Gebed voor Twee Arabieren in Frankrijk eventuele gearresteerd fouten Hanoi veroordeelt luchtverkennin gen Vlees voor Indianen Nieuwe London Bridge Van Riel doet felle Boersma aanval op Duizenden gemarteld in Overval mislukt is Turkije saai” KLM vliegt weer op Parijs Snelpost naar Amerika en Engeland „vlak en I 99 99 achtergrond S K- K' BAS DE GAAY FORTMAN: Bouwsel betaald uit oud fonds SCHUMANN EN Minister praat weer met VVDM BRUTALE COUP VAN BURGER” PLEVEN MET ONTSLAG „BEËINDIG KRUIDENIERSPOLITIEK” K 81 1 6 1973 3 V R IJ D A G MAART Auto vol explosieven (Vervolg van voorpagina) PPR kandidaten Bang maken Verboden (Door het Tweede Kamerlid Piet Dankert) Feiten en cijfers over martelingen worden zelden officieel bekend gemaakt. De Turkse regering is van die gulden regel niet afgeweken, al heeft premier Melen in een woedeaanval in het parlement zich wel laten ontvallen dat de politie van elk land zo zijn eigenaardigheden heeft. Afronden ratt een over t en het atiei e ssie- noe- eten ade- Lei- i en een lart- >lko- ntra Burger verwijt confessionelen ultimatieve stellingname voor In Den Haag ging gisteren het hard- te ze 99 Het doet er ook weinig toe. Martelen is volgens de Turkse wet en de Europese Conventie van de Rechten van de Mens, waarbij Turkije partij is, onder alle omstandigheden verboden. schs izen i op naai ;omt het In politieke kringen in Den Haag wordt dat woord af ronden nadrukkelijk anders gezien dan „beëindigen". De zin snede „met of zonder nader overleg” werd uitgelegd als een mogelijke „twee de inbraak” van Burger, bij de KVP De twee confessionele partijen wek ken de „onaangename indruk dat men Burger voor de noodzaak stelt de forma tie activiteiten met of zonder nader overleg te moeten gaan afronden”. huizen op de oude bruggen, en op lega ten van Londenaren die kennelijk erg op hun brug gesteld waren. PRR-fractieleider Bas de Gaay Fort man suggereerde dit gisteravond in de openingsrede voor zijn kerngroepverga- dering in Utrecht ook: „Het zal mis schien verstandig zijn als de heer Bur ger aan alle kruidenierspolitiek een ein de maakte door buiten alle fractievoor zitters om zijn kabinet te completeren en het resultaat aan de betrokken frac ties voor te leggen”. Bas de Gaay Fortman heeft inmiddels in Utrecht de namen van PPR-kandida- ten vrijgegeven: als ministers zou men ER IS NU bijna twee jaar gemarteld in Turkije. De laatste paar maanden zijn ik me daarnaar zou gaan gedragen. Er zijn honderden mensen zoals ik, mensen die zich in het verleden nooit actief met de politiek bemoeid hebben en die toch gemarteld zijn. inge ezer mse zich zige :aak sla- dat id- sen 'olie rui den ge- een acht sto- iriel ad je oor- oot- 'ele- det cht- •Ifde per ;ele- we- het 1 op nten tot sters noeg vant prof. met in jaar ver- ik- ale iia- fen ien ri an te den lijn, ste- djs- unse eren ede- heid rur- cht- van van ewel af meel ?en 1U- rd, len In de ijn ige ti- zal te al ri- In het door politieagenten belegerde Wounded Knee beginnen voedseltekor ten problemen op te leveren voor de Indianen. Ook voortdurende sneeuw stormen maken de situatie moeilijker. Het Amerikaanse Indianenreservaat is sinds begin deze maand het middelpunt van een opstand van Indianen, die een lijst van hun eisen aan Washington heb ben gezonden en aanvankelijk een tien tal mensen hebben gegijzeld. Op de foto een van de Indianen, met een doodge schoten stier, die als voedsel zal worden gebruikt. dit keer. Dat houdt in dat hij achter de rug van KVP-fractieleider Andriessen om mensen voor zijn kabinet zou kun nen gaan vragen. HANOI (Reuter, AFP en UPI). Het Noordvietnamese persagentschap heeft gisteren in een kort officieel communi qué verkenningsvluchten veroordeeld die op 12 en 13 maart boven de provincies Thanh Hoa en Quang Binh en boven de streek van Vinh Linh in