V Morgen nieuwe Folteringen bij opleiding Duitse grenssoldaten stemmingen in Turkse Senaat gevangenschap I Afgezant van Ei Fatah naar Khartoem Smokkelaar van v heroïne in lijken l staat terecht Ln „Bomaanslagen „Husak werd in zaterdag retour enkele reis pus een piek succesvol” Vol verwachting klopt ons hart" i int „Soeharto wijkt systematisch van de wet af” gefolterd9' o Sneeuwdek in Beieren oooEnta dit WI ACTIE HARTPATIËNTEN 99 11 Deel stakers Durban werkt weer 2 DONDERDAG 15 MAART 1973 DO Presidentsverkiezing ITALIAANS BLAD (Van onze redactie buitenland) voordelig uit met NS Portugese Patriotten J rik voc te: opt De on: ser we: ges op' u hi w O’ si V ri H v Knus vliegveld Categorieën Moeilijker dan in Vietnam Iets nieuws van NS: een zaterdagretour! Een retourtje voor de enkele-reisprijs plus een gulden. Een tijdelijk aanbod op de zaterdagen in maart en april. Profiteer ervan. DEN HAAG. Amnesty International doet een beroep op de regering van Indonesië dit jaar een algemene amnestie af te kondigen voor de ruim 55.000 politieke gevangenen, waarvan het merendeel sinds de mislukte communistische staatsgreep in 1965 zonder berechting en in vaak uiterst slechte omstandigheden gevangen wordt gehouden. Oefening - (Van onze redacteur in Bonn) ADVERTENTIE •8 ANKARA (Reuter AFP en UPI). De presidentsverkiezing in Turkije die dinsdagavond verdaagd werd nadat vier stemmingen onbeslist waren geëindigd, is gisteren opnieuw uitgesteld tot morgen. De voorzitter van de Nationale Vergade- ring, Osman Avci, maakte bekend dat het uitstel bedoeld is om de Senaat de gelegenheid te geven zich in tweede lezing uit te spreken over de voorgestel de grondwetswijzigingen. n n w n n n 17 11 8 8 7 8 8 8 8 6 7 8 7 8 1 1 0 0 0 3 0 uur uur uur uur o 15 0 4 0.2 0 0 0 1 0.4 0 0 0 13 0 2 0 o Alleen de Sovjet-Unie en enkele ker ken hebben humanitaire hulp aan de politieke gevangenen verstrekt, aldus de heer MacBride, die zei te hopen dat de interventie van kerken er niet toe zal leiden dat vrijlating van gevangenen af hankelijk wordt gesteld van hun religie. In het communiqué worden de aan slagen van afgelopen vrijdag en zaterdag opgesomd, die gericht waren tegen het recruteringscentrum van het leger, het administratieve centrum van het leger- hoofdkwartier en nog een administratie gebouw. Volgens de bekendmaking is onherstelbare schade toegebracht aan de organisatie van het leger. De aanslagen zijn een „revolutionair antwoord’’ op manoeuvres om de strijd van de volksmassa’s af te leiden door verkiezingen en het stilzwijgen te bewa ren over het probleem van de koloniale oorlog, aldus het Patriotisch Front. Vol gens de Portugese autoriteiten zijn bij de aanslagen twee daders om het leven gekomen door een voortijdige ontplof fing van de explosieven. Het totaal aantal gevangenen zowel als de afzonderlijke cijfers voor de drie categorieën zijn aan grote schommelin gen onderhevig. Vast staat dat sinds 1965 slechts 300 gevangenen zijn berecht en dat de laatste twee jaar geen gevange nen meer zijn vrijgelaten. Oorzaak van deze onduidelijkheid is, zei een hoge functionaris van Kopkamtib (het militai re commando voor herstel van veiligheid en orde) in oktober 1972 dat „wij op dezelfde dag dat we mensen vrijlaten, waarschijnlijk anderen arresteren.” Typerend voor de kwaliteit van de administratie op lokaal niveau is het aan Amnesty bekende geval van de vrouw van een politieke gevangene, die vorig jaar een bezoek bracht aan het eiland Boeroe, waar 10.000 gevangenen worden vastgehouden. Haar was gezegd dat zij daar haar man zou ontmoeten, maar hij bleek in een gevangenis op Java te zijn opgesloten. Eerder waren 300 vuilophalers na een staking van twee dagen aan het werk gegaan toen ze een loonsverhoging van 25 percent hadden gekregen. en met de geslachtsdelen aan een boom vastgebonden. Dat was een nare zaak, maar toen bleek dat de oefening in 1964 had