Oud-directeur Hugo de Grootmavo tevreden over loopbaan NPSB-voorzitter Velsense politie gaat strenger G. J. Timmer- Ook in Velsen veel succes voor mans neemt duo Vermeulen - De Jong optreden tegen teveel lawaai afscheid I Paarden- en hittenverzekering had minder gunstig jaar Weer oorlogstuig ban Nappa kleding VELDHUIS Suède in duin gevonden |to(fevislial X „Ik heb geprobeerd voor mijn leerlingen eerlijk en rechtvaardig te zijn” 1 1 s 5 BROMFIETSMOTOREN KUNNEN ZATERDAG WORDEN GETEST Drie weken voor Velserduinweg voor verkeer afgesloten 8 Brievenbus bij bejaardencentra „NEERLANDS HOOP IN PANAMA” Boete van 200,- voor bekrassen auto mishandeling DONDERDAG 15 MAART 1973 IJMUIDER COURANT 4 Ulo Contact l Demonstratie Raak Controle voor dames (Van een onzer verslaggevers) DRIEHUIS Oud-directeur R. Bos van de Hugo de Grootmavo houdt van kinderen. Dat is duidelijk te merken wanneer je met hem praat over zijn meer dan vijfenveertig jaar durende loopbaan bij het onderwijs, die hij vorige week afsloot. Hij praat graag over zijn leerlingen voor wie hij altijd geprobeerd heeft eerlijk en rechtvaardig te zijn, zoals hij dat zegt. „Op de lagere school had ik van de derde tot en met de zevende klas een juffrouw die mij het leven zuur heeft gemaakt; ze vergalde mijn school tijd. Ze was zelden rechtvaardig en weinig evenwichtig. Het ene ogen blik deed ze poeslief, een moment later brak de hel los. Ik heb me altijd voorgenomen zo niet te zijn”, zegt Bos. „Of ik daar in geslaagd ben, weet ik niet”. VELSEN. Wanneer het moge lijk was geweest de leeftijden bij elkaar te tellen van de vele bezoe kers, die dinsdagavond in de Velsen se Stadsschouwburg waren opgeko men voor Paul van Vliet, in verge lijking met diev an het overwegend jeugdige publiek dat hier een dag later Freek de Jonge en Bram Ver meulen kwam beluisteren, dan zou de uitkomst woensdag ongetwijfeld de helft minder zijn geweest. En toch waren beide voorstellingen totaal uitverkocht. W Hn 14.30- 20 u. opend voor opend rerga- straat. 20 u. erjas- straat. Geo- fauna, schilderen, timmeren en knutselen. De J.v.D. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: ADVERTENTIE en heren •h 4' 'ijker- n 19- theelt. •30 en ten 15 aat 2; Zijn vrouw vindt hem veel te beschei den en zegt dat er niet voor niets zoveel oud-leerlingen zaterdagmiddag naar zijn afscheidsreceptie waren gekomen. „Me vrouw Korver heeft dat voortreffelijk voor ons georganiseerd”, gaat Bos ver der. „Het was werkelijk ontroerend om al die kinderen, nu volwassenen, weer te zien. Want lesgeven is bij Bos altijd num mer één gebleven, vooral vanwege dat contact met zijn leerlingen. Op de vraag of hij liever aan lagere school- of aan De afscheidsreceptie, die in de foyer van de schouwburg wordt gehouden, is van 15 u. tot 17 uur. De heer Timmermans was gedurende tien jaar vice-voorzitter van de NPSB en daarna gedurende zestien jaar voor zitter. Volgens het overzicht moest in maart een bedrag van 1,50 en in november een bedrag van 2 premie in rekening worden gebracht. Dit komt neer op een totaal van 3,50 per ƒ100 verzekerde waarde. Deze premie is naar de mening van de samensteller van bet verslag overigens geen uitschieter te noemen. In 1969 moest namelijk een premie van 4 worden betaald. Van eenzelfde groot succes is woens dagavond in de Velsense Stadsschouw burg sprake geweest, zodat hun over komst als een gelukkig besluit van het bestuur van de organiserende kunstkring kan worden beschouwd. Hiermee wordt immers een gevarieerd