Commentaar van werkgevers op kerncijfers Amerika geeft Israel geld Journalist uit Oeganda gezet Gaullisten met zo Vervolging tegen zeker van hun zaak journalist in Zuid-Slavië Ulster kiest voor Londen Drie Palestijnse leiders gedood Leven moedig liberaal beschreven amro bank iï spaart u gunstig: ONGELUKSKRUISPUNT BEZET □ooEntÈffi ditwgj Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin POREON 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 1 o TWEEDE RONDE FRANSE VERKIEZINGEN Pc BIOGRAFIE PROF. MR. B. M. TELDERS Amerikaanse spion mag China uit HET WEER ZATERDAG 10 MAART 1973 Grens bereikt Krentenwegers Laat u bij’ de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. SS Verbetering 3 Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar,die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst .4 ■11® i ADVERTENTIE (Van onze redactie buitenland) i Weer ta blnnen- en buitenland voortreffelijk geestverwant. PROF. TELDERS VAN ZIJN verdraagzaamheid en ka raktervastheid geeft het boek tal van voorbeelden. Om er enkele te noemen: voor de oorlog hekelde hij de toenmalige regering die hij „krentenwegers-voor- zichtigheid” verweet bij haar politiek van toelating van jeugdige vluchtelingen uit Duitsland. Fel bestreed hij in woord en geschrift de NSB waardoor hij zelfs met de rechter in aanraking kwam. ZAGREB (Reuter). De hoofdredac teur van het r.k. dagblad met de groot ste oplaag in Zuid-Slavië, Glas Concila (Stem van de Raad), is beschuldigd van het verspreiden van valse berichten, in verband met een artikel, dat hij vorig jaar schreef. Dit is gisteren van r.k.- zijde in Zuid-Slavië meegedeeld. Zon op Maan op 20.21 15.58 9 8 8 8 7 8 8 7 8 14 16 14 6 14 6 8 0 1 7 21 11 13 16 15 2 14 6 6 13 12 5 4 23 14 22 15 uur uur uur uur uur uur 0 2 0 0 0 0 0.4 0 8 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0 o o o 0.1 3 0 0 0 0 0 o o o o o o 0.2 O 0 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Een moedig Nederlander aan de vergetelheid ontrukt. Dit mag ge zegd worden nu dezer dagen een boek verschijnt, dat het leven beschrijft van prof, mr. B. M. Telders, die op 6 april 1945, nauwelijks 42 jaar oud met de bevrjjding in hoofdstuk, dat getiteld is „Hegeliaan der vrijheid”. De rijkspolitie in Borger heeft dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen een varkensfokker, die gestorven biggen liet op de voorgeschreven wijze verwij- ierd had, maar de kadavertjes op de mestvaalt gooide en op zijn erf begroef. De koninklijke marine heeft giste ren het met de modernste radarappara- tuur uitgeruste nieuwe hydrografische opnemingsvaartuig „Buyakens” officieel in dienst gesteld. Uit een opinie-onderzoek in West- Duitsland is gebleken dat in de Bondsre publiek van alle mannen de ambtenaren het best slapen. De kleine zelfstandigen hebben het meeste last van slapeloos heid. z< ee Si pi a: nno no no no no no n o n nno U van Der aan one Aai het bel een mo, dar Tr de gew mat een rak< kan V PPf prir op met sies haa: een beta aan dat zal ven Den lijk telle de gefi toef krit wel het E pro. en mix led< der par de met die vra '66 ver zon fori ve st< in dr ge ov de va lir ge te vc VC 1 8 n d 1 kk ba: in ko di< Ba eis 10. ell sit VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: *1 V h B v e F V a Zo goed als de hele visstand van het dertien vierkante meter grote Idro-meer in de Italiaanse Alpen is dood gegaan aan de watervergiftiging. Dezer dagen drong een zwerm gifti ge bijen een kerk in de buurt van Rio binnen tijdens een mis van boetedoening voor de excessen van het carnaval. Priesters en boetelingen sloegen op de vlucht. Zon op Maan op Toen ons land bezet was schreef hij op 17 oktober 1940 in