plaatsgevon den, werd Kuhlmann hartelijk uit gelachen. UTRECHT. De Nederlandse Hart patiëntenvereniging gaat een jaar lang geld inzamelen om uitbreiding van hart- chirurgische centra in Nederland mede te kunnen financieren. De actie begint met een feestnacht in het Amsterdamse Carré in de nacht van zaterdag 31 maart op zondag 1 april. De opbrengst van deze manifestatie moet het beginbedrag vormen voor deze actie. In Clamecy in Frankrijk zijn zes jongelui aangehouden die geraamten van kerkhoven plachten te stelen om ze te gebruiken als wandversiering in hun huis. De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Rotterdam Twente Weer kt Momo- «n Mtentend 3 0 -6 7 2 0 0 0 0 0 0 o o o o o o 0.3 o o o o o o o In feite, zo menen waarnemers, is een adempauze noodzakelijk geworden voor overleg achter de schermen nu geen van de burgerlijke of militaire kandidaten er bij vier stemmingen in slaagde de ver eiste meerderheid te behalen. No hoi vai rij: da au h« ve pn le I heii me: linj en trel tijd me: 1 ti h g b d v n a d v k d Kuhlmann blijkt echter tal van al te zwijgzame overheidsdienaren over hun schroom heen te hebben ge holpen. Nu komen mannen, die bij de BGS zijn opgeleid, zelfs op de televisie vertellen dat „slagen op de onderarm, de bovenarm en in de nek werden toegediend”. Dat ge beurde met name bij de opleiding voor helikopterpiloot op een knus vliegveld in Hangelar, even buiten Bonn. 1 on vai ce tei 1« laj lui la: lig Z-Limb ut Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki 1 1 o -9 0 7 2 3 -4 7 -2 -2 4 -5 0 5 3 -5 centra moet worden verricht. Daardoor blijft het zuidoosten van het land nog lang in een zeer ongunstige positie ver keren. Bovendien betreurt zij het dat nog steeds niet bekend is welk stand punt de minister van Onderwijs en We tenschappen inneemt over de benodigde uitbreiding van de hartchirurgie in de ziekenhuizen die onder hem ressorteren. De hartpatiëntenvereniging is het niet eens met het standpunt van minister Stuyt dat de hartchirurgie vrijwel uit sluitend in de zes bestaande academische DURBAN (Reuter). Tweeduizend negerarbeiders van een papierfabriek in Mandini, bij de Zuidafrikaanse haven stad Durban, hebben woensdag hun sta king, die drie dagen tevoren was begon nen, beëindigd nadat de directie een loonsverhoging had toegezegd. maar tegen wie niet genoeg bewijzen kunnen worden aangevoerd om ze voor de rechter te kunnen brengen” en ten slotte is er de C-categorie, bestaande uit mensen die ervan verdacht worden „communistische sympathieën” te heb ben. In het document staat Husaks verkla ring dat de Tsjechoslowaakse politie hem misdaden wilde laten bekennen, terwijl hij „nooit een fout had begaan”. Voorts verklaarde Husak dat het intrek ken van zijn bekentenissen hem nieuwe folteringen had bezorgd. wehr er nog niet was, maar Bonn toch graag een paar eigen soldaten aan de grenzen wilde stationeren. Om allerlei redenen (zelfs de grens met de DDR hoeft niet meer be waakt te warden) bestaat aan een Bundesgrenzschutz al laiig geen be hoefte meer. Vanwege het voortdurende personeels tekort bij de „normale” politie kon de BGS heel gemakkelijk steeds meer taken gaan vervullen: vlieg- veldbewaking, terroristenjacht, een in bendebestrijding gespecialiseerde centrale reserve, bewaking van al les wat met de regering in Bonn te maken heeft en vanwege de grote helikoptervloot transport- Amnesty: Indonesische gevangenen horen vrij Toen ook de vierde ronde onbeslist was geëindigd, kwamen politieke en mi litaire leiders in spoedberaad bijeen om te trachten de impasse te doorbreken. Volgens politieke kringen kwam het be langrijkste voorstel dat daaruit voort vloeide van de plaatsvervangend fractie leider van die Rechtvaardigheidspartij, Ali Naili Erdem. Hij stelde voor dat de (oppositie) Republikeinse Volkspartij (op een na de grootste partij) een andere kandidaat uit de Rechtvaardigheidspartij