Einde invoerstop elektronica WERKGEVERS WILLEN NIET TE VEEL uit Japan AAN ONDERNEMINGSRAAD SLEUTELEN Stakingsparool voor vijfduizend mensen Nader beraad Caravan-plaatsen sigaren-cao al 26 pet duurder Meer winst procent CONTACTGROEP METAALINDUSTRIE: Bijenkorf I bedrijven te VkP f h-0 J. Terughoudendheid in vakbondsaangelegenheden I I kcr/ I Pr i: 13 DINSDAG 13 MAART 1973 it l an rp. t re k. Hoogovens Geen achterban Veel te ver DAF-conflict Duidelijk Tekort blad 5 orkeur gele id van eg blad I in de f pro- De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7]4% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. RIB W BhdP NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Sterke greep I (Van onze Amsterdamse redactie) (Van onze redactie economie) I JOHN BINDELS. ADVERTENTIE Nederland op weg naar de chaos Van de andere twee vakcentrales voe ren niet de industriebonden maar de bonden van werknemers in de agrari sche sector en de voedings- en genot middelenindustrie het overleg over de sigaren-cao. het afsluiten van het centraal akkoord vorig jaar hun overwinst of extra winst jk noem dit gewoon diefstal al geno men. Onze verlangens zijn redelijk. Als de Nederlandse bisschoppen en het Ne derlandse parlement dat met grote meer derheid beamen, wie zijn wij dan om te zeggen dat onze eisen onredelijk zijn”. Volgens de voorzitter van de Indu striebond NW in een groot aantal bij de FME aangesloten werkgevers het optre den van deze organisatie zat. „Zij bekij ken het weigeren van overleg door de FME met afgrijzen”, aldus Groenevelt. - Een kwalitatieve economische groei, die het met zoveel offers opgebouwde systeem van volledige werkgelegenheid en sociale voorzieningen in stand houdt en een aanvaardbare leefbaarheidssitua- tie mogelijk maakt, kan alleen verwezen lijkt worden, indien de loonsverhogingen meer in overeenstemming met de ont- Het voorgestelde slotdividend van Ro- beco bedraagt 2,5 procent in aandelen met als alternatief een bedrag van 5,50 in contanten (vorig jaar ƒ4,80 in contanten). Het is volgens de contactgroep duide lijk, waarom de werkloosheid niet slinkt. Het verschijnsel, dat de prijs op de arbeidsmarkt blijft stijgen, zelfs sterker dan alle overige prijzen (alleen die van overheidsdiensten en die van de gezond heidszorg uitgezonderd) terwijl er een overschot aan arbeid op de arbeidsmarkt bestaat, kan als de voornaamste oorzaak worden gezien van het feit, dat even wichtsherstel niet moge lijk is, aldus de contactgroep. De werkgevers denken daar anders over. Bestuurslid Lubbers van het Ne derlands Christelijk Werkgeversverbond en van de Federatie Metaal en Elektro nische Industrie (FME): „Naar mijn me ning vertegenwoordigt de ondernemings raad wel degelijk het werknemersbe- lang. Het gaat mij veel te ver als de constructie van de tegenwoordige onder- DEN HAAG. Het Nederlandse volk is in 1972 voortgegaan op een weg, die uiteindelijk naar een economische en wellicht ook een sociale chaos moet leiden, zegt de „contactgroep van werk gevers in de metaalindustrie” in haar jaarverslag. De groep, een kleinere en los van de FME staande werkgeversor ganisatie, meent dat het steeds moeilij- ker zal worden het goede pad te vinden. „Willen wij dit toch proberen, dan zul len wij moeten bedenken, dat hef ver band tussen arbeidsproduktiviteit en lo nen en salarissen niet straffeloos gedu rende lange tijd kan worden genegeerd. Zoals gemeld stemt de industriebond NVV niet in met de overeengekomen prijscompensatie (een kwart in een ge lijk bedrag voor iedereen en driekwart in percenten met