Zwaard als wapen verving in kroegruzie traditionele glazen en barkrukken Ww dfe politierechter SPECIALE AANBIEDING Verenigingsnieuws o® dte tart Nieuwe stijl van Simon de Wit C&d4 ii tbcA. ikntdeliaeJi! Arbeidskrachtentelling ’73 1 1 b BOEKHANDEL ERASMUS „DE RA EXPEDITIE” van 29.50 v. 9.90 w 4 DRASTISCHE VERSOBERING r I DE VRIJHEID van 40 Terlenka. MARKTBERICHTEN Harmonikawoningen moeten verdwijnen 13 MAART 1973 DINSDAG Dl Handig Kentekenbewijzen Weerloos Valium z Kort IJmondnieuws Ook voor kleding van bijzondere kwaliteit. Ook voor de allernieuwste mode. Ook voor grote of moeilijke maten. Velsen-Noord 1 „V flit blij ges zot De kaï Lange Nieuwstraat 243, IJmuiden, Tel. 13144 Hoofdstraat 234, Santpoort, Tel. 378371 - of niet soms...? v Blue denim ^^salopette Q 3«4 JJJj Blazervest van gebreide acryl. O.a. marine met wit. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM In de broeierige cafésfeer van rook en drank kun nen de kiemen voor een ruzie snel gelegd worden. De wapens zijn ook snel bij de hand: Een barkruk, een glas. In de kroegruzie die gisteren voor de Haarlemse politierechter werd behandeld, daterend van 11 januari 1972, was gevochten met een zwaard dat sierlijk aan de muur hing. Deze ruzie zette zich ook nog buiten voort. Heemskerk Thor Heyerdahl Een pracht boek van 384 pag. en 64 bladzijden met kleurenfoto’s. De Ra Expeditie is het onthullende relaas over de meest avon tuurlijke zeiltocht ooit gehouden ZOLANG DE VOORRAAD STREKT Achtbaans klokrokje 36-46 IUb Mouwloos vest in zwart, rood, geel, marine en bruin. Acryl. JA 44-54 J Velsen-IJmuiden Gebloemd ladyshirt. Katoen/"^ viscose. 36-44 20.- Overslagbloes met strikceintuur. me Acryl. 36-46 £,Ur Beverwijk Pullover met V-hak o.a. in zwart i en bruin. n 464 W .W 4 Ni i A 1 ADVERTENTIE IJ- u. ■- Const. Huygens- Huygens- ge 1 1 1 WOENSDAG 14 MAART Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge- WIJK AAN ZEE Woensdag 14 maart. Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30 - 17.30 en 19 - 21 u. aangehouden in de Indische buurt. Hij stond na een aanrijding met een gepar keerde wagen machteloos voor zich uit te staren en dat kwam doordat hij op valjumtabletten een pilsje gedronken had. Dom, hij gaf het toe, de dokter had hem ervoor gewaarschuwd. Hij had in plaats van tegen een auto wel tegen een fietser kunnen rijden, zei mr. De Goederen. Hij eiste tegen deze man die nog steeds onder doktersbehandeling staat en geen werk heeft twee weken en een jaar ontzegging. Dat laatste vond verdachte niet erg, want rijden mag hij toch niet meer. Mr. Vink vond de omstandigheden hier zwaarder spreken, legde de twee weken voorwaardelijk op, en het jaar ontzegging volledig, alsmede 150 boete. Dinsdag 13 maart. Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 19-21.30 u. D aan van uita in ziel pro kon ilai aar rei tav boi wi] hel hel me vao dal En 20( dal tie du hé ter 1 w KIC. De supportersvereniging van de sportvereniging KIC in Velsen-Noord houdt vrijdagavond 16 maart in de kan tine van KIC op het sportpark Rooswijk een klaverjasdrive; voor de niet-klaver jassers wordt een sjoelwedstrijd gehou den. „1 cijf me Lar Zie cee ten zijl gec één ger ovc aar tier out In het wa hui Op dat moment ontstond de ruzie de barkeeper rende ze achterna met het zwaard in zijn handen, er was een vechtpartij en bloedend en versuft zakte de bezoeker om de hoek van de straat in elkaar. Terwijl zijn vriend de politie belde, kwam de barkeeper toen nog terug en schopte hem een gebroken kaak. De eigenaar van de bar zou hier volgens de vriend van het slachtoffer aan meegedaan hebben, zelf zei hij dat hij door de bloedende barkeeper uit zijn bed was gehaald en alleen maar kwaad mee was gelopen zonder mee te vechten. Behalve alle mishandelingen had de bar keeper ook nog in woede het dak van de auto van het slachtoffer opengesneden. 