Hoogovens weer Aanstaand NVV-voorzitter Wim Kok aan het draaien Géén zetel in SER voor Verpakte melk 69 cent verwacht Geluk blijft het oneens met CNV- bond Dit jaar beslissend voor Amerika en EEG bedrijven ta? te groot Fleur Afroming op kapitaalmarkt Invoer Japanse radio’s en tv’s i hoger personeel” 99 minimaal alles over bloemen en planten! hoe weet ik dat, waar lees ik dat ng STAATSSECRETARIS WESTERTERP k in 1 'W 12 7 WOENSDAG MAART 19 73 NVV-standpunt Voorgedragen I (Van onze redactie economie) ie nieuw verzamelwerk i Valuta-oorlog Democratisering DEN HAAG Wim Kok, de aanstaande voorzitter van het NVV, komt ervoor uit dat hij iets minder voorzichtig van opstelling is dan zijn voorganger Harry ter Heide, die na de uitbarsting van het con flict met Arie Groenevelt en zijn medebestuurders van de Industrie bond NVV in november vorig jaar aftrad. Hij is niet bij voorbaat ge porteerd voor het conflict, maar ook niet geneigd bij alles de weg van de harmonie te bewandelen. Zijn houding is: Het moet van de omstandigheden afhangen; eerst beoordelen naar tijd en situatie. Vriendelijk Ik ben iets minder voorzichtig (Van een onzer verslaggevers) alle gevolgen ook (Van onze redactie economie) S- minimumprijs een aan regering, kt. ADVERTENTIE n ag naam straat plaats it en n I De monetaire crises die in feite sinds 1971, meestal door oorzaken van buiten de gemeenschap, uitbreken, tonen eens te meer de noodzaak aan, snel beslissin gen te kunnen nemen. Nog meer dan ten tijde van het rapport-Wemer waarin de marsroute naar een economische en monetaire unie werd uitgestippeld is het thans nodig een autonoom beslis- singscentrum te vormen, onderworpen aan de democratische controle van een Europees parlement dat, indien per 1 januari 1974 wordt besloten over te gaan tot de tweede fase van de vorming van een economische en monetaire unie, gro tere bevoegdheden heeft dan thans. Inmiddels zijn twee records gesneu veld: de goud- en deviezenreserve van de Nederlandsche Bank is met f 16,3 miljard op een nieuw hoogtepunt geko men en ook het saldo van de banken is nimmer zo hoog geweest. Ondanks rijks- betalingen van circa ƒ400 miljoen is de schatkist nog bijna 300 miljoen rijker geworden waaruit men afleidt dat grote belastingafdrachten» hebben plaatsgevon den. -• )Op :en. ROTTERDAM. De invoer van radi o’s, televisietoestellen en andere elektro nische apparatuur is thans dusdanig toe genomen, dat de Nederlandse regering hiertegen maatregelen wil nemen. Het voornemen tot beperking van de toe vloed van deze producten werd door Japan al beantwo/'-d met het terug draaien van de distributie van alle voor Europa bestemde goederen via de haven van Rotterdam. Verwacht wordt, dat de regeringen van beide landen binnenkort tot overeenstemming komen. KVO-voorzitter. Het hoofdbestuur van het Koninklijk Verbond van Onderne mers heeft besloten in de voorzitters- vacature, ontstaan door het overlijden van de heer P. G. van der Weele, voor te dragen als nieuwe voorzitter de heer mr. A. Geurtsen. De ledenverga dering zal hierover op 25 juni beslis sen. De heer H. Pors is door het hoofdbestuur gekozen tot vice-voorzit- ter van het KVO Wyers heel tevreden. De kosten en op brengsten bij Wyers hebben zich in het lopende boekjaar tot nu toe op dezelfde lijn bewogen als in dezelfde periode van vorig boekjaar. Het be stuur is hiermee heel tevreden, zo werd op de jaarvergadering gezegd. Binnen het bestaande operatiegebied van Wyers is geen uitbreiding meer mogelijk, zo hebben onderzoekingen uitgewezen. Men houdt de ogen goed open om eventueel nieuwe sectoren aan het bedrijf toe te voegen maar het is zeer moeilijk in zo’n geval de rentabiliteit op peil te h ouden. In België, waar vorig boekjaar ongeveer 0,5 mln werd verloren is Wyers thans bezig