TELEAC VECHT MET CURSUS TEGEN ANGST VOOR BEGRIP KOUDE OORLOG I'S al „Panische vrees voor Russen zit er nog in” I IL I Nederlands-lndië Cadillac Prostitutie Peyton Place Angst - I 1 L 2 I j ’..J L i I Ji Br* F Ml FRANS NIEUWENHOF ver- ver- Erbij 1'1 De Teleac-cursus over de koude oorlog, die onder de supervisie staat van de Utrechtse hoogleraar H. von der Dunk, is in de eerste plaats bestemd voor geschiede, nisleraren. (Een ministerie dat een verzoek om subsidie kreeg, vond overigens dat het zinniger was om deze leraren een televisiecursus over de Tachtigjarige oorlog voor te zetten). De samenstellers zitten echter te hopen dat niet alleen geschiedenisleraren ktfken. Frans Nieuwenhof: „Het heeft geen zin dergelyke uitzendingen voor grote groepen mensen te maken als je denkt dat je hun mening kunt veranderen. Je kunt hoogstens hopen dat mensen bereid zijn hun eigen vooroordeel iets af te zwakken”. De Duitse minstreel Dieter Süverkrüp zingt een lied waarin hij een communist typeert: „Hij wast zich niet graag en kijkt in de spiegel met een Mongolen-gezicht; hij poetst zijn tanden met vieux en zijn ontbijt bestaat alleen uit een glas wodka". DS’70 en VVD niet bij protest tegen Vietnam-bombardementen. Frans Nieuwenhof (hij studeerde politieke wetenschap pen) is de redacteur van een Teleac-cursus over de koude oorlog. In twaalf lessen wordt de kijker uitgelegd hoe het kon gebeuren dat Oost en West na de tweede wereldoorlog pal tegenover elkaar kwamen te staan. De koude oorlog is in Nederland nu enigszins geluwd: De Communistische ten ver- Voor een onbekend aantal Nederlanders leeft echter de in de koude oorlog bloeiende angst voor communisten nog steeds. In kerken wordt minder veelvuldig gebeden voor de be kering van Rusland, schaatsenrijdsters laten in interviews weten dat met schaatsende Russinnen eigenlijk best te oraten valt en het Groninger bedrijf n.v. Gremi importeert auto’s uit de Sovjet-Unie; wel sudderde de koude oorlog nog voort In het besluit van de politieke partijen DS’70 en WD om niet mee te doen aan de Nationale Vietnamdemon- stratie in Utrecht omdat die te anti-Amerikaans en pro- communistisch was. Partij Nederland heeft zendtijd gekregen, maar het commu nistische blad De Waarheid wordt voor de verzending nog wel zo opgevouwen dat je niet kunt zien dat het De Waar heid is. zodat de abonnee er in de buurt niet op kan worden aangekeken. Dat helpt overigens weinig als je weet dat De Waarheid het enige dagblad is dat binnenstebuiten wordt gevouwen. nist in Peyton Place: je afsluiten voor bepaalde problemen, omdat ze niet pas sen in je wereldbeeld”. Soldaten bij terugkeer na politionele acties in Indonesië. Motieven verdoezeld. Frans Nieuwenhof: „Zeker, maar ik vind het goed dat deze partijen duidelijk hun mening naar voren brengen. Omdat ik in m’n omgeving merk dat die politie ke stellingname leeft onder de bevol king. En als de politieke partijen de bevolking vertegenwoordigen, is het goed dat je er zo mee geconfronteerd wordt dat een deel van de Nederlanders volke renmoord goedkeurt op grond van het feit dat het plaats vindt op communis ten. Want als de communisten winnen, staan ze bij ons voor de deur en worden onze belangen geschaad. Door dit puur eigen belang wordt de mens zijn wolf”. dorpjes rond de vliegbasis Leeuwarden oprecht bang. Nu kwamen de Russen, die altijd al zouden komen. Frans Nieuwenhof: „Je kunt zeggen, dat Peyton Place de neerslag is van hoe de samenleving er in een klein Ameri kaans stadje uit ziet. Daar is het woord „communist” nog nooit gevallen. In die serie zie je ook zelden een arbeider in beeld. Het is het ideaal-beeld van de middenklasse, die het bestaan van Por- toricanen die in krotten wonen, ontkent. Maar ze hebben