Leven van gegijzelden gered na overgave Palestijnen Amerika hervat Geweld tijdens carnaval Indianen van 1 Wounded Knee Mevrouw Meir wil toch aanblijven fleur Leiding zwarte studenten onder politietoezicht Miljoenenbrand terugtrekking uit Vietnam in bontweverij Saturnus’ ringen zijn van steen Echtpaar gedood, kind zwaar gewond niet vervolgd ff i - in alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat,waar lees ik dat? pi» VERKEERSONGELUKKEN IN WEEKEINDE VERRASSING IN ISRAEL PLANEET ZELF MOGELIJK GASVORMIG 3 MAANDAG 5 MAART 1973 Vriend Als ze vandaag weggaan f IN ZUID-AFRIKA nieuw verzamelwerk Hoessein „Riskant beroep” f k s- f ■I xZ"/r" B Z GIJZELING IN SOEDAN VOORBIJ (Van onze redactie buitenland) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE >r», naam straat plaats tij la- ine Tot het laatste moment waren allen overtuigd dat de Palestijnen bereid zou den zijn Khartoem te verlaten als de gijzelaars konden worden meegenomen. Na Nixons verklaring vrijdagavond „dat het vak van diplomaat nu eenmaal een riskant beroep is”, begrepen de col lega’s van Noel en Moore dat hun lot waarschijnlijk was bezegeld. Zij gaven Nixons opmerking echter niet door aan hun vrouwen die angstig afwachtten in de Amerikaanse ambassade, op slechts Fleur praktische bloemen- en planlen- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismakingsaflevering 1,- met onderstaande bon. een steenworp afstand van het gebouw waar hun echtgenoten met de dood wer den bedreigd. Enkele SASO-leiders stonden in nauwe verbinding met de „Black People’s Con- ventin” en golden als het brein achter de onlangs in Zuid-Afrika opgerichte beweging tot politieke samenwerking van de negers. De SASO telt ongeveer 8000 leden. Zij had na de verkiezing van venition” en golden als het brein achter een nieuw bestuur in het afgelopen jaar met „Black Power" als voorbeeld. De acht studentenvertegenwoordigers werd ingevolge de wet ter bestrijding van het communisme onder politietoe zicht gesteld. Zij mogen geen politieke activiteiten meer ontplooien. ers al ler en ing >od ier len sr- ta- COEVORDEN. In Slagharen heeft een felle brand gewoed in de magazij nen van de Nederlandse Bontweverij. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen. ers ?o- ing ten ?en igd len ing ek. lei- >ok le ers ;de uk. de lij ir- uit ivd in- >n- jr- an de sr- we ta in iet en len ar. te ils rs in, '.rs st. de ’r. De brand blijkt veroorzaakt te zijn doordat enkele kinderen een vuurtje hadden gestookt in de afvalcontainers. Al gauw sloegen de vlammen over naar de nabijgelegen gebouwen. Het produk- tieapparaat kon echter geheel worden gespaard. Volgens de directie van het bedrijf zullen de leveranties „normaal doorgaan”. Het bedrijf beschikt nog over drie produktiebedrijven in Enschede. JOHANNESBURG (DPA) Enkele dagen na de verbanning van acht blanke studentenleiders heeft de Zuidafrikaanse regering ook het bestuur van de zwarte studentenorganisatie „Black South Afri can Student Organisation” (SASO) „we gens het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat” uitgeschakeld. De gijzeling en de moord in koelen bloede op de Amerikaanse ambassadeur Cleo Noel, de Amerikaanse zaakgelas tigde George Moore en de Belgische zaakgelastigde Guy Eid kwamen als een diepe schok voor de Arabieren, die kort tevoren nog juichten over het afgrijzen in de hele wereld na het neerschieten van het Libische passagierstoestel door Israëlische straaljager. De Indianen in Wounded Knee hebben bij de kerk in het dorpje de Amerikaan se vlag uitgestoken. Op de