Geheim dood van Jan Masarijk Vijfentwintig jaar geleden van rode machtsgreep in Praag ff ?.1:. werd nooit onthuld Na Jan Masarijk Jan Palach WONDERLIJK BOEK VAN TSJECH PA VEL KOHOUT Leraar zet samenleving op zijn kop <1 ar* r L v i ZATERDAG 10 MAART 1973 15 Erbij 1 Het jaar 1948 Bevrijding De ondergang >:<T T J- i In de vroege morgen van 10 maart 1948, dus nu 25 jaar geleden, werd op het binnenhof van het Czer- nin-paleis te Praag, waarin het ministerie van Buiten landse Zaken was gevestigd, het ontzielde lichaam ge vonden van de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken Jan Masarijk. Hij was de 62-jarige zoon van Thomas Masarijk die in 1937 was overleden en aan wie zijn dankbare volk de erenaam De Bevrijder had gegeven. De officiële lezing was dat Jan Masarijk zelf moord had gepleegd door uit het raam van zijn werk kamer te springen, maar weldra deed ook het gerucht de ronde dat hij door politieke tegenstanders uit het venster was gegooid. Moord of zelfmoord? Waarschijn lijk zullen wij het nooit met zekerheid weten. Het is mogelijk dat Masarijk zo teleurgesteld en ontgoocheld was door de gebeurtenissen die de vorige maand, dus in februari 1948, in zijn vaderland hadden plaatsge grepen, dat hij een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Maar er is ook allerlei te zeggen voor de opvatting dat de communisten een gevaarlijke tegenstander uit de weg hebben geruimd. Voor een goed begrip van de gebeurtenissen is een stukje geschiedenis noodzakelijk. I Thomas Masaryk Jaren der bezetting Ml J t rausttw sifiWAöjs’ a«nrnö9) FWVVVXASVWWWVWVWV'WVVW^ ^^.«tfVVVWVVWVVVVVVWVVVVVWVVVWWVVVW^^ b’ I p JAN MASARIJK de putsch moest DR. P. H. SCHRÖDER THEO BRAAF I THOMAS MASARIJK •4 Zo werd Tsjecho-Slowakije in 1938-1939 opgedeeld. beide regeringsleiders noemden „de ge sloten overeenkomst (waarbij Tsjecho- Slowakije werd verdeeld) als symbolisch voor de wens van onze beide volkeren nooit meer oorlog met elkaar te voeren.” Aanvankelijk weigerde Benesj, maar toen een algemene staking volgde en de gewapende arbeiders, demonstrerend te gen een'fascistische staatsgreep de stra tegisch belangrijke punten van Praag bezetten, gaf hij toe. De nieuwe regering bestond uit communisten, één sociaal democraat en de partijloze Jan Masarijk. Wat hem bewogen heeft deze benoe ming te aanvaarden, blijft duister. De datum was 25 februari. Zijn dood op 10 maart, veertien dagen later dus, weet de nieuwe regering aan de kritiek die het reactionaire buitenland op hem had uit geoefend, juist omdat hij een post in de regering Gottwald had aanvaard. Mis schien had zij nog gelijk ook, wie zal het zeggen? g k De schuwe en verlegen zoon van een overleden hoofdconducteur, toch leraar geworden, wordt het middelpunt van een wereldschokkende affaire die de hoog ste Tsjechische autoriteiten i n een zeke re wanhoop bezighoudt. Zijn moeder kan eindelijk trots op hem zijn. Het begint met ’n gebelgde collega natuurkunde, die huilend, psychisch in de afgrond, zijn geloof belijdt in Newton, de grootste geleerde van het tweede milennium, die de wet van de aantrekkingskracht for- De massa’s gaan de straat op, de jeugd proclameert vrijwel de revolutie, de ou dere burgers blijven het regime trouw n r e te )e in id ze et ie et g n ;ekt ac- van )ot- zo de met en met zeer interessante stukken aange vuld”. nd- tie- ge- ort, ge- or- ssie De :en, oei- i te ao- leit ha- ;ese alle ;en, het .as- igs. nd. aan idse tge- in ime lité) >nt- ige- gen gen om de ite- leid ICU- iren ito- een de ;me ■de- fui- 'tu- 'eel ■tu- a’s, ien rel- eg- u a, ius iet Tl- ite :e- ïid ie- jn, lts en en iet de ht an ?n ■el an in at de ie er is e- Jij e- p- let 30 50- ili- ite we Tegen het einde van 1944 drongen de Sovjettroepen het oosten van Slowakije binnen; in april 1945 bezetten zij