Frans Molenaar deint vrolijk Voskuilraak getroffen circus op golven plissé mee van I James Stewart in Nederland Kunst uit tijd het gaat om ervaring Van Gogh i a 1 Rijversdramatiek in bronzen ELEGANT” Modehuis Krachtig werk in Galerie Eylders Eksklusieve stoffen Teddy Wilson Keramiekcollectie in Boymans-Van Beuningen Haarlem naar Nieuwslezer niet meer op de buis 1973 MAART DINSDAG 13 10 EXPOSITIE IN STEDELIJK Vietnam Privéleven I NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST ZAND VOORT Twee expres sionisten in Galerie Eylders, de vo rig jaar overleden Amsterdamse kunstschilder Johan Jacob Voskuil en de 44-jarige beeldhouwer Wim Rijvers uit Kessel in Limburg. De eerste blijft in zijn expressionisme dicht bij de realiteit en heeft als onderwerp (althans hier) de roman tiek van het circus. De tweede ver wijderd zich steeds meer van de werkelijkheid en neigt naar sym bolisch abstracte vormen met een ondertoon van dramatische drei ging. 99 ft F Lijden en agressie DEZE WEEK DOBBERT ons vaderlandse modeboot je gezellig op de golven van plissé Ook de jonge Amsterdamse couturier Frans Molenaar deint vrolijk mee. Nu was en blijft Frans nog steeds de ontwerper van de on vervalste tentlijn en de man van de kleurige vlakverdeling. dirigent: HANS VONK soliste: BARBARA NISSMAN - piano Sr,'.’?!- W v staa a die -H-i H. STEENHOUWER het complet is van witte zijde met oranje strepen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE tot en met 6 met cus. Stewart heeft meegewerkt aan de onder redactie van, Bé ter Maat Een dansend circuspaard door Joh. Voskuil Een der bronzen krijgers van Wim Rijvers. (Van onze redactie in Amsterdam) AMSTERDAM „Tegenwoordig heb ben acteurs geen tijd meer om hnn vak goed te leren. In dit werk komt talent weliswaar op de eerste plaats, maar daar kun je niet op drijven, de tweede zeer belangrijke plaats is voor ervaring en nog eens ervaring”, aldus de 64-jarige James Stewart, oude rot in het Ameri kaanse filmvak. Over Vietnam: „Ik ben erg blij dat de oorlog nu is afgelopen, maar ik ben het altijd met Nixons Vietnampolitiek eens geweest”. Stewarts stiefzoon (uit het eer ste huwelijk van Gloria) is in Vietnam gesneuveld. Haarlem 8.15 uur DAT WAREN ZE DAN; golvende impressies van een dynamische Mole- naar-couture-collectie. Hopelijk voor u nog rustig genoeg om de rechte modeweg te kunnen blijven bewan delen. Haute Couture Kleding naar maat Knippatronen naar maat, pasklaar FRANSE COUPE ruim ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS drie films maakte vond hij de leukste om te doen. „Ik maak tegenwoordig veel televisie films, er is er onlangs weer een gereed gekomen en ook werk ik mee aan een televisieserie: „The Smith family”. Ver der word ik veel gevraagd voor shows: de David Frost- en Dean Martinshow onder meer. Ik heb er altijd spijt van gehad niet meer op het toneel te hebben gestaan. Daar leer je enorm veel van. Dat geldt voor iedereen. Het is erg jammer dat de jonge garde zo weinig tijd heeft om het vak grondig onder de knie te krijgen, vroeger duurde het lan ger voordat je een ster werd, zodat je de gelegenheid had veel ervaring op te doen”. „Nu worden er veel films gemaakt met onbekenden in de hoofdrollen en hoewel het velen niet aan talent ont breekt, hebben ze na zo’n eerste succes gewoon te weinig om op terug te vallen. Televisiefilms, maar ook bioscoopfilms, worden bovendien in een enorm hoog tempo gemaakt, al worden er nu veel minder bioscoopfilms dan vroeger gepro duceerd. Veeertig jaar geleden gingen in Amerika 90 miljoen mensen één keer per week naar de film, nu nog maar 18 miljoen. Volgens mij komt dat voor een deel omdat het publiek kritischer is geworden, deels door de t.v.”