van niveau Nieuwe groepen in Mickery Theater ZATERDAGAVOND TREKT MEESTE TV-KIJKERS Onderzoek naar kinder journaal Portnoys klacht Popgala hoog H POTTERS, liaiia SLOANS POP PEPPERS SOOSACENDA TOP DE POP POP DERTIEN SPIERPIJN? w CONCERTGEBOUWORKEST ONDER BENZI onder redactie van Ferry Tromp Doek van Churchill bracht 20 mille op Amsterdams Amateur-festival Meer controversiële programma’s Olivier verlaat National Theatre Rudolf Schock zingt in Hilversum Vis vervangt Maderna Sommige charmante dinnej cr nog steeds. DONDERDAG 15 MAART 1973 Intermezzo 6 AMSTERDAM Het programma van het abonnementsconcert van gisteravond in het Concertgebouw zag er op het eerste gezicht nogal modern uit. Namen als Honegger, Hindemith en Kox doen vermoeden dat er waarschijnlijk onwelluidende klanken zullen worden geprodu ceerd met het gevolg dat er vrij veel lege stoelen konden worden opge merkt. Weliswaar prijkte het piano concert van Schumann als lokaas op de affiches, maar dat was blijkbaar niet genoeg om het evenwicht in het programma tot stand te brengen. Vrijdagavond is het dan einde lijk zover. Het Popgala gek dat het eigenlijk al heeft plaats gevonden komt op het scherm. Vier uur lang popmuziek van het allerhoogste niveau en dat ondanks alle moeilijkheden, want ook deze keer is weer be wezen dat er geen betere manier is om grijze haren, migraine, een hartinfarct en/of een zenuwtoe val te krijgen dan een popfesti val organiseren. BALSEM WW tóf F J. H. MOOLENIJZER. The van ADVERTENTIE bluesfront. iedere 1, ADVERTENTIE HJC, Groot Heiligland 47, vrijdag: Herman de Wit Kwintet. De Huif, Gen. de la Reijstr. 4, dinsdagavond en za.midd.: discosoos. El Tora, EVNH-gebouw, Engeland- laan, vrijdag en zomid.: disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstraat, donderdag 15-3: „Teach-In”. Disco Dubois, Berlaigelaian 45, zon dagmiddag: disco. Voom-Voom, Spaarnwouderstr. 61, vr.,zat, en zo.: bar-dancing-disco. Donkey-Shot, A. Verherentstr. 1, Heemskerk., zaterdag: Huslkey. Vrij dag en zondag: diisco. Riverside, Spaame 91, woensdag: soos; vrijdag: aanloopavond en zater dag disco. beurten een marsmotiefje inzetten, dat begeleid wordt door de celli, die hun instrument als trommel gebruiken door met hun stok op de snaren te slaan (col legno). Hans Kox werd naar het podium geroepen en hartelijk toegejuicht; van zelfsprekend liet hij de blazers Werner Herbers, hobo, Piet Honingh, klarinet en Joep Terwey, fagot, in het applaus de len, na Roberto Benzi te hebben bedankt voor zijn toewijding. LONDEN, (AP) Een schilderij, ge maakt door sir Winston Churchill, is woensdag op de veiling van Sotheby’s voor 20.000 gulden eigendom geworden van de schrijver Roald Dahl. Het schilderij werd in de jaren twin tig in Frankrijk gemaakt en was eigen dom van een man van Scotland Yard, die van 1950 tot 1965 particulier recher cheur van de Britse staatsman was. Bernie Leadon, gitarist Eagles. 1. Go like Elijah Chi Coltrane; 2. Yellow boomerang Middle of the Road; 3. Down by the lazy river Osmonds; 4. Killing me softly with his song Ro berta Flack; 5. Maybe tomorrow, maybe tonight; 6. Bianca Freddy Breek; 7. Do you wanna touch me (oh yeah) Gary Glitter; 8. The Jean Genie David Bowie; 9. My girl Donna Buffoons; 10. Cum on feer the noize Slade; 11. Block Buster Sweet; 12. Long haired lover from Liverpool Little Jimmy Osmond; 13. Hello Hurray Alice Cooper. De Pauw, Kromihoutlaan 55, open van 8-11 uur (14-17 uur). Het is alles bijzonder meegevallen de stoomlocomotief „Pacific 231” (1923) van Honegger klonk zo oudrwets dat hij niet van echt te onderscheiden was en de Symfonie „Mathis der Maler” (1934), is na veertig jaar een brok oververzadig de romantiek geworden, die regelrecht aansluit bij de Vierde van Mahler of Bruckner. AMSTERDAM. De Italiaanse diri gent Bruno Maderna zal zich op drin gend medisch advies moeten beperken tot het dirigeren van de wereldpremlere van zijn eigen nieuwe opera „Satyricon” en het werk Aventures et nouvelles aventures van Ligety, Vrijdag 16 maart in het circustheater in Scheveningen. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, vr.: disco; zaterd.: de groep Rem brandt; zond.: disco; do. 22-3: film: „Rdo Grande”. Het pianoconcert van Schumann werd gespeeld door de Franse pianist Bruno Rigutti (28), die een nieuwe glans ver leende aan dit vrij „belegen” concert. In het eerste deel verschilden Benzi en hij meermalen van mening omtrent het tempo, maar in het intermezzo hebben zij elkaar voor goed gevonden. Ook het succes van deze solist was bijzonder groot. Hindemith heeft zich in zijn Sym fonie „Mathis der Maler” laten inspire ren door de „Musicerende engelen” van De opdracht is verleend aan de heer en mevrouw W. Spekklng-Matti. De nieuwsuitzendingen zouden moeten bij dragen tot het geven van meer geschikte informatie voor het kind en een aanzet kunnen zijn tot het ontwikkelen van interesse voor politieke en culturele on derwerpen en wereldproblemen. Een en ander blijkt uit het continu programma onderzoek televisie van de NOS, uitgevoerd door het Bureau Into- mart. De TROS-programma’s werden het Wie je wel krijgt te zien? Livin’ Blues, Country Gazette, Ry Cooder, Chi Coltrane, The Eagles, Slade, Su per Sister, Argent Colin Blunstone, Rory Gallagher, Gary Glitter, Rod Stewart The Faces, Kazimierz Lux en the Who. Ongetwijfeld een indruk wekkend programma alhoewel het wat overdreven aandoet om dan on middellijk van een „onverbiddellijke wereldprimeur op televisie” te spre ken, zoals is gebeurd. Het zou ver standiger zijn om het programma voor zichzelf te laten spreken. LONDEN (AP).Laurence Olivier zal op 9 november voortijdig aftreden als artistiek leider van het National Thea tre. Hij is 65 en zijn gezondheid laat te wensen over. Zijn besluit betekent dat zijn opvolger Peter Hall, vroeger direc teur van de Royal Shakespeare Compa ny, eerder in dienst treedt; nl. op 1 april Lord Oliver zal dit jaar nog in twee stukken spelen om daarna een jaar te gaa nrusten. De nieuwe schouwburg van het National Theatre bezuiden de Theems zal niet voor 1975 gereed zijn. Pas bij gereedkomen van dit theater zou aanvankelijk de directiewisseling plaats vinden. AMSTERDAM. Het Mickerythea- ter heeft voor de tweede helft van het seizoen een veelbelovend proramma op stapel staan. Nieuwe groepen worden verwacht, o.a. uit Oeganda en Suriname. Bekende groepen komen met nieuw werk, zoals de fameuze Grupo Tse. Op merkelijk is dat Mickery een festival zal organiseren voor Amsterdamse amateur- toneelclubs. Over zijn lichamelijke gesteldheid zijn overigens geen nadere mededelingen verstrekt.In overleg met Maderna is be sloten de overige voorstellingen (in Scheveningen en vier in Amsterdam) te laten leiden door dirigent Lukas Vis. Maderna zal zelf na de première ter stond naar zijn tegenwoordige woon plaats (Darmstadt in de Bondsrepubliek) terugkeren. DEN HAAG. Twee inwoners uit Utrecht hebben van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een studieopdracht gekregen om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een journaal voor kinderen van 6 tot 12 jaar. het Isenheimer altaar, een schepping van de schilder Matthias Grünewald (begin 16e eeuw). De zeer bewogen directie van Roberto Benzi werd oprecht gewaar deerd; hij werd langdurig toegejuicht. Het publiek heeft meer romantiek ge kregen dan het verwachtte en was daar kennelijk best tevreden mee. Zodoende. The Eagles konden al leen maar succes hebben. Daarvoor was hun achtergrond te groot evenals trouwens het