KRO blijft in Hilversum en Keuls danscollectief hand hand in levert magere oogst Duo Triplex verkopen Adolf Hitler is nog best te EUW Dick Holthaus, Parijs plissé gaan L I ’n maf stel spaarbank uua/t naderland GROEI- SPAARBEWIJZEN AAN TOONDER IN STUKKEN VAN ƒ1.000,- en 5.000,- vh Vermeulen-Hollandia b.v. 7 TANZ-FORUM IN DEN HAAG In Toneelschuur FILMS, TELEVISIE EN BOEKEN 6 Expositie Labisse verlengd ROTTERDAM, an -S" UNIEBOEK-TOP-TIEN Gesprek met VVD over NOS-rubriek Film en expositie over Mondriaan ZATERDAG 10 MAART 1973 (Van onze redacteur in Bonn) DOUMA F0CWA ■THTki gegarandeerd J?oed! Babbel- en borrel- avonden bij DEN HAAG. De dansers van het Keulse Balletensemble besloten twee jaar geleden dat ze beter ge zamenlijk de leiding konden voeren van een nieuwe groep dan zich te onderwerpen aan de leiding van de oude. Zij stichtten toen het Tanz Forum. Vrijdagavond traden ze op in het Haagse HOT in een klein dansfesti vallet je, waarin zaterdag avond Koert Stuyf en Ellen Edinoff dansen en zondagavond het Neder lands Danstheater. BONN Aan Adolf Hitler valt weer geld te verdienen. Tot die overtuiging zijn uitgevers en film en tv-producenten gekomen. Ter wijl in West-Duitsland nauwelijks meer een week voorbijgaat zonder de aankondiging van een nieuw, aan de Führer gewijd boek (het nieuw ste: „Hebt u Hitler gezien?” van Walter Kempovski) doet bovendien een stokoude film weer de ronde. kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hollandia, Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters met hart voor elke auto staan daar persoonlijk voor in. U bent zeker van de nieuwste richtapparatuur en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. DE RESULTATEN van Dick Holthaus’ ontwerpdrift hebben we dan weer mogen aanschou wen. Een couturecollectie voor het voorjaar en de zomer waar op ik graag een variant van een bekend radio- en televisiepro gramma zou willen toepassen: Hier is Parijs, hier is Dick Holt haus. Onbetwistbaar, mooi ge maakte kleren van al even mooie materialen, maar wel met alle invloeden van buitenaf, zoals plissés, tailleurs met en zonder blouses en chemisiers met korte jasjes. Niets opzienbarends dus! BH B i !Mtsl f 1». led l ADVERTENTIE d e r gesol met een een wel CONRAD V. D. WEETERING ADVERTENTIE Oostenrijkse f 9,90 5,90 f 9,90 29,50 f 4,90 9,90 dat f 12,50 39,50 Mondriaan’s door JAC HEIJER autoschade ADVERTENTIE Zie pagina 22 Adolf Hitler in de vroege jaren dertig. onder redactie van Bé ter Maat =4 UW GELD GROEIT IN 5 JAAR VAN 1.000,- tot 1.400,- OF VAN 5.000,- tot 7.000,- Twee modellen uit de nieuwe Holthaus-collectie. Links een grijze crêpe broek met zijden jersey blouse en wit katoenen blazer; rechts een rood flannel broekpak. van een rode gabardine regenjas met daaronder een zwart linnen pantalon en daarop een rood-wit genopte zij den blouse. Duo Otten. In het bericht in Uitwijzen van donderdag over het optreden van het duo Otten is niet duidelijk gewor den wanneer het duo naar het Haar lems Concertgebouw komt. Om ver warring te voorkomen: Daniel Otten, viool en Johan Otten, piano, spelen dinsdag 13 maart in het Concertge bouw. Het begin zag er veelbelovend uit. Een aantal goed getrainde dansers, een jonge soliste, met een dierlijk soort beweging en een prille idylle tussen dit meisje en een van de dansers. Opeens realiseer je je. dat het al weer GEEN FEEST ZONDER geglitter en dan mogen pailletten borduursels natuurlijk niet op het appèl ontbre ken. Of ze nu glitteren op het boven stuk van een zwart mousseline plissé jurk, dan wel op een beha die al of niet verscholen gaat onder een wit zijden linnen overhemd jas je, het mag de pret niet drukken, want u loopt of danst er in ieder geval schitterend bij. Dick Holthaus zal voor zijn clientèle de juiste plaats wel weten te