weer een goed bedrijf op te bouwen. eken eken eken. De NVV-voorzitter erkent dat de acti viteiten van de Industriebond een we zenlijke invloed op de gang van zaken binnen het NVV hebben. Er zijn bepaal de onevenwichtigheden tussen de hele grote en de kleine bonden in de centra le. Gestreefd moet worden naar het wegnemen van die tegenstellingen. De resolutie van het onlangs gehouden con gres opent daartoe de weg. Diverse con structies zijn mogelijk. Als eerste stap heeft nu het verbondsbestuur de bonden gevraagd om een inbreng te leveren voor de discussie in de structuurcommis- sie. Wim Kok zegt op de vraag of hij pragmatisch is: „Dat zijn veel vakbonds bestuurders.” Zijn voorganger Ter Heide heeft zichzelf wel eens aangeduid als een pragmatisch idealist. Wim Kok schertst: „Dan ben ik een idealistisch ingesteld pragmaticus.” In alle ernst zegt hij dat na de oorlog, zeker tot aan de jaren zeventig, wel wat veel het harmo niemodel is toegepast. Hij voelt niet zo voor het zodanig formuleren dat je er altijd zonder kleerscheuren uit kunt ko men. Maandag heeft de verbondsraad van het NVV Wim Kok unaniem voorgedra gen voor het voorzitterschap. Op 12 april zal hij officieel worden gekozen. In september neemt hij formeel het voor zitterschap over van Adri de Boon, die nu waarnemend is in zijn functie van vice-voorzitter. Sedert september 1972 is de nieuwbenoemde ook vice-voorzitter van het verbond. derwerp als dit geheel met de achterban door te kunnen nemen. Op basis van het ontwerp wordt in de bonden gediscussi eerd, waarna dan in de verbondsraad zal worden getracht een grootste gemene deler te vinden voor het stellen van een beleidslijn. Na overleg met andere par tijen volgt dan weer de terugkoppeling naar verbondsraad en overige achterban, om te bezien of het bereikte resultaat zodanig is dat de uitgangspunten daar mee niet in tegenstelling zijn. e be- men- id en lusief luren s per Het uitbreken van een handels- en valuta-oorlog tussen Amerika en Europa zou de belangen van beide rechtstreeks in het geding zijnde partijen, noch die van de derde economische supermacht Japan dienen. Fleur: praktische bloemen- en planten- encyclopedie, die u zelf van week tot week opbouwt. Bestel uw kennismaklngsaflevering a 1,- met onderstaande bon. merciële schade op dit moment nog niet bij benadering is vast te stellen. In de eerder genoemde schade van vijf mil joen gulden per dag, wanneer het gehele bedrijf plat zou zijn komen te liggen, is dan ook niet alleen het produktieverlies opgenomen, maar daarvan, zoals die van de economische schade. Hoogovens heeft nog juist niet hoeven over te gaan tot het afzeggen van boten. Voor het bedrijf een gelukki ge omstandigheid, aldus de directie. DEN HAAG. Hef jaar 1973 kan beslissend worden voor de verhoudingen tussen de Europese Economische Ge meenschap en de Verenigde Staten.Dit heeft staatssecretaris Westerterp gisteren op een persconferentie in Den Haag verklaard. Drs. Westerterp, die vandaag zijn functie als staatssecretaris van Buiten landse Zaken (in het bijzonder voor Europese aangelegenheden) neerlegt en dan nog uitsluitend Tweede-Kamerlid is, meende dat de nieuwe handelswetgeving die het Amerikaanse congres moet vast stellen en op basis waarvan de Ameri- Haven Rotterdam. De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Rotter dam, mr. W. Fockema Andreae meent dat de door de regering voorgestelde selectieve investeringsregeling kwade gevolgen kan hebben voor de Rotter damse haven, zeker bij ongenuaceer- de toepassing van het heffingabeleid. Het georganiseerde bedrijfsleven in het Waterweggebied moet volgens hem betrokken worden in de advies procedure, wanneer het komt tot een vergunningensysteem. De voorzitter van de Kamer, die vandaag haar 170e verjaardag