Griekse hoogleraren: beëindig studentenstaking Connally zou Kunstoffen Nixon willen opvolgen microben Roemenië wil deelnemen aan beraad Koude Bisschopswijdingen Hanoi: „Saigon vermoordt in Tsj.-Slowakije Sergeant Yokoi terug naar zijn hol Surinaamse „revolutie" op dood punt h d h Stakingen bezorgen Engelsen narigheid gevangenen” „vretende” 99 ooievaar Piano-an in de Bijlmer VOOR HET EERST IN 25 JAAR WEER ZUIVERING IN EGYPTE OOK ZIEKENHUIZEN DE DUPE Canadees Rode Kruis verlaat Zuid-Vietnam HET WEER POLITIEKE STRIJD HEEFT GEEN ENKEL PERSPECTIEF Schipbreuk: 50 doden MAANDAG 5 MAART 19 7 3 2 Met neger als vice-president Nieuwe uitvinding Weense conferentie 4 w. Kopschuw „Knop” (Van onze speciale verslaggever) WILLEMSTAD De onge regeldheden in Suriname hebben zo langzamerhand het karakter ge kregen van een zich moeizaam voortslepende revolutie, die maar niet over het dode punt heen kan komen. In een poging om een door braak te forceren, is in de afgelopen week aan beide zijden van het front zó fors opgetreden, dat er gebou wen zijn platgebrand, doden zijn gevallen en vrij zinloze arrestaties zijn verricht. En dit alles op een moment dat het hoogtepunt van de staking eigenlijk al achter de rug leek. ,4 Positieve” rede Papadopoulos (Van onze redactrice in Wenen) de 7//W^ 'W ivT WEERRAPPORTEN ®n BI >s X CAIRO (Reuter).Dertig leden van de enige Egyptische politieke partij, de Arabische Socialistische Unie, zijn zater dag uit de partij gezet in een nieuwe zuivering van andersdenkenden. Rotterdam Twente Vlissingen F. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon 1 Locarno Londen De Bilt Deelen Eelde Eindhoven 4.39 0.26 uur uur en en 9 9 9 9 11 16.49 12.46 2 5 2 uur uur uur uur 0 0 0 4 0 6 0 0 0 0.5 2 0 0 0 In hun in het weekeinde opgestelde resolutie spreken de hoogleraren steun In hun resolutie noemen de hooglera ren de rede van de premier voor een groot gedeelte positief. Men voorzag een spoedige inwilliging van de wensen der studenten nu Papa- dopoelos heeft toegezegd d ie eisen te willen inwilligen, die door senaten van de faculteiten worden gesteund. ook gebeurt: de toestand blijft zoals hij voor de staking was. NITRA, Tsjecho-Slowakije (Reuter en ANP) Voor het eerst in 25 jaar zijn in Tsjecho-Slowakije weer bisschoppen gewijd. Dit gebeurde dit weekeinde in de Slowaakse marktplaats Nitra en in de Moravische hoofdstad Olomouc. LONDEN (Reuter). Meer dan vier miljoen Engelse huizen zaten gisteren zonder gas en in ineer dan 250 zieken huizen moest de verzorging worden be perkt door loongeschillen. Vakbondslei ders hebben gedreigd dat er in nog eens 44 Londense ziekenhuizen 24-uursstakin- gen zullen worden gehouden. meer i een Acht leden zijn weer tot de partij toegelaten. Vorige maand waren 89 par tijleden, onder wie veel journalisten, uit de partij gestoten. DACCA (AFP) Meer dan vijftig mensen zijn omgekomen toen in Bangla- desj een schip op de Meghna, een kleine rivier ten zuiden van Dacca, verging. De boot, waarop zich 200 passagiers bevonden, werd door een storm overval len en zonk. z zw zw zw zzw zw zw zw zzw z n zw ozo z ozo z zo w zw windst. zzo 4 14 1 14 15 12 3 5 6 4 3 6 4 6 5 5 4 2 7 5 6 3 4 0 0 0 0.1 0.2 0 0.1 o 0.1 o o o o o 1 o o o o o 1 1 o o 0.1 Weer in biimen- Mtentend 9 9 8 12 11 13 16 9 20 12 10 11 -2 5 7 14 16 13 5 0 2 2 6 3 4 -3 0 17 0 4 8 -2 6 VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: Vrij zonnig, maar aanvankelijk plaatselijk nog regen. Temperaturen boven normaal. Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden boven normaal. Maxi mum temperatuur: 0 tot 4 graden boven nor maal. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 11 maart: mini mum -1, maximum 8 graden. Connally zou senator Edward Brooke van Massachusetts, Republikein, als run ning mate willen aantrekken. Newsweek zegt dat de bron van zijn bericht onverdacht is - Connally zelf. Tijdens een recent bezoek aan Saoedi- Arabië met medewerkers van Ameri kaanse oliemaatschappijen zou Connally in particuliere gesprekken hebben ge zegd dat hij Republikein zou worden en Brooke zou vragen met hem te dingen naar het presidentschap. Minstens vier miljoen gasgebruikers en 3800 industrieën in het Verenigde Koninkrijk hebben verlaagde gasdruk. Alleen gebruikers van het aardgas uit de Noordzee worden niet getroffen. Er staken ongeveer 10.000 arbeiders, terwijl er 26.000 andere acties voeren. De treinbestuurders, die woensdag een 24-uursstaking hielden, hebben gedreigd donderdag en zondag opnieuw te zullen staken wanneer zij geen loonsverhoging krijgen. Zij willen negen pond per week. Ambtenaren, onderwijzers en arbei ders bij de watervoorziening willen ook actie gaan voeren tegen de anti-inflatie- maatregelen van de regering. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Istanboel ATHENE (DPA/Reuter) De hoogle raren van de universiteit van Athene hebben hun studenten in een resolutie opgeroepen de colleges weer bij te wo nen. Voortzetting van de al een maand durende staking dient volgens de hoogle raren geen enkel doel meer. Het verzet van de studenten, dat zich aanvankelijk richtte tegen beperkingen van wat zij beschouwden als hun acade mische vrijheden, heeft zich nu gebun deld tegen de regering, die onlangs be sloot het uitstel van militaire dienst voor stakende studenten in te trekken. Enkele tientallen studenten die de col leges hadden verzuim, zjjn dan ook voor militaire dienst opgeroepen. Hoog water Laag water DINSDAG 6 MAART AGANA (UPI) Een menigte liep op het eiland Goeam uit om de Japanse oud-sergeant Yokoi te begroeten bij zijn terugkeer naar het eiland waar hij zich na de tweede wereldoorlog 28 jaar lang in het oerwoud verborgen heeft gehou den. Yokoi wist al die tijd niet dat de strijd voorbij was. SAIGON (Reuter). Een ploeg van het Canadese Rode Kruis is uit Zuid- Vietnam vertrokken. Gezegd wordt daf „haar werk door de vertegenwoordigers van de Noordvietnamezen en de Viet- cong volkomen werd belemmerd”. Het oproepen van studenten voor mi litaire dienst zou inmiddels zijn beëindigd en aan hen die al waren opgeroepen is verlof beloofd om aan de tentamens te kunnen deelnemen. Gisteren zijn vier jonge juristen in Athene door de politie gearresteerd om te worden ondervraagd over de recente studentenomrust in Griekenland. Een regeringsgezind dagblad meldde dat voormalige politici, hoge officieren buiten dienst en somige juristen de stu dentenonrust hadden aangewakkerd in de hoop dat het tot bloedvergieten zou komen en het Amerikaanse Congres de Griekse regering zou veroordelen. bijna elk ziekenhuis de gevolgen onder vinden van het uitbreiden van de sta king van het niet-medische personeel. De artsen hebben al gewaarschuwd tegen ernstige gevolgen voor de patiën ten, zelfs al houden de meeste zieken huizen nog de mogelijkheid van verzor ging van noodgevallen. 9 windst. 24 Het maakt in feite niets uit of de regering-Sedney aanblijft of valt. In het laatste geval komen er nieuwe verkie zingen, waarbij toch weer de Hindoesta nen, onder leiding van statenvoorzitter Lachman, aan het langste eind trekken. Het kost de stakinsleiding steeds meer moeite de animo erin te houden, te meer nu de stakers de financiële consequen ties van hun acties eind februari aan den lijve hebben ondervonden. Hierbij staan de Nederlandse ambtenaren en leerkrachten er zoals gewoonlijk toch weer beter voor dan hun Suri naamse collega’s. Zij krijgen weliswaar evenmin hun salaris uitbetaald, maar de bonus van 40 percent, die de Nederland se regering maandelijks op hun bankre kening stort, gaat normaal door. meer: „Dit is een grote dag voor de katholieke kerk in Slowakije, voor heel Slowakije en voor de hele rooms-katho- lieke kerk”. Mgr. Cheli, die de onderhandelingen met Praag heeft gevoerd, zei naderhand nog, dat het er nu om gaat meer vrij- prjgster§ fp bisschoppen in de vervulling van hun