Stakingen kostten bonden 2,5 miljoen bedrijven tar AKTI E i f Minister Nelissen van Financiën: CAO- voorstellen Rantsoenering papierindustrie van eetwaren in Sovjet-Unie stankcijfers niet meer BIJ DE MENSEN Al-... s al „Shell maakt openbaar” „ONDERNEMINGEN GEVEN GEEN KRIMP” Dividendsvoorstel: f 1,80 per gewoon aandeel 1 Patiënten dreigen te overlijden door Britse staking 17 WOENSDAG 14 MAART 1973 I «»- Drijfveer |k Geen zorg ding Tevreden 3 Resultaten stel ade hee arne tel W- België 1 L 1 Bl. gjiiW Werkgevers zijn conflict zat Gulden revalueert niet (Van onze parlementsredactie) kt k- Minister Nelissen: Beter van niet. 1 n. Nettowinst bij Philips dan verdubbeld k ANWB e auto's Hij schilderde ook het niet toelaten van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel tot de SER als ondemocra tisch af. „Het is uiterst beschamend, dat over die zetel zo’n drukte wordt ge maakt. De houding van de vakbeweging is gewoon belachelijk”, aldus Bakkenist. Bakkenist toonde zich vergenoegd, dat de werkgevers geen krimp geven. Dat Incidenteel een bedrijf heeft toegegeven aan de cao-eisen van de industriebonden, is voor hem geen zorg. „Dat zijn perife- rie-verschijnselen. Het zijn geen sympto men van doorbreking van onze eensge- De bonden willen de werkingssfeer van de cao die op 1 april moet ingaan, uitbreiden tot het gehele personeel (in clusief het hogere personeel dus), zij verlangen een loonsverhoging in nomi nale bedragen, een vloer en plafonds in de prijsindexclausule, voorts verbeterin gen voor de oudere werknemers en uit breiding van de vakantierechten. DRIEBERGEN. De drie industrie bonden hebben woensdag hun voorstel len voor een nieuwe cao in de papierin dustrie bij de werkgevers ingediend. De voorstellen zijn gebaseerd op het cen traal akkoord en wat de inhoud betreft vrijwel identiek aan de voorstellen in de andere bedrijfstakken. Voor zover aandeelhouders niet zullen opteren voor de uitkering van het divi dend in contanten zal het daardoor niet uit te keren bedrag bij wijze van reser ve worden ingehouden. Blijkens een geconsolideerd resultaten- De bonden van personeel in dienst van de gasbedrijven hebben een stemming georganiseerd om er echter te komen of hun 47.000 leden een loonaanbod van de regering willen aanvaarden of hun actie verscherpen. Verwacht wordt dat de vakbonden donderdag en vrijdag uitvoering zullen geven aan hun voornemen om in het kader van hun nieuwe strategie de actie* te verscherpen. De devaluatie van de dollar met 10 percent van twee weken geleden heeft de Nederlandse concurrentiepositie ver slechterd en zal daardoor een negatief effect hebben op de werkgelegenheid in ons land, meent minister Nelissen. Het stabiel blijven van de gulden na de revaluatie van de Duitse mark zou juist een tegengesteld effect hebben. De bewindsman ontkende uitdrukke lijk dat de Nederlandsche Bank binnen afzienbare tijd monetair geld op de vrije markt zal gaan aanbieden. Hoewel eer der op de dag in Duitsland een dergelij ke activiteit was aangekondigd, ver klaarde de minister dat daar nooit over gesproken of gedacht is. Wel kon hij bevestigen dat maandag de wisselmark ten weer opengaan. DRIEBERGEN. De stakingen in de metaal- en textielindustrie hebben de drie industriebonden tot nu toe zo’n 2,5 miljoen gulden gekost. Daarbij is inbe grepen een bedrag van 1,2 miljoen gul den aan stakingsuitkeringen bij Hoogo vens. Dit blijkt uit een globale rekensom die is gemaakt in het actiecentrum van de drie industriebonden in Driebergen. Volgens De Jong is de geheimzinnig heid van de bedrijven één van de oorza ken