PERONISTEN WINNEN VERKIEZINGEN IN ARGENTINIË De Gaay royeren Havenarbeiders in Figee Haarlem Suriname staken wint proces tegen Munck A. Koemans overleden Amsterdamse aktie Huren gaan per 1 april omhoog voor Hanoi gestart KNVB en Cor van der Hart ton zijn akkoord „Boersma en „Cadeautjes voor bejaarden” i F DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN nijman AGENDA Verder in de krant V "SS Het woord is aan... TWEE DODEN IN NOORD-IERLAND SAMKALDEN TERUG UIT PARIJS HET WEER Wolkenvelden Telefoonbeantwoorders I K lik GRONINGSE ARP-ERS: ft Directeur Utrechts Nieuwsblad Voor gesubsidieerde huizen pagina 7 Deze krant bestaat uit achttien pagina’s Perspex lichtbakken en NEON REKLAMES 7 11 13 15, 17 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, Beurs Radio en tv Strips Kunst Economie Sport Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden Mi nimum temperaturen van twee graden in het Wadden gebied tot min twee graden elders. Maxima morgen onge veer 6 graden. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. ►Haarlems Dagblad HJmuiderCouranti s.v.p. het gewenste ►Beverwijkse Coarant aankruisen. g Nieuwe verkooptruc: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. tel. 10519. r o f' r HgM| i Haarlem Abonnement - bij vooruitbetaling - f 9,30 p. mnd., 27,00 p. kwartaal (p. post f 30,00), p. iaat f 106,20. Losse nummers 40 cent Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Hector Campora rechtstreeks gekozen (Van onze correspondent) (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) (Zie ook pagina 3). ADVERTENTIES (Van een onzer verslaggevers) het KNMI tot i [NSDAG 13 MAART 1973 63e jaargang nummer 109 BUENOS AIRES (Reuter) De Peronistische kandidaat Hector Cam pora is bij de zondag gehouden verkiezingen tot president van Argentinië gekozen. Dit heeft de aftredende president, Alejandro Lanusse, vanmorgen vroeg bekendgemaakt. In een korte radiotoespraak zei president Lanusse dat hij dr. Campora en diens kandidaat voor het vice-presidentschap, Vin cente Solano Lima, alle medewerking heeft toegezegd voor de periode tot aan diens beëdiging. zijn jon- HAARLEM. Machinefabriek Figee in Haarlem heeft het eerste proces tegen Munck International gewonnen. Munck is veroordeeld tot betaling van circa een half miljoen gulden. Dat is praktisch het volle door Figee geëiste bedrag. De ver dere procedure zal door experts worden begeleid. De vooruitzichten voor dit ge deelte van het proces zijn positief, zo deelt de directie van Figee mee. In totaal zijn thans in vier jaar van geweldpleging in Ulster 749 personen om het leven gekomen. DEN HAAG. Op 1 april zullen op grond van de wet jaarlijkse huurverho gingen de huren van nog gesubsidieerde woningen in het gehele land weer met 6 worden verhoogd. Bovendien zullen ook van vele niet of niet meer gesubsidieerde woningen op die datum de huren worden opgetrok ken, aldus het ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Voor de woningen van gemeenten en woning corporaties gebeurt dit in het raam van de huurharmonisatie. H. M. van Randwijk: Sjoelbakken in kerkelijk verband is een lollige boel, vergeleken bij wat de t.v. ons tegenwoordig als ontspanning voorschotelt. KOOP v.a. ƒ465, HUUR v.a. ƒ20.- pan. NATEBO-AMSTELVEEN Tel. 020-456456 EIGEN ONTWERPSTUDIO Vraagt inlichtingen Elektrotechniek en Lichtreklame Telefoon 31 93 09 Houtmarkt 21 IJMUIDEN. —Het gilde van de mala fide handelaren is weer langs de weg en in deze omgeving. Een eerste optreden is reeds aan de politie gemeld door een argwanende inwoner, wien men een paar dekens „tegen een kleine vergoe ding en als cadeau van het gemeentebe stuur” wilde aanbieden. Opgetogen Peronisten vieren de over winning van hun partij voor het hoofd kwartier in Buenos Aires. De aftredende president van Argentinië, Alejandro Lanusse, die vanmorgen de overwinning van de Peronisten bekend maakte. 