bedrag aan geld dat in de groep gestoken werd. Op het Pop- gala en zeker ook tijdens het concert dat ze vorige week zaterdag in het Amsterdams Concertgebouw gaven hebben ze die reputatie waargemaakt. Royal Flush, Schalkererf, Meer wijk, Bemadottelaan, zaterdag: „Have Mercy” en disco „Blue Nightingale”. ’t Turfschip, Turf steeg 2, zaterdag: koffiebar met het Amerikaanse folk- songduo Mark en Carla. Grupo Tse, bekend van Dracula, His tory of the Theatre en kortelings van de televisieproduktie „Merry Christmas, Faye”, brengt een nieuw stuk „Futura”, nog voor de premiere in Parijs waar deze Argentijnse groep al jaren werkt. Een al drie jaar bestaande groep uit Suriname geeft in een serie nachtvoor- stellingen een politiek satirisch cabaret onder de titel „Land te koop”, die vooral over de verhouding Nederland-Suriname zal gaan. De schetsen zijn bijgewerkt op de actualiteit en voor Nederland ver staanbaar gemaakt. Binnenkort zal in Amsterdam de film Portnoy’s Complaint (Portnoys klacht) naar de gelijknamige bestseller van Philip Roth worden vertoond. Voor de belangrijkste rollen werden aangetrok ken Richard Benjamin als Alexander Portnoy (Goodbye Columbus; Catch-22), Karen Black als the Monkey (Easy Ri der; Drive, he said) en Lee Grant als Sophie, de joodse moeder van Portnoy (The Prisoner of Second Avenue). Op de foto: Karen Black en Richard Benja min. Lambiek Nieuw-Vennep, vrijdag: de groep „Dumptruck” met akoes tische Ierse en Schotse volksmuziek. ’t Plein, Balkanplein 4, iedere avond open plus vr., zat, en zo. middag. Maandags gesloten. HILVERSUM. Op Koninginnedag, S0 april, zal de wereldberoemde tenor Rudolf Schock in Hilversum optreden. Samen met de Nederlandse sopraan An toinette Tiemessen zal hij in de Expo- hal een Weense avond geven. Het orkest is van het operagezelschap Forum uit Enschede. Verder medewerking wordt verleend door het Westlands Mannenkoor onder leiding van Piet Struik en de presentatie geschiedt door Jacques van Kollenburg. De kosten van deze avond bedragen «irca 14.000 gulden. meest bekeken. De gemiddelde kijk dichtheid bedroeg 32 procent. De AVRO kwam tot 31 procent. Naar de VARA keek gemiddeld 25 procent van de Ne derlandse bevolking van 12 jaar en ou der, naar de NOS 24 procent, naar de NCRV 23 procent en naar de KRO 21 procent. De VPRO-uitzendingenbehaal- den een gemiddelde kijkdicheid van 20 procent, hetgeen aanmerkelijk meer is dan toen de VPRO nog „tegenover” de TROS op het andere net stond gepro grammeerd. De E.O. tenslotte kwam niet verder dan 8 procent. De E.O.-program- ma’s werden ook het laagst gewaar deerd. Op zaterdagavond keken gemiddeld bijna zes miljoen mensen naar de televi sie (58 procent), waarvan 46 procent naar Nederland 1 en 12 procent naar Nederland 2. De vrijdagavond (met de TROS en een steeds wisselende A-om- roep) kwam tot een gemiddelde kijk dichtheid van 53 procent, de maandaga vond (KRO/AVRO) tot 52 procent. Het minst werd gekeken op de don derdagavond naar de programma’s van de VPRO, Evangelische Omroep en een A-omroep. De amusementsprogramma’s haalden een kijkdichtheid van 33 procent, de sport scoorde 30 procent en drama (film, televisiespel, film- en TV-series) 26 pro cent. Informatieve programma’s haalden een kijkdichtheid van 18 procent en culturele programma’s van 11 procent. Zowel in de sector amusement als bij de dramatische produkties ging de mees te voorkeur van de kijkers uit naar eigen Nederlandse produkties. In de in formatieve sfeer werden natuurfilms het meest bekeken. Verreweg de meeste be langstelling in de categorie sport bestond voor voetbal. Op 20 maart komt Theatre Limited uit de Oegandese hoofdstad Kampala met „Renga Moi”, een op een historische geschiedenis gebaseerd stuk over de keu ze van een