een brief aan de toenmalige (joodse) president van de Ho ge Raad, mr. L. E. Visser, dat de leden van de Hoge Raad zullen voorgaan in verzet tegen de door hen af te leggen verklaring over de godsdienst van hun ouders en grootouders. Met de oprichting van de Nederlandse Unie had hij ook geen vrede. Telde- was het er niet mee eens, dat de politie ke partijen voor nationale samenwei king en reconstructie ongeschikt mo. ten worden verklaard en dat er n slechts heil van „iets nieuws” zou zijn te verwachten. Dit zijn slechts enkele grepen uit een boek over een vooraanstaand Nederlan der, die het heeft verdiend niet vergeten te worden. Dat de gaullisten zich nu inderdaad wel bewust zijn dat komende zondag de toekomst der Vijfde Republiek op het spel komt te staan, blijkt ook nog uit het hardnekkig gerucht dat president Pompidou zich vanavond persoonlijk met een laatste appel via de televisie nogmaals tot het Franse volk zal rich ten. Short is correspondent van het Ameri kaanse persbureau UPI, van het Britse persbureau Reuter en van de Britse televisie- en omroepmaatschappij BBC. Volgens radio Oeganda vindt de Oe- gandese regering, dat Short voor Oegan da schadelijke berichten heeft uitgezon den en dat Short wellicht in contact heeft gestaan met guerrillastrijders in Oeganda, die tegen het huidige bewind zijn gekant. PARIJS. Morgen gaan de Fransen opnieuw naar de stembus voor de twee de etappe van de parlementsverkiezin gen. Daarbij zal het voornamelijk gaan tussen twee politieke blokken de gaullisten en het linkse Front. De Cen- trum-Partijen van Jean Lecanuet en Jean Jacques Servan-Sehreiber hebben al gezegd de gaullisten te zullen steunen. De voorspellingen over het verloop van de tweede verkiezingsronde lopen uiteen. Sommigen verwachten dat veel Franse kiezers die weliswaar niet x 'el voor samenwerking met de gaullisten voelen nu toch op een gaullist zullen stemmen omdat zij bang zijn voor de mogelijkheid dat Frankrijk een socialis- tisch-conununistisch bewind krijgt. ZONDAG 11 MAART Hoog water Laag water Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Lissabon Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parij» Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tunis BELFAST (Reuter).Bij het referen dum over de toekomst van Ulster heb ben donderdag 591.820 Noordieren zich uitgesproken voor het behoud van de banden met Engeland. Slechts 6.463 mensen kozen voor aan sluiting bij de Ierse republiek. Maar de opkomst in de stemlokalen was gering: rond 400.000 van de ongeveer één mil joen stemgerechtigde Noordieren brach ten geen stem uit. windst. zo w nno nno nno ono wzw verand. wzw ozo ono windst. zo nw ono zzw zw no zw no zw nnw ono zo z wnw Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen vindt dat het centraal econo misch plan 1973 een weinig opwekkend beeld schetst van de Nederlandse econo mie in de komende jaren. 5 De beschuldigde, de 43-jarige pater Zivko Kustic, werd vorige maand in sitaat van beschuldiging gesteld en moest zijn paspoort inleveren. Het proces tegen hem zal waarschijnlijk over enkele we ken beginnen. „Glas Concila” is in de Zuidslavische pers gekritiseerd wegens artikelen, waarin werd gezegd dat de staat de kerkelijke vrijheid beknot. WASHINGTON (Reuter). In Was hington is gisteren een overeenkomst ondertekend krachtens welke Israel van het Agency for International Develop ment (AID), een schenking krijgt van vijftig miljoen dollar. De schenking is er een in het leader van de Amerikaanse hulp aan Israel voor het stabiel houden van Israels eco nomie in een tijd waarin de defensielas- ten hoog moeten zijn. De directeur van AID, John Hannah, zei dat de schenking Israel