ambt. Later zo zei hij hoopt het Vaticaan de nog resterende vakante bisschopszetels weer te bezetten en uiteindelijk de diplomatieke betrek kingen met Tsjecho-Slowakije te her stellen. heilige zaak: ’n afgebrand schoolgebouw en stakende leerkrachten liggen zeer slecht in de markt. Nu het massale van de acties door het mislukken van de algemene staking in de particuliere sector enigszins de mist in is gegaan, moeten de vakbonden het hebben van de intensiteit van hun acties De branden die hier het gevolg van waren, maken het publiek in steeds sterkere mate kopschuw. Zeker nu er een schoolgebouw bij betrokken is. Het onderwijs is voor een Surinamer een Uit hun kleding en andere sporen van gevangenschap viel volgens het persbu reau op te maken dat het gevangenen waren van het regime-Thieu. Volgens het Noordvietnamese persbu reau „is het duidelijk dat de regering in Saigon talrijke politieke gevangenen naar de zee heeft gebracht om ze in het geheim te executeren. Deze barbaar se handelwijze vormt een ernstige schending van de akkoorden van Parijs.” Nu de werknemers in de particuliere bedrijven het veertien dagen geleden al hebben laten afweten, kan men moeilijk nog spreken van een algemene staking. Ook het sociale karakter van de acties is met de arbeiders van het strijdtoneel verdwenen. Wat overblijft, is een uits luitend politieke strijd tussen de Hin- doestaanse regering en grote groepen ambtenaren en leerkrachten uit de Cre oolse intellectuele middenstand. Een strijd zonder enig uitzicht, want wat er Dit heeft de Roemeense staats- en partijleider Nicolae Ceausescu, meege deeld toen hij ter afsluiting van een zitting van het Centraal Comité van zijn partij voor het eerst in het openbaar exact de positie van Roemenië inzake de kwestie van de MBFR omschreef. Ceausescu verklaarde verder dat een troepenvermindering in Midden-Europa alleen maar een eerste stap voor de volledige terugtrekking van buitenlandse troepen uit het gebied van andere lan den zou zijn. Het is noodzakelijk verdere regionale overeenkomsten van deze aard te sluiten. Hij noemde daarbij de Balkan die tot een kemwapenvrije zone van vrede gemaakt zou moeten worden. Bij heit bespreken van de kwestie van de troepenvermindering „zijn alle Euro pese staten bevoegd met gelijke rechten aan de discussies deel te nemen, hun opvattingen te uiten en zich in te span nen om tot de beste oplossing bij te dragen.” Enkele staten zijn buren van de landen waar buitenlandse troepen zijn gestationeerd. Volgens politieke waarne mers zinspeelde de Roemeense leider daarmee op Hongarije waarvan de Sov- jet-Unie wenst dat het niet als „kern land” bij de onderhandelingen over troe- penvermindering moet worden betrok ken ofschoon daar Russische divisies zijn gelegerd. Ook in Noord-Ierland worden 15 zie kenhuizen getroffen en in Wales zal standen in de publiciteit brengen. De term „opruiende taal” is een stakings- periode natuurlijk snel gevonden, maar dan had men met evenveel recht staten voorzitter Lachman kunnen arresteren, die nog onlangs verklaarde: „Ik hoef maar op de knop te drukken en mijn (Hindoestaanse) mannen komen in ac tie”. Dit was stellig geen oproep tot een bedevaart. Na meer dan een maand staken zijn de partijen zo ver uit elkaar gegroeid, dat de bemiddelingscommissie er ook geen gat meer in ziet. De strijd is ontaard in een loopgravenoorlog, die zich voortsleept totdat de stakers uit geldgebrek weer aan het werk moeten. Misschien dat de bemiddelingscommissie tegen die tijd een schijnoplossing kan bewerkstelligen die voor de vakbonden het gezichtsverlies enigszins kan beper ken. Maar met een eventuele kabinets wijziging en vage beloften omtrent in spraak van de vakbonden worden de werkelijke oorzaken van de huidige cri sis niet opgelost, maar hooguit naar een latere datum verschovr Wat blijft in Suriname, is een econo mische bankroetsituatie, een sociaal kli maat dat tientallen jaren achterloopt, en