r Spanning naar hoogtepunt in bezette nederzetting Leerlingen tegen nieuwe rector Kort geding na Syrië stemt kraakactie over nieuwe grondwet parlement Vals bomalarm bij Londense rechtbank 1 5 t Kamerlid Voogd heeft voorkeur voor rol regionale dagbladen Tien doden bij betoging in Cambodja Soeharto vraagt vertrouwen van amro bank ll ildlj spaart u gunstig: oooEnto ditrnco Luchtkussens onder wrak 1 AAN UTRECHTS GYMNASIUM A r Weer functie voor Cirankievicz HET WEER REGIONALE OMROEPEN MOGEN NIET COMMERCIEEL ZIJN Belgisch vliegtuig maakt in Spanje noodlanding Mogelijk doodstraf voor 8 Palestijnen in Khartoem SI Ir Sb A Dl DINSDAG 13 MAART 1973 2 Soeverein Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar.die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Weigering I Blokkade Wounded Knee hervat (Van onze correspondent) is ADVERTENTIE de Noordierse WEERR.APVQWTKN ld n onbewolkt 2 no 9 27 20.02 Er zal een contact tot stand moeten De prijs van de regionale omroep zal in geen geval ten koste van de dagbla den mogen zijn. Een min of meer com merciële structuur welke niet ten nadele van de kranten werkt zou ik dus ge makkelijker kunnen aanvaarden; overi gens blijft mijn opvatting bestaan, dat een medium in het algemeen niet com mercieel mag zijn. Hoe ziet u de relatie tussen regionale omroep en NOS? Hoe ziet u in de praktijk het van start gaan van de regionale omroep? 12.00 6.50 no no no 13 10 5 0 16 6 6 7 8 7 6 6 7 6 7 0 2 uur UUT uur uur 0 0 0 0.2 0 0 0 0 0 04 0 0 0 0 0.1 0 02 0.1 0 0 0 0 0.1 0 Qua doelstelling beogen de dagbladen wel het in stand blijven van hun onder neming, maar de praktijk is niet dat de dagbladen zich toeleggen op het maken van winst ten behoeve van de aandeel houders. (Vanuit die achtergrond zal een vergelijkbare opzet als van de dagbladen misschien ook voor de lokale omroep te rechtvaardigen zijn; ik heb daar echter nog geen definitieve mening over.) Naar Kunt u deze voorkeur voor de dagblad pers nader toelichten? Russell Means, leider van de AIM, maakte zondag bekend dat de indianen een soevereine staat hebben gevestigd in Wounded Knee. Hij zei verder dat de indianen „in staat van oorlog verke ren” met de Verenigde Staten. De Indianen gingen op 28 februari tot de bezetting van Wounded Knee over uit protest tegen de politiek die Washington ten aanzien van de indianen voert e n om de aandacht te vestigen op de slech te omstandigheden waaronder zij in het reservaat Pine Ridge leven. De gewapende onderwijzers bij wie zich uit solidariteit leerlingen hadden aangesloten betoogden tegen de door de oorlog sterk stijgende prijzen. Hoeveel slachtoffers er onder de sol daten en agenten zijn, is niet bekend. De wet zal bijvoorbeeld beperkingen kunnen geven ten aanzien van de doel stelling van de vergunningvrager (in de zin zoals hierboven genoemd) en indica tief kunnen aangeven uit welke compo nenten een regionale omroeporganisatie opgebouwd dient te zijn. UTRECHT. De leerlingen van het Utrechts Stedelijk Gymnasium wil len niet dat C. Lips conrector van de Casimir-scholengemeenschap uit Amstelveen, rector wordt van hun school. Zij willen dat E. Koers, leraar Nederlands en geschiedenis in Maastricht, de huidige rector dr. J. A. G. van der Veer opvolgt. 1 F v z WASCHAU (DPA). De voormalige Poolse minister-president Jozef Ciran kievicz heeft weer een functie gekregen. Hij is benoemd tot voorzitter van het Poolse Vredescomité. n no nno ono w ozo 2 13 7 6 5 6 ha pa mi dii dr en m< «a rij va mi ne ov in sc v« r 1 10 2 3 1 0 ee ti< w in k: H bt m B h E H v te h li li r e Weer te binnen- sn Buitenland <3 8 I 0.1 0 0.1 -2 -2 8 2 pi bi ri n 5 0 “2 6 -4 0 2 0 “2 -2 6 14 7 BARCELONA (UPI). —Een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena* heeft gisteren een noodlanding in Spanje gemaakt nadat het boven de Atlantische Oceaan