ook zou helpen bij het opvangen van immigran ten, voornamelijk die uit de Sovjet-Unie. Een van de omgekomen leiders is Mohammed Machmoed Moslin El-Asoe- ad, bijgenaamd de „Guevara van Gaza”, lid van het politieke bureau van het Volkskrant en commandant van zijn „troepen” in Gaza. Het gevecht met de Israëlische troe pen waarin de drie mannen omkwamen, vloeide voort uit een escatatie van de aanvallen van het volksfront in Gaza. Daarbij zijn volgens de organisatie „ge voelige verliezen” aan de vijand toege bracht. onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt half bewolkt Kopenhagen licht bewolkt 1onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt regen sneeuwbui onbewolkt licht bewolkt zw. bewolkt half bewolkt 'in—: BEIROET (UPI). Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft gisteren in Beiroet het verlies van drie plaatselijke leiders in een gevecht met Israëlische soldaten in de door Israel bezette strook van Ghaza bekendge maakt. Want groot was Telders. Hij was een veelzijdig ontwikkeld man en een voor aanstaand hoogleraar in het Volkenrecht aan de Leidse universiteit. Ook was hij een zeer actief voorzitter van het hoofd bestuur van de toenmalige Liberale Staatspartij. Zijn grootheid bleek echter vooral toen hij tijdens de Duitse bezet ting een moedig en karaktervast man toonde te zijn. Het was dr. W. Drees sr„ hoewel als socialist een politieke tegenstander bij uitstek, die van Telders getuigde, dat deze na de overweldiging van ons land „met zeldzame moed op scherpe wijze in het Liberale Weekblad tegen de Duitse methoden bleef schrijven”. HET WAS die moed die er toe leidde, dat Telders al op 18 december 1940 door de bezetters werd gearresteerd. En de Gestapo was blijkbaar zo bang voor de invloed die van hem uitging, dat hij niet als sommige andere politici na enige tijd weer werd vrijgelaten. De Duitsers wil den Telders in hun greep houden en hij WASHINGTON (Reuter). —China heeft erin toegestemd de Amerikaanse spion John Downey vrij te laten, die al sinds 1952 in China gevangen zit. Dow ney was een medewerker van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Zowel katholieken als protestanten beschouwen de uitslag als een overwin ning voor henzelf. Brian Faulkner, leider van de Unio nistische Partij, sprak van een prachtig resultaat dat de beweringen volgens welke Ulster alleen door wapengeweld binnen het Verenigd Koninkrijk blijft, volkomen ontzenuwt. Dominee Ian Pais ley sprak van een massale overwinning voor de protestanten. „Het bewijst dat de IRAcampagne de vastberadenheid van het volk van Noord-Ierland om binnen het Verenigd Koninkrijk te blij ven, niet heeft kunnen verzwakken.” Maar katholieken spraken van een ernstige nederlaag voor de protestanten. „Er zijn veel meer protestanten dan katholieken en toch heeft niet meer dan 50 percent van de bevolking voor de band met Engeland gestemd,” zo zei de katholieke politicus Patrick Magill. Gerard Fitt, leider van de (overwe gend katholieke) Sociaal-Democratische en Labourpartij zei „zoals te vóórspellen was heeft de stemming alleen maar afdoend bewezen dat er meer protestan ten dan katholieken in de Noordierse gemeenschap zijn.” Maar anderen achten evengoed moge lijk dat veel aanhangers van het Cen trum, die teleurgesteld zijn dat hun „Hervormingsbeweging” haar onafhan kelijke positie heeft losgelaten, zich nu tot links zullen wenden. Blijkens een gisteren in het blad 1’Au rora” gepubliceerde opiniepeiling zouden de gaullisten morgen kunnen rekenen op de „solide steun van centrumkiezers”, Ook zouden er socialistische kiezers zijn die in de tweede ronde niet op een communist zullen stemmen. Slechts 58 afgevaardigden 49 