Stakingsgolf Oosteuropese valuta’s wispelturig Hl Helft ondervraagden geeft stakers steun Philipsmensen KLM-vervoer 6 winstdeling in Engeland Actiecomités bij bierbrouwerijen Werkgevers: „Geen verlengstuk van vakbeweging" NIPO-ONDERZOEK WIJST UIT: ZIEKTEWET-DOKTER KAN GEEN POLITIEAGENT EN EXPERT TEGELIJK ZIJN vit 19 v R U D A G 16 MAART 1973 18 r ling be- :tie, „Van leden” Misbruik r rr.) e) cht, ien. Onmiddellijk Ondoenlijk Eén op twaalf In centen De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%.% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar nyfr deze spaarmogelijkheden. „Geen kans”i I ONDERNEMINGSRADEN STAKEN Drukke handel ADVERTENTIE Patiënt kan verzuim beïnvloeden Anders staat het met de dokter van de ziektewet. Die moet om te beginnen optreden als expert. Hij moet vaststellen vindt de dokter van die ziektewet iets waarvan de huisdokter nog niet wist. Dan stelt hij deze op de hoogte. Maar de vakbonden zijn overeengeko men om met de directie van het staats bedrijf opnieuw te gaan praten over hun eisen, die gaan over loonsverhogingen. Dit blijkt uit een op 5 maart onder 940 Nederlandse gezinnen door het NIPO ingesteld onderzoek. Eerdere onderzoeken EINDHOVEN. Als de aandeelhou ders van Philips zidh akkoord hebben verklaard met de jaarstukken over 1972, zullen de werknemers van Philips een winstuitkering van zes percent van het jaarinkomen ontvangen, zo heeft Philips bekendgemaakt. Over 1971 ontvingen de Philips-personeelsleden een winstuitke ring van vijf percent. LONDEN. Donderdag is de lang zaam-aan-aktie van het treinpersoneel bij de Britse spoorwegen doorgegaan en vooral de forensen die in de buurt van Londen wonen hebben het weer gewe ten. CE r» da Ien te Ikt ite ur. fflJS kbü Itdft doer, tpert iter- ■gen. ipert igen. TEIT tfach ven nat «tar tten kten teat, part part naar n 'n dat ■de idae ito na- Het VNO merkt hierover op dat de bonden al eerder de fout hebben ge maakt „hun” ondernemingsraadsleden op te dragen werkzaamheden in de raad te staken om daarmee kracht bij te zetten aan eisen bij cao-onderhandelingen (bij Philips). Ook zien de vakbonden over het hoofd dat zk1 in wezen slechts verte genwoordigers zijn van hun leden. De ondernemingsraad is de steeds opnieuw gekozen vertegenwoordiging van het ge hele personeel. Door steeds te proberen de onderne mingsraad tot een vakbondsorgaan te maken, negeert de vakbeweging het vaak grote aandeel dat ongeorganiseer den in die raden hebben, aldus het verbond. Zij probeert zich een instelling toe te eigenen die niet van de bond is, maar van alle werknemers. wat eraan scheelt, en hoe lang dat wel kan duren. Daarna moet hij een rol op zich nemen van aanzegger: hij moet de arbeidsongeschikte vertellen wanneer hij weer aan het werk moet. Vervolgens schrijft hij in een rapport voor de bedrijfsvereniging waarin ondermeer een paar cijfers staan (het dhgnosenummer) die de aard van de ziekte aangeven. Het komt wel voor dat er tussen de zieke en zijn huisarts verschil van mening be staat en dat de controlerend dokter hier als bemiddelaar moet optreden. Soms (Van onze medische medewerker) DEN HAAG.Wie bij een baas werkt en ziek wordt, gaat in de ziekte wet. Vanaf dat ogenblik wordt zijn loon niet meer uit de zak van de baas betaald, maar uit een ander potje. Daar in zit geld, dat bij elkaar komt doordat van ieders loon 1 pet. wordt ingehouden. De baas legt daar ruim 6 pet. bij. Ontdaan van dit boerenbedrog wordt 7,1 pct. van de loonsom „verziekt”. De eerste drie ziektedagen worden niet uit dat potje betaald, en van de rest maar 80 pet., een jaar lang. Meestal is tegenwoordig in de cao’s overeengeko men, dat ook de eerste drie dagen en de ontbrekende 20 pet. betaald zullen wor den uit de zak van de baas. Overwerk en premies tellen niiet mee in de gehele rekenarij. Uiteindelijk krijgt een groot deel van de werknemers evenveel schoon loon tijdens ziek zijn als wanneer ge werkt wordt. De ondernemingsraad van de Verenig de Buizenfabriek in Oosterhout (700 werknemers) heeft donderdag direkt