die er toe leiden, dat „verhalen over mannen die impotent worden bij bepaal de bedrijven, kankerverwekkende stof fen bij een ander bedrijf en de daling van de levensduur van de Rijnmondbe- woner in het algemeen” een bloeiend leven leiden. EINDHOVEN Philips’ gloeilampen fabrieken heeft in 1972 een netto-winst behaald van f 717 mln tegen f 343 mln in 1971. Per gewoon aandeel van f 10 nam de winst toe van f 2,49 tot f 5,31. De omzet steeg met 10 pet tot ruim f 19,9 miljard. Geen foto van de kabinetsformatie, geen foto van vredesonderhandelingen, geen foto van opstandjes maar alleen twee apen. Met die apen begon per slot van rekening het leven van de mensheid op deze planeet. Moeder aap kijkt even om en een paar felbegerige ogen richten zich op een roomkannetje. Een tafereel van by de mensen af. Aandeelhouders wordt voongesiteld het dividend te bepalen op f 1,80 per ge woon aandeel. Over 1971 werd f 1,60 betaald. Van het dividend over 1972 is al een interim dividend van f 0,60 betaald. Het slotdividend van 0,60 kan naar keuze worden uitgekeerd in gewone aandelen ten laste van de agio-reserve en wel zodanig dat op 40 gewone aande len een gewoon aandeel wordt uitge keerd. Het slotdividend over 1971 van f 1 kon eveneens in dezelfde verhouding in aandelen worden opgenomen. DEN HAAG. De Nederlandse gul den zal niet revalueren. Dit besluit heeft minister Nelissen van financiën gister avond bekendgemaakt nadat het kabinet zich had beraden over de vraag of het nodig was de aangekondlgde revaluatie van de Duitse mark met 3 procent te volgen. Tegelijk werd in Brussel en Luxemburg bekendgemaakt dat de Bel gische en de Luemburgse franc stand vastig zullen blijven. Met het oog op de monetaire situatie in de toekomst sprak de bewindsman zijn voorkeur uit voor: het terugvallen op vaste wisselkoersen, „sterilisatie” van de grote hoeveelheden dollars buiten de Verenigde Staten en terugdringing van de reservevaluta’s, zodat door het scheppen van reserves overschotten op de betalingsbalans niet tot dezelfde pro blemen leiden, die zich de laatste weken hebben voorgedaan. Besturen van treinbestuurdersbonden vergaderden over eventuele uitbreiding van hun prikacties. Duizenden reizigers niet in het minst forensen zijn de dupe van geannuleerde of vertraagde diensten. De zee- en luchthavens in En geland worden getroffen door een sta king van sleutelpersoneel en rijkskanto- ren met een staf van doorgaans 4.000 ambtenaren bleven leeg. In een toelichting op het kabinetsbe sluit verklaarde de bewindsman, die voortdurend contact met de andere Be- neluxpartners heeft gehad, dat de rege ring geen motieven heeft kunnen vinden voor een revaluatie. „Ik ben van mening dat er voor een revaluatie duidelijk zwaarwegende motieven moeten zijn, maar die zijn er in ons land niet te vinden”, aldus minister Nelissen. De raad van beheer van nv gemeen schappelijk bezit van aandelen Philips’ gloeilampenfabrieken zal aandeelhouders voorstellen over 1972 eveneens een divi dend te betalen van f 1,80 per gewoon aandeel. Ook deze vennootschap heeft een interim dividend van f 0,60 betaal baar gesteld. Evenals bij Philips’ gloei lampenfabrieken zal worden voorgesteld dat aan aandeelhouders, die niet voor 31 juli 1973 hebben geopteerd voor een uitkering van het slotdividend van f 1,20 in contanten, een uitkering in aandelen van een gewoon aandeel op 40 gewone aandelen zal worden gedaan. De jaarvergaderig van Philips zal op 18 april worden gehouden. zindheid. Ons verzet geldt niet de cijfer tjes, maar de manier waarop de vakbon den hun eisen willen inwilligen. Het