van de regeringspartijen, 8 communisten en 1 socialist slaagden er vorige zondag in vijftig percent of meer van de stemmen op zich te verenigen. Zij zijn dus al gekozen voor een zetel in de nieuwe Nationale Vergadering, die in totaal 490 zetels telt. De strijd van moren gaat dus om 432 zetels. De overzeese gebieden kiezen in totaal zeventien ze tels. Over de steun van de Centrum partij en aan de gaullisten meldt onze redac teur in Parijs: Terwijl de gaullistische secretaris-generaal Peyrefitte op een persconferentie eergisteren ontkende dat met de „reformatoren” voor een ge meenschappelijke strategie zou zijn on- derandeld( hebben journalisten in een Parijse bar niettemin Lecanuet een opgewonden gesprek met de gaullist Poniatowski zien voeren. DEN HAAG. „Uit het Centraal Economisch Plan 1973 blijkt duide lijk, dat het bedrijfsleven een moei lijke periode doormaakt. Vooral in de export- en investeringsontwikke- ling zijn de voortuitzichten niet rooskleurig”. Dit zegt het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) in een commentaar op de gisteren gepubliceerde kerncij fers. Het NCW vindt behoud en herstel van de winstcapaciteit van groot belang. Dit vraagt vermindering van de kosteninflatie. Zoals de werkgeversverbonden in de nota aan de kabinetsformateur al be pleitten, zijn ook volgens het plan beleidsombuigingen in de sfeer van de sociale uitkeringen en andere collectieve uitgaven nodig. Tevens zullen overheid, werkgevers en werknemers gezamenlijk moeten trachten de bijna desastreuze loon- en prijsstijgingen terug te drukken. Hoewel er sprake is van enig herstel van de rendementen in 1972, vooral in de landbouw en de dienstensector, zijn de verwachtingen voor 1973 en komende jaren ongunstig. Opvallend is, dat het rendementsherstel in de industrie gering is, hoewel daar de grootste stijging van de arbeidsproduktiviteit optrad. werd tot zijn dood van het ene naar het andere concentratiekamp gesleept. Het boek „Levensbeschrijving” dat nu over Telders is verschenen geeft ook blijk van zijn veelzijdige kennis. Een jongere broer, ir. C. S. Telders, be schrijft zijn jeugd hij was zoon van een bekend Haags advocaat mr. W. A. Telders zijn studie, maar ook hetgeen van hem bekend werd toen hij in de concentratiekampen verbleef. Telders in de politiek heet het hoofdstuk, dat ge schreven is door een liberale veteraan A. W. Abspoel, de vroegere parlementaire redacteur van het Algemeen Handels- blad. Een afzonderlijk hoofdstuk van de hand van mr. L. Erades, is gewijd aan Telders en het volkenrecht. Telders was ook een expert op het gebied van het Octrooirecht, vandaar dat over dit onderwerp een artikel is opge nomen van mr. ir. G. Oudejans, terwijl tenslotte prof. dr. R. A. V. baron van Haersolte een beschrijving geeft van de filosofische inzichten van Telders in een Het Chinese besluit is genomen nadat president Nixon, de Chinese premier Tsjoe En Lai had laten weten dat Dow neys moeder ziek is. Dit heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. Volgende week zal China ook twee Amerikaanse piloten, Philip Smith en Robert Flynn, vrijlaten, die jaren gele den boven China zijn neergeschoten. Huri vrijlating was al toegezegd na het laatste bezoek «an Nixons adviseur Kis singer aan Peking. NAIROBI (UPI en Reuter). De Brit, se journalist Philip Short moet Oeganda onmiddellijk verlaten. Dit heeft de Oe- gandese regering gisteren bekendge maakt. Dit wijst op een gevaarlijke situatie, die ook de werkgelegenheid nadelig zal beïnvloeden. Daar komt bij de sterke aantasting van onze concurrentiepositie. De export loopt hierdoor grotere risico’s terwijl het exportprijspeil daalt door de waardestijging van