Initiatiefwet Verenigde Staten verzachten embargo voor subcontinent e verlaging t Hitler nog steeds welkom Messmer dient eind maart ontslag in Afluisterschandaal Cosgrave in Italië premier van Ierland Twee Jordaniërs in Italië Geen afsplitsing op SPD-congres KLM vliegt weer(hoog) boven Frankrijk Noord-Jemen patrouilleert in Rode Zee Moderne bepalingen voor zeevarenden opgepakt collegegeld Zeven ton zeil uit één stuk achtergrond 1 Noordieren in mei WENS VAN TWEEDE KAMER: GEHEIME DIENSTEN GEBLAMEERD 1 naar de stembus s 3 DONDERDAG 15 MAART 19 7 3 In Oostenrijk: Volume Boze Brandt Regering ffj Oorlogstuig naar India en Pakistan HERBERT WEHNER zes zan te mn ter de De nieuwe premier werd gekozen met 72 tegen 70 stemmen. Zijn Fine Gael- partij is na de verkiezingen met 54 zetels in het 144 leden tellende parle ment gekomen. De coalitiepartner, La bour, kreeg 19 zetels. zen, maakte hij zich op 10 december in een vergadering van de partijraad tot veler opluchting geweldig boos. in in Met de socialistische CFDT zal het CGT vandaag de vakbondsstrategie voor die komende periode bespreken. Seguy verklaarde gisteren voor de te levisie dat het program van Provins in grote lijnen parallel loopt met de idea len waarvoor de vakbeweging zich inzet. Besprekingen op basis van het program zijn daarom volgens hem mogelijk. Hij waarschuwde echter voor onbuigzaam heid van de regering. ich als tse Se ise Ze ric 1 3 ard lad ro ten igd de gen laar lien jer- •kt. de de nen de ren. zij den aan *eds r te ijs- die ier is en. ie- iat de ede «1- loor nog eer dat nd- We- gde de •en. ar de ent het zou de edt. eur een aen ad- m- :ie- igd wil ran yp- iel- liet be- uel in in ra- ?en oor zan er er- de ?en ga- “n. list mi- om :en. be- >rt- tie- •tij, de (op ere rtij po- im- DEN HAAG. Een grote meerder heid van de Tweede Kamer stemt in met het regeringsvoorstel de strafbepa lingen voor zeevarenden te moderniseren en enkele verouderde bepalingen in te trekken. Dit is gistermiddag gebleken tijdens de eerste termijn van het Ka merdebat over dat voorstel. WASHINGTON (Rtr/DPA). De Amerikaanse regering heeft het wapenembargo voor India en Pakistan verzacht. Deze landen zullen het zogeheten „niet-dodelijke” materieel, zoals reserve-onderdelen, parachutes en vliegtuigmotoren kunnen krijgen. Aan Pakistan zullen echter bovendien de 300 pantserwagens worden geleverd die het vóór het afkondigen van het totale embargo (tijdens de oorlog tussen India en Pakistan in 1971) had besteld. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington deelde mee dat de maatregel is genomen op rechtstreeks verzoek van Pakistan. Hij zei dat de maatregel geen wijziging zou brengen in de militaire krachtsver houding op het subcontinent waar de Sovjet-Unie een belangrijke leverancier van wapens aan India is geworden. Helmut Schmidt, onder wiens lei ding dat programma tot stand kwam, heeft zich daarop gehaast te verkla ren dat het voor verandering vatbaar is. Daarmee kreeg de interne discussie een interessante uitweg. Want dat programma bevat wel snel toenemen de sociale uitgaven door de staat, maar het oriënteert zich „ouderwets” aan de economische groei. En dat is inderdaad moeilijk meer te verkopen in een partij die de maatschappij wil hervormen en daarbij verbetering van de „kwaliteit van het leven” in het vaandel heeft geschreven. SCHIPHOL. Hoewel de KLM haar lijndiensten naar Parijs en Nice nog niet hervat, heeft de directie wel besloten om met ingang van vandaag de vluchten over Frankrijk naar verder gelegen be stemmingen ten dele weer te gaan uit voeren. Naar bekend staken in Frank rijk nog steeds