ook hun problemen: mag je voor het huwelijk met elkaar naar bed gaan, mag een ongetrouwde arts een gescheiden vrouw ten huwelijk vragen? Nixon (rechts) gaf Brezjnev Cadillac cadeau. Is volgens u de weigering van de WD en DS’70 om aan een nationale Vietnam- demonstratie mee te doen een teken dat de koude oorlog daar nog aan de gang is? „Dat verwijt ik die partijen en ik signaleer het met een zeker cynisme. Vóór de oorlog wisten we wat in Nazi- Duitsland gebeurde. Als vluchtende jo den bij onze poorten aanklopten, konden we het niet met het christelijk geweten overeenstemmen ze terug te sturen”. Daar in Peyton Place, duurt daar de koude oorlog nog voort? „Het wordt wat anders als je vanuit die mening gaat stemmen”. 0 ANWB e auto's In een hoek van de kamer is intussen enig rumoer ontstaan, want de televisie is aangezet met het oog op de jongste ontwikkelingen in Peyton Place. „Als in Peyton Place een communist zou wonen, zou die volkomen genegeerd worden, hij zou nergens onderwerp van gesprek zijn. Want zo’n man confron teert je met het feit dat de maatschappij niet alleen bestaat uit een middenklas se”. „Een ander voorbeeld: in Oost-Berlijn kwam ik in gesprek met een dame van lichte zeden. Zij zei dat prostitutie in Oost-Berlijn niet bestaat. Ik heb er later met een partijman over gesproken en die zei: in een socialistische samenleving daar vind je geen burgerlijke decanden- tie. Dat is hetzelfde als met de commu- „Waarom maak je nou zo'n televisie programma? Ik dacht dat je dat toch ook doet met de achterliggende gedach te, dat je er aan wilt werken om meer begrip te kweken in de hoop dat mensen wat minder zwart-wit denken. Ook hoop je de geschiedenisleraren te bereiken, want die kunnen de continuïteit in het zwart-wit denken doorbreken. De zeker heid dat die bedoeling overkomt heb je niet. We hebben bewust geprobeerd de beide standpunten, Oost en West, weer te geven. Dat betekent niet dat je neu traal bent, het betekent wel dat je beide argumentaties tot zijn recht laat ko men”. Frans Nieuwenhof: „Het is kennelijk zo dat zo iemand wel dagelijks gecon fronteerd wordt met berichten over massamoord in Vietnam, maar dat niet als zodanig erkent omdat degenen, die vermoord worden vogelvrij zijn ver klaard een etiket is opgeplakt. In de Tweede Wereldoorlog waren joden vo gelvrij, dus kon je ze vergassen; nu gaat het om Vietnamese spleetogen, die je ook te barste kunt bombarderen”. Niet het vaagste voorbeeld van een vooroordeel jegens alles wat communist of Rus is en daarover gaat dit inter view met de eigenaar van de grammofoonplaat van Dieter Süverkrüp, drs. Frans Nieuwenhof. Hij woont in het noord oosten van Friesland vlak bij de gedempte Lauwerszee in het dorpje Lioessens. Ter oriëntatie: Lioessens ligt in de buurt van Morra, Paessens en Moddergat in een uitge storven gebied waar Friesland vrijwel ongemerkt in het wad overgaat. In de tweede aflevering van de cursus over de koude oorlog, die afgelopen zondag werd uitgezonden, kwam een be richt voor uit het Friesch Dagblad dat in Rusland een standbeeld voor Judas, de verrader van Jezus was opgericht. Denkt u dat vandaag de dag nog veel mensen denken dat de anti-christ uit het Oosten komt? Ik heb nog één punt: bij zijn bezoek aan Moskou heeft Nixon aan Bresnjev een grote Cadillac cadeau gedaan. Kunt u me nou uitleggen waarom ik zo ver rast was te horen dat die Bresnjev al een hele verzameling dure buitenlandse auto’s heeft? We bouwden het kamp Westerbork voor ze, daar stopten we ze in, de Duitser hebben het kamp later in dank baarheid overgenomen. Maar als land hebben we niet geprotesteerd tegen Duitsland, een paar linkse partijen uit gezonderd. De vraag is: hoeveel schuld heb je dan aan wat er in Duitsland