toenemende rassentegenstellingen tussen Creolen en Hindoestanen die het ver ziekte politieke systeem op de been hou den. NEW YORK (AP). Newsweek heeft gisteren gemeld dat de vroegere, Democratische, gouverneur van Texas John Connally naar de Republikeinse partij wil overstappen en zich in 1976 kandidaat wil stellen voor het Ameri kaanse presidentschap met een neger als kandidaat voor het vice-presidentschap uit voor de eisen van de studenten. Zij herinneren er evenwel aan dat de senaat op grond van de wet het toezicht op de functies van de universiteit heeft en daarom deze taak dient te vervullen. Zaterdag waren de hoogleraren van de Atheense universiteit bijeen om te dis cussiëren over de rede die premier Pa- padopoelos de vorige dag voor de leden van de senaten van alle Griekse hoge scholen had uitgesproken. Hij nam daar in voor het eerst stelling in de kwestie van de recente studentenonrust. WENEN (DPA). Roemenië wil aan het vooroverleg in Wenen en aan de latere onderhandelingen over troepen- vermindering in Midden-Europa (MBFR) „met gelijke rechten” deelnemen, maar de ondertekening van overeenkomsten aan de direct bij de troepenvermindering betrokken staten overlaten. De Japanse consul begroette Yokoi en zijn bruid toen zij uit het vliegtuig stapten. Beiden werden door meisjes van Goeam met bloemen bedekt. Gisteren werd het paar per helikopter naar de bossen gebracht waar de man 28 jaar heeft doorgebracht. Van het hol waarin hij in die tijd „woonde” is in feite niets meer over door de toeloop van nieuws gierigen die zijn „woonplaats” hebben bezocht. In de Verenigde Staten hoorde men van Connally’s aspiraties via een brief aan een goede vriend van vice-president Spiro Agnew. De vriend liet niet na Agnew, één van de mogelijke kansheb bers in 1976, in te lichten, aldus News week. r-r ,31 A 4-* LLCX L LlV-L V71 11 LA Vzlll Kudl llivtd V 1 1*" Zaterdag kwam mgr. Agostmo Casaro- handelen te krijgen voor de vari het pauselijk staatssecretariaat/tiaar Nitra om daar drie bisschoppen te wij den voor de bisdommen Nitra, Trnava en Banska Bistrica. Gisterochtend was hij in Oloumouc voor de bisschopswij ding van prof. Jozef Vrana, die dit bisdom zal besturen als apostolisch ad ministrator. De nieuwe bestuurders van - de drie bisdommen in Slowakije zijn dr. Joseph Ferenc voor Bankska Bisterica, dr. Jan Pasztor voor Nitra en dr. Julius Gabris voor Trnava. De plechtigheden trokken zeer grote belangstelling van de gelovigen. De bis schopswijdingen, die ook werden bijge woond door vertegenwoordigers van de staat, zijn mogelijk geworden na lange en moeizame onderhandelingen, die in Januari konden worden afgesloten. Vrijdagavond verbraken de autoriteiten van Tsjecho-Slowakije voor het eerst hun stilzwijgen over de overeenkomst met het Vaticaan. Het regeringspersbu- reau Cetka meldde daags voor de bis schopswijding in Nitra, dat op basis van een overeenkomst tussen de socialisti sche Tsgechoslowaakse republiek en het Vaticaan de regering van de republiek haar toestemming had gegeven voor de benoeming van de vier nieuwe diocesane bestuurders. Het bericht vermeldde het feit van de bisschopswijdingen niet. In een korte toespraak tijdens de plechtigheid in Nitra zei mgr. Casaroli in het Latijn en het Slowaaks onder Er is heel wat voor nodig om de eerste tonen van „Für Elise” uit de zojuist ge kochte piano te ontlokken. Vooral als het instrument, waarvan de verhuizers meestal spreekwoordelijke figuren zijn, in dit geval door goedwillende amateurs op een bagagekarretje wordt verplaatst. Het tafereel werd gefotografeerd in de nieuwe Amsterdamse wijk de Bijlmer. z windst. 20 nw 15 windst. 