In ondergrondse holten Miljoenenroof uit wraak Allende houdt zich aan de grondwet Oppositie in Suriname erg verontrust in fleur ARJOS-voorzitter valt Boersma bij Labour verloor vernederend Loodgehalte in benzine wordt beperkt Biologisch afbreekbare vuilniszak ihili Thieu volgende maand naar Nixon 2 dagen Brussel K alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat? 1 W W S Hoteleigenaar hield zaak gesloten 99 WEINIG SYMPATHIE VOOR BELEID FRACTIE i HET WEER ZEGE VAN TAVERNE WAARSCHUWING VOOR WILSON Solidariteit met Griekse studenten voordelig uit met NS Li WW ZATERDAG 3 MAART 1973 2 Z nieuw verzamelwerk Deuk Alternatief a 7 1 Si ■li® Akzo wil vuil diep begraven de ADVERTENTIE naam ADVERTENTIE straat plaats WEERRAPPORTEN 2 5 SAS VAN GENT Er bestaat sinds kort een biologisch afbreekbare vuilnis zak. Het is een produkt dat gemaakt wordt van plantaardige vezels, een niet geweven vlies dat met polynosikdraden (de plantaardige vezel, die de sterkte van de zak bepaalt) wordt verstevigd. De zak heeft al bewezen sterker te zijn dan de plastic vuilniszak. Ze is bijvoorbeeld na melijk veel beter bestand tegen glasscher ven. De zakken kunnen een maand bui ten staan, daarna begint het afbraak proces. w zzw o w n w w 3 3 3 5 3 4 3 5 4 3 10 3 5 4 6 5 3 2 5 5 9 3 3 6 3 2 5 2 11 4 17 16 16 3 13 2 10 12 11 4 8 13 9 9 8 8 8 7 8 9 8 7 8 14 7 11 uur uur uur uur uur uur uur uur 0 0 0 0 0 0.4 0 2 0 0 0 0.1 0 0 0 0.4 0 0 3 0 3 1 0 0.2 2 0.5 1 1 0.2 2 0 0 1 0 Nadat de partij onder Wilsons leiding zich totaal tegen de toetreding had op gesteld, werd Taverne als opposant door het officiële partij-apparaat voor dood verklaard. Door zijn zetel op te geven veroor zaakte hij een tussentijdse verkiezing in zijn district, Lincoln, waarheen alle be langrijke Labour-partijfiguren werden gestuurd om de door Labour nieuw in gezette kandidaat te steunen. Deze onbekende maakte echter geen (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De Labour-oppositie heeft op vernederende manier een tussentijdse verkiezing verloren. Dick Taverne, die als Labour-parlementslid had bedankt, won donderdag zyn zetel terug als onaf hankelijk „democratisch Labour-kandi daat”. Taverne behoort tot de groep re bellen binnen Labour die de oppositie van oud-premier Wilson tegen Engelands toetreden tot de EEG niet had willen vol gen. Het zal ook steeds meer de vraag doen rijzen of de Labour-partij er wel juist aan doet om het aan te sturen op alge mene verkiezingen onder druk van de gekritiseerde anti-inflatiepolitiek van de conservatieve regering-Heath. Dick Ta verne won overigens alleen om zuiver persoonlijke en zeer lokale redenen. Op een persconferentie verklaarde hij verder met nadruk dat de terugtrekking van de Noordvietnamese troepen uit La os en Cambodja essentieel was voor het succes van de vredesakkoorden voor In- do-China. Fleur praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt Bestel uw kennismakingsaflevering 1,- met onderstaande bon. - De les van de tussentijdse verkiezin gen lijkt steeds meer te worden dat La bour een verkeerde oppositie voert, maar het wjjst er ook wel op dat de andere grote partij die van de conservatieven onder premier Heath sympathie ver loren heeft en dat het publiek naar een ander alternatief zoekt. Labour won met de hakken over de sloot een andere tussentijdse verkiezing in Dundee. De plaatselijke kandidaat ver zamelde echter een aanzienlijk geringer aantal stemmen dan de vorige keer. Dit is slechts een klein deel van de miljoenen die maandag in Dusseldorf werden geroofd In het stadje Loncoche hield de eige naar van het enige hotel zijn zaak de dag van Allendes bezoek uit protest tegen het beleid van de regering van de Unidad Popular gesloten. De aanhangers van de president konden niets te eten krjjgen. Zelfs de lijfwachten van Allende, die hun beste argumenten in een