Improvisatie: Elsa Leoni met enkel in het gips Laatste aflevering logisch maar krampachtig THE FAMILY UITGEMOORD LUXAFLEX ZONWERING afscheid en Karoline gespeeld Snip en Snap definitief dHL waar wonen begint f KvanVEEUEN DAAROM ALUMINIUM RAMEN EN DEUREN: Schuif uw oude kozijn terzijde r—r--r r r—7 i r r i u Q d U«... EHsffl lf .--•J ra! OS® t •3LJLJ t binnenhuis 4. V Hans Keiler weg bij VPRO-gat 5/J 1 i ZATERDAG 17 MAART 7 1973 daar persoonlijk voor in. moderne spuiterij en drooginstallatie. rolgordijnen horren HAARLEM Telefoon 023-319120 jalouzieën Verrneulen-Hollandia bv. specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor niet duurder, wel beter. Oudeweg 30, Haarlem, tel: 023-319344 m sn at m ar et a- de et ,pf n- at SCHEVENINGEN. De Neder landse Operastichting heeft gister avond in het Circustheater de Ne derlandse première uitgebracht van „Aventures et Nouvelles Aventures” en de wereldpremière van Mader- na’s „Satyricon”. Het moet een heel werk geweest zijn om deze stukken de nieuwe enscenering van Ligeti’s in te studeren, want ze hingen bei den van de improvisaties aan elkaar. Na afloop heb ik mij afgevraagd of de tijd en de energie niet beter aan een echte opera besteed had kunnen worden. eerste ijmuider MARKIEZENFABRIEK. MABICEZEN/ZONNESCHERMÉi RcauiKewAuxAPLgx jalouzieen AMSTERDAM. The Famely is dood. De orde is hersteld. Op het eind van de laatste aflevering van deze toneelsensatie van het jaar liggen de broers Doe en Kil en hun zusje Gina op een bloederige hoop in een laatste lichtcirkel. Ze zijn neergemaaid door een machinege weer van de politie. Het konijn van Gina is, och arm, ook dood, maar dat heeft ze zelf gedaan. kerrebijn HAARLEM Telefoon 023-31 9328 ALKMAAR Telefoon 02200-1 6441 Show-kozijn te zien: Kampersingel 22 Haarlem en Edisonweg 5 te Alkmaar. rK/i(l KW .„o* DAAROM VREES ZN rim r~r~iig FM pF i< '.fito' tó'U RShefc rij K ADVERTENTIE autoschade Satyricon aardig kijkspel ADVERTENTIE J. H. MOOLENIJZER ADVERTENTIE vraag vrijblijvend prijsopgave bij op (Van onze RTV-redactie ADVERTENTIE A. ADVERTENTIE JAC HEIJER horinzontaal en vertikaal William Neill (in het midden) als Trimalchio. Rechts naast zijn linker hand Debria Brown. die weigert uitdrukkelijk zijn rol van vader te accepteren. En dat betekent dan voor hém het begin van het einde. Daarmee geeft De Boer een tweede aanleiding voor de uitroeiing van zijn Family. De eerste is de buitenwereld. De tweede is de drang tot zelfvernietiging, die zich in Doe en Gina manifesteert. Eigenlijk is Kil de enige onschuldige in The Family en derhalve het enige echte slachtoffer. Je kunt dan ook hartgrondig huilen, dat hij dood is. De Boer heeft de draden en draadjes, die hij in de loop van zijn serie aan elkaar knoopt, op een logische manier ontward. Logisch, maar toch pakt het op de een of andere manier onwaarschijn lijk uit. Misschien komt het omdat de Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 toneelvorm net als de inhoud een climax moest krijgen in het laatste deel. Tot dusver gebruikte De Boer de slap stick als belangrijkste middel voor zijn toneelbeeld. Dat past bij die moord- en doodslag in het laatste deel niet meer. Er zit nog wel een beetje in: een blikje bier spuit die politieagent (Henk Molen berg) in het bolle gezicht en Doe zakt door een antieke stoel. Maar daar blijft het bij. rol oei m” li- ’.OU >re ;ad art ers m- ro- .ob >et !U" de 11e en ijk en. is de tal id- OP ®r- >ch •te en ti de ja, ;rt 18 ag ,ls fi le de len ?ht m, De 3fi- tie. len in lOg its en ns »rs ire r”, iw is :at lat De Duits-Hongaarse lorvath (1901-1938) zlstuk „Kasimir en dat zó gebruikt kan •ring van in Het Gat is een soort verzon- >an een kleine ge schiedenis die aan de maatschappelijke verhoudingen wordt getoetst. ren voor haar geld: ze vergooit zich aan de kapitalisten en gezaghebbers. Kasimir zelf weet het niet. Morgen gaat het beter, verzucht hij. Horaths tekst in dit stuk is verbluf fend knap. In drie, vier korte zinnen verkeert een stelling, een situatie, een karaktertekening