viert, uitte dinsdag tijdens de vergadering kritiek op de regering, die zich kennelijk geen zorgen maakt over de vitale internationale functie van het Waterweggebied. „Men schijnt te denken dat het gebied vanzelf op toeren blijft.” Aan de organisatie van de democrati sering in de vakbeweging is nog h eel wat te doen, vindt de heer Kok. Dat stond ook op het programma, maar het interne conflict was aanleiding om na dere procedurelijnen vast te stellen ter verdere ontwikkeling van de voor de* achterban nodige inspraak. Of er dit jaar weer eèn nota arbeidsvoorwaarden beleid zal komen, hangt af van de resul taten die de toetsing per 1 juni aan staande afwerpt van de uitkomsten van het vorig jaar gesloten centraal akkoord. Wim Kok werd in 1938 geboren. Hij ging na mulo-b en hbs-b naar het Ne derlands Opleidings Instituut voor het Buitenland (NOIB1 in Breukelen. Achter af vindt hij dat dit geen ideale scholing voor een vakbondsman is, maar wel een veelzijdige. Nadat hij eerst op een kan toor had gewerkt, kwam hij in 1961 in dienst van de Bouwbond NVV. Vier jaar later werd hij economisch medewerker van deze bond en in 1967 secretaris. Fleur, de praktische bloemen- en plantenencyclopedie kost 1,95 per weekaflevering bij abonnement. Ook verkrijgbaar in boek- en tijdschrifthandel a 2,25 per afl. AMSTERDAM. In geldmarktkrin- gen houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid dat extra afromingsmaat- regelen op komst zijn, gezien de enorme ruimte vun de markt. Weliswaar heeft de Nederlandsche Bank het kasreserve- percentage verhoogd van 4 tot 6, over eenkomend met 1550 miljoen, maar het saldo van de banken staat op 3 miljard gulden zodat nog 1,5 miljard overblijft. Daar komt nog bij een saldo van de andere ingezetenen van een kleine 300 miljoen en in de komende dagen zal ook nog bankpapier in de markt terugkeren. Geldmarktkringen wijzen erop, dat de centrale bank het kasreservepercentage tot ten hoogste 6 percent kon verhogen in verband met afspraken. Mocht zij vóór 21 maart verder willen gaan, dan zal eerst moeten worden overlegd met de bankiersvereniging. Men houdt echter ook rekening met de mogelijkheid van maatregelen zoals een tender van schat- kistpapier. Onder de huidige omstandig heden vermoedt men een addertje onder het gras. „Hier moet wat achter zitten. Dit wijst erop dat extra maatregelen op komst zijn”, aldus insiders? Van officiële zijde hulde men zich gisteren in stilzwij gen. Dit vertelde de voorzitter van de Ka mer van Koophandel in Rotterdam, mr. W. H. Fockema Andrea, gisteren tijdens de vergadering. Het aantal aanvragen uit Japan voor de invoer van elektronische apparaten in Nederland was in februari al meer dan in het gehele afgelopen jaar. Nederlandse bedrijven, waaronder Philips in Eindhoven, kwamen hiertegen in verzet. Als de invoer niet wordt be perkt, dan moet Philips een gedeelte van haar próduktie-onderneming sluiten. Dit zou het ontslag van 5.000 man met zich brengen. De Kamer van Koophandel in Rotter dam maakte zich echter zorgen, als Ne derland te hard zou gaan optreden. De Kamer neemt het dreigement van Japan om Rotterdam als distributiecentrum voor Europa te laten vallen ernstig. Een dergelijke maatregel brengt eveneens de werkgelegenheid van vele mensen in gevaar. De heer Fockema Andreae meent, dat overwogen moet worden welk kwaad het minst is. Overigens zei hij goede hoop te hebben, dat beide landen tot overeenstemming zullen ko men. UTRECHT. Werknemerscommissa- ris J. Geluk heeft dinsdagavond na de vergadering van de verbondsraad van de Industriebond CNV, verantwoording af gelegd tegenover het bestuur van de bedrijfsledengroep bij Hoogovens. Bin nen korte tijd zal een ledenvergadering worden gehouden, waar deze verant woording van het door de heer Geluk gevoerde