Iuchtspiegeling‘ Bank overvallen TOR-line gaat niet Salt-overleg verder dan IJmuiden hervat Verkeersleiders op Orly blijven staken Westen probeert Hanoi laat 108 MBFR op gang Amerikanen vrij te brengen Kuststeden in Duitsland tegen vuile zee Premier Messmer belooft sociale De West geen „v/egwerpkolonie” in Leiderdorp hervormingen Neerstortend Arabier consul voor achtergrond I I ALS BUITENHAVEN ER KOMT: LOENOCHOD-2 WERKT WEER HH 1111 (Van onze parlementaire redactie) Goed fatsoen Buit 20.000 gulden r Nog lang niet j i i f k v Gouden omhelzing (Van onze correspondent) PARAMARIBO Het ligt niet voor de hand, dat de vergadering van de voltallige Koninkrijksconunissie, die gisteren begonnen is en tot en met 23 maart op de Nederlandse Antillen wordt gehouden, de laatste zal zijn, ook al heeft de Nederlandse delegatie duidelijk te ken nen gegeven, dat men deze keer tot zaken wil komen. De haast waar mee Nederland zich van de banden met de rijksdelen overzee wil ont doen, roept in de West een steeds groter gevoel van wantrouwen op. Noch in Suriname, noch op de Nederlandse Antillen voelt men er iets voor om als een soort wegwerpkolonie aan de dijk te worden gezet. Secessieregeling 111 BURGERS KANSEN IETS GEDAALD 9 (Van een onzer verslaggevers) kunnen worden GENEVE (UPI). De Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie hebben gisteren in Genève de tweede ronde hervat van hun besprekingen tot beperking van de strategische bewapening (Salt). Formateur Burger gisteren in gesprek met mevrouw prof. M. Rood-De Boer over de mogelijkheid tot het bezetten van een post in het eventuele kabinet Den Uyl. Tilanus verklaarde gisteravond in zijn reactie: „Als Burger zoiets schrijft dan weet je ook dat hij het meent. Er is dan geen kans meer dat je dat kunt bijpra ten. Ik heb echter het volste vertrouwen dat KVP en ARP ook nu met ons op één lijn zullen blijven zitten. Tenslotte praat Burger nu weer over een progres sief kabinet met een wit randje en dat hebben we in de periode van informa teur Ruppert al duidelijk afgewezen”. In zijn brief aan KVP en ARP gaat Burger verder in op een aantal vragen SAIGON (AFP). Op het vliegveld Gia Lam bij Hanoi zullen morgen 108 Amerikaanse gevangenen 107 militai ren en een burger worden overgedra- gen. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon bekendgemaakt. Het sterk teruglopen van het lucht verkeer is een gevolg van de botsing Alle instrumenten werken naar wens. Ze werden zaterdag door middel van een radiosignaal na een rust van twee we ken weer in werking gesteld. Alle inwoners van plaatsen die zich bij de organisatie hebben aangesloten, gaan twee pfennig per jaar betalen al* hun bijdrage aan het zuiver houden van de Noordzee. Prof Hans Ulrich Roll uit Hamburg verklaart dat door in de Noordzee uit mondende riolen en door rechtstreekse lozing van afval door schepen „onge hoorde hoeveelheden industriële afval in de zee terechtkomen”. Prof. Roll schat voorzichtig dat de Britse industrie en de steden op de Britse zuid- en oostkust, Schotland buiten beschouwing gelaten, 30 tot 50 percent van het afval dat in de Noordzee terecht komt, voor hun reke ning nemen. nciën linis- ge- igers zou ngers Jana zijn snsen wond ■ijssel i ge bet rkelo. van *n de land- n uit Wil- lip J. reis k- ;e- de en ge sn, in, Iet en laand een is, in ntien deren litge- door jaren De ie de duur- ïbben en f- ad li- is- de en UT lt- en im de ta- ïm en n- de >r- n- an lij >r- *r- le- Driehonder jaar koloniaal bewind kun je niet zomaar opzij zetten, vindt men in de West. De enorme kluit boter die Nederland in het koloniale tijdperk op eigen hoofd heeft gesta peld, is in de ogen van Antillianen en Surinamers nog steeds niet gesmolten. ormd i 