Zi^za^gend het einde naar Meer vrijheid voor taxi’s Fietsend naar Ken;a Impasse in Wenen lijkt doorbroken Lichtpuntjes in Helsinki Middel tegen kwik en fenol Air Benelux de lucht in „Ontevreden over verloop van formatie „Laat de geschiedenis oordelen" achtergrond lg W MBFR-CENTRUM NOG ONGEBRUIKT GASALARM IN KEULEN lij ij'. -1 Fh "II |1 1973 WOENSDAG 14 MAART r L I •t Kandidaten (Van onze redactie buitenland) Fascistische muziek r Rechters „Nooit vergeven” COMMENTAAR OP ACTUELE ZAKEN Wiegel (Van onze parlementsredactie) Deze maand is het twintig jaar geleden dat de Russische partijleider Joseph Stalin overleed. „Ik was verdrietig en bang, want het was mijn vader. Maar in mijn hart wist ik dat na zijn dood de bevrijding zou volgen, en ik begreep dat het ook voor mij de bevrijding zou beteke nen”, zo beschrijft Stalins dochter Svetlana deze dag in haar boek „Een jaar als geen ander”. De Russische dictator overleed aan een hersenbloeding, na een zware doodsstrijd. Zo groot was zijn macht, dat op de dag dat hij ziek werd zijn bewakers niet de moed hadden zijn met ijzer beslagen kamerdeur te openen om te kijken waarom hij niet om zijn avondeten had gevraagd. Pas uren later, nadat het presi dium op de hoogte was gesteld, werd die deur geopend en werden artsen geroepen. - Ral mil HfiSfc «Ml Onverwachte kritiek van PPR r ►t (Van onze Redactrice in Wenen) directeur Tegen de een van tsla- Zij iste- inrit tend die eek- fers ilo- ing- TN DE NIEUWE uitgave van Paris- Manteau (vertaling: Pieter de Smit) kunnen belangstellenden en professi onele historici ongebreideld grasdui- teur-vertaler Joravski tenslotte zijn goedkeuring gegeven hebben dit boek in het Westen uit te geven door een „uitgeverij met een vlekkeloze repu tatie op het gebeid van de historische wetenschap.” OP ALLE maatschappelijke terrei nen werd het absurde van de stalinis- dijk chi- ?ch- ien- wa- Ondanks de flexibiliteit die de Russen hebben getoond, veroorzaken zij een ze kere vertaaigiing die ongetwijfeld verband houdt met de moeilijke parallel-biespre- kingen in Wenen over de gelijktijdige wederzijdse troepenvermindering. Zoals gemeld heeft de NAVO-ra>ad nu richtlij nen gegeven om daar uit de impasse te geraken. In dit verband is het echter onjuist te menen dat de NAVO-landen bereid zijn de netelige kwestie over de strategische positie van Hongarije te la ten rusten. ndse /er van ge- deze noet ast- rten rin- voet ge- n k n n n d li it e P e t e e r de she- eer) ■de- rol de eer den die k r t het tiële ans- terk mse oofd ster leeft i. DAG W DAG t i de our- eden „Al open van t de nige :zui- Maiar het zal natuurlijk nog moeten Wijken of deze toezeggingen waterdicht genoeg zijn om in de vorm van een tekst te worden gegoten waarover men het eens zal moeten worden. Agt zal alleen maar het fractiestandpunt vasthouden”, zei Andriessen, die aankon- digde, dat de fractiebesturen van KVP, ARP en CHU vanmiddag om 12 uur bijeen komen. Daarna zullen eventueel de drie fracties weer vergaderen. KEULEN (DPA). Twee warenhui zen in de binnenstad van de Westduitse stad Keulen moesten gisteren wegens gevaar voor ontploffingen worden ont ruimd. Uit een beschadigde leiding was gas ontsnapt. Met een kraan Was bij een bouwwerk de hoofdgasleiding opengereten. Onge lukken deden zich ndet voor. tegenspraak met hun eigen verkiezings programma”. Over Boersma: „Boersma heeft zonder dat zijn eigen fractie daar iets van wist hesloten tot het kabinet-Den Uyl toe te treden. Onfatsoenlijk is nog maar een vriendelijk woord daaromtrent”. Ten slotte merkte Wiegel in de zendtijd van zijn partij voor de radio op: „Als Den Uyl in het Catshuis komt, komt hij dat door een combinatie van kiezersbedrog en politiek onfatsoen”. De kunstenaar Sjoechajev en zijn vrouw werden ervan beschuldigd lid te zijn van de Borotbist-partij. De naïeve kunstenaar bleef zijn celgeno ten vragen wie deze Borotbisten wa ren; De fractieleider in de Tweede Kamer van de WD, Hans Wiegel, gaat intussen door met kritiek op Burger. „De forma teur eist in zijn brief van maandag van de confessionele