achtergrond de bezetters. De gijzeling in Khartoem is voorbij. Gisteren hebben de acht Palestijnse terroristen zich overgegeven, nadat aan hun eis was voldaan dat zij niet zouden worden geëxecuteerd. De Saoedi-Arabische ambassadeur en de Jordaanse zaakgelastigde zijn hierdoor gered. De terroristen werden on middellijk in hechtenis genomen. Om ontsnapping te bemoeilijken, zouden zij afzonderlijk zijn opgesloten. Zij werden onmiddellijk uitvoerig ver hoord en zullen hun straf niet ontgaan. De Soedanese autoriteiten zijn niet van plan verdere mededelingen over de te volgen procedure te doen. een personenauto over de kop geslagen en in een naast de weg gelegen kanaal terecht gekomen. De bestuurder van de auto, de heer De Bijl uit Ferwerd (bij Dokkum), wist zich in veiligheid te brengen, maar zijn vrouw, de 30-jarige A. d. Bijl-Wijkhuizen, die naast hem zat, is verdronken. De politie neemt aan, dat de bestuurder te hard heeft gereden. In Eindhoven is gistermorgen een per sonenauto door onbekende oorzaak tegen een boom gebotst. Een passagier in de auto, de 54-jarige M. Bogers uit Eindho ven overleed ter plaatse. De bestuurder zelf werd met zware verwondingen in het diaconessenhuis opgenomen. De 23-jarige W. Mensinga uit Peize is zondagnacht in Roden met zijn auto tegen een boom gereden Hij kwam daar bij om het leven. De 29-jarige Fr. Klunder uit Foxhol- (Groningen) is zondagnacht omstreeks een uur in de gemeente Slochteren met zijn auto in een sloot terechtgekomen. Hij is vermoedelijk door verdrinking omgekomen. Een 25-jarige inzittende eveneens uit Foxhol, liep verwondingen op. De 67-jarige G. Bulsink uit Helmond is eaterdag in het plaatselijk ziekenhuis overleden aan de verwondingen, die hij een week geleden bij een verkeersonge luk in zijn woonplaats heeft opgelopen. Hij reed toen door onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom. heeft geheel nieuw beeld dit de IJSSELSTEIN De dertigjarige heer C.K. Blom uit Gouda en zijn 26- jarige vrouw zijn zaterdagavond op de provinciale weg bij IJsselstein met hun auto uit de bocht gevlogen. ZZjj waren op slag dood. Hun 8-jarig dochtertje Co rina, dat achterin de auto zat, werd ernstig gewond. WOUNDED KNEE (RTR/UPI). De Amerikaanse regering heeft de 200 mili tante Indianen die sinds vorige week dinsdag het dorpje Wounded Knee in Zuid-Dakota bezet houden, aangeboden dat zij de door politiemannen en leden van de FBI afgegrendelde nederzetting kunnen verlaten zonder dat zij bang hoeven te zijn onmiddellijk door de justitie te worden vervolgd. Dit is giste ren meegedeeld door Ralph Erickson een hoge ambtenaar van het ministerie van Justitie. De Soedanese onderhandelaars deden even vóór acht uur nog een laatste poging. Zij hadden gehoord dat Hoessein Rabat had verlaten op weg naar Am man. Zij verzochten om die termijn te verschuiven tot twee uur zaterdagoch tend om Hoessein in staat te stellen zijn hoofdstad te bereiken en een persoonlij ke beslissing te nemen. Om kwart over acht deelden de guer rilla’s vice-president Bakhir Ahmed per telefoon mee dat zij tot de executie zouden overgaan omdat zij geen redelij ke beloften hadden ontvangen. De gene raal smeekte hun de executie niet uit te voeren. Korte tijd later klonken de schoten. De Arabische pers trachtte zaterdag de moord op de twee Amerikaanse di plomaten te rechtvaardigen door de be wering d at zij agenten waren van de CIA, het Amerikaanse inlichtingenbu reau. Moore zou volglens kranten in Beiroet een actieve rol hebben vervuld bij de uitschakeling in 1970 van de Palestijnse