na dat hij was geïnstalleerd - er zijn on langs verkiezingen gehouden voor raad - het overleg opgeschort. Dit is meege deeld in het actiecentrum van de indu striebonden in Driebergen. Evenals bij vele andere ondernemingsraden in het land, weigeren de gekozen leden bij de VBF hun werkzaamheden voort te zet ten zolang het conflict in de metaalin dustrie voortduurt. De bonden willen dat de ondeme- AMSTELVEEN. Het vervoer van de KLM heeft in februari 103,3 miljoen toukilometer bedragen tegen in januari 88,7 miljoen. De produktie bedroeg 202,7 tegen 186,9 miljoen tankilometer en de beladingsgraad 50,9 tegen 47,5 percent. In de eerste elf maanden van het lopen de boekjaar (april-flebruari) bedroeg het vervoer 1.327,2 miljoèntonkilometer te gen in de overeenkomstige periode van het vorige boekjaar 1.140,6 miljoen. De produktie bedroeg 2.498,9 tegen 2.193,1 miljoen ton kilometer en de bela-dings- graad 53,1 tegen 52 percent. De laatste tijd heerst er onder de westerse makelaars grote ongerustheid over de Oostduitse mark. Er zijn aan houdend geruchten als zou de centrale bank van Oost-Berlijn op grote schaal nieuwe biljetten aanmaken ter voorbe reiding van een nieuwe bliksemsnelle omwisseling van alle bestaande „Oost- marken”. In de ziektewet is rekening gehouden met het bestaan van misbruik. Het niet uitbetalen van de eerste drie ziektedagen en van maar 80 pct. van de rest is daar een voorbeeld van, overgenomen uit de wereld van de schadeverzekering. Daar is het eigen risico een bekend verschijn sel. Bij de autoverzekering een doodge wone zaak, beloond met een premie- verlaglng. Terecht of ten onrechte wordt dit eigen risico in de denkwereld van de sociale verzekering niet als aanvaard baar ervaren.. Allerwegen kan men ho ren dat het niet redelijk is, een zieke werknemer te straffen met verlies van loon. Dat gaat door tot een jaar ziek zijn. Daarna wordt het acceptabel geacht dat de WAO een aanzienlijk kleiner percentage uitbetaald. Er werd een controlesysteem opgezet Bij een soortgelijke aktie enkele jaren geleden werden miljoenen Oostduitse marken die zich in westerse bankkluizen bevonden op slag waardeloos. Deze nieu we geruchten hebben de afgelopen tien maanden gezorgd voor een koersdaling op de vrije markt van 20 percent. Het lichte herstel dat de laatste tijd valt te konstateren wordt toegeschreven aan de grotere vraag vanwege de Leipziger Messe die kortgeleden is geopend. Het is een ondoenlijke taak.Te begin nen bij het vaststellen van de aandoe ning: dat kan als er een gebroken been is, of een longontsteking, of een kwaad aardig gezwel. Het wordt al moeilijken bij ziekten als reumatiek. Maar echt onmogelijk is het bij aandoeningen als hoofdpijn, rugpijn, maagpijn, zenuwach tigheid, neerslachtigheid, moeheid. Die aandoeningen zijn in het geheel niet vast te stellen. Indien in veel gevallen de aard van de ziekte niet anders is vast te stellen dan uit de mededelingen van de zieke, hoe zal het dan gaan met het vaststellen van de arbeids(on)geschikt- heid. Als de zieke weet, dat de dokter het doorvertelt aan de ziektewet (via het diagnosenummer) en tevens de conclusie die eraan verbonden wordt, heeft de zieke er belang bij hem te vertellen wat hij gunstig vindt. Door zijn verhaal kan hij de beslissing immers beïnvloeden! Dat alles zo lang de dokter van de ziektewet expert en politieagent tegelijk is. Dat kan niet, en daarom zou het beter zijn de dokter van de ziektewet geheel als dokter-arbeidsdeskundige ter be schikking te stellen van de zieke, en de zieke te laten bepalen, met zijn hulp,) wanneer hij weer kan beginnen. De dokters zouden dan in het geheel geen rapport aan de uitvoerders van de ziek tewet mogen uitbrengen. De controleur kan de nodige gegevens verzamelen. Klaarblijkelijk is de mens er niet om als een ding beoordeeld te worden. Hoe sneller dit doordringt tot degenen die dit toch willen doen, hoe beter het is. Want voor zieken en beoordelaars geldt weer: een mens is maar een mens. Ziekte is een toestand waarbij de mens zich ziek