drie dat zij het beleid van de PvdA gaan uitvoeren, dat is in Dat vertelde gisteren in Den Haag de leider van de Nederlandse delegatie in Helsinki, drs. J. van der Valk, chef- directie NAVO-zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Eergisteren is de groep, waarvan ook Nederland deel uitanaakt, voor het eerst bijeengekomen. Het is niet ónmogelijk dat de resultaten van deze vrije werkwijze weinig zullen afwijken van de uitkomst van een meer formeel beraad. gen zouden Quarles en Chlestov hun be sprekingen voortzetten. De instructies van de permanente NA- VO-raad in Brussel schijnen de westerse delegaties hier meer vrijheid te geven om in informeel direct contact met het Warschaupact een gemeenschappelijke onderhandelinigsbasis uit te werken. Het probleem van de status van Hongarije deelnemer of flankland zal voor lopig in de ijskast worden gestopt. Het Westen zou er evenwel op staan het er bij afroep meteen weer uit te kunnen halen. In confenentiekringen te Wenen ver moedt men, dat een plenaire vergadering bij deze voorbereidende besprekingen door de nieuwe werkmethode overbodig wordt. Deze ronde over vermindering van troepen in centraal-Europa met een communiqué en een glas champagne in de nooit gebruikte conferentiezaal kun nen wonden afgesloten. Dit laatste is maar een schrale troost voor de Oosten rijkers, die in januari met man en macht hebben gewerkt om in drie dagen het MBFR-oentrum in de keizerlijke Hofburg uit de grond te stampen. Ze betalen bovendien anderhalve ton per maand om het conferentie-apparaat tolken, secretariaat, perscentrum draaiend te houden zonder dat er ooit geconfereerd wordt. ROTTERDAM. De vierde Neder landse luchtvaartmaatschappij Air Bene lux International kan de lucht in. Na Zwitserland hebben thans ook de Engel se luchtvaartautoriteiten toestemming verleend om vanaf Rotterdam een lijn dienst naar Southend te beginnen. De maatschappij, die met Fokker Fellowships wil gaan vliegen, verwacht half mei de eerste lijnvlucht uit te voeren. Nogal onverwacht heeft de PPR zich kritisch opgesteld tegenover Burger: het PPR-hoofdbestuur vergaderde gistera vond in Den Haag en men toonde zich „ontevreden over het verloop van de formatie”. De kerngroep van de PPR is door het hoofdbestuur bijeen geroepen om donderdagavond in Utrecht te verga deren. Ook de PvdA-partijraad gaat deze week nog vergaderen: vrijdagmiddag, aanvang half zes in Utrecht. De solidariteit in de confessionele fracties heeft, althans wat KVP en ARP betreft, toch al voorrang moeten verle nen aan de persoonlijke ambities van bekwame bestuurders uit die kringen om mee te werken aan de oplossing, die de heer Burger presenteerde. Die voor rang zou ook in de CHU wellicht ver kregen hebben kunnen wonden, waar mee niet alleen de kabinetsformatie maar ook het beginsel „extra-parlemen- tair” gered had kunnen worden. Het klinkt tegenstrijdig, maar eigenlijk zou een enkele CHU-er, door Burger aange worven, dit kabinet ook in de ogen van de gehele linkse achterban geloofwaardi ger hebben gemaakt. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Er is gisteren voortdurend onderling beraad van de drie confessionele partijtoppen geweest Daaruit is gebleken dat men voorals nog de christendemocratische samenwerking boven een geslaagde for matiepoging van Burger stelt Andriessen heeft daar gisteravond nogal bits aan toegevoegd, dat hij „niet had verwacht, dat Burger programma punten in zijn brief op die manier naar buiten zou brengen”. Ook daar over zou hij Burger vanochtend onderhouden. Een gesprek tussen minister Van Agt van de KVP en Burger over een eventu eel door de huidige demissionaire minis ter van Justitie te bezetten post in het kabinet-Den Uyl gaat vandaag ondanks de problemen normaal door. „Maar Van Inmiddels gaat formateur Burger ver der met het polsen van kandidaten voor zijn kabinet-Den Uyl. Het gesprek met mevrouw Rood-De Boer (PvdA) van maandagavond zal op een later tijdstip worden voortgezet. Ook met KRO-voor- zitter mr. Van Doorn (PPR) moeten „enkele mogelijkheden” nog worden af