zou kiezen waarmee laatstgenoemde po litieke groepering zich zou moeten kun nen verenigen. Een andere mogelijkheid achten waar nemers dat, als Gurler heit niet haalt, de militairen ermee akkoord gaan president Cevdet Sunay nog een jaar aan het bewind te laten. Voor deze oplossing zou echter een wijziging nodig zijn van de grondwet die de herverkiezing verbiedt. Maar zij zouden daaraan de voorkeur geven boven de mogelijkheid van een ernstige crisis. BALTIMORE (APF). In de Ameri kaanse stad Baltimore is het proces geopend tegen Thomas Southerland, die ervan wordt verdacht heroïne te hebben gesmokkeld van Thailand naar Amerika in de lijken van Amerikaanse soldaten die in Vietnam sneuvelden. De 31-jarige verdachte werd vorig jaar gearresteerd. onbewolkt geh. bew. geh. bew licht bew regen half bew. Burgemeester en wethouders van de Gelderse gemeente Ubbergen willen een milieu-politieagent aanstellen om illega le lozing van fabrieksvuil te voorkomen. De koeien in het Zwitserse Bevilard houden hun bellen om. De gemeenteraad heeft dit gisteren besloten, ondanks pro testen van naar buiten uitgeweken stadsbewoners die zich hadden beklaagd over het nachtelijk belgebeier van de dieren. BEIROET (DPA en Reuter) Soedan en de Palestijnse guerrillabeweging El Fa tah zijn overeengekomen na het gebeur de in Chartoem toenaderingspogingen te zullen ondernemen. bedrijf voor alle gekroonde hoof den en andere hoge bezoekers van de Bondsrepubliek. hart- wie 26.000 door 2 2 windst. 18 20 13 7 2 15 5 Men scharrelde de in 1964 verant woordelijke BGS-generaal op. Die wist te vertellen dat zijn mannen er indertijd trots op waren geweest de test te hebben doorstaan. Trou wens, hij had de Amerikanen ge zegd dat zo iets niet meer mocht gebeuren en die Amerikanen had den „goed” gezegd. Vastgesteld is dat de lijken zijn ge opend en daarna dichtgemaakt. De auto riteiten vermoeden dat de heroïne tij dens een tussenlanding op Hawaï te voorschijn werd gehaald. Bij zijn aanhouding droeg Southerland ten onrechte het uniform van sergeant. Hij is thans beschuldigd van het illegaal dragen van een uniform. Hierop staat een maximum gevangenisstraf van veer tig jaar. Het aantal politieke gevangenen in Indonesië is waarschijnlijk beduidend meer dan 55.000. De gevangenen zijn on- derverdeeld in drie categorieën. De A- categorie bestaat uit gevangenen die be recht zullen worden op basis van be paalde aanklachten, de B-categorie be staat uit gevangenen die (aldus de Indo nesische advocaat-generaai Sugih Arto) „verraders zijn en ideologisch verdacht, ALGIERS (AFP). „De revolutionai re brigades hebben met succes operaties van grote omvang bomaanslagen uitgevoerd tegen het administratief ap paraat van het koloniale leger van Por tugal”. Aldus een communiqué van het Portugese „Patriotisch Front voor de Nationale Bevrijding”, dat in Algiers ze telt. Amnesty is tot nu toe de enige inter nationale organisatie geweest die zich heeft ingezet voor verbetering van het lot van de Indonesische gevangenen, aanvankelijk zonder enige medewerking van Indonesië. Voorzitter MacBride heeft in 1970 een bezoek gebracht aan Indonesië. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft onlangs in een informeel bezoek aan minister Schmelzer verklaard dat Indo- Minister Genscher verscheen giste ren voor een parlementscommissie, inmiddels ook ongerust. Alom wordt een parlementair onderzoek geëist. ROME (AFP). Gustav Husak, eerste secretaris van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij, heeft in zijn verzoek om rehabilitatie op 20 december 1962 na circa tien jaar gevangenschap de partij beschuldigd van „barbaarse wreedheden” in die periode. Dit is de versie die het Milanese weekblad „Gen te” publiceert van dat verzoek. Volgens het blad was het document verstrekt door personen waarvan de namen „niet genoemd kunnen worden”. Volgens de heer H. S. Fievet, voorzit