17 zw HANOI (AFP) Noord-Vietnam heeft het Zuidvietnamese regime ervan beschuldigd in de provincie Nam Bo in het geheim „enkele duizenden politieke gevangenen” te hebben vermoord. Vol gens het Noordvietnamese persbureau, dat berichten van het Bevrijdingsfront aanhaalt, hebben vissers uit Chau Ha de afgelopen dagen bij het eiland Hon Roi talrjjke lijken zien drijven. Zon op Maan op WENEN. Misschien hoeft mensheid toch niet in zijn eigen afval te stikken. In Wenen heeft een geo- microbiologisch team een bepaalde stam van micro-organismen gevon den, die met hartstocht kunststoffen verslindt waarvan men tot nu toe dacht dat ze niet op natuurlijke wijze konden worden afgebroken. Ook voor de bestrijding van de oliepest heeft docent Schaden samen met de vrou welijke ingenieur Hertha Celta speci ale microben ontwikkeld. Ruim 10 jaar lang hebben de beide geleerden in hun Weense laboratori um aan dit procédé gewerkt. Het resultaat: met een emulsie van de bacteriën wordt een grote berg vuil nis vol plastic-afval besproeid. Bin nen enkele dagen is er zonder rot tingsproces en zonder stank een berg humus van uitstekende kwaliteit over. De wetenschappelijke basis is aanwe zig. Het gaat er nu nog om de uitvinding in de praktijk om te zetten en klaar te maken voor een patent. Daarvoor ontbreekt Schaden het geld. Hij is nu op zoek naar een instantie die dit wil financieren, „Het liefste zou me Oostenrijk zijn of een ander land, pas in laatste instantie denk ik aan privé-kapitaal of ondernemers”. De ploeg heeft drie weken in een hotel in Saigon gewacht en was van plan krijgsgevangenkampen te inspecte ren. z nw windst. 9 mist nno Las Palmas onbewolkt DINSDAG 6 MAART -on fr.’ -t. tt.v Voor de regering in Paramaribo moet het een enorme tegenvaller zijn geweest, dat na het beëindigen van de kortstondi ge stakingen bij de particuliere bedrij ven, de ambtenaren en leerkrachten doorgingen. Ook het uitblijven van de betaaldag kon hen niet aan het werk krijgen. Ondanks het feit dat de factor tijd in het voordeel blijft werken van premier Sedney, konden zij blijkbaar in de afgelopen week hun ongeduld niet lan ger bedwingen. De harde acties, die hier van het gevolg waren, hebben behalve een dode en een aantal arrestaties geen enkel positief resultaat opgeleverd. De polarisatie tussen de beide partijen is er slechts door toegenomen en het werk van de bemiddelingscommissie is prak tisch onmogelijk geworden. Het niet-medische personeel, onder wie het keukenpersoneel, portiers en schoonmaaksters, wil een loonsverhoging van vier pond per week. Een aanbod van nog geen twee pond premier Heath wil de ionen in de hand houden hebben zij verworpen. De arbeiders bij de gasbedrijven sta ken nu al 19 dagen voor hoger loon. In het midden-westen van Engeland is het gas voor 50.000 woningen afgesneden en waarschuwt de politie, geen gastoestellen aan te steken wegens ontploffingsgevaar. Meer dan een half miljoen gebruikers in Birmingham, Wolverhampton en Co ventry kregen gisteren de waarschuwing gaskachels slechts in één kamer te laten branden en dan zo laag mogelijk. 7.15 uur onder 18.28 7.17 uur onder 20.53 Amsterdam geh. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. Den Helder motregen half bew. geh. bew. licht bew. Z.-Limburg licht bew. onbewolkt wzw zw. bew. nno zw. bew. geh. bew. licht bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. mist i regen licht bew. ono licht bew. ozo motregen zzw Luxemburg licht bew. onbewolkt onbewolkt mist licht bew. zw. bew. nnw mist zw. bew. onbewolkt ono zw. bew. nnw regen regen onbewolkt Deze eenzame ooievaar heeft er kenne lijk spijt van dat hij zo vroeg uit war mer streken is teruggekeerd naar het koude Polen. Hij werd dit weekeinde verloren aangetroffen in de straten van Warschap waar na een lange periode van zacht weer, de winter is terug gekeerd. De arrestatie van een aantal vak bondsleiders en soribenten van de tal rijke buitenparlementaire weekblaadjes die Paramaribo rijk is, is een typisch voorbeeld van de wijze waarop de rege ring-Sedney de problemen denkt op te lossen. Men gaat niet de wantoestanden te lijf, maar degenen die deze wantoe-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2