2 3 3 7 9 9 Er waren ditmaal veel jonge kiezers; aangenomen wordt dat velen van hen Peronistisch hebben gestemd. De kiesge rechtigde leeftijd is 18 jaar, maar de meeste Argentijnen onder de 27 jaar hadden nog nooit gestemd, omdat de laatste verkiezingen in 1963 plaatsvon den en het land sinds 1966 door een militaire junta werd bestuurd. UTRECHT In het St. Anthoniuszie- kenhuis is gistermiddag op 60-jarige leeftijd plotseling overleden de heer A. M. E. H. N. Koemans, oudste directeur van het Utrechts Nieuwsblad. Hij keerde gisteren terug van een veertiendaagse vakantie op zijn krant, waar hij een hersenbloeding kreeg. Deze inwoner, een 92-jarige bewoner van de Velserduinweg, kreeg maandag middag bezoek van een man, die vertel de te komen namens het gemeentebe stuur, dat een van de oudste inwoners der gemeente een plezier wilde doen met een cadeau in de vorm van twee wollen dekens. De man werd binnengelaten. In het daaropvolgende gesprek kwam aan het licht, dat de bejaarde IJmuidenaar wel een kleine vergoeding moest betalen. Deze vertrouwde de zaak niet en deelde mee, eerst even te willen telefoneren naar het stadhuis, waarop de pseudo- gemeenteambtenaar, die gekleed was in een witte schapenwollen jas haastig ver trok met medeneming van de dekens. Hij reed weg in een grote witte auto welke hij tegenover de woning gepar keerd had. De bejaarde stelde daarna de politie van het voorgevallene op de hoogte. Op haar beurt waarschuwt de politie de burgerij voorzichtig te zijn met dergelij ke aanbiedngen. Dr. Hector José Campora, die wordt beschouwd als de rechterhand van de voormalige dictator Juan Peron, leidde bij de verkiezingen een coalitie van Peronistisch-gezinde groeperingen onder de naam „Frente Justicialista de Libera- cion’’ (Frejuli). Hij heeft inmiddels al een felicitatietelegram van de in Spanje verblijvende Peron ontvangen. De vorig jaar d oor Peron gevormde Frejuli heeft een versteviging van de banden met Europa en vermindering van de economische afhankelijkheid van de Verenigde Staten in haar program staan. Zij wil verder een reorganisatie van de organisatie van Amerikaanse sta ten, die „weinig doeltreffend” wordt ge noemd. De Peronisten willen tevens de diplomatieke betrekkingen met Cuba herzien. Op binnenlands terrein is Fre juli voornemens tot strenge valutabepa- lingen, overheidscontrole op de buiten landse handel en een grootscheepse landhervormingscampagne over te gan. Zij nodigen medestanders uit hun ad hesiebetuiging naar het landelijk bestuur van de A.R.P. te sturen. Op die brieven zou moeten staan: „Ik ben het eens met de brief van Heidinga-Miedema”. De he ren Heidinga en Miedema schrijven dat „door de Nederlandse pens, radio en televisie na de verkiezingen een actie is ontketend die bijna een hetze kan wor den genoemd”. Zij stellen dat steeds wordt gesugge reerd „dat de zgn. confessionele partijen de vorming van een regering in de weg staan, ja, dit met alle middelen trachten te verhinderen”. Volgens de briefschrijvers moet duide lijker worden gesteld dat het een vast staand gegeven was en is dat de linkse drie geen overleg of samenwerking wil len. Daar zit de knoop en niet bij onze partijen, aldus de briefschrijvers, die bovendien van mening zijn dat de heren Boersma en De Gaay Fortman zich voor het karretje van Den Uyl hebben laten spannen. De heren zijn van mening dat de gevolgde lijn bij de verkiezingen wordt doorbraken en dat Biesheuvel en de zijnen op de vuilnisbelt verdwijnen. „De trouw jegens elkaar wordt met voeten getreden”. Generaal Lanusse zei dat, hoewel de jongste officiële uitslagen laten zien dat de partij van