beleid zal worden besproken. Geluk wil niet vasthouden aan de eis tot er een grens van 250 per percentprijs- compensatie moet komen. Hij wil eerst een onbegrensde compensatie en tegelij kertijd een studie voor eventuele correc tiemogelijkheden. De heer Geluk zal aan de distrietsraad van Noord-Holland ver antwoording afleggen. Menen de leden van de Industriebond CNV in Noord- Holland dat hij zijn functie ter beschik king moet stellen, dan zal hij dat doen. Dit Is een uitvloeisel van de verbonds- raadsvergadering van de Industriebond CNV, waar werd uitgesproken dat men op dezelfde lijn blijft zitten met de Industriebonden NW en NKV. In die verbondsraadsvergadering werd grote waardering uitgesproken voor de pogin gen van de werknemerscommissarissen het gesprek met de raad van bestuur van Hoogovens weer op gang te brengen. Tevens sprak men uit, dat leden die aan een staking deelnemen, recht hebben op een uitkering uit de stakingskas van de bond. De verbondsraad betreurt het in hoge mate, dat de werkgevers tot nu toe een van de meest essentiële punten uit het loonoverleg, namelijk de maximering in de prijscompensatie, hebben afgewezen. Betreurd wordt tevens, dat dit moet worden afgedwongen door middel van stakingen. De bondsraad verwacht van het hoofdbestuur, dat elk reëel aanbod tot bemiddeling in overweging wordt genomen. Een afwijzing van zo’n aanbod mag het hoofdbestuur slechts doen na dat de verbondsraad is gehoord. De verbondsraad heeft zich ook ge steld achter het hoofdbestuur voor wat betreft het stellen van ultimatums aan bedrijven en het uitroepen van stakin gen in die bedrijven waar de directies geen gehoor willen geven aan de eisen van de drie industriebonden. Dit kan alleen geschieden indien de leden met driekwart meerderheid stemmen voor te voeren acties. „De leden hebben ook in onze bond een beslissende stem”, aldus bondsvoorzitter C. van Dijk. Tegen de standpunten van de verbondsraad stem de de heer J. Geluk. u?- In 1969 werd Kok in de vakcentrale als secretaris benoemd. Hij was toen met zijn 31 jaar de jongste bestuurder die het NVV ooit had gekend. Wim Kok behandelt binnen het verbondsbestuur nu onder andere de zaken op het gebied van werkgelegenheid, ruimtelijke orde ning. volkshuisvesting en milieubeleid. De nieuwbenoemde is gehuwd en heeft drie kinderen. DEN HAAG. Het NVV blijft vier kant tegen opneming van de Nederland se Centrale van Hoger Personeel (NCHP) in de Sociaal-Economische Raad. Dit zei dinsdag Wim Kok, de aanstaande voorzitter van deze vakcen trale. Een andere opstelling voor de vergadering van 16 maart, waarin de kwestie van het lidmaatschap van de Centrale van Hoger Personeel opnieuw wordt behandeld, zit er volgens hem niet in. De behandeling van deze kwestie werd zoals bekend op 16 februari verdaagd in de SER, onder andere doordat de heer Kok onwel werd. De vakbeweging is ook tegen het plan om het aantal zetels van de SER tot 48 uit te breiden in verband met het aangevraagde lidmaatschap van de NCHP. Haar argument is onder ande re dat deze organisatie niet representa tief is en dat de vakbeweging zelf ook het hoger personeel vertegenwoordigt. Een „ontploffing” van de SER ziet de heer Kók evenmin gebeuren. In de SER is genoeg gezond verstand aanwezig, zei hij. En mocht het wel tot een breuk komen, bijvoorbeeld omdat een meer derheid van Kroonleden en werkgevers- leden de NCHP wel wil aanvaarden, dan zijn er nog wel andere middelen om werkgevers en regering iets mee te de len. meent hij. De vakbeweging zou alleen kunnen opstappen als bruikbare alternatieven niet zouden worden aan vaard, aldus de heer Kok. Desgevraagd werd meegedeeld dat Hoogovens aangesloten is bij het garan tiefonds van het Verbond van Neder landse Ondernemers, de zogenoemde al ternatieve stakingskas. Een