gerond „na nader beraad”. Gisterochtend heeft mevrouw Irene Vorrink (PvdA) toegezegd een post in het kabinet te willen accepteren. Gister middag bracht Burger zijn periodieke verslag aan de koningin uit. De fietstocht naar Kenia voerde door West-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije (Van onze nediactie buitenland) DEN HAAG. Op de voorbereidende Europese veilig'heidsconferentie in Hel sinki, die de grondslag moet leggen voor de definitieve conferentie die volgens nog ongemotiveerd optimisme in juni zou moeten beginnen, is er sprake van enkele lichtpuntje». In de afgelopen twee weken zijn er namelijk van de zijde van de landen van het Warschau pact voorstellen gedaan die getuigen van een zekere tegemoetkomendheid tegeno ver en concessies aan het Westelijke standpunt. nen: er is door Medvedev zo’n over stelpende massa feiten en gegevens in de vorm van documenten, persoonlij ke gesprekken en brieven aangedra gen dat de vraag „Heb je dat boek gelezen?” zinloos wordt. „Laat de ge schiedenis oordelen” is een rijke his torische bron, die voorlopig niet zal opdrogen, is bovendien een antwoord op „opportunisten van allerlei slag die het socialisme belasteren”, zoals Medvedev het uitdrukt. De schrijver wil met zijn omvangrijk werk berei ken dat „de communisten zelf de strengste rechters over hun eigen ge schiedenis” zullen zijn. Dat dit doel niet zo gemakkelijk is heeft Roj Medvedev zelf ondervonden toen hij in 1968 protesteerde tegen een pro-Stalin artikel in het blad „Kommunist”. Zijn aan „Kommunist” gestuurde brief verscheen in „Posev” een tijdschrift dat in West-Duitsland door Russische emigranten wordt uit gegeven, zo anti-Russisch van toon dat aangenomen wordt dat de Ameri kaanse inlichtingendienst (CIA) het ondersteunt. Als gevolg van die pu blicatie werd Medvedev uit de Russi sche Communistische Partij gezet. De historicus zou volgens redac- In Moskou werd een groep post zegelverzamelaars gearresteerd omdat zij met buitenlandse verzamelaars postzegels uitwisselden; Een index van muzieklitteratuur voor altviool en viola d’amore was volgens de Pravda fascistisch, omdat het de werken van enkele moderne Duitse componisten bevatte. DRIE JAAR duurde het voordat Nikita Koesjtsjev als eerste openlijke kritiek op Stalin durfde te uiten. Dat gebeurde op het vermaarde twintigste partijcongres in februari 1956, waarbij een zekere afstand werd genomen van het stalinisme. „Maar we hebben nog lang niet alles wat verband houdt met het stalinisme overwon nen. Het proces van zuivering van de communistische beweging, van het zich ontdoen van het stalinistische vuil, is nog niet voltooid. Het moet tot het eind toe doorgevoerd worden.” Aldus Roj Medvedev in zijn monu mentale studie „Laat de geschiedenis oordelen”, de „eerste volledige en au thentieke geschiedenis van het ont staan en gevolgen van het stalinis me”. De grote documentaire waarde van dit historische werk wordt geac centueerd door het feit dat één man in zes jaar dit kolossale karwei vol tooide. op het andere kan overspringen, zonder dat ook in de achterban van de linkse partijen onzekerheid ontstaat. Bij een groot deel van de partijleden in die hoek heeft men de buitenparlementaire wervingskracht van de heer Burger met welbehagen gadegeslagen, vooral omdat hij er kennelijk in slaagde vooruitstre vende figuren uit de confessionele kam pen te winnen voor de idee van een eenvoudig, hoofdzakelijk regeerprogram zonder voorafgaande afspraken met fracties. Als de heer Burger nu inconse quent te werk gaat door een hele partij af te wijzen, moet men zich ook aan de linkerzijde gaan af vragen of er dan toch weer afspraken met fracties als die van de KVP en de ARP worden gemaakt en er dus straks zal moeten worden gere geerd volgens de lijnen van die afspra ken, volkomen in strijd met het door de drie progressieven vóór de verkiezingen uitgesproken anti-beginsel. De heer Burger heeft voor zijn ver nuftige zigzag koers een goed argument, namelijk: als dit breiwerkje gaat rafe len, moet het een knappe kop zijn die een nieuw patroon