bijna in botsing was gekomen met een ander vliegtuig. Bij de bruuske ontwijkingsmanoeuvres werden enkele passagiers gewond. Het incident deed zich voor in een drukke luchtcorridor waarvan de laatse dagen veel gebruik gemaakt wordt door enkele luchtvaartmaatschappijen die niet over Frankrijk willen vliegen. De Belgische „Caravelle” landde op het vliegveldje van Santiago de Compos- tella in het noordwesten van Spanje. Daar werden zeven gewonde passagiers en een stewardess van boord gelaten. Het vliegtuig vloog daarna door naar Barcelona, het eindpunt van de vlucht die in Brussel was begonnen. Ik zou er geen voorstander van zijn, als regionale omroeporganisaties elk een te klein gebied zouden verzorgen. Er is wel gedacht aan het leggen van een relatie met de te vormen gewesten; dat zou echter mijns inziens een te kleine schaal zijn. Naarmate het gebied wat groter wordt, zullen de uitzendingen zin voller worden. Overigens: als nu via lokale besturen een aantal plaatselijke experimenten ontstaat, zal het erg moei lijk worden, dit weer tot een consistent geheel te verenigen. Ik zou verwachten dat de regionale omroepen gebruik kunnen maken van de technische faciliteiten van de NOS; inhoudelijk echter dienen zij onafhanke lijk te zijn. Zie de door ons bewerkstel ligde splitsing tussen de artikelen 47A en 47B van de Omroepwet: hiermee wordt een programmatische onafhanke lijkheid mogelijk gemaakt en duidelijk gemaakt dat de regionale omroep een zelfstandige functie kan hebben en geen sequeel van de NOS behoeft te zijn. Als overigens een regionale omroep zelf te vreden is met het regime van artikel 47A, is dat wat mij betreft akkoord. Cirankievicz moest na de onlusten van 1970 zijn premierschap opgeven en werd tot president een zuiver representa tieve functie benoemd. Ongeveer een jaar geleden moest hij ook dit ambt opgeven. In Rotterdam is gisteren een demon stratie gegeven met een nieuw red- dingssysteem bij verkeersongelukken. Met behulp van luchtkussens, die met een persluchtcylinder worden opgebla zen kan een gekanteld voertuig weer op de wielen worden gezet. Mogelijke slachtoffers kunnen op deze wijze on der een voertuig vandaan worden ge haald. LONDEN (UPI). Een vals bomalarm heeft gisteren geleid tot ontruiming van de „Old Bailey”, het rechtbankcomplex in de Londense City, die voor het eerst weer open was na de bomaanslagen van vorige week donderdag. Daarbij werd een persoon gedood en liepen 259 men sen verwondingen op. mist onbewolkt nno onbewolkt nno no w ver. o z n licht bew. wnw KV- Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zurich Casablanca 1 nno zw bew. nno n WOUNDED KNEE (Reuter) De Amerikaanse federale autori teiten hebben gisteren opnieuw een blokkade ingesteld rond Wounded Knee. De spanning in en rond de kleine nederzetting die door on geveer 200 opstandige Indianen (van de Oglala-Sioux-stam) is bezet is hiermee tot een nieuw hoogte punt gekomen. dit criterium gemeten vormen dagbladen en omroepen eikaars spiegelbeeld: de dagbladen hebben wel een commerciële structuur, maar gedragen zich niet com mercieel; bij de omroepen daarentegen is het gedrag wel, maar de doelstelling niet commercieel. Hoe moeten wij uw bezwaren tegen „commerciële” exploitatie van regionale omroepen verstaan? Het beleg rond Wounded Knee, uitge voerd door driehonderd politiemannen en FBI-agenten, werd vorige week za terdag op last van het ministerie van Justitie opgeheven De meeste agenten trokken zich terug naar het nabijgelegen Pine Ridge. Met dit besluit wilde men de kort tevoren gedane aankondiging van de regering onderstrepen dat een principe-akkoord was bereikt dat tot een einde van de confrontatie zou kunnen leiden. Bezien moet worden, van welke doel stelling men primair uitgaat. Staat als doelstelling voorop het maken van winst, dan vind ik