man tussen zijn gezin en zijn plicht als strijder. De groep komt op Mickery organiseert samen met de Cineclub een week van Latijnsameri- kaanse films. Het theater zal dan weer even de voormalige bioscoop Capitol zijn, die het vroeger was. Eind april wordt het Eerste Amster damse Amateur Toneel Festival gehou den, waarvoor de voorselectie al aan de gang is. Mickery heeft een wisselbeker in het vooruitzicht gesteld. Begin mei krijgen we een eerste openbare manifes tatie te zien van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek van het Nederlands Theater, van Johan Greter en Judith Herzberger. Het instituut bestaat al an derhalf jaar maar werkte besloten op de Theaterschool in Amsterdam. Half mei geeft een groepje van de Toneelschool in regie van Gerard Rijn- ders enige voorstellingen van „De igno rant en de waanzinnige”. In de tweede helft van mei komt een nieuwe groep uit Rome, Beat ’72 met een stuk naar het boek van de markies De Sade: De 120 dagen van Sodoma”. De groep komt direct na het festival in Nancy, waar vandaan ook andere groe pen zullen komen. Verwacht mocht worden dat Rod Stewart The Faces en The Who de show zouden stelen en dat is dan ook gebeurd. Maar zoals je afgelopen maandag in deze krant al hebt kun nen lezen The Eagles (zo kan alleen een Amerikaanse groep heten) waren de grote verrassing. Perfecte zang, perfecte muziek van vier uiter mate getalenteerde voormalige sessi on- en studio-musici die al dikke contracten op zak hadden toen ze nog maar nauwelijks bestonden. Geen wonder. Glenn Frey (solo-gitaar) werkte met Bo Diddley en Linda Ronstadt; Bernie Leadon (slag en banjo) is exleider van de Flying Bur rito Brothers; Randy Meisner (bas) zat vroeger bij Poco en Don Henley (drums) sloeg in de begeleidingsgroep van Linda Ronstadt. Can-Can, Stoofsteeg avond: bar-dancing-disco. HILVERSUM. De zaterdagavond was in het vierde kwartaal van 1972, waarin de gemiddelde kijkdichtheid van Nederland 1 en 2 samen 47 procent bedroeg, met gemiddeld 58 procent de meest bekeken televisieavond van de week. De TROS had met een gemiddelde van 23 procent de hoogste, de Evangeli sche Omroep met 8 procent de laagste kijkdichtheid. Op een lijst van de meest bekeken programma’s worden de eerste zes plaatsen ingenomen door „Een van de acht” en de „Berend Boudewijn kwis”. Er werden in het laatste kwartaal van 1972 aanzienlijk meer controversiële programma’s uitgezonden dan in het kwartaal daarvoor, met name door de VARA en de VPRO „Maar”, zegt Bemie Leadon relati verend, „We zijn voorlopig niet meer dan een synthese. Als je Don en Gene Clark samen laat spelen met Randy Newman willen de mensen het ook horen. We zijn blij met het succes, maar alleen omdat we vinden dat we goed werk hebben geleverd. De rest moet nog komen”. Met die „rest” bedoelt Leadon een stuk eigen persoonlijkheid, eigen geluid dat ver der gaat dan een perfecte combinatie van country-rock, folk en bluegrass. „The Eagles”, vindt ook Leadon „doen liedjes; dat moet gewoon doen wor den”, waarmee hij waarschijnlijk doelt op over-perfectionisme, op mooie muziek om het mooi zijn zon der enige inhoud. Zover hoeft zijn „relativeren van de eigen situatie” echter niet te gaan. Het Popgala mag blij zijn met The Eagles; een uitste kende keus. Cyclofonie van Kox kreeg boeiend gehoor Hans Kox is natuurlijk wel modern, hypermodern zelfs, want hij voltooide zijn Vijfde Cyclofonie in 1966, maar hij schrijft de mensen niet de zaal uit. Cyclofonie wil niets anders zeggen dan „kringloop van geluid”. De componist koos deze titel omdat hij even „nietszeg gend” is als het woord „symfonie” en er kan een meer beknopte instrumentale vorm in ondergebracht worden. De Vijf de Cyclofonie is gecomponeerd voor hobo, klarinet, fagot en 