Bayern-trainer Udo Lattek houdt nu zijn hart vast VERBAASDE ARIE HAAN: zo nerveus gezien Sparta gaf Haarlem les in wilskracht en brutaliteit Ridderorde SCHILCHER GESLAAGD d 9 „Feyenoord nooit i 99 w A MAART MAANDAG 5 1973 13 ./I (Van onze sportredactie) I geen buitensporige risico’s met zich Blunders Lam geslagen Gas terug Karikatuur Alles of niets F rommeldoelpunt AMSTERDAM Bayern München-oefenmeester Udo Lattek stond er met zijn glaasje sherry in de bestuurskamer van de beton nen klomp van de Olympische arena wat ontgoocheld bij. De Duitse oefenmeester had zijn elftal al zaterdagmiddag vroeg in de steek ge laten om op tijd te zijn voor de onthullende krachtmeting van Ajax tegen Feyenoord. Het was achteraf te onthullend. Verkapt gaf de Duitser dan ook toe dat hij de kansen van zijn elftal op dit moment nog lager taxeert dan ooit het geval is geweest. Lattek: „Er was mij al zo vaak verteld dat Ajax het beste clubelftal van de wereld is. Ik moest echter nog steeds het ware gezicht zien. Dat heb ik nu. In de eerste helft. Toen was het team zeker het sterkste wat er op voet- balgebied op de wereld te bewonderen valt. Dat automatisch over nemen, die variatie, dat blindelings op elkaar ingespeeld zijn, enfin laat ik maar ophouden. Dit was ongeëvenaarde klasse. Als dit elftal was doorgegaan was het in de eerste helft al op een ravage uitgelo pen voor Feyenoord.” Ruud Krol: „Dat is inderdaad jammer. Als je de uitslag bekijkt zou je nu nog kunnen zeggen dat Feyenoord nog goed partij heeft gegeven. We hadden een paar goals meer moeten maken. Dan was het helemaal duidelijk geweest.” En Lattek: „Het is ook een klein wonder dat dat niet gebeurd is. Er is echter nog iets. Ik had kritiek op doelman Stuy. Ik kan na van avond alleen maar zeggen dat ik niet hoop dat hij woensdagavond dezelfde vorm demonstreert.” AMSTERDAM En toch waren er aanvankelijk twijfels bij Ajax Toen bekend werd dat Barry Hulshoff („Ik durfde het niet aan; ik had toch te veel pijn aan mijn knie”) de grote afwezige zou zijn in het afge laden Olympisch stadion werden in het Amsterdamse trainingskamp in de Wassenaarse duinen de mogelijkheden zorgvuldig afgewogen. Kovacs voelde er in eerste instantie wel wat voor om Neeskens terug te halen naar de laatste verdedigingslijn en Arnold Mühren in te delen op het midden veld. De spelers beslisten echter anders. Hulshoff: „Er is overleg geweest tussen de trainer en verschillende spelers, maar ik heb onmiddellijk ge zegd: „Schilcher moet op mijn plaats spelen. Er moet zo weinig mogelijk verandering in het elftal worden gebracht.” En Horst Blankenburg: „Dat was de beste oplossing. Schilcher heeft vooral dit seizoen zo verschrikke lijk veel bijgeleerd dat volgens mij mee zou brengen.” iff Udo Lattek: Wereldklasse. Heinz Stuy: Betrouwbaar. 3? HAPPEL HAD VOORGEVOEL (Van onze sportredactie) Semi-arts Reitsma V Een typerend beeld voor het treffen AjaxFeyenoord. Keeper Reitsma staat als versteend, nadat door een blunder van hem de tweede goal tot stand is gekomen. S& (Van onze sportredactie) MARC SERNÉ THEO KLEIN BERT BREVOORD Voor Brand betekende de afloop van de confrontatie op Spangen een teleur stelling en dat verheelde hij niet. „We hebben het er vorige week steeds over gehad: wat AZ ’67 tegen Sparta kan, kan Haarlem ook. We hadden goede hoop op een verrassend resultaat en de manier waarop we begonnen wees onze bedoelingen duidelijk uit.” Sparta kon die tweede helft met een iets meer gerust hart beginnne, want