Wereldpremière van Satyricon vrijdag in Scheveningen Ongelijke kwaliteit bij Paul Citroen Fons Rademakers de mist in Vele boeken verboden Hedex veroorzaakt geen maagklachten. „Niet voor de poesen jammerlijk mislukt s ■if® Krijgt u genoeg vitamientjes? Jll In Bloemendaals gemeentehuis 99 IN TURKIJE F Tiepolo gestolen 13 WOENSDAG 14 MAART 19 7 3 1 Petronius Te veel toeval DOUWMA DOUWMA 50 JAAR JONG 50 JAAR JONG - II (Van een onzer muziekmedewerkers) Pijn is zo oud als de mens zelf. En omdat we ons hoofd overal bij nodig hebben is hoofdpijn de meest vervelende. Men ontwikkelde pijnstillers. De aktieve stoffen daarin blijken soms nare bij verschijnselen te hebben. En vooral op de maag. Sommige pijnstillers moeten daarom bruisen, andere moeten oplossen in het glas of voorzien worden van een coating, een beschermend laagje. Hedex tabletten hebben dit alles niet nodig. De aktieve pijnverdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. Een nieuwe ontwik keling onder de pijnstillers. De lege maag ver- Perspekt AMSTERDAM De Nederland se film blijft dit seizoen komen met de regelmaat van een klok. Terwijl „Blue movie”, „De inbreker”, „Bij de beesten af”, „V D” en „Geen pa niek” nog op het programma staan, en veertig theaters over het hele land nauwelijks de stroom nieuws gierigen naar „Turks fruit” kunnen verwerken, staan er acht bioscopen deze week klaar om „Voor de poe sen” van Fons Rademakers al dan niet feestelijk binnen te halen. Dat bij een dergelijke intensieve pro- duktie in een klein land de kwali- ■'“TStYiiet'altijd-gelijke tred kan hou den met de kwantiteit, bewees des tijds „Geen paniek” en wordt dit maal helaas ook bevestigd door de film van Fons Rademakers, waar voor men, gezien de betrokken medewerkers, wel enige verwach tingen mocht koesteren. BLOEMENDAAL In de expo sitieruimte van het gemeentehuis is een tamelijk uitgebreid overzicht van het werk van Paul Citroen. Een bekende tekenaar is hij, later ook schilder, een bekende leraar mis schien nog meer en een bekende Nederlander, die vele andere be kende Nederlanders portretteert. In de Haagse Post van vorige week was zijn geschreven portret te lezen, dat gewag maakte van zijn afkomst en zijn leven in Duitsland. Daar was hij een beeldenstormer in de krin gen van het Bauhaus, vriend en compagnon met al wie toen naam maakte in de modernste richtingen. In ons land is hij verstild tot de oudere, filosoferende figuur, die alle tegenstellingen tracht te over bruggen. Zijn „wilde jaren” zweert hij onenlijk af om in de plaats daar van het burger-zijn te belijden. SCHEVENINGEN Op een zeer druk bezochte persconferentie van de Nederlandse Operastichting heeft Bruno Maderna gistermiddag ge tracht een uiteenzetting te geven over zijn opera „Satyricon”, die vrijdagavond in het Circustheater in première gaat. In een bijna on verstaanbaar Duits verzocht hij ons niet te denken aan moderne of oude muziek, noch aan muziek- of totaal theater, maar zo onbevangen mo gelijk te luisteren en te kijken naar „situaties” die zich in het verleden hebben voorgedaan en die nu weer actueel zijn. draagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tablet- vorm die makkelijk inneemt. Bij hoofdpijn slikt u Hedex. Voor eigen bestwil. -A1- W’ 'V sOE'i Maderna: opera vol eenvoud dan geschilderd. CHARLES BOOST ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zie pag. 6 Zie pag. 6 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hedex, tegen hoofdpijn en Sterling Health Products - New York - London. Voor Nederland: Bergerac N.V. een nieuw middel ANKARA (AP). De Turkse boek verkopers raken langzaam aan dolge draaid. De door de regering, rechters en politie gevoerde chaotische en verwar rende campagne tegen „subversieve of anderszins ongewenste” literatuur biedt geen enkel houvast voor wat wel en wat niet