Noord-Vietnam werden uitgevoerd door „vliegtuigen die uit het zuiden kwamen”. ATHENE. (Reuter) De Griekse vei ligheidspolitie heeft gisteren in Athene een gepensioneerde legerkapitein en diens broer, een advocaat, aangehouden. Het is niet bekend waarom deze voor malige kapitein en zijn broer Dionyssios PARIJS. (Reuter) De Franse politie heeft twee Arabieren van respectievelijk 25 en 29 jaar gearresteerd toen zij Frankrijk binnenkwamen in een auto waarin zeventien kilo explosieven en enkele tijdmechanismen verborgen za ten. De twee waren van plan de Israëli sche ambassade in Parijs op te blazen. die beschuldigingen van marteling publiceren. Brieven van advocaten aan de autoriteiten om de beschuldigingen te onderzoeken, worden niet beantwoord. Waarom wordt gemarteld? Het voor de hand liggende antwoord zou zijn dat men martelt om de verdachte een be kentenis te ontlokken. In een aantal gevallen is dat zeker het geval. Het staat echter vast dat men door ondraaglijke martelingen ook daden kan bekennen waaraan men volstrekt onschuldig is. Dat weten ze bij de MIT ook. Toch martelen ze door PvdA-fractieleider Den Uyl, de pre mier van een eventueel kabinet dat door Burger wordt geformeerd, heeft gisteren in de politieke zendtijd voor de radio de confessionele partijen verweten, dat ze klaarblijkelijk niet uit zijn op een pro gressief kabinet „Aantjes van de ARP heeft het wel goed begrepen, die zegt, dat het kabinet eerst maar eens voor de Kamer moet komen. Jan pas kan hij het beoordelen”. Maar voor de mensen van MIT is er geen enkel verschil tussen de man die eens in een demonstratie heeft meegelo pen of een de autoriteiten onwelgevallig artikel heeft geschreven, en de terrorist die een vliegtvg kaapt. MIT is ervoor om te zorgen dat die terrorist, die arti kelenschrijver en die demonstrant het nooit meer zullen durven.” En mochten ze toch durven, dan zijn er altijd nog vrouwen, dochters, zonen, vrienden of collega’s die gebruikt kun nen worden om de nodige druk uit te oefenen. Een goede MIT is goud waard voor een dictatoriaal regime; je hoeft de bevolking niet door middel van vrijhe den beperkende wetten de knevel aan te leggen, de mensen doen het zelf wel, uit eigen „vrije” wil. er aanwijzingen dat het minder wordt met name in Ankara en Istanboel. Som migen zeggen dat dit komt omdat het politieke klimaat wat beter is geworden, anderen dat het samenhangt met de voorbereiding van de inmiddels specta culair verlopen presidentsverkiezingen. Maar er zijn er ook die van mening zijn dat MIT in twee jaar tijds de vrijwel volledige lijst van potentiële „klanten” heeft kunnen afwerken. Het is onmoge lijk het gelijk van de een of de ander vast te stellen. In Turkije zelf en vanuit de Raad van Europa zijn de laatste maanden pogin gen gedaan om aan de martelingen in Turkije een eind te maken. Die pogingen mogen pas gestaakt worden als in Tur kije niemand meer gemarteld wordt. Voordat het MIT-monster weer in zijn contra-spionagehok teruggejaagd is, is daarop weinig kans. Toch is het niet de Turkse politie, maar de door een generaal geleide en onder de eerste-minister ressorterende Contraspionagedienst (MIT) die verant woordelijk is voor de vele gevallen van marteling in Turkije. Hoeveel het er precies zijn, kan niemand zeggen. Wel is bekend dat met name in het Koerdische gebied, in Oost-Turkije, en in grote ste den als Ankara. Istanboel, Izmir en Adana enkele duizenden gevallen van marteling zijn voorgekomen. DE ADVOCATEN van de betrokkenen beschikken dikwijls over op sigaretten - vloei geschreven en uit de gevangenissen gesmokkelde verklaringen van hun cliënten. Meestal stellen ze die verkla ringen tijdens de processen aan de orde. In Istanboel is dat zo’n zeshonderd keer gebeurd. De journalisten die deze pro cessen bijwonen, is het echter verboden