schouder- holster meevoeren, moesten het die mid dag zonder eten doen. Volgens de heer Roelof zen zal de fa bricage van de zakken een grote stimu lans betekenen voor de vlasteelt in Ne derland en België. van elk station. Weer ta binnen- «n buWrnland 6 2 4 20 In open envelop met postzegel van OJS opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. De president werd nagereisd door zijn voorganger, de christen-democraat Edu- oardo Frei die het bewijs leverde dat het volksfront meer tegen- dan voorstanders onder de bevolking heeft. Frei ,die meer mensen trok dan Allende, herhaalde dan ook voortdurend dat het ondemocratisch is dat de president zijn beleid wil door zetten tegen de meerderheid van het volk in. Allende zegt daarop dat zijn ambts termijn pas in 1976 afloopt en dat hij zich, zoals steeds, aan de grondwet zal houden. schijn van kans. Taverne behaalde meer dan 20.000 stemmen, terwijl de officiële Labour-man niet verder kwam dan 8000 stemmen. De conservatieve kandidaat behaalde 6000 stemmen. Lincoln was al sinds jaar en dag een Labour-bolwerk. De overwinning van Taverne zal de stemming in de Labour-partij opnieuw een deuk geven nadat de oppositie al op zienbarend verloor tijdens de tussentijd se verkiezingen in Sutton and Cheam vorig jaar. Hier ging de zetel onverwacht naar de kleine liberale partij. ARNHEM (ANP). —AKZO Zout Chemie heeft bij het ministerie van Economische Zaken vergunning aangevraagd om een proefboring te mogen uitvoeren tot circa 1500 me ter diepte in een zoutafzetting bij Zuidwending, op ongeveer 4 kilo meter ten oosten van Veendam. Het experiment heeft tot doel het gedrag van diepe ondergrondse lege ruim ten in de praktijk te onderzoeken, om na te gaan of in deze ruimten chemisch afval kan worden opge slagen, afkomstig van het AKZO- bedrijf in Delfzijl, of van anderen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen De vraag van het PSP-Kamerlid Van der Spek om in ons land te komen tot een verbod om groenten te kweken in de directe nabijheid van autowegen wijst hij van de hand. Hij noemt een dergelijk ver bod voorshands niet wenselijk. DEN HELDER Een 29-jarige Duit ser uit Dusseldorf heeft gisteren in Den Helder tegenover rechercheurs bekend, dat hij maandag de dader is geweest van de miljoenenroof (circa f 3,7 miljoen) met een geldtransportwagen in Düssel dorf. In het eerste uitvoerige verhoor gistermorgen heeft hij gezegd uit wraak te hebben gehandeld. DEN HAAG Binnenkort is een al gemene bestuursmaatregel te verwachten over een beperking van het loodgehalte in benzine. Minister Stuyt (Volksgezond heid) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Het publiek moet het hebben gewaar deerd dat Taverne als een echte vechtjas het heeft aangedurfd zich tegen het machtige partijapparaat van Labour op te stellen, dat niet veel sympathie onder de aanhang kan opbrengen. Taverne is van huis uit Nederlander en hij spreekt nog steeds vloeiend Nederlands. De uitvinder van deze wonderlijke zak is de 58-jarige'textiel-chemicus J. Roe- lofzen uit Sas van Gent. Hij begon twee jaar geleden met zijn proeven, en inves teerde in die tijd zo’n vier ton in het pro ject. TNO in Delft die de zakken heeft getest spreekt over een „goed produkt”. De heer Roelofzen heeft zich enkele maanden geleden tot het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne ge wend, maar het Nederlandse ministerie heeft nog steeds niets van zich laten ho ren. De Belgische minister van Volksge zondheid heeft zich al zeer positief uit gelaten over de zak. zw. bew. onbew. licht bew. wnw w w w w nw Hij zegt oprechte zorg te hebben voor de toekomst van de christelijke politiek, als een hernieuwd samengaan tussen confes sionelen en liberalen tot stand komt. Stuur mij de kennis- f makingsaflevering van Fleur 1,-. Deze kennismaking verplicht tot niets. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Istanboel De ARJOS-voorzitter zei, de gang van zaken tijdens de kabinetsformatie bespre kende, de stellingname van de minder heid van de AR-fractie, gevormd door mr. Aantjes en drs. Boersma, sympathieker gevonden te hebben dan de uiteindelijke beslissing van de fractie om het slot van het Catshuis erop te willen gooien voor Den Uyl „de christen-democratische fracties hebben of konden de politieke wil niet opbrengen om een linkse minder heidsgroepering een kans te geven om te worden teruggeleid naar een gouverne mentele instelling” aldus Van Dongen. (Van onze redacteur in Santiago) SANTIAGO Aan de vooravond van de algemene verkiezingen van morgen is het Chileense volk verdeeld in voor- en tegenstanders van de volksfront-regering van president Salvador Allende. Een frappant bewijs werd geleverd toen pre sident Allende tijdens een rondreis door zes zuidelijke provincies 3500 kilome ter in zes dagen in een onherberg zaam gedeelte van de provincie Cautin aankwam. Hier wonen de Mapoche-indi- anen, die tot de armste mensen van Chili behoren. Nixon deede geen bijzonderheden mee over zijn ontmoeting met Thieu de eerste sedert 1970 en weigerde te spreken over de particuliere contacten die hebben geleid tot het hervatten van de vrijlating van de Amerikaanse krijgs gevangenen deze week. „Ik geloof niet dat er belangen mee gediend zouden zijn al ik over deze contacten spreek.” De president maakte zich niet te veel zorgen over het voortduren van de be- standsschendingen in Vietnam: „Er zul len schendingen blijven tot de situatie is opgelost.” bruikte reeds sedert 1957 deze zouit- horsten voor de produktie van pekel, die grondstof is voor de fabricage van zouit, soda en chloor. Het onderzoek naar de afvalopslag moet uitwijzen of de wanden voldoende stevig zijn en boven dien voldoende ondoorlaatbaar om als opslagplaats te worden gebruikt. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Zonnige perioden, vooral later kans op regen •n temperaturen boven normaal. Aantal uren zon: 0 tot 5: minimumtempera tuur: 1 tot 6 graden boven normaal; maximum temperatuur: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent; kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Normale temperatuur tot 6 maart; minimum 1, maximum 5 graden. In Paramaribo zou donderdag weer een leraar, de heer Van' Geene, zijn aangehouden wegens opruiing van jeug dige personen. Hiermee komt het totaal aantal arrestaties op zeventien. Het programmatisch beleid van de AR-fractie kan volgens Van Dongen niet bij samenwerking met de liberalen uitko men. Maar dan moet ernst worden ge maakt met de kritiek, die ook Anti-Re- volutionairen hebben op de maatschappij en dan zal moeten worden geloofd in de filosofie van de strategienota van KVP, ARP en CHU „op weg naar een verant woordelijke maatschappij”. geheel voor of faliekant tegen Allende. Dit laatste bleek het geval te zijn in de provincies Osomo en Llanquihue, uiter mate vruchtbare landstreken die qua landschap op Zwitserland of Zuid-Duits- land lijken. Dit is het gebied van de grootgrondbezitters, afkomstig uit Duits land, Scandinavië en Nederland. Na de onteigeningen van de „latifundia” (grootgrondbezit) is Allende zo ongeveer de doodsvijand van de vroegere emi granten, omdat nu aan hun gemakke lijke leventje een einde is gekomen. De landarbeiders die nu, in coöpera tieve vorm georganiseerd, de nieuwe eigenaren van de honderden uitgestrekte landgoederen zijn geworden, kamen met enorme problemen. De produktie is op ontstellende wijze gedaald. Er is geen geld voor investeringen en voor de aan schaf van elementaire benodigdheden. De enorme bureaucratie er zijn tien tallen instituten die zich met de landher vorming bezighouden is van deze da ling de oorzaak. Al deze feiten krijgt de regering in de schoenen geschoven. De fracties, die