wordt getolereerd. Tenslotte Is met Rademaker’s „Mira” de grote opleving in onze nationale film- bedrijvigheid begonnen, maar ook zon der dat stond de reputatie van de man Het libretto is gebaseerd op het oude verhaal van Petronius over het feest maal bij Trimalchio en het werd ca. 80 jaar na Christus in het Latijn opge schreven. tekenaar bekend staat en ook als de man, die op de Haagse Academie een kwarteeuw lang zijn leerlingen onder wees in degelijk vakmanschap. HEIN STEEHOUWER. BERGAMO (AP)..Maandagnacht is uit een kerk te Rovetta, dat ligt in de buurt van Bergamo, een schilderij gesto len van een in 1736 door Giovanni Battis ta Tiepolo vervaardigde voorstelling van de maagd Maria omringd door heiligen. De afmetingen bedragen 4 bij 2,5 meter. stichting heeft hem de opdracht daartoe verleend en zich daarmee verzekerd van een wereldpremière in haar eigen huis, die misschien wel door vele grote opera huizen zal worden overgenomen. Maderna verklaart dat hij absoluut niet de bedoeling heeft gehad om een moderne oprera te schrijven. „Ik heb geprobeerd de werkelijkheid weer te ge ven, maar ik heb daarbij mijn verbeel ding de vrije loop gelaten, want zonder fantasie kan er geen kunst zijn. Ik heb bewust gemikt op muziek en toneel die zo eenvoudig mogelijk van opzet zijn en die volop gelegenheid geven tot im provisatie. Iedereen moet van mijn mu ziek kunnen genieten ook de gewone opera-liefhebber.” Maderna heeft frag menten van andere operapartituren in gelast en gewoon bij oudere componisten geleend als de situatie daar volgens hem aanleiding toe geeft. wekkende staat van dienst achter de rug en regisseerde 2 jaar geleden in Tanglewood de „Aventures et Nouvelles Aventures” van György Ligeti, die ook vrijdagavond worden opgevoerd. „Wat deze twee stukken zo boeiend maakt, is de opmerkelijke vindingrijkheid waar mee de menselijke stem wordt behan deld,” zegt Strasfogel. „Kreunen, lachen, schreeuwen en zingen, maken deel uit van de muziektaal”. Hoewel iedereen razend nieuwsgierig is over de feitelijke inhoud van „Satyri- con” en „Aventures et Nouvelles Aven tures”, is Strasfogel niet geneigd daar iets over los te laten. Hij motiveert zijn gereserveerdheid door te vertellen, dat de opera van Maderna zo nieuw en zo uitdagend is, dat het publiek zelf maar moet uitmaken of wij hier met iets geheel nieuws te maken hebben. Iets van dat alles is in Bloemendaal terug te vinden. Zijn eerste collages, die hem beroemd maakten als uitvinder van het „Klebebild”, ook veel latere collages, toevoegingen aan zijn tekeningen van Italiaanse beelden en fonteingroepen. Helaas zijn de beste specimina uit die tijd er niet bij. Dat zijn namelijk prach tige tekeningen, met grote vaart gedaan. En eigenlijk is dat de grote kwaliteit van Paul Citroen, zijn tekenwerk. Hij heeft er een eigen stijl in ontwikkeld. Hij „laat ze ontstaan”, zegt hij zelf. Dat doet hij uit een wirwar van fijne lijnen, waaruit inderdaad zo’n gezicht gegroeid lijkt te zijn en dat dan meestal boven dien ook nog getuigt van zijn inlevings vermogen in de psyche van een ander. Dat zich kunnen inleven blijkt ook uit zijn landschappen, vaak bergen en bo men, zowel getekend als in pastel. Bij hem wordt zo’n landschap als het ware ook een levend wezen, een sfeervolle toegankelijkheid biedend. Maar de Turkse ministerraad zorgde recentelijk voor grote opschudding in de Indiase ambassade door ook de Oepanis- jads en de Bhagavad Ghita te verbieden, eeuwenoude, a-politieke boeken der Hin- doe-wijsbegeerte. Volgens de regerings- media werd de beslissing genomen „met instemming van het ministerie van bui tenlandse zaken”. Maar functionarissen van dit ministerie houden vol niets van een dergelijk besluit af te weten. Vorig jaar augustus voerde de politie een razzia uit bij boekverkopers en uit gevers in Istanboel. Ze