dat verwerpelijk; primair dient iets anders te staan, aan te duiden in termen als „éducation perma nente”, informatie-overdracht, etc. Aangezien iémand de regionale om roep zal moeten betalen, is het best mogelijk dat het toch in enigerlei vorm tot commerciële exploitatie komt. Indien een commerciële opzet nodig zal blijken, zie ik het liefst in handen van de lokale of regionale pers. de onderhandelingen met de indianen over een bestand op niets waren uitgelo pen. De autoriteiten beschuldigden leden van de Amerikaanse indianenbeweging (AIM) ervan voordeel te hebben getrok ken uit de opheffing van het beleg door zich nog veiliger in te graven. Een aanleiding voor het nieuwe besluit zou kunnen zijn dat eergisteravond een FBI- man gewond raakte tijdens een vuurge vecht met de indianen. In een verklaring van het ministerie van Justitie, uitgegeven in Wounded Knee en Washington, heet het dat „deze actie is ondernomen omdat de indianen de periode dat ze vrije toegang hadden tot Wounded Knee hebben gebruikt om hun positie te versterken met meer wa pens en meer munitie. De politie zal de toegang tot Wounded Knee beperken zolang als nodig is om de orde te herstellen”. komen, bijvoorbeeld in stichtingsvorm, tussen de lokale c.q. regionale dagbla den, eventueel bestaande omroeporgani saties en culturele organisaties in de betrokken regio. Ik heb nog geen defini tief oordeel over de reglementering wel ke de overheid hiervoor zal moeten geven. Te denken valt aan een soort raamwet, welke een aantal criteria geeft voor de verkrijging van een vergunning. UTRECHT. De bv Vastgoed-Van Eykelenburg en de drie legale bewoners van de sinds enkele weken gekraakte Sterflat in Amersfoort willen dat het gemeentebestuur van de keistad het luxe flatgebouw laat ontruimen. Gisteren diende voor de president van de rechtbank in Utrecht, prof. mr. V. J. A. van Dijk, een kort geding waarin deze eis werd gesteld. De advocaat van de eisers zag af van het vragen van een dwangsom (in de dagvaarding was ge sproken over 10.000 gulden per dag dat de gemeente niet tot ontruiming zou overgaan) na de toezegging die Amers- foorts burgemeester M. Troostwijk deed dat de gemeente de ontruiming zou doorzetten als zij daartoe door de presi dent veroordeeld zou worden. Mr. Hoeben, de advocaat van de eisers, merkte op dat sprake is van een onge wone vordering. Men kan de krakers zelf niet dagvaarden omdat hun namen en personalia niet bekend zijn. Hij vond echter dat de gemeente partij is in deze zaak. Het bezetten van 13 appartemen ten (koopprijs 100.000 gulden per stuk) door een grote groep personen „ver stoort de rechtsorde op duidelijke en grove wijze,” aldus mr. Hoeben. DJAKARTA (Reuter). In een onge woon lange rede van twee uur en een kwartier heeft president Soeharto van Indonesië gisteren aan het volkscongres een oordeel gevraagd over de wijze waarop hij het in de laatste vijf jaar van zijn leiderschap heeft gedaan. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Voornamelijk droog, vooral later zonnige perioden en ongeveer normale temperaturen. Minimum temperatuur: omstreeks normaal. Maximum temperatuur: omstreeks normaal Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 16 maart: mini mum 2, maximum 7 graden. KHARTOEM (UPI). De door de Soedanese regering ingestelde commissie die een onderzoek moet instellen naar de bezetting door leden van de „Zwarte Septemberi’-beweging van de Saoedi- Arabische ambassade in Khartoem en de moord op twee Amerikaanse en een Belgische diplomaat heeft vier punten van beschuldiging tegen de acht Pales tijnse commando’s” opgesteld. Zij worden beschuldigd van: 1. moord (hierop staat levenslange ge vangenisstraf of de doodstraf, te vol trekken door de strop). 