Vrachtrijders voor GAT IN WERKGEVERSFRONT nieuwe cao in actie Vilenzo Tilburg naar Tunesië Mogelijk klacht tegen verbod Goed jaar in bedrijven te de landbouw Misverstand rondom ziektekostenpremie neemt af Pessimisme over de economie van gasexport donde’da9 t«da9a',°n<\ e0tot\ouU'OP 1 uws en: ti Ter /Koninginne-iep/ krijgt injectie Textielbedrijf Veenendaal doet concessies Boycot van ondernemer jreai ENQUETE CBS ONDER NEDERLANDSE CONSUMENTEN DONDERDAG 15 21 MAART 1973 20 EEG-commissie :m 'erk 3 112170 >making 23 roaat^ F 1 (Van onze redactie economie) (Van onze correspondent) (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE wachtten nog maar 47 Haag tterdam Wat de prijsontwikkeling betreft ver wacht 95 percent van de consumenten dat de prijzen de komende 12 maan den zullen stijgen. Ruim 54 percent van het totaal aantal ondervraagden verwacht zelfs een sterke stijging (te genover 48 percent in oktober 1972 en 36 percent in mei 1972). rt samen OY. Uit- irofiteren tngen een op hun gt door- stenn is, pons- idmachi- tes. Ook enten en atig hoog e banen, even, 6% orbetaal- i. Geheel 1. oordeel te zijn dat het, de algemene economische situatie in aanmerking genomen, zin heeft om te sparen (ok tober 1972: 59 percent en mei 1972: 59 percent). valdag in 1973. Voorts is in een aantal gevallen de ingangsdatum van de pre mieverhoging vroeger gesteld dan in 1972 het geval was. De uit deze twee factoren voortvloeiende extra betalingen zullen ongedaan worden gemaakt en zo mogelijk voor 1 mei worden gerestitu eerd. Het textielbedrijf Carolan in Veenen daal is bereid grotendeels aan de c a fr asen van de industriebonden van 3 per cent met een vloer van 564 per jaar. Van deze vloer zouden 422 van de 485 werknemers profiteren, terwijl maar 5 percent van het personeel er meer dan 564 op vooruit zou gaan. Carolan wil de prijscompensatie bin den aan een minimum van 160 en een maximum van 250 per percent (een van de belangrijkste eisen van de bon den). De cao zou voor het gehele perso neel gelden. In het actiecentrum in Driebergen is meegedeeld dat de vakbonden zich nog over dit aanbod beraden. Het is niet uitgesloten dat ze op deze basis bereid zullen zijn om met Carolan een onder- nemings-cao af te sluiten. Volgens de heer Th. de Jong van de industriebond NW komt Carolan voor 95 percent aan de vakbondseisen tegemoet. Vertegenwoordigers van de industrie bonden hebben woensdag informeel ge praat met de contactgroep van werkge- DEN HAAG. De premieverhogingen zoals die door de ziektekostenverzeke raars voor dit jaar waren aangekondigd. zullen niet worden herzien, ook ai vindt het ministerie van economische zaken dat de verzekeraars bij hun berekenin gen van een te hoge kostenstijging zijn uitgegaan. Aan het eind van het jaar zal worden bezien, of de verzekeraars inder daad gelijk hebben gehad. Alleen sup- pletiepremies zullen terugbetaald wor den. Ook werd geïnformeerd naar het bezit van de auto. Meer dan de helft van de ondervraagde huishoudens, nl 52 per cent bezit een auto (oktober 1972 52 percent) .ongeveer 6 percent van de huishoudens is in het bezit van twee of meer auto’s (oktober 1972 5 per cent). Gevraagd naar de koopplannen, blijkt 24 percent (oktober 1972: 23 percent) van de ondervraagden van plan te zijn binnen twee jaar een auto te kopen, terwijl 3 percent (oktober 1972: 3 percent) reeds binnen drie maanden een auto denkt aan te schaf fen. Dit blijkt uit de derde conjuctuur- enquête, die het CBS in EEG-verband, begin januari heeft gehouden en waarbij 5.000 Nederlandse huishou dens