19 strijkers en zou heel goed de naam van Symfoniëtta Concertante kunnen dragen, aangezien de houtblazers een solistische taak heb ben. Zij bewegen zich vrijmoedig op het virtuoze vlak, de hobo moet zelfs een noot blazen, die er niet op zit. Werner Herbers echter staat voor niets hij blies zonder blikken of blozen c”” en ook de lage bes was een van zijn favorieten. Mocht u uit mijn beschrijving opma ken dat Hans Kox iets onmogelijks ge schreven heeft en dus misschien zijn vak niet verstaat, dan moet ik u onmid dellijk uit de droom helpen. Hij weet klaarblijkelijk heel goed wat hij doet, want het publiek heeft ondanks de on gewone klanken, geboeid geluisterd. Het meest geslaagde gedeelte is het „scherzando”, waarin de blazers om menthol pellets West, Bruce Laing, de ex- Mountain-Cream-combinatie die bin nenkort naar Nederland komt heeft uit het succes van de eerste L P„Why Dontcha” zoveel moed geput, dat in Londen al onmiddellijk een tweede LP is gemaakt. Eric Clapton, de gitaargigant die op 13 januari in de Londense club „The Rainbow” een plotselinge come back vierde, is op het ogenblik samen met Who’s Pete Townsend druk bezig met de opname van een studio-elpee. De „Live in the Rainbow”-elpee die tijdens het optreden is opgenomen, komt binnenkort uit. In „The Rainbow” gebeurt het blijkbaar allemaal in Londen want 28 maart zendt de VARA een special rond The Osmonds uit die ook al in die club is opgenomen. Nieuws van het Champion Jack Dupree, nog niet zó lang geleden optredend in Haarlem, trad in juni 1971 op tijdens het Montreux Jazz Festival. Daar was ook King Curtis en uit de spontane samenwerking ontstond de elpee „Blues at Montreux” Beter laat dan nooit. Teksten (Kinks, Chi Coltrane, dr. Hook) hebben de neiging om lang zaam maar zeker gewaardeerd te worden naar waarde. Eén van de beste voorbeelden is ongetwijfeld dr. Hook The Medicine Show. Van hun tekst- en muziekschrijver (Sylvi a’s Mother), Shel Silverstein, is nu een LP verschenen in de komische, bijna bizarre stijl die bij een cartoon ist van het befaamde Amerikaanse blad „Playboy” past. Silverstein wondt begeleid door hoe kan het anders dr. Hook and the Medicine Show. Voor wie enigszins gechar meerd is van cabaret, vaudevillerock zoals de Kinks dat doen en „Ameri kaanse maatschappijkritiek” kan zijn hart ophalen bij Silverstein. Ook bij CBS en ook deze week de nieuwe van ene Donovan Philips Leitch, op 10 mei 1946 in Glasgow geboren en kortweg Donovan ge noemd. „Cosmic Wheels” heet deze en ook nu veel variatie en uitgekiende wisselingen tussen poëtisch werk en heavy songs. doorreis voor een tournee door Rusland en een optreden in het avant-gardisti- sche toneelfestival van Nancy eerst twee weken naar Mickery. Twee nieuwe stukken van een moder ne Amerikaanse toneelschrijver Jean Claud van Itallie worden in een serie nachtvoorstellingen gespeeld door twee Nederlandse acteurs onder regie van Thea Gaisner, vroeger van het Open Theatre nu docente aan de Amsterdamse Theaterschool. Maar goed, ze waren er dan alle maal, vorige week vrijdag en zater dag, met uitzondering van Roxy Mu sic. Eén van de leden was plotseling ziek geworden. Erg jammer voor deze groep en voor ons want Roxy Music was nu juist één van de formaties die via dit Gala in Nederland definitief had kunnen doorbreken. Met het wegblijven van deze groep kwam overigens een ander feit aan het licht: de Nederlandse rockers „Long Tall Ernie and the Shakers” die tot reserves waren gebombardeerd, ble ken tot hun eigen frustratie eeuwige reserves te zijn, want ze kwamen niet aan de pot. Organisatorisch gezien terecht, want het programma liep gewoongetrouw toch al uit, maar dat was te voorzien geweest. fr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11