Brno, waar Thomas Masarijk als jongen het gymnasium had bezocht. De troepen van het Westen wachtten af, want bij ver drag van 1943 was de bevrijding van Tsjecho-Slowakije aan de Russen over gelaten. Op 5 mei 1945, op onze bevrij- dingdag dus, brak in Praag een geweldi ge volksopstand uit en de bevolking, die van de afspraak tussen Benesj en Stalin natuurlijk niet op de hoogte was, ver wachtte hulp van de Amerikanen. Toen die uitbleef voelden de inwoners van Praag zich afschuwelijk in de steek gelaten en bejubelden met des te meer enthousiasme de Russische tanks die op 9 mei de stad binnenrukten. De verwij dering tussen het Westen en Tsjecho- Slowakije, reeds ingezet door het ver raad van München, werd nu steeds groter. Zo werd de basis gelegd voor Tsjecho-Slowakije als communistische staat, een staat dus die om maar één voorbeeld te noemen de aangeboden Marshall-hulp weigerde. Stalin leidde persoonlijk de onderhandelingen daaro ver met Gottwald en Jan Masaryk ver klaarde daarbij: Ieder die zich met deze actie inlaat wordt door de Sovjet-Unie beschouwd als betrokkene bij een tegen de Sovjet-Unie gerichte actie. Duitstaligen. Men spreekt van 250.000 slachtoffers. Wie geluk had vluchtte over de grens naar Duitsland. Zo is het minderheidsprobleem vrijwel opgelost. muteerde. Men ziet de bodem onder het natuuricunde-onderwijs wegzinken. De districtsraad vermoedt in al zijn onbe holpenheid achter Juraceks optreden po litieke achtergronden en maakt van de gelegenheid gebruik interne vetes uit te vechten. Belachelijke toespraken - het regime wordt niet gespaard en in zijn opgeblazenheid te kijk gesteld - worden géhouden door verscheidene „kamera den” en de zaak „Dwaallicht” dringt zelfs tot het kabinet door. De één gelooft de overwinning van de gravitatiewetten en wil doodzwijgen, de ander gelooft niet en wil ook niet gelo ven in wat zich telkens heriialen gaat: de potentie van Juracek op te stijgen en zich op het plafond te nestelen, eerst in Vreugde in München, vreugde in Pa rijs, vreugde in Londen, waar Chamber- lain uitriep: Peace for our time! Rouw in Praag, maar ook in de Tsjechische ambassade te Londen, waar d e gezant Jan Masaryk zwijgend de berichten in ontvangst nam. Hij wist dat zijn vader land, nu reeds aan drie zijden verminkt, weldra geheel te gronde zou gaan. En inderdaad: op 15 maart 1939 trokken ee Duitse troepen Bohemen en Moravië binnen. Op diezelfde dag deed Hitter zijn intocht in Praag. En nog grepen Enge land en Frankrijk niet in. In 1968, twintig jaar na de verhaalde gebeurtenissen, scheen de verbinding hersteld te zulten worden. De orthodoxe marxist Novotny werd vervangen door de gematigde Doebsjek. Daarmee volgde Tsjecho-Slowakije de koers van Tito in Joego-Slavië, waarvoor ook Roemenië belangstelling had. Maar op 21 augustus van dat jaar greep de Sovjet-Unie opnieuw, ditmaal met troepen en tanks, in, bevreesd als zij was dat in de verdedigingslinie der landen van het Warschau-pact een zwakke plek, wellicht zelfs een gat zou ontstaan. De geschiedenis van 1948 herhaalde zich tot in bijzonderheden. Opnieuw was het een Jan, ditmaal Jan Palach, wiens dood het symbool werd van de stervende vrijheid. De uitvaart van Jan Masarijk gaf de bevolking van Praag gelegenheid tot een grootse demonstratie. Honderden kran sen omringden de baar in het Czernin- paleis waarlangs meër dan een half miljoen mensen defileerden. De nationa le vlag dekte de kist. De begrafenis vond plaats in het dorp Lany, waar ook zijn vader ter aarde besteld was. Tsjecho- Slowakije werd een communistische staat. De brug tussen Oost en West 1« opgeblazen, zei vader Drees. dig. Naast de Reconstructies vindt men in bonte afwisseling bijeengebracht pro tocollen van zittingen, toespraken, resolu ties, brieven, nota’s, interviews, commu niqués, circulaires, pamfletten, een ex pertise, commentaar, vonnis, memoran dum, enz., reakties en gevolgen van wat op de 4de maart een aanvang nam kortom wat men zich bij een Witboek - of is het eerder een Zwartboek?