een minimum van 2,60 per percent bijsturing). De industrie- bond-NW zal zijn beleidsorganen advi seren, het onderhandelingsresultaat te verwerpen, omdat hij cao’s zonder maxi mum in de prijscompensatie principieel onaanvaardbaar acht. De prijzen zijn in 1972, in verhouding tot de kostenstijging, weinig omhoog ge gaan, aldus de contactgroep. De hard- nekkingheid, die de werkloosheid gedu rende 1972 vertoonde, duidt er volgens de contactgroep op, dat de effectieve vraag, dat wil zeggen de vraag tegen prijzen die voor het bedrijfsleven vol- „Wij hebben veel kleinere bedrijven, die bijzonder geschaad werden door deze invoerstop omdat ze de goederen al betaald hadden aan de Japanse expor teurs en deze goederen nu op hun kos ten in een veem moesten worden opge slagen.” De heer Peiger gelooft niet dat de opheffing van de invoerstop helemaal te danken is aan het telegram van de vereniging aan de minister hierover. Hij gelooft wel dat het ertoe zal hebben bijgedragen de invoerstop eerder op te heffen. „We hopen dat we bij de bespre kingen over de contingentering (beper king van de import) die er waarschijn lijk wel in zit, betrokken zullen wor den.” wikkeling van de arbeidsproduktiviteit worden gebracht, meent de contactgroep. Zij ziet de voortdurende inflatie als een bedreiging voor het behoorlijk functio neren van het systeem van sociale voor zieningen, dat wij in de na-oorlogse decennia hebben opgebouwd. De geva ren, die onze economie bedreigen, be staan voornamelijk uit de toenemende inflatie en de nagenoeg even snel toene mende druk aan sociale lasten en fiscale premies. AMSTERDAM. Koninklijke Bijen korf Beheer stelt voor het dividend over het boekjaar 1972-1973 vast te stellen op 4,20 per aandeel van f 20 (vj 3,80) met dien verstande dat houders van sewone aandelen de keus hebben 1,40 (vj f 1,20) op te nemen in contanten en de overige 2,80 te ontvangen ais een uitkering ad 2,5 pcf uit het belasting vrije gedeelte van de agioreserve. Deze laatste uitkering zal geschieden in de vorm van gewone aandelen en wel tot een bedrag van maximaal nominaal f 784.255 in totaal. De nieuwe aandelen zullen voor het eerst en dan ten volle gerechtigd zijn tot het dividend over het op 1 februari be gonnen boekjaar 1973-1974, zo deelt het concern mee. De concemwinst voor af trek van vennootschapsbelasting is f 3,3 mln hoger dan over 1971-1972. Daar voor vennootschapsbelasting f 1,5 mln meer wordt gereserveerd is de winst na belasting met 1,8 mln of 14 pet toege nomen tot f 14,4 mln, een stijging van 1,14 per aandeel van f 20 (plus 15 pet). Daarbij is in de vergelijking van beide jaren rekening gehouden met het door uitkering van stockdividend met f 1 mln verhoogde aandelenkapitaal. De jaarom zet is met f 125 mln of bijna 14 pet gestegen tot 1030 mln. Het jaarverslag zal een maand eerder dan tot nu toe gebruikelijk was verschijnen op 12 april. De jaarvergadering is vastgesteld op 27 •pril Robeco - Het jaar 1972 is voor het Rot- terdamsch Beleggingsconsortium NV een gunstig jaar geweest. Trouwens, zo schrijft Robeco in het dinsdag ver schenen jaarverslag, dat jaar is de beleggers alom goedgezind geweest. De waarde van het aandeel-Robeco nam in 1972 toe van 226,begin 1972 tot f 266,ultimo van dat jaar, rekening houdend met de uitkering in aandelen van 2,5 procent in april vo rig jaar is dat een stijging van ruim 20 procent. bevoegdheden aandringt en anderzijds ondernemingsraadsleden bij wijze van spreken uitscheldt omdat zij een ander standpunt innemen dan de vakbeweging op dat moment welgevallig is. Koersver