begin van een oplossing is gemaakt, als de vakbeweging beseft dat ze met ons niet klaarkomt op de door haar nu ingeslagen weg”, aldus de VNO-voorzit- ter, die geen heil verwacht van een bemiddelaar. MOSKOU. In de Sovjet-Unie wor den belangrijke voedingsmiddelen zoals boter, vlees en aardappelen gerantsoe neerd als gevolg van de slechte oogst van vorig jaar. Dit hebben Russische woordvoerders verklaard naar aanleiding van vragen op partijbijeenkomsten. Vol gens hen zouden de autoriteiten de dis tributie van enige levensmiddelen in de hand houden om te verzekeren dat alle consumenten iets krijgen. Er deden al verscheidene maanden geruchten de ronde dat in de provincie rondom Moskou en langs de rivier de Wolga voedsel werd geransoeneerd. In dit verband werd Gorki genoemd, een stad van 1,2 miljoen inwoners aan de Wolga. De woordvoerders zeiden niet hoe het distributiesysteem werkt. Er is geen rantsoenering in Moskou en Leningrad. Als gevolg van droogte en andere ongunstige weersomstandigheden hadden de Russen in 1972 de slechtste oogst van deze eeuw. Voor twee miljard dollar moest graan worden aangekocht in het buitenland, hoofdzakelijk in de Verenig de Staten. Om de stakingskassen niet al te zwaar te belasten en het verrassingseffect maximaal te houden hebben de indu striebonden een nieuwe stakingsstrategie uitgestippeld. Ze zijn woedend over de houding van de werkgevers die volhou den „geen krimp” te zullen geven. Op de foto een nieuw bedrijf dat een actie begon: De kabelfabriek NKF in Delft. i de LONDEN. De Britse minister van Sociale Zaken sir Keith Joseph heeft dinsdag een beroep gedaan op stakend, niet-medisch ziekenhuispersoneel, het werk te hervatten. Gezondheidsantoritei- ten in twee steden waarschuwden dat ziekenhuisnatiënten zullen overlijden als de toestand niet verbetert. Het zieken huispersoneel verdient doorgaans zo’n 20 pond per week. Dat is goed f 150. ROTTERDAM. De Shell is volgens milieubestuurder J. de Jong van het Openbaar Lichaam Rijnmond nog het enige bedrijf, dat openbaarmaking van de verontreinigingscyfers van de be drijven in Botlek en Europoort tegen houdt. Hij suggereerde dit tijdens een vergadering van de saneringscommissie voor de luchtverontreiniging, waarin een urgentieprogramma voor de sanering van het Rijnmondgebied werd vastge steld. Bij de cao voor de papierindustrie zijn 12 ondernemingen met rond 2500 werk nemers betrokken. Voor Van Gelder pa pier geldt een aparte cao, waarover het gesprek thans in een beslissend stadium is gekomen. De vakbonden verwachten vandaag antwoord van Van Gelder op hun voorstellen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „De Industriebonden wagen met hun eisen tot inkomensher- verdeling een sprong in het duister en ze hakken daartoe met de botte bijl. Die houding zijn we zat”. Met deze vernietigende kritiek stelde drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO), zich dinsdagavond teweer tegen de cao-strjjd, die de drie Indus triebonden in de metaal-, de textiel- en de confectie-industrie voeren. Al eerder had voorzitter Prins van de werkgevers delegatie groot metaal gezegd dat het een uitputtingsslag moet worden. „Wij laten ons niet kapot maken”, was het antwoord van de vakbeweging in een muurkrant. Drs. Bakkenist lichtte toe, waarom de werkgevers op het ogenblik in grote eensgezindheid front maken tegen de drie bonden: „De inzet van het conflict gaat uit boven de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden voor ’73 en ook bo ven het vraagstuk van de wenselijke inkomensverdeling in Nederland”. De Rijnmondbestuurder