vlak voordat scheidsrechter Boosten het rustsignaal aangaf zorgde Van Staveren met een frommeldoelpunt doelman Lelieveld kreeg de bal net achter de lijn te pakken voor 11. doelpunt was blunder van Reitsma, Rep liet schieten. vechtende Neeskens, de dynamische Arie Haan en de snelle Johnny Rep. Cruyff (na rust weer geblesseerd) was nog het minst gevaarlijk en viel eigenlijk alleen maar op door het afgeven van enkele bijzonder slordige passes. De grieperige Keizer, in de eerste helft opnieuw de grote Spielmacher, viel na rust evenals heel Ajax terug. Keizer: „Het ging con ditioneel niet meer. Ik was zo ziek dat ik de laatste vijf minuten zelfs ademha lingsmoeilijkheden heb gehad. Alle waarschuwingen van Happel ten spijt, keken de Rotterdammers na 30 seconden al tegen een 10 en na 12 minuten tegen een 20 achterstand aan. ROTTERDAM „Een groot verschil in wilskracht en brutaliteit”. Met die woorden legde Joop Brand de vinger op twee zere plekken by Haarlem en noem de hij meteen de hoofdoorzaken van de 41-nederlaag tegen Sparta. Want veel duidelijker dan uit de cijfers bleek uit de mentale instelling het verschil tussen subtopper Sparta en Haarlem. Brand: ,Je ziet hoe zo’n Sparta tot het uiterste blijft vechten. Meedogenloos. Daar wil het bij ons nog wel eens aan ontbreken en wat dat betreft moet er ook echt iets veranderen.” kaar, waarin geen plaats was voor aan vallende middenvelders. „Dat was vrij logisch,” verduidelijkte Peter Ressel, één van de spitsen die daardoor zonder een krachtige ruggesteun moet opereren,” wij stonden immers twee punten voor op de ranglijst. Een gelijkspel had in ons voordeel gewerkt.” (Van onze sportredactie) GENT Eddy Merckx krijgt van daag, maandag, een hoge onderschei ding aan zijn al indrukwekkende ver zameling toegevoegd: hij wordt rid der in de orde van de Italiaanse republiek. Hij krijgt de bij de ridder orde horende versierselen uit handen van premier Gulio Andreotti. De on derscheiding is Merckx toegekend vanwege zijn grote verdienste voor de sport, in het bijzonder zijn overwin ningen in de ronde van Italië. In de tweede helft bleek de waarde van het vechterskarakter van Sparta. Die droom werd geen werkelijkheid. In Zuid-Amerika kwamen daar twee Rotterdamse treffers tegenover te staan, terwijl de Feyenoord-produktie van za terdag beperkt bleef tot één doelpunt van de voor verdediger Van Daele ge wisselde Schoenmaker. Dat het uiteinde lijk nog een draaglijke 21 eindstand werd, was niet zo zeer het gevolg van Feyenoord aanpassingsvermogen alswel van Aiax’ taktiek om bij een 20 voor sprong, met het oog op het duel tegen Bayern München wat gas terug te ne men. Vooral toen de Amsterdammers het in de tweede helft nodig vonden om in eigen stellingen veiligheidshalve op mogelijke counters te gaan spelen, open baarde zich in alle eenvoud hoe weinig kracht er achter de Feyenoord-aanva! zat. een regelrechte simpele die de inzet van Door de snelle Ajax-goals bleef er van Happels eerste opzet weinig over. Feyen oord werd gedwongen nu zelf op doel punten te gaan spelen. „En wat wij precies moesten gaan doen als we door snelle Ajax-doelpunten achter kwamen te staan, had Happel er in Zeist niet bij verteld”, aldus Willem van Hanegem, die overigens evenals Happel („We hebben ons uitstekend hersteld, als we aangesla gen geweest zouden zijn, dan waren we tegen een team als Ajax helemaal de vernieling ingegaan”) volhield dat Feyen oord zich uitstekend bij de onverwacht gewijzigde