2. het zich vergrijpen aan particuliere eigendommen met het oogmerk anderen letsel toe te brengen, te bedreigen en wederrechtelijk van de vrijheid te bero ven (maximaal zeven jaar gevangenis). 3. misdadige intimidatie (maximaal ze ven jaar). 4. wederrechtelijke opsluiting met het oogmerk strafbare daden te plegen. Rechters, griffiers en honderden func tionarissen en getuigen spoedden zich het gebouw met zijn negentien strafka mers uit, nadat via het intercomsysteem een waarschuwing tot evacuatie was ge geven. Een politiewoordvoerder ver klaarde: „We hadden een tip gekregen dat een bom was geplaatst en hebben geen risico willen lopen”. Twee uur na het alarm konden de zittingen worden hervat. Sinds de bom aanslagen heeft de politie overigens honderden naderhand vals gebleken bomdreigingen gekregen. In verband met de bomaanslagen van vorige week voor de Old Bailey en het ministerie van Landbouw, zijn tien personen aangehou den. Zij zijn nog niet in staat van beschuldiging gesteld. In het centrum van hoofdstad Belfast ontploften gisteren bommen, op het moment dat de Britse minister William Whitelaw, met zijn veiligheidsadviseurs protestantse aansla gen in rooms-katholieke wijken besprak. Het ministerie weigerde gisteren, na de hernieuwde afkondiging van het be leg, commentaar te geven op de vraag of hieruit mocht worden geconcludeerd dat Het Baasbewind houdt de volksstem ming precies tien jaar na de overneming van de macht. Sinds 1961, toen Syrië de unie met Egypte weer opzegde, zijn er tot op heden in Syrië verscheidene voorlopige grondwetten onder verschillende regiems geweest. De uit 157 artikelen bestaande grond wet voorziet in een socialistische econo mie met waarborging van „de rechten van de particuliere economie”. „Wij willen het slechte verleden ver anderen in een betere toekomst Wij willen vrij zijn van de boeien van on derontwikkeling en armoede, om voor uitgang, welzijn en recht te bereiken”, aldus president Soeharto. De president noemde het verlammen van de communistische partij één van die meest opmerkelijke prestaties van zijn bewind, maar hij waarschuwde dat haar resten nog steeds uit zijn op een herstel Op de zitting van twee weken van het Volkscongres zal president Soeharto nog eenis voor vijf jaar gekozen worden en zullen nieuwe nationale beleidslijnen worden uitgestippeld. DAMASCUS (DPA). In Syrië gisteren een volksstemming begonnen over de eerste definitieve grondwet sinds twaalf jaar. Alle burgers van acht tien en ouder moeten zich uitspreken over de door de volksraad reeds goedge keurde grondwet, die Syrië tot een „de in ocratisch-socialistisch-soevereine volksstaat” uitroept met een rechtspraak op Islamitische grondslag. De gemeente Zoelen bij Tiel is door een oliehandelaar de afgelopen jaren voor duizenden guldens opgelicht. De man bekende tegenover de politie de gemeente met grote regelmaat een duur dere oliesoort in rekening te hebben gebracht dan hij had geleverd. Met 74 zieken en gehandicapten uit Brabant aan boord is gisteren in Wil lemstad het nieuwe Rode Kruisschip J. Henri Dunant 2 aan zijn eerste reis begonnen. Voor de tweede maal deze maand heeft de Rotterdamse kinderpolitie een jeugdbende opgerold. Zeven jongens, in de leeftijd van zestien tot negentien jaar, hadden bij 46 inbraken goederen ter waarde van ongeveer 17.000 buitge maakt Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben geen kapvergunning willen ge ven voor een rij oude eiken in het ruilverkavellngsgebied Holten-Markelo. GS meent dat veiling een aantasting van het natuurschoon inhoudt, waartegen de economische voordelen voor de land bouw niet opwegen. Bij vechtpartijen tussen aanhangers van de uiterst rechtse hindoepartij Jana Sangh en de Mohammedaanse Liga zijn zondagavond in Bombay twee mensen omgekomen en meer dan vijftig gewond geraakt Er is een nationaal comité gevormd om Israel ter gelegenheid van zijn 25- jarig bestaan