- voor stelt, voor een roman een betrekkelijk ongebruikelijk procédé. zijn kamer, dan op een toilet, in een zaal vol toeschouwers in de gevangenis, in de psychiatrische inrichting. Men ver andert geregeld van tactiek: hoewel er talloze gronden zijn en de meest uiteenlo pende wetsartikelenom Juracek te kun nen veroordelen, acht men het toch verstandiger hem vrij te spreken en hem -aan het eind van het boek- in een psychiatrische inrichting te doen belan den. Toen de republiek bevrijd was volgde helaas wat wij in Nederland bijltjesdag noemden. De eeuwenlang door Duitsers onderdrukte Tsjechen hebben, zonder dat de regering bij machte was in te grijpen, zowel in Praag als in Sudeten- land moordpartijen aangericht onder de ven aan de kwestie te wijden. Van alle gezagdragers maakt zich een zelfde angst voor het onbekende meester. Men tradht Juracek in te palmen, hij zal zijn beweringen publiekelijk herroe pen, een toespraak opgesteld door de directeur van de Pedagogische Academie voorlezen, terwijl een stevig op de sok kel staand - want men kan tóch nooit weten!- gedenkteken voor de grote Newton moet worden opgericht. Na een ongehoorde stortregen komen de bur gers, gekleed in zwemkledij, een merk waardige in badhanddoeken gehulde duizendkoppige menigte, onder applaus en gefluit van ongetwijfeld extreme groepjes de herroeping van Juracek aan horen. Doch nog vóór hij het eerste Tsjecho-Slowakije dankt zijn ontstaan als zelfstandige staat aan het uiteenval len van de Habsburgse dubbelmonarchie in 1918, bij het einde van de eerste wereldoorlog. Eeuwenlang waren de Tsjechen en Slowaken onderdanen ge weest van de Oostenrijkse keizers, die ook regeerden over Hongarije, over Bos nië en Herzegowina en over de Povlakte. Een wonderlijk allegaartje van volken en nationaliteiten die sinds 1848 werden geregeerd door keizer Frans Jozef. Na de woelingen van dat jaar was hij als 18- jarige zijn onbetekenende voorganger Ferdinand opgevolgd en 68 jaar lang heeft hij Oostenrijk-Hongarije bestuurd. Gelukkig heeft hij de ineenstorting in 1918 niet meer beleefd, maar dat is dan ook zowat de enige ramp waarvoor hij gespaard is gebleven. Zijn regering im mers kenmerkte zich door tragische ge beurtenissen in zijn familie: zijn vrouw Elisabeth werd door een anarchist ver moord; zijn broer Maximiliaan werd in Mexico gefusilleerd; zijn schoonzuster Charlotte van België werd krankzinnig; zijn zoon Rudolf pleegde zelfmoord; zijn neef en opvolger Frans Ferdinand werd in 1914 in Serajewo neergeschoten. De eerste wereldoorlog brak uit en in 1918 moesten de centrale mogendheden capi tuleren. De Ostenrijkse-Hongaarse dub belmonarchie viel uiteen in vier repu blieken: de Oostenrijkse, de Hongaarse, de Joegoslavische en de Tsjechoslowaak- te. In de laatste zou de familie Masaryk ten belangrijke rol speten. woord gelezen heeft, wordt hij onwel, sluit de ogen, mobiliseert al zijn kdach- ten, ademt in en uit, stelt tot zijn vreugde vast dat het alweer voor bij is, dat hij weer fit is en dat hij de plaats op de vaste bodem definitief heeft terug veroverd. En dan: „hij opende zijn ogen en zijn mond om te beginnen, maar tot zijn verbijstering zag hij zijn publiek, kameraad Habl, de hete feestzaal, op de kop staan, want hij stond hoog boven de tafel van de voorzitter op het beschil derde glazen dak en „toen klonk de eerste plotselinge schreeuw, en daarna was de gehele feestzaal vervuld van een oorverdovend applaus en gefluit, de lin kerzijde floot en de rechter- applaudis seerde, terwijl degene die last van duizeligheid hadden, flauwvielen of de gangen