nekkige gerucht, dat Burger in het ge heim de huidige staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat dr. Kruisinga van de CHU heeft benaderd of hij een post in het kabinet-Den Uyl wil vervuilen. Bovendien staan op het lijstje van Bur ger voor KVP-kandidaten ook wel wat mensen buiten de fractie van de KVP in de Tweede Kamer, zoals de NKV-voor- zitfter Mertens. PARIJS (AFP) De Franse ministers René Pleven (Justitie) en Maurice Schu mann (Buitenlandse Zaken) hebben gis teren hun ontslag ingediend, zo is in een presidentieel communiqué bekendge maakt. De ontslagen zijn aanvaard. Premier Pierre Messmer zal tijdelijk de portefeuille van Justitie beheren ter wijl het ministerie van Buitenlandse Za ken voorlopig wordt toevertrouwd aan André Betancourt, nu gevolmachtigd minister bij Buitenlandse Zaken. Het ontslag van Schumann en Pleven is een gevolg van het feit dat zij bij de zondag gehouden algemene verkiezingen in hun districten werden verslagen. UTRECHT. De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM) gaat dinsdag 27 maart weer met minister De Koster van Defensie praten over hervat ting van het geregeld overleg tussen VVDM en ministerie. De minister schortte dit overleg vorig jaar augustus op naar aanleiding van de door de VVDM georganiseerde „groetweigerdag”. tief meer dan wat staatsrechtelijk ge oorloofd is, en de heer Boersma deed niets verbodens in wettelijke zin, maar schond essentiële fatsoensnormen.” De senator merkte verder op: „Dat zijn Kamerfractie en het bestuur van de ARP niet de kracht en de besluitvaar digheid hebben kunnen vinden deze man uit te stoten, is voorshands onverklaar baar, maar daar kunnen redenen voor zijn.” Verder hield de heer Van Riel zijn gehoor het beeld voor van de „lorren draaiers”, piraten die een paar honderd jaar geleden onder Statenvlag voeren en die verwisselden voor de rode piraten vlag, zodra een koopvaarder in zicht kwam. „Men hing dezulken”, aldus Van Riel, maar „lorrendraaiers, die tegenwoordig nauwelijks enig risico meer nemen, be halve dat van hun goede naam maar dat interesseert sommigen weinig zijn er vrees ik nog wel.” EEN ADVOCAAT in Istanboel legde me uit waarom: „Omdat ze me bang wilden maken, zo bang dat ik nooit meer naar MIT terug zou willen en dat De arrestatie vond plaats in de buurt van de Italiaanse-Franse grensovergang bij Montgenèvre. De Franse politie was gewaarschuwd door Italiaanse douaniers die de zaak niet vertrouwden. De Franse en Italiaanse veiligheids diensten zijn al verscheidene weken op hun hoede na waarschuwingen dat een poging zou kunnen worden gedaan Is raëlische gebouwen in Parijs op te bla zen met auto’s vol explosieven. In Noord-Israel is een jeep met vier Israëlische burgers op een landmijn ge reden. Drie van de inzittenden kwamen om het leven en de vierde werd gewond. De burgers waren Arabische christenen die aan het jagen waren. De explosie deed zich voor bij de grens met Libanon. Hoe de kritische Londenaren ook over de nieuwe London Bridge mogen den ken. men moest zich tevreden stellen dat geen enkele belastingbetaler ook maar één cent ervoor heeft hoeven uit te geven. De nieuwe brug kon namelijk geheel worden betaald uit een fonds dat al zes eeuwen bestaat en dat gebaseerd is op de tol die oorspronkelijk op de brug werd geheven, op de huren van de ems die wee ge- Zijn iorf, ook. AMSTERDAM. De KLM heeft «inds vandaag haar dagelijkse diensten tussen Amsterdam en Parijs hervat. Vo rige week zaterdag had de maatschappij sich genoopt gezien al haar vluchten op Parijs te staken. De Franse verkeersautoriteiten hebben inmiddels maatregelen getroffen tot ver betering van de luchtverkeersafhande- ling en als gevolg hiervan acht de KLM na overleg met de betrokken instan ties hervatting van de Parijsdiensten verantwoord. De diensten