voelt. Dat kan tot uiting komen in een klacht als: ik heb pijn in mijn been, of in mijn longen, of in mijn ziel. Arbeidsongeschiktheid bestaat als iemand niet kan werken. Daar is vaak een reden voor die zichtbaar is: een gebroken been, een longontsteking. Maar even vaak is er de onzichtbare reden: ik ben zo moe, ik heb last van mijn rug, of hoofdpijn. Voorzitter A. Groenevelt van de in dustriebond NVV juichte deze ontwikke ling ook toe: „op die manier krijgen de werkgevers geen gelegenheid om onze mensen te gebruiken als een wig tussen de vakbonden en de ondernemingsraad”.. Voorzitter C. van Dijk van de industrie bond CNV sprak eveneens over een „onder de gegeven omstandigheden meest verstandigde houding”. Ook de gekozen leden van de onder nemingsraad bij Fokker hebben hun di rectie donderdag meegedeeld dat ze ge zien de moeilijkheden rond de totstand koming van een cao het overleg met de directie voor onbepaalde tijd opschorten. Volgens dfstrictsbestuurder De Jong van de industriebond NVV houdt het personeel bij enkele afdelingen van Fok ker spontaan stiptheidsacties waarbij men precies volgens de bedrijfsveilig- heidsnormen te werk gaat. minigsraad een verlengstuk is van de vakbond. Dit is naar de mening van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen, geheel tegen de opzet van het instituut ondernemingsraad en in strijd met letter en geest van de wet op de ondernemingsraden. De vakbonden zijn de externe verte- gewoordigers van de werknemers tegen over de onderneming. De onderne mingsraad is de interne vertegenwoordi ger van het personeel binnen de onder neming, en hoeder van het belang dat alle werknemers hebben bij het goed functioneren van die onderneming. De vakbonden kunnen het open con flict zoeken en daarbij het stakingswa- pen gebruiken, de ondernemingsraad kan dat niet. De raad kan zich uiteraard wel kritisch opstellen en zich verzetten tegen het ondernemingsbeleid. vak vergrijsde Zwitserse expert. „Schommelingen komen veel vaker en in heviger mate voor dan bij Westerse valuta, ongeacht of er een monetaire crisis is of niet. Vanzelf sprekend zijn de risiko’s navenant. stakers «tellen”, antwoordde 30 percent een rechtvaardiger inkomensbeleid. 28 percent van de ondervraagden noemt centen in plaats van percenten, evmeen 28 percent noemt hoger loon-meer geld, maar 8 percent denkt dat het gaat om een cao voor iedereen en maar 2 percent is van mening dat het gaat om de prijscompensatie. Uit de antwoorden op de vraag: „Wat vindt u van de stakingsacties bij (onder meer) Hoogovens? Bent u hert eens of oneens met de stakers", blijkt dat 50 percent het met de stakers eens is, 39 percent is het oneens en 11 percent heeft geen mening. Ziekte en arbeidsongeschiktheid van daag de dag betekenen iets anders dan 100 jaar geleden. Toen werkten mensen met tuberculose en mijnwerkerslong, met darmkanker, en direct na een be valling, net zo lang tot zij erbij neervie len. In sommige landen van de wereld is dat nog zo. Bij ons is hoofdpijn een reden om in je bed te gaan liggen, evenals rugpijn en maagpijn. De omge ving van de zieke neemt dat aan als geldig excuus. Hoofdbestuurslid H. Bode van de in dustriebond NKV zei donderdag in Drie bergen dat dit opnieuw bewijst dat vak bondsleden niet kunnen functioneren binnen het instituut van de onderne mingsraad als er conflicten zijn en dat de o.r. moet worden omgezet in een personeelsraad die het belang van de werknemers en niet dat van de onderne ming als uitgangspunt heeft. Volgens hem hebben nu al meer dan 100 onder nemingsraden hun werkzaamheden ge staakt- dat eveneens regelrecht ontleend is aan het schadeverzekeringsbedrijf. De schade aan een kapotte auto moet geschat wor den door een expert, evenals die aan een huis waarin brand geweest is. De con trole kent een administratief deel dat uitgevoerd wordt door een man op een brommertje of een fiets: de controleur. Die man schrijft precies op: wanneer de eerste ziektedag was, naam en voorna men van de zieke, wie de huisdokter is, en of hij al geweest