40-46 22 Op die avond van de elfde januari kwamen twee jongelui een Haarlems café binnen. Ze waren de enige bezoe kers en zaten wat te dobbelen met de barkeeper. Er ontstond een wat gespan nen sfeer, de wijze van spelen lag niet leder even lekker, en op een gegeven ogenblik vond de barkeeper dat de he ren maar moesten afrekenen en gaan. Zijn .dieren, het is de hoogste tijd” viel niet in zulke goede aarde, de klanten vonden dat' hij het wel eens op een wat andere manier had kunnen vragen. Eén van de twee betaalde uiteindelijk, en toen opeens, zonder dat iemand de aan leiding precies kon nagaan, bloedde de barkeeper uit zijn hand. „Dit is toch een ander soort zaak dan mense- die domweg door biergebruik brokken maken,” zei mr. Vink over een 45-jarige Haarlemmers die op 20 augus tus wégens rijden ander invloed werd Dinsdag 13 maart. Progress-Sociëteit, straat Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Woensdag 14 maart Vrijbarcht. Vrijburglaan 14 u. kinder- middag personeelsvereniging. Schuilhoek. Van Bronckhorststraat 20 u. cursus tuinonderhoud. Progress-Sociëteit, Const. straat Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare Bibliotheek. Kerk- weg 45; volwassenen 14-17.30 en 19- 21 u.; Ruysdaelstraat 7: jeugd 14.30 - 17 u. Gemeenschappen zullen tegelijkertijd overeenkomstige enquêtes worden ge houden. Hiermee wordt het mogelijk de werkgelegenheidssituaties in de verschil lende landen met elkaar te vergelijken. Om de vertrouwelijkheid van de ver zamelde individuele gegevens te bewaren is de enquête met verschillende waar borgen omgeven. Zo is elke enquêteur en enquêtrice verplicht zich door middel van het door de gemeente af te geven legitimatiebewijs aan de te bezoeken adressen te presenteren. Verder zal op geen enkel document of vragenlijst een naam worden vermeld, zodat iedereen bij het C.B.S. onbekend blijft. Ten slotte zullen de verzamelde gege vens naar de strenge voorschriften van het C.B.S. uitsluitend worden gebruikt voor het maken van statistieken en zul len de individuele gegevens, ook al zijn zij naamloos, nimmer aan anderen wor den verstrekt. HEEMSKERK. Topschutter van schietvereniging De Vrijheid is vorige week P. v.d. Medj geworden. Hij schoot 98 punten bij elkaar. Met minimaal verschil volgden H. Thomas, J. van Vlaanderen en H. Wouda met 97 punten. C. M. Hoogewerf, R. Ryke en A. Schoe- huis werden goede derde met 96 punten. „Een zekere handigheid mag niet ont zegd worden,” zei de politierechter tegen een 23-jarige Haarlemmer die cheques van het GAK vervalste door de kruisjes voor het bedrag uit te gommen en er cijfertjes bij in te vullen. Het was volgens mr. Vink toch wel te zien dat het niet goed zat. Zo streek hij minstens één keer 1549,08 op in plaats van f 49,8. Hij deed het uit geldgebrek en de politierchter vond het in ieder geval te loven dat hij het geld niet aan drank had uitgegeven. Hij vroeg de afgevaar digde van de reclassering of haar ver plichte begeleiding nodig leek. Ze aarzel de. „Dat hangt van de straf af. Ver plicht contact ziet hij als bijkomende straf”. Haar advies was vrijwillig con tact. Mr. De Goederen vond het nogal naïef te denken dat je zo makkelijk aan geld kunt komen. Hij vroeg ƒ250 boete en twee weken voorwaardelijk. Het vonnis was conform. AMSTERDAM. Vanaf 15 maart gaat Simon de Wit (onderdeel van het Albert Heijn-concern) alle 126 vestigin gen drastisch versoberen. Simon de Wit- nieuwe stijl wordt eenvoudiger en doel matiger. Ook de naam van de zelfbedie ningswinkels en supermarkten wordl vereenvoudigd: ze heten voortaan sim pelweg „Sitnon”. Besloten is verder de nieuwe formule te baseren op grotere omzet van een klein assortiment tegen „ongebruikelijk scherpe prijzen”, aldus is op een persconferentie bekendgemaakt. De heer C. Govers, lid van de hoofddi rectie van Simon de Wit b.v. deelde verder mee dat het assortiment artikelen zal worden teruggebracht. Het pakket bestond uit 1100 artikelen voor kleine winkels en 2000 voor grote. De 48 groot ste winkels krijgen nu een assortiment kruidenierswaren van 1000 artikelen, de 17 middelgrote 700 artikelen en de 61 kleinste winkels 500 artikelen. Alle win kels moeten half mei van een nieuwe inventaris zijn voorzien. In enkele geval len zullen onrendabele afdelingen wor den verbouwd of verwijderd. Verdwij nen zullen 17 vers vlees-afdelingen, 23 bedieningsafdelingen van drogisterijarti- kelen, 7 banketafdelingen, 8 bedienings afdelingen voor vleeswaren en 21 zoge noemde non-food afdelingen. De hierbij betrokken personeelsleden zullen voor zover mogelijk worden