. Links een rood shetland complet met gestreept zijden blouse. Rechts een marineblauw pak met een blauw-wit gestreepte blouse. BIJZONDER SCHATTIG waren de oranje complets waarvan de blouse en het interieur in wit met oranje gestreepte zijde waren uitgevoerd. Een modieus grapje, dat dit keer door Molenaar veelvuldig werd toegepast: blouses, jurkjes en interieur van één materiaal. Het allercharmantste voor beeld hiervan vond ik een mantel van donkerblauwe ottomanzijde met een witgenopt donkerblauw interieur. Nu was deze voering niet zó maar een voerinkje. De rok hiervan was zelfs zeer fijn geplisseerd. Frans com pleteerde het geheel met een beeldig zijden jurkje, dat iets groter was genopt en iets grover was geplisseerd. Bovendien kreeg het korte kimono mouwen. James Stewart heeft meer dan 70 films gemaakt. John Wayne en Hitch cock zijn goede vrienden van hem. Hij wil geen voorkeur uitspreken over zijn films, maar „It’s a wonderful life” onder regie van Frank Capra met wie hij De bronzen en alluminium plastieken van Wim Rijvers komen sterk over Ze getuigen van een voldongen vakman schap, opgedaan, aan detwee Maas trichtse academies, en tevens van een drang naar het ontwikkelen van een eigen zeggingskracht, die hij dan ook HILVERSUM. - Theo Stokkink zal in zijn wekelijkse KRO-radiorubriek „Binnenkijken” dinsdagavond 13 maart aandacht besteden aan de trilogie „In de ban van de ring” van de Engelse auteur prof. J. R. R. Tolkien. Het verhaal, dat zowel in Engeland als in Nederland grote bekendheid geniet werd inmiddels door de Zweedse componist Bo Hansson van muziek voorzien. In „Binnenkijken” hoort men gedeelten van deze muziek terwijl de acteur Jeroen Krabbé frag menten uit het boek voordraagt Het is nog niet zo lang geleden dat de Dutch Swing College Band zich in deze omgeving heeft laten horen. Zaterdag avond D maarj zal dat opnieuw het geval zijn als hel meer dan 25 jaar be staande uxielandorkest in het Haarlem se Concertgebovu komt spelen De be raamde DSC. mei swingende werkjes als Manna en Willem Teil ooit hoog op de hitlijsten verblijvend zal zich op werpen als begeleidingsgroep van de Amerikaan Teday Wilson De pianist behaalde zijn meeste roem in de jaren dertig, maar kan ook nu nog steeds een behoor'ijk partijtje meespelen. Dat be wijst hei succes dat hij met de DSC be haalt tijdens de huidige tournee langs vijf comeetzalen in Nederland. De trip zal zondag met een optreden in de Rot terdamse Doelen besloten worden Foto: Een blijktjkende Wilson (met snor) te midden van de leden van de Dutch Swing College Band. Concertgebouw vrijdag 16 maart 1973 ZESDE CONCERT SERIE B „POPULAIRE LANDENSERIE” Programma RUSLAND TSCHAIKOWSKY Capriccio Italien TSCHAIKOWSKY Pianoconcert no 1 TSCHAIKOWSKY Symfonie no 5 Entrée f 5,— (a.i.) c.j.p. geldig HILVERSUM. —Nieuwslezer Freek van Hoorn, als los medewerker aan het NOS-journaal verbanden, zal niet op de beeldbuis terugkeren. De NOS heeft de afgesproken proeftijd van, drie maanden niet verlengd. Freek van Hoorn zei maandagavond dat zijn proeftijd op 20 februari was afgelopen en dat hij niet hoorde dat men zijn medewerking niet meer op prijs stelde. Ik heb toen aangenomen dat mijn relatie met het NOS-journaal stil zwijgend was verlengd. De omroeper stond maandag nog voor drie optredens op het rooster. Maandag hoorde hij telefonisch dat de NOS van zijn diensten geen gebruik meer wilde maken. „Ik zie prsoonlijk geen enkele reden om de overeengekomen werk zaamheden voor het NOS-journaal te beëindigen”, aldus Freek van Hoorn. Uit de couture collectie van Frans Molenaar zijn dit complet en tuniekpak van oranje wollen crêpe. De blouse van het complet is van witte zijde met oranje strepen. Voskuil is vijfenzeventig geworden. Zijn werk draagt het stempel van het expressionisme van voor de oorlog. Gro te vormen vaak en dan meestal gevat in krachtige contouren, die de levendige gestructureerde kleurvakken scheiden in de schilderijen in olieverf. De gouaches en daaronder ook landschappen zijn wat vlakker. De tekeningen van paarden zijn bijzonder knap, een paar neergeschreven lijnen zijn voldoende om een suggestieve spanning op te