op de pennen weet te zetten. Maar het is wel een zeer negatief argument, want het houdt geen enkele garantie in dat een zodanig bijeengeroe pen kabinet niet onmiddellijk door het parlementaire valluik duikelt. En dan is de situatie nóg moeilijker dan op dit moment, nu er met enige tactische zin van de kant van de formateur wellicht een progressieve figuur uit CHU-kringen in het kabinet had kunnen worden inge- lijfd. kraaminrichting uit te men de be schuldiging dat hij opdracht had ge geven alle baby’s met sifilis te be smetten: UTRECHT. De bacterioloog dr. J. de Waart van het Voedingsinstituut van TNO in Zeist heeft een gist gevonden dat in staat is het giftige fenol te splitsen in niet giftige componenten. Ook heeft hij een bacterie gevonden die in staat is kwik in kwik verbinding en los te maken en in de bacteriecel op te nemen. Deze laboratoriumuitkomsten kunnen van belang zijn in de strijd tegen de Een van de moeilijkheden is het redi geren van een dergelijke tekst. Vorige week is er echter een stapje gedaan dat, naar men hoopt, tot het venlossende woord zou kunnen leiden. Er is name lijk, vooral op aandringen van de Zwit sers, besloten dat een niet te groot aantal lianden elkaar informeel, zonder het rondsturen van uitnodigin®en, voor meer directe onderthandelingen zullen ontmoeten met als doel spijkers met koppen te slaan. Men zal er alleen voor moeten zorgen dat die informele groep van lieverlede niet te veel uitdijt. MEDVEDEV WIL „het Stalin-tijd- perk niet alleen zwart afschilderen” maar dat lukt hem vooral wat be treft de periode van massale repressie in de jaren dertig beslist niet. We weten dat toen miljoenen, vaak vol maakt onschuldige mensen, in de mo len van willekeur werden vermalen, maar de details, de overstelpende hoeveelheid gegevens zoals in deze studie verzameld uit onder meer per soonlijke gesprekken zijn onvoorstel baar stuitend. Dit zijn een paar van die voorbeel den: DEN HAAG. Als men het gebruik van de taxi wil populariseren zal de bewegingsvrijheid van dit vervoermiddel vergroot moeten worden. Daarover was de Tweede Kamer het gisteren eens, tijdens het debat over de wijziging van de Wet Autovervoer personen. Die gro tere vrijheid is ook in het wijzigings voorstel opgenomen door onder meer de wettelijke erkenning van de taxi in plaats van de bestaande, vage, huurauto- omschrijving, door verder een wettelijke bescherming van de taxi door middel van een betere bestrijding van beunha zen en snorders. De voorstellen vloeien voort uit het eerste interimrapport van de stuurgroep taxi- en huurautovervoer. Belangrijk onderdeel van het /oorstel is de bewegingsvrijheid van de taxi- nieuwe stijl: de vrijheid om personen op te nemen op zelf te kiezen standplaatsen op de openbare weg en het openbreken van de beperkende bepaling, dat een taxi slechts in zijn geheel voor de hele rit mag worden gehuurd. Hierdoor wordt verhuur per zitplaats mogelijk. Daarentegen worden hogere eisen van vakbekwaamheid, kredietwaardigheid en betrouwbaarheid aan ondernemers en bestuurders gesteld. De windhandel in taxivergunningen zal krachtig worden aamgepakt. Een Nederlands echtpaar is een safari-op-de-fiets van 12.000 kilometer in Nairobi aangekomen. Daar blijven ze een tijdje om de benen te strekken, waarna de tocht wordt voortgezet naar Tanzania, Malawi, Zambia, Rhodesië en Zuid-Afrika, vanwaar de fietsen op de boot naar Latijns-Amerika gaan. De 29- jarige Henny en de 28-jarige Nelly Bo rels uit Amsterdam zijn in de herfst uit Nederland vertrokken. Roemenië. Bulgarije, Turkije, Syrië., Li banon, Egypte, Soedan en Ethiopië. Op goede wegen haalt het echtpaar een gemiddelde van 100 a 120 kilometer per dag, maar op slechte wegen komen ze niet verder dan zo’n 60 kilometer. Bij hun bagage, die in een rugzak op de fiets wordt meegevoerd, zit een flinke Hoeveelheid reservebanden. Overigens heeft het echtpaar al een ruime fietser- varing opgedaan: in 1967 reden ze 20.000 km van Singapore naar Nederland. Op de foto: Henny en Nelly in Nairobi, de hoofdstad van Kenia. Er zijn in de loop van de