vinden. hand. Voorts bewonderde ik beeldige robe manteaux in geruite etamine, doch eveneens in uni wollen crêpe. DE PANTALONS, DIE dit seizoen iets wijder zijn gesneden, kregen bij Dick soms een verhoogde tailleband met een> smal ceintuurtje. Verrukt was ik van een pantalon in Prince de Galles dat, in combinatie met een compose jersey blouse in wit met zwart, tot een bijzonder fraai pak werd verheven. Eveneens zou ik zo willen weglopen in een camelkleu- rig flannel pak met opgestikte zakken en splitten in het jasje. Met een fleurig rode crêpe de chine-blouse werd het een kostelijk geheel. Heeft de kabinetsformatie ook al zijn invloed gehad op Holthaus’ ont werpen? Het linkse rood is in zijn collectie volop aanwezig. Wat denkt u HAARLEM. Het duo Triplex is een stel mafketels, om wie men zich een kriek kan lachen. Tenminste, als je een maal door hebt dat ze de moppen met baarden, de afgekauwde goochelaars trucjes, de slijmerige liedjes, de melo dramatische versjes en de stompzinnige schetsjes met opzet als ongein brengen. Ongein, waar Bert Bunschoten, Wigbolt Kruijver en Cees West vurig in geloven. Dat geloof komt uitstekend over. Al thans dat was gisteren het geval bij hun eerste optreden in de Toneelschuur. Een daverend succes, waarmee naar twee toegiften werd toegewerkt. De bioscopen kondigen aan: „De Dic tator” komt. Het gaat om „The great dictator”, Charly Chaplins geweldige Hitlerpersiflage uit de tijd waarin het Nederland nog raadzaam leek zo’n film maar buiten de grens te houden de onberekenbare buurman mocht eens boos worden. Chaplin krijgt binnenkort concurrentie van Alec Guinness, die Hit ler speelt in een mammoet-film van Wolfgang Reinhardt (zoon van de be roemde Weense regisseur Max Rein hardt). De film is af en zal onder de titel „De laatste tien dagen’ 'in Engeland en Amerika verschijnen. Met lady-killer Guinness, die zich 40 jaar te laat tot publikatie in de Bondsrepubliek reclame voor de herdruk van onder andere het in 1933 in Parijs verschenen „Braun- buch” het „gemeenschappelijke werk van de illegale anti-fascistische verzets beweging over de Rijksdagbrand (op 27 februari was het 40 jaar geleden, maar veel aandacht werd daaraan, bij uitzon dering niet besteed) en de Hitler-ter- reur”. De tien meest gekochte boeken in febr. ’73 1. Leonard de Vries „Knotsgekke uitvindingen van de 19e eeuw” f 17,99 (De Haan) 2. Caro van Eyck ,,’t Is maar geleend” (Teleboek) 3. Jaap ter Haar „Geschiedenis van de Lage Landen” per deel 39,50 (Fibula-Van Dishoeck) 4. Kim Grove „Meer liefde is (Teleboek) 5. Ria Holleman „Uit grootmoeders keuken” (Van Dishoeck) 6. Onder volle tuigage” (De Boer) 7. Ine van Gulik „Koken met kruiden” (Van Dishoeck) 8. Ad van Ommen „De rennende Hollander” (Van Holkema Warendorf) 9. Maria Oomkens „Bidden in de theedoek” (Van Holkema Warendorf) 10. Yigael Yadin Masada” (Fibula-Van Dishoeck) Verkrijgbaar in elke boekwinkel. OM TE BEGINNEN zag ik een mooi rood genopt foulardzijden jurk je gecombineerd met een rood wollen overhemd jasje waar vanuit de korte mouwtjes de lange mouwen van de jurk kwamen piepen. De tailleurjasjes kregen een bind- of een tunnelceintuur, maar Holthaus voorzag ze echter ook veelvuldig van een tussengestikte ceintuur. Waren de mouwen lang dan werd er weer ge stoeid met knopen van elleboog tot (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM De gemeenteraad van Hilversum heeft zich donderdaga vond opnieuw gebogen over grondver- koop aan de KRO voor de bouw van een nieuw studiocomplex. Werd eenzelfde voorstel in de vergadering van augustus 1972 na enkele uren debatteren aange houden, donderdag achtten de raadsle den langer uitstel niet meer reëel. Maar de plaats die de KRO en B. en W. in gedachten hadden, een stuk bos in de directe omgeving van het NOS-complex, werd van de