenoord en Bayern München is dat je tegen Feyenoord toch weer iets nieuws zult moeten verzinnen om tot succes te komen. Het elftal kent ons tenslotte door en door. Tegen Bay ern ligt dat enigszins anders. Tegen de Duitsers kun je je eigen spel spelen omdat je ondanks alle filmbeelden en analyses in feite nog onbekenden voor elkaar bent. Dat is aantrekkelijker en voordeliger voor ons”. man op het publiek over. Kun je je dat voorstellen? Stuy: „Ja. Als je als toe schouwer naar een wedstrijd kijkt en de doelman laat een bal vallen dan is je eerste reactie er één van schrik. Voor mijzelf ligt dat anders. Ik weet gewoon dat wanneer ik een bal loslaat ik hem Wat kun je daar zelf aan doen? Stuy: „De praktijk is dat wanneer ik op zon dag een lullige bal heb doorgelaten ik op maandag een speciale training krijg. Dat was bij Michels al zo en dat is nu nog hetzelfde. Ik wil niet zover gaan dat ik dat een speciale keeperstraining noem. Die heb ik eigenlijk maar één keer in mijn leven gehad. Op 15-16- jarige leeftijd van Piet Kraak. Die voel de mij aan. Die wist ook precies wat ik tijdens bepaalde situaties doormaakte. ren op de training. Dat lukt natuurlijk nooit honderd percent”. hij tenslotte door twee van onze mensen gehinderd wordt, maar half of helemaal niet raken. Dan kan ik de bal gemakke lijk oppakken”. Toch kom je als een omstreden doel- Resteert de kritiek. Na het bezoek van Glasgow Rangers in Amsterdam veran derden de peinzende beschouwingen al snel in kanonnades aan het adres van Heinz Stuy. Stuy: „Ik sta daar vrij nuchter tegenover. Er staan weer een paar belangrijke wedstrijden voor de deur en dan gebeurt dit. Ik zou een abnormaal mens zijn als ik zou stellen dat ik mij er niets van aantrek en er totaal ongevoelig voor zou zijn maar ik ga er niet aan onderdoor. Integendeel. Het stimuleert mij alleen maar. Daarom vind ik het erg onverstandig van mijn heer Lattek van Bayem München om te zeggen die keeper van Ajax is het zwak ke punt. Het voordeel is zonneklaar. Nu word je kampioen als je in de eredi visie na 34 wedstrijden de bovenste plaats weet te bereiken. Bij de nieu we competitie-indeling, blijft de kans er alles bij elkaar nog acht clubs in de strijd om de bovenste of onderste plaatsen, terwijl er bij het plan- Huybregts nog vijftien clubs op de een of andere manier kans zouden hebben óf de dans te ontspringen óf in het vagevuur te geraken, óf kam pioen te worden,.. Je krijgt dus een verdubbeling van het aantal belanghebbende clubs. Het moet al heel gek lopen, wil dat de publieke belangstelling niet opschroe ven en de financiële zorgen wat ver lichten. Natuurlijk zijn er ook nade len aan het plan verbonden. Ajax werd vorig seizoen landkamipoen met 63 punten Feyenoord werd twee de met 55 punten, FC Twente derde met 48 punten en Sparta vierde met 46 punten. Stel, dat die vier clubs een nacom petitie hadden gespeeld om het lands- kampioenschapa Ajax speelde zijn laatste competitiewedstrijd (tegen Vi tesse) op 19 mei 1972. In de laatste helft van mei en begin juni zou dus die nacompetitie zijn verspeeld. Maar op 31 mei speelde Ajax zijn Europa Cupfinale tegen Inter Milaan. Het zou bepaald niet ondenk baar zijn geweest dat Ajax daardoor in die nacompetitie het loodje had gelegd, terwijl bijvoorbeeld Sparta als runner-up, in die enkele wedstrij den zijn kans had gegrepen. Dna zou Sparta, dat na de gewone competitie met liefst 17 punten verschil als vier de eindigde, toch nog landskampioen zijn geworden en in de Europa Cup 1 hebben mogen meespelen! Het type van de