Rody Hoogenboom en zijn 350 SLOT ZONDER SLEUTEL SAFETY FAIR IN UTRECHTSE JAARBEURS ALLEMAAL AAN DE HAND IS" „MEN WEET NIET HALF WAT ER „veiligheidsagenten 1/ Voor joker Hond als wapen Gevaarlijk spel Geldauto’s^ Georganiseerde mensen moeten van hun baas gewoon geld halen en als zo dat niét doen, worden ze koud gemaakt” Lijfwachten L *il F,// H ■F 11 Erbij ZATERDAG 17 MAART 1973 ie n !- ;- n n Mm ■L "^1 I •“Cd I 1 e n n een Hoe ziet hij de huidige situatie? de it Ie leerd dat traditionele beveiligingsmid- delen zoals kluizen en alarmschellen in de regel niet bestand blijken te zijn tegen de criminele aanvalspatro- nen. Van deze zijde wordt ook gesteld dat de gebruiker er door onvol doende voorlichting soms te hoge verwachtingen aan stelt. Meer nog dan de geruisboze escapa des van het wijd vertakte inbrekers gilde zijn het de brutale overvallen op geldtransporten, banken en bedrij ven om over gijzeling nog maar te zwijgen die de aandacht trekken Rody (rechts) en Bob Hoogenboom zitten op hun nieuwste aanwinst - de eerste van een serie Porches - zo safe als de Bank van Engeland. Voor de wagen poseert een van de lieverdjes, waarmee de 350 BV-mannen op pad plegen te gaan. Lokken misdaadfilms hem? „Nee. Ik hou nu eenmaal niet van een vertekend beeld. In een film krijgt een nachtwaker of een tik op zijn kop of hij slaapt. Maar ik heb wel genoten van die luxe snufjes zoals die in de Bond-films voorkomen”. t- *e e n l- n il st w ;n le at »r n u P 1) te >P :e •n n k •r 11 re :o 10 fa k P u i. g il k is e n e it is t, n ■n iV n ;o De villa staat in de schaduw van het Amsterdamse Hiltonhotel. Na een lichte druk op de zoemer gaat de voordeur vrijwel ogenblikkelijk open. Een droomsecretaresse neemt onze jas aan en verzoekt ons even te wachten. Even later opent zich aan de overzijde van de hal een deur en verschijnt de kop van een herdershond om de hoek, gevolgd door de „eigenaar” Rody Hoogenboom, die samen met zijn broer Bob (doodt op dat moment zijn tijd in de wintersport) aan het hoofd staat van een 350 „veiligheidsagenten” tellende organisatie. Afgaande op het luxueuze interieur van de directie kamer moet het een bloeiend bedrijf zijn. Rody Hoogenboom, 29 jaar, fors postuur, een leren vest, geeft dat ook wel toe als we voor het open haard vuur in de leren fauteuils zijn weggezakt. De sprong van de basket naar het anti-criminele „spel” heeft de oud-topspeler van AMVJ geen wind eieren gelegd. halen worden gemaakt. En of er nou in een bank kogelvrij glas zit of wat anders dat kan ze geen pest schelen. Die lui zijn met een gevaarlijk spel bezig, waartegen je je moet wapenen. Dat is de bloei van ons bedrijf want het komt allemaal nu boven. Ik geloof dat men ook de pers niet niet half weet, wat er allemaal aan de hand is”. Geldtransporten. „We hebben nu pas drie geldauto’s, die gedeeltelijk gepant serd zijn en die we zelf hebben gemaakt. Er zit spiegelglas in: je kunt wel naar buiten maar niet naar binnen kijken. De kosten? Een rooitje of dertig per stuk. Het materieel is er dus, maar de animo nog erg klein. Van Gend en Loos werkt op dit gebied zo goedkoop en doelmatig, dat het nog weinig interes sant is. Maar die markt komt nog voor ons, hoewel ik daar echt wel risico’s in zie”. Rody Hoogenboom is nog hard bezig met de voorbereidingen voor een groep van snelle Porsches, waarmee hij heel onveilig Nederland wil bestrijken. Hij zegt: „We willen ze de kleuren van de politie-Porches geven, maar daar