FORMATIE IN EINDSTADIUM Bellevue voor de VVD Onderzoek naar Verkeersleiders blijven staken SJEREPANOF EN ZIJN TIJGER Terug naar Eis twee jaar wegens o kritisch rapport Peron voor de vuurproef China 1 april FAO-lid kwaadaardige gezwellen woning krediet tl i Suriname” achtergrond Geld nodig! Politiek proces in Span ja Deel koopsom bedrijf gaat naar werknemers ZATERDAG 10 MAART 1973 2 3 STICHTING OPGERICHT G$ (Van onze redactie buitenland) Persbureaus Onderzoek Proces Spijt i NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK er v- COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN PARKETVLOER Morgen worden in Argentinië algemene verkiezingen gehouden, de eerste sinds achttien jaar waaraan de peronisten op alle niveaus kandi daten hebben kunnen stellen. De peronisten hebben een presidents kandidaat gesteld en kandidaturen voor het parlement, de provinciale bestuurslichamen en de gemeenteraden. Er staan meer dan twintig duizend functies op het spel. 1 „Grote twee” I '4 a Volgende week kans op kabinet ADVERTENTIE fl MS ■y e 3e »n 3 NMB r i i sieleden „illegale propaganda-’ hadden bedreven. Lanusse is bang dat als Campora wordt gekozen, Peron toch achter de De meest omstreden verkiezingsleu ze is echter „Campora aan het be wind, Peron aan de macht”. Velen in Argentinië vrezen dan ook dat La nusse als puntje bij paaltje komt toch zal verhinderen dat Peron mid dels Campora de touwtjes in handen zal nemen. Als dit gesprek positief verloopt, wat na het constructieve gesprek tussen Bur ger en de KVP’er Andriessen verwacht mag worden, zal de formateur nog dit weekeinde beginnen met het polsen van de kandidaat-ministers. it- ida >e- ?e- o g 1. e Ier ael co- 38- a )e- m- >n- act in nd ri- tse tse ah, 'CU in- üe. ït sr n as- nst ran )p- an ad de iet lit nit jk ;ie h- at te n. et s- en •P- ou Ml, ier :s- eft le en s- ijd an *e- ist ?n- ok ak iet na se al v- •i- DAG DAG Op verzoek van Lanusse heeft het ministerie van Justitie een proces aangespannen tegen de „Gerechtig- heidspartij” van Peron en tegen 10 an dere partijen die daarmee een coalitie zijn aangegaan. De rechter is ver zocht de coalitie onwettig te verkla ren. Een bedrag van 100.000 per jaar is nodig voor het onderzoek en de klini sche toepassing, die met het prototype in het Nederlands Kankerinstituut zullen worden uitgevoerd. Het doel van dit project is klinistisch onderzoekingen uit te voeren gericht op de bestudering van verschillen tussen effecten van de diverse soorten stralen op kankergezwellen en normale weefsels bij de rhens. UTRECHT. De zestig personeelsle den van de aardappelverwerkende indus trie Huzo B.V. en haar toeleveringsbe drijf, de aardappelhandel Huige in Lewe- dorp (Zeeland) krijgen f 150.000. Dit bedrag is een deel van de koopsom die het Canadese concern Mc Kain Foods, dat Huzo en Huige heeft ovenge nomen, heeft betaald. Het rapport werd als fotokopie toege zonden aan leden van de commissie, aan een aantal bisschoppen en aan de Spaanse persbureaus, die het echter niet publiceerden. Desondanks is de openbare aanklager van mening, dat de commis- Uit opinie-onderzoeken is gebleken dat de peronisten zullen winnen, als tenminste het leger niet op het aller laatste ogenblik de verkiezingen afge last of de peronisten buiten spel zet. Generaal Alejandro Lanusse, de 53- jarige temperamentvolle president van de militaire junta die het land nu be stuurt, heeft in 1971) toen hij aan de macht kwam, besloten dit jaar alge mene verkiezingen uit te schrijven. Hij ging er zelfs toe over de pero nisten aan de verkiezingsstrijd' te la ten deelnemen en stond oud-president