meende ook, dat het bedrijfsleven met openheid „een verstandig stukje verkooppolitiek zou voeren”. Hij zei onder meer, duidelijk aan het adres van Shell-Pernis: „Als je gewoon duidelijk maakt dat je op een stukje industrieterrein zit, dat is ont staan in een tijd waarin we helemaal nog niet zo milieubewust waren, wat schuilt daar voor gevaar in? Het kan de zaken alleen maar ten goede komen.” Tot dusverre mochten de cijfers alleen worden gebruikt door de technische werkgroep uit de saneringscommissie, die het urgentieprogramma heeft samen gesteld. Maar voor het zover was, moest een jaar geleden de grootste druk wor den uitgeoefend op Esso en Shell, beide bedrijven met relatief verouderde instal laties. De Jong: „En ik heb inmiddels de indruk dat nog maar één van die twee bedrijven, die vorig jaar zo tegen waren, dat op dit moment nog is.” overzicht van Philips en de United States Philips Trust is het bedrijfsresul taat in 1972 toegenomen van f 1315 mln tot f 1975 mln. Overige baten en lasten wairen f 511 mln negatief (1971: f 565 mln negatief), waardoor de winst voor belastingen uitkomt op 1464 mln. tegen over 750 mln. in 1971. Belasting op de winst vergt in 1972 f 719 mln (1971: 362 mln) zodat de winst na aftrek van belastingen f 745 mln bedraagt (f 338 mln). Het aandeel in de winst van niet-geconsolideerde deelne mingen is f 62 mln (f 4 mln) en na aftrek van f 90 (f 49 mln) voor het minderheidsbelang van derden, komt Philips op een netto winst van f 717 mln (f 343 mln), dat is 10,1 pet van het eigen vermogen (de winst over 1971 maakte 5,3 pet van het eigen vermogen uit). Van de netto-winst over 1972 wordt f 447 mln of 62 mln in het bedrijf gehouden. Over 1971 was de winstinhou- ding f 110 mln of 32 pet. De voorraden waren eind december 1972 27 pct. van de omzet tegen 31 pet. eind 1971. De gemiddelde krediettermijn was 2,6 maanden (2,8 maanden). Het vreemd vermogen in percenten van het totaal vermogen is 62 pet. (64 pet.). (Van onze correspondent) Hugh Scanlon, voorzitter van de be trokken vakbond, verklaarde dat het bakzeil halen van de stakers ook die in de gasbedrijven „het einde van de vakbeweging zou betekenen”. Appels bewaren. Appels worden dit jaar door de bedrijven langer bewaard dan vorig jaar. De handelsproduktie van oogst 1972 was 23 pet. kleiner, de voorraad per 1 maart was maar 16 pet. kleiner dan een jaar geleden. Het produktschap voor groenten en fruit berekent aan de hand van oogstra- mingen en veilingaanvoeren een ap- pelvoorraad per 1 maart van 127.000 ton, tegen 151.000 een jaar tevoren. Het centraal bureau van de tuinbouw veilingen, dat met enquêtes bij de veilingen werkt, komt heel wat lager: per 3 maart jl. 97.000 ton, tegen 115.000 een jaar geleden. De industriebonden van NW, NKV en CNV hebben vanmorgen drie nieuwe stakingen uitgeroepen. Bij zes bedrijven werd het stakingsoarool gehandhaafd en in vier bedrijven waar dinsdag werd gestaakt werd het werk woensdag weer hervat. De negen bedrijven waar wons- dag een staking begint of wordt voortge zet tellen 5.100 werknemers. Nieuw zijn de stakingsparolen bij de Zweedse fabriek Granges Essem in Zutphen (280 werknemers), Boele scheepswerven in Bolnes (1.600 werkne mers) en kantoorbehoeftenfabriek- en - groothandel Kores in Amsterdam (110 werknemers). Voortgezet worden woens dag de meerdaagse stakingen bij Gispen In Culemborg (5e stakingsdag). Thomas sen in De Steeg (8e stakingsdag), Erics son in Rijen en Baarle Nassau (4e dag). Gazelle in Dieren (5e dag). Clitex in De Clinge (2e dag) en scheepswerf De Hoop in Lobith (4e dag). In