guerrilla’s door het Jordaanse leger. sterrenkundigen NASA zonden De grootste misrekening van de Pales tijnse terroristen is geweest dat koning Hoessein van Jordanië door de knieën zou gaan en de eisen van de Zwarte-Sep- tembergroep zou inwilligen. Het doel zou in de eerste plaats zijn geweest Hoessein te dwingen Aboe Daoed pseudoniem voor het hoofd van de commando’s van Al Fatah, die vorige maand tijdens een geheim bezoek aan Jordanië werd gear resteerd in vrijheid te stellen, alsme de kolonel Rafe Hindawi, een Jordaanse officier die in november van het vorige jaar de mislukte aanslag op Hoessein had georganiseerd. Verder hoopten de terroristen tegelij kertijd ongeveer zestig andere Fatah- guerrilla’s te bevrijden. De rest van het verlanglijstje had voornamelijk propa gandistische waarde. De operatie, die zeven weken van tevoren was voorbereid toen namelijk de terroristen in Khartoem arriveerden zou moeten samenvallen met het be zoek van koning Hoessein aan Washing ton, uitgaande van de veronderstelling dat president Nixon druk op Hoessein zou uitoefenen om ter wille van de bevrijding van de gegijzelde Amerikanen toe te geven. Vier jongetjes van circa twaalf jaar beroofden in de Limburgse stad een leeftijdsgenootje van zestien gulden. De politie mest verschillende malen uitruk ken na meldingen van gepleegde vernie lingen. Op enkele plaatsen in Roermond werden ruiten stukgeslagen. Voorts wer den personenauto’s beschadigd. Ook in Weert is het carnaval niet rustig verlopen. Gisteren ontstond er in het centrum een vechtpartij, waarbij twee groepen jongelui elkaar bestreden. Daarbij werd een 31-jarige man dermate geslagen en getrapt, dat hij in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in deze Limburgse stad moest worden over gebracht. Een 25-jarige man uit Weert (vermoe delijk een buitenlandse werknemer) heeft gisteravond bij een vechtpartij in een café in Weert zodanige verwondin gen opgelopen, dat hij later in het St. Jansziekenhuis is overleden. De politie heeft de dader, een 31-jarige man uit Weert, aangehouden. Volgens de politie heeft de dader niet beseft wat hij pre cies deed. Hij werd in het café aange houden, terwijl hij het mes nog in zijn hand had. De terroristen hebben blijkbaar de pauselijke nuntius, die op de stoep van het gebouw stond toen de overval begon, over het hoofd gezien. De Russische ambassadeur was in de tuin en verborg zich in het struikgewas. De Joegoslavi sche en Hongaarse ambassadeurs bevon den zich op het zonnedak, wisten zich schuil te houden en het gebouw te verlaten. Toen de terroristen blijkbaar de Saoe di-Arabische ambassadeur en zijn vrouw wilden vrijlaten, om zich te bepalen tot de gevangenhouding van de Jordaanse zaakgelastigde, weigerden zij te gaan. Zij wilden bij de Jordaniër blijven. Dat er geen politiebewaking was gedurende de receptie kwam waarschijnlijk omdat al het politiepersoneel nodig was bij de voorbereiding van de feestelijkheden van de viering van de eerste verjaardag van de overeenkomst van Addis Abeba inza ke het eindigen van de burgeroorlog. Een ongeveer 50-jarige inwoonster van de Noordbrabantse plaats Sint Willi- brord is de afgelopen nacht bij een schietpartij in haar woning doodgescho ten. Haar man raakte gewond. De rijks politie in Sint Willibrord heeft in ver band hiermee twee mannen aangehou den. ROERMOND. In het afgelopen weekeinde is het in Roermond rumoeri ger geweest dan bij carnavalsvieringen in voorgaande jaren. Volgens de Roer- mondse politie zijn zes gevallen van mishandeling geregistreerd, waarbij