Juan Peron toe uit zijn ballingschap in Spanje naar Argentinië terug te keren. De nu 77-jarige Peron keerde in november naar Argentinië terug om daar precies 28 dagen te blijven. De aardbisschop van Barcelona, kar dinaal Jubany, heeft zijn steun aan de commissie toegezegd. Ër kwamen ook talrijke andere bijvalsbetuigingen uit heel Spanje en zelfs uit het buitenland, onder andere van dr. Marga Klompé, bestuurslid van de Nederlandse Justitia et Pax-Commissie. Zowel de peronisten als de radica len hebben programma's gepubliceerd waarin de economische problemen van Argentinië worden geweten aan buitenlands imperialisme en de bin nenlandse oligarchie. Beide partijen zijn voorstander van grotere staatsin menging in de economie, beperking van buitenlandse investeringen en in krimping van de macht der buiten landse ondernemingen. digheid jegens de peronisten. Met na me vrezen zij een overwinning van de peronistische presidentskandidaat Hector Campora. De 67-jarige Campora is een tand arts die tijdens het bewind van Peron tussen 1946 en 1955 in de politiek is gegaan. Hij is lid ge weest van het Argentijnse parlement, ambassadeur van zijn land in bijzon dere dienst en heeft in het afgelopen jaar in Argentinië steeds Peron ver tegenwoordigd. Wilt u uw huis verbeteren of iets doen aan het onderhoud? Kan snel gebeuren met het NMB woningkrediet. U krijgt contant geld zodat arbeidsloon en materialen direct betaald kunnen worden. Bijvoorbeeld ƒ4.000,-, u lost af in 5 jaar en betaalt 89,- per maand. Of 8.000,- die u in 8 jaar aflost, 130,- per maand. Stap eens binnen, we vertellen u graag alles over woningkrediet of een persoonlijke lening voor welk doel dan ook. De regering van Taiwan heeft zich in 1951 uit de FAO teruggetrokken met achterlating van een schuld van 1.77 miljoen dollar. Boerma zei dat Peking deze schuld niet wil voldoen. Volgens door in opdracht van de regering uitgevoerde opinie-onderzoe ken, zullen de peronisten zeker veer tig percent van de stemmen krijgen. Een onlangs van kracht geworden nieuwe kieswet bepaalt echter dat voor een overwinning morgen een meerderheid van stemmen nodig is. Als geen der partijen meer dan vijf tig percent haalt, komen er in april nieuwe verkiezingen. De peronisten zullen dan waarschijnlijk alleen de Radicale Burger Unie tegenover zich vinden, de op één na grootste politie ke partij in het land. Volgens de opinie-onderzoeken zou deze partij op ongeveer dertig percent van de stem men kunnen rekenen. i j De woordvoerder van de formateur verklaarde gisterenavond: „Ik voorzie nu verder een snel verloop van deze forma tie”. Hij sloot niet uit dat al volgene week een kabinet bekendgemaakt zal kunnen worden. De woordvoerder ver- schermen de eigenlijke macht zal uit oefenen. Lanusse, die zowel president is als opperbevelhebber van de strijd krachten, heeft tijdens het bewind van Peron vier jaar in de gevangenis gezeten. Ook andere leden van de huidige junta hebben onder Peron gevangengezeten. De junta voert een zeer conservatief beleid en haat en vreest, evenals de conservatieve bour geoisie, Peron die een sterk op de vooruitgang van de arbeidende klasse, de „hemdelozen”, gericht be leid heeft gevoerd en vlak na de oorlog de Argentijnse maatschappij ingrijpend heeft veranderd. Er zijn aanwijzingen geweest dat Lanusse en zijn junta inmiddels spijt hebben gekregen van hun grootmoe fti kringen van geestverwanten heeft de formateur Burger de verwachting gewekt dat hij dit weekeinde zijn for matie zal voltooien, al loopt hij nog wel een grote kans dat hij in conflict zal raken met broeders in het progressieve kamp, met