op vluchten, er klonken twee schoten.” uitbrak, wist hij dat zijn einddoel een zelfstandig Tsjecholslowaakse staat was en dat hij dus aan de zijde der geallieer de mogendheden moest staan. Hij week uit naar Londen en richtte in 1915 met Benesj een comité van actie op dat in de entente-landen propaganda maakte voor de nationale zaak. In 1918 werd een voorlopige regering van, een te vor men Tsjecho-Slowakije door de geallie erden erkend en op 14 november deed Masaryk zijn glorieuze intocht in Praag. Hij werd gekozen tot eerste president van de nieuwe republiek, een democratie volgens Westers model. De moeilijkhe den tussen de verschillende nationalitei ten in de jonge staat waren vete en de politieke tegenstellingen spitsten zich toe toen de communistische partij de tweede in grootte werd. Masaryk is er tot 1935, het jaar waarin hij 85 werd en aftrad, redelijk in geslaagd al deze groeperingen te verzoenen. Toen hij in 1937 overleed, was Hitter al nijkskanselier. Hitter wilde natuurlijk Tsjecho-Slo wakije liquideren en hij deed dat door te insinueren dat de Duitse minderheid in dat land werd inderdrukt. Engeland was niet gereed voor een oorlog; Frank rijk, dat met Tsjecho-Slowakije een ver drag had gesloten, liet zijn bondgenoot in de steek. De eisen die Hitter stelde, eerst in Berchtesgaden, later in Bad Godesberg, werden steeds hoger. Niet alleen zouden de Sudetenduitsers „heiin in» Reich” komen, maar ook zou de jonge republiek aan Polen en aan Hon garije delen moeten afstaan. Op 29 sep tember 1938 werd te München de over eenkomst getekend waarbij Cshmberlaln en Hitler verklaarden „eendrachtig te er kennen dat de kwestie der Duits-Engelse betrekkingen van het grootste belang voor de belde landen en Europa is.” De In een dertiental zogenaamde Re constructies wordt het teven van Jura cek, na zijn overwinning op de gravita tie beschreven, in lange zinnen, nuchter, zakelijk, misschien bij hardoplezen nog boeiender, in al zijn feitelijke bitterheid met zeer veel humor, steeds verrassend de draak stekend met gewichtigdoende gezagsdragers. De noodzaak van het vreemd zetten van de tekst, bijv. „Van daag def” op de ene regel en „initief in zijn armen terugkeerde” op de volgende, ontgaat mij, want hoewel erdoor een zekere spanning wordt opgeroepen, heeft het boek deze manoeuvre allerminst no- ministers af, de communisten bleven in functie en Gott wald eiste op een massabetoging een regering van uitsluitend partijgenoten. Thomas Masaryk was in 1850 geboren als zoon van een Slowaakse koetsier die op een keizerlijk landgoed diende en een Tsjechische dienstbode. Thomas was dus ten kind van proletariërs; eigenlijk zou men hen een slavenkind kunnen noe men, want al was in 1849 in Oostenrijk- Hongarije de slavernij officieel afge- achaft, zijn vader was toch robot, horige, gebleven, zodat hij bijvoorbeeld niet vrij was in de keuze van zijn woonplaats. Natuurlijk kreeg Thomas aanvankelijk slecht onderwijs, want de regering in Wenen voelde niets voor de ontwikke ling der vete nationaliteiten onder haar scepter. Zijn onderwijzer, een vroegere slaaf, was ook nog koster en begrafenis ondernemer en Thomas was bij hem weldra uitgeleerd. Toch was hij toen zover dat hij zijn vader kon teren schrijven. De dorpspas toor en zijn moeder zorgden ervoor dat hij nog twee jaar middelbaar onderwijs kreeg. Daarna kwam hij in dienst van ten slotenmaker en een smid, kortom het teven van een arbeidersjongen. In zijn vrije tijd gaf hij les aan kinderen en studeerde. Een gelukkig toeval btacht hem op het gymnasium in Brno, waar zijn nationale Tsjechische gevoelens tot ontwikkeling kwamen. Zijn bewondering voor het verleden, de tradities en de cultuur van zijn volk was zó groot en hij wist die zó slecht te verbergen dat hij van school gejaagd werd. Zo