Campora nog niet de benodigde absolute meerderheid van meer dan vijftig percent heeft behaald, „de uitspraak van het volk duidelijk is”. Lanusse sprak niet over een t weede ronde, die feitelijk gehouden zou moeten worden als geen kandidaat de absolute meerderheid in de eerste ronde heeft gekregen. Hij noemde dr. Campora en Solano Lima „de winnende combinatie”. Tot nu toe hebben de Peronisten 49 percent van de stemmen. De uitslagen van 950 stembureaus moesten nog bin nenkomen. Dr. Campora, een 63-jarige tandarts, treedt op 25 mei in functie. Hiermee komt een eind aan zeven jaar militair bestuur in Argentinië. Om gekozen te worden had hij een absolute meerderheid nodig. Was er geen kandidaat met een absolute meerderheid geweest dan hadden de veertien miljoen stemgerechtigde Argentijnen volgende maand opnieuw naar de stembus gemoe ten. Gisteren heeft wethouder Lammers op de Dam met een collectebus de eerste guldens voor dit doel opgehaald. Op 17 maart wordt in de hoofdstad een massa le geldinzameling gehouden waarvoor 200 collectebussen klaar staan. BELFAST, (AP) In Ulster vanmorgen vroeg een man en een gen omgekomen. Het hoofdkwartier van het Britse leger verklaarde dat een schildwacht schoot op een scherpschut ter in de katholieke wijk Ardoyne in Belfast. Slachtoffer was volgens buurt genoten de 30-jarige katholiek Edward Sharpe. Verwachting van woensdagavond Dezer dagen verscheen het jaarverslag van Figee, waaraan de accountant zijn goedkeuring had onthouden onder meer omdat de afloop van het proces tegen Munck nog niet bekend was. In 1970 kreeg Figee een order van de Noorse kranenfabrikant Munck voro twee con tainerkranen voor de haven van Zee- brugge. Later bleek echter dat Munck met dergelijke kranen, die tot de groot ste ter wereld behoren, geen ervaring had. Daardoor was een groot aantal wijzigingen in de door Munck ontwor pen constructie noodzakelijk. De door Munck verstrekte opdrachten voor meerwerk gaven aanleiding tot een juri disch conflict. ’"■'’l'lhlu,','1 lll’lll U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de eerste 14 dagen GRATIS. I per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, per giro/bankf 27.-^ Dit wil zeggen, dat de huren van de oudere woningen, rekening houdende met kwaliteitsverschillen in betere ver houding worden gebracht tot de huren van de gesubsidieerde huizen, die in de laatste vijf jaar zijn gebouwd, zo ver volgt het ministerie. De huren van particuliere woningen waarop de huurwet nog van toepassing is, kunnen per 1 april in vrij overleg tussen huurder en verhuurder met ten hoogste 6 -% worden verhoogd. In het kader van de huurharmonisatie kan dit percentage met goedkeuring van de mi nister door een hoger percentage worden vervangen. Hierbij gaat het om wonin gen in de zgn. niet-geliberaliseerde ge bieden: in het algemeen de stedelijke agglomeraties van de randstad en de daar omheen liggende gebieden. In de rest van het land, het zgn. geliberaliseerde gebied, gelden voor par ticuliere huurwoningen, waarvoor het rijk geen subsidie meer geeft, geen huurprijsvoorschriften meer. Daar kun nen de huurprijzen van die woningen dus vrij d.w.z. zonder maximum tussen verhuurder en huurder worden overeengekomen. AMSTERDAM. Een Amsterdamse delegatie, geleid door burgemeester dr. Ivo Samkalden, heeft gisteren in Parijs met de vertegenwoordiging van de Demo cratische Republiek in Vietnam, de mo gelijkheden besproken van hulp aan Ha noi. De bedoeling van dit twee uur durende onderhoud was in de eerste plaats om meer inzicht te krijgen op welke punten van hulp Amsterdam zich dient te concentreren. „Het is ons geble ken dat er in Hanoi erg veel moet gebeu ren en dat aan op concrete projecten gerichte hulpverlening grote behoefte bestaat” aldus