Duitsland beleeft hausse Verzoening tussen Vietnamezen Agenda bijna onoplosbaar probleem I e Zesduizend schendingen van bestand „Porno-smokkel” naar West (gj amro bank X THE CATS TRESLONG installatiebouw 1 monteur aankomend monteur Een eigen huis kopen? Amro Woninghypotheek vooru! Hoogste gebouw San Francisco i i I e NEDERLAND SPEELT ROL IN „TRANSITO-VERKEER” ZATERDAG MAART 1973 10 (Van onze correspondent) Q Hausse Goedkoop (p Strategie Aanmeldingen Hard gevochten In vele vormen, dus tal van mogelijkheden. Om te beginnen zou u onderstaande coupon kunnen invullen en opzenden. U ontvangt dan een handig vraagbaakje over allerhande zaken die het kopen van een eigen huis meebrengt, getiteld „Het kopen van een eigen huis”, plus informatie over de Amro Woninghypotheek. I I I I I I I I r (na mo we' mo Lei dra OV£ bie mis twi de Bij het kopen van een eigen huis doemen vaak ingewikkelde vragen en problemen op. Niet alleen smeken vaktermen om uitleg, zoals het verschil tussen k.k. en v.o.n., erfpachtscanon, overdrachtsbelasting, enzovoort. Maar vooral ook de mogelijkheden en de grootte van de hypotheek zijn vragen van de eerste orde. Is hypotheek mogelijk? Hoeveel? Hoeveel kost dat per maand? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Welke hypotheekvorm is in een bepaald geval de meest geschikte? Het verdient aanbeveling om in ieder geval informatie in te winnen bij een van de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank. Want er is een (Van onze speciale verslaggever) TAY NINH Af en toe moeten de kleine Honda-busjes langs de rand van de weg stilhouden. Giote konvooien met munitie en brandstof stuiven dan naar de provincie. Vrouwen met grote manden met fruit en groente en rijst in een moeilijke balans aan een dunne teakhouten lat op hun schouders, vluchten in de greppels langs de weg. Ze zijn bang voor de grote legervrachtwagens. Als het roodbruine stof is opgetrokken klimmen ze terug naar het zachte asfaltdek van de hoofdweg naar de grens van Cambodja. Af en toe ratelen tanks voorbij. Velsen-IJmuiden Haat Beverwijk „Heterdaadje” ARNHEM De zwart-hande- laar, die stiekum „echte Bohnen- kaffee und hollandische Butter” de Duits-Nederlandse grens over brengt, heeft plaats gemaakt voor een nieuw type smokkelaar: de illegale handelaar in verboden, „harde” pornografische lectuur. Duitse douanebeambten bij de grensovergang Elten-Lobith grepen onlangs drie mannen, die in een snelle wagen tweeduizend porno- tijdschriften waarde 12.000 van Nederland naar West-Duits land wilden smokkelen. In en om Haarlem I I I I hl I' F»»’, s T s I-',’, J-i 1 1'1 1 2 4 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Naam: Adres: MORGEN ZONDAGMIDDAG 14 UUR IN GROTE ZAAL HILLEGOM TOEG.PRIJS 7.50 ADVERTENTIE en Onlangs zijn bij Elten drie pomo- gmokkelaars, bekenden van de Westduit- »e douane, uit een snelle Ford Capri Schriftelijke of telefonische sollicitaties te richten aan Lubro installatiebouw, Industrieweg 21, Beverwijk, postbus 97, telefoon 02510—26782 of na werktijd J. H. Broekkamp, telefoon 025131583. gehaald. Zij stonden in het douane- opsporingsblad; zij werden reeds lang van pomosmokkel verdacht. De Duitse grenspolitie was eerder achter de mani pulaties van he’ drietal gekomen, maar een aanhouding en arrestatie moesten wachten op een zogenaamd „heterdaad je”. Men kon niet eerder ingrijpen, om dat de handelaren in de gaten hadden gekregen, dat de douane hen op de korrel had. De smokkelaars hadden zich toen op andere grensovergangen toegelegd. Het veilgst achtten zij de grensovergang El- tèn-Lobith, maar dit bleek zoals ge zegdeen miskleun. De ambtenaren haalden voor twaalf duizend Duitse mark aan „Pornohefte” uit de koffer. De tijdschriften werden in beslag genomen en de drie handelaren tijn in Kleef in verzekerde bewaring gesteld. In deze provincie Tay Ninh is altijd hard gevochten. De rubberbomen van de grote Franse plantages zien bruin door de artilleriescherven in de basten. Doel loos hangen de bakjes rubber onder de uitkervingen. de witte latex strooms al jaren niet meer. Het hoogste gebouw van San Francisco bestaat uit 48 