moeten we nog met de rijkspolitie over praten. Ik zou het prettig vinden als het lukte. Het is bepaald niet zo dat wij nu ook Levert hij ook lijfwachten? „Dat wordt wel gevraagd. Voorname lijk door hotels die Amerikanen als gast hebben, maar een echte lijfwacht zie ik niet zitten. Daar zijn ze het kenne lijk zo gewend, maar ik vind het teveel in de sfeer liggen van de James Bond- verhalen”. Wat er op dit gebied allemaal al gepresteerd wordt; daaraan kan men zich in de Margriethal vergapen. Op deze pagina enkele nieuwtjes alsmede een gesprek met de Amsterdamse „James Bond” onder de beveiligingsor- ganisatoren, die op de beurs onder „Voor ons is het een gekkenhuis. Je blijft aan de gang, vooral in het week eind. Het lijkt wel alsof de mensen er niet meer iets willen bijverdienen, maar gewoon er bij stelen. En dit is nog maar kinderspel. Je hebt nu al het georganiseerde gangsterdom met invloe den van buitenlandse groepen. Het wordt lastig om die van je af te houden. Dat zijn mensen die niet meer terug kunnen en dat ook niet willen. Die gewoon voor hun baas geld moeten gaan Is hij wel eens bedreigd? „Dat hebben we nog nooit gehad en daar is ook geen reden voor. Meestal staan wij er neutraal tegenover Men heeft juist de pik op een ander, waar men gaat inbreken, en niet op ons. Ik geloof dat de Amsterdamse onderwereld, voor zover ze bestaat, een sympathieke dat tussen haakjes onderwereld is”. Werk aan de winkel bij een van de drie geldwagens, die de beveiligings dienst heeft aangeschaft. De Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs staat vanaf morgen tot 24 maart in het teken van de misdaad bestrijding en zijdelings ook de ver keersveiligheid. „Safety Fair”, zoals deze internationale vakbeurs heet, overrompelt de argeloze bezoeker met de nieuwste snufjes op het gebied van beveiligings- en bewakingsmidde- len. Hij zal zich wellicht afvragen hoe de ontwikkeling tot die perfectie zich heeft voltrokken en of daarmee ook werkelijk in een behoefte wordt voorzien. figuur dan de man, die in een portiers loge zit”. Hij vertelt dat een beveiligingsdienst officieel door het ministerie van justitie moet worden toegelaten, dat alle perso neel, van te voren door de politie wordt „gescreend” en dat de politie ook inzage in de boeken heeft om tenminste na te gaan welke klanten hij heeft. Rody: „Dat is logisch. De politie controleert of ik mijn contracten nakom en als ze ergens surveilleren moet mijn man er staan. Anders zeggen ze: Hoogenboom, je belazert de boel”. En als jullie op gewapende tegenstand stuiten? „Dan hang je. Wat er dan gebeurt, hangt af van de fysieke en geestestoe stand van het personeel in zo’n situatie. Overigens is het zo dat inbrekers niet gauw schieten. We hebben het dikwijls meegemaakt, dat ze wapens bij zich hadden maar er is nog nooit iets ge beurd”. Hij vervolgt: „Dit alarmsysteem is on ze bestseller. Het is er ook om van de feitelijk slechte nachtcontrole af te ko men. Als je een paar keer om een gebouw heen loopt, heeft dat weinig om het lijf. Het is ook veel beter dan het gerinkel van een alarmbel. Je kan na melijk niet beter de misdaad tegen gaan dan te laten blijken dat iemand gepakt wordt. Bij een sirene neemt zo’n man de benen en verplaatst hij zijn werkterrein alleen maar. Ik heb liever dat de men sen het afleren doordat we ze in hun lurven pakken”. (De HB-mannen lopen in een donker uniform en op hun uiterlijk wordt wel degelijk gelet getuige een telefoonge sprek dat Rody met één van zijn stafle den voert. Hij zegt over een probleemge val: „Die man loopt er bij als Damslaper”). stil alarm in doorsnee drie mille per jaar kost? „Er zijn weinig Nederlandse bedrijven die goed zijn beveiligd. De meeste zijn commercieel ingesteld en dan is bewa king altijd nog een kostenfactor. Maar daar komt nu duidelijk verandering in. De situatie is door de criminaliteit slech ter geworden. Je merkt dat aan de stormloop van aanvragen. Het gaat on gelooflijk hard nu”. 