de luchtverkeersgeleiders. Hun werk wordt de laatste tijd uitge voerd door Franse militairen. Met enige spanning is uitgekeken naar het jaarlijkse congres van de 250.000 leden sterke jongerenorgani satie, dat onlangs heeft plaatsgehad (Van onze redacteur in Rome) ROME. Nu verdachten in het schan daal van het afluisteren van telefoons in Italië plotseling zoek raken, nadat zij de officier van Justitie de verzeke ring hebben gegeven aan een onder zoek te zullen meewerken, begint Ita lië zich weer te interesseren voor een zaak die al weken speelt. Steeds dui delijker wordt het dat privé-detective- bureaus, die telefoons over geheel Ita lië zouden hebben afgetapt, toch niet zomaar voor klanten deden, maar dat de geheime diensten van Binnenlandse Zaken, de rijkspolitie, het leger en de belastingdienst betrokken zijn bij de affaire. Om te mogen meeluisteren is in Italië Een kunststof verwerkende industrie ’s-Heerenberg heeft voor het eerst Nederland een plastic zeil vervaardigd van 65 by 165 meter. Het zeil is uit één stuk gemaakt. Het ruim zeven ton we gende doek wordt gebruikt ter afsluiting van het grondwater van een viaduct in aanbouw van de spoorwegen. Het plastic heeft eveneens een milieubeschermende functie, aangezien het voorkomt dat gif tige stoffen zich met het grondwater vermengen. LONDEN (Reuter). Liam Cosgrave, een 53-jarige jurist en politicus is door het parlement van de Ierse Republiek tot premier gekozen. Hij gaat een coali tie van partijen leiden die vorige maand de algemene verkiezingen won. Cosgrave volgt premier Jack Lynch op, wiens Fianna Failpartij de afgelopen zestien jaar aan de macht is geweest. Op dat congres bleek dat de linker vleugel de geboden kans wil uitbui ten. Van afsplitsing zal geen sprake zijn. En wie op een algemene afgren deling van het communisme had ge hoopt, kwam bedrogen uit. Het con gres had grote hulde voor de samen werking van socialisten en commu nisten in Frankrijk geleden hoeveel volume de critici op brengen. De precieze krachtsverhou ding valt niet te bepalen, aangezien de linkervleugel nogal eens het mees te intellect en, waar zo veel te her vormen valt, ook de beste argumen ten bezit. Binnen de partij werd hun voornaamste aanvalsdoel hun pro gramma, waarin de SPD haar econo- misch-politieke plannen voor de peri ode 1973-1985 heeft vastgelegd. Brandt was ook door de linkse intellectuelen tot dusver ontzien en hijzelf had net als partijstrateeg Wehner de neiging de hele drukte als een nuttig theoretiseren te be schouwen, waarbij alleen het gevaar zou bestaan dat de discussies op zo’n hoog niveau verkeerd konden worden uitgelegd aan de basis. Daarom waar schuwden toch Brandt en Wehner duidelijk tegen fractievorming. Tegenstanders, vooral de Springer- pers, zagen de SPD al uiteen vallen. Tot de meest rumoerigen behoorden nu eenmaal de jonge ultra’s die vin den dat de Bondsrepubliek zucht on der een „staatsmonopolistisch kapita lisme” en daaraan als groep hun inmiddels al wat beruchte bijnaam „Stamokap” danken. Het Indiase ministerie van Buiten landse Zaken had eerder op de dag de Amerikaanse ambassadeur, Daniel Moy- nuhan, ontboden om uiting te geven aan de bezorgdheid over de mogelijkheid van hernieuwde wapenleveranties aan Paki stan. ZO ONTSTOND DE „Leverkusener Kring”. Al iets eerder hadden op rechts kopstukken als Helmut Schmidt, Georg Leber en Hans-Jo chem Vogel zich ter voorbereiding op de onvermijdelijke strijd georgani seerd in de „Fritz Erler Kring”. De linkervleugel zou het voorlopig voor al moeten hebben van buiten-parle- mentaire acties, de rechtervleugel kon bouwen op de zeer