in jaar 2000 DE TEKENTAFEL LEVERT NOG STEEDS Slaverse Jol komt uit Deil Wirt Spannende jachten VAN DER NOORD... Nederlander koopt goedkopere tenten hiswa WATERSPORT I C, dshnsan inusclrter VEEL AANDACHT VOOR COMFORT N POLYESTERBOTEN Buitenboord motoren ;R 17 DONDERDAG 15 8 ’QRTYAK1 JAC. VAN DER NOORD ZN. B.V. AMSTERDAM. INDERTIJD was hij verdacht, toen hij met zijn eerste tentje van eigen makelij uit kamperen ging. Als vermeend spion werd hij, in 1912, door de Engelsen op het eiland Wight gevangen gezet. Nu is hij de nestor onder de Neder landse tenten-ontwerpers. Carl De nig. Als de Hiswa in Amsterdam aan zijn vierde dag toe is, viert Denig weer zijn verjaardag. Hij wordt dan 81. Desondanks blijft zijn werkta fel in zijn Blaricumse huis niet on gebruikt. Tenten ontwerpen blijft hij doen, zij het met mate. Zoals hij trouwens ook blijft kamperen. Ook met mate natuurlijk, en eerder noi? in een kampeerhuisje dan in een tent. I- I .ir nMÏiuini. rdhr-’^ii ...Plilinilllk 1973 MAART te Kamperen: eeuwige liefde van Carl Denig ADVERTENTIE ADVERTENTIE uit voorraad leverbaar n- B- ng 6PQR1HUIS 71 Jan van Goyenstraat 18 - Heemstede Telefoon 28 53 09 R-U-l-M-E parkeergelegenheid CARL DENIG. Man van het eerste uur. Kleermaker van origine. Net als zijn vader. Na zijn opleiding in Neder land ging hij naar Duitsland en Enge land om nog meer van het kleermakers vak te leren. Maar na het halen van zijn peerterrein in Noorwegen. Hij heeft er een zomerhuisje gehuurd. In de kleer makerszit voor een brander zitten om je potje klaar te maken wil nog wel luk ken, maar het opstaan begint op je 81e toch wel wat probleempjes te geven. Vandaar de overstap naar het huisje. Maar kamperen blijft Denigs lust en leven. Kamperen heeft voor hem iets fascinerend. „Dat knusse van een tent en die hele sfeer van een kampeerterrein Mensen die het nooit gedaan hebben kan je dat niet uitleggen”.. En boven in Denigs villa in Blaricum ligt het ruitj espapier op de werktafel. Voor nieuwe ontwerpen. „Het is j am per een og Verf International Afstandbediening motoren Neoprene zeilkleding Diepte meters E'ectriache pompen Ritchie kompassen Navigatie instrumenten Oranje reddingboeien Oliën en vetten b.b. motoren Reddingvlotten Drinkwatertanks En nog 4000 andere artikelen. Hiswa Nauticring stand Spaarne 60 - Haarlem - Tel. 3211 04 nummer één in betrouwbaarheid! voor de tentenbouw geschikt zijn, die tot de versoberingen noodzaken. Daar komt bij dat de kopers hun tenten korter gaan gebruiken. Velen wo nen in huizen zonder zolder of tuin, wat het er niet gemakkelijker op maakt om een tent na gebruik te drogën. Menigeen gebruikt de tent stationair en moet hem dus al na een paar jaar vervangen. Pionier Carel Denig: Nog steeds op stap met de tent. MEER DAN VROEGER houdt men er rekening mee dat na een jaar of vijf de omstandigheden in een gezin compeet kunnen zijn veranderd. Zodat de tent voor nu, straks over enkele jaren niet meer geschikt kan zijn. Voor Jer- gelijke gebruikers heeft het blijkbaar meer zin een goede „minimum-tent” te kopen tegen een prijs die spoedige ver vanging aanvaardbaar maakt, dan een extra goed ontworpen tent die meer geld kost. Een en ander wil overigens niet zeg gen dat voor de dure „klasse-tent” geen belangstelling zou bestaan. Voor de goe de bungalow-tent met alles erop en eraan bestaat een stabiele markt. De tendens zal zich voortzetten: dat er in de verkopen een toeneming is te ver wachten in de afzet van kleinere typen tenten en kleinere bungalows vijf tot acht bewoners zal ongeveer blijven op het niveau van vorig jaar. Een duide lijke toename is te zien in de verkoop van lichtgewicht tenten. Die gaan vooral naar mensen die er met een kleine auto, de (brom)fiets of rugzak op uit trekken. En naar diegenen die zelf kamperend in een bungalowtent er hun kinderen in onder brengen. een, vonden ze. Het moest een beetje exclusjef blijven”. Carl Denig dacht er iets anders over. Hij zag het trouwens wel zitten, een handel in kampeerartikelen. Hij was de kleermakerij ook goed zat. De stijl van kleren die hij voor zijn klanten te maken had allemaal heren van zwar te pakken, vesten en streepjes-broeken hingen hem