anderingen zijn niet zo eenvoudig. Naar mate de ondernemingsraad beter werkt, wil hij zich ook bemoeien met de ar beidsvoorwaarden binnen de onderne ming”. „Bij Philips bijvoorbeeld wil de raad eerst de voorstellen kennen, voordat ze naar de vakbeweging gaan. Zulke zaken geven problemen. Als de ondernemings raad op de helling zal moeten, dienen we wel te bedenken dat er onmiddel lijk gevolgenzijn. Als Bode zijn zin krijgt, geloven wij bijvoorbeeld niet dat er nog zo veel werkgevers bereid zullen zijn om de opleiding van ondernemings raadsleden in een op stapel staand ge meenschappelijk instituut te financieren. In de Sociaal-Economische Raad wordt op dit moment over verfijningen in het ondememingsraadswerk gesproken. Daar komt dit nu even tussendoor zeilen”. Vakbonden en ondernemingsraden zijn hier en daar al met elkaar in conflict gekomen. Oorzaak: De huidige onder nemingsraad heeft onvoldoende achter- ban-steun. Bij Hoogovens waren het de onderne mingsraadsleden Bunte (NVV) en Geluk (CNV), die het er merkbaar moeilijk mee kregen. In hun geval is de situatie extra ingewikkeld, omdat zij behalve ondernemingsraadslid en vakbewegings- vertegenwoordiger ook nog werknemers- commissaris zijn. In de gegeven omstan digheden, tijdens de stakingsacties bij Hoogovens, moesten zij n og wel eens van „pet” wisselen, wanneer standpunten moesten worden bepaald. Voor de bui tenstaander werd het er allemaal niet duidelijker op. Zeker niet toen er ver schillende officiële verklaringen werden afgelegd, waarin vakbewegingsleden weer iets anders zeiden dan diezelfde leden met de „pet” van de onderne mingsraad op. Bij Hoogovens ging het zoals bekend om de vraag: moet de prijscompensatie nu meteen met een grens van 250 gul den per percent worden doorgevoerd, of moet die grens afhankelijk gesteld wor den van de uitkomst van de gezamenlij ke studie? De kwestie liep zo hoog, dat ondernemingsraadslid Geluk (CNV) al leen tegenover de hele Industriebond CNV kwam te staan en nu zelfs over weegt zijn plaats beschikbaar te stellen wanneer zijn beleid niet wordt geaccep teerd. Als werknemerscommissaris wen ste Geluk vast te houden aan een onbe grensd In te voeren prijscompensatie, waardoor hij principieel front m aakte tegenover de drie industriebonden. AMSTERDAM. Er worden weer vergunningen verstrekt voor het impor teren van Japanse elektronische artike len. De heer Peiger, voorzitter van de vereniging FIAR (Fabrikanten, Impor teurs en Agenten op het gebied der Elektronika): „Gelukkig heeft het mini sterie ingezien dat er nogal ernstige knel punten bij de FIAR waren door deze invoerstop.” nemingsraad helemaal omver moet wor den gehaald. Ik ben het overigens met bestuurder Bode van de Industriebond NKV eens dat we gewetensconflicten zoveel mogelijk moeten vermijden”. Hoe dat zou kunnen? De woordvoer der van het NCW (Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond) zei daarover: „Wij zijn ook niet gelukkig met de last die in geval van een conflict op de o.r.- leden komt te drukken. Maar in een personeelsraad zien wij de oplossing ook niet. Zo’n raad blijft zijn informaties toch uit de onderneming krijgen en zo blijft die raad toch meedenken met de onderneming. Er kan dan evengoed weer een conflict ontstaan waarbij een keuze zal moeten worden gemaakt. Het beste lijkt ons dat de voorzitter van de onder nemingsraad (dat is een directielid) in moeilijke kwesties geen druk op de raadsleden uitoefent. De raad moet zich dan maar nieet over zulke zaken uit spreken”. Bij het Verbond van Nederlandse On dernemingen, de grootste