in haar tegendeel. De clichés, zoals dat „morgen gaat het be ter”, krijgen een lading mee, die ze in een wijder verband zetten. De Haagse Comedie stuurde voor dit stuk haar reserveploeg het veld in. En dat is jammer. De opvoering mag er goed uitzien in een gestileerd licht- en ge luidsdecor van Harry Wich, dat heel goed een kermis oproep. Ook de verne derlandsing in de vertaling van Gerrit Kouwenaar en smartlappen tussen de scènes door, doen het goed. Maar de manier waarop de meeste snelers hun rol invullen is onvoldoende. Het is ken nelijk de bedoeling van regisseur Wim van Rooy geweest om van alle figuren opzettelijke clichés te maken, naar het karikaturale toe, om aldus de bredere maatschappelijke betekenis te benadruk ken. Alleen de Kasimir-figuur houdt hij realistisch. UTRECHT Hans Keiler zal in het nieuwe seizoen geen eindredacteur meer zijn van het succesrijke tv-programma Het Gat van Nederland, waarvan de VPRO aanstaande donderdag weer een aflevering uitzendt. Hij wordt opgevolgd door Ad ’s-Gravensande, die nu eind redacteur is van Berichten uit de Sa menleving. Keiler verlaat Het Gat om dat hij weer eens iets anders wil. Van links naar rechts: Huib Broos, Jeff Wijnkoop, Henk Molenberg, Gees Linnebank in The Family IV. zotte en dolle situaties. En als bewijs van zijn improvisatietalent, werd Elsa Lioni, die tijdens de repetities haar voet verstuikte, op een draagstoel binnengedra gen met haar enkel in het gips met een grote rose strik erom heen. Bovendien heeft hij de tubaïst Jan Sevenstern een gek pak aangetrokkén en laat hij hem op het toneel een paar soli blazen. Er valt veel te lachen in „Satyricon”, maar toch duren de meeste scènes te lang. Dankzij de medewerking van de technische theatergroep „Perspekt” uit Haarlem is het een aardig kijkspel ge worden. De muziek van Maderna is zeer toepasselijk en stoort in ieder geval niet door moderniteit. Het Radio Kameror kest heeft onder zijn leiding getoond een avontuur aan te kunnen en als het moet Romeins te kunnen spelen. als haar broers bedreigd worden. Ze gooit Guus (de ex-man van Does vrien din, Branka) zoutzuur in de ogen, wan neer hij met een revolver geld komt opeisen; ze steekt Blammer dood en tenslotte haar konijntje. Die Blammer is „inspecteur van volks gezondheid, kinderbescherming en bin nenlandse veiligheid”, kortom de verper soonlijking van de normen van de bur germaatschappij. Lodewijk de Boer voert hem hier op als degene die het naderende onheil aankondigt en de des integratie van The Family aanwakkert. In zijn kielzog zit natuurlijk de politie, de instantie die de burgerlijke normen met geweld handhaaft en derhalve de enige overlevende. Nu blijft Branka, het keurige vrouwtje dat bij The Family introk, ook wel in leven, maar zij keert op het kritieke moment het drietal de rug toe. Ze is zwanger van Doe, maar In de show zal aan de hand van een fiks aantal komische sketches een over zicht worden gegeven van het kunnen en de carrière van de Amsterdamse hu moristen. Ze zullen in de show worden bijgestaan door Aase Rasmussen, Louis Dusée, het komische duo Mini en Maxi, Mieke Bos en zeven zingende, dansende en spelende meises en jongens. Het kan nuttig zijn om te experimen teren in de hoop, dat er op een goeie dag een nieuwe voorstelling aan het repertoire kan worden toegevoegd, maar ik geloof niet dat de „Aventures” en „Satyricon” een herhaling zullen beleven. Om te beginnen zijn de „Aventures” niets anders dan avonturen met de men selijke stem met dien verstande dat de vier solisten zich bepalen tot het uitstoten van klanken er wordt geen zinnig woord gezegd en geen noot gezon gen. Ook het orkest produceert onsa menhangende geluiden en wat er ont staat is het best te betitelen met non- opera. Ligeti heeft trouwens geenszins de bedoeling gehad een opera te schrij ven de „Aventures et Nouvelles Aventures” ontstonden in de jaren 1962- 1965 als een vrije vorm. De Amerikaanse regisseur Tan Strasfo- gel bedacht er een scenario voor dat twee jaar geleden in Tanglewood