werden ondervraagd. Wat Nederland de Engelsen in de loop der eeuwen toch al niet heeft aan gedaan. De foto toont dr. John Gibbs, een man van de Britse bosbouwcommis sie, die een ongeveer 200 jaar oude iep injecteert by Buckingham Palace (ach tergrond) in een poging deze „Konin- ginne-iep” te vrijwaren van de alom gevreesde „Dutch” iepenziekte. tijd neergelegd. Ook hier werd al eerder gestaakt De drie industriebonden zetten de sta kingen voort bij Thomassen in De Steeg (9e dag) Ericsson in Rijen (5e dag), Gazelle in Dieren (6e dag), Clitex inDe Clinge (3e dag), scheepswerf De Hoop in Lobith (5e dag), Esscher in Den Haag (5e dag) en voor de 2e dag bij drie scheepswerven in Groningen, Bodewes, E. J. Smit en Van Diepen, bij Bodewes in Millingen, Graenges Essem in Zut- phen, Boele in Bolnes, Kores in Amster dam en S.K.F. in Veenendaal. Bij Gispen in Culemborg (6e dag) heeft het actiecomité besloten het aantal stakers te verminderen van 260 tot 180 omdat met dit aantal eenzelfde effect kan worden bereikt. Bij de stakingen zijn in totaal onge veer 8000 werknemers betrokken. wed. 51 :t contact [een kind r gezellig later sa- nen. Br. De boycot betekent dat men de chauf feurs oproept om niet meer bij dit bedrijf te solliciteren. Men verwacht dat het bedrijf daardoor in personeelsmoei- lijkheden zal komen. Mocht de actie geen succes hebben, dan overweegt men „met een aantal wagens de poort dicht te gooien”. De grieven tegen het bedrijf zijn, dat het weigert om op de vakbondsvoorstel- len in te gaan en bovendien dat de Op de vraag: Meent u dat de mensen er thans goed aan doen grote aankopen te verrichten? antwoordde 49 percent van de consumenten dat naar hun mening het ogenblik nogal gunstig is (oktober 1972 52 percent en mej 1972: 40 percent), terwijl 16 per cent (oktober 1972: 15 percent en mei 1972: 21 percent) het ogenblik eerder ongustig vindt om grote aankopen te verrichten. Het oordeel over de financiële situatie u dagel. r bent u gelegen- :ennis te man of mtwoordt raag dan brochure t u ten- kunt ook k 02510- Europa irwijk. jr. met 2 kennistn 36 jr.Tel vers in de metaalindustrie, die niet is aangesloten bij de Federatie Metaal en Elektronische industrie. De kans bestaat dat dit gesprek maandag zal worden gevolgd door formeel overleg over een cao. Onderhandelaar H. Bode van de in dustriebond NKV verklaarde woensdag na afloop van het gesprek dat de bonds- bestuurders de uitgangspunten van hun beleid hebben toegelicht en een over zicht hebben gegeven van het verloop van de onderhandelingen met en de acties bij Hoogovens en andere metaal bedrijven. De ledenvergadering van de contact groep gaat zich vrijdag nader beraden. Als het resultaat van dit beraad vol doende perspectief biedt. beginnen maandag de onderhandelingen. Tot die dag zullen de industriebonden bij de tot DRIEBERGEN. Blijft het werkge- versfront tijdens de stakingsacties groot- metaal wel zo gesloten als de werkge versvoorzitters Bakkenist en Prins tot heden volhouden? Dat is de vraag nu de eerste zwakke plekken in dit front merkbaar worden. Koni (1000 man) was het eerste bedrijf dat zwichtte voor de bondseisen. Daarna was het Jolentex, een textielbedrijf in Neede (130 man). Gisteren was het textielbedrijf Carolan in Veenendaal zover. En de kans bestaat dat maandag formeel cao-overleg wordt gevoerd tussen de drie industriebonden en de contactgroep werkgevers metaal industrie (600 bedrijven met 35.000 werknemers). DEN HAAG. Het seizoen 1971-1972 is voor de landbouw, exclusief de tuin bouw, een aanmerkelijk gunstiger