KUNST IN HUIS Lekke tanker verloor olie in de Noordersluis Kritiek op PvdA-enquête vragen over huurverhoging Voorzieningen voor invaliden Dagwinkels op Nielenplein ton Procedure voor inspraak Fietsster gewond naar ziekenhuis A C Berghuis stelt college I w ieutr i «w Expositie in Sunart: H B. EN W. ZETTEN VRAAGTEKENS BIJ UITSLAG VAN GEMEENTEWONINGEN EN -GARAGES Albert de Klerk en Frank Minderaa in Concertgebouw „SMAL AGT” INGEZET IN VAARROUTE WOENSDAG 1 4 MAART 1973 4 Ambachten Kritiek Garages Haarlem X s Huurprijs *™k^«n^en"e ►Beverwijkse Courant ►Haarlems Dagblad JJ ►Umuider Courant a Exposanten Exclusieve couture nl I ■feil ■rl Jl IB u' - '",r (Van een onzer verslaggeefsters) I (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggevers) erts (Van een onzer verslaggeefsters*) (Van onze kunstredactie) ge- ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggeefsters) en <"s NAAM: ADRES: WOONPLAATS: De heer Berghuis vraagt B. en W. of het dit college bekend is dat onder grote groepen huurders ernstige ontstemming bestaat over de voortgaande huurverho- De heer Van Beek maakt in de brief concreet de volgende opmerkingen, of Liever gezegd aanmerkingen op de en- quette. Het programma bevat twee contraste rende delen. Voor de pauze wordt aan dacht geschonken aan muziek uit de 16e eeuw tot aan het einde van de 18e eeuw, waarbij werk w^rdt gespeeld van Jime nez en Stanley. Na de pauze klinken composities uit de 19e eeuw, te weten zes sonates voor orgels van Mendelssohn, zes fuga’s van Schumann over de naam B.A.C.H. en van Leon Boëlmann diens Suite Gothi- que. Aanvang 20 uur, toegang twee gul den. E opc nie Da: Sti< der ten Stic »r en one wij ver beg J da: tus bic bij ere Ra tui wc OOI OVI Ho vai „C wc de: me sta die he' gei stu de< tijc wo OVI bel All vai is tel E bot led zitt daa voc WOl de eis wo moi me gas sch bev hot res bel het EG E are oud en in Mo ma Uiterst voorzichtig moet men zijn met het laten verhuizen van mensen die waarschijnlijk binnen enkele janen ver der willen verhuizen naar (niet voldoen de aanwezige) grotere woningen. Intus sen is er een buurtbinding ontstaan. Vaak wil men graag een andere woning in dezelfde buurt CASTRICUM. Een 16-jarig meisje uit Castricum verleende dinsdagmorgen om acht uur op het kruispunt Provinci ale Weg-Alkmaarderstraatweg volgens de politie als wielrijdster geen voorrang aan een automobilist uit Heiloo. Er ontstond een botsing, waarbij de Castricumse onder meer schaafwonden en een hersenschudding opliep. Zij werd naar het St. Jozefziekenhuis in Heems kerk gebracht. De fiets werd totaal ver nield. Ook is er de mogelijkheid bij werk plaats of woonhuis van een invalide een parkeerplaats te reserveren. Verzoeken daartoe kunnen eveneens bij het ge meentebestuur worden ingediend. i I HEEMSKERK De wethouder voor de woonruimteverdeling c.a. mr. drs. H. G. van Beek heeft enige vraagtekens en kanttekeningen gezet bij de enquête, die de PvdA-fractie in de gemeenteraad onder de Heemskerkse flatbewoners houdt, waarbij men een voorkeur kan uitspreken voor een kleinere huurwoning volgens een model van de woningbouwverenigingen, waarvan de tekening bij het enquêteformulier was gevoegd. Aan opzet, bedoeling en inhoud van de enquête werd in dit blad reeds uit voerig aandacht besteed. B. en W. hebben er dinsdagmiddag over gesproken, hoewel het college geen afschrift van de enquêteformulieren had ontvangen. Zo’n afschrift was wel gestuurd aan de betreffende wethouder B. en W. stellen zich op het stand punt, dat een dergelijke