Groningen wordt bij de werven Van Hiepen, Smit en Bodeweg gestaakt (samen 450 man). Bakkenist verder: „De inzet is in de eerste plaats een duidelijke keuze, tussen een samenleving waarin de ene groep de andere zonder meer zijn wil oplegt en een maatschappij waarin op belangrijke punten in redelijk overleg een gemeen schappelijk beleid wordt bepaald. Voor veel werknemers is dit de kern van de zaak en de voornaamste drijfveer tot verzet. Zij hebben er genoeg van telkens voor het blok te worden gezet met eisen, waarover niet of nauwelijks te praten valt. Zij hebben genoeg van het doen van eenzijdige concessies, die vaak eer der aanleiding tot nieuwe eisen dan tot overeenstemming zijn”. Over inkomenspolitiek valt met de werkgevers best te praten, aldus de VNO-voorzitter. Maar aan die discussie moet een gedegen studie ten grondslag liggen. In de Sociaal-Economische Raad (SER) is de (speciale) commissie-Schou- ten op het probleem van de inkomens- herverdeling vorig jaar stukgelopen, om dat volgens het VNO de vakbeweging allerlei detailkwesties ter sprake bracht. Deze commissie heeft daarom geen eind rapport gemaakt. Dat wreekt zich nu, aldus de werkgevers, want het huidige beleid van de Industriebonden kan zowel maatschappelijk als economisch grote schade toebrengen. Europees blad. Vier Europese kranten zullen op 2 oktober gezamenlijk het eerste Europese multinationale econo mische blad van de EEG gaan uitge- ven. Het blad, genaamd „Europa”, zal eens in de maand worden gepubli ceerd door „The Times” in Londen, „La Stampa” in Italië, „Le Monde” in Parijs en Die Welt in West-Duitsland. „Europa” zal minstens 16 pagina’s hebben en zal als afzonderlijk bij voegsel in elk van de vier kranten in de eigen taal verschijnen. Verwacht wordt dat het vijfeneenhalf miljoen lezers zal bereiken. Men denkt dat de opbrengst van de advertenties in het eerste jaar ca. 3,5 miljoen gulden zal belopen. Banden-geding. De vereniging van ban denspecialisten Vaco in Den Haag heeft een kort geding tegen 20 Noord- hollandse garagehouders verloren. De president van de rechtbank in Am sterdam oordeelde dinsdag dat hij de eis om rectificatie van een advertentie op 26 januari in het Noordhollands dagblad en kopbladen niet kon toewij zen. In die advertentie hadden de garagehouders onder de kop „waar schuwing” gemeld geen banden met vernieuwd loopvlak, zogenoemde co vers, meer te zullen verkopen omdat ze bij snelheden van meer dan 120 kilometer per uur onveilig zouden zijn.” De president overwoog dat de garage houders al een rectificatie hebben aangeboden waarin het woord waar schuwing en de suggestie als zou er een wettelijke snelheidslimiet voor co verbanden gelden, worden teruggeno men. Gisteren is in Brussel meegedeeld, dat België de officiële waarde van zijn frank niet zal veranderen als de koers van dit geld gaat zweven ten aanzien van dollar, samen met de valuta’s van vijf andere EEG-landen. Het besluit geldt ook voor Luxemburg dat met Bel gië is verbonden door een economische unie. Oostenrijk gaat zijn Schilling wel ver hogen, en wel met 2,25 percent. De Oostenrijkse handel is sterk op West- Duitsland gericht. -ti' Direct na het bekendworden van de jaarcijfers ging de koers van de Philips- aandelen in het onofficiële nabeursver- keer met ongeveer f 1 omhoog op circa f 58,80. Op de Amsterdamse effecten beurs betoonde men zich „ruim tevre den” over de cijfers. Tevredenheid be stond niet alleen over de winstcijfers, maar ook over de teruggelopen voorra den en de liquiditeitspositie. F 1

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17