der pacten GESPREK IN WOUNDED KNEE Nog geen akkoord in Wounded Knee IFALPA Traangas in Paramaribo Utrechtse officier van Justitie „Niet meer De praktijk op Frankrijk vliegen” Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin 'W KVP-FRACTIE GEEFT ANDRIESSEN TOESTEMMING VERDER TE PRATEN Nixon om Zwarte September ook actief in Europa CARNAVAL IN RIO KOST VEEL DODEN „initiatief” gevraagd 3 1973 7 WOENSDAG MAART PvdA bijeen h 9 Zwitserse procureur Aandacht Spoorwegen Reservaten I I COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN X. „Miezerig” Kwalijk Ontkenning KOMT HET ZIEN OP DE BEURS „KARWET UTRECHT 27 t/m 31 JAN. Hard gesprek Biesheuvel-Burger ïr •k 41 (Van onze redacteur in Washington) n n a Huisvestingsambtenaar bleek corrupt n n De ministeriële ontkenning wordt ech ter zowel door een serieuze krant als Le Monde als door de vakbond van ver keersleiders ernstig betwijfeld. Botsingen BERN. (AP) De Zwitserse procu- reur-generaal Hans Walder heeft giste ren gezegd dat de Zwitserse recherche bewijzen heeft dat de Palestijnse ver zetsbeweging een Europese basis heeft in Genève „en helaas ook in diplomatieke kring”. ruil toch niet door daar de heer Bakker argwaan kreeg en de politie inschakelde. PARAMARIBO. Na afloop van een rouwdienst in de Strosakerk in Parama ribo, ter herdenking van de vorige week dinsdag bij rellen omgekomen bosneger Kitty Abaise, is het in de stad onrustig geweest. De politie gebruikte traangas om een groep mensen te verspreiden die optrokken naar de plaats in de Graven straat waar Abaisa dodelijk werd ge troffen door een politiekogel. Een kleine groep betogers slaagde erin langs een andere weg de Gravenstraat te bereiken waar bloemen en boomblade ren werden neergelegd op de plek, die duidelijk gemarkeerd is door rode verf. Tijdens de herdenkingsdienst was de Strosakerk geheel gevuld. De kerkgan gers droegen rouwbanden of t-shirts met de afbeeltenis van de omgekomen bos landbewoner. n e L n n t, i- 1 kg ƒ8,75 5 kg ƒ30,50 s. 3t 8, le el le •u Bi DAG W DAG l- n n I- st st se C- TV n st ■n I- 1. n P n g ie ;r n t) ra» et te rs le n 5t ïr I- ;n ig tussen vliegtuigen komen slechts zelden voor en dan praktisch alleen nog maar boven druk bezochte luchthavens. De meeste doden 46 vielen op zondag. Er zijn 11.466 gewonden. In de ziekenhuizen in Guanabara zijn 107 spoedoperaties verricht. Bij de doden zijn veel verkeersslachtoffers. Men verwacht dat het dodental nog zal stijgen. In Venezuela zijn bij verkeersongeluk ken tijdens de carnavalsviering 40 men sen om het leven gekomen en 429 ge wond geraakt. .'H, In Den Haag wordt aangenomen dat Burger in een allerlaatste poging heeft geprobeerd om Biesheuvel alsnog te winnen voor zijn formatie, alhoewel de AR-leider vorige week duidelijk heeft laten weten dat Burger beter zou kun nen opstappen. Burger liet Biesheuvel gisterochtend al weten dat hij het „mie zerig” zou vinden hem te passeren, hoe wel Biesheuvel al met één been buiten de Kamer stond en het fractieleider schap aan mr. Aantjes moet laten. Het is bekend dat Aantjes minder afwijzend tegenover Burgers formatiepoging staat dan Biesheuvel. Nu, na Andriessen, ook Biesheuvel van zijn fractie verlof kreeg met Burger K i PARIJS (AFP, DPA en Reuter). De Internationale organisatie van piloten, de IFALPA, heeft in een telegram aan de ledenverenigingen aangedrongen op sta king van vluchten boven Frankrijk. Aanleiding tot de oproep van de IFAL PA is de botsing van twee Spaanse vliegtuigen in de omgeving van Nantes, waardoor 68 mensen om het leven kwa men. Het ongeluk met de Spaanse vlieg tuigen wordt in verband gebracht met de geïmproviseerde vorm van luchtver keersgeleiding boven Frankrijk. De ver keersleiders zijn in staking; hun werk is overgenomen door militairen. In de boodschap van IFALPA wordt verwezen naar een passage uit het regle ment voor de burgerluchtvaart, waarin staat dat commerciële vluchten moeten ophouden wanneer geen normale ver