kwam hij In Wenen terecht, waar de vader van een van zijn teer lingen hem protegeerde. Toen rees zijn ster snel. Via een accademisch gym nasium bereikte hij de universiteit waar hij klassieke talen en wijsbegeerte stu deerde. In de jaren die volgden op de afkon diging van het dogma der pauselijke onfeilbaarheid maakte hij zich los van de katholieke kerk en verdiepte zich in de toen geheel nieuwe wetenschap der sociologie. Zijn boek „Over de zelf moord” wekte zowel bewondering als afschuw, maar in 1881 werd Thomas Masaryk toch benoemd tot hoogleraar der universiteit van Praag. Weldra werd hij ook gekozen in het Huis van Afge vaardigden en zo teerde hij de practi- sche politiek kennen. Hij trad op als pleitbezorger voor de door de monarchie onderdrukte minderheden in het eigen land, maar eok voor de Bosniërs, de Herzegowinen en de Kroaten. Toen in 1914 de eerste wereldoorlog Het ministerie van het schoolwezen wijst op de rampzalige invloed op de jeugd, in het bijzonder op de studenten, „die zonder dat al genoeg moeilijkheden veroorzaken” en adviseert naast vervol ging een uitgebreide voorlichtingscam pagne, want het volk moet rustig gehou den worden. De Academie van Weten schappen analyseert nog eens de materi alistische wereldbeschouwing en houdt de burgers de fundamentele feiten uit de fysica voor. Ja, zelfs de bisschoppen verwaardigen zich een herderlijk schrij- en stellen hun vertrouwen in de oude rottingen, een afranseling, dat zal hel pen. Twee experts-fysici raken in con flict, omdat de één -later uiïgerangeerd- het experiment vertrouwt, het omhoog zweven van Jurgcek door vete nauw keurige metingen ziet bevestigd, terwijl de ander als theoreticus en dogmaticurf niet wil horen van Juraceks overwin ning op de natuur. In een spychiatrische inrichting in Zuid-Bohemen slijt Juracek tenslotte zijn dagen, bijna vermoord door de di- recttur met zijn volledig chemothera- peutisch arsenaal. Doch ook deze di- derd. Een in het buitenland vertoevend Tsjechisch psychiater zoekt de oplossing in hypnose, doch zet uiteindelijk zelf zijn eerste drie schreden tegen de muur. Een seniele teerling van Freud kan even min redding brengen. Tegen het eind van het boek weet de schrijver zelf mijns inziens ook nauwelijks raad met de geschiedenis, het slot is voor mij een anti-climax. Juracek was zijn tijd -zo blijkt- ver vooruit, want in eindeloze strijd van de wereldwetenitfnppen is het zonder hulpmiddelen op het plafond gaan staan in het derde millennium niets wonderlijks meer. In het voorwoord wijst Pavel Kohout tegelijkertijd de verdenking van de hand, dat dit „Witboek” een politiek boek is en dat het géén politiek boek is. Het is kort en goed gewoon een in Praag geschreven boek. Wat in Praag gebeurd is en nog gebeurt, laat zich raden. Hij beveelt zijn boek uitsluitend aan aan lezers met gevoel voor humor. De autoriteiten blijken in het boek hu morloos te zijn, vandaar dat deze zotte geschiedenis door-en-door politiek over komt. Alleen vrees ik dat de autoriteiten in het Westen minstens even humorloos, even angstig, even keihard, "ven sluw zouden reageren als hun heilige natuur wetten werden overschreden. Een speci men van opgelegd anti-communisme is deze vermakelijke en tegelijkertijd dood ernstige historie daarom niet. Ook ons wordt de spiegel voorgehouden. Stalin had dus bereikt dat Tsjecho- Slowakije zou behoren tot de Russische invloedssfeer. In 1946 behaalde de com munisten 38 pct. van de stemmen en toen het volgende jaar de oogst mislukte en premier Gottwald grote graanleve- ranties uit de Sovjet-Unie kreeg tegen lage prijs, steeg hun invloed nog. De drie burgerlijke partijen, bevreesd dat het land geheel in communistische han den zou komen, forceerden toen, in fe bruari 1948, een regeringscrisis. Die crisis brak uit op 20 