roepen. Daarin bereikte Voskuil iets monumen taals met heel weinig middelen. Het is niet alleen romantiek in het circus, er is ook humor, maar dan ver mengd met drama, in het optreden van circusclowns. Ook dat onderwerp heeft Voskuil natuurlijk geboeid en weergege ven in clownsfiguren en koppen, die raak zijn getroffen. Hij bereikt im de menselijke figuur echter niet de span ning, die veel sterker spreekt uit zijn paarden. De landschappelijke gouaches zijn goed gedaan, maar komen niet uit boven de conventie van de tijd, waarin ze zijn ontstaan. AMSTERDAM. Na ruim veertig jaar in het Stedelijk Museum te hebben gehangen verhuizen de schilderijen van Vincent van Gogh naar het geheel aan deze schilder gewijde museum. Deze veel betekende gebeurtenis is voor het Stede lijk aanleiding een tentoonstelling in te richten met een ruim overzicht van het werk van Nederlandse schilders die Van Gogh’s inspiratiebron en geestverwanten waren. DIE TENTLIJN IS gelukkig nog ten dele in zijn voorjaars- en zomer collectie terug te vinden bij zijn kor te, 7-8 en lange jassen, die in oranje, wit, zwart, appelgroen en rood het daglicht tegemoet zullen treden. De zelfde lijn zien we ook in een tot op de grond reikende groenwitte katoe nen jas zonder sluiting, die op een pantalon van hetzelfde materiaal wordt gedragen in combinatie met een witte jumper. De korte en 7-8 tentlijnjasjes, die zowel op een pantalon als op een rok kunnen worden gedragen, hadden veelal korte wijde mouwen, waaron der dan weer de lange mouwen van jumper of blouse vandaan kwamen. Maar het hoofdstuk mouwen is hier mee nog niet afgesloten. Er werden zelfs zakken opgezet. Of deze vinding de tas overbodig zal maken, laat ik gaarne aan u ter beoordeling over. Kaartverkoop en plaatsbespreken bij het Concertgebouw, Lange Begijne- straat 13, Haarlem, van 10-3 uur, telefonisch 320994 van 12-3 uur ROTTERDAM. In het museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam zal van 19 maart tot 30 april een bijzondere tentoonstelling van keramiek worden gehouden. Onder de titel „Ver draaid goed gedraaid” is een collectie samengesteld uit de verzameling H. J. E van Beuningen die gebruiksvoorwerpen bevat uit de 12e tot en met de 16 eeuw. NATURELKLEURIGE Thaizijde met opgestikte kleurige biezen lever de alleraardigste jurkjes op met ver schillende soorten plissé. En dan tot besluit in gedachten even stille be wondering voor die beeldschone Thaizijden avondjapon met die lange zwierige, wit-zwarte plissé mouwen. Let vooral ook op dat mooie détail: een witte schouderpas en vandaar in zwart uitlopend tot op de voeten. De TROS haalde hem vanuit Londen (waar hij de doop van zijn eerste klein kind bijwoonde) naar ons land om een televisie-programma met hem op te ne men. De TROS gaat vanaf juni tot eind september elke drie weken een film van Stewart uitzenden, totaal negen stuks. Een aantal westem-oude-stijl zo als „Band of the river” uit 1952 met Rock Hudson en „Destry rides again” uit 1939 met Marlène Dietrich, de circusfilm „The greatest show on earth” uit 1951 met Charlton Heston en „Flight of the Phoenix” uit 1966. Over een Hitchcock- film met Stewart (zoals bijvoorbeeld „Rear window”) zijn nog onderhandelin- gen gaande. heeft bereikt. Er is nog een enkel beeid, dat herinnert aan zijn realistische perio de. Dat realisme is dan echter al geheel dienstbaar gemaakt aan n’ krachtige ex pressionisme met sterk verhevigde vor men. Uit die vormaal is zijn bijna abstracte kunst ontstaan, plastieken met zeer geva rieerde structuren: afwisselend gladde en gebroken, dan wel verscheurde ver men, stekels als van distels, doorborin gen en wat niet al. Vaak t' plastieken op hoge poten. Er gaat een primitieve magische drei ging van dit werk uit. Titels als Totem paal en dergelijke beklemtonen die pri mitieve magie. Ze is echter ook te vin den in wonderlijke krijgers, die uit een ander rijk dan het onze stammen. Eer der zijn het