winterprogram- ma gewaarborgd. IJMUIDEN De Velserduinweg in IJmuiden wordt verbeterd en zal gedu rende zes weken in gedeelten voor alle doorgaand verkeer worden afgesloten, te beginnen met maandag 19 maart. Kerk- 19-21 1.30 u. (Van een onzer verslaggevers) c3 Geo- 1 uur. Elke at 81, •ofden In Velsen wil de politie echter niet zonder meer tot maatregelen overgaan, zodat bromfietsers de kans wordt gebo den hun motor te laten controleren. De gelegenheid hiervoor wordt zaterdag 17 maart van 10 tot 16 uur geboden op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein, waar het nieuwe apparaat het geluid van de mo toren zal testen. Men heeft dan nog alle gelegenheid tot het nemen van maatre gelen, zodat na 1 april een procesver baal, of het in beslag nemen van de bromfiets, kan worden voorkomen. In ieder geval was deze belofte ten voordele van de aangehouden jongeman, want het is met hem al direct raak geweest. De wijzer sloeg uit op 105, hetgeen betekende dat de motor van zijn bromfiets hetzelfde lawaai veroorzaakte als slechts aan twee of drie bromfietsen tegelijk is toegestaan. Met de toezegging dit euvel onmiddellijk te laten verhel pen, mocht de eigenaar zich daarna opge lucht verwijderen. Een dergelijk een voudige steekproef, waarbij de eerste de beste bromfietser reeds in overtreding bleek te zijn, geeft wel enigszins te den ken over het aantal dat dagelijks onder dezelde omstandigheden aan het verkeer blijft deelnemen. Vandaar het besluit van de politie hier strenger tegen te gaan optreden. Hoofd-inspecteur A met het nieuwe controle-apparaat, waarbij in de De Noostraat de eerste de beste bromfietser reeds tegen de lamp is gelopen. In ieder geval hebben Freek de Jonge en Bram Vermeulen hiermee een for mule gevonden, waar een groot deel van het publiek en vooral de moderne jonge ren bijzonder ontvankelijk voor is geble ken. Dit wordt wel overtuigend bewezen door de vele honderden voorstellingen, welke van elk nieuw programma moe ten worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Met ingang van 1 april en deze aankondiging mag in geen geval als een aprilmop worden beschouwd zal overal in Nederland, dus ook in Velsen, door de politie een verscherpt toezicht worden uitgeoefend op de door bromfietsen veroorzaakte geluidshinder. Het is wellicht niet algemeen bekend dat het maximum aan geluid dat door de wet voor dergelijke voertuigen wordt toegestaan honderd decibels bedraagt, waarbjj een eventuele overtreding uiter aard niet gemakkelijk met het „blote oor" kan worden vastgesteld. Maar evenals dit bij de door automobilisten zozeer verfoeide snelheidsmeter het ge val is, heeft de politie thans de beschik king over een nieuw apparaat van Deen se vinding, dat een overproduktie aan geluid onverbiddelijk aantoont. Ook hij keerde na de oorlog niet meer terug. DRIEHUIS. Aan de Lodewijk van Deyssellaan in Driehuis, tussen de be jaardencentra De Luchte en Huis ter Hagen, is een tweelingbrievenbus ge plaatst. De busllchtingen zijn in de nor male route opgenomen en zullen aldus plaatsvinden op zondag 23 uur; maan dag tot en met vrijdag 11 u., 18 u. en 24 uur; zaterdag 08.15 uur. Het nieuwe apparaat werd ons op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie even gedemonsteeerd door de hoofd-inspecteur van politie, de heer A. J. Wijnstroom, die weinig moeite had de feilloze werking daarvan aan te tonen. Reeds na enkele sekonden sloeg de wij zer immers alarmerend uit, zodat op een halve meter afstand van de hiervoor in