elf personen verwondingen opliepen. Ook een agent liep verwondingen op doordat hij met een bierglas werd geslagen. Voortdurend vertoonden zich zaterdag de guerrilla’s van de „Zwarte Sep- temberbeweging” op het balkon van de Saoedi-Arabische ambassade in Khar toem, waar zij diplomaten in gijzeling hielden. Deze Palestijn heeft zijn hoofd bedekt met een doek. In zijn handen draagt hij een machinepistool. Het driejarige dochtertje van caféhou der Houdern uit Hunsel (bij Roermond) in heit weekeinde de 18-jarige J. Riet- men, toen zij de weg overstak en door een auto werd overreden. De 34-jarige Marokkaan J. Maza uit Vlissingen is gisteravond in Veere om het leven gekomen, toen hij langs de kant van de weg stond te liften. Hij werd aangereden door een passerende personenauto. De automobilist verklaar de tegenover de politie, dat de Marok kaan plotseling op de weg was gespron gen en hij de man zodoende niet meer had kunnen ontwijken. Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in Doetinchem is in het weekeinde de 18-jarige J. Rie- horst uit die Gelderse plaats met zijn bromfiets onder de trein gekomen. De jongen was meteen dood. De 26-jarige Duitser W. Barz, woon achtig in Bergen op Zoom, is bij een verkeersongeluk in de gemeente Rilland (ten zuiden van Bergen op Zoom) om het leven gekomen. Het slachtoffer reed op de Kreekrakdam door noig onbekende oorzaak met zijn auto tegen een boom en werd vrijwel op slag gedood. De 37-jarige mevrouw B. de Vries- Kempinga uit Hoogezand is om het le ven gekomen, toen de door haar man bestuurde personenauto op de Zuidlaar- derweg in Annen (Drente) tegen een boom reed. De heer J. de Vries werd zwaargewond. Hij is naar het acade misch ziekenhuis in Groningen gebracht. In de Friese gemeente (Workum) is gisteravond door nog onbekende oorzaak SAIGON. (Reuter en AFP) Ameri ka heeft gisteren de terugtrekking van zijn troepen uit Zuid-Vietnam hervat. De operatie Countdown, de codenaam voor de definitieve terugtrekking, i* weer op gang gebracht, zo zei een Ame rikaanse woordvoerder in Saigon. De operatie was vijf dagen geleden door de Verenigde Staten stopgezet om dat Noord-Vietnam de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen vertraag de. Er zijn nog 10.787 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam, aldus de woord voerder gisteren. In Hanoi zijn gisteren weer 108 krijgsgevangenen overgedragen aan de Amerikaanse autoriteiten. De gevange nen, 106 Amerikanen en twee TThailan- ders, zijn met drie vliegtuigen naar de luchtmachtbasis Clark op de Filippijnen overgevlogen waar zich het opvangcen trum bevindt. Zij zullen daar enkele dagen blijven voor ondezoek waarna zij worden gerepatrieerd. Arjos-voorzitter De 26-jarige Fred Borg man uit Aalsmeer is zaterdag op de algemene ledenvergadering van de an- ti-revolutionaire jongerenorganisatie (Arjos) in Utrecht gekozen als nieuwe voorzitter. De huidige Arjos-voorzitter Gerrit van Dongen treedt in oktober officiël af. zelf geen harde opper vlakte heeft, zoals de aarde en andere planeten, maar dat Saturnus zelf misschien geheel uit gas bestaat. De ringen draaien op ongeveer 140.000 kilome ter afstand rond Satur nus en geven de planeet het zo karakteristieke ui terlijk. Twee van de met de 64 meter grote antenne in Goldstone (Californië) radar-impul- sen naar de 1,1 miljard kilometer van ons ver wijderde planeet. Van de ringen werd een verras send sterke echo ontvan- Khartoem was gekozen omdat de Soe danese president Nimeiri persoonlijk de Palestijnse zaak toegedaan is. Hij