Amsterdam- Nioe zullen niet worden uitgevoerd. De senator liet zich bijzonder scherp uit over Boersma en diens rol in mr. Burgers formatiepogingen: „Afschuwe lijk voor het toekomende staatkundige perspectief in Nederland blijft intussen dat de heer Burger in zijn brutale coup, met de heren Boersma en De Gaay Fortman slaagde.” Geheel anders dan met De Gaay Fort man, aldus de heer Van Riel, ligt het met minister Boersma, want die „stelt een precedent van illoyaliteit in het persoonlijke vlak, dat nog jarenlang slecht zal werken. Politieke samenwer king binnen een verband vraagt norma- IJSSELSTEIN. „De ARP durft zich niet van dit element los te maken en dat was de sterke troef in ’s mans handen” aldus gisteravond de fractie voorzitter van de VVD in de Eerste Kamer, mr. H. van Riel over de demissi onaire minister dra. Boersma, die zich bereid heeft zitting te nemen in een kabinet-Den Uyl. DEN HAAG Formateur Bur ger verweet in zijn brief van gis teren (een antwoord op de eis van KVP en ARP om de CHU weer bij de formatie te betrekken) de con fessionele partijen een „ultimatieve stellingname”. Hij liet tussen de regels door blijken dat de CHU als men zich tegenover de formatie- Burger anders en positiever op zou stellen, best weer bij de po gingen om een kabinet-Den Uyl te maken betrokken zou kunnen wor den. Veel belangrijker evenwel achtte Bur ger dat KVP en ARP weer over „34 programmakwesties” zijn begonnen. Dat beschouwde de formateur vooral als een negatieve factor. „Tot tweemaal toe heb ik op het programthema gereageerd. Bo vendien wilt u Den Uyl geen nadere Informaties laten geven”. De formateur io wordt in Den Haag nu aangenomen, wenst beslist nog niet nog eens een keer „bij het begin” te beginnen om weer over de complete Hjst van program- kwesties te moeten praten. De bijzonder bitse brief van Burger aan KVP en ARP bevatte voorts nog de volgende verwijten: Er zijn een aantal punten met een persoonlijk aspect tegen Burger aange veerd. Het was de eerste stenen brug. Hier waren wel huizen en winkels. En aan iedere kant een stevige poort. Met links en rechts onheilspellende staken waarop de hoofden gestoken waren van de te rechtgestelde verraders. (Van onze correspondent) WEESP. Drie gewapende mannen hebben in de nacht van woensdag op donderdag geprobeerd een postkantoor in Weesp te overvallen. Nadat ze een postwagen hadden doorzocht wilden het postkantoor binnendringen. De chauffeur van de postwagen wend met een pistool gedwongen de wagen te openen. In de auto werd echter niets gevonden. Daarna werd de chauffeur gedwongen aan de achterzijde van het kantoor aan te bellen. Toevallig keken de postsorteerders naar buiten en zagen de gewapende mannen staan. Ze deden de deur niet open en belden de politie. Toen de overvallers bemerkten dat hun plan was doorzien kozen zij het hazepad. De politie heeft ze nog niet achterhaald. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De nieuwe London Brid ge is vandaag officieel in gebruikgeno- men door koningin Elizabeth die er overheen wandelde om er een gedenk steen te onthullen. Maar nadat de vorige London Bridge in 1968 naar Lake Hava su City in de Amerikaanse staat Arizona was verkocht waarheen ze in genum merde stukken en blokken werd ver scheept is het verkeer op de nieuwe brug al lang weer op gang. De koningin kreeg geen gelegenheid om een lint door te knippen want dat zou de duizenden gebruikers van de weg die er iedere dag over naar hun werk en weer terug stromen maar ophouden. De stadsbruggebouwer van Londen, Harold King, vindt zijn brug schitterend, een opvatting die niet door iedereen wordt gedeeld. Critici spreken van „saai” en „vlak” en men verwijt de bouwer dat hij niet als vroeger huizen en winkels op de brug heeft toegelaten. De vorige brug moest worden afgebro ken