is. Moet de zieke in bed blijven, of in huis? Moet hij naar de specialist? Dan verandert de controleur van rol. Hij geeft de zieke een papiertje, waarop staat wat die wel en niet mag, en wanneer hij naar de dokter van de ziektewet moet. Dat is een soort politie- agentenwerk. Vroeger was dat nog erger. Toen mocht de man die in de ziektewet liep geen alcohol gebruiken. Als de con troleur hem met een flesje bier aantrof, was hij zuur. Soms moet diezelfde con troleur ook nu nog politieagentenwerk doen: hij moet gaan kijken of de zieke thuis is op de uren dat hij thuis moet zijn. Misschien moet deze controle ook wel gebeuren. Het is duidelijk dat de controleur helemaal in dienst is van de ziektewet Ook in andere delen des lands wordt gestaakt door niet-medisch ziekenhuisper soneel. Ook hier gaat het om loonsver hogingen. Meer geld willen ook de ongeveer 256.000 Britse mijnwerkers zien. Op het oog is dit een heel mooie regeling. Maar de 7,1 pet. geeft aan, dat werknemers gemiddeld 21 werkdagen per jaar arbeidsongeschikt zijn, de eerste drie ziektedagen niet meegerekend, en evenmin het uitbetalen van maar 80 pet. van het loon. Als men die erbij telt, komt men op ongeveer 30 ziektedagen per jaar. Dat betekent dat voor iedere 12 werknemers er één extra in dienst geno men moet worden om het ziek-zijn van de overigen op te vangen. Iedereen vindt dit op zichzelf naar. Er wordt hardop en in de binnenkamer getwijfeld aan de echtheid van dit getal. Van enkele kanten is wel geopperd, dat er een bedrog op grote schaal aan de gang zou zijn. Dat is nooit bewezen Het valt aannemelijk te maken dat er geen bedrog is en dat eventueel bedrog nooit •angetoond zal kunnen worden (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Precies de helft van de geënquêteerde Nederlanders is het in zijn algemeenheid eens met de stakings acties, die door de drie industriebonden in de metaal- en textielsectoren worden gehouden na het mislukken van het overleg met de werkgevers voor een nieuwe cao. Maar 39 percent van de respondenten is het er niet mee eens en 11 percent heeft geen mening. Die stalkers vinden hun medestanders vooral onder respondenten, die op 29 november vorig jaar op de PvdA hebben gestemd (73 percent) en lid zijn van het NVV (72 percent). Tegenstanders van de stakingsacties vindt men vooral bij stemmers op de VVD (64 percent), ARP of CHU (68 percent), gereformeerden (58 percent) en bij de inkomens die hoger liggen dan 18.000 per jaar (51 percent). Zo wensen de machinisten, uitgaand* van hun basisloon van 31 pond per week, met onmiddellijke ingang 9,25 pond meer (ongeveer 70). Volgens de anti-inflatiebepaliingen zou men een pond per week kunnen geven plus een verhoging van 4 percent op de basisionen. De regering-Heath zou vastbesloten zijn hier niet boven te gaan. Het treinpersoneel weigert uit te rij den met materieel waar dan ook maar iets aan ontbreekt. Scheuren in de be kleding van de zetels of vuile ramen zijn al reden genoeg om te beslissen: de trein blijft staan. In Birmingham, gingen donderdag om 20 percent salarisverhoging 1.000 ambte naren van de afdeling van volksgezond heid en maatschappelijk werk in sta king. In Liverpool leggen zondag in 16 zie kenhuizen 300 personeelsleden van de voedseldienst het werk neer. ZÜRICH (AP). Er bestaat een geldmarkt die zich niets aantrekt van zwevende valuta, dollardeva- luaties en de roep om een interna tionale monetaire hervorming. Het is de snelgroeiende markt in letter lijk vreemd geld, uit Oost-Europa gesmokkeld bankpapier, waar Westerse valutamakelaars allesbe halve vreemd tegenaan kijken. „Het is de meest wispelturige markt die ik ken”, zegt een in het Spaarrente tot W NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK DRIEBERGEN. Het overleg over de CAO's voor de bierbrouwerijen ver loopt stroef. Gezamenlijk ondierfhandelin- gen tussen de industriebonden en de werkgevers die betrokken zijn bij de drie cao’s in deze sector, zijn mislukt. Inmid dels wonden de besprekingen per cao afzonderlijk voortgezet, maar