situatie aanpaste. Van Hane gem: „Ik heb even het idee gehad dat het hetzelfde zou gaan als in de uitwed strijd tegen Estudianrtes. Toen stonden we ook al vlug met 20 achter.” snel mogelijk weg te spoelen. Trainer Leo Steegman: „In die eerste minuten stond onze verdediging een beetje voor Sinter klaas te spelen. En, dan ga je met je goede voornemens. Onwillekeurig gaat er na zo’n snel tegendoelpunt iets door de jongens heen. Ze denken onwille keurig dat het misschien weer fout gaat.” Lange tijd zag het daar inderdaad naar uit, want Sparta leek in niets op de tornado, die wekenlang met vernieti gende kracht tegenstander na tegenstan der omver blies. Het aantal zuivere pas ses was op de vingers van één hand te tellen en het ging er zelfs erg somber uitzien, toen topscorer Willy Kreuz zich na een half uur bij een sliding bij de zijlijn zodanig aan de knie blesseerde, dat hij zijn plaats moest afstaan aan Jan Klijnjan. Steegman: „Het leek wel of de jongens meer tegen zichzelf dan te gen Haarlem liepen te voetballen. Ze hebben er zich in de tweede helft knap overheen gezet, al liep het pas in de laatste tien minuten (toen was het in middels 31) weer zoals het de laatste weken heeft gedaan.” Van Hanegem: „Het gekke was dat Ajax er met zo’n belangrijke wedstrijd tegen Bayem voor de boeg veel harder tegen aan ging dan wij. Feyenoord heeft hier vanavond veel te lief gespeeld. Een man als Keizer moet je direct in de eerste minuut stevig aanpakken, anders speelt ie je zoek”. Daarmee zei Joop Brand geen woord teveel, want al na twee minuten priem de de volledig vrijstaande Dries Bosz- hard, gelanceerd door Fernandez, de bal met een correcte schuiver langs Pim Doesburg, nog geen dertig seconden na dat de Sparta-doelman een veelbeloven de actie van Bobby Vosmaer onschade lijk had gemakt. Aan beide acties gin gen forse Sparta-fouten vooraf. Dat doel punt betekende een knock out op de bedoelingen van Sparta, dat niets liever wilde dan de bittere bijsmaak van de zo onverwachte nederlaag bij AZ ’67 zo Achteraf bleken het zeer kostbare fouten. Misgrepen die Feyenoord wel licht de landstitel gaan kosten. Reitsma: „Het is jammer dat het zo moest lopen. Achteraf geloof ik dat ik te weinig tegen tegenstanders van dit formaat ge staan heb. Ik heb te veel tijd nodig gehad om in te spelen en dat wreekt zich tegen een ploeg als Ajax”. Het mag een schrale troost voor de Rotterdamse keeper zijn, dat hij niet alleen een zwakke start had. Heel Feyenoord, in clusief de routiniers Van Hanegem en Israel lieten zich in het openingskwar- tiertje overbluffen. Om nog maar niet te spreken van Theo van Duivenbode, die zijn directe tegenstander Rep vrijwel onbeperkte bewegingsvrijheid gaf. Zonder dat de ploeg tot grote hoogte rees, kreeg zij Haarlem toch afdoende onder controle. Jan Klijnjan (heel behoorlijke rentree) knalde Sparta na twintig minu ten naar een 21 voorsprong en dat was voor de Rotterdammers de beloning van een weliswaar niet sprankelend, maar wel wilskrachtig offensief. Haarlem kreeg via Bobby Vosmaer nog een rede lijke kans (Vosmaer viel onmiddellijk nadat hij in de handen van Doesburg had geschoten geblesseerd uit; Wetzel was zijn vervanger), maar meer stond Sparta nliet toe. De Rotterdamse gele- genheidsspits Sadek (hij nam de rol van de uitgevallen Kreuz over) velde Haar lem definitief. Eerst toen hij van dicht bij inschoot, nadat Lelieveld een schot van Klijnjan in eerste instantie had gekeerd (34ste minuut) en even later, met