werking gestelde bromfiets onmiddel lijk een overproduktie aan geluid van zes decibels kon worden vastgesteld. In Veel van hen heeft hij les gegeven in Amsterdam, waar hij op vijfjarige leef tijd ging wonen. Zijn vader, een doua nier, werd vanuit Boertange (Groningen) overgeplaatst. In de hoofdstad volgde hij een onderwijzersopleiding op de „nor maalschool” en vanaf 1927 was hij op diverse lagere scholen in de kroonstad werkzaam. Dit verschil in aantrekkingskracht duidt dan reeds onmiddellijk op uiterst Voor de leek is de werking daarvan weer een van die onbegrijpelijke tech nische wonderen, waar hij zijn gehele leven reeds mee wordt geconfronteerd. Hij ziet daarom alleen het verbluffende resultaat wanneer dit handzaam appa raat, gehanteerd in de omgeving van de uitlaat van een bromfiets, precies het aantal decibels noteert dat bij een volle dig geopende gashandle wordt geprodu ceerd. Deze apparatuur is reeds overal door de Nederlandse politie aengeschaft, vandaar dat op de vastgestelde datum een landelijke controle mogeljk zal worden. •45 u. drum, contrasterende programma’s. Paul van Vliet eerbiedigt immers nog ergens de geldende opvattingen van het cabaret, terwijl De Jonge en Vermeulen met hun programma’s op de hardere toer zijn overgegaan. Zij noemen de dingen rond uit bij de naam en zijn daarbij niet bevreesd enkele taboes te doorbreken op het gebied van een soort zwarte humor over negers, spuiters en homofielen. Voor cabaretiers een levensgevaarlijke zaak, omdat immers Frans Koster om bijna dezelfde reden eenmaal volledig de mist is ingegaan. Maar van dit duo worden dergelijke zaken volledig geaccepteerd, omdat in de knappe conferences toch steeds duidelijk wordt gemaakt dat zij zich aan de kant van deze minderheden hebben geplaatst. En dit is dan hun manier om, zoals in dit programma „Neerlands hoop in pa nama”, het schouwburgpubliek abrupt met de neus op allerlei harde feiten te drukken. IJMUIDEN. Op de begraafplaats Duinhof zijn vijf jongens van 12 tot 13 jaar aangehouden die in het bezit waren van een flinke hoeveelheid uit de laatste Wereldoorlog afkomstige geweerpatro nen. De jongens zijn door de politie ernstig onderhouden, ook met hun ouders zal nader contact worden opgenomen. De politie wijst erop, dat op en in de omgeving van de begraafplaats nog re gelmatig oorlogstuig gevonden wordt, af komstig van een in de lucht gevlogen munitiedepot in dit gebied. Hoe langer patronen en granaten onder het zand verscholen liggen des te gevaarlijker wordt het. Ondanks allerlei ongelukken welke zich met dit oorlogstuig hebben voorgedaan, blijft de jeugd er naar zoe ken en mee experimenteren. Ouders wordt verzocht nogmaals de jeugd hier op te wijzen. U kunt mij noteren als abonnee en ik ontvang de krant dan d" eerste 14 dagen GRATIS. per maand, per kwitantie f 9.30 (Z) per kwartaal, per giro/bank f 27.-* i ^►Haarlems Dagblad HJmuiderCouranti tXli»n9ewens,e ►Bevcrwijkse Courant l I a a (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een 62-jarige IJmui- deniaar is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een boete van f 200,- voor het bekrassen van de auto van zijn buurman. De man kon het niet hebben, dat deze zijn auto voor de deur had geparkeerd, waardoor er voor de zijne geen plaats was. Twee jongens zagen, hoe de man met zijn sleutels de wagen „bewerkte”. De man werd tevens veroor deeld tot het betalen van de schade aan de auto, een bedrag van f 273,-. In 1942 stapte Bos van het lager naar het uitgebreid