mijlenver de keel uit. Hij had de mensen liever wat fleuriger kleren laten dragen. Maar dat wilden ze niet. Daarom begon Carl Denig zijn eerste kampeerzaak. Na een goed jaar zat hij overigens ook al weer in de kleermake rij, maar nu in de wat vrolijker sfeer van de vakantiekleding, die je in een tent nodig hebt. Denig zocht het altijd in het degelijke, in lichtgewicht uitrustingen, stevig maar daardoor ook nooit extra goedkoop. En haast elk jaar zat hij te sleutelen aan verbeteringen van vorige ontwerpen. Hij, zijn vrouw en kinderen fungeerden heel vaak als proefkonijn. Met vrienden zette hij hele bomen op over voor- en nade len van bepaalde vormen. Zo heeft hij eindeloos met een vriend zitten delibere ren over het voor en tegen van een vast grondzeil. „Hij vond dat je het niet moest doen omdat je de grond dan niet kunt luchten. Ik vond dat het best kon en dat je de mensen daarmee van het euvel van insecten in de tent afhelpt, ’t Zal mij overigens een zorg zijn of er een spinnetje binnen zit, maar veel mensen kunnen er niet tegen”. De eerst volgende tent kreeg de naam „Dispuut”. CARL DENIG KAMPEERDE kort ge leden nog. Op de Veluwe. In een tent. Van de zomer gaat hij naar een kam- EEN ZEER POPULAIRE goksport zal haar intrede gedaan hebben: dui zenden spelen op de zeiltoto en leven van minuut tot minuut mee met de sensationele wedstrijden van de prof- zeilers (C). Ploegen van vijf man on der commando van een bestuurder moeten de razendsnelle maar ook wankele plankachtige vaartuigen met opgepompte tuigage overeind houden, veel sensatie en risico leiden tot on voorspelbare resultaten van de wed strijden die door de televisie op de voet gevolgd worden, sponsoring is vanzelfsprekend hier ook doorgedron gen. Kleinere motorboten glijden op hy- dro-ski’s (D) en worden voortgedre ven door elektro-chemische motoren. Ook deze scheepjes zullen de luxe van hun grotere broers vertonen; royaal met matrassen belegde „zon- ne-kuipen” zijn in de plaats van de tegenwoordige dekken, het woonge deelte wordt bij slecht weer door de omlaag-zwenkbare cockpit afgedekt. TOEKOMSTTEKENAAR ROB BERT DAS ziet in de komende kwart eeuw veel veranderen. Grote gevleu gelde prauwen (A), gemaakt door vliegtuigfabrieken zijn het speelgoed van de rijken. Ze varen lange wed strijden op zee, worden door vinnen onder water rechtop gehouden, ma- noevreren moeilijk maar bereiken snelheden van meer dan 60 km per uur. De gemanning van twee perso nen hoeft het comfort en de bezighe den van een vliegtuigbestuurder. ra- dionavigatie is automatisch. Grote motorjachten bewegen op luchtkus sens en zullen zeker snufjes als slingervrij-opgehangen kombuizen schok-absorberende stuurcabines en elektrische wegschuifbare salonover- kappingen vertonen (B). pe series hoge eisen tails niet laat vallen. diploma in Engeland begon zijn voor- ’keur al te blijken. Hij maakte een tentje en ging er met twee collega’s mee op stap. Ze reisden naar Wight, kwamen op militair terrein terecht, werden op slag verdacht en gearresteerd als spionnen. „We werden natuurlijk vrijgesproken en vrijgelaten. Een heel tumult toen we in Nederland terugkwamen. Voor de schoolkrant van mijn zus moest ik de tent demonstreren. We deden het op het dak van ons huis aan de Herengracht in Amsterdam”. Met de jongelui die er toen bij waren besloot Denig de NTKC (Ne derlandse Toeristen Kampeer Club) op te richten. „Tenten waren er in die tijd niet te krijgen. Ik heb toen in Rotterdam een bedrijf gevonden waar ze naajsters had den die ik het maken van tenten mocht leren .De NTKC, althans de anderen daarin, wilden het niet te groot opzetten. Kamperen was immers niet voor ieder- ultralichte tent moet zijn of dat hij iets zwaarder mag wezen. Je kent de maten, je weet de gewichten van de verschillen de soorten tentdoek en stokken. Dan is het daarna een kwestie van kiezen wat het geschiktst is. Hoe je dan een patroon moet tekenen waar de naaisters mee overweg kunnen, is voor een kleerma ker niet zo’n kunst meer”. Trots van een zeilmaker. Een stijlvolle vaart onder volle tuigage. Molenaar in het Friese Grouw zag afgelopen seizoen vier Nederlandse kampioenschappen met haar zeilen