werkgeversor ganisatie in ons land, was het commen taar: „De ondernemingsraden worden steeds belangrijker. Daarom vinden wij het inconsequent van de vakbeweging dat zij enerzijds op uitbreiding van de ste schijn van beïnvloeding van bovenaf. In Eindhoven dacht de actieleiding, met als woordvoerder Arie Lakerveld, daar anders over. „De tekst van de verklaring was al klaar toen de verga dering van de ondernemingsraad nog moest beginnen”. Een van de onderne mingsraadsleden, de heer W. van Dijk van de Industriebond NKV, heeft intus sen zijn functie neergelegd en heeft zitting genomen in het actiecomité van de drie bonden. Voor hem werd de gewetensnood zo groot dat hij zich niet meer kon verenigen met de gang van zaken rond de verklaringen van de ge kozen leden van de ondernemingsraad hoewel hij aanvankelijk wel tot de voorstemmers behoorde. Volgens actieleider Lakerveld is ten onrechte de indruk gewekt dat het initia tief van de gekozen ondernemingsraads leden is uitgegaan. In feite zou de secre taris van de ondernemingsraad, een lid van de Unie BLHP, de ondernemings raadsleden hebben opgetrommeld nadat deze secretaris overleg met de directie had gepleegd. DEN HAAG. Ondernemingsraden jouden voorlopig wat terughoudender moeten zijn als het gaat om vakbewe- gingsaangelegenheden. Dat is de mening van een belangrijke groep georganiseer de werkgevers in Nederland. Zij zijn niet erg gelukkig met de „conflicten van plichten”, die in de afgelopen dagen in enkele ondernemingsraden naar buiten lijn gekomen. Groepen gekozen ondernemingsraads leden raken daar, tegen de achtergrond van stakingsacties, in gewetensnood, om dat ze als werkgeversvertegenwoordigers In de onderneming standpunten onder schreven, die weer niet naar de zin van de vakbeweging waren. In enkele geval le leidde dit tot complicaties, die een verwijdering van ondernemingsraadsle den en vakbonden tot gevolg had of die ertoe leidden dat de ondernemingsraads leden op eerder ingenomen standpunten terugkwamen. DRIEBERGEN. Met het voortzetten van stakingen in vijf Gelderse bedrijven en het uitroepen van vier nieuwe sta kingen in Middelburg, Koudekerke, Tiel, Delft en Delfzijl, zijn de industriebonden dinsdag hun 12e vanuit het actiecentrum in Driebergen geleide actiedag in de metaal en textielindustrie begonnen. Voortgezet zijn maandag de voor onbe paalde tijd geproclameerde stakingen bij Gazelle in Dieren (4e dag), Thomassen in De Steeg (7e dag), Ericsson in Rijen (3e dag), Gispen in Culemborg (4e dag), De Hoop in Lobith (3e dag). Nieuw waren de stakingsparolen voor het personeel van het textielbedrijf Clitex in het Zeeuwsvlaamse De Clinge (350 werkne mers), het metaalbedrijf Daalderop in Tiel (800 werknemers) en de Nederland se kabelfabrieken in Delft (2000) en Delfzijl (200). Voor het metaalbedrijf Boddaert in Middelburg en Koudekerke (tezamen 150 man) werd maandag een 2e stakingsdag uitgeroepen. Bij alle negen bedrijven werken in totaal ruim 5000 werknemers. De industriebonden achten het niet uitgesloten dat vanuit de 14 regionale actiecentra meer acties worden onderno men. Sinds het topberaad maandag in Driebergen is meer overgelaten aan de actiecentra zelf. De stakingen zullen niet langer tevoren worden aangekondigd. Bij meer bedrijven zullen langduriger stakingen worden gehouden. Over de werkgevers zei Arie Groene velt na het beraad van actieleiders in Driebergen: „Wij hebben dit conflict niet gewild, maar de ondernemers hebben bij Premielening. Bij de jaarlijkse trekking van 500 obligaties van de 2,5 percent premielening Rotterdam 