hand gewezen. Vier uur vergaderen hadden de raads leden ervoor nodig om het (alternatieve) stuk grond te accepteren. De KRO gaat nu naar nieuwbouw op het Laapersveld, dichtbij de NS-hal te Hilversum Sport park. Vooral de progressieve fractie was niet erg gelukkig met de manier waarop de zaak werd voorgespiegeld. Felle ver wijten jegens het college van B. en W. werden gelanceerd, inzake een riole- ningskwestie die volgens B. W. in ieder geval in het bos moet worden aangelegd. Niet bouwen daar, zou voor de gemeente een strop van twee miljoen opleveren, zo werd betoogd. De progressieve frac tievoorzitter meende dat er andere op lossingen mogelijk zijn en betichtte de wethouder van openbare werken tevens van leugens en het achterhouden van informatie. Uiteindelijk werd het voor stel de KRO grond te verkopen met slechts drie stemmen tegen aangenomen. Uit de voorjaars- en zomercollectie van Dick Holthaus is deze zwart linnen broek met wit zijden shantung overhemd- jasje dat een met pailletten geborduurd behaatje verbergt. (Van onze correspondent) HILVERSUM NOS-televisiechef Karei Enkelaar heeft donderdag van VVD-fractieleider Hans Wiegel een brief ontvangen, waarin de verontrusting van deze politieke partij over de rubriek „Den Haag Vandaag” wordt uitgespro ken. De mening van de WD was tevo ren nog niet officieel aan de NOS ken baar gemaakt. In de bestuursvergadering heeft de NOS besloten een delegatie naar de WD te sturen. Het bestuur is bereid in te gaan op de uitnodiging over de journalistieke aspecten van deze NOS-rubriek te discussiëren. Volgens Wiegel is daar alle aanleiding voor. specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor niet duurder, wel beter. ludeweg 30, Haarlem, tel: 023 - 3193 44 doel heeft gesteld „Hitler menseldjker te maken”. Van de andere films over Adolf Hitler is vooral het werkstuk de moeite waard dat door de Britse BBC wordt voorbe reid: een 26-delige TV-serie over het derde rijk en zijn Führer. De pogingen om tot culturele meesterwerken te ko men verleidden de Engelse Daily Mirror tot de spottende kreet: „It’s Oscar-time for Adolf”. Op de boekenmarkt is de herdenking dat Hitler 40 jaar geleden aan de macht kwam, gebruikt voor het met veel publi citeit aankondigen van nieuwe werken. Aan de organisatie van zulke „verjaar dagen” werken in de bondsrepubliek de televisie en de kranten graag mee, wel licht ook vanwege de merkwaardige mo de waarin alles uit de jaren ’20 en '30 herleeft. Het begon dit jaar met het aan de macht komen van Hitler (40 jaar gele den), kort daarna was het de slag bij Stalingrad (30 jaar), vervolgens Bertold Brecht (75 jaar geleden geboren) en zelfs Copernicus (500 jaar) bleek nog bruik baar voor de publikatie van „herziene en veel verbeterde” uitgaven. De aandacht voor Adolf Hitler overtreft echter alles. Vol diep-gravende details is het boek „Adolf Hitler, legende, mythe, werke lijkheid” van de Hitler-expert Werner Maser, dat ook in een Nederlandse ver taling bij de Arbeiderspers is versche nen. Maser werkt ook aan „Hitlers brie ven en notities”. De biograaf Joachim Fest legt .de laatste hand aan een 900 pagina’s dik boek, „Hitler”. Uit Amerika I komt de biografie „De psychopathische god” van Robert Waite. Om, waar nodig, enig contra-gewicht te leveren, maakt een anti-fascistische Nu lag dat succes voor de hand. Het theatertje zat afgeladen vol met moe ders, buren en klasgenoten van deze drie Haarlemse kwekelingen. Het werd dus een programma voor tussen de schuif deuren. Maar desondanks geloof ik dat het drietal (de pianist West wordt door het duo „geduld”, maar heeft recht op een volledige derde plaats) er zeer wel In kan slagen ook wildvreemd publiek zich thuis te laten voelen in de pluchen crapauds bij de perkamenten schemer lamp met rookstandaard, die zij