keersleiding wordt uitgevoerd. „Vluchten naar of boven Frankrijk moeten tot nader order worden gestaakt”, aldus het telegram. In 1970 trokken de Indianen de aan dacht met de bezetting van het eilandje Alcatraz in de baai van San Francisco, waar lange tijd één van de beruchte gevangenissen was gevestigd. De bezet ting, uitgevoerd in naam van alle Indi aanse stammen (ruim 20) duurde enkele maanden en geëist werd dat het eiland wend overgedragen aan de Indiaanse be volking. Hij zei dit toen hij bekendmaakte dat de zes Palestijnen die onlangs in Oosten rijk en Italië werden gearresteerd met valse Israëlische paspoorten deze in Genève hadden ontvangen van niet na der omschreven contactpersonen. Volgens een Zwitsers communiqué zouden zich onder de zes verscheidene leden van de Zwarte September-bewe- ging bevinden. Mr. Somerwil achtte het bijzonder kwalijk dat de verdachte ook in 1972 niet onmidddellijk tegenover de Armeen de boot had afgehouden terwijl hij toch op grond van de in 1970 opgedane erva ringen had kunnen weten wat voor vlees hij in de kuip had. De officier constateerde voorts dat verdachte blij kens zijn eigen verklaringen tegen de hem aangeboden 1400 niet ja, maar ook niet nee had gezegd. Foto boven: De procureur van de Ameri kaanse staat Zuid-Dakota, Hal Bullis (links), die de Amerikaanse regering ver tegenwoordigt en Ramon Roubideaux (tweede van links), pleitbezorger voor de indianen, op de knieën tjjdens onder- handelingen in de „pow-pow-tent” in Wounded Knee. Op de foto onder ver laat een van de indianen het bezette ge bied van Wounded Knee, gebruikmakend van een regeling van het ministerie van Justitie, die de indianen toestaat de fede rale politieblokkade te passeren. Op de achtergrond een deel van de belegeraars. „Goed scheef”, aldus mr. Somerwil, „zat verdachte echter toen de Armeen hem twee jaar later weer benaderde met het verzoek om a raison van 1400 een woningruil te bewerkstelligen tussen een zekere Bakker (die niet in Amersfoort woonde) en een Kok in Amsterdam. De verdachte vulde toen een verklaring in waaruit bleek dat Amersfoort met de ruil akkoord ging. Hij liet Bakker op een gefingeerd adres in Amersfoort wonen, stuurde de principeverklaring naar zijn Amsterdamse huisvestingscollega’s en moffelde het Amsterdamse antwoord op een bijzonder handige manier weer on der tafel. omstandigheden in reservaten wonen het Amerikaanse equivalent van de Zuidafrikaanse Bantoestan. RIO DE JANEIRO (EFE). Het car naval van Rio de Janeiro heeft tot dusver 137 mensenlevens geëist. Dit heb ben de autoriteiten van de Braziliaanse staat Guanabara gisteren bekendge maakt. De Franse autoriteiten blijven ontken nen dat er verband bestaat tussen de luchtverkeersgeleiding door militairen en het ongeluk bij Nantes. Minister Galley van Verkeer ontkende gisteren dat er fouten door de militairen zijn gemaakt, die de ramp kunnen verklaren. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren direct kunnen merken dat de KLM heeft besloten niet meer op of over Frankrijk te vliegen. De TEE- verbinding AmsterdamParijs van gis teren was aanzienlijk drukker dan nor maal. Een groot aantal luchtvaartmaat schappijen heeft zijn vluchten boven Frans luchtruim opgeschort tot de situa tie met betrekking tot de verkeersleiding is genormaliseerd. Andere maatschappij en, zoals Sabena, Swiss Air en Lufthan sa, zetten hun vluchten naar Frankrijk normaal voort. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Formateur Burger heeft zijn zoeken naar ministers- kandidaten voor een kabinet-Den Uyl in confessionele kring gisteren onderbroken om te proberen de ARP-fractie alsnog mee te krijgen. Burger ontving ’s middags geheel onverwacht ARP-leider Biesheuvel, maar na enkele uren van heftige discussies bleek de poging op niets te zijn uitge lopen. Burger nodigde Biesheuvel, die giste ren zijn „oudejaarsdag” als fractieleider meemaakte (hij moet de Kamer uit, nu hij nog steeds minister-president is) op verzoek van KVP-leider Andriessen uit. Inzet was de ’„barrière” te slechten die was ontstaan nadat Burger vorige week buiten de ARP-fractie om twee voor aanstaande ARP’ers uit het confessionele kamp had losgeweekt. Burger wilde, zo als Biesheuvel gisteravond zei, weer tot goede verhoudingen met de ARP-fractie te komen. Blijkens een communiqué dat na het gesprek werd uitgegeven leidde het ge sprek „voorshands” niet tot concrete re sultaten. Biesheuvel en Burger kwamen overeen dat ze nog een uiterste poging zullen doen om een „oplossing van de hangende moeilijkheden te vinden.” Biesheuvel zou daartoe vandaag pra ten met zijn opvolger Aantjes, het frac tielid Hannie van Leeuwen en de beide AR-kandidaten voor het' kabinet-Den Uyl Boersma en De Gaay Fortman sr. Om twee uur vanmiddag zou de fractie bijeenkomen voor een definitieve opstel ling, waarvan Burger in kennis zal wor den gesteld. Bekende persoonlijkheden als de zan geres Joan Baez en de filmster Jane Fonda schaarden zich achter de India nen, maar de bezetting werd tenslotte opgeheven zonder dat de eis werd inge willigd. De actie had wel als resultaat dat het probleem van de Indianen natio nale aandacht kreeg: Fonda en Baez brachten het in nationale televisiepro gramma’s, maar de belangstelling be perkte zich voornamelijk tot het raritei tenniveau. In november 1972 trok een groep Indi anen uit New Mexico naar Washington en bezette er het regeringsbureau voor Indiaanse aangelegenheden. De groep noemde zich AIM (American Indian Mo vement) en verwoestte de kantoren in een actie die een kleine week duurde. Bij hun vertrek namen zij een grote hoeveelheid regeringsdocumenten en ar chiefstukken mee, die voor een deel hun weg vonden naar dagbladredacties. Het partijbestuur van de PvdA is van plan om zodra het kabinet-Den Uyl „boven de horizon gekomen is” de par tijraad te raadplegen. Het ligt niet in de bedoeling een buitengewoon congres bij een te roepen. Dit heeft de woordvoer der van de PvdA gisteren meegedeeld. Het bestuur van het gewesf-Amster- dam van de PvdA heeft maandagavond zijn voorzitter Pelle Mug laten vallen, nadat deze door middel van een brief had getracht een bijzondere partijraad of een bijzonder congres bijeen te roe pen. Het partijbestuur verijdelde deze poging. WASHINGTON. Senator Mike Mansfield, de leider van de Democraten, heeft president Nixon gevraagd het re geringsbureau voor Indiaanse aangele genheden op te heffen en daarvoor in de plaats een onafhankelijke instelling op te richten. Mansfield drong er ook bij Nixon op aan „een onmiddellijk initia tief” te nemen om de problemen op te lossen die de Indianen ertoe gebracht hebben hef gehucht Wounded Knee in South Dakota te bezetten. pening bijvoorbeeld niet bruikbaar is. Maar zonder atoombewapening is het gevaar van een pacten-oorlog weer le vensgroot aanwezig. Een grote mogend heid die zichzelf respecteert en daar aan is geen gebrek! kan aan een werkelijk van enige betekenis zijnde wapenvermindering alleen in schijn meedoen. Vandaar dat men er eindeloos over praat en er wel voor oppast, ook iets reëels te dóen. Niettemin, de pacten kunnen wel de gelijk samen iets ondernemen op het gebied van de veiligheid in internationa le contouren, bijvoorbeeld door akkoor den te sluiten over de behandeling van vliegtuigkapers, uitgeweken terroristen, misdaadbestrijding, een gezamenlijke ac tie tot beteugeling van de politiek-crimi- nele gangstervorming. Zij kunnen af spreken vliegtuigkapers nooit asiel te verlenen maar zwaar te straffen of uit te leveren, politieke moordaanslagen als misdaden te berechten, ongeacht de mo tieven van de daders, toezien dat binnen hun invloedssferen geen nieuwe „Hit lers” verrijzen en macht krijgen, enzo voort. Zij kunnen in details de groteske onderneming herhalen, die hen eens als geallieerden verbond: de uitroeiing van het nazidom, dat als een misdadigers- complot bijna de gehele wereld bedreig de. Zij kunnen