omdat was gebleken dat de funda menten niet meer deugden. Deze brug uit het begin van de vorige eeuw genoot een faam over de hele wereld, maar de beroemdste London Bridge was die wel ke rond 1176 werd gebouwd. SAIGON A(FP). Bij een plechtig heid in het Amerikaanse hoofd kwartier in Saigon is gisteren offi cieel een streep gezet onder de taak van het Amerikaanse leger in Zuid-Vietnam. In tegenwoordigheid van Generaal Morgan Roseborough, de opperbe velhebber van de Amerikaanse grondtroepen in Zuid-Vietnam, werd de Amerikaanse vlag gestre ken. Vervolgens werd een gebed uitgesproken voor „de fouten die kunnen zijn gemaakt".Voor dat een Zuidvietnamees militair orkest de volksliederen van de twee landen ten gehore bracht, verklaarde ge neraal Roseborough dat iedere mi litair „trots kan zijn op zijn optre den in Zuid-Vietnam”. Op het hoogtepunt van de strijd be vonden zich circa een half miljoen militairen van het Amerikaanse le ger in Zuid-Vietnam. Er zijn nog ongeveer 7.000. De Amerikaanse grondtroepen hebben in elf jaar tijd 30.595 verloren. Voorts werden 201.529 militairen gewond. Het totale aantal omgekomen Vietna- mezen is niet bekend. Volgens som mige schattingen zijn miljoenen mensen gedood. Noord-Vietnam noemt de vluchten een „schending van artikel 2, hoofdstuk 22 van het Vietnam-akkoord van Parijs. Korte tijd daarop heeft president Nixon op een persconferentie gewaar schuwd voor „tamelijk ernstige gevol gen” als Noord-Vietnam zou „doorgaan met het infiltreren van wapens en mili taire uitrusting in Zuid-Vietnam”. Nixon noemde dit een schending van de be- standsovereenkomsit. Hij zei dat de Vere nigde Staten hun bezorgdheid direct kenbaar hebben gemaakt aan Hanoi en dat de regering de waarschuwing niét lichtvaardig zou moeten opvatten. De Amerikaanse president zei dat de hoeveelheden die nu langs de Ho Tsji Minh-route naar het zuiden gaan „veel groter zijn dan die welke nodig zijn voor vervangingen, hetgeen bij de be- standsovereenkomst is toegestaan’'. (De Amerikaanse inlichtingendiensten heb ben melding gemaakt van meer dan 300 gepantserde voertuigen). Nixon deelde verder mee dat ongeveer 1 mei het Amerikaanse „verbindingsbu- reau in Peking zal worden geopend. De 75-jarige diplomaat David Bruce komt aan het hoofd te staan van dit twintig man omvattende bureau. P^/Amerikaanse president herhaalde dat hij voorlopig nog geen plannen heeft om op reis te gaan. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in de volgende volgorde prioriteiten gesteld: Europa, La- tijns-Amerika, Afrika en Japan. Een beslissing zal mogelijk deze zomer vallen, terwijl Nixon dan waarschijnlijk in de herfst op reis zal gaan. Nixon maakte ook nog bekend dat de Amerikaanse strategische voorraden van metalen en andere grondstoffen, die die nen om een eventuele noodtoestand het hoofd te kunnen bieden, als onderdeel van de mflatlebestrijding zullen worden verhinderd. graag de heren van Doorn (KRO-voor- zitter) en F. H. P. Trip uit Utrecht zien. Dr. van Hulten zou volgens de PPR geschikt zijn om staatssecretaris milieubeheer te worden. DEN HAAG. Vanaf 2 april zal het mogelijk zijn vanuit Nederland super snel poststukken naar Amerika en Enge land te sturen. In het postverkeer met Engeland wordt een tijdwinst bereikt van één dag, met de Verenigde Staten een tot drie dagen in vergelijking met het normale luchtpostverkeer. Deze nieuwe dienst, express mail service ge naamd, was al in gebruik tussen Enge land en Amerika De PTT zegt, dat de zendingen niet goedkoop zijn. In de vliegtuigen wordt deze snelpost gescheiden gehouden van de overige luchtpost. De kosten zijn: naar Amerika 28 per kilo of een gedeelte daarvan plus 50 vastrecht, naar Engeland f 5 per kilo en f 30 vastrecht. znjn aangehouden. J.’

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3