behalen. IN DEZE TREND, die een minimum aan extra combineert met een zo laag mogelijke prijs, moet men ook de import zien van tenten uit de oostelijke landen, de import van bepaalde merken lichtge wicht tenten uit Engeland en Scandina vië en de teruggang van de toepassing van het (lichte) aluminium frame. Het zijn vooral ook de reusachtige prijsstij gingen van de katoen-kwaliteiten die Uit Deil komen ook andere zaken dan berichten over bankrovers die mensen gijzelen. Men heeft er een aanzienlijke botenbouw. De Staverse Jol werd er ge construeerd, een ruim zes meter lang TIENTALLEN TENTEN heeft Carl Denig in zijn leven ontworpen. De „trekkers” hadden zijn voorkeur. Aan bungalows heeft hij er maar een paar gemaakt. Hij bedacht de „dwars-slaper”, de kleine tent waar je niet in de lengte richting inkruipt maar waarin je in de breedte ligt, dat geeft ruimer uitzicht naar buiten en ruimtewinst binnen. Het was min of meer een revolutio nair gebeuren in de kampeerwereld, zo goed als de komst van de bungalowtent dat was. Aan vormen hebben we in de kampeerderij nu echter wel ongeveer alles gehad. Carl Denig, de oude rot in het vak, gelooft niet dat er nog een tent te bedenken is waarbij je van verbazing omver tuimelt. Carl Denig is een van de oprichters van de Hiswa in zijn tegenwoordige opzet van watersport- en kampeerten- toonstelling in Amsterdam. Hij is er erelid van. Uit het dagelijkse bedrijf van de handel in kampeerartikelen is hij sedert enjge jaren echter verdwenen. Zijn eigen zaak aan de Weteringschans in Amsterdam heeft hij een paar jaar geleden verkocht. AVONTURIERS van de toekomst zullen met speciaal gebouwde boten ..rondjes om de wereld” zeilen, de scheper lijken nog veel op de tegen woordige, hebben echter alle woon- cabines die zo in het schip kunnen draaien dat geen helling merkbaar is en vertonen uitklapbare dekken en A-vormige masten. (E). Door de grote drukte op het water zal voor de kusten eenrichtingsverkeer nodig zijn (F). Op het land zullen weekendhuizen, restaurants, zwembaden en tribunes voor de zeiltoto (H) zo gebouwd kun nen zijn dat onder de bebouwing ruimte blijft voor overdekte boten stalling (I). Tegen watervervuiling en golfslagschade zullen de oevers be schermd worden door drijvende schorten, neergelaten op een paar meter uit de kust (G). En nu maar afwachten of Robbert Das gelijk krijgt. Een spannend wereldje is het wel DE NEDERLANDSE kampeerder be gint steeds meer goedkope tenten te kopen. Met de accommodatie voor een bepaald aantal personen als uitgangs punt, zoekt men naar een eenvoudige en zo laag mogelijk geprijsde tent. Men verliest daarbij ondertussen niet het comfort tijdens de bewoning uit het oog; de meesten letten op een groot dagver blijf en velen vinden een aparte kook ruimte noodzakelijk. Doordat men zo scherp op de prijs let, zijn op de Nederlandse markt de tenten- produkties uit Duitsland en Frankrijk naar verhouding weinig vertegenwoor digd. In die landen zelf bestaat er nog wel een grote vraag naar tenten met veel ingebouwde mogelijkheden en dus met een hogere prijs zodat de daar gefabriceerde tenten al snel uitko- men op een prijsniveau dat in Neder land alleen nog de belangstelling heeft van mensen die deze ingebouwde extra’s appreciëren en de prijs ervoor willen betalen. Daarbij komt dat de Nederland se tentenconstructeur ook in de goedko- aan constructiede- D B 16 tin 25 maart RAI/Amsterdam mer dat ik met meer helemaal op de hoogte kan blijven van nieuwe ontwik kelingen in materialen voor de tenten bouw. Op dat vlak kan ik dus niet zo erg meer mee”. lt lx I I i'’’ gi vaartuig. w Dat verhindert ondertussen niet dat Carl Denig nog van tijd tot tijd wat gaat zitten werken. Hoe je een tent maakt? „Het eerste wat je je moet af vragen: voor wat voor doel maak je hem, wie moeten hem gaan gebruiken. De ene soort kampeerders heeft nu een maal meer ligruimte, zitruimte, berg ruimte of luifel nodig dan een ander. Dan ga je tekenen: een plattegrond, en voor-, een zij-, een achteraanzicht. Daarna is het een kwestie van materiaal zoeken. Je hebt vastgesteld of het een Li;.1 4, "j - - f J

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17