namen meer dan 50.000 boeken in beslag. Hieronder be vonden zich werken van Steinbeck, He mingway, Sartre, Malraux en andere beroemde westerse auteurs. Na de uiteenzettingen van Strasfogel en Maderna werd er voor de journalis ten een tipje van de sluier opgelicht. Zij mochten een „voorgenerale” bijwonen van „Satyricon”, die door het optreden van Débria Brown werkelijk sensatio neel genoemd kon worden. Maderna nam de gelegenheid nog te baat om te verklaren, dat hij buitengewoon tevre den was over de rolbezetting en speciaal over de technische theatergroep „Per spekt’’, uit Haarlem, die hij perfect noemde. Na wat wij er gisteren van gezien hebben is onze nieuwgierigheid nog groter geworden. In ieder geval is na al gebleken, dat „Satyricon” meer musical dan opera is en dat zou weleens een voordeel kunnen zijn. Bij het ter perse gaan van deze editie is onzekerheid ontstaan over de deelne ming van de zangeres Eisa Lioni aan de opera. Mevr. Lioni is tijdens de repetities op het toneel gevallen waarbij zij een enkelspier heeft gescheurd. J. H. MOOLENIJZER Toen Maderna nog op school was, dacht hij al aan een compositie geba seerd op Satvr'con” en nu na 30 iaar is hij er eindelijk toe gekomen om dit „Wahnsinnit fasz’nierendes” gebet”’en op papier te zetten. De Nederlandse Opera- Uitgevers en boekverkopers zeggen meermalen bij militaire en politieautori teiten om een komplete lijst met verbo den boeken te hebben gevraagd. Ze wachten nog steeds op antwoord. De militaire autoriteiten in Ankara hebben tegen het persbureau Associated Press bevestigd dat een dergelijke lijst ook in het geheel niet bestaat. Om op de hoogte te blijven is men genoodzaakt om alle hieromtrent sinds 1971 genomen besluiten van buiten te leren. Het betreft hier zowel vonnissen van de burgerrechter, militaire hoven en verboden die zijn uitgevaardigd door de premier persoonlijk of de ministerraad gezamenlijk. en een „Poes”, waarbij de muziek van Ruud Bos een hoogtepunt van kitscheri ge exaltatie bereikt. Zoals gezegd, het is om verschillende redenen jammer een dergelijke (en m.i. onnodige) mislukking te moeten signaleren. Vooral als ze af komstig is van een filmer die in het verleden zo veel goede prestaties op het gebied van de Nederlandse speelfilm heeft geleverd. 'V, Fons Rademakers (links) en Bryan Marshall, regisseur en hoofdrolspeler van „Niet voor de poesen”. Doe verstandig. Neem Davitamon 10. ’t Bevat precies de 10 vitamines die u in deze maanden zo broodnodig hebt. Dagelijks zo’n pilletje en ook het grilligste seizoen krijgt minder kans. Davitamon 10 Het meest gebruikt. Met zijn geschilderde portretten is het anders. Sommige spreken mij aan door de psyche, andere blijven vlak. Natuur lijk is dat een subjectief oordeel, maar er is ook een ander oordeel mogelijk, dat wel objectief is, namelijk de toepas sing van zijn techniek. Hij brengt vaak de verf bijzonder dun op, transparant als waterverf. Die dunne olieverf druipt en dan vermengen de kleuren zich. Soms heeft Citroen een gelukkige hand binnen dat getolereerde toeval, maar soms ook niet. Dan worden de kleuren gewoon vies en van de vorm blijft weinig meer over. Dan is het net, of zo’n portret te lang in de regen heeft gehan gen. Nu mag dat een zekere sfeer met zich brengen, maar dan had die techniek niet zoveel toevalligheden een kwade kans moeten geven. Of kruipt het Dada- bloed in die vervloeiende verven toch waar het niet gaan kan? Er zijn ook andere portretten in olie verf, een enkele, waarin duidelijk gete kend is. Dan is het penseel gebruikt zoals Paul Citroen ook zijn tekenmateri aal toepast. Er zit meer stevigte en lijn in, minder vaagheid en een duidelijke compositorische conceptie. Dan herken je Citroen weer, zoals hij als goede „Mevrouw W.”, een der portretten van Paul Citroen, meer in olieverf getekend