enquête zorgvuldiger moet worden begeleid. Bij de uitslag van deze enquête plaatst men bij voorbaat grote vraagtekens. C. Berghuis (CPN): Tien vragen over huurverhogingen. rust. Mocht het college meer van derge lijke brieven aan huurders van gemeen- tewoningen hebben verzonden, dan zou de heer Berghuis graag zien dat af schriften van deze brieven aan de raad ter inzage worden gegeven. Voorts gaat het gemeentebestuur een onderzoek instellen naar de mogelijkhe den voor verzonken trottoirbanden bij oversteekplaatsen. Die zijn op verschil lende plaatsen al aanwezig, maar het aantal plaatsen kan wellicht nog worden uitgebreid. Mochten er dienaangaande door de burgerij suggesties kunnen wor den gedaan, dan houdt het gemeentebe stuur zich aanbevolen. gingen en -harmonisaties. Tenslotte wil de vragensteller weten of het college met hem van mening is, dat waar deze materie alom ter discussie staat met een voortgang van de huurverho gingen en -harmonisatie dient te worden gewacht op een totstandkomen van een nieuwe regering, die „daarover een an der standpunt kan blijken te hebben dan de huidige demissionaire bewindslieden”. De wethouder stelt in de brief vevol- gens de vraag of men niet zou moeten overwegen of een huurinspanning in een beginfase opweegt tegen een blijvender woongenot. De heer Van Beek vindt voorts de voorlichting over de mogelijke huursubsidies (als bijlage bij de enquête) niet erg duidelijk, terwijl hij daarbij aantekent dat men uitgaat van een net- tehuur, gebaseerd op een bruto-inkomen wat de subsidie betreft. De brutohuur is vaak veel hoger en de wethouder be toogt derhalve: „Er is een groot verschil tussen een bruto-inkomen en het be steedbaar inkomen. Degenen die huur- subsdie krijgen blijven vaak een lange tijd in een zekere financiële achterstand ten aanzien van anderen. Daarom probe ren wij zoveel mogelijk de woningzoe kenden te helpen aan een woning, waar bij zij geen huursubsidie behoeven aan te vragen. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Over de vraag hoe men de inspraak van de burgerij tot recht kan laten komen heeft het ge meentebestuur van Heemskerk een uit voerig gesprek gehad met de Heems kerkse Gemeenschapsraad. Er is overeengekomen dat de Gemeen schapsraad een raammodel zal ontwikke len voor een gestructureerde of gekana liseerde inspraak, dat voor concrete ge vallen nader kan worden uitgewerkt. De inspraakprocedure zal dan via de Ge meenschapsraad verlopen. HAARLEM. Voor het laatste ge meentelijke orgelconcert, dat donderdag avond in het Concertgebouw wordt ge geven, zijn de organist Albert de Klerk en Frank Minderaa. solo-hoboist van het Residentie-orkest, aangetrokken. "O De te betalen huurprijs, uitgaande van de kale huur - in de enquêtte gesteld op 280 zal tussen f 310 en/ 320 liggen. De vraag is, of het mogelijk is met inspanning van alle krachten grotere huurwoningen te bouwen voor nagenoeg dezelfde prijs. o Bovendien zal men tijdens deze ..kunstwerken” bij Stoutenbeek regelma tig artistieke ambachten kunnen zien beoefenen. Jan van Kooperen zal glas blazen demonstreren, Sylvia Blickman en Agnes Scherpenhuysen het zilversme den en Topy ten Hove het kleiplastie- ken. BEVERWIJK. Namens de raads fractie Beverwijk van de Communistische Partij van Nederland heeft de heer C. Berghuis het college van burgemeester en wethouder een tiental schriftelijke vragen over huurverhogingen van ge- meentewoningen en -garages gesteld, waarop hij, mede gezien het belang van de betrokkenen zo spoedig mogelijk ant woord wil