gewapende spooksels. Het eigenlijk onderwerp ligt dan ook niet in de zichtbare uitbeelding, maar in de achtergrond van al dit werk: de obsessie, die er uitgaa van lijden en agressie, die in Rijvers soms kennelijk visionaire ver beeldingen oproepen. Ze zijn dus symbo lisch voor dramatische aspecten in de menselijke geest, die om een bezwerende uitbeelding vragen, waardoor ze „han teerbaar” worden. Met dat chapiter is Rijvers eigenlijk voortdurend bezig En het komt er dan nog indrukwekkend uit ook. Een gedreven kunstenaar dus. die heel boeiend weirk maakt, dat hier in het westen veel meer bekendheid zou moeten krijgen dan het in Limburg al heeft. herverkiezingscampagne van Nixon, waarbij hij met name de loftrompet stak over mevrouw Nixon. Waarom deed hij dat? „Ik acht Nixon een uitstekend leider van onze staat, ik mag die man bijzonder graag. Het is me ook niet gevraagd om dat te doen, ik heb het zelf aangeboden, ook al omdat ik een „levens lange” republikein ben. Ik zie trouwens niet in waarom een acteur zich niet met een politieke campagne zou mogen be moeien”. pp a j Een vrolijk gestreept zijden jurkje met groen mouwloos jasje (links) en een pantalon met overslaghes van groene wollen crêpe (rechts). Stewart heeft zijn vrouw Gloria, met wie hij binnenkort 25 jaar getrouwd is meegebracht. Waarom hij niet, zoals zo veel acteurs, al een paar keer getrouwd is geweest? „Ach, ik heb er eigenlijk nooit aan gedacht. Misschien komt dat wel omdat ik pas laat aan mijn huwe lijk ben begonnen”. Ook in een ander opzicht verschilt Stewart van veel van zijn collega’s: hij heeft geen hekel aan de belangstelling voor zijn privéleven. „Dat is nou eenmaal een deel van je werk, het hoort erbij, dat weet je van tevoren. Mijn fans hebben er recht op, mij op straat aan te houden en te vragen om een handtekening”. In Amerika is het niet ongebruikelijk dat een acteur of zanger zich inzet voor In 1930, besloot ir. V. W. van Gogh de verzameling nagelaten schilderijen, aquarellen en tekeningen van Vincent permanent in het Stedelijk ten toon te stellen. Van Gogh en het Stedelijk wer den een begrip. De tentoonstelling, getiteld „Moderne kunst van toen in het Stedelijk van nu”, omvat schilderijen van Josef Israëls, Bosboom, de gebroeders Maris, Mauve, Weissenburch, Roelofs en Jongkind die allen gelden als grote inspiratiebron voor Van Gogh. Geestverwanten zijn vertegenwoordigd als Breitner, Verster, Toorop, Van Looy en Jan Veth (de jongeren van de Beweging van Tach tig). Hoewel Van Gogh ongetwijfeld een geheel eigen ontwikkeling heeft doorge maakt, sterk onder invloed van zijn Franse tijdgenoten, zijn duidelijke paral lellen aan te tonen met de Hollandse tijdgenoten. Ook zij onderzochten een subjectieve benadering van de realiteit, die heeft geleid tot een zeer emotioneel gebruik van kleur. Ook zij waren het die door een gelijklopende ontwikkeling in staat waren om Van Gogh later als eerste te begrijpen, te waarderen en aan zijn werk bekendheid te geven in een reeks door hen georganiseerde tentoon stellingen. Als inleiding van de tentoon stelling zulen trouwens enkele schilde rijen uit de Romantische School (onder andere van Schelfhout, Koekkoek en Karsten) worden getoond om het nieuwe van die moderne kunst duidelijk te laten uitkomen. De expositie zal duren van 17 maart I de verkiezingscampagne van een politi- tot Pn aon rib v ,..1Ü 7. 7 TAILLEURS MET SLANK gesne den 7-8 jassen, waaronder een rok met glad heupstuk en plissérand, wa ren fraai van belijning. Zodra echter de jasjes op een dergelijke rok tot in de taille kwamen werd dit vloeiende beeld abrupt verstoord. Beige wollen crêpe verwerkte Frans Molenaar in een fraai klassiek pak met rechte rok en een jasje met ritssluiting en schuin geplaatste in- steekzakken. Even klassiek was een slank gesneden donkerblauwe mantel eveneens in wollen crepe uitgevoerd. "■U V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11