een zeer knap schot, uit een geraffi neerde pass van Bert Jansen. Jansen was, vlak na de derde Sparta-treffer, de vervanger van Bosveld geworden. Leo Steegman: „Ik wilde in die laatste minu ten een klevertje op het middenveld hebben. Voor een dergelijke rol is Jan sen zeer geschikt. Maar daarvoor niet alleen; de manier waarop hij dat vierde doelpunt voorbereidde was grote klasse.” Luttele minuten voor tijd zette Happel alles op alles. Hij verving Jansen door Ladinsky en dirigeerde „De Kromme” naar voren. Het kwam allemaal veel te laat om Ajax ongerust te kunnen ma ken. Happel wist zich na afloop weinig meer te herinneren van zijn uitspraken dat de comnet’tie in dit duel beslist zou worden. Plotseling was voor hem Ajax Feyenoord slechts een van de vele ge wone competitieduels geworden. Happel: „Er is niets beslist. De competitie is nog erg lang. Ik denk niet dat Ajax ons moreel heeft kunnen breken Feyenoord was echter als lam gesla gen door de ontwikkelingen. Ajax speel de Feyenoord die eerste vijfenveertig minuten met voetbal van wereldklasse alle kanten uit. De plotselinge tempo wisselingen, het opkomen met of zonder bal uit tweede en zelfs derde lijn, de individuele variatie en voetbal- snufjes, het zijn de bekende ingrediënten die het Ajax-recept zo pikant maken, maar zelfs een elftal van Europese klasse als dat van Feyenoord werd er radeloos van. Was het toeval dat de bediscussieer de Heinz Stuy („Als het elftal goed draait ben ik ook goed”) een uiterst geconcentreerde en sublieme partij zon der fouten speelde? Waarschijnlijk niet, want ook Schilcher presenteerde zich tijdens zijn eerste confrontatie op niveau als een vedette waartegen Ressel het wel kon vergeten, terwijl Horst Blankenburg zo hautain liep te voetbal len dat hij een beetje op Beckenbauer leek en geenszins totaal afhankelijk van Hulshoff bleek te zijn. Joop Brand: „Die tweede helft is een forse domper voor ons geweest. Jammer. Die gelijkmaker van Sparta viel natuur lijk op een voor ons ongelukkig mo ment. Misschien kun je ook stellen, dat het doelpunt van ons eigenlijk iets te vroeg viel Blankenburg: „Met het oog op de wedstrijd tegen Bayem waren hier vana vond veel Duitse journalisten. Die heb ben bijna allemaal geschreven dat ik zonder Hulshoff helemaal weg zou zin ken. Ik hoop dat deze wedstrijd wat dat betreft een nieuw licht op de zaak geworpen heeft, hoewel ik de kwalitei ten van Barry moeilijk kan wegschuiven natuurlijk. Hulshoff is er woensdaga vond (Rolink: „Hij kon vanavond al spelen”) weer bij. Dan loopt het nog beter.” Feyenoord verloor echter vooral de slag op het middenveld waar de grote dirigent Van Hanegem een karikatuur was van de voetballer die de Rotterdam mers eens door de moeilijke perioden heensleepte. Het was een beetje gênant om te zien hoe een grote voetballer als de Kromme door Arie Haan in de vernie ling werd gevoetbald. Haan: „Ik ga niet tegen hem aan staan. Bovendien durfde hij niet op te komen. Hy was als de dood zo bang dat ik bij balbezit van Ajax weer te snel voor hem de diepte in zou sprinten. Hij had gewoon de snelheid niet om mij bij te houden. Daarom bleef hij hangen en kreeg De Jong de opdracht om het spel te maken. Maar die werd weer goed uitgeschakeld door Neeskens.” De gedachte om het elftal zoveel mo gelijk intact te laten werd natuurlijk ook gevoed door de overpeinzing dat Feyenoord juist in het verleden de grootste tegenstanders in de wereld, in clusief Ajax, juist vanuit dat midden