omgeschoold. In leder geval wordt geen afdeling verwij derd alvorens het personeelsprobleem is opgelost. Ontslage zijn niet te verwach ten, aldus de heer Govers. De operatie zal in totaal een investering van f 6 miljoen vergen. Om de kosten doeltreffend te kunnen drukken is het' volgens president-direc- teur D. L. de Bruyn van belang het mengd zwemmen: 6.30-8 u.; 14 -15.15 u.; 21.30- 22.30 uur. RK zwemver. Velsen 18- 19.30 u.; zwemver. VZV 19.30-21.30 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 14.30-17.30 u. en 19-21 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- Noord, 14.30-17.30 u.; filiaal Zeewijk- plein, IJmuiden-West, 14.30-17.30 uur. De Ring, boksen en conditietraining, 19.30- 21.30 u. in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Industriebond NVV, 20 u. jaarverga dering in gebouw Velserduin, Velser- duinplein, IJmuiden. had gekregen. Hij eiste vier weken tegen de barkeeper, en vroeg vrijspraak voor diens baas, waarvoor hij de bewijsvoe ring of hij al dan niet had meegedaan te zwak vond. De raadsman van de laatste, mr. O. H. van Wijk was het helemaal met hem eens. Mr. Jager verdedigde de barkeeper en legde er de nadruk op dat de twee bezoekers binnen waren gekomen om moeilijkheden te maken. Zijn cliënt was toch ook verwond, zo stelde hij, en was toen zichzelf niet meer geweest Zijn optreden op straat wilde hij zeker niet goedpraten wel verzachten door een ze kere niet-toerekensvatbaarheid door alle emoties. De politierechter, mr. Vink, sloot zich bij zijn mening aan, hij wilde ook niet aannemen dat de barkeeper met een jarenlange smetteloze staat van dienst opeens zonder meer was gaan schoppen. Gelet op de ernstige gevolgen veroordeelde hij hem tot een maand voorwaardelijk en 250 boete. De baas sprak hij vrij. Hij stond terecht voor het stelen van kentekenbewijzen maar dat zag hij zelf niet zo zitten, deze 27-jarige onder- houdsman uit Haarlem. Hij had auto’s gerepareerd voor iemand, maar, zo legde hij in bloemrijke taal uit, tot grote hilariteit van politierechter en officier, hij had nog 100 te goed. En toen had hij die kentekenbewijzen maar zo lang bij zich gehouden. Tot hij gebeld werd door iemand die die auto van zijn schulde naar gekocht had, en die het kenteken bewijs wilde. Kom maar over de brug met je 100, zei hij, en dat gebeurde. „Een uur later zat ik bij de politie” zei hij berustend. „Laten we nou afspreken,” zei de offi cier, „dat het kentekenbewijs bij de auto hoort, en niet bij de reparateur.” Hij vroeg 50. „Een hoop geld," klonk het BEVERWIJK. De noteringen van maandag 12 maart aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: breekpeen 17-42; knollen 38-43; prei 118-131; radijs 54-62; spinazie 62-98: sla 25-35; spruiten 79-110; uien 8186; was peen 48-50; witlof 96-129; raapstelen 27- 29. Bloemen: amaryllis 25-48; anjer 18- 30; trosanjer 120-160; anthurium 90-330; chrysant 20-310; fresia 90-350; gerbera 20-60; iris 170-200; lelie 60-110; narcis 75-145; narcis (koude grond) 31-43; or chidee 40-75; roos 40-90; babyroos 20-40; tulp 80-125 Planten: anthurium 420-650; azalea 200-350; begonia 60-120; calceolo ria 120; potohrysant 40-65; st. paulia 90- 125. De officier van justitie wilde de café- ruzie binnensdeurs laten voor wat hij was, ervan uitgaande dat de barkeeper ook wel een stootje kan hebben en dat de gasten dat dan ook maar moesten weten. Het ging hem meer om wat er buiten gebeurde, en hij had zich bijzon der geërgerd aan het feit dat het weer loze slachtoffer nog eens een schop toe bedenkelijk. Mr. Vink was het er niet mee eens. „Als u nou zegt zonde van het geld.” Hij maakte er f 35 van. „Ja, ik vind alles hoog hoor,” zei verdachte, vrolijk kijkend ondanks alles, „kan ik niet met u afspreken dat als het nog een keer gebeurt ik dan het dubbele betaal?” Nou dat kon blijkbaar niet. „Wel een handelsgeest” zei mr. Vink toen de man de zaal uitliep. Het was toch al een dag met transacties die hem werden aange boden. Zo was er ook iemand die zei dat de boete voor hem maar ten goede van de kinderen van zijn gescheiden dochter moest komen, met wier gewezen echtge noot hij ruzie had gehad. Dn ook dat kon niet. VELSEN. Bij ruim 400 adressen in de gemeente Velsen, die