hebben. De heer Berghuis wil onder meer van het college weten, of de minister van Volkshuisvesting en Ruimte lijke ordening nadere richtlijnen voor de toepassing van de huurharmonisatie in 1973 heeft uitgevaordigd. De heer Berg huis verzoekt het college de raad omtrent deze richtlijnen nader te infomeren. Het CPN-raadslid heeft vernomen, dat het college de huurders van gemeente- woningen een niet-gedagtekende brief heeft toegezonden, waarin huurverhogin gen worden voprgesteld van circa 10,90 per maand. Dit percentage gaat uit bo ven de wettelijk vastgestelde 6 pet.: de gemeente Beverwijk zou hiervoor nog geen toestemming van de minister van Volkshuisvesting hebben ontvangen. De heer Berghuis vraagt het college, of het bekend is dat in het zogenoemde sociaal akkoord is overeengekomen, dat in 1973 de prijzen met niet meer dan 5% pet. zouden mogen stijgen en hij wil weten of het college met hem van mening is dat de overheid binnen die gestelde grens moet blijven, „zeker waar nu uit de immer te lage prognoses van het Centraal Plan Bureau blijkt dat de prij zen in 1973 ver boven de gestelde grens zullen stijgen”. In dezelfde brief aan huurders van gemeentewoninigen zou het college prijs verhogingen hebben aangekondigd voor zogenoemde servicekosten: het schoon houden van trappenhuizen stijgt 20 pet in prijs, de kosten van het centraal antennesysteem van 55 pet. tot 120 pet. De heer Berghuis informeert of het college voor deze exorbitante prijsverho gingen” vergunning heeft gekregen van het Ministerie van Economische Zaken. Indien dit het geval is, dan vraagt de Beverwijkse CPN-fractievoorzitter naar de bereidheid van het college de leden van de raad deze vergunning ter inzage te geven. De wethouder voor de woonruimte verdeling heeft naar aanleiding van de enquête een brief verzonden aan de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid. Hij spreekt daarin waardering uit voor de poging van de fractie om mee te hielpen aan een oplossing van de woningnood, maar de heer Van Beek vraagt zidh daarbij af of deze enquête de juiste manier is om een oplossing te vinden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Er bestaat geen fi nanciële belemmering meer voor de bouw van dagwinkels op het Burge meester Nielenplein. Dit hebben B. en W. dinsdag meegedeeld tijdens de weke lijkse persconferentie. Er is voor de bouw van de dagwinkels nu een bedrag van f 146.714 beschikbaar. BEVERWIJK. In de periode van 14 tot en met 30 maart combineert Stou tenbeek Wooncentrum in de Sunart-af- deling de interieurkunst met de kunst in het interieur. Vijf bekende kunstenaars exposeren er hun werk, dat soms in afzonderlijk in gerichte ruimten is opgesteld, maar dat gedeeltelijk ook functioneel tentoon wordt gesteld op een wijze zoals dat thuis een funktie zou kunnen vervullen in het interieur, bijvoorbeeld de wandkle den, de kleinplastieken en de schilderij en. Voorts wil de heer Berghuis van het college weten, of het juist is dat B. en W. de huurders van gemeentegarages in een niet-gedagtekende brief om een huurverhoging van 2,50 hebben ge vraagd. Mocht dit het geval zijn, dan zou het raadslid graag vernemen op welke beschikking deze verhoging be ll kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan de V eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 per kwartaal, qX per giro/bank f 27.