sterke groep van zogenoemde „kanaal-arbeiders” (op circa 120 van de 242 SPD-afge- vaardigden) in de Bondsdag, partij- broeders die door taai volhouden in Bonn belandden en tot filosoferen over het meer of minder socialisti sche toekomst zelden bereid en vaak ook niet in staat zijn. BELFAST (AFP). Op 30 mei wor den in Noord-Ierland voor het eerst sinds 1967 gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Dit is in Belfast vernomen. Nieuwe gemeenteraden hadden eigen lijk in december vorig jaar gekozen moeten worden, maar de Britse staatsse cretaris voor Noord-Ieland Whitelaw be sloot toen tot uitstel. COMO (Reuter). In Como in Noord-Italië zijn twee Jordaniërs aange houden van wie gezegd wordt dat ze lid van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie zijn geweest. De Italiaanse politie heeft de inhoud onderzocht van een koffer die door een van de twee mannen in een kluis op het centraal station van Milaan werd ach tergelaten. In die koffer zouden gedetail leerde foto’s van het vliegveld van Mi laan, van het kantoor van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al” in Mi laan en van het centraal station zelf liggen. De aanhouding zou dateren van maan dag. Het tweetal zat toen in een gestolen auto en werd op grond van diefstal en heling opgesloten. De Italiaanse pers legt verband met de verzetsbeweging „Zwarte September”. De politie wenst hierop geen commentaar te leveren. Toen partijvoorzitter Brandt de groepsvorming in de krant had gele- Inmiddels heeft men maatregelen ge troffen die het overvliegen (op grote hoogte) over Frans gebied rechtvaardi gen, aldus de KLM. De maatregelen bestaan uit een betere coördinatie met de aanliggende verkeersgebieden, het op voeren van radarseparatie van 10 tot 15 minuten en beperkte toelating van het aantal vliegtuigen per sector tot twee derde van het eerder gestelde aantal, waardoor de werkbelasting van de ver keersleiders belangrijk wordt vermin derd. De verkiezingen hebben volgens presi dent Pompidou het vertrouwen in de gaullistische beweging uitgewezen, om dat zij in „de volksvertegenwoordiging de belangrijkste stroming is gebleven”. De gaullisten zijn echter tot samenwer king bereid met degenen die geen fun damenteel andere opvatting van de maatschappij hebben”. Twee jaar geleden al werd voorgesteld «Heen het niet-nakomen van de arbeids voorwaarden door zeevarenden strafbaar te stellen als dat de veiligheid van schip, opvarenden of lading in gevaar brengt. De nu nog bestaande regeling maakt onderscheid tussen de delicten van de sertie en dienstweigering. Voor dienst weigering wordt niet als voorwaarde gesteld, dat daarvan gevaar voor schip, opvarenden en lading te duchten was. Na de parlementaire goedkeuring zal de gelijkstelling voor wat de arbeids voorwaarden betreft van opvarenden met andere werknemers een feit zijn. De socialist Roethof kwam met een amendement om veilig te stellen dat er geen beroep op de nieuwe bepaling zal worden gedaan om een staking te bre ken als er geen gevaar is voor de veiligheid van schip, opvarenden en la ding. De communist Meis was de enige woordvoerder tijdens het debat, die zich verzette tegen het voorstel. Hij is van mening, dat de schepelingen er alleen maar slechter van worden. „Het zal hen onmogelijk worden gemaakt om te gaan staken, als zij onderweg zijn.” De pacifist Van der Lek zei, dat het voorstel best gemist kan worden, omdat er in het wetboek van strafrecht, waarin de voorgestelde bepaling ondergebracht wordt, andere artikelen zijn die opva renden met straf bedreigen als door hun schuld of nalatigheid het schip iets over komt. Hij