knock-out-bekerwinnaar zou dan hebben meegespeeld in de Euro pa Cupcompetitie van de landskampi oenen. Dat is natuurlijk toch enigszins vreemde zaak. Ik kan me ook voorstellen Er zijn talloze mensen naar mij toege komen die gesteld hebben: „Hoe vind je dat nou en die vent is besodemieterd”, maar ik heb voldoende karakter om mij daar bovenuit te vechten. Ik ben er bijzonder op gebrand om het vooral tegen Bayem München verschrikkelijk goed te doen”. Maar het was niet alleen Lattek. Gerd Müller heeft gezegd: „Die Stuy heeft bij een voorzet van de vleugels de neiging om er niet uit te komen maar gewoon in zijn doel te blijven staan. Dat is ideaal voor mij”. Stuy: „Dat gebeurt bij onbelangrijke competitiewedstrijden. Als je bijvoorbeeld thuis speelt tegen Haar- Competitieleider Jan Huybregts heeft voor de eredivisie een plan gelanceerd voor een nieuwe competi tie-indeling, dat vorig seizoen ook in Mexico werd doorgevoerd en daar de competitie zoveel aantrekkelijker maakte dat er 65 procent meer be zoekers kwamen. Gezien het feit dat de belangstelling bij ons in de eerste helft van het seizoen met 15 percent is teruggelopen, verdient dit plan dus alle aandacht. De bedoeling is dat de eredivisie in twee afdelingen (A en B) wordt opgesplitst. In groep A worden alle clubs ondergebracht die aan het eind van deze competitie om de on even plaatsen staan: de nummers 1, 3, 5, enz. In groep B komen de clubs bijeen die op de even plaatsen zijn geëindigd. De clubs blijven gewoon tegen elkaar spelen, dus ook clubs uit de A-groep tegen clubs uit de B- groep, maar de punten die zij daarbij verwerven bepalen hun plaats in hun eigen A- of B-groep. de tweede keer heb”. En dan gerust stellend: „W(j hebben er dit seizoen maar twaalf tegen gekregen”. lem of AZ. Dan heb je situaties dat één vijandelijke spits tussen onze stopper en onze Ausputzer instaat. Dan blijf ik er liever in want de enige mogelijkheid voor zo’n vent om dan een doelpunt te maken is wanneer ik er uitkom en hij slaagt er wonder bovenwonder in om de bal dan nog verrassend te raken. Als ik blijf staan dan kan hij de bal, omdat degradatieplaatsen strijden. Die wedstrijden zouden heel wat meer belangstelling trekken dan de verwaterde lichtcompetitie die mo menteel, om des keizers baard, wordt verspeeld zonder dat iemand er erg in heeft. Bovendien wordt de compe titie ook tijdens de compentie na tuurlijk interessanter. Want stel nu dat het systeem dit seizoen al was ingevoerd (en bovenstaande standen in beide groepen nog voor vele ver anderingen vatbaar waren), dan zou den in ieder geval FC Den Haag en FC Twente in de bovenste regionen en Eagles, NAC, NEC, Haarlem en Telstar (in groep A) en AZ’67, FC Groningen, FC Utrecht en FC Am sterdam (in groep B) in de onderste regionen, nog volop in de strijd zijn. Terwijl in de huidige competitie al leen Feyenoord en Ajax en een klein beetje Sparta voor de bovenste plaats strijd leveren, en voor wat de degra datie betreft alleen Go Ahead Eagles FC Groningen en misschien AZ’67 zich nog reële zorgen hoeven te ma ken, nu FC Den Bosch en Excelsior zo vast op de laatste plaatsen staan. Feyenoord was nauwelijks echt gevaar lijk maar toch vliegen er twee om je oren. Ik sta dan echt wel open voor kritiek en probeer dat niet af te schui ven op het weinige werk dat je krijgt. Ik heb toen ook bij mezelf gedacht dat waren toch ballen die je wel eens ge houden wel”. Toch blijft Stuy erbij dat Ajax geen eenvoudig elftal is om je als doelman te onderscheiden. Illustratief in dit verband is ook wel de motivering van