werd uitgevoerd. Hij zette de vier solisten in een grote gesloten kooi en deze moeten nu trachten hun gevoelens tot uitdruk king te brengen door middel van geba ren en ongearticuleerde klanken. De zangeressen Maria Boender, Inge Fröhlich, Poppy Holden en de bariton William Pearson hebben gekreund en gegild wat ze konden, maar waarom In hemelsnaam de mensen kunnen toch zingen? De spelers brengen wel aardige type ringen; met name Jules Royaards, Man fred de Graaf en Anne Oostveen. Maar het spel blijft verre van door de spelers zelfgevonden karakters. Peter Hoeksema en Francine Dreessen in de titelrollen zijn oninteressant, hoe ernstig ook ze er kennelijk aan gewerkt hebben. Vergele ken met de opvoering van „Geschichten aus dem Wiener Wald” van dezelfde schrijver door de Haagse Comedie een teleurstelling. Ik zou dit interessante stuk wel eens willen zien bij een groep die minder last heeft van tradities. JAC HEIJER H.S.R. en Krug Kerrebijn, twee giganten in bouwmaterialen, hebben de handen ineen geslagen om een uniek artikel in Nederland te introduceren... Een hardhouten schuifkozijn op kamergrootte! Voor méér licht, ’n Beter uitzicht op tuin of terras. Voor‘n moderner interieur... De dubbele beglazing houdt koude buiten en warmte binnen en is 100% tochtvrij! Bovendien vereist hardhout vrijwel geen onderhoud, dus nooit meer duur schilderwerk. Goed bekeken die schuifkozijnen uit Frankrijk. En omdat die twee giganten samen de kosten dragen, kan de prijs uitzonderlijk laag zijn... Inklusief breekwerk en montage ongeveer f 2995,-, incl. BTW. Komaan, schuif uw oude kozijn nu ’ns terzijde en kies voor modern! "Reserveer tijdig plaatsingstijd vóór de zomer begint!” geweest een beeld te geven van een wild Romeins feestmaal, banaal, protserig en wreed. De hoofdpersoon Trimalchio werd meesterlijk gezongen door de Ameri kaanse tenor William Neill. Hij had zich zo in zijn rol ingeleefd dat wij deze patserige machtswellusteling bijna gin gen haten, maar tegelijkertijd moesten wij hem bewonderen om zijn enorme vermogen te changeren van de ene stemming in de andere. Hij werd slechts overtroffen door zijn vrouw Fortunate, gespeeld door Débria Brown met zoveel vaart en hartstocht, dat zij ieder een meesleurt in de „poel des verderfs”. Gelukkig heeft Maderna met een enorm gevoel voor humor gezorgd voor luliananark 58-62 Haarlem.Tel.25 83 9 (Van onze correspondent) UTRECHT Willy Walden en Piet Muyselaar nemen het komend seizoen definitief afscheid van de Nederlandse planken. Oorspronkelijk zou hun huidi ge kleine-zaalproduktie „Snip en Snap souvenirs” de laatste show zijn waarmee zij het land doortrekken. De belangstel ling is echter dermate groot, dat produ cer René Sleeswijk nog één produktie met de twee komieken opzet. De show heet „Waar blijft de tijd” en start half september in theater ’t Spant te Bussum. Het is een grote-zaalproduk- tie en wordt door Sleeswijk omschreven als „Meer music hall dan revue”. De laatste voorstelling van Waar blijft de tijd is in mei 1974 in Stadskanaal. Met „Satyricon” ligt het heel anders dit kunt U letterlijk opvatten, want er wordt voortdurend op het toneel gelegen op kussens en in kluwen Bruno Maderna heeft wel degelijk de bedoeling gehad een opera te schrijven, zij het dan een opera-parodie. Hij liet zich inspireren door het beroemde mees terwerk van Petronius een vertrou weling van keizer Nero. De bedoeling van de componist en de regisseur is In de drie vorige afleveringen van dit toneelfeuilleton was de agressie van de twee broers de voornaamste motor van de dramatische handeling. Schrijver Lo dewijk de Boer had hun bovendien zulke karakters gegeven dat ze elk moment van de heftigste ruzie konden omslaan in ruwe tederheid, ten opzichte van elkaar en anderen. Maar de agressie bleef katjesspel. In de vorige aflevering vloeide weliswaar wat bloed, maar dat was meer een ongelukje. In dit laatste deel barst het geweld pas goed los. Dat moest ook, want De Boer wilde geen happy ending, maar een dodelijke afloop voor vrijwel