-* De exposerende kunstenaars zijn de Beverwijkse beeldhouwer Nico Betjes, de Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker, de kunstschilder Dick Mirande uit Broek in Waterland, de kunstschilder Jan Gie- ling uit Heiloo met aquarellen en de winnares van de Talenprijs en de „gouden naald” Ineke Watzema-Andries- se uit Heiloo, die wandkleden exposeert. uitsluitend vanwege de expositie —en dus niet voor de verkoop geopend. Op 16 en 23 maart zullen bovendien om acht en negen uur ’s avonds de nieuwe collecties van de couturiers Courrèges, Ungaro en Ives St. Laurent worden geshowd onder auspiciën van Stoutenbeek Mode. Ook wat die mode shows betreft is men afgestapt van het plankier of het oodium. De mannequins zullen aanwezig zijn in de woonomge ving. 1 I Modehuis plein 194,0-1945 nr. 48- De heer Berghuis vraagt voorts of het college, wanneer dit inderdaad niet-ge- dagtekende brieven aan huurders zou hebben toegezonden, met hem van me ning is dat in dit verband sprake Is van een daad van onzorgvuldig bestuur, daar de ontvangers van deze brieven om die reden niet in staat zijn „binnen de door het college eenzijdig vastgestelde termijn van veertien dagen te reageren”. Het CPN-raadslid informeert naar de bereid heid van het college, het innen van de voorgestelde huurverhogingen achterwe ge te laten totdat de betrokkene(n) dch schriftelijk met deze verhoging akkoord hebben verklaard. De heer Berghuis vindt namelijk, dat alleen wanneer de huurders zich schriftelijk met de verho ging akkoord hebben verklaard, de voor gestelde huurverhogingen rechtsgeldig zijn. „Een enquête, die niet voorzichtig wordt uitgevoerd en uitvoerig wordt be geleid, heeft de mogelijkheid in zich verwachtingen te wekken, die niet ver vuld kunnen worden en problemen te stellen die er niet waren”,aldus de wethouder. Zij voelen niets voor het bouwen van speciale woningen voor invaliden, bij voorbeeld een rijtje van zestien huizen. De overweging is daarbij, dat men de invaliden en minder-validen in geen ge val wil isoleren. Zij geven er de voorkeur aan waar dat nodig is huizen aan te passen aan de individuele behoeften en de specifieke handicap van een invalide die voor een aangepaste woning in aanmerking komt. Verschillende openbare gebouwen in Heemskerk zijn moeilijk toegankelijk voor invaliden. Die gebouwen kan men nu eenmaal niet herbouwen, maar wel zal worden onderzocht of er voorzienin gen kunnen worden getroffen, die voor de invaliden toch een verbetering bete kenen. Bij het ontwerpen van nieuwe ge meentelijke gebouwen zal er speciale aan dacht worden besteed aan de toeganke lijkheid voor invaliden en voor zover het om niet door de gemeente stichten openbare gebouwen gaat zal men bij het afgeven van bouwvergunningen rekening houden met de mogelijkheden van de invaliden. Overigens is het college zelf bezig met een woningonderzoek in regionaal ver band. waarvoor ieders huilp welkom is om gezamenlijk tot de beste resultaten te komen. B. en W. tekenen aan, dat men die kleinere huurwoning alleen goed kan beoordelen in het totaal van het bestem mingsplan en de woonomgeving. n^erPostzegel IJmuideh' HEEMSKERK. Burgemeester wethouders van Heemskerk hebben zich beraden over de mogelijkheden om hui zen en openbare gebouwen, alsmede ver- keersvoorzieningen aan te passen bij de behoeften van invaliden. Het geboden alternatief voor een eta- ge woning (flat) is een kleine eengezins- wonig met een beperkte oppervlakte. Speciaal de huiskamer is er klein, circa 25 m2. Deze moet bovendien ook dienst doen als eetkamer. Het is de vraag of de vierde slaapkamer te realiseren zal zijn, gezien de hoogte van de zolder, de geringe oppervlakte en de lucht- en