4 gehouden. De afweer daartegen staat evenwel nog in de kinderschoenen. Bij de politie is men van mening dat een oplossing hiervoor niet uit de hoek van de amateurs, maar van vakmensen moet komen. Hoogenboom’s Bewakingsdienst (HB, niet te verwarren met hoofdbureau van politie) staat officieel te boek als dienst verlenend bedrijf op het gebied van bewaking, controle, geldtransport, bevei ligingsapparatuurtegen inbraak en dief stallen, electronische beveiligings- en alarminstallaties en radarapparatuur. Fungeert onder meer ook als leverancier van de vijftig man bewakingspersoneel, dat de rijkspolitie op Schiphol gedeelte lijk vervangt. Waarom juist deze branche? „Mijn vader had een manege op de plaats waar nu Hilton staat, maar daar mee was in 1953 geen droog brood meer te verdienen en hij is toen bewaker bij de nachtveiligheidsdienst geworden. In 1958 is hij voor zichzelf begonnen”. Zijn de bewakers bewapend? „Neeeigenlijk wel. We hebben honden, die allemaal afgericht zijn. Her ders. De meeste mensen hebben een eigen hond”. Hebben ze die wel eens moeten ge bruiken? „Nee. Het is nog louter preventief. Het is ook niet de bedoeling rechtstreeks een hond op iemand los te laten. Ik heb dit altijd af weten te houden, maar de tijd is zo moeilijk geworden dat je de men sen moeilijk meer ongewapend ergens op af kunt sturen. Een hond noem ik een wapen”. Hij vindt het bepaald geen ramp dat zijn mensen (nog) niet met vuurwapens rond mogen wandelen. „Ik geloof niet”, zegt hij, „dat ik graag gewapende men sen in dienst zou hebben. Je krijgt dan toch een gevaarlijke situatie. Stel dat iemand zo’n ding in zijn hand heeft en hij durft niet te schieten. Bovendien hebben wij een signalerende taak. Het is de politie die bepaalde maatregelen neemt”. Op verkeersgebied trekken twee zaken de aandacht. Dat is ten eerste een apparaat, dat dichte mistbanken opspoort en de automobilisten hier voor waarschuwt. In de omgeving van München wordt hiermee al enige tijd en niet zonder succes geëxperi menteerd. HB heeft inmiddels haar werkterrein uitgebreid van Amsterdam, Amstelveen, Haarlemmermeer, Utrecht tot Vlissingen. Gaat hij wel eens in het buitenland kijken hoe de ontwikkelingen daar zijn? „Ik heb me nooit zo erg geïnteresseerd in wat de concurrentie doet, omdat we altijd zelf vol nieuwe plannen zaten. Ik vind dat we het heel aardig doen. De Amerikanen hebben solide bedrijven, maar dat wil nog niet zeggen dat ze ook altijd even modern zijn. Ze hebben vaak duizenden troepjes, maar die zijn vaak hopeloos ouderwets. We hebben nu op onze eigen research-afdeling een stil alarmsysteem ontwikkeld. Helemaal electronisch en met radar van Philips.De bewaking, zoals wij ze op dit punt hebben, heb ik in Amerika nog niet gezien”. Nieuw is ook een elektronisch te regelen signalenbord dat kan worden gemonteerd op het dak van politie wagens voor verkeersbeveiliging en verkeersgeleide-informatie. Het op vallende bord toont de volgende