diende een desbetreffend amendement in, maar deelde mee bij verwerping ervan niet tegen het voorstel te stemmen. Hij is namelijk voorstander van gemoderniseerde strafbepalingen voor zeevarenden. Minister Van Agt van Justitie ant woordt vandaag. In Italië werd al zoveel afgeluisterd en door zoveel verschillende instanties, dat degenen die van al die informatie gebruik maken telkens merkten dat de geheimen niet zo groot meer wa ren. Om het afluistersysteem nu te beveiligen heeft iedereen voor korte tijd iedereen aangeklaagd. Als straks de storm voorbij is kan er tenminste weer netjes en met meer succes wor den afgetapt. Van onze redactie in Bonn) BONN. Ingrijpen Willy! Barzel, Strauss en praktisch alle West- duitse commentaarschrijvers stellen op hun manier die eis. Op 19 november won de Sociaal-Democratische Partij, eensgezind achter Willy Brandt, de parlementsverkiezingen. Geheel volgens de voor spellingen ontbrandde daarna een strijd over de politieke richting voor de komende jaren. De SPD was een partij geworden, die alle brave burgers met een gerust hart konden kiezen. Het grote succes van november bevrijdde echter de intellectuelen op de linkervleugel van de muilkorf, die zij in het partijbelang jaren hadden gedragen. Al in november kwam het tot de eerste nieuwe groepsvorming. In Leverkusen staken Jochen Steffen (èèn van de ster-spelers op de linkervleugel), Wolfgang Roth (voorzitter van de socialistische jonge renorganisatie, de „JUSO’s”) en onder anderen de toonaangevende vakbondsleiders de koppen bij elkaar. Hoewel herstel van de oude maatregel volgens de PSP’er Van der Spek geen ideale toestand is, schept het volgens hem wel de mogelijkheid om in alle rust te zoeken naar de beste methode om het onderwijs voor iedereen bereikbaar te maken. Met de verhoging van de collegegelden heeft de regering, volgens de PSP’er, een eerste stap gezet in de verkeerde rich ting, een stap die samen met bijvoor beeld de studentenstop en de wet-Post- humus ter beperking van de studie duur) leidt tot vermindering van het aantal studenten. Financiële overwegin gen zouden daarbij een belangrijke rol hebben gespeeld, stelt de heer Van der Spek. De toegang tot hogere vormen van onderwijs is volgens hem nu een stuk moeilijker geworden. Vooral voor stu denten uit de groepen van de lagere en de midden-inikomens. De PvdA’er Laban liet gistermiddag weten dat PvdA, PPR en D’66 de dui- zendguldenmaatregelen voor dit jaar on gedaan zullen maken als zij aan de macht komen. Met ingang van het stu diejaar 1973-1974 zal het collegegeld dan worden opgevoerd tot 500. Studenten die over het lopende studiejaar al 1000 hebben betaald, krijgen daarvan niets meer terug, veronderstelt de heer Laban. Volgens hem kunnen ze het te veel betaalde in de komende jaren wel verre kenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) wil nog deze maand komen met een initiatiefwet om de ver hoging van het collegegeld van 200 naar 1000 gulden ongedaan te maken. De PSP ziet dit wetsontwerp als een eerste stap in de richting van gratis onderwijs voor iedereen. een vergunning nodig. De rechter geeft die echter niet gemakkelijk. Vandaar dat men van particuliere diensten heeft gebruik gemaakt. Vorige week werd het voormalige hoofd van de Milanese recherche, Walter Beneforti, gearresteerd; gisteren zou Alessandro Micheli, een voormalig agent van de Italiaanse geheime dienst, worden verhoord, maar sinds maandag is hij spoorloos. In het week einde werd ook bekend dat de tele foons van het Quirinaal, het paleis van de president, werden afgeluisterd. Uit de personen die verdacht worden