ter van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging, gaat het hier om een natio nale actie onder de titel „Vol verwach ting klopt ons hart”. Bekende artiesten zullen meewerken. De actie is, aldus de heer Fievet, nodig omdat de meeste hartchirurgische centra door geldgebrek niet optimaal kunnen werken. Of er ontbreekt geld om extra- personeel aan te trekken, of er zijn geen financiële mogelijkheden voor investe ringen voor apparatuur of operatieka mers. De Nederlandse Hartpatiëntenvereni ging heeft vandaag tijdens de hoorzitting van de Tweede-Kamercommissie voor Volksgezondheid geprotesteerd tegen de noodsituatie in de hartchirurgie. De ver eniging verlangt heropening van het on derzoek in de zaak-Wieberdink. De heer Fievet zei dat de NHV tot een berekend tekort van ten minste 1200 open hartoperaties per jaar komt. Dit tekort breidt zich van jaar tot jaar uit, uiteraard met aftrek van de mensenle vens die veloren gaan omdat patiënten niet tijdig worden geholpen. Per jaar sterven 52.000 mensen aan hart- en vaatziekten, van wie 26.000 door een hartinfarct. Nederland heeft naar schatting tussen de half en één miljoen lijders aan hart en vaatziekten. Een vijftigtal Amerikanen heeft zich binnen een week beschikbaar gesteld als echtgenoot voor een jonge Westduitse die een huwelijksadvertentie had ge plaatst om zodoende het Amerikaanse staatsburgerschap te verkriigen. Ze trouwt zaterdag al met de 26-jarige Eric Alan uit de stad Hungertown. Wat’s in a name. V J VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Tijdelijk meer bewolking, overigen» weinig verandering in weertype. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks normaal: maximum tempe ratuur: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Normale temperaturen tot 21 maart: mini mum 3, maximum 8 graden. WERKRAPPORTEN Irak’s minister van Binnenlandse Za ken, generaal Saadoen Ghaidan, ver klaarde na een onderhoud met de leider van El Fatah, Jasser Arafat, dat beide partijen hun tegen elkaar gerichte pro pagandacampagnes zullen staken. Men heeft afgesproken dat het conflict via onderhandelingen moet worden geregeld. Arafat zal daarvoor een gevolmachtig de naar Chartoem sturen. Arafat heeftt al enkele malen ver klaard dat El Fatah niets te maken heeft met de Palestijnse guerrillagroepering „Zwarte September” die zich met bloedi ge acties bezighoudt en er ook geen invloed op kan uitoefenen. De Soedanese orde van advocaten zal een aantal juristen aan wij zen voor de verdediging van acht leden van „Zwarte September”, die in verband met de moord op drie diplomaten in Soedan terecht zullen staan. BONN. De ene minister ia ge schokt, de andere vindt een diep gaand onderzoek dringend noodza kelijk. En de triomfator is Werner Kuhlmann, president van de groot ste politievakbond ter wereld, die van de Bondsrepubliek. Hij houdt vol dat een ondergeschoven politie- legertje er mensonwaardige oplei- dingsmanieren op nahoudt, ja, dat daarbij zelfs is gefolterd. Het gaat om de Bundesgrenzschutz (BGS), 22.000 man sterk, in groen uniform en als enige troep nog uitgerust met de Wehrmachthelm uit het Derde Rijk. De BGS werd opgericht in 1951, toen de Bundes- Een groep Amerikaanse zakenlui wil een „Genootschap ter aanmoediging van de humor in internationale zaken” op richten en die jaarlijks een soort „nobel- prijs voor de gein” laten verlenen. De Italiaanse regering zal zich niet langer verzetten tegen eventuele herbe- graving van ex-koning Victor-Emanuel III en koningin Helena van Savoye in Italië. Ze liggen op het ogenblik in Cairo, respectievelijk Montpellier begra ven. In opper-Beieren is een dik pak sneeuw gevallen. Hoe dik toont deze fo to, die werd genomen in Allgau. De ei genaar van de ingesneeuwde auto had heel wat tijd nodig om zijn wagen uit te graven. Het probleem in Indonesië zei de heer MacBride als nog moeilijker te toeschou wen dan dat