Rinus Michels die een aantal jaren geleden Jan van Beveren liet lopen omdat hij al „sterren genoeg had”. Stuy: „De moeilijkheid is dat Ajax in negentig percent van zijn wedstrijden oppermachtig is. Verdedigen wordt dan in bepaalse situaties een stiefkind. Bo vendien ondervind je als doelman vaak de nadelen van dat oppermachtige voet bal. Je krijgt toch te weinig werk om goed ingespeeld te blijven. Sepp Maier van Bayern München speelt bijvoor beeld ook wel in een topclub maar hij krijgt veel meer kans om zich te bewij zen. Meer dan ik. Hij heeft het veel drukker. Daarom probeer ik op de trai ning zo goed mogelijk bij te blijven. Sterke punten van mijzelf zie ik toch wel als afstandschoten en de scrimmage voor het doel”. m de Bij die studie zouden enkele twij- felpuntjes uit het plan weggemas seerd moeten worden; bijvoorbeeld: is de „oneven” A-groep niet sterker omdat daarin de nummers 1 en 3 zitting hebben tegenover de nummers 2 en 4 in groep B, terwijl ook de bovenste promovendus in groep A wordt ingedeeld; in andere sporten krijgen de nummers 1, 3, 5, 7, enz meer punten toegekend voor een puntenklassement dan de nummers 2 4, 6, enz.. En vervolgens zou men er het best aan doen het plan in de koelkast te zetten tot na de wereld kampioenschappen van 1974. De com petitie 1974-1975 lijkt een uitstekend startpunt voor het plan-Huybregts. Twente die bij de huidige stand van zaken die nacompetitie zouden moe ten spelen) niet zo verzot zijn op nog eens zes keiharde, uiterst belangrijke wedstrijden, waarin zij geen van hun topspelers kunnen mussen, terwijl die topspelers ook nog eens extra belast worden voor de interlandwedstrijden. En dat zijn, met de wereldkampioen schappen vdn 1974 in zicht, ook weer K.O.-wedstrijden die de volle inzet vereisen. Het lijkt me daarom verstandig dit interessante plan wel met de grootst mogelijke aandacht te bestuderen. En van de zijde van Ajax en Feyenoord ook met de grootst mogelijke aan dacht voor de belangen van het tota le betaalde voetbal, want als de twee zwanen in de vijver met eenden kun nen zij toch niet buiten die eenden die zo duidelijk zichtbaar maken dat zij als zwanen de mooiste en de grootste zijn. Laten we nu even aannemen dat de competitie niet 22 wedstrijden ge vorderd is (zoals momenteel het geval is), maar al 34 wedstrijden en dus in eerste instantie is afgesloten. Sommige clubs hebben een wedstrijd meer, an dere een wedstrijd minder gespeeld die clubs breng ik gemakshalve terug tot 22 wedstrijden door ze een (ge lijkspel) punt erbij te geven of af te pakken. bestaan dat je kampioen wordt als je na 34 wedstrijden tot de twee maal twee bovenste clubs behoort. Idem dito voor de onderste plaatsen. Ge volg: het blijft voor méér clubs lan ger interessant om te blijven vechten voor de punten, want ook de subtop kan nog kampioen worden. Hierboven zag u hoe het plan er in abstracta uitziet. Laten we even ver onderstellen dat Jan Huybregts zijn plan een jaar eerder had ingediend, wat had dit dan voor de huidige competitie betekend? Zoals u zich herinnert, werd Ajax in kampioen, degradeerden Volendam en Vitesse, en promoveer den Haarlem en AZ’67. De „oneven” clubs zouden voor deze competitie de volgende groep-A hebben gevormd. Ajax, FC Twente, FC Den Haag, NEC, Go Ahead Eagles, Telstar, NAC, Excelsior en Haarlem. In groep B van de „even” clubs zouden terecht zijn gekomen Feyenoord, Sparta, FC Utrecht, PSV, MVV, FC Groningen FC Amsterdam, ^C Den Bosch AZ’67. B met elkaar om de twee Sg?

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19