leidt men af dat regeringsinstanties en het leger van deze wijdvertakte opera ties op de hoogte zijn en daar ook gebruik van hebben gemaakt. De Italiaanse regering heeft nu de hulp ingeroepen van een Brits bureau, dat zich specialiseert in het opsporen van afluisterapparatuur. Ook wil men in de grote steden speciale bureaus ope nen om het afluisteren tegen te gaan. Georges Seguy, secretaris-generaal van het onder communistische invloed staan de vakverbond CGT, heeft intussen aan gedrongen op een conferentie tussen re gering, werknemers en werkgevers over het zogenoemde „Program van Provins”, een program van sociale maatregelen dat op 7 januari in het stadje Provins ten oosten van Parijs door premier Messmer werd aangeboden. CAIRO (UPI). Noord-Jemen heeft zijn marine opdracht gegeven te pa trouilleren in het zuidelijke deel van de Rode Zee, waar Israel verscheidene stra tegische eilandjes zou hebben bezet. De Arabische Liga heeft zes Arabische landen die aan de Rode Zee grenzen verzocht op een vergadering de berich ten over deze Israëlische bezetting te bespreken. De laatste maanden hebben in de Arabische pers berichten de ronde ge daan dat Israel eilandjes in de Straat van Bab El Mandeb zou hebben bezet en daarmee de zuidelijk toegang tot de Rode Zee zou beheersen. PARIJS. (AFP) Premier Pièrre Messmer van Frankrijk zal tussen 21 maart datum van de volgende kabi netsvergadering en 2 april —bijeen komst van de Nationale Vergadering aan president Georges Pompidou het ontslag van zijn kabinet indienen. Dit is een gebruikelijke procedure na verkie zingen. WENEN. De Oostenrijkse televisie heeft 72 protesttelefoontjes gekre gen nadat een Weense huisvrouw voor de camera had gezegd dat ze Hitler ook nu nog net zo hartelijk zou verwelkomen als vijfendertig jaar geleden. De vrouw, de 49- jarige Edith Asberger, stond op 13 maart 1938 als kind met een vlag getje langs de weg toen Hitler, na de Anschlusz van Onstenrijk bij het Derde Rijk, in Wenen werd ontvangen. Een tweede huisvrouw noemde Hit lers intrede een „onvergetelijk ogenblik". „Hitler had zulke prach tige ogen”, zei zij. Een woordvoer der van de Oostenrijkse televisie noemde de hoeveelheid protesten een „ongewoon aantal”. Volgens een Oostenrijkse regeringswoord voerder waren de Oostenrijkers, die Hitler verwelkomden „niet repre sentatief voor het volk als geheel. „De miljoenen bedroefde Oostenrij kers die het verlies van het vader land betreurden, bleven thuis", zei hij. Simon Wiesenthal, het hoofd van het Joods Documentatiecen trum in Wenen, die de oorlogsmis dadiger Adolf Eichmann opspoorde zegt dat hij bij het ter verantwoor ding roepen van ex-nazi’s niet op Oostenrijk kan rekenen. Volgens hem, omdat er nog 400.000 ex- nazi’s wonen. IN EEN LANGE REEKS afdelings- vergaderingen bleek enkele weken Bovendien werd tenslotte ook Willy Brandt onder vuur genomen, name lijk na het uitspreken van zijn rege ringsverklaring. Daarin ontbrak im mers elke toespeling op afschaffing van het heersende kapitalisme. Zelfs in een zo’n duidelijke zaak als de medezeggenschap zou de regering haar verplichtingen jegens de arbei ders niet zijn nagekomen. Mogeiijk heeft de regering zelf gezorgd dat het schandaal flink in de pers komt. Om te laten zien wat voor barre tijden Italië meemaakt en hoe krachtig daartegen moet worden opge treden zou het telefoonschandaal en de snelle reactie van de regering het huidige kabinet kunnen dienen. De socialisten zitten momenteel mokkend en onderling verdeeld in de oppositie, samen met de sterke communistische partij. gV -th.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3