iedereen, om te laten zien dat de samenleving zulke „kleuters uit de kakschool van de anarchie” niet ge doogt. Het onverwachte is dat de aaneen schakeling van gewelddadigheden niet wordt ingezet door beide broers, maar door het zusje Gina. Tot dusver was ze alleen nodig om de innige, incestueuze relatie van het drietal enig (erotisch) reliëf te geven. En passant (in deel II) werd verklaard, waarom ze wel kan horen maar niet spreekt: haar vader heeft haar op jonge leeftijd verkracht. Maar tot dusver was ze voor de hande ling van weinig belang. In de slotafleve ring blijkt dat Gina tot het uiterste gaat, In uiterst korte, economisch geschre ven scènes zien we het verhaaltje van de verkering tussen Kasimir en Karoline, die uitraakt omdat Kasimir ontslagen is als chauffeur. (Het stuk speelt in 1931, een der crisisjaren) In de dialoogjes met de mensen die Kasimir en Karoline ontmoeten op een kermis wordt aange toond, dat ze slachtoffer zijn van het bestaande maatschappelijk bestel, dat veranderd moet worden willen de men sen gelukkiger wordeh. De vraag van Horvath is, hoe het bestel veranderd moet worden. Kasimirs vriend Merkl (mislukt socialist, thans misdadiger) doet het met eenmansacties: hij rooft kapitalistische Mercedessen leeg. Diens vrouw Erna droomt van een helfhaftige revolutie. Karoline kiest eie- De Boer put dan ook veel meer uit de elementen uit het aloude 19e-eeuwse melodrama (en de bijbehorende 20ste- eeuwse cowboy- en misdaadfilms) dan uit Chaplin- en Laurel Hardy-films. Een arsenaal aan technische hulpmidde len licht en geluid staan hem ten dienste die hij knap doseert door het stuk heen. Het naderend onheil wordt niet alleen aangekondigd door Blammer. maar ook door bulldozer-geluiden van de straat waarin het kraakwoninkje van The Family staat. En verder krijgt elk van de drie Family-leden een eigen hallucinatie. Doe hoort een aanstormen de trein; Kil hoort machinegeweren. Het publiek hoort het ook. En voor Gina heeft De Boer een hele nachtmerrie uitgedacht, waarin we Martine Cref- coeur naakt in rode en paarse lichtplek ken zien rennen als in een kooi. En tenslotte horen we dubbelstereofonisch het knallen van het machinegeweer, dat een eind aan alles maakt. Anders dan slapstick, blijven deze middelen een overdreven indruk maken. Dit laatste deel is niet het beste van de vier. Je kan zien dat De Boer zich met moeite in de uitputtingsslag (schrij ven en regisseren van vier daverende stukken in zo korte tijd: dat gaat je niet in de kouwe kleren zitten) overeind weet te houden. De inhoud en de vorm zijn weliswaar logisch, maar toch te krampachtig opgebouwd om er van te genieten als je bij de andere afleverin gen doet. Het spel is heftig en intens gebleven met als hoogtepunt het afscheid van Branka (Cocki Boonstra) die met echte tranen in haar ogen haar jasje van geel kunstbont aan Gina geeft. Wim Kou- wenhoven zien we terug als Blammer, die hij minder griezelig speelt dan zou kunnen; tenminste in de voorstelling die ik zag. Wim de Mever voltooit zijn pooiierrol met veel fysiek bravoure en Henk Molenberg is wel aardig als poli tieagent in het enige komische nummer uit dit droevige laatste deel. Nou ja, laatste deel? Zeker, iedereen is dood en de gebruikeliike luidspreker- stem kondigt géén „wordt vervolgd” aan Maar het verwachte „The end" aan deze serie heb ik evenmin gehoord of gezien De Boer en zijn Family houden iets in petto. Reïncarnatie? De serie van vier blijft in elk geval op het repertoire staan, in het komend seizoen Dat mag wel. want net als bij Kees de Jongen en Turks Fruit moet iedereen dit s+nk levend Nederlands to neel gezien hebben. geen verlonderhoud meer roestvrij, veredeld metaal strakke vormgeving waardevermeerdering pand betere isolatie mogelijk door dubbele beglazing uiterst snelle levering ruim 20 jaar vakmanschap in aluminium produkten Vrees-prijzen zijn aluminimum prijzen Anthoniestr, 45 HAARLEM tel. 023-317753, w,v<» f nen Hr ?r?, w Ljaai jfe-J-,..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 7