etages en is 250 meter hoog. Het bijzondere van deze wolken krabber is de piramideachtige vorm die als één van de voordelen heeft, dat zij niet alle zon en licht voor de omringen de straten wegneemt. Bovendien is het „aardbevingproof" gemaakt. Kosten van het totaal 119 miljoen gulden. Dat is dezelfde taal die de Vietcong al zoveel jaren heeft gebruikt. Maar nu de tactiek hetzelfde wordt om te proberen de bevolking op het platteland te win nen, volgt nog niet direct de conclusie dat de verzoening waarover in het ak koord wordt gesproken ook zo snel zal volgen. Graag ontvang ik de brochures „Het kopen van een eigen huis” en „Amro Woninghypotheek”. de de bij Sc Ti en ave en int; vie wa- teg1 Ori dez en poj Ten I uur var wo we' ave ber mo dae var tot< 7 tot me Bn en ten. Ti kar hui het net ov< ing Ra: I nat fro Ge, me vrx var vie los eer om me Wi de eer coi zat va ma re te Hij zal zelfstandig de gebruikelijke lood- gieterswerkzaamheden zoals het monteren van sanitair, gas- en waterleiding, mecha nische ventilaties, drukverhogingsinstalla- ties en warmwatersystemen uitvoeren. Een Gawalo-opleiding strekt tot aanbeveling. Op de dag van het bestand werd hier nog gevochten en het Zuidvietnamese leger durft niet veel verder de zijwegen in. De Vietcongvlaggen die in de bomen hingen werden door helikopters met mi- trailleurvuur of door bombardementen verwijderd, ’s Nachts keerde de Vietcong terug en wie verdacht was werd ver moord of weggevoerd. De hevige acties van de eerste weken nemen af, maar de incidenten blijven voortduren, omdat niemand deze oorlog heeft gewonnen en de Vietnamezen een compromis maar moeilijk verstaan. het goede in ons van het Confusianisme, het taoïsme, het katholicisme en het boeddhisme. Met onze religie moet er vrede komen. Het symbool is onze tem pel, die door beide partijen altijd ge spaard is.” Lubro installatiebouw te Beverwijk, reali seert met zo'n zeventig medewerkers, luchtbehandeling, centrale verwarming en sanitaire installaties in woningbouw- utiliteitsprojecten in Noord-Holland. Wegens uitbreiding van de werkzaamhe den, vragen wij voor de afdeling sanitair Commentaar uit de bedrijfstak: „We hebben ze eens een keer in een goedko pe aanbieding gehad. Je raakt ze aan de straatstenen niet kwijt. De mensen wil len er veel geld voor betalen want als het goedkoop is, dan is het geen goed sexblad, denken ze”. Zy Even van de hoofdweg af wordt nog vaak gevochten. Tanks sluiten enkele zijwegen af. Op de toegangsroute naar het tempelcomplex van Cao Dai een van de belangrijkste religieuze groepe ringen na de boeddhisten en de katholie ken in Vietnam staan geblakerde huizen. De paus van Cao Dai ontvangt ons in luie Franse stoelen. De thee met bana nen wordt door jonge monniken geser veerd. Er is geen gebrek aan aanmeldin gen. Dienstplichtigen van beide kanten zoeken hier hun toevlucht. De paus zegt niet veel. De rotorbladen van de koeling zingen monotoon. Kleine tjitjaks zuigen zich vast op de gekalkte muren en jagen listig op insecten. Er wordt hier lang gezwegen. Na een pauze en een zoete banaan waagt de bezoeker toch een echte vraag: Wat is de reactie van de 1 miljoen aanhangers van Cao Dai op de pogingen van president Thieu om poli tieke en religieuze groeperingen bijeen te brengen om zo de vrede zeker te stellen. Volgens Arnhemse insiders blijkt de porno-handel in de Bondsrepubliek thans een hausse door te maken. „Zij zijn er daar later aan begonnen. Hier hebben we die tijd al gehad. De grootste opleving is hier voorbij, maar het zal altijd wel een goedlopend artikel blij ven. In West-Duitsland is grote vraag naar harde homo-bladen. Die vind je hier genoeg, maar daar nog niet. En dan speciaal de homo-bladen die „verlucht” zijn met foto’s”. Arnhemse ingewijden menen, dat het mogelijk is dat partijen pornoliteratuur via Arnhem West-Duitsland binnenko men. „Maar voor twaalfduizend mark? Dat is nogal wat. Ik wou dat ik dat had mogen leveren....” De speciale belangstel ling in de Westduitse sexbranche schijnt uit te gaan naar de Deense bladen Private en Weekend-Sex, die in Neder land vrij mogen worden ingevoerd. Eerstgenoemd