burgemeester Samkalden bij zijn terugkeer. Gezien de eigen financiële problema tiek, denkt de hoofdstad vooral aan tech nische en materiële hulp. Er is daarbij concreet gesproken over de herbouw van een school voor 2000-3000 leerlingen als mede de problemen van de drinkwater voorziening en de slappe bodem waarin de hoofdstad de nodige ervaring heeft. Van Noordvietnamese zijde is gesteld dat men wil bevorderen dat er tussen beide hoofdsteden een vruchtbare sa menwerking ontstaat en het is de bedoe ling dat er direkte kontakten met Hanoi worden gelegd zodra er diplomatieke betrekkingen tussen beide landen be staan. Samkalden ontkende dat er ook plannen zijn om een Zuidvietnamese stad te helpen. De aktie Amsterdam helpt Vietnam is een gevolg van de motie die de gemeenteraad in januari heeft aangeno men. AMSTERDAM. De aanstelling van AZ-trainer Cor van der Hart als mede- bondscoach is officieus geregeld. In Am sterdam werd gisteravond een eerste akkoord bereikt tussen de partijen KNVB, AZ en Van der Hart. Officieel staat de bennoeming van Cor van der Hart pas vast na een gesprek dat hij vandaag, dinsdag, heeft met dr. Fadr- honc over de taakverdeling. „Maar”, zegt Van der Hart, „dat lijkt me geen enkel probleem te kunnen opleveren. Ik weet dat we in grote lijnen op dezelfde golf lengte denken en dat Fadrhonc blij met me is”. (Zie vender onze sportpagina). LEEUWARDEN. In een brief aan het partijbestuur van de A.R.P. en aan de fractie van die partij in de Tweede Kamer dringen de Leeuwarder A.R.P.- raadsleden Oene Heidinga en Wieger Miedema erop aan, dat hun partijgeno ten Boersma en De Gaay Fortman hun toezegging aan formateur Burger moeten intrekken. Als zij dat niet doen, zullen zij als A.R.P.-leden moeten worden ge royeerd opdat iedereen i n Nederland weet dat de A.R.P. nog altijd een partij is waar men op kan vertrouwen. Aldus Miedema en Heidinga. Vrijwel tegelijkertijd maakte de poli tie de dood bekend van de 16-jarige protestant Alexander Welsh, die eerder in de maand bij een bomaanslag in Belfast werd gewond. De heer Koemans was officier in de Orde van Oranje-Nassau. In de loop der jaren vervulde hij een groot aantal functies in besturen van dagbladorgani- saties en van de grafische bedrijfstak. Hij is o.a. lid geweest van het bestuur van de Vereniging De Nederlandse Dag bladpers, van de Raad van Beheer van het Algemeen Nederlands Persbureau en van de Stichting Ether Reclame. Sinds maart 1970 was hij voorzitter van de Gemeenschappelijke Pers Dienst, een combinatie van regionale kranten. Bij de centrale afdeling voorlichting van het ministerie, Van Alkemadelaan 85, Den Haag, is een brochure verkrijg baar, waarin wordt uiteengezet hoe voor particuliere huurwoningen in het zgn. niet-geliberaliseerd gebied de verschil lende soorten huurverhogingen tot stand komen of kunnen komen. um Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman, H. van Looij PARAMARIBO. De Surinaamse Haven- en Transportarbeiders Bond heeft gisteren besloten gevolg te geven aan de oproep van de vakcentrales om het werk in de haven van Paramaribo neer te leggen. Deze staking zal drie dagen duren. Naar verwachting eveneens drie dagen zouden de arbeiders bij Alcoa en de Scheepvaartmaatschappij Suriname in staking gaan. Dit betekent, dat de veer diensten opnieuw stil zullen komen te liggen. Momenteel liggen twee KNSM-sche- pen in de haven van Paramaribo, twee andere schepen worden binnenkort ver wacht. Het laden en lossen van bauxiet en aluinaarde, onmisbaar voor de ver vaardiging van aluminium, zal normaal doorgaan omdat de schepen die deze stoffen vervoeren elders worden behan deld. 1 -x, F WW? x fl NAAM: ADRES: WOONPLAATS: nc,er postzegel

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 1