werd dan ook aLs een vriend beschouwd. Bovendien bezit Al Fatah een vertegen woordiging in Khartoem die officieel is erkend. Deze vertegenwoordiging kon gemakkelijk de bewegingen van de di plomaten in de hoofdstad nagaan. Hij was tevoren op de hoogte van de voor genomen receptie bij de Saoedi-Arabi sche ambassadeur, waartoe het gehele diplomatieke korps was uitgenodigd. De witte Landrover, die bij de overval werd gebruikt, behoorde tot het plaatse lijke bureau van de organisatie voor de bevrijding van Palestina. Het hoofd van dit bureau wordt nu door de politie ondervraagd. Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Gok verkrijgbaar in boek-en tijdschrifthandel 2,25 per aft i to' -T'*»*'. P In open envelop met postzegel van 0,25 opsturen naar fleur, postbus 400 Amsterdam. De keuze van Khartoem betekende verder een nieuwe strategie van de Pa lestijnse terroristen. Het was de eerste maal dat zij een land hadden uitgezocht dat zij als Arabisch beschouwden, hoe wel dit in die ogen van de meeste Soedanezen niet zo is. Tot nu toe recht vaardigden zij hun acties in het Westen door de stelling dat aangezien dit in het algemeen Israel steunt, het kan worden beschouwd als een verlengstuk van het „Palestijnse gevechtsfront”. (DPA). Het eerste ra- dar-onderzoek van de planeet Saturnus een van dit hemellichaam met de bekende ringen gegeven. Een woordvoer der van het Amerikaanse Bureau voor Ruimteon derzoek de NASA heeft verklaard dat uit radar- metingen is gebleken dat de ringen niet bestaan uit Ijskristallen, stof of gas. zoals tot dusver werd aangenomen, maar uit een ontelbaar aantal ste nen. gen, waardoor enkele ou dere theorieën worden weerlegd. Van de planeet zelf werden daarentegen geen echo’s ontvangen, wat tot de slotsom leidt dat zij geen harde oppervlakte heeft. Het onderzoek is verricht door dr. Richard Goldstein en George Morris, werkzaam bij het instituut voor straalaan drijving van de NASA in Pasadena (Californië). Voorjaar 1979 gaat ei een Mariner-sonde naar Saturnus, die de planeet Jupiter op 405.000 km af stand passeert en twee jaar later Saturnus op 270.000 kilometer bereikt. De opstandige Indianen, die behoren tot de Amerikaans-Indiaanse Beweging (AIM), moeten zich bij hun vertrek wel identificeren en mogen geen wapens meenemen. Het aanbod van de regering zal, aldus Erickson, van kracht zijn van vandaag 16.00 uur onze tijd tot morgen ochtend 02.00 uur. JERUZALEM. Premier Golda Meir zal waarschijnlijk ook na de verkiezin gen in november dit jaar aanblijven als minister-president. In een interview met de Amerikaanse televisie zei Golda Meir dat de discussie daarover bij de Arbei derspartij ligt. Tot nu toe heeft premier Meir steeds gezegd er niet over te den ken als premier aan te zullen blijven. De secretaris-generaal van de Arbei derspartij Aharon Jadlin was kennelijk volkomen verrast door de mededeling, die zij niet in Israel maar in Amerika deed. Hij zei vanochtend dat zijn partij als één man achter Golda Meir staat en dat haar recht boven iedere twijfel ver heven is. De reden dat mevrouw Meir zich kennelijk heeft laten ompraten is dat, zoals men hier zegt, zij de enige is die president Nixon aan kan. Daaruit valt op te maken dat Israel Amerikaan se druk verwacht om een soepeler standpunt in te nemen. Sr Stuur mij de kennis- 9 U makingsaflevering ra van Fleur a 1,-. M '“Wil V Deze kennismaking 9 9 verplicht tot niets. Daarentegen kan uit het onderzoek worden opgemaakt dat de planeet ,ri. - ir')

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3