dergelijke vorm van verzekering is overigens bij lange na niet voldoende om de schade te dekken. De Europese gemeenschap zal, „meer dan in het verleden”, rekening moeten houden met de externe werking van haar besluiten. Al blijft de gemeen schappelijke landbouwpolitiek de „rug- gegraat” van de gemeenschap en is het Amerikaanse verwijt dat deze land bouwpolitiek één der belangrijke oorza ken van het tekort op de Amerikaanse handelsbalans is niet juist, de gemeen schap zal concrete klachten moeten on derzoeken. De Amerikanen hebben wel gelijk, zo meende drs. Westerterp, wanneer zij de kwestie van de zogenoemde omgekeerde preferenties in het geding brengen. (Vol gens deze omgekeerde preferenties wordt, in ruil van vergemakkelijking van de uitvoer van geassocieerde landen naar de EEG, de invoer in deze landen vanuit de gemeenschap vergemakke lijkt). Op de jongste UNCTAD-conferentie in Santiago de Chile hebben de ontwikke lingslanden zich op het s tandpunt ge steld, dat de gelijkwaardigheid van sou- vereine staten niet tot uitdrukking be hoeft te komen bij het wederzijds verle nen van preferenties, maar dat dit op andere punten, bijvoorbeeld in instellin gen kan worden gerealiseerd. De Nederlandse regering is van me ning, aldus drs. Westerterp, dat prefe renties niet steeds wederkerig behoeven te zijn, en dat contra-preferenties de invoer uit andere geïndustrialiseerde sta ten in ontwikkelingslanden belemmeren. Mendes Gans. Bank Mendes Gans stelt voor het dividend over 1972 te bepalen op 130 per aandeel (v.j. 120). De jaarvergadering is op 6 april. Verlies Zweedse shell. De Zweedse Shell heeft in 1972 een verlies van 100 miljoen krcen geleden (winst 1971 20 miljoen kroon). kaanse regering, hoogstwaarschijnlijk vanaf september, met Europa zal gaan onderhandelen, een „test' case” voor deze verhoudingen zal zijn. IJMUIDEN. Dinsdagmiddag waren er bij Hoogovens van de ploegen, die normaal aan het werk moesten gaan „vier mannen zoek”, tegen 382 stakers de dag tevoren. „Maar er zijn nog Japan ners die niet weten dat de oorlog afgelo pen is. ..”,'zei de directeur van de ves- ting-IJmuiden van Hoogovens, de heer Th. M. van Erp, gekscherend in de laatste van de dagelijkse persconferen ties die in verband met de staking in he( hoofdkantoor zijn gehouden. Het betekent dat, althans wat deze ploegen betreft, nagenoeg iedereen de oproep van de stakingsleiders om weer aan het werk te gaan heeft opgevolgd. Daarmee is ook de produktie langzaam aan weer op gang gekomen. Na de eerste snelle afregelmg op donderdag 22 februari, toen men tot een produktie van 100 ton staal daalde, is men thans weer gestegen tot een produktie van 10.900 ton staal. Dat is 68 percent van het bestaande lange-termijnplan. In de afgelopen 14 dagen is een pro duktieverlies ontstaan van 127.000 ton staal. Dit is niet in verhouding tot het totale financiële verlies, omdat de com- I'. 5 Stuur mij de kennis- to opei wwHon (uai pesuseel ma (X26 oosUiMa naar tteut Belangenbehartiging en het streven naar maatschappijvernieuwing spreken elkaar niet tegen, zegt de aanstaande voorzitter van de grootste vakcentrale. „Maar terwijl zij op maatschappijver nieuwing uit is, moet de vakbeweging intussen doorgaan met werken aan de dingen van alle dag. Wij moeten ons niet verliezen in hooggestemde idealisti sche verwachtingen. Maar het een sluit het ander niet uit. Kan de nieuwe voorzitter een brug functie vervullen? Wim Kok heeft het gevoel dat hij dat kan, ook al vanwege het feit dat alle besturender aangeslo ten bonden zonder uitzondering zijn kandidatuur hebben gesteund. Hij be toogt overigens dat de tegenstellingen binnen het NVV minder groot zijn dan wordt verondersteld. „Maar het accent wordt naar buiten uit meer gelegd op wat scheidt dan op wat