op 7 mei namens het Nederlandse volk een geschenk aan te bieden. Het wordt een internationaal jeugd- en recreatiecentrum in Jeruza lem. De Keniase minister van Financiën heeft gisteren in Den Haag tegen minis ter Boertien van Ontwikkelingshulp ge zegd, dat Kenia graag meer vrijwilligers en technische hulp uit Nederland zou ■willen hebben. Medio januari maakten VNU en Polyzathe gezamenlijke activiteiten op het terrein van kabeltelevisie, te verwezenlijken via hun gemeenschap pelijke dochters Multivisie en Multi- com, bekend. Daarover stelden de Tweede Kamer-leden Voogd en Mei jer (beiden PvdA) bezorgde vragen aan de minister van CRM en van Verkeer en Waterstaat Naar aanlei ding hiervan had een journalistiek medewerker van het orgaan van de NDP, Nederlandse vereniging van Dagbladuitgevers, „De Dagbladpers”, een gesprek met het Kamerlid drs. J. J. Voogd, waaraan wij het belang rijkste ontlenen. zw. bew „Als de gemeenteraad geen rekening houdt met onze verlangens en uit sluitend afgaat op de voordracht van de voorbereidingscommissie, waarin wij als enige niet zijn ver tegenwoordigd, dan volgen er ac ties,” aldus Niels van der Gaast, woordvoerder van de leerlingen- raad. Op de unaniem door de leerlingen- raad opgestelde voordracht staat M. J. J. van Buuren, leraar Engels aan de Daltonscholengemeenschap Voorburg-Leidschendam, als twee de. De commissie, die de benoeming van de nieuwe rector aan het Ste delijk Gymnasium voorbereidt, heeft hem eveneens als tweede staan. „Mocht hij het worden dan hebben we er ook vrede mee,” zegt Niels. Omdat de leerlingen zich door de benoemingsprocedure buitenspel gezet voelden, besloten ze zelf met de acht kandidaten, die een serieu- WOENSDAG 14 MAART Hoog water 12.00 uur en Laag water 6.58 uur en WOENSDAG 14 MAART Zon op 6.57 uur onder 18.42 Maan op 1326 uur onder 4.47 ze kans op het rectorschap maak ten, te gaan praten. „Een zelf inge steld onderzoek leverde ons de adressen op. Eén spartelde tegen en belde B. en W. op. Het college raadde daarop de vier kandidaten, die de meeste kans maakten aan, maar niet met ons te praten. Met die mensen hadden we toen al een gesprek gehad.” Uiteindelijk mocht na veel gepraat en geschrijf met het college een af vaardiging van de leerlingenraad een gesprek hebben met de kandi daten die de voorbereidingscommis sie nummer één en twee op de voordracht willen plaatsen: Lips en Van Buuren. „Lips bleek een nogal gesloten figuur te zijn, die geen duidelijke ant woorden gaf. Zelf had hij geen vragen over onze school. Hij kwam volgens ons niet overeen met de cultuurschets die wij mochten ma ken van de rector zoals wij hem graag zouden zien. Van Buuren leek ons geschikter.” De Maastrichtse leraar Koers, num mer één op de voordracht van de leerlingen, komt volgens de voor bereidingscommissie niet in aan merking voor het rectorschap aan het Stedelijk Gymnasium. Hij blijkt volgens de leerlingen voor stander te zijn van projectonder wijs en van ver doorgevoerde de mocratisering. half bew half bew geh. bew. regen zw. bew licht bew licht bew zw. bew. half bew geh. bew. onbewolkt Las Palmas licht bew. Tunis PHNOM PENH (Renter). Een beto ging om salarisverhoging van stakend onderwijspersoneel in de stad Kampot op 134 kilometer ten zuidwesten van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh, is ontaard in een vuurgevecht met sol daten en politiemannen. Tien mensen, onderwijzers en leerlingen, kwamen hierbij om. De Bilt onbewolkt Amsterdam licht bew. Deelen Relde Eindhoven Den Helder licht bew. ono no zw. bew. ono onbewolkt nno zw. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. ono half bew. geh. bew. sneeuw sneeuw onbewolkt sneeuw zw. bew. wnw regen wzw zw. bew no - onbewolkt windst. nw windst. no 2 n 12 windst. 7 8 14 7 “VM

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2