gebeurde? Hoeveel schuld heb je nu als je niet tegen Vietnam protesteert. Moei lijk te beantwoorden, maar je hebt in ieder geval schuld, omdat je een elite op het ministerie van buitenlandse zaken het gevoel geeft dat er nog een fatsoens- grond is om niet te protesteren”. Frans Nieuwenhof: „Ja, dat is nog steeds reëel en niet alleen in dorpen als Staphorst. Je merkt het aan de opkomst van de Evangelische Omroep, aan de radikalisering van de traditionele chris tenen die het niet langer pikken, dat hun eigen ideëen ter discussie worden gesteld. Het communisme is altijd be schouwd als de beweging die primair gericht was tegen de godsdienst, tegen God. In bepaalde programma’s van de EO zie je de angst dat de communisten het geloof komen afpakken”. van de samenleving met de voeten zou den treden. In de Russen hebben veel mensen al hun angst en onzekerheid ge projecteerd. Hoe verder een cultuur weg ligt, hoe makkelijker je tót vaste beel den komt. Vroeger was de paus ook heilig, hij was ver weg en je zag hem niet. Nu hij op de televisie komt, wordt het moeilijker om hem als heilige man te plaatsen”. een wat mystieke vraag. Maar ik zou graag bij de bespreking zijn geweest waarop Stalin en Churchill Europa verdeelden. Dan zou ik in dat zelfde oktober 1944 terug willen keren naar Nederland en aan een bonafide politicus in bezet gebied willen vertellen hoe de zaak al was opgedeeld. Ik zou zijn reactie willen registreren. Ik weet het niet, maar ik heb het gevoel dat het een stuk ontzetting zou zijn. Je zit in de situatie dat je hopeloos onderdrukt wordt, je hebt alle goede verwachtingen o,ver de geallieerden en dan ineens hoor je met welk een cynisme de zaak al verdeeld is. Dat moest toen voor een ‘ijdgenoot nauwelijks te begrijpen zijn”. Toen een Russisch vliegtuig noorden van de Wadden-eilanden scheen, werden vooral oudere mensen in In de Sovjet-Unie zijn ook geweldige verschillen in klassen, geen enkele sa menleving kan kennelijk zonder uitzon deringsposities, ik geloof ook niet dat dat nodig is. Maar daar mag je niet de Hij pakt een ingezonden stuk uit de Nieuwe Dokkumer Courant, dat de schrijver als inleiding heeft meegegeven: „Het komt mij onbegrijpelijk voor dat je tegenwoordig om nog voor vol te wor den aangezien en als Nederlander se rieus te worden genomen, een diep ge wortelde afkeer van Amerikanen moet hebben. Het schijnt dat wie niet roept: „Nixon moordenaar” wel een zielige sul moet zijn. Ik vraag me af waar al die afkeer van die Amerikanen vandaan komt”. Frans Nieuwenhof: „Die panische angst zit er nog helemaal in. Ik kan het niet helemaal bewijzen, maar ik heb wel de indruk dat het negatieve beeld van de Duitser na de oorlog automatisch op de Russen is overgegaan. Altijd zijn de Sovjets beschouwd als hoogst onchriste lijke revolutionairen, die alle belangen Je zou vreemd opkijken als het dag blad De Telegraaf morgenvroeg onthuld» dat Marcus Bakker vijf auto’s heeft. Frans Nieuwenhof: „Het is het oude probleem, je maakt mensen niet tot automaten, je kunt een aantal behoeftes niet uitsluiten op grond van een ideolo gie”. „Maar waarom kan koningin Juliana niet in een oude rok op de fiets zitten met twee bossen prei, op weg naar het hof. Waarom mag in Amerika een sena tor niet homofiel zijn? Waarom Bresn jev niet als een oude kleptomaan auto's verzamelen? Waarom moest iemand als Profumo aftreden omdat hij achter de meiden aanrende? W’aarom wil Wiegel steeds meer op een oud mannetje lijken? Het is het hele Barend Servet-probleem: omdat het zo hoort”. conclusie uit trekken dat het geen goede socialistische staat is. Je zou wel be zwaar tegen die auto’s kunnen maken als ze ten koste gingen van de schat kist”. „Maar dat denkt zo’n man niet alleen, hij denkt