nog steeds niet bekroonde kabinetsformatie vreem de dingen gebeurd, maar het merkwaar digste van de laatste dagen is toch wel dat formateur Burger geheel en al het extraparlementaire karakter van zijn constructie uit het oog blijkt te verlie- ien door plotseling het etiket „onge wenst” te plakken op een van de confes sionele partijen namelijk de CHU, alsof hij bezig is een kabinet van regerings partijen te formeren. Van begin af aan heeft de heer Bur ger de formatie bestempeld als een ex traparlementaire, dat wil zeggen: als een verzameling van personen en niet van partijen. Met zijn weigering tot overwe ging van een mogelijke uitnodiging van de CHU blokkeert hij deelneming aan het kabinet van alle personen die lid zijn van de CHU, afgezien van de vraag of zij persoonlijk passen in het kabinet. Als zijn onderzoek zou hebben uitgewe zen dat bij de CHU niemand in aanmer king komt om een post van minister of staatssecretaris te vervullen, zou hij dat in zijn brief openlijk hebben moeten erkennen, maar door voortdurend en uitsluitend te schrijven over „de CHU” als onaanvaardbare partner, doet hij het voorkomen alsof hij toch aan de con structie van een kabinet uit partij frac ties en met fractie-afspraken bezig Is. Velen zien in deze manoeuvre de aan wijzing dat de heer Burger zijn extra parlementaire uitgangspunt slechts als een voorwendsel heeft gebruikt om langs een omweg toch een links-confes- sianele constructie tot stand te brengen, een constructie die onmogelijk was door de vóór de verkiezingen door de pro gressieven afgelegde „anti-verklaring” ten opzichte van de confessionelen. De gehe le kronkelweg van Burger zou dan slechts de bedoeling hebben gehad de progressieven een herroeping van die „anti-verklaring” te besparen en toch de weg te openen tot een confessioneel- progressief kabinet, dus een parlemen tair kabinet dat regeerafspraken kan maken met de fracties waaruit de mi nisters gekozen zijn. Natuurlijk is door deze gang van za ken de verwarring in de gelederen der confessionelen danig toegenomen, maar het blijft toch de vraag of een forma teur ongestraft van het ene uitgangspunt WENEN. de crisis in de MBFR- besprekingen over troepenreductie in Europa lijkt te zijn overwonnen. De Nederlandse delegatieleider, Quarles van Ufford, die als woordvoerder van de NAVO optreedt, heeft gLsteren samen met de Amerikaan Dean de Russische onderhandelaar Chlestov opgezocht. Zij bespraken met hem een nieuwe, minder formele werkwijze om de wer kelijke MBRF-conferentie in oktober voor te bereiden. Vandaag en mor- F.-e i' JOSEPH STALIN „Over het dialectisch en mensen opgedrongen. Wetenschappe lijk stond het leven vrijwel stil. Zo werd in de filosofie Stalins kleine brochure historisch materialisme” (deze maand verscheen het boekje in herdruk bij Pegasus in Amsterdam) uitgeroepen tot het grootste klassieke werk van 'iet marxisme-leninisme. In werke- 'iikheid, aldus Medvedev, hield het de ontwikkeling van het echte filosofi sche onderzoek vele jaren lang tegen. Medvedev wil dan wel „de geschie- 'enis laten oordelen”, maar zijn slot- -nclusie in dit indrukwekkende stuk issische geschiedschrijving is zonder genade voor de Georgische dictator: „Zijn wetteloosheid zal nooit verge ven worden. De mensheid kan nooit trots op hem zijn.” omdat zowel fenol als kwikverbindingen, die door de industrie op open water worden geloosd, ernstig bijdragen tot de milieuvervuiling. Volgens dr. De Waart gaat het er vooral om fenol en kwik reeds voor de lozing te lijf te gaan respektievelijk met het gist en de bacteriën. Volgens dr. De Waart moet worden aangenomen dat er een „fenolbel” be staat op de plaats waar de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland uit mondt in de Noordzee. Hij baseert zijn mening op metingen van de hoeveelheid fenol in het water zowel bij eb als bij vloed. Wel zegt hij erbij dat het hier om een hypothese van zijn kant gaat. Of deze veronderstelling juist is zal pas na uitge breid onderzoek kunnen worden beves tigd.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3