25- het in te anaal uza- Op de eerste zitting van de tweede ronde, van 21 november tot 21 december van het vorig jaar, stelden de twee partijen een commissie in om toezicht te houden op de naleving van deze akkoor den. De Antilliaanse sectie van de Ko- ninkrijkscommissie komt met een uitvoerig werkstuk, waarin op de eer ste plaats het door Nederland voorge stelde statuutnieuwestijl de grond in wordt geboord. Vervolgens worden de mogelijkheden besproken om met Nederland tot een samenwerkings vorm te komen op gemenebest-basis. BREMEN (DPA). In Bremen heb ben zich 57 Duitse kustplaatsen, provin cies en organisaties aaneengesloten in de „Schutzgemeinschaft Nordseeküste”, om te voorkomen dat de Noordzee de afval emmer van de fabrieken aan haar oe vers wordt. CHU-fractieleider Tilanus concludeer de gisteravond dat Burger na deze me dedeling nog maar weinig kans van slagen heeft. „KVP en ARP zullen meer hechten aan het samengaan van onze drie partijen en vernieuwing van het partijstelsel dan aan een slagen van één enkele formatie”, meende hij. ARP-fractieleider Aantjes: „Ik begrijp niet goed hoe het op bruuske wijze buitenspel zetten van de CHU dienstbaar kan zijn aan de vorming van een kabi net Den Uyl. Burger is naar mijn me ning tot nu toe met grote vindingrijk heid bezig geweest. Hoe in het kader van zijn werkzaamheden het passeren van de hele CHU en van iedere CHU’er afzonderlijk past, is mij een raadsel”. Aantjes legde er nog eens de nadruk op dat hij zaterdag in zijn gesprek met Burger duidelijk heeft laten merken hoe zwaar de christen-democratische samen werking voor de ARP weegt. KVP- fractieleider Andriessen heeft nog niet gereageerd. het uitbrengen van adviezen reiken de bevoegdheden van de Koninkrijks- commissie niet Gisteren was het verkeer op het vlieg veld Only bij Parijs opnieuw sterk ver minderd. Tussen zeven uur in de och tend en vijf uur ’s middags werden slechts 77 aankomsten en vertrekken geregistreerd tegen normaal dagedijks 600. Burger maakte zijn beslissing bekend in een brief aan KVP-fractieleider An driessen en ARP-fractieleider Aantjes. H(j schrijft in zUn brief dat de CHU te vaak heeft gezegd niets t e voelen voor zijn formatlewerk. Burger vraagt zich af of onder die omstandighe den met goed fatsoen van hem gevraagd kan worden nu de CHU toch bij de formatie te betrekken. Het zou onoprecht zijn de CHU nu nog mee te laten doen. Dat kan ik niet opbrengen”, schrijft Burger. Hij meent dat het progressieve kabinet dan plotse ling veel minder progressief zou zijn. Burger geeft bovendien te kennen niet te willen afwijken van de zetelverdeling van 10 progressieve ministers en zes confessionele ministers. KVP en ARP zouden bovendien niet bereid zijn zelf één zetel ten behoeve van de CHU te offeren. Ondanks het verlies van ongeveer honderd zetels kan de gaullistische coa litie opnieuw vijf jaar regeren. De Gaul listen hebben nog een meerderheid van ruim aestig zetels, ofschoon zij percentu eel de mindere is van de linkse coalitie. Premier Pierre Messmer heeft gezegd dat de „verlangde sociale en economi sche hervormingen zullen worden uitge voerd”. Hij zal waarschijnlijk dezer da gen het ontslag van zijn kabinet indie nen opdat de nieuwe regering kan wor den gevormd voordat het parlement op 2 •pril bijeenkomt. MOSKOU (UPI). Het robot-maan- wagentje van het Russische ruimtevaar tuig Loenochod-2 is na zijn tweede maannacht-winterslaap weer aan het werk gezet en neemt bodemmonsters en foto’s, aldus Tass. een vaart gemaakt. Volgens conferentiékrlngen proberen de twee mogendheden nu een werkpro gram op te stellen voor het gesprek over een kwalitatieve beperking op kemwa- pengebied. In de eerste plaats wil men de genoemde „bevriezing” permanent maken. Vervolgens wil men komen tot beperking van het vernietigend vermo gen van de kernlading die de ICBM’s bevatten. LEIDERDORP. Gewapende man nen hebben gistermiddag een overval gepleegd op de RABO-bank in Leider dorp. De daders wisten met 20.000 gulden te ontkomen in een kleine auto, waarin vermoedelijk ook een vrouw zat. Het is vermoedelrijk de eerste keer dat een vrouw actief aandeel bad bij een bankoverval in Nederland. De vrouw zat aan het stuur van de auto waarmee de twee overvallers in de richting van Lei den verdwenen. Uit het Antilliaanse werkstuk komt duidelijk naar voren, dat de wens om tot een grotere onafhankelijkheid te komen niet van de Antillen, maar van Nederland uitgaat. De besprekingen, die deels in Wil lemstad, deels in Oranjestad gehou den worden met als onderwerp de toekomstige staatkundige structuur van Suminame en de Nederlandse Antillen, dreigen hetzelfde rommelige en ruzie-achtige verloop te krijgen, dat kenmerkend was voor de verga dering die in september 1972 in Para maribo gehouden werd. De wens van minister Geertsema of was het een eis? dat de besprekingen in Willemstad wellicht de laatste zullen zijn, wordt niet gedeeld door de delegaties v an de Antillen en Suriname. Juancho Evertz, voorzitter van de Antilliaanse sectie, schat dat de werkzaamheden van de Koninkrijkscommissie nog wel zo’n anderhalf jaar kunnen duren. De Surinaamse sectie is van mening dat er nog een hele cyclus van vergade ringen moet komen, alvorens de Ko ninkrijkscommissie tot enigszins afge ronde en voor ieder aanvaardbare voorstellen kan komen. Verder dan DEN HAAG De kansen op een kabinet-Den Uyl zijn gisteren gedaald nadat formateur Burger heeft laten weten dat hij de CHU niet bij de for- lijk twee ministersposten en eventueel staatssecretariaten kunnen krijgen, matie wil betrekken. KVP en ARP zouden in zijn kabinet vier respectieve- De KVP zal bovendien een vice-premier mogen leveren. De Zweedse TOR-line. waarin de KNSM voor 25 percent deelneemt, was de eerste die Amsterdam als aanloopha- ven ging gebruiken. De stijging van het passagiersvervoer in de toeristische hoek is voor deze maatschappij aanleiding ge weest zojuist bij de Westduitse werf Lübecker Flender Werke twee jumbo- ferries te bestellen, die plaats bieden aan 1200 passagiers. Dat is bijna de helft meer dan de huidige schepen, die de dienst tussen Amsterdam, Gothenburg en het Britse Immingham onderhouden. Deze, de Ang lia en de Hollandia, zullen na 1975 en ’76 als de „jumbo’s” klaar zijn mogelijk dienst gaan doen in het Engels vaargebied. De nieuwe schepen, die negen verdie pingen tellen en samen ƒ160 miljoen kosten, zijn vooral voor het comfortabel vervoer van passagiers ingericht maar daarnaas ook als vrachtschip zeer bruik baar. De schepen hoeven niet langer dan vier uur in de haven te blijven. Dit is mogelijk doordat het laden en lossen van vracht en passagiersvoertuigen (er kunnen 400 auto’s op) gescheiden wordt. In verband met de grootte van de nieuwe schepen zullen er aan de termi nal in de Coenhaven vrij ingrijpende veramderingen nodig zijn. Deze moeten worden uitgevoerd, omdat de aanleg van de buitenhaven, zo die er komt, zeker niet voor 1976 een feit zal zijn. BRUSSEL. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, heeft na mens de geallieerde regeringen die deel nemen aan de besprekingen in Wenen over wederzijdse troepenverminderingen in Centraal-Europa (MBFR) een bood schap gestuurd om het vastgelopen vooroverleg daar weer op gang te bren gen. waarin de Surinaamse visie omtrent de toekomstige structuur van het ko ninkrijk naar voren komt is er, voor zover tot nu toe bekend, n iet. De heren hebben wel andere zorgen aan het hoofd. Wat wel bekend is, is het standpunt van de grootste regerings partij in Suriname. Voor het eerst in de bijna 25-jarige geschiedenis van Israel is een lid van de Arabisch-sprekende minderheid der Drusen lid van het diplomatieke corps geworden. Het is Ziedan Ataswi, die consul zal worden in New York. In tegenstelling tot de eerste ronde die twee en een half jaar duurde (van november 1969 tot mei 1972) is de twee de ronde meer bedoeld om te komen tot beperking van de kwaliteit dan van de kwantiteit van de kernwapenarsenalen. Salt-1 leverde ’n overeenkomst op waar bij de twee partijen zich elk beperkten tot twee anti-raketbases die elk niet meer dan honderd raketten mogen be vatten. Voorts werden de huidige aantal len lange-afstandsraketten (ICBM) voor vijf jaar bevroren. Uit het verhaal dat de piloot, die het bericht had gemeld, deed kon later wor den gereconstrueerd dat de knal afkom stig was van een Engelse straaljager die door de geluidsbarrière was gebroken; de lichtflits was veroorzaakt door de zon die in de Noordzeegolven scheen. PARIJS (Reuter). De stakende Franse luchtverkeersleiders hebben be sloten hun staking tot donderdagochtend voort te zetten. Zij staken nu al eenen twintig dagen voor hoger loon en het recht van staking. Opmerkelijk is, dat bij de te volgen procedure geen ruimte is gelaten voor „de stem des volks”. Nederland heeft zich herhaaldelijk een tegenstander getoond van een referendum in de Antillen en Suriname. Niet zo onbe grijpelijk overigens. De uitslag van zo’n referendum zou de verdere be sprekingen wel eens volkomen op dood spoor kunnen zetten. De door Nederland voorgestelde overgangsregeling, het Statuut-nieu- we stijl, is al bij voorbaat door de Antilliaanse sectie afgewezen. Het enige standpunt waarover zelfs Aru ba het eens is met Curacao. Als gevolg van de nog steeds voort durende troebelen in Paramaribo komt de Surinaamse delegatie onvoorbereid naar Willemstad. Een werkstuk die Andriessen en Aantjes hem vorige week tijdens hun langdurige gesprekken met de formateur hebben gesteld. De enkele programmatische bezwaren die nog bij progressieven of confessionelen bestaan zijn volgens Burger niet groot meer. Voor resterende geschilpunten moet het kabinet zelf maar een oplos sing vinden, meent hij. Als er bepaalde problemen binnen het kabinet blijven leven dan moet zo'n kabinet zijn plannen maar opschorten, dan wel zodanig veranderen dat ze wel door de Tweede Kamer worden geaccep teerd of gewoon in de Kamer brengen op het gevaar af een nederlaag te lijden, zegt Burger. De formateur biedt aan het te vormen kabinet wat dit betreft te waarschuwen zodat het er rekening mee zal kunnen houden. De vertegenwoordigers van de gealli eerde regeringen moeten, aldus diploma tieke kringen in Brussel, de vertegen woordigers van de Warschaupactlanden in informele gesprekken duidelijk ma ken dat de geallieerden de positie van Hongarije voorlopig niet gedefinieerd behoeven te zien. Dat wil zeggen dat het westen voorlo pig in het midden wil laten-of Hongarije bij de conferentie werkelijk meepratend deelnemer of waarnemer zal zijn. De permanente NAVO-raad had daartoe vo rige week besloten en de westelijke regeringen keurden diit initiatief gisteren goed. Het initiatief van de geallieerden moet, aldus diplomatieke kringen in Brussel, gezien worden als een poging het gesprek in Wenen op gang te brengen. Daartoe is men bereid het probleem Hongerije te verschuiven, hoewel het westen zich voorbehoudt dit probleem later opnieuw ter tafel te brengen. gesprek verklaarde mevr. Rood, hoogleraar kinderrecht in Utrecht Tilburg is, dat zij zich in principe ak koord heeft verklaard een post in het kabinet-Den Uyl te gaan bezetten. Ze zou gevraagd