Nationale Partij Suri name, de Partij Nationalistische Repu bliek de Progressieve Surinaamse Volks partij en de progressieve vleugel van de Hindostaanse VHP (in totaal 14 van de 39 zetels), hebben besloten met alle hun ten dienste staande middelen, zowel bin nen als buitenparlementaire de aanslag van de regering op de fundamentele menselijke- en vakbondsrechten onge daan te maken. Verder zeggen zij de excessen, die het gevolg zijn van het niet handhaven van orde en rust door de regering, ten sterkste af te keuren. In andere landen, zoals West-Duits- land. Frankrijk, de Verenigde Staten en Canada heeft men al ruime erva ring met de opslag van aardgas, aard olie, aardolieprodukten en afvalstoffen in ondergrondse zoutvoorkomens. UTRECHT „Als de koers van minis ter Boersma ook de koers van de ARP zou zijn, konden wij de toekomst met meer vertrouwen tegemoet zien dan nu het geval is. Het beleid van de Anti-Re- volutionaire Tweede-Kamerfractie moet ik in strijd achten met de sociale belan gen, die vandaag in Nederland spelen.” Dit heeft gisteravond Gerrit van Dongen, voorzitter van de ARJOS (AR-jongeren- organisatie), gezegd in zijn rede op de jaarvergadering. De Mapoches, die Allende blijkbaar niet bewonderden, liepen gekleed in lompen achter de presidentiële auto, „Momio” schreeuwend. „Mummie” is de geijkte term in Chili voor de leden van de „bezittende en uitbuitende klasse”. Even later, in het dorp Carahue, klonk uit de monden van andere, .even arme Indianen, de bekende kreet: „Allende, Allende, el pueblo te defiende” (,het volk zal je verdedigen”). De toespraak van de president was al even ritueel: er moet harder worden ge werkt en minder gedronken het alco holisme onder de armen is een ernstig sociaal probleem in Chili om de Chi leense weg naar het socialisme te kun nen verwezenlijken. Sommige delen van het land zijn of AMSTERDAM Elf hoogleraren, 48 wetenschappelijke medewerkers en ruim 600 studenten aan de juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam heb ben zich gisteren solidair verklaard met de Griekse studenten die deze week de juridische faculteit van de universiteit in Athene bezet hebben gehouden en er door de politie uit verwijderd zijn. De Nederlandse juristen betuigen hun in stemming met de acties tegen beperking van democratische en juridische vrij heid. J Uitgaan, winkelen; eten en drinken in het Panjs van België. Volledig verzorgd, dus incl. hotel, maaltijd en reis: f57 Vertrek dagelijks t/tn 14 mei 1973. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. Wanneer deze praktijkproef, die ze ker een aantal maanden zal duren en die een investering van ongeveer 2,5 miljoen zal vergen, met succes wordt bekroond, en wanneer de overheid dan vereiste vergunningen of onthef fingen heeft verleend, zal afval kunnen worden opgeslagen in de lege ruimte op een diepte van 1.000 a 1.500 meter. Zon op Maan op „Vooral na de keiharde verkiezings campagne kan een confessioneel-liberaal kabinet nauwelijks rekenen op de steun van de vakbeweging: het vertrouwen is reeds bij voorbaat verspeeld en niemand kan dat beter beseffen als de minister van Sociale Zaken, die in alle moeite tot een zekere vorm van overleg met de vak beweging is gekomen”, aldus de ARJOS- voorzitter. Hij deed dan ook een beroep op vrienden in zijn partij waar te ma ken wat in de inleiding van de strategie nota staat: „Lijnen moeten worden om gebogen, structuren diepgaand worden gewijzigd en verhoudingen ingrijpend worden veranderd” Voor zo’n politiek wil de WD niet staan, zei Gerrit van Don gen. Hij trad op de jaarvergadering af als voorzitter. De Duitse firma van geldtransporten had de verdachte met ingang van 31 maart ontslagen, omdat hij tijdens zijn werk verscheidene malen in slaap zou zijn gevallen. „Hij voelde zich bedro gen”, zei de hoofdinspecteur van politie in Den Helder en chef