in Vietnam, „omdat het in Indonesië langer bestaat en in Vietnam twee partijen zijn die hun invloed uit oefenen”. Volgens Amnesty’s rapport In donesia Special heeft „geen enkele rege ring ter wereld zo systematisch van de wet afgeweken als de Indonesische bij de behandeling van gedetineerden die niet terechtstaan hebben”. Volgens het toenmalige slachtoffer van de zuiveringen in de jaren vijftig zou Stalin er blijk van hebben gegeven sceptisch te staan tegenover de schuldig heid van Rudolf Slansky (destijds alge meen secretaris van de Tsjechoslowaak se Communistische Partij) en zijn mede- beklaagden. Daarvan getuigde een brief die de vroegere Russische leider aan het Tsjechoslowaakse staatshoofd Klement Gottwald had geschreven. Er zullen aanzienlijke investeringen nodig zijn voor deze uitbreiding, naar schatting totaal 67 miljoen. Bovendien bestaat voor deze ziekenhuizen een per soneelsstop die ook belemmerend werkt. De sleutel van de problematiek in de hartchirurgie is de cardioloog, die de macht heeft. De hartchirurgen kunnen alleen bestaan bij de gratie van de cardiologen, die de patiënten toeleveren. De indruk bestaat bij de NHV dat zij alleen de ten dode gedoemde patiënten doorsturen. En door het gebrek aan capaciteit is de cardioloog geneigd steeds minder patiënten voor operatie klaar te maken. Daardoor worden de wachtlijs ten groter en de sterftekansen hoger. De NHV was de enige organisatie ter hoorzitting. Andere hadden zich voor de hearing teruggetrokken. Het uitstel werd loekeindgemaakt toen de parlementariërs al hun plaatsen had den ingenomen om aan de vijfde stem ming te beginnen. De presidentsverkie zing was in een door troepen omringd parlementsgebouw begonnen. Het beroep van Amnesty is vervat in een in Nederland vervaardigd rapport over de situatie van de Indonesische politieke gevangenen, dat gisteren in 27 landen is gepubliceerd. Amnesty Inter national, een organisatie die opkomt voor de vrijheid van meningsuiting in de gehele wereld, beschouwt het vraagstuk van de politieke gevangenen in Indone sië en in Vietnam als de ernstigste waarmee zij te maken heeft. De voorzitter van Amnesty, de Ierse oud-minister van Buitenlandse Zaken Sean MacBride, zei gisteren in Den Haag: „In het jaar dat het 25 jaar geleden is dat de universele verklaring van de Rechten van de Mens werd ondertekend en dat Indonesië één van de vier leden van de Internationale Con trolecommissie in Vietnam is en het voorzitterschap van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties bekleedt, me nen wij dat een algemene amnestie moet worden afgekondigd." Amsterdam onbewolkt nno zw. bew. mist nesië open staat voor contacten met Amnesty. mist half bew. licht bew. zw. bew. onbewolkt nno geh. bew. ono onbewolkt geh. bew. onbewolkt licht bew regen zw. bew. Luxemburg onbewolkt onbewolkt zw. bew. onbewolkt sneeuw licht bew. nnw mist windst. onbewolkt nno onweer no licht bew nno windst. 5 nnw o 1.53 uur en 9.43 uur en 22.17 VRIJDAG 16 MAART c.__ 6.53 uur onder 18.46 Maan op 16.09 uur onder 5.35 no no onbewolkt nno mist no Den Helder onbewolkt nno onbewolkt no licht bew. ono onbewolkt nno mist nno windst. 8 14 12 9 7 9 9 6 3 no no wzw no no o no no windst. 10 nw 19 windst. 10 no 1 13 7 10 11 Werner Kuhlmann en zeer veel anderen (in de deelstaten vooral) heeft het politiewerk van deze „pa- ra-militaire troep” (aldus Kuhl mann) nooit bevallen. Om duidelijkheid te verschaffen, ont hulde hij onlangs dat ongeveer 200 man van de BGS hebben meege werkt aan een „hardheidstest” van Amerikaanse Rangers, die in de Bondsrepubliek voor Vietnam oe fenden. Daarbij was bijvoorbeeld een BGS-officier geheel uitgekleed geh. bew. Kopenhagen licht bew. Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas licht bew Tunis VRIJDAG 16 MAART Hoog water 1.53 uur en 14.13 Laag water Zon op ,a Xx, X

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2