blad verschijnt in vier talen en kost in Nederland 12,50. Het andere blad evenens een dun tijd schriftje mef, technisch gezien, volmaak te kleurenfoto’s „doet” hier rond een tientje. Van dat blad verschijnt een Deense en een Duitse versie. Waarom die prijzen zo hoog liggen voor zo’n dun blaadje, terwijl de oplagen toch zeer aanzienlijk zijn? Hij zal samen met de leidinggevend mon teur sanitaire installaties uitvoeren. Ge dacht wordt aan een medewerker van achttien tot drieëntwintig jaar welke reeds in de loodgietersbranche enige ervaring heeft opgedaan. Lubro installatiebouw verwacht van haar medewerkers het positief kunnen mee werken in teamverband en biedt naast een goed salaris in overeenstemming met de te leveren prestaties: een interessante werkkring met moge lijkheden tot promotie een verregaande medewerking tot het volgen van een vakopleiding waarbij in de kosten hiervoor tegemoet gekomen wordt een winstdeling en speciale vakantie regeling een door de overheid goedgekeurde spaarregeling met vijftig percent toeslag vervoer van huis naar werk door middel van de in ons bedrijf beschikbare perso nenauto’s. Het blijkt, volgens bewoners van de grensstreek, steeds vaker voor te komen, dat dit artikel naar Duitsland wordt gesmokkeld, omdat de porno-tijdschrif- ten, dito films en foto’s in ons land goedkoper zouden zijn dan in de Bonds republiek. Nederland en met name Arnhem speelt een rol in het „transito-verkeer” in deze handel. Volgens ingewijden in de „bedrijfstak der sex” wordt er door de ondernemers in deze „business” vee) geïmporteerd uit Denemarken, België en enkele Engelssprekende landen. Een be langrijk deel van de hier geïmporteerde pornografische lectuur voornamelijk uit de Scandinavische landen wordt weer doorverkocht aan handelaren in West-Duitsland, die vooral goede zaken doen met de daar gelegerde Amerikaan se militairen. BIOSCOPEN City Theater, zaterdag en zondag 19-21.30 en maandag 20 uur: „Turks fruit” zondag 14.30 uur: „Hercules de geweldige”. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur Patton”, zondag 14.30 uur: „Charley Chaplin festival”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison op landgoed Beeckestijn, Velsen-Zuid, dagelijks (behalve maandag) van 14 u. tot 17 uur. Pieter Vermeulen Museum, dagelijks ge- oepnd van 9.30 tot 12 uur en van 14 uur tot 16.30 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Zaterdag en zondag gesloten. Galerie ’t Hart, Koningin Wilhelminakade 74, IJmuiden, expositie gouaches van Ans Wortel. Stadhuis Velsen Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Een van de jonge monniken, die tolk is voor de paus van de Cao Dai, krijgt na afloop verlof om nog even ongedwongen met de bezoekers te praten. „Een ver zoening zal erg lang duren,” zegt hij. „De zaken liggen hier zo anders dan in Laos en Cambodja. Met de meest mo derne advertentie- en indoctrinatiepro- gramma’s zijn we al deze jaren door Amerika bewerkt en door die Vietname zen, die het Amerikaanse recept klakke loos uitvoerden. Ze hebben moeten leren om de Vietcong, onze eigen landgenoten, werkelijk te haten. Jarenlang is ons voorgehouden om onze broeders te haten, geleerd dat we nooit meer in staat zouden zijn met hen samen te leven. De Amerikanen vertrek ken nu en vragen ons om nu snel tot een vergelijk te komen. Maar die haat is zó sterk opgebouwd, zó diep geworteld en er heeft al zó veel vergelding plaats gevonden, dat verzoening haast onmoge lijk is”. De paus zegt: „Wat het belangrijkste is, blijft de vrede. Als die er op deze manier komt, zijn wij het met die actie eens. Maar voorlopig strijden beide par tijen nog. Wij kunnen dus geen keuze maken, alleen bidden om vrede. Onze religie is jong (1916 gesticht), wij erven Hier, in de buitenprovinctes van Viet nam, ligt het dilemma duidelijk, zowel voor de regering in Saigon als voor de Vietcong. De regering Thieu weet niet hoe de bevolking van het platteland werkelijk te interesseren voor 'n nieuwe politiek na dit wankele bestand. Men gelooft nog niet dat er een nieuwe tijd is aangebroken en de Vietcong heeft het militair zo druk om het terrein te be houden dat het bezit en hier en daar nog om een betwist stuk grond te vech ten, dat er nog niet veel wordt gedacht aan een strategie voor het besturen en het onderhandelen na deze periode van onzekerheid en van het uitblijven van enige effectieve inspectie. „We moeten kameraden zijn,” heeft de Zuidvietnamese luitenant bij de bana nenbomen in het dorp langs de hoofd weg nog gezegd. „Kameraden voor het stichten van een nieuw land.” BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). Zaterdag 19, 21.15 en 23.30 u. en zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u_: „Turks Fruit”. Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag 19.30 u.: „Muiterij op de Bounty”; zondag 14 u.: „Terugkeer naar de apenplaneet”, 16.15 en 20 u.: „Muiterij op de Bounty. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. (Huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P Prins Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. In sommige dorpen moeten de bewo ners op het heetst van de dag naar de kleine gebouwtjes van het districtsbe- stuur komen. Speciaal getrainde officie ren leggen dan over een krakend ge luidssysteem uit waarom het nog geen vrede is. „In Parijs wordt alweer gespro ken”, zegt de luitenant, „maar de com munisten zijn niet te vertrouwen. Zes duizend schendingen van het bestand. Duizenden doden en gewonden. Tiendui zenden ontvoeringen door de Vietcong.” De oudere vrouwen met de hoofddoe ken sierlijk geknoopt om hun glinste rend zwarte haren, luisteren nauwelijks, kauwen op hun pruim en kunnen met hun zwarte tanden niet meer lachen, ook niet als de officieren van het depar tement voor psychologische oorlogsvoe ring hun speechje willen besluiten met wat grapjes. Dan wordt het volkslied maar ge speeld en een enkeling waagt het al weg te lopen naar de schaduw van de pal men. Hij is snel verdacht en wordt teruggeroepen. „De vrede moeten we gezamenlijk winnen en daar moeten we hier aan beginnen,” zegt de luitenant. „Het is een zaak van ons allen”. Woonplaats: Kan in open envelop ongefrankeerd verzonden worden aan Daane-Amro Couponburo, Hdy 2 I Antwoordnummer 3333, Amsterdam WII. SCHOUWBURGll 11 Stadsschouwburg (Wilsonsplein) Vandaag première en maandag 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met „Een zeer bijzondere dag” en „Avondrood”. Zondag 20.15 u.: Haarlemse To neel Club met „En ik dan”. Haarloheim (Smedestr. 23 20.30 u.: Kabaret Grimlach uit Utrecht. Toneelschuur (Smedestr 23) 24.30 u.: Toneel groep Genesus met „De clown” 5 t.m. 12 J) 20.30 u.: Bewegingsgroep van Igor Bogdan met „Veranderingen”. MUZIEK11 11 Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg 158, Overveen) Maandag 20 u.: Concert door Aerdenhouts Vrouwenkoor en Haerlem- sche Musijccamer o.l.v. André Kaart. BIOSCOPEN11 11 Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: ,The mechanic”, 18 j. Vandaag nachtvoorstelling 24 u.: „Je laatste uur heeft geslagen”, 18 j. Zondag en woensdag 13.30 u.: „In het sprookjesland van Hans Christian Andersen”, a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15 u. tevens zondag 14 u.: „De rode zon”, 14 j. Vandaag nachtvoorstelling 23.30 „Brando zijn zwaard zwaait de dood”, 18 jr. Lido (Houtplein) 14 19 en 21.15 u. tevens zondag 16.15 u.: De duivel kent geen genade’, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 19 en 21.15 u. tevens zondag 16.15 u.: „Turks fruit”, 18 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.15 u.: Cassidy and the running men”, 18 j. Vandaag nachtvoorstelling 24 u. maandag 14.30 19 en 21.15 u. The love pill”, 18 j. Studio (Gr Markt) 19 en 21.15 uur, tevens zondag 16.15 u maandag 14, 19 en 21.15 u.: „The touch”, 18 j. Vandaag en woensdag 14.15 u. zondag 14 u.: „De nieuwe avonturen van Pietje Bell”, a.l. Zondag 11 u.: „High noon”, 14 j. H iMll it rit; I»* w* liltlun 1 1 i t 't itmtn lllMim MUlUfif 4M M irwKH S tH H.U ;l|,| miwimmi 1441 «Hl SF Mil W1W mm 3 1.; yy-S'f»’ Hl’ t 9 nf|. 'IÏMW W M»H*^**‘*’**»*»'*SliW U IMWaaMM» t, S MtttM MKH g ,*M*»1 3 „MISI'P*****®******^1 |g |il

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 10