1952-2 is obligatie nr. 142720 uitgeloot met ƒ100 000. De ƒ25.000 viel op nr. 185403 en de f 10.000 op nr. 162672. Met 5.000 lootten uit de nrs. 125391 en 197744. Met f 1.000 worden de volgen de tien nummers betaalbaar gesteld: 101948, 128064, 149655, 151215, 153930, 163144, 183157, 184851, 189826 en 199041. Voorts worden 485 obligaties met ƒ150 aflosbaar gesteld. Deze gevallen, waarin partijen elkaar blijven beschuldigen, illustreren in feite hoe het wantrouwen tussen onderne mingsraad en vakbeweging in dezelfde onderneming kan groeien. De onderne mingsraad heeft in feite geen achterban. Dat zouden de werknemers moeten zijn, maar de georganiseerden onder hen kie zen meestal partij voor hun eigen bon den en zien de ondernemingsraad onder die omstandigheden als „een stelletje meepraters met de directie, die zich met schouderklopjes laten manipuleren”. Inmiddels hebben de Industriebonden NW en NKV er geen misverstand over laten bestaan, dat zij zo spoedig moge lijk regels willen opstellen om tot het ombouwen van de ondernemingsraden te komen. Zij zien de beste oplossing in een „personeelsraad”, die uitdrukkelijk staat voor het werknemersbelang. Die personeelsraad kan dan weer terugvallen op een achterban van georganiseerde werknemers. En het bedrijven werk (ac tiviteiten van de vakbonden binnen de onderneming) kan dan ook beter wor den ingepast. In de ondernemingsraad zoals die nu functioneert, valt de nadruk onvoldoende op het werknemersbelang, aldus de industriebonden NVV en NKV. I Spaarrente tot De seizoenplaatsen op ca 150 van de 500 onderzochte terreinen zijn dit jaar gemiddeld 26 6/o duurder dan vorig jaar, aldus het Konsumenten Kontakt. De prijsstijgingen deden zich hoofdzakelijk voor bij staanplaatsen tussen de ƒ200 en 500 per jaar. In de prijsklasse boven de 500 waren ze over het alge meen geringer. In een beperkt aantal gevallen staat volgens het Konsumenten Kontakt tegenover de prijsstijging een verbetering van de accommodatie. De overheid kan op het ogenblik wei nig doen, zo stelt het Kontakt omdat de verhuur van staanplaatsen (onroerend goed) niet onder de prijzenwet valt. Bij het onderzoek waren ruim 500 kampeerplaatsen betrokken. Prijsstijgin gen constateerde het Konsumenten Kon- takt bij 147. Deze stijgingen waren als volgt: bij 69 terreinen tussen de 10 en 20 pet, bij 39 tussen 20 en 30 pet, bij 17 tussen de 30 en 40 pet, bij 13 tussen de doende aantrekkelijk zijn om er een effectief aanbod tegenover te stellen, te kort schoot. De prijzen waren derhalve in het algemeen in verhouding tot de kosten nog te laag om de gehele be roepsbevolking bij de produktie jn te schakelen. Voor de metaalindustrie wordt de situatie nog verergerd door het feit, dat het prijsniveau voor de produk- ten en diensten van deze bedrijfstak in belangrijke mate is achtergebleven bij het algemene prijsniveau. Gedurende een zeer groot gedeelte van 1972 moes ten de bedrijven aanbieden tegen prij zen, die ronduit slecht genoemd kunnen worden. In de loop van het jaar is hierin enige verbetering ingetreden, maar voor vele bedrijven in de metaal industrie is aan deze situatie ook thans nog geen einde gekomen”. De contactgroep citeert cijfers van het CBS om te illustreren dat de produ centenprijzen van de metaalindustrie zijn achtergebleven bij de stijging van 40 en 50 pet en in negen gevallen boven de 50 pet. De ongunstige ontwikkeling speci aal voor mensen met lagere inko mens wordt nog extra versterkt doordat de plaatselijke overheid steeds meer overgaat tot het heffen van toeris tenbelasting, deze is