zijn voor een minister schap voor CRM. Gistermiddag heeft formateur Burger een gesprek gehad met de PvdA’er mevr. prof. mr. M. Rood-De Boer. Na dit die en De 107 Amerikaanse militairen die dan worden vrijgelaten zijn allen piloten die in de periode mei - december 1967 boven Noord-Vietnam zijn neergescho ten. Dit heeft de Noordvietnamese woordvoerder kolonel Buii Tin meege deeld Hij voegde er aan toe dat het Bevrijdingsfront donderdag „een dertig tal” krijgsgevangenen zal vrijlaten. De leider van de Verenigde Hin- doestaanse Partij, statenvoorzitter Lachmon verklaarde kortgeleden: „Wjj willen dat het statuut gehand haafd blijft. Als Nederland vindt dat er in bet huidige KoninkrUksstatuut enige knelpunten zitten, dan zijn wij bereid daarover te praten. Nu het grootste deel van de Surinaamse be volking echter nog niet bereid is om een volledige onafhankelijkheid te accepteren, moet Nederland ons niet in die richting dwingen. Dat zou gaan lijken op een vorm van neo-kolonia- lisme”. DEN HAAG. De mededeling van de piloot van een Brits vliegtuig dat hij een militair vliegtuig in zee had zien storten blijkt op gezichtsbedrog te be rusten. De vlieger meldde gisteren dat hij vier Engelse gevechsvliegtuigen had gezien, vervolgens een knal hoorde en een lichtflits waarnam. Direct werd een internationale zoekactie begonnen waaraan ook door de Koninklijke Mari ne werd deelgenomen. Er werden even wel geen wrakstukken gevonden. Ook werd door geen enkel land opgegeven dat een toestel werd vermist. tussen twee Spaanse vliegtuigen boven het westen van Frankrijk vorige week, waarbij 68 mensen de dood vonden. De stakende luchtverkeersleiders zeggen dat het militaire personeel dat hen heeft overgenomen voor deze botsing verant woordelijk was, de Franse regering geeft de schuld aan de piloot van een van de vliegtuigen. Gisteren hadden 31 van de 47 lucht vaartmaatschappijen die Orly gewoon lijk aandoen hun vluchten van en naar Parijs gestaakt De Internationale Federatie van Luchtvevkeersleiders heeft de stakers verzocht afgevaardigden te sturen naar een conferentie inzake luchtveiligheid, die morgen in Luxemburg begint en drie dagen zal duren. Op deze conferentie zal ook de huidige toestand in Frankrijk worden besproken. AMSTERDAM. De Amsterdamse haven zal zijn belangrijkste klant op passagiersgebied verliezen als er bij IJ muiden een voorhaven komt. De ferry diensten van TOR-line, die er vorig jaar driekwart van de 230.000 passagiers in en ontscheepten, zullen de hoofdstad na melijk dan laten vallen en niet verder gaan dan IJmuiden. Dat scheelt de rede rij uren vaartijd, waardoor er wekelijks Men vraagt niet om een gemene- best-verhouding, maar men stelt eisen waaraan Nederland moet voldoen om de Antillen zover te krijgen om een gemenebest-verhoudiing te accepteren. Die eisen, merendeels in het financië le vlak, gaan zo ver, dat het Antilli aanse dagblad „Amigoe di Curacao” ze in een redactioneel commentaar niet als een gouden handdruk maar als een gouden omhelzing karakteri seerde. De grote huiver voor een onafhan kelijke status is wel te begrijpen. Zowel de Antillen als Suriname ver keren economisch in een bankrot t- situatie: een weinig aantrekkelijke basis om op eigen benen te gaan staan. Het uitzichtloze financiële en sociale klimaat in de West is niet alleen het gevolg van de autonome regeringen die de afgelopen twintig jaar Suriname en de Antillen hebben bestuurd, maar ook van het koloniale bewind, dat vóór 1954 de touwtjes in handen had. PARIJS (UPI-DPA en Reuter). President Georges Pompidou van Frankrijk heeft met zijn naaste mede werkers gesproken over de „hervorming zonder revolutie”. meer zou V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3