daarvoor per toevalskeuze zijn aangewezen, zal zich dezer dagen een enquêteur vervoegen om van de bewoners enkele gegevens te vragen over hun arbeidssituatie. Die ge gevens betreffen dan het al dan niet verrichten van beroepsarbeid, het zoeken naar werk of naar ander werk, veran deringen van werkkring, gevolgd of nog te volgen onderwijs. Deze „arbeidskrach tentelling 1973” gaat uit van het Cen traal Bureau voor de Statistiek en wordt uitgevoerd met medewerking van het gemeentebestuur van Velsen. De enquêteurs zijn, op enkele uitzon deringen na, ambtenaren in dienst van de gemeente. Zij zullen zich degitimeren met een door het gemeentebestuur afge geven legitimatiebewijs. De enquête zal belangrijke gegevens opleveren over de positie van verschil lende groepen van de bevolking op de arbeidsmarkt, zoals bijvoorbeeld (gehuw de) vrouwen, oudere werknemers en jeugdigen. Doordat in vroegere jaren - 1960, 1968 en 1971 - dezelfde soort ge gevens zijn verzameld, is het ook moge lijk inzicht te verkrijgen in de ontwik kelingen op dit gebied. Herhalingen zul len plaatsvinden in 1975 en 1977. Niet alleen voor Nederland zijn de resultaten van dit onderzoek van belang; tn de andere landen van de Europese assortiment te beperken. „Wie een grote keus van artikelen wel op prijs stelt en daarvoor een meerprijs over heeft, kan elders terecht”, aldus de heer De Bruyn. Met ingang van deze week zal „Si mon” wekelijks ettelijke tientallen prijs verlagingen aankondigen, zodat medio mei ongeveer 350 artikelen 5 tot 20 percent goedkoper zullen zijn geworden. Het gaat hierbij niet om tijdelijke aan biedingen, maar om een permanent laag prijspeil. Weekaanbiedingen zullen niet meer gedaan worden en het zegelsys- teem wordt afgeschaft. Men rekent op een omzetverhoging van 30 pet dit jaar. Het aantal vestigingen za] dit jaar met vier worden uitgebreid. Simon de Wit behaalde vorig jaar een omzet van f 260 mln (een stijging van ongeveer 20 pet). Dat kruideniersafdeling van de AH-werkmaatschappiij droeg met f 200 mln tot deze omzet bij. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Aan de Grote Hout- of Koningsweg is een begin ge maakt met het slopen van het pand nummer 20, dat voorheen deel uitmaak te van een aantal zogenoemde „harmoni kawoningen”, waarvan er nu nog drie zijn bewoond. Ook deze zullen gesloopt worden. Het slopen van het pand nummer 20 houdt verband met de van gemeentewe ge voorgenomen verdere asfaltering van de Grote Hout of Koningsweg. Door deze sloop kan de bocht van de Grote Hout of Koningsweg naar de Pieter Janszstraat aanzienlijk worden ver ruimd, wat van groot belang is voor het zware verkeer, dat van deze weg als verbinding met de Wijkerstraatweg en de Wijkermeerweg naar het industrie terrein gebruik maakt. DINSDAG 13 MAART Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-West, 18-23 u. BC IJmond. Openbare Bibliotheek Velsen, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19- 21.30 u.; filiaal Zeewijkpledn IJmuiden- West, 19-21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, in gang Spaarnestraat (4), IJmuiden, 19-20 uur Medisch Maatschappelijk Consulta tiebureau voor Alcoholisme. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, 20 u. openbare vergadering STISA. Stadsschouwburg, 20.15 Vliet voor De Gieteling. Manly Sport, boksen en conditietrai ning, van 19.30 u. tot 21.30 uur in gymzaal Moerberg-Comitéschool, Kerk straat, oud-IJmuiden. Bel Canto, Velser operakoor, 20 u. repetitie in gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Velsen Gemengd Koor, repetitie 20 uur in gebouw Abeelenstraat 1, IJmui- den-Oost. Dinsdag 13 maart. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Woensdag 14 maart. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 7 tot 10. 12.30 tot 13.45 en 14.15 - 15.15 uur. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617. Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 14 tot 17 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek, Arends- weg 61: volwassenen 14 - 17.30 uur; Amstelstraat 44; volwassenen 14.30 - 17 en 19 - 21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 14.30 - 17. u. Paul van tl"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4