HEDEX® Verkrijgbaar bij apotheker en drogist. Tienduizenden in beslag genomen boe ken zijn op last van de rechter ver brand. Honderden titels zijn verboden, maar in de verbodspolitiek valt geen enkele lijn te ontdekken. De zuivering van de boekenmarkt vormde aanvankelijk, na vestiging van het militaire bewind in 1971, onderdeel van de campagne tegen links. Het was de bedoeling om alle publikaties of schriftelijke verspreiding van uiterst link se ideeën te voorkomen. Aanstaande vrijdagavond gaat in Scheveningen de opera Satyricon in wereldpremière. Op de door Maria Au stria gemaakte foto van links naar rechts Débria Brown, Anne Haenen, William Neill (in de hoofdrol van Trimalchio) en Elsa Lioni. die in ons land de meeste speelfilms op zijn naam had staan, garant tenminste voor een film van zekere kwaliteit. Met bovendien Hugo Claus als scenario schrijver, Eddy van der Enden aan de camera, Ruud Bos voor de muziek, Hans van Hemert als componist van de titel song en een spannende detective van Nicolas Freeling als uitgangspunt scheen de zaak niet mis te kunnen gaan. Maar de zaak ging jammerlijk mis en het grote probleem waarmee „Voor de poe sen” of, om de oorspronkelijke titel te gebruiken „Because of the cats”, de toeschouwer achterlaat is de vraag hoe een dergelijke onderneming zo de mist in kon gaan. Rademakers heeft het experiment aangedurfd zijn nieuwste film met voor,-. namelijk Engels-sprekende acteurs en actrices (onder wie Alexandra Stewart en Bryan Marshall) in de Engelse taal op te nemen om via na-synchronisatie tot een Nederlandse versie te komen. Door onze uiterst beperkte ervaring (in tegenstelling tot het buitenland) met na- synchronisatie, is dat experiment op fa tale wijze mislukt. Het Nederlands is onduidelijk de tekst niet lip-synchroon. Deze handicap zou misschien minder storend zijn als een snelle handeling en een spannend plot de toeschouwer het gemis aan duidelijke tekst zou doen vergeten, maar het is Hugo Claus niet gelukt uit de thriller van Nicolas Free ling een enigszins samenhangend en meeslepend filmverhaal te distilleren, zodat lege plekken, onlogische wendin gen, ongemotiveerde activiteiten voortdu rend storend en irriterend werken. Het begin van de film met de vernie ling van een rijk interieur in een Am sterdamse luxe woning en de daarop volgende verkrachting van de vrouw des huizes door een bende met nylon kousen gemaskerde jongelui doet even aan „Clockwork Orange” denken en het daarna nogal stuntelige en willekeurige optreden van inspecteur Van der Valk (Bryan Marshall) die de daders om wei nig duidelijke redenen in Bloemendaal lokaliseert, vertoont een aantal clichés uit politiefilms die zonder overtuiging herhaald worden. Het eindresultaat van een hoogst merk waardig vooronderzoek levert het be wijs op van het bestaan van twee jeugd bendes in Bloemendaal, de Raven (jon gelui) en de Poesen (jonge meisjes) die tot hun misdadige activiteiten gestimu leerd worden door een zonderlinge man met fascistoïde theorieën en vage maat- schappijconcepties. Een en ander moet duidelijk maken dat verwende kinderen uit rijke en min of meer decadente milieus gemakkelijk slachtoffer worden van misdadigers als deze absurde Hjal- man Jansen (Sebastian Graham Jones). Een en ander is door Eddy van der Enden in fraaie, maar weinig functione le beelden vastgelegd, culminerend in een onderzeese paring tussen een „Raaf” „Satyricon” wordt geregisseerd door de jonge Amerikaan lan Strasfogel, die nu al heel oneerbiedig „Jan Struisvogel” wordt genoemd. Hij heeft een indruk- 1 ■rI Kort geleden stonden 19 van deze uitgevers en boekverkopers terecht en hoorden wegens het uitgeven en ter verkoop aanbieden van verboden boeken gevangenisstraffen van maximaal zes maanden tegen zich eisen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13