de gulden, aldus het NCW. Lecanuet die jarenlang een felle strijd tegen het gaullisme voerde, is nu van koers veranderd. Hij zou bij zijn bespre kingen met de gaullisten hebben geëist dat zijn toekomstige kamerfractie ten minste 30 leden zal moeten tellen. Ook heeft hij voor zichzelf al aanspraak gemaakt op een zware ministersporte- feuille en zo mogelijk zelfs op het premierschap. Over het programma van tien punten van Servan-Sehreiber, die intussen op vallend weinig meer van zich laat horen, een program dat president Pompidou openlijk had moeten onderschrijven, heeft Lecanuet met geen woord meer gesproken. Om de angst voor een volks front nog wat hoger op te voeren heeft Peyrefitte deze week verklaard dat iede re stem die op een socialist zal worden uitgebracht, het „gevaar van communis tische ministers zal verhogen”. „Economisch beeld is somber” De groei van de Nederlandse export blijft achter bij die van de wereldhan del. Duidelijk blijkt nu hoezeer velen zich verkeken hebben op de hoge groei cijfers van de export in de laatste jaren. Deze zijn verwezenlijkt ten koste van de winstmarges, een proces waarvan de grens nu bereikt is. De achteruitgang van onze internationale concurrentiepo sitie dreigt nog versterkt te worden door de monetaire problemen. Deze doen een verdere stijging van de koers van de gulden verwachten, waardoor onze ex port weer duurder wordt, aldus het VNO. Droog, zonnige perioden en temperaturen iets boven normaal. Aantal uren zon: 1 tot 8; minimum tempe ratuur: 0 tot 5 graden boven normaal; maxi mum temperatuur: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent; kans een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 16 maart mini mum 2, maximum 7 graden. en 21.32 uur en 16.49 uur zicht in het concentratiekamp Bergen Belsen bezweek aan de gevolgen van de Duitse terreur. Men mag de naar hem genoemde (liberale) Teldersstichting dankbaar zijn, dat zij het initiatief heeft genomen voor deze levensbeschrijving van een zo 7.54 uur en 3.25 uur en Op het kruispunt BeetsewegMont- foortlaan in Oirschot, waar in korte tijd verscheidene kinderen bij het over steken zijn verongelukt, hebben giste- ~°n enkele honderden kinderen en hun ouders de weg tijdelijk bezet, om zo bij de provincie de nodige beveiligingen af te dwingen. ADVERTENTIE Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot ”nul” zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nn gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORTON, de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentlge, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. Twee punten, waarop het VNO bij herhaling heeft gewezen komen nu ook uit het plan duidelijk naar voren: dat de rendementsontwikkeling in het bedrijfs leven dringend aan verbetering toe is en dat de inflatie vooral door beheersing van de uitgaven voor de collectieve voorzieningen moet worden afgeremd. Nadat in 1972 een herstel van de rendementen is opgetreden, gaat dit her stel in 1973 grotendeels weer verloren. De winstontwikkeling per bedrijfstak vertoont volgens het CPB grote verschil len, hetgeen de indruk uit een VNO- enqête bevestigt. De investeringen vertonen dit jaar een herstel na de dalingen in de twee voor afgaande jaren. Het resultaat is dat de investeringen zich in 1973 op hetzelfde peil bevinden als in 1970. Dit betekent vermindering van de groei van de pro- duktie en van de werkgelegenheid in de komende jaren. MAANDAG 12 MAART Hoog water 8.52 uur Laag water 4.12 uur •v’c;- MAANDAG 12 MAART 7.02 uur onder 18.39 10.51 uur onder 3.22 ZONDAG 11 MAART 7.04 uur onder 18.37 9.48 uur onder 2.19 iW

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2