name in de PPR. Van de drie 1 inkse partijen stelt de PPR zich, zoals ook voordien, het meest principieel op, niet zozeer met het oog op eigen „mimsters-ieverantie” dan wel met betrekking tot de mogelijke conces sies die de PvdA in de zin heeft inzake haar toekomstig regeerprogram. Er ligt een duidelijke grens voor de PPR wat betreft haar bereidheid tot medewerking aan een nieuw kabinet en het gevaar dat de partij van Bas de Gaay Fortmann zal weigeren om mee te doen is nog verre van denkbeeldig. Daarnaast moet Den Uyl rekening houden met de moge lijkheid dat de PSP, die hij bij het tellen der neuzen waarschijnlijk niet tot de oppositie rekent, in toenemende mate gefrustreerd zal raken door al te ruime toegiftjes aan de confessionelen en op kritieke momenten in de Kamer haar weliswaar gering aantal stemmen aan het kabinet zal onthouden. En ook aan de rechterkant van de progressieve club is nog niet alles zuiver en zeker voor Den Uyl. Dit weekeinde moet partijleider Van Mierlo tijdens een ledencongres in Breda proberen de gele deren gesloten te houden en tevens, de partij in meerderheid te verzoenen met de acrobatiek van de heer Burger en met de geringe programmatische inbreng die bij de formatie van D ’66 is ge vraagd. Men zou kunnen zeggen dat D '66 niet alleen zonder eigen gezicht de verkiezingen is ingegaan, maar eveneens zonder eigen gezicht in het stuk van formateur Burger heeft meegespeeld. klaarde uitdrukkelijk dat mr. Burger en drs. Den Uyl gisteren niet meer hebben gesproken over het programma van een kabinet-Den Uyl. Eerder heeft formateur Burger een programstuk gemaakt op basis van het regeerakkoord van PvdA, PPR en D’66 en het lijstje met hoofdpunten dat de confessionelen bij hem hebben inge diend. In dit programstuk blijken slechts kleine programmatische verschillen tussen de beide blokken. Zowel forma teur mr. Burger als kandidaat-Premier Den Uyl zouden nu van mening zijn dat een kabinet-Den Uyl die geschillen in tern maar moet oplossen. Vanmorgen zou mr. Burger eerst een gesprek hebben met ARP-fractieleider Aantjes. Hij zal hem vragen of de ARP met de nieuwe opzet akkoord kan gaan en of de beide reeds aangezochte AR- P’ers Boersma en De Gaay Fortman sr. onder die omstandigheden wel de steun van de fractie zouden kunnen krijgen. Uit heel andere overwegingen dan die van de PPR en de PSP hebben de Democraten ’66 sterke twijfels over de aanvaardbaarheid van sommige confessi onele canididaten voor ministersposten. Aangezien de definitieve formatie van het kabinet volgens de heer Burger „aan beide zijden pijn gaat doen” bestaat er een reële kans dat het incasseringsver mogen van de PvdA groter zal blijken dan die van haar partners. Met name bij ROME (UPI). China wordt op 1 april actief lid van de FAO, de VN- voedsel- en landbouworganisatie. Dit heeft de directeur van de FAO, dr. Boerma, gisteren meegedeeld. Boerma is donderdag teruggekeerd van een reis van 20 dagen naar China en Japan. Aangezien op de FAO-confe- rentie van november 1971 een resolutie was aanvaard die China aannam als „mede-oprichter” van de organisatie, zal het land zonder stemming als zodanig als nieuw lid worden aanvaard. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Formateur Burger en kandidaat-premier Den Uyl (PvdA) hebben gisteren op papier een kabinet gevormd dat bestaat uit leden van PvdA, PPR, D’ 66, KVP, ARP en CHU. De formateur en de kandidaat-premier zijn het samen eens geworden over de verdeling van de portefeuilles en een aantal namen. Mr. Burger zal de genoemde ministers- kandidaten de komende dagen gaan vragen of zij bereid zijn zitting te ne men in zo’n kabinet. (Van onze redacteur in Barcelona BARCELONA. De openbare aan klager heeft bij Spanje’s politieke recht bank, het Tribunaal voor Openbare Orde in Madrid, zjjn eisen ingediend voor het komende proves tegen tien leden van de diocesane Commissie Justitia et Pax van Barcelona. Wegens „illegale propaganda” eist hij twee jaar gevangenisstraf en 10.000 peseta’s (500 gulden) boete tegen elk der bestuursleden van deze commis sie. DEN HAAG. Surinamers in Neder land hebben een stichting „Terug naar Suriname” opgericht. Zij willen de te rugkeer van landgenoten bevorderen en de emigratiestroom naar Nederland ver minderen. De Surinamers in Nederland dreigen van hun vaderland te vervreemden, ter wijl de ontwikkeling van Suriname blijft steken door het wegvallen van middenkader. De oplossing is het bevor deren van de werkgelegenheid in Suri name, hierbij spelen de beperkte finan- c.ieringsmogelijkheden een rol, aldus de stichting. Nederland zal bovendien volgens de oprtchters van de stichting de toenemen de stroom van Surinamers niet langer kunnen opvangen door het tekort aan woningen en een aambodoverschot op de arbeidsmarkt. Het overgrote dieel van de Surinamers in Nederland wil volgens de stichting wel repatriëren. De recherche in Paramaribo heeft gis teren de voorzitter van de Surinaamse vakcentrale CLO, de heer H. Rusland, aangehouden voor verhoor. Tevens werd het bestuurslid van de vakbond PWO, O. Rodgers aangehouden. De vorige week gearresteerde vakbondsleider Henk Herrenberg is gisteren in vrijheid ge steld, evenals de deze week aangehouden Anton van Vliet, die bestuurslid is van de Surinaamse Socialisten Unie. Een deel van de Surinaamse sectie zal niet deelnemen aan de vergadering van de Koninkrijkscommissie die op 12 maart in Willemstad begint. De NPS heeft ervan afgezien in ver band met de „steeds toenemende span ningen” in Suriname. De Nederlandse afdeling van de Suri naamse Partij VHP (Hindostaans) heeft afgezien van het eerder aangekondigde gesprek met de Amerikaanse ambassade in Den Haag over de toestand in Surina me. drukking door de politie aan de kaak gesteld. Onder andere werd gesproken over „het gebruik van vuurwapens door de politie tegen ongewapende betogers”, van „lichamelijke en geestelijke marte lingen uitgeoefend in politiebureaus en gevangenissen tegen politieke arrestan ten”, en van het gebrek aan vrijheden voor arbeiders, studenten en andere be volkingsgroepen. DEN HAAG. De regering zal een onderzoek steunen naar de verdere ont wikkeling en medische toepassing van een neutronengenerator voor de behan deling van kwaadaardige kankergezwel len. Voor dit’ project, waartoe het initia tief is uitgegaan van het Nederlands Kankerinstituut Amsterdam, is voor 1973 een bedrag van 820.000 beschikbaar, terwijl de totale kosten 4.250.000 be dragen. Van dit bedrag is 3.750.000 bestemd als bijdrage in de verdere ont wikkeling van een prototype neutronen generator. Averyan V. Sjerepanof, in de omgeving van Wladiwostok een befaamd jager en verkenner, op de foto met een tijger, gevangen in de wouden van het Sichota Alin gebergte. De dieren worden van staatswege beschermd. Een beperkt aantal jagers mag een (klein) vastgesteld aantal Siberische tijgers vangen en dan wel levend. Hetgeen Sjerepanof deed. De stakers zijn aangesloten bij het vakverbond CFT. Het werk van de i-i-.