veld kapot speelde. En hoewel van die vergane glorie op dit moment nog maar een erg zwakke uitstraling uitgaat was het in het begin van dit seizoen uitgere kend Theo de Jong die in de Kuip met twee vernietigende uithalen vanuit die tweede lijn Ajax omlaag haalde. Onbegrijpelijk was het echter dat Feyenoord ook in de tweede helft (Ko vacs: „Er waren verschillende Ajacieden grieperig, terwijl onbewust ook Bayern mee ging spelen”) nauweljks va banque durfde te spelen en angstig afwachtte wat Ajax deed. De Amsterdammers be perkten zich tot razendgevaarlijke coun ters via de fantastische Krol, de één keer bijna letterlijk met Van Hanegem Veel maakte het allemaal niet uft, want Feyenoord durfde toch niet. Krol: „Ik heb nu al heel wat keertjes tegen Wery gevoetbald, maar wat vanavond gebeurde heb ik nog nooit meegemaakt. Wery, toch altijd één van de felsten, durfde vanavond geen persoonlijk duel aan. Als ik eraan kwam deinsde hij alweer terug. Feyenoord speelde onbe grijpelijk voor mij.” En Arie Haan nog iets radicaler: „Neem toch alleen maar weer Van Hanegem. Op de televisie zie ik hem altijd een mannetje van zich af schudden en is hij vreselijk sterk aan de bal. Toch niet vanavond. Van Hanegem en ook Israel, die ik nog nooit zo nerveus heb gezien, waren karakteristiek voor dit Feyenoord. Dit Feyenoord was geen schim van het elftal zoals ik het gewend was.” AMSTERDAM Trainer Ernst Hap pel had er tijdens Feyenoords korte afzondering in Zeist die aan de wed strijd tegen Ajax vooraf ging, nog eens met nadruk op gewezen hoe belangrijk het eerste kwartier van deze topper zou zijn. „In die periode is Ajax het gevaar lijkst,” verkondigde hij zijn aandachtig luisterend gehoor. Uitgaande van dit ge geven flanste de Oostenrijkse oefen meester een behoudende taktiek in el- Ook daarom voetbalde dit Feyenoord zaterdagavond ook tot Ajax’ verbijste ring angstig, onherkenbaar, zelfs zonder een spoor van improvisatie of iets wat op een eigen gezicht leek. Natuurlijk kregen de Rotterdammers een enorme opdonder door twee doelpunten van Rep binnen een kwartier, na blunders van de hele Feyenoorddefensie inclusief doel man Reitsma, via sublieme kromme voorzetten van de linkerflank van Kei zer en Ger Mühren, maar Hulshoff merkte terecht op: „Ik vond Feyen oord toch weinig doortastend. Iedereen heeft de laatste maanden geschreven dat Feyenoord zo’n karakterploeg heeft. Dat had het dan vanavond kunnen aanto nen.” Twee goals van Johnny Rep. Doelpunten waaraan keeper Ger Reitsma zeer on aangename herinneringen zal overhou den. In beide gevallen had de vervanger van Eddy Treytel ruime gelegenheid om de bewuste Ajax-schoten tijdig on schadelijk te maken. Bij de inleiding voor de eerste goal verzuimde hij echter de voorzet van Keizer voorlangs zijn doel te onderscheppen, waardoor de bal Rep bereikte, die uit een onmogelijke hoek via het lichaam van de Feyen- oord-doelman inknalde. Het tweede deed na afloop geen poging zijn fouten goed te praten. Hij vertelde: „Dat tweede doelpunt was inderdaad een blunder van mij. Ik had die bal gewoon moeten pakken. Dat Rep direct al uit de eerste Ajax-aanval kon scoren, was van mijn kant gewoon ge brek aan routine. Ik had niet meer op een schot op doel gerekend, toen Keizers bal voorlangs ging. Daarom draaide Ik me te laat om en kon ik de bal van Rep niet meer voor me, maar pas toen hij al halverwege mijn lichaam was, onder scheppen.” VJMWWfog "Jr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13