verbindt.” Wat de federatie van vakcentrales be treft, het is even de adem inhouden nu, zegt Wim Kok. Eerst moet het organisa tierapport klaar zijn. Daarna volgt over leg, waarin moet blijken of in voldoende mate tegemoetgekomen kan worden aan de uitgangspunten. Die procedure wordt tegen het najaar afgerond, meent de NVV-voorzitter. Of de federatie dan nog dit jaar tot stand komt? „We moeten het beperken tot maanden; het mag geen jaren meer duren”, zegt hij. Geschat wordt dat aan het einde van de week, onder voorbehoud van storing het hele bedrijf weer zal functioneren. Mensen die langer wegblijven en eerst na verloop van tijd weer aan het werk gaan zal „op vriendelijke vtijze onder ogen worden gebracht dat algemeen be kend is dat het stakingsparool maandag middag werd ingetrokken”. Blijven zij langere tijd weg, dan kan tot ontslag worden overgegaan. Op voorhand wil Hoogovens deze zaak soepel regelen althans wat betreft het weer aan het werk gaan. Niet ten aanzien van de betaling. Sommige dingen zitten al zo lang vast, dat het nodig is naar verandering te streven, aldus Wim Kok. Hij noemt in dit verband de machtsverhoudingen, de inkomensverdeling, de ongelijkheid in ontplooiingskansen en tegenstellingen, waardoor grote groepen van de bevol king achterstanden hebben. Met het har moniemodel kun je niet alles oplossen, meent hij. Maar hij is ook niet voor het direct veroorzaken van conflicten in ie dere vorm van samenwerking waar men op een gegeven moment op problemen stuit. V t makingsaflevering B II van Fleur a 1,-. ^^B B Deze kennismaking w w verplicht tot niets. Inter-Alphagroep. Een van de vooraan staande Deense banken, de Privatban- ken Kjobenhavn in Kopenhagen heeft zich aangesloten bij de Inter-Alpha bankengroep. Hiervan maken al deel uit Banco Ambrosiano, Berliner Han- delsgesellschaft Frankfurter Bank, Credit Commercial de France, Kre dietbank, Nederlandsche Midden- standsbank, Williams and Glyn’s Bank. Schermde zijn voorganger zich wel eens wat af, de nieuwe topman van het NVV lang en mager, voorzien van modern kapsel treedt d e pers open tegemoet. Hij analyseert het con flict van vorig jaar en spreekt van een „opeenstapeling van misverstanden”, die ten grondslag ligt aan de gang van zaken. Er is een belangrijke fout gemaakt. Bij de start van het overleg over de nota arbeidsvoorwaardenbeleid-1973, die de vakbeweging in augustus 1972 pre senteerde, was namelijk niet goed afge sproken in welke mate de discussie over de nota door de bonden zou worden gevoerd. Er is ook nooit een afsluitende bespreking in de verbondsraad van het NVV gehouden. Daarom is nu een stuk zorgvuldigheid ingebouwd, om in het vervolg een on- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Voor verpakte volle melk zal voortaan ten minste 69 cent per liter moeten worden betaald. Het produktschap voor zuivel stelt vandaag een verordening vast waarin deze mini mumprijs wordt vastgelegd. Men wil daarmee hef „stunten” met de melkprij zen door supermarkten tegengaan. De vaste Tweede-Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf gaf gisteren in een gesprek met minister Langman van economische zaken haar fiat aan het afkondigen van deze mini mumprijs. De georganiseerde melkhan del heeft om een prijs van 71 cent gevraagd, maar de voorzitter van de commissie, mr. F. Portheine, vond de nu vastgestelde minimumprijs „redelijk” van hoogte. De Kamercommissie is verder van mening dat de minimum-broodprijs, die nog altijd op 67 cent (onverpakt) en 71 cent (verpakt) staat, terwijl de advies prijs al <is opgelopen t$t respectievelijk 95 cent en 1,05 -gulden, nodig moet worden opgetrokken. De betreffende be drijfstak zal daartoe 'binnenkort met voorstellen komen. <4 I D

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13