ook: de Amerikanen hebben ons bevrijd, de Amerikanen willen zor gen dat het met onze privé-bedrijven goed gaat, de Amerikanen willen er voor zorgen dat onze godsdienst kan groeien en bloeien, welaan dus, de Amerikanen kunnen geen fouten maken”. „Iemand zegt dan tegen je: u doet zo negatief over de Amerikanen, maar de Russen dan in Tsjecho-Slowakije? Ja, daar was ook sprake van machtsmis bruik, maar op een heel andere schaal dan in Vietnam. Daar wilde ook een grote staat de macht uitoefenen over een kleinere staat, maar de wijze waar op dat gedaan werd, was een stukkie anders”. Op dit soort vaststaande meningen, heeft daar de koude oorlog ook op gedreven? Frans Nieuwenhof: „Tuurlijk, iedereen heeft een aantal vooroordelen om de werkelijkheid overzichtelijk te maken”. „Daar is op zich ook nog niks tegen. Het vervelende is echter dat een inde ling als: de Russen zijn zo gevaarlijk en wij zijn zo vrij, leidt tot gevaarlijke politieke consequenties”. „Als ik zeg: en dit en dat, maar intussen kijk ik met een glas bier in de hand naar koeien, dan is er niks aan de hand”. Na enig peinzen: „En nou ben je op de televisie bezig te proberen mensen bewust te maken. Maar misschien willen ze dat wel helemaal niet. Ze worden zo overstelpt met informatie. Ik kan me voorstellen dat als je een hele dag in de fabriek hebt gestaan, en er komt dan een programma over de koude oorlog op de televisie, dat je dan liever Gert en Hermien hebt. Maar daarom heeft het ook zolang geduurd voordat zoveel men sen voor Vietnam de straat op zijn gegaan”. Als je nou om zo’n programma samen te stellen in beide kampen, Oost en West, hebt rondgelopen, hoe ga je dan denken over het hele theater dat de koude oorlog van beide kanten geweest is? Frans Nieuwenhof: „Tuurlijk is het een theater. Je zou geneigd zijn, te veronderstellen, dat mensen redelijk ?ijn, gevoel hebben voor de situatie van een ander. Nou, da’s niet waar. Je wordt ook geconfronteerd met de manier waarop bepaalde beslissingen later voor het volk vertaald zijn. Hoe mensen recht op en neer belazerd zijn. Ik heb steeds meer het idee gekregen dat burgers niet kritisch genoeg kunnen staan tegenover hun machthebbers”. Frans Nieuwenhof: „Ik neem aan dat er geen bezwaar tegen is dat Nixon een Cadillac geeft. Maar het verstand gaat knarsen als die Cadillac bestemd is voor de eerste secretaris van de communisti sche partij van de Sovjet-Unie. Dat rijmt niet met het idee dat zo’n man een zekere soberheid heeft, gebukt gaat on der de diepzinnige ideologische proble men. En dan blijkt die vent een verza meling te hebben van hartstikke dure, imperialistische auto’s. Maar ja, wat Zeus is gegeven, is de koe niet gegeven. „Kijk bijvoorbeeld es naar onze poli tiek met betrekking tot Nederlands-ln dië. Welke geweldige moeite hebben po litici niet gedaan om de motieven die geleid hebben tot de politionele acties, ik zou haast zeggen, te verdoezelen. Dat geldt net zo goed voor heel Europa: politici willen niet geconfronteerd wor den met fouten die ze gemaakt hebben”. „Na de oorlog kreeg de communisti sche partij vanwege haar verzetsrol plotseling een grote aanhang. Een tijdje later gold de vraag: moeten wij, drukt volk, in Indië orde op zaken gaan stellen? Eén partij zei: nee, de CPN, en loor daarmee 60 procent van zijn aan hang. Wat nu van betekenis is voor iemand die zich met de koude oorlog bezig houdt, is de vraag: hoe kon de CPN binnen enkele jaren verschrompe len tot een partijtje alom gehate men sen?” Komt u als historicus wel es een gebeurtenis tegen waarvan u denkt: hier had ik eigenlijk zelf bij moeten zijn? Frans Nieuwenhof: „Moeilijk, het is ..T ■Ib. ’’"Mm» T J g ‘Ss e x -C jk of ig

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13