februari over een wenig betekenende zaak: de benoeming van acht communistische politiechefs. Merk waardige coïncidentie: op 19 februari was op het vliegveld van Praag de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Zorin geland. Men zegt dat hij een bevel uit Moskou bij zich had dat beginnen. In ieder geval traden alle niet-communistische centratiekampen te sturen. Een verhe vigd Putte en een symbool van de Duit se terreur. Vele Tsjechen en Slowaken waren al in 1938 en ’39 naar Sovjet- Rusland uitgeweken. Zowel politiek als militair werden zij daar getraind voor de bevrijding van hun land door de communist Gottwald en de partijlo ze generaal Svoboda. In de volgende jaren heeft Tsjecho- Slowakije alles geleden wat een door nazi-Duitsland bezet gebied maar lijden kan. Er was een schaars en moeizaam contact met de reeds in 1939 in Londen gevornide regering in ballingschap onder Benesj. De regering besloot in 1942 dat in Engeland opgeleide Tsjechische para chutisten de gehate Reichsprotektor en Gestapo-officier Heydrich zouden liqui deren. Hun opzet slaagde, Heydrich overleed aan zijn verwondingen, maar de verzetsstrijders werden ontdekt en sneuvelden alten in de strijd tegen de Duitse troepen. Hun lijken werden geï dentificeerd en toen bleek dat een hun ner uit het plaatsje Lidice afkomstig was, gaf Hitler bevel dat dorp met de grond gelijk te maken, de mannen en de jongens boven 15 jaar neer te schieten en de vrouwen en kinderen naar con- Dat het regime in Tsjecho-Slowakije de toneelstukken en prozawerken van de thans 44-jarige Pavel Kohout, één van de inspiratoren van de „Praagse lente”, verboden heeft, is voor wie zijn „Wit boek” gelezen heeft, zeker niet onbegrij pelijk. De vlijmscherpe aanval op de van echte humor gespeende kleinburger lijkheid en het optekenen van de radelo ze angst voor wat verrassend buiten het cliché-patroon van alledag valt, zijn méér dan het halve woord dat de goede verstaander nodig heeft. Schijnbaar ar geloos, een ongelooflijke en ongeloof waardige historie opdienend, is het merk waardige en boetende „Witboek”, dat hij schreef en dat vertaald door J.W.M. Liefrink als Gemini Literaire Paperback, een Belgische serie, het licht zag, in feite een frontale aanval op autoriteitsgeloof en op autoriteiten. Nauwelijks op de hoogte van literatuur achter het Ijzeren Gordijn, las ik dit boek in één adem uit, fris als het is van stijl, een verademing bijna tussen de overbekende thema’s van sex. uitzichtsloosheid en overtrokken cultuurpessimisme in de Westerse litera tuur. Hoe reageert de dagelijkse omge ving, hoe voelen de bestuurders-kamera- den zich bedreigd als blijkt dat op de morgen van de 4de maart 19.een tot dan toe onbekende leraar zich fysisch vrijmaakt, zich losmaakt door eigen wilskracht en tegen de heilige onveran derlijke wetten der zwaartekracht in, opstijgt naar het plafond van zijn kamer? Onderworpen aan de meest te genstrijdige gevoelens en gedachten kost het een ieder, die iets te vertellen heeft in stad en land, moeite hiertegenover zijn houding te bepalen, een standpunt in te nemen, de verstrekkende konsekwen- ties te overzien en de juiste maatregelen te nemen. Aan de gebeurtenissen, vol gend op die eerste eruitspringende ge beurtenis, vermeld in Reconstructie I, is het .Witboek’ van Pavel Kohout gewijd, dat de officiële titel draagt: „Witboek, in de zaak van Adam Juracek, docent li chamelijke opvoeding en tekenen aan de Pedagogische Academie te K. contra Sir Isaac Newton, docent natuurkunde aan- de Universiteit te Cambridge, naar con temporaine documenten gertconstrueerd I 1935 J I1-- 'onr.ni E3 Daar Cwts-ani Bezet geBrea 29 sept. 1938 e PStn o EL a MSTigSIJS o a a a o 6H Bezetting 3BelherwtteyHgngar.it i6ffiaai?i939

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15