lager onderwijs over, waarbij hij Frans, Duits, Engels, aard rijkskunde en biologie gaf. In 1959 werd hij tot directeur van de Haga de Grootmulo aangesteld, vanaf 1968 door het invoeren van de Mammoetwet mavo genoemd. Met bepaalde facetten van de ze wet is oud-directeur Bos niet bepaald gelukkig. Hoewel hij veel voordelen ziet, gelooft hij dat de ontwikkeling te snel is gegaan en plaats had moeten maken voor een geleidelijke overgang. Nu komt er volgens hem van duidelijke pluspun ten als goede doorstromingsmogelijkhe- den naar andere schooltypen en het systeem van keuzepakketten nog niet veel terecht. Verder vindt hij dat de Mammoetwet de administratieve en or ganisatorische taak van het schoolhoofd aanzienlijk verzwaard heeft. „In het be gin gaf ik hier de hele dag les, het laaste jaar door allerlei rompslomp maar zes uur. In feite erg onplezierig.” Het waarborgkapitaal van de onder linge verzekering groeit voorts gestadig. Begin 1972 was de verzekerde waarde 182.400 voor 168 paarden in alle varië teiten bij 89 eigenaars. De taxatie van november leverde voor 180 dieren bij 89 gebruikers een verzekerde waarde op van ƒ224.100. Het totaal aantal verze kende pony’s beliep 73. Tijdens het afgelopen jaar werd het plafond van de prijzen herzien en ge bracht op 1000 voor gewone pony’s, 14.00 voor tussenliggende variaties en f 2.200 voor paarden, die deze waardebe paling kunnen halen of overtreffen. De oorlog is ook voor Bos een moeilij ke periode geweest. In de meidagen vocht hij op de Grebbeberg en werd hij krijgsgevangen genomen. Via het door gangskamp Bocholt kwam hij in Neu Brandenburg bij Berlijn terecht, van waaruit hij na zes weken terug kon keren naar Nederland en zijn werk weer kon hervatten. Een onuitwisbare indruk maakte op hem de deportatie van joodse medeburgers uit Amsterdam. „Ook wij op school hadden veel joodse kinderen die zonder dat je maar iets kon doen wegbleven en nooit meer terugkwa men”. Dankbaar is Bos dat hij lessen Nederlands heeft kunnen geven aan Walter Süsskind, een Duitse jood, die veel van deze kinderen uit Amsterdam van een deportatie heeft kunnen redden. Woensdag werden in IJmuiden aange voerd: 1.390 kg tong; 3 kisten tarbot en griet; 278 kisten kabeljauw; 377 kisten koolvis; 8 kisten leng; 203 kisten schel vis; 76 kisten wijting; 88 kisten schol; 8 kisten schar; 68 kisten hake; 13 kisten haring; 41 kisten varia; Prijzen in guldens; per 1 kg: gr.tong 6,96-6,79; gr. tong 9,26-8,92; kim. tong 10,28-9,71; tong I 12,12-11,51; tong II 10,66-10,09 tarbot 10,49. Per 125 kg: gr leng 158-154; gr. hake 450; mid hake 538; Per hoop: vleet 160; roggen 44. Per 50 kg: haai 82-76; poontjes 52-44; haring 24; lever 31-21; steenbolk 51; tarbot 363-282; griet 269-214; kabeljauw 1 95-62; kabeljauw II 128-64; kabel jauw 3 96-70; kabeljauw 4 92-71; kabel jauw 5 97-65; koolvis I 43-37; koolvis 2 43-41; koolvis 3 49-46; koolvis 4 41-39; schelvis I 51; schelvis 2 48-36; schelvis 3 56-37; schelv. 4 44-42; schol I 78-48; schol 2 70-63; schol 3 100-84; schol 4 91-67; schar 17-85; witing I 67-55; wijting II 63-59; hake 1 153; hake 2 93-90; hake 45-35; hammen met kop 110-89; lommen 65; ki. leng 83. Besommingen: KW 44 39.500, KW 178 600, HD 3 8.400, VD 77 13.000, IJM 7 ƒ600, IJM 23 ƒ1.100. EB 28 en UK 78 2.200, UK 54 en UK 208 2.600, UK 56 en 70 1.100, UK 135 en 145 ƒ5.100, UK 196 en 234 1.500, VD 1 en VD 15f 1.910, VD 53 en 180 1.900, VD 73 en 128 500. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft een 28-jarige, uit het Israëli sche Haifa afkomstige inwoner van Alk maar wegens mishandeling van zijn ge wezen vrouw veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Na de echtscheiding had de man via allerlei instanties en door een zeven dagen durende hongerstaking op de trappen voor het Alkmaarse gerechtge- bouw geprobeerd om zijn twee kinderen, die aan de vrouw waren toegewezen, te krijgen. Deze pogingen mislukten. Op 1 oktober vorig jaar kwam de uitbarsting. Toen de vrouw met de kin deren in een weekendhuisje in Wijk aan Zee was, drong hij daar binnen. Er ontstond een worsteling, waarbij de vrouw verwondingen opliep. De man had zich later in Amsterdam zelf bij de politie aangegeven. de praktijk is de eigenaar daarvan dan waarschijnlijk „zuur”. Op ons verzoek begaf de heer Wijn stroom zich daarop met zijn nieuwe aanwinst ook nog even naar de De Noostraat, waar de eerstaankomende bromfietser door hem werd aangehou den. De jeugdige berijder was gaarne behulpzaam bij deze proef, vooral nadat hem door de hoofdinspecteur was mee gedeeld dat bij een eventuele overtre ding nog geen procesverbaal zou worden opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De heer G. J. Timmer mans, die onlangs als hoofdinspecteur van de Velser politie werd gepensio neerd, zal 4 april in de Deventer schouwburg, afscheid nemen als voorzit ter van de Nederlandse Politie Sport Bond. BreesFïat 12 Beverwijk Tel: 25629 mavo-leerlingen les geeft, zegt hij dat dit voor hem nooit enig verschil heeft uitgemaakt. „Alleen is het natuurlijk wel zo dat je met mavo-leerlingen ge makkelijker kan praten, op een meer volwassen manier dan met lagere- schooljeugd. De jeugd van tegenwoordig vindt hij bijna vanzelfsprekend anders dan de jeugd uit het begin van zijn loopbaan. „Wat de school betreft, vooral de hou ding van de jongens en meisjes ten opzichte van hun leraar is veranderd. Deze wordt niet meer gerespecteerd van wege zijn titel of baan, zoals vroeger het geval was. Nu kijken de jongens en meisjes veel meer of hun leraar zich als persoon kan waarmaken. Dat respecteer ik, maar toch kunnen ze in de ontstane vriendschappelijke verhoudingen te ver gaan. Gelukkig heb ik daar in IJmuiden nooit last van gehad.” Bos heeft overi gens alle waardering voor de jeugd in Velsen en IJmuiden, die de kwalificatie eerlijk, oprecht en direct, meekrijgt. Oud-directeur Bos lijkt een uiterst tevreden mens, wanneer hij op z(jn on derwijsloopbaan terugkijkt. „Als ik het mocht overdoen”, zegt hij glimla chend, „zou ik weer voor hetzelfde kie zen”. Nu aan zjjn drukke dagelijkse werkzaamheden een einde is gekomen, gaat hij zich met de lente in het voor uitzicht weer intensief bezighouden met de flora en fauna en neemt ook het timmeren, schilderen en knutselen een belangrijke plaats in. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Het jaar 1972 is voor de in Heemskerk gevestigde onder linge paarden- en hittenverzekering op het financiële vlak niet een van de gunstigste perioden geweest. Er zijn het afgelopen boekjaar vijf verliezen gele den met een verzekerde waarde van 6.200, een opbrengst van 2.455,65 en een uitkering van f 5.580. Dit wordt vermeld in het jaarverslag van de secretaris-penningmeester van de onderlinge, de heer Jac. Termes, welk verslag tijdens de jaarvergadering op maandag 19 maart in de zaal van de heer Nijman aan de Kerkweg in Heems kerk aan de orde wordt gesteld. Alle tijd voor flora en «üXlJ O 1 f r «AM

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5