jaar geweest dan het seizoen daarvoor. De totale produktie was qua hoeveelheid 5 groter dank zij hoge hectare-opbreng- sten in de akkerbouw, een verdere stij ging van de melkproduktie en een hoger produktieniveau in de varkenshouderij. Bovendien lag het gemiddelde prijspeil van de produkten 5% hoger als gevolg van de opmerkelijke prijsstijging voor melk en rundvlees, hoofdzakelijk door marktschaarste. Akkerbouwprodukten ondergingen echter opnieuw een prijsda ling, aldus berekende het Landbouw Economisch Instituut De waardestijging van de totale pro duktie door deze hoeveelheids- en prijs- ivloeden ter grootte van ruim 1 mil jard gulden, kwam voor het overgrote deel ten goede aan de beloning voor arbeid en kapitaal in de landbouw. Het LEB verwacht dat de kosten per eenheid produkt in de landbouw in het seizoen 1973-1974 zullen toenemen met ongeveer 4 procent. In de glasgroenteteelt lagen de resul taten lager dan in het voorgaande sei zoen. In deze sector liet in 1972 de rentabiliteit te wensen over. In de sier- teeltsecotr (uitgezonderd de bloembol lenteelt) waren de bedrijfsuitkomsten opnieuw gunstig. Ondanks de grote uit breiding van de produktie bleven de prijzen op een bevredigend peil. In de fruitteelt zullen waarschijnlijk de op brengsten voor het eerst sinds jaren de kosten dekken, dank zij de goede fruit» prijzen als gevolg van de kleine appe- loogst in de EEG. de contactgroep behorende ondernemin gen geen stakingen of andere acties voeren. Vanmorgen zijn in Gelderland stakin gen uitgebroken bij de scheepswerf Va- haly in Gendt (Gld), (120 man) en bij Smit Nijmegen (1300). In Zeeland bij de maatschappij De Schelde in Terneuzen en bij de ijzergieterij; Boddiaerd in Mid delburg en Koudekerke, waar ai eerder werd gestaakt. Bij De Schelde in Terneuzen, een karwei bedrijf dat op het ogenblik drin gende reparaties verricht aan onder meer de zoetwatercentrale van de Pro vinciale Zeeuwse Energiemaatschappij in Terneuzen, is het werk voor 24 uur neergelegd. Eerder wend gestaakt bij „De Schelde” in Vlissingen. Bij Bodaerd, een toeleveringsbedrijf voor Thomassen in De Steeg, is het werk voor onbepaalde DEN HAAG. Het pessimisme onder de Nederlandse bevolking over de eco nomische vooruitzichten is wat ver minderd. Begin januari althans ver pot van de Nederlandse consumenten, dat de al gemene economische situatie de ko mende 12 maanden slechter zou wor den. In oktober 1972 maakten deze pessimisten 50 pet uit van de Neder landse consumenten en in mei 1972 61 pet. Het aantal consumenten, dat een verbetering verwacht is ten opzichte van oktober 1972 echter gelijk geble ven op 16 pet (in mei 1972; 13 pet). Philips’ Telecommunicatie Industrie B.V. heeft van de Koninklijke Marine een opdracht ter waarde van 19 miljoen gulden ontvangen voor de levering van zend-ontvang apparatuur voor ge bruik aan boord van schepen. De zend- ontvangenrs. die werken in de UHF- band, worden vervaardigd door de Franse zusterorganisatie TRT. In het contract is verdisconteerd dat voor een gelijkwaardig bedrag produkten van Nederlands fabrikaat naar Frank rijk zullen worden uitgevoerd. De ap paratuur zal gebruikt worden ter ver vanging van oude zend-ontvangers aan boord van schepen en op nieuw bouw schepen. ROTTERDAM. De actiegroep van vrachtwagenchauffeurs heeft besloten tot harde acties tegen werkgevers, die weigeren met de vakbonden over de nieuwe cao voor het vervoersbedrijf te onderhandelen. Vanuit de actiecentra in Hoogvliet en Schiedam wordt daarom sinds woensdag een boycotactie gevoerd tegen de Heemskerkse