enorm veel bijdragen tot de verhoging van de werkelijke veilig heid en het werkelijke welzijn van hun volken, zonder dat zij zich storten in het vacuüm van een fictief vredesakkoord met papieren beloftes en hypocritische „ontwapenings”afspraken. De discussie over de NAVO en haar al of niet aanvaardbaarheid komt nu en dan in de kringen van de bondgenoten volken aan de oppervlakte, waarbij meestal slechts „contra” klinkt uit idea listische en „pro” uit nationalistische monden. Heilzamer zou een discussie zijn over de mogelijkheden die de huidi ge, on veranderlijke situatie der bewa pende pacten biedt,, om te komen tot nuttige en bruikbare initiatieven vanuit die situatie. Op dat gebied kunnen kleine landen prachtige denkbeelden opperen en aanprijzen, zonder verdacht te wor den van fatalisme of arrogantie. Men komt altijd verder met realistische uit gangspunten dan met illusoire, maar voorop dient te staan dat men zijn ideeën aan eerlijke drijfveren ontleent. te gaan praten, lijkt ook de bereidheid in de AR-fractie om verder met Burger in zee te gaan te groeien. Andriessen kreeg gisterochtend van zijn fractie „groen licht” om verder te praten over het programma en ministersposten van het kabinet-Den Uyl. De drie leiders van KVP, ARP en CHU spraken ook giste ren weer herhaalde malen uitvoerig met elkaar om zo veel mogelijk „op één golflengte te zitten.” De Armeen had tegenover de politie verklaard dat hij van Bakker of liever van diens zuster (Bakker zelf wist van al deze machinaties niets af) 1.800 aan „bemiddelingskosten” kon krijgen, waarvan hij 400 in eigen zak zou stoppen. De Armeen zou de ambte naar al vóór de transactie hebben gezegd dat die er 1400 aan zou overhouden. Maar de ambtenaar beweerde tegenover de rechtbank dat de Armeen pas over geld ging praten toen de zaak al lang in kannen en kruiken was. De verdachtë kreeg dat geld overigens nooit in handen want uiteindelijk ging de hele woning- De raadsman van de verdachte mr. Luyckx beaamde dat zijn cliënt op het scherp van de snede had gebalanceerd maar hij meende dat de rechtbank toch het nodige begrip voor de situatie moest opbrengen. Gezien tegen de achtergron den van de schrijnende woningsituatie met name in Amersfoort werken de mensen van het huisvestingsbureau on- Alle regeringspogingen, inclusief een bezoek van senator George McGovern aan Wounded Knee, hebben tot nog toe gefaald om tot een vergelijk te komen met de Indianen. Een aanbod voor een vrijgeleide, waarbij de bezetters hun wapens zouden achterlaten en zich bij een federale post zouden moeten laten administreren, werd afgeslagen. Het aanbod hield in dat er geen arrestaties zouden plaatsvinden, maar de regering liet de mogelijkheid daartoe toch open na een onderzoek van een gerechtelijke jury. der voortdurende spanningen waarbij het moeilijk is afstand te nemen van de ellende waarmee men vaak wordt ge confronteerd. „Mijn cliënt en vele van zijn collega’s leven in een enorme psy chische stresssituatie. Zij hebben een bijzonder slijtend beroep”, aldus de ad vocaat. Nu de „grote pacten-oorlog” niet meer als een direct dreigend gevaar behoeft te worden beschouwd, omdat de militaire pacten van Oost en West door atoombewapening en beveiligingssyste men de oorlog niet meer als een winst- object zien, wordt het tijd dat die pacten zich gaan bezighouden met vraagstukken van veiligheid, welzijn en welvaart voor de volken die hun enorme militaire onkosten zo braaf hebben op gebracht. Ofschoon een dergelijke gezamenlijke aanpak meestal wordt gezien als uitslui tend beperkt tot het gebied van bewape- ningsvermindering, ligt daar niet de eer ste en grootste betekenis van de pacifi catie. Vermindering van de bewapening is een illusoire zaak, eerder gebruikt als voorwendsel dan als praktische moge lijkheid. Ontwapening immers is regel recht in strijd met de factor die de stabilisatie heeft bewerkt, namelijk de uiterst hoog opgevoerde bewapening aan