inmiddels in vieren zestig gemeenten ingevoerd. het algemene prijspeil. De prijsindex van de gezinsconsumptie was in 1972 82,1 pet. hoger dan in 1959 (in 1971, 69 pet. hoger), terwijl daar tegenover staat, dat de producentenprijzen van de plaat- verwerkende industrie 22,5 pet. boven het peil van 1959 lagen (in 1971, 18 pctdioger) en die van de machine- en staalbouw 55,5 pet. (in 1971, 47 pet. UTRECHT. De onderhandelaars van de vakbonden die betrokken zijn bij de cao voor de sigarenindustrie gaan zich op 20 maart onderling beraden over de voorlopige resultaten van het cao- overleg en de mening van hun achter ban daarover. investeringen. Amerikaanse ondernemin gen hebben in 1970, 1971 en 1972 (eerste tien maanden) voor ƒ2,1 mil jard in Nederland geïnvesteerd. Dit is bijna 40 pct. van het totaal der bui tenlandse investeringen in die periode 5,4 miljard). De totale Nederlandse investeringen in ons land vertegen woordigden in 1970 t.m. 1972 een waarde van ƒ55 miljard. Deze cijfers heeft minister Langman (E- conomische Zaken) meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid van Gorkum (PPR) over de afhankelijkheidssituatie van Neder land t.o.v. de Verenigde Staten. Conclusie: de vakbeweging wil voor komen dat de ondernemingsraadsleden zich door directies laten gebruiken en wat erger is: manipuleren. De werkgevers willen voorkomen dat het vrije vak bondswerk binnen de onderneming het werk van de ondernemingsraden door kruist. Als dat gebeurt vinden die werk gevers dat de vakbeweging een te sterke greep krijgt op de gang van zaken in de bedrijven en voelen zij zich in hun ondernemingsvrijheid aangetast. Duidelijk nieuwe conflictstof, opge waaid uit de stakingsactiviteiten van de laatste weken. Oplossingen binnen een wettelijk kader zullen nog aardig wat tijd gaan kosten. DEN HAAG. Het Konsumenten Kontakt heeft bij een steekproef „schrikbarende prijsstijgingen” vastge steld van seizoenplaatsen voor caravans. Het vreest dat deze vorm van kamperen een onbetaalbare zaak gaat worden voor mensen uit de lagere inkomensgroepen. Bij DAF Eindhoven deed zich even eens een conflict voor. De onderne mingsraadsleden daar deden een beroep op de vakbonden om acties bij dit be drijf minstens twee weken op te schor ten. De drie industriebonden reageerden daarop met een pamflet: „Veertien leden van de raad hebben zich door de DAF- directie laten inpakken. Labbekakkerig en een trap in de rug van de vakbon den”. De gekozen ondernemingsraadsleden namen dit op hun beurt weer niet. Zij publiceerden een verklaring die moest motiveren waarom zij het beroep op de bonden hadden gedaan. Zij vreesden dat de werkgelegenheid door stakingsacties in gevaar zou komen. De Eindhovense o.r.-leden zeiden geconstateerd te hebben dat de DAF-directie wil meewerken aan een progressief personeels- en inkomens beleid. Zij wezen erop dat een onderzoek naar een meer bevredigend systeem van loonsverhogingen en prijscompensatie was toegezegd. Die medewerking aan het progressieve beleid moest naar de mening van de Eindhovense o.r.-leden op een democra tische wijze en met inspraak van alle betrokkenen tot stand komen. Onder die omstandigheden vonden de gekozen o.r.- leden dat de raad van bestuur van DAF alle gelegenheid zou moeten krijgen om in een rustige sfeer zjn zienswijze elders kenbaar te maken en bij te dragen tot herstel van de normale verhoudingen. De gekozen o.r.-leden verklaarden bo vendien dat zij een oproep hadden ge daan in volle vrijheid en zonder de min- k| 4$ ■4

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13