het als het ware voorzetten. Met zijn muffe Hollandse binnenhuis- pret zit Triplex in het kielzog van het fenomeen jeugdsentiment, de nostalgie naar de tijd dat alles nog slecht ging. Neêrlands Hoop in Bange Dagen, de Sissies, het Resistentieorkest en de Ha- ché- en Servetshows (maar zonder één onvertogen woord) xijn voorgegaan in dit vaarwater. Niet dat het Triplex lukt exact het variété uit voorbije jaren te doen herle ven. Maar wat het uit overlevering heeft, wordt tussen aanhalingstekens ge zet. Ze vertellen geen mop, maar een „mop”. Bunschoten en Kruijver zijn geen echte conferenciers, maar zoge naamde conferenciers. Niet voor niets zijn de paardestaartjes, waarin ze hun eigentijdse lange haar bijeen hebben ge bonden, duidelijk zichtbaar onder de bolhoedjes. Ze hebben hun haar niet echt afgeknipt. Ze kijken wel uit. Binnen dat kader van „oubolligheid” (let op de aanhalingstekens) is het pro gramma toch nog wat lang. Ook al gaat Triplex prat op zijn non-professionalis- me, toch zou de show als geheel wat bekort en doordachter opgebouwd kun nen worden. Het bleef nog te veel een aaneenrijgen van nummers. Zeker, er was gedacht aan een zo groot mogelijke afwisseling, maar een ongemerkt opbou wen naar een climax waser nog niet bij. Enkele nummers hebben méér dan tussen-de-schuifdeuren-humor. Bert ver telt een waanzinnig melodrama op het thema „Met melk meer mans”. Verder was daar het gemanipuleer met de siga rettenpijpjes, die het „acrobatennum- mer” de nodige allure gaf; maffe allure wel te verstaan. Maar het mooiste vind ik de twee nummers met die oude, oer- Hollandse fiets, met extra versterkt fra me (het gezondheidszadel miste ik node). De ene keer worden de banden opge pompt, terwijl de pianist iets van Cho pin ten beste geeft. De andere keer na het zingen van een lied kijkt Wigbolt zo ontzettend dom en Bert zo ontzettend scheel, dat je er een allesom vattende definitie van het begrip „Fiets” in kan zien. Je reinste absurd toneel. Braziliaans gekkenhuis landschappen tekent. Niet zo heel serieus is het boek, dat als laatste is aangekondigd en deze maand zal verschijnen: „Hebt u Hitler gezien?”. Walter Kempowski werkt (ook al) aan een studie over de Führer en kreeg bij interviews die hij daarvoor maakte, zoveel frappante antwoorden, dat hij besloot die als extra bijdrage aan de Hitler-hausse te publiceren. Het toont in ieder geval dat allerlei ouderen in dit land de nazi-leider maar moeilijk uit het hart kunnen bannen. „Vijftig keer heb ik hem gezien. Voor het eerst in 1926. Toen kwam hij juist uit de vesting, toen had hij in Rostock in het sportpaleis gesproken, drie uur uit' het blote hoofd, fascinerend. Het hele boek, hoe hij ertoe kwam, over de oorlog en over het nationale. Dat was pas wat.Donnerwetter.(citaat „Der Spiegel” deze week publiceert) AMERSFOORT. In geboorteplaats Amersfoort was donder dag de première van de film „Piet Mondriaan”. Deze kleurenfilm van 18 minuten werd vervaardigd door de Haagse filmer Nico Crama. De filmpremière was gekoppeld aan de opening van een documentaire ten toonstelling over het leven en het werk van de schilder. Meer dan tweehonderd nooit eerder in het openbaar getoonde documenten en voorwerpen uit de nala tenschap van Mondriaan worden ten toongesteld. Zij zijn gebruikt bij de vervaardiging van de film. Vriend en erfgenaam van de schilder, professor Harry Holtzman uit New York, leidde de film en de tentoonstel ling bij het publiek in. Ambassadeurs uit verscheidene landen woonden de manifestatie bij. VOOR DE ROMANTISCHE uurtjes ziet Dick wel iets in een enkel vrije zwart zijden crêpe de chine-jurk. De diepe V-hals, gekruiste banden op de rug en een aanzienlijke bloemcorsage roepen weer herinneringen op aan lang vervlogen jaren. Kaftans met en zonder sjaal van zijden bloemen imprimés dan wel van fraaie grijze zijden mousseline zijn echter meer bestemd voor de late feestelijke uurtjes. Zo ook een beeldschone kleurige lange overslag- rok met een zwart zijden jersey blouse. 