-j-j Op jas| van dg door Uit deze ontwikkeling begrijpt men in politiek Den Haag dat drs. Den Uyl akkoord is gegaan met enkele eisen die de confessionele partijen hebben gesteld voor hun medewerking. Het ziet er nu naar uit dat de progressieve drie in het kabinet-Den Uyl tien ministersposten krijgen en de confessionele partijen zes. Het programma van het kabinet zal uiteindelijk opgesteld moeten worden door de ministers zelf. vakverbond CFT. Het werk van verkeersleiders werd op last van regering overgenomen door militaire deskuridigen. Hun deskundigheid is aan gevochten na de vliegramp boven Nan tes, toen twee Spaanse lijnvliegtuigen met elkaar botsten. Daarbij kwamen 68 mensen om het leven. Ook gisteren nog vermeden de meeste internationale luchtvaartmaatschappijen de Franse luchthavens. Gisteren hadden de stakers en de regering onofficieel contact met elkaar, maar dit leidde tot niets. De 49-jarige Ezequiel Martinez, een conservatieve, pas uit dienst gekomen luchtmachtofficier, wordt in brede kring beschouwd als de favoriete kandidaat van Lanusse. Hij is voor vechter van pogingen om het militate re bewind onder een dunne dek mantel van burgerbestuur voort te zetten. Een andere conservatief, Francisco Manrique, wordt overigens in brede kring beschouwd als de beste kanshebber tegen de „grote twee”, dr. Campora en de radicaal Ricardo Balbin. de PPR is de pijngevoeligheid momen teel erg groot. Het schromelijke gebrek aan een bruikbaar alternatief voor een kabinet- Den Uyl zal dan de voornaamste pijn stiller moeten zijn, maar ook dat nega tieve argument heeft slechts een beperk te rijkwijdte. De radicalen zijn niet gewend, offers te brengen aan die diplo matie ten koste van hun overtuiging. Zij zijn bovendien door hun verkiezings winst niet zodanig geborneerd geraakt dat zij het deelnemen aan de regering vanzelfsprekend vinden. Een partij in opkomst als de PPR, die juist door een indrukwekkende principiële houding op bepaalde punten attractief werd, kan in de verwaterde regeerpatronen van een confessioneel samengelijmd kabinet alles verspelen. Opvallend zwijgzaam ziet bij dit alles de WD toe, die zich blijkbaar heeft verzoend met de gedachte in de opposi tie te moeten gaan en nu druk bezig is dan ook echte oppositionele gedragslij nen uit te zetten. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 april zal de WD haar jaarlijkse algemene vergadering in As sen houden en zelfs in de ruimten van „Bellevue”, een naam die wellicht sym bolisch kan zijn voor het goede uitzicht der liberalen op de komende politieke ontwikkelingen Bevrijd van de confessionele drempels ligt het terrein voor de liberalen open in een wijds perspectief: in de oppositie komt ruimte vrij voor liberale initiatie ven die geen risico’s van een breuk met coalitiepartners met zich brengen. Er is bovendien veel kans op verkiezings winst bij de volgende gemeenteraadsver kiezingen, als het eventuele kabinet-Den Uyl maar voldoende narigheid krijgt met sociale onrust en inflatieproblemen. En tenslotte kan de WD nu vrijelijk uitkomen met haar plannen tot hervor ming van het Nederlandse partijstelsel en de constructie van een grotere poli tieke eenheid-van-het-midden, omdat de ongetwijfeld krampachtige carrière van het komende progressief-confessionele kabinet de noodzaak tot zo’n hergroepe ring in de partij patronen waarschijnlijk bij iedere confrontatie met de werke lijkheid van het regeren onvrijwillig zal demonstreren. De commissie Justitia et Pax had verleden jaar een intern rapport opge steld over de sociaal-politieke toestand in Spanje en daarin de toegenomen on- PARIJS (AFP en DPA). De staken de Franse luchtverkeersleiders hebben gisteren besloten hun achttien dagen ou de actie opnieuw te verlengen, en wel tot dinsdagmorgen zeven uur. - k - E'

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3