vervoerder Gebr. Van Oosten. Minder schepen. Het aantal onder Nederlandse vlag varende schepen is in het afgelopen jaar met 155 vermin derd. Op 1 januari waren er nog 786 tegen 941 op 1 januari vorig jaar, zo blijkt uit de cijfers van het CBS. Tot omstreeks 1965 is de koopvaardij vloot jarenlang vrij stabiel van om vang gebleven, namelijk tussen 1.400 en 1.500 schepen van in totaal 4,5 a 5 miljoen brt, maar in de daaropvolgen de jaren is de vloot steeds kleiner geworden. De vloot had begin dit jaar een omvang van 3,3 mln bruto regis ter ton tegen 3,9 mln ton begin 1972. De vloot telt nu nog zes passagierssche pen (tezamen 77.000 brt) te«en 12 van in totaal 177.000 brt begin 1972. Tien jaar geleden waren er nog ongeveer zestig passagiersschepen van tezamen 500.000 600.000 brt. directie zich een „intimiderende en angst aanjagende” houding permitteert tegen over werknemers, die zich niet afkerig tonen van de vakbondsactiviteiten rond om het bedrijf. Het personeel van het onderhavig ver voersbedrijf is over het algemeen uit Limburg afkomstig. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat de gebroeders Van Oosten een vaste klant zijn van Lapina in Roermond, een bedrijf in isolatiematerialen. De actiegroep van chauffeurs bereidt ook acties voor tegen andere bedrijven. STRAATSBURG. Wanneer de Ne derlandse regering, door de uitvoer van aardgas naar West-Duitsland te verbie den, het EEG-verdrag heeft geschonden zal de Europese Commissie zo nodig een klacht tegen Nederland indienen bij het Europese Hof voor Justitie. Dit heeft Olav Gundelach, lid van de commissie, woensdag in het Europese parlement meegedeeld. De Commissie is met een onderzoek begonnen onmiddellijk nadat minister Langman (Economische Zaken), op 22 december bepaalde dat aardgas uit het Nederlandse deed van het continentale plat dat drie Westduitse ondernemingen (Vereinigte Elektrizitatswerke Westfalen AG, Ruhrgas AG en Energieversrgung Weser-Ems AG van Placid International Oil ltd te Den Haag hadden gekocht, niet naar de Bondsrepubliek mag worden uitgevoerd, maar voor binnenlands ge bruik aan de Gasunie nv moet worden geleverd. Dit onderzoek, door de diensten voor juridische zaken en vestigingsplaatsen, omvat alle aspecten van de zaak en zal spoedig zijn voltooid. Mocht het uitwij zen dat Nederland het EEG-verdrag heeft geschonden, met name artikel 34 volgens hetwelk „kwalitatieve uitvoerbe- perkingen en alle maatregelen van de zelfde werking tussen de lidstaten zijn verboden”, dan zal de Nederlandse rege ring worden gevraagd van haar besluit terug te komen, en zal eventueel een klacht bij het hof worden ingediend, aldus Gundelach. UTRECHT. Het Tilburgse kleding bedrijf Vilenzo begint over vier maan den een fabriek voor kinderkleding in het stadje Kaala Kebira in Tunesië. Het project, mede op initiatief van de Neder landse Export Combinatie (NEC) tot stand gebracht, moet over anderhalf jaar werk gaan bieden aan 200 Tune- siërs, merendeels vrouwen. Er zal 2,5 mln in worden geïnvesteerd. Vilenzo denkt op deze manier de hoge loonkosten in het arbeidsintensieve kle- dingproduktiebedrijf te kunnen drukken. Men hoopt zelfs zoveel op de lonen te kunnen uitsparen dat de eindprijs van het produkt ondanks de hoge transport kosten alleen maar gunstig kan worden beïnvloed. Overigens zal volgens een mededeling van werkgeverszijde de werkgelegenheid in de bestaande vestigingen van Vilenzo in Tilburg en het Belgische Mol (totaal 300 man personeel) door deze uitbreiding niet worden aangetast. ver- kennism a 25 jaar