lichttoevoer. Bij kleinere gezinnen en speciaal bij gezinnen met kleinere kinderen ontstaat binnen enige jaren behoefte aan grotere ruimten, vooral in de huiskamer, onder andere in verband met de lichamelijke groei. Indien men de zogenoemde vierde slaapkamer zal moeten benutten, zal het gezin waarschijnlijk uit 5 personen be staan. Dan doet zich het probleem voor van de huiskamer en de bergruimte. De bui ten berging is zeer klein. De tuin zal klein zijn, terwijl voor het huis weinig ruimte overblijft; een ruimte die in het plan nog beziet zal zijn met een auto. De „Gallic Bridge”, die erts voor Hoogovens IJmuiden bracht, had reeds onderweg naar IJmuiden bodemschade. Nadat de lading erts bij Hoogovens was gelost, ging het schip via de Noordersluis naar Amsterdam, voor reparatie. In de sluis werd geconstateerd dat de „Gallic Bridge” stookolie verloor: grote dikke zwarte olievlekken dreven rond het schip. Met de meeste spoed werd de ertscarrier geschut en getrokken en geëscorteerd door sleepboten van Goed koop werd de reis naar Amsterdam voortgezet. De hoeveelheid verloren olie was niet groot, zodat de „Smal Agt” het karwei spoedig had geklaard in de sluis. De oliebestrijdingsboot volgde daarna de „Gallic Bridge” om de ook in het Noordzeekanaal verloren stookolie op te ruimen. IJMUIDEN. Vanmorgen heeft de •rtscarrier „Gallic Bridge” (40.000 brt) uit Glasgow in de Noordersluis van IJmuiden stookolie verloren. De „Smal Agt” van de oliebestrijdingsdienst kwam onmiddellijk nadat het schip de sluis verlaten had in actie om de olie op te ruimen. HAARLEM. Wegens gebrek aan ba ten is bij vonnis van de rechtbank in Haarlem opgeheven het faillissement van: Simon Boekelaar, wonende in Krommenie, Explorerpiein 1, h.o. „Ou- iils” (International), curator Mr. R. E. Gerritsen in Beverwijk. Bij vonnis van de rechtbank is, na gedaan verzet, vernietigd de faillietver klaring van: de v-o.f. J. C. Boot Bloem- bollenbedrijf, gevestigd in Hillegom, Lei'dsestraat 144 en haar vennoten Cor nells Johannes Boot in Heemstede, No- bellaan 5 en Jacobus Christoffel Boot in Hillegom Ernst Casimirlaan 7, curator mr. H. C. R. M. van Cnanenburglh in Haarlem. De knappe combinatie van beeldende kunst, binnenhuisarchitectuur en vorm geving, zal door velen kunnen worden gewaardeerd, die niet regelmatig kunstex- positles bezoeken, terwijl degenen die dat wel doen zich door het niveau van de combinatie niet behoeven te storen aan een zich al te zeer opdringend commer cieel element in deze wijze van expose ren. Enerzijds leidt dat de aandacht mogelijk van de kunstwerken af, maar anderzijds is de „omgeving” in sommige gevallen zo goed gekozen, dat deze op zichzelf iets bijdraagt aan het kunstob ject. Met medewerking van het Beverwijk se gemeentebestuur is de zaak op 15, 16 en 22 en 23 maart ’s avonds tot tien uur, De wethouder besluit met: „Een sa menwerking van allen B. ën W„ raad en wonngbouwverenigingen kan mogelijk leiden tot de bouw van eengezinswonin gen in de huursector. Hierbij kan wel worden gedacht aan woningen voor klei nere (oudere) gezinnen, maar dan met onder meer een grotere huiskamer. Ik hoop, dat de enquatte geen negatieve ge volgen zal hebben en dat we via verdere onderzoekingen te weten kunnen komen hoe groot de behoefte is aan eengezins woningen in de huursector” Aldus de brief van wethouder mr. dr. H. G. van Beek aan de fractie van de Partij van de Arbeid. van de zolder, en de lucht- iinMH - •u H1 4 L .■J HM jt - JOlli ..P B -

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4