weerszijden. Iedere overeenstemming tot vermindering van de wijderzijdse bewa pening roept nieuwe achterdocht, nieuwe conflicten, nieuwe politieke drijfveren op. Een tot het maximum opgevoerde bewapening bij de NAVO zowel als het Warschaupact verhindert aan beide zij den uit weloverwogen eigenbelang het gebruik van die bewapening tot oplos sing van conflicten. Nationale zelfmoord komt in de politieke strategie zelden of nooit voor, behalve wanneer een krank zinnige tot dictator is verheven. Ontwapeningsconferenties zijn alibi’s voor grote, sterk bewapende- mogendhe den ter demonstratie van hun „vredes wil” en hun non-agressieve doeleinden. Praktisch resultaat hebben zij nooit ge had en zullen zij nooit hebben, zolang machtslust en invloedsverbreiding uit gangspunten van beleid zijn. Dat klinkt pessimistisch, maar het is de realiteit van de ervaring. Daar komt nog bij dat bewapening niet louter een militaire aangelegenheid is, maar ook zeer sterk economisch van belang. Zij schept werkgelegenheid, draagt bij tot gunstige betalingsbalansen en levert handelsgoederen op. Ook vormt zij voor de binnenlandse politieke situatie een factor van macht en stabilisatie. Vooral een beroepsleger is een machtig wapen in handen van het gezag, al moet wor den toegegeven dat daarbij atoombewa- verdachte al medio 1970 fout toen een Armeense fabrieksarbeider, die in Amersfoort fungeerde als een soort vraagbaak voor woningzoekende gastar beiders en als zodanig al vaker contact met verdachte had gehad, via tussen komst van de ambtenaar een goedkoper huis had gekregen. Uit het onderzoek van de rechtercommissaris was overi gens niet gebleken dat er aan deze transactie iets fout zat, maar mr. So merwil vond het wel merkwaardig dat er bij de verdachte geen lichtje was gaan branden toen hij op een gegeven moment 300 in zijn jaszak vond. De verdachte zei dat hij dat geld had ge vonden kort nadat hij bij de Armeen thuis een paar glazen whiskey had ge dronken. Hij wees erop dat de huisvestingsamb- tenaren vaak al op hun 60ste met pensi oen gaan en de verdachte, „een man die overigens uit volkomen bona fide over wegingen”, veel meer deed dan waartoe hij verplicht was, groeiden de zaken over het hoofd toen hij ook nog moest gaan waarnemen voor zijn chef die enige jaren geleden af knapte. „En toen werd het voor mijn cliënt, een zeer emotionele man die in noodgevallen moeilijk nee kon zeggen te veel. Al enige jaren houdt hij zich op de been met valium en andere kalmerende ta bletten”, aldus mr. Luyckx. De rechtbank zal dinsdag 20 maart vonnis wijzen. UTRECHT. „Huisvestingsbureaus zijn toch al bijzonder kwetsbaar doordat het publiek het idee heeft dat er dingen gebeuren die het daglicht niet kunnen verdragen. Daarom is het des te schok kender dat in dit geval nota bene het hoofd van het huisvestingsbureau scheef is gegaan en zich aan corruptie heeft schuldig gemaakt. Hier moet dan ook streng worden gestraft”. Officier van Justitie mr. A. Somerwil meende gisteren voor de Utrechtse rechtbank dat de fraude die een 57- jarige gemeenteambtenaar vorig jaar had gepleegd als waarnemend chef van het Amersfoortse huisvestingsbureau, hem moet komen te staan op vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Daarnaast nam hij in zijn eis de bepaling op dat ver dachte die over ongeveer drie jaar met pensioen gaat vier jaar lang wordt verboden om als huisvestingsamb tenaar werkzaam te zijn. Volgens de officier ging het met de De bezetting van Wounded Knee is het derde in een reeks incidenten die de nationale aandacht hebben gevestigd op de nood van de 650.000 Indianen, van wie er 450.000 onder zeer primitieve ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen, kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PQRION, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. q PORION 1/2 kg 1 kg 2 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 .u, JU

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3