woorden: file, gladheid, langzaam linksaf, mist, ongeval, rechtsaf, stop en ijzel. Deze signalen kunnen door lopend zichtbaar blijven of flitsend beeld de burgemeester van Woerden we spreken over 1881 op het lumineuze idee kwam via het lande lijk politieblad de opsporing te ver zoeken van „een paar nieuwe rood trijpen pantoffels ontvreemd ten na dele van ene Arie Zuidam in een slaapstee van vrouw Pouw”. Sindsdien is er nogal wat gebeurd. De recordjacht van de criminaliteit verbijstert de op gezag en orde inge stelde burger en heeft de beveili gingsindustrie daarmee nu gelijke tred gehouden? Politiedeskundigen Het nieuwtje kwam uit Amerika overwaaien: een slot zonder sleutel. Hoe kan dat? Wel, de sleutel is vervangen door een sleutelkaart die iets weg heeft van een betaalpasje. Bij dit systeem is de „Ruscard” voor zien van een elektronische code, die niet nagemaakt of gedecodeerd kan worden. De sleutelkaart past in een leesap- paraat, dat de code vergelijkt met die van de matrijskaart en als de codes overeenstemmen, wordt automatisch een schakelaar bediend voor het ope nen van een deur of een andere afsluiting. Het „stil alarm”, dat een inbreker betrapt zonder dat hij er zelf iets van in de gaten heeft, blijkt in de praktijk zijn vruchten af te werpen. Wat doen jullie ais in de centrale zo’n signaal binnen komt? „Dan start er een patrouille van ons. Nee, we gaan niet eerst de politie bellen want tachtig percent van de alarmerin gen is vals en je kunt die jongens niet steeds voor joker laten staan. Dat valse alarm krijg je omdat geen enkel gebouw dood is. Er gebeuren ’s nachts meer din gen in een leeg complex dan men denkt. Het kan tochten of er kan een doos omvallen.Ja, als de signalen zich herha len of er staat een auto met draaiende motor voor de deur, dan waarschuwen we per mobilofoon de politie”. Een recente uitbreiding van dit systeem een variant wordt reeds bij parkeergarages toegepast is een automatische toegangscontrole met een centrale, die van een trommelge- heugen is voorzien. In zo’n centrale kunnen 5000 persoonsnummers wor den geprogrammeerd. Importeur A. Hausmann ziet hierin de mogelijkheid van een betere beveiliging van labo ratoria, geheime industriecomplexen defensiegebouwen en bankkluizen. Waaruit bestaat jullie werk precies? (Grijnzend) „Oh, dat is een ongeloof lijk breed programma. De kern is het leveren van bewakingspersoneel en sinds kort is daar een alarmcentrale bij geko men, waarop nu vijftig bedrijven zijn aangesloten”. Wat voor mensen zijn dat, jullie be wakers? „Dat is een heel genuanceerde toe stand. Er zit van alles bij. Je hebt verschillende objecten en dat vraagt ook verschillende mensen. De man die bij een bouwwerkje staat is een andere Wat voor eisen worden er aan bewakers gesteld? „De opleiding gaat een beetje in de richting van een politiediploma”. Ook judo? „Ben je gek? Waarom? Je gaat toch niet een beetje zitten stoeien. Er zijn sommigen die het wel voor de sport doen”. Hoe staat het bedrijfsleven tegenover de beveiliging, die bij het huren van een in die „goeie ouwe tijd” toen bijvvor- vindingrijk en de praktijk heeft ge- ROLF STALLINGA politietje willen gaan spelen, maar het geeft gewoon meer gezag”. mogelijk twee woorden afwisselend te laten flitsen. en als ze dat niet doen, koud meer met een schijnt. Een overval berust op intimidatie waarbij geweld achter de hand wordt S**h, T A: - Imj

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15