17 tot 29 april worden in het twee exposities gehouden. Aan die is getiteld „de consequenties ran de machine”, werken 13 Joegoslavi sche kunstenaars mee. De tweede expo sitie betreft een twaalf meter breed schilderij-object, dat de begrafenis van de anarchist Pinelli voorsitelt. Het is van Enrico Baj. Er zijn bovendien boeken geubliceerd waarin Adolf Hitler de romanheld is. Van dit genre heeft in de Bondsrepu bliek „De Tip” van Peter Haage de meeste aandacht gekregen. Volgens Haage’s verhaal leeft de Führer niet alleen voort in literatuur (meer dan 50.000 meer en minder serieuze boeken tot dusver) en film, maar bovendien in de persoon van een stokoude baas met een heel bekend snorretje, die in een in en met 18 lang geleden is dat er in balletten een prille idylle tussen een jongen en een meisje is vertoond, in ons land zijn het tegenwoordig meestal idylles tussen jon gens en jongens. Maar och, het loopt allemaal op niets uit, of op nietsEr komt een andere jongen en het meisje moet kiezen, waarna ze met de wrede kanten van de liefde kennismaakt. Het meisje wordt verkracht, alleen gelaten door de beide jongens en ten slotte door een derde knaap getroost onder het motto „een dansbeestje is nooit weg”. Oorspronkelijk schijnt er nog een de cor bij geweest te zijn, maar in het HOT was dit kennelijk niet te plaatsen, waar door er nogal wat opkomsten vreemd uit de lucht kwamen vallen. De tweede scène, een sketch voor één dame en drie heren, was het beste van de avond. Het scenario daarvoor is dan ook geleverd door Eugène Ionesco. Twee heren hebben ruzie over een woord, een derde heer komt erbij en nu krijgen ze met z’n drieëen ruzie. Dan verschijnt er een dame en de drie heren proberen haar alle drie voor te stellen als hun verloofde, wat resulteert i n een soort apache-dans, waarbij het meisje als een speelbal heen en weer gegooid wordt, onder het verliezen van steeds meer kleding. De constructie kwam uit de tekst voort, die door de dansers redelijk uitge sproken werd. Bij die tekst waren door Helmut Baumann uitstekende bewegin gen gevonden op een niet al te storende muziek. Op de achtergrond werd ook nog een film geprojecteerd die nergens op sloeg, maar ook niet al te erg afleid de. Pierrot Pierrot was grote pakken en een lang dik touw, waarbij het aardigste overkwam, danser, die uit een koffer een witte handschoen aantrok, waarna zijn hand met handschoen een eigen leven ging leiden. Vervolgens trok hij een laars aan, waarop die ene voet met de laars ook volkomen zelfstandig werd. Jammer genoeg leed het geheel zwaar aan bewe gingsarmoede en ging dan ook gauw vervelen. Deze verveling was echter nog niets vergeleken bij de indruk van het laatste werk, Der Wandelbare Garten, de veran derlijke tuin, op een zeurmuziek van Lukas Foss, gemaakt door Glen Tetley. Tien dansers in nauwsluitende, glan zende, pastelkleurige kostuums bewogen zich langdurig traag voort. Ik kreeg de smaak in mijn mond van lauw water met ongeveer één zoetje per emmer, die ik in zijn geheel moest leegdrinken. Het weinige publiek klapte hard, maar waaróm kon ik niet goed begrijpen. Balanchine pleegt te zeggen dat dan sen zó zwaar is, dat niemand het in voldoende mate uit zichzelf kan doen. „Ik ben in mijn groep de kracht, die de mensen opjaagt en ze daardoor in staat stelt hun werk te doen”. In het Tanz Forum uit Keulen ontbreekt kennelijk zo een kracht. De tentoonstelling de surrealist Felix Labisse in het i Bco-mans van Beuningen otterdam is verlengd tot aart. Van nuseum 3 ene, rij!’1* k. I 9 te.F JSr»

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7