justitiële dienst, de heer A. Brinkman, tijdens een pers conferentie Xi Den Helder. De andere Duitser, die evenals hoofd verdachte donderdagavond bij een poli- tie-overval in het bungalowpark „De Keizerskroon” in Den Helder werd gear resteerd, zou een 39-jarige Duitser zijn. Gisteren zijn ook twee rechercheurs uit Düsseldorf in Den Helder aangeko men om beide verdachten te verhoren. Tot gistermiddag was van de totale buit van 4 miljoen mark nog 3,1 miljoen gulden zoek. De 29-jarige Duitser, die nog nooit is veroordeeld, liet er in het eerste verhoor geen twijfel over bestaan, dat hij goede hoop had een flink bedrag voor later over te houden. Hoofdinspecteur Brink man: „Hij wilde na zijn straf een rustig leven gaan leiden. Maar ook vroeg hij nog bedenktijd over het wel of niet vrijgeven van de plaats waar het geld is verborgen”. De mogelijkheid wordt echter niet uitgesloten geacht dat de buit in Duits land is verstopt. Ook houdt de recherche er rekening mee, dat er nog meer perso nen bij de zaak zijn betrokken. Beide Duitsers zullen wellicht nog de ze week worden voorgeleid aan de offi cier van Justitie in Alkmaar. De Duitse autoriteiten hebben al om uitlevering verzocht. a PARAMARIBO De oppositionele fracties in de Staten van Suriname heb ben een communiqué uitgegeven waarin zij hun „ernstige verontrusting” uitspre ken over de „aanhoudende provocerende halsstarrigheid van de regering”. Zij zeg gen verontwaardigd te zijn de ingrijpen de maatregelen van de regering uit de pers te hebben moeten vernemen en dat de regering nagelaten heeft het parle ment te kennen in de maatregelen. De toppen van deze zouthorsiten liggen enkele honderden meters onder de aardoppervlakte. Hun hoogte is meer dan 2000 meter. AKZO Zout Chemie ge- Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Ook verkr*i9baar üi boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per aft. ■■i n ,s WASHINGTON (AFP en UPF) President Nixon heeft bekendgemaakt dat hij op 2 en 3 april in San Clemente, de Zuidvietnamese president, Thieu, zal ontvangen. Wanneer deze holte is gevuld met afval, kan hij worden afgesloten met een cementprop van circa 100 meter hoogte, aan te brengen in het daarbo ven gelegen boorgat. In de zoutmassa daarboven kan dan weer een gedeelte van het steenzout worden opgelast zo dat een nieuwe holte ontstaat. Ook hier in kan weer afval worden opgeslagen. Het zou mogelijk zijn om volgens deze methode op elke 120 meter een hoeveelheid afval op te slaan. Een bo ring kan dan als het ware 7 of 8 ver diepingen bevatten, waarbij steeds aan de bovenkant van elke holte een dikke steenzoutlaag als plafond blijft staan. AKZO Zout Chemie Nederland heeft dan ook eerst informatie ingewonnen bij deskundigen uit deze landen, om dat dit soort opslag in Nederland ge heel nieuw is. Zo heeft een Amerikaan se deskundige op verzoek van AKZO Zout Chemie berekeningen uitgevoerd aan de zoutafzetting te Veendam, die een positief resultaat hebben opgele verd. Om de omgeving van Veendam en Winschoten bevinden zich een aantal ondergrondse zoutbergen (zouthorsten). half bew. onbew. onbew. onbew, licht bew zw. bew wzw onbew. zw. bew. onbew sneeuw onbew. half bew. nnw geh. bew. nw onbew. windstil geh. bew. o regen wnw onbew. nno onbew. zwaar bew Luxemburg licht bew. onbew. onbew. onbew. sneeuw wzw zwaar bew. regen licht bew zwaar bew. wzw licht bew. nw sneeuwbui zo geh. bew. wnw half bew. nno licht bew wzw ozo wzw n windstil zo 5 windstil 8 w 3 windstil nw ZONDAG 4 MAART Hoog water 3.35 uur en 15.45 Laag water 11.30 uur en 23.50 ZONDAG 4 MAART 7.20 uur onder 18.25 i 6.45 uur onder 18.13 MAANDAG 5 MAART Hoog water 4.06 uur en 16.18 Laag water 12.08 uur en MAANDAG 5 MAART Zon op 7.18 uur onder 18.72 Maan op 7.01 uur onder 19.32 ffl® is 1 1 I li. :::;:Hünniiiililli

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2