de heer G. Maters van de industriebond NW is niet optimistisch over het esultaat. Hij verklaarde dondie rctag in het actfi-ecen- trum van De bonden in Driebergen, dat bij verschillende bedrijven al aotiecami- te’s zijn gevormd. Onder de cao voor Heinieken-Vrumonia vallen 5000 werkne mers, ondier de andere twee- een voor Breda-Oranjeboom en een voor de ove rige brouwerijen - eveneens 5000. Het toeristen- en zakenverkeer van west naar oost is de laatste jaren enorm uitgebreid. Jaarlijks reizen honderddui zenden westerse toeristen naar Oost- Europa. Verschillende communistische landen hanteren speciale toeristenkoer- sen voor legaal gewisselde westerse va luta’s. „Het aanbod varieert sterk”, vertelt een makelaar. „De ene dag kan ik bij- (Van onze redactie economie) DRIEBERGEN. Er komt beweging In de ondernemingsraden. Steeds meer gekozen leden schorten hun activiteiten voor de duur van de stakingsacties op. Drie bedrijven deden dat gisteren. De verwachting is dat er meer volgen. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Thomassen en Drijver in Deventer (1750 werknemers) hebben de directie als eersten meegedeeld dat ze gedurende de acties in de metaalindustrie hun werkzaamheden in de raad opschorten. voorbeeld 100.000 roebel aangeboden krijgen, de volgende dag helemaal niets. Maar voorraad hebben we altijd.” Dagelijks wordt er handel gedreven in alle valuta’s van de Oost-Europese lan den die regelmatig door reizigers uit het westen worden aangedaan. De piek valt in het toeristenseizoen tussen mei en september. De Cubaanse peso, de Chine se renminbin en de Albadeense lek beho ren tot de weinige waarvoor in Zürich geen notering verkrijgbaar is. „Dit is pas werkelijk een vrije markt, die uitsluitend wordt bepaald door de wet van vraag en aanbod, zegt de make- laar.„Deze markt is veel vrijer dan de handel in westerse valuta's daarom is hij natuurlijk ook veel wispelturiger.” Fluctuaties van 20 percent of meer worden door insiders volkomen normaal geacht.En het gedrag van de roebel is het meest capricieus. Enkele jaren gele den bedroeg de prijs in Zwitserse francs 2.40. Succesvolle Russische akties tegen de zwarte markt in Moskou verlegden het zwaartepunt van de handel naar het Westen waardoor de roebel kelderde tot een dieptepunt van 0.65 Zwitserse francs. verricht op 29 januari en 19 februari, wezen uit dat een groot deel van de bevolking kiest voor een loonsverhoging in centen in plaats van percenten, de belangrijkste eis van de industriebonden, die niet door de werkgevers gehonoreerd werd. In januari en februari was een klein* meerderheid van de geënquêteerden van mening dat het loonoverleg moet wor den uitgebreid tot alle werknemers en niet beperkt moet blijven tot die werk nemers, die thans onder een cao vallen. De grote meerderheid wil deze zaken niiet Via stakingen afdwingen, zoals thans gebeurt. Uit het recente NIPO-onderzoek blijkt dat de bekendheid met de staikingseisen in het algemeen behoorlijk is, hoewel voor bepaalde onderdelen aan die lage kant. Op de vragen: „Wat willen de bonden nu precies met die sttakingen bereiken” en „Wat zijn de eisen die de In termen van volume gaan de Tsje chische kroon en de Hongaarse forint aan de kop. Deze valuta’s horen ook tot de, althans relatief, meest stabiele op deze markt. Ze worden verkocht tegen ruwweg een derde van de officiële toe ristenkoers Naast Wenen en Beiroet staat de Zwitserse bankhoofdstad Zürich hoog genoteerd als één van de belangrijkste centra voor de dagelijkse vrije handel in Russische roebels, Poolse zloty’s en ande re Oosteuropese valuta’s. Reizigers lopen het risico van confis catie en (geld)straffen als zij er de Oosteuropese grenzen mee trachten te passeren. Ondanks de dreiging van stevige sancties neemt het illegale geldverkeer gestaag toe. Er worden geen statistieken bijgehouden maar insiders zijn van me ning dat dit „vreemde” geldverkeer ruim tien maal zo hoog is als tien jaar geleden. „vreemd” geld S sil,

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 19