Oponthoud. Onder- de tientallen vrachtwagens, die als gevolg van de staking van de Italiaan se douane-ambtenaren de Frans-Itali- aanse grens niet kunnen passeren, be vinden zich ook een aantal Neder landse, aldus blijkt uit mededelingen, die bij de Nederlandse organisatie van beroepsvervoerders (NOB-wegtrans- port) en de eigen verladers en ver- voerdersorganisatie (EVO) zijn bin nengekomen. Om hoeveel vrachtwagens het precies gaat is niet bekend. Onder de Neder landse vrachtauto’s bevinden zich ook koelwagens met aan bederf onderhe vige goederen, zoals vlees. Er is nogal wat „gekoeld” vervoer op Italië en gezien de staking zijn er al transpor ten naar Italië uitgesteld. Mochten de verzekeraars de kosten stijging te hoog hebben geraamd, dan zal dit worden goedgemaakt in de premies voor het jaar 1974. Het bureau voorlich ting schadeverzekering deelt naar aan leiding van informaties van het ANP mee, dat er misverstand is ontstaan over de uitleg van het akkoord tussen de minister van Economische Zaken en ziektekostenverzekeraars over de pre mies. Het bureau legt er de nadruk op, dat de tussen de minister en de ziekte kostenverzekeraars bereikte overeen komst betekent, dat de op 1 januari j.l. ingevoerde premieverhogingen, die ge middeld neerkomen op 27 percent, maar die in bepaalde gevallen ook hoger kun nen uitkomen, in 1973 worden gehand haafd. Het ministerie raamt de kosten stijging voor dit jaar op 20 percent. Pas aan het eind van het jaar zal tussen het ministerie van Economische Zaken en de verzekeraars overleg zijn over de reële kostenontwikkeling in 1973. Wanneer de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg in 1973 in gunstige zin zou afwijken van de aan de premie stelling ten grondslag liggende prognoses, dan zal hiermee rekening worden ge houden met de vaststelling van het pre mietarief voor 1974, aldus het voorlich tingsbureau. Alleen suppletiepretnies (aanvulling) zullen worden terugbetaald. Een aantal verzekeraars heeft namelijk in 1973 voor het eerst suppletiepremies in rekening gebracht over de periode van 1 januari 1973 tot aan de premiever- In het Waterweggebied wordt druk actie gevoerd. Bijna iedere dag wordt er onder werknemers gediscussieerd. van het eigen huishouden is weinig veranderd. Zo verwacht 19 percent van de ondervraagden, dat de finan ciële stiuatie van het huishouden de komende 12 maanden zal verbeteren (tegenover oktober 1972: 17 percent en mei 1972: 21 percent), terwijl eveneens 19 percent (oktober 1972; 20 percent en mei 1972: 21 percent) een verslech tering verwacht, 60 percent is van mening dat de financiële situatie van het huishouden ongewijzigd zal blij ven (oktober 1972: 58 percent en mei 1972: 55 percent.) Gevraagd naar de spaarplannen, ant woordt 52 percent van de consumen ten dat zij denken de komende 12 maanden geld opzij te kunnen leggen (oktober 1972: 50 percent en mei 1972: 57 percent}. Verder bljjkt 61 percent van de ondervraagden van AKZO - cao. De unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel zal ook bij de onderhandelingen over de AKZO-cao’s die vandaag zijn begon nen, uitgaan van een loonsverhoging in pereenteh: 2,5 percent algemene loonsverhoging, 0,4 percent vakantie toeslag, 0,1 voor andere secundaire verbeteringen en 0,5 ®/o voor een vloer in de vakantietoeslag of voor een andere extra verbetering voor de laagstbetaalden. Voor de prijscompensaties zou per per cent een minimum van 150 en een maximum van 350 moeten worden vastgesteld. A,. --.P-t. i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21