DOKTER LE COMPTE IN CONFLICT MET DE ORDE VAN DE GENEESHEREN „KWESTIE VAN TIMEN EN ZEETJE BEKIJKEN” il «F hjh Anton Bakker: per vletje in kokende oceaan naar schip met schuivende locs Behangen il- VI f v f Ie Kerstmis Waagstuk Kritiek ogenblik ■H Mensenredder ü- ils m ba” te peddelen. In de storm is de lading van de Rumba zestien honderd ton wegende diesellocs gaan schuiven, waardoor het schip slagzij maakt. Anton Bak ker slaagt erin langszij de Rumba te manoeuvreren en weet een sleepverbinding met zijn eigen schip tot stand te brengen. „Ach, ik heb wel geluk gehad. Het is een kwestie van timen en zeetje bekijken; als je een paar hoge golven hebt gehad, komen er al tijd wel een paar lage”. Anton Bakkers stunt is het begin van een succesvolle reddingsactie, al bedreigt een plotseling opsteken de orkaan in het zicht van de haven de operatie. Drie zware locomotieven plonsen van het dek van de Rumba de woeste zee in, maar het is de enige concessie, die de kapitein van het bevoor radingsschip Smit-Lloyd 103 aan het noodweer hoeft te doen. Pers, radio en televisie wachten de 103 en zijn sleep in de haven van St. John’s op Newfoundland na een gevaarlijke reis op. Terug uit Afrika «7 j s- <r Erbij „Eigenlijk is het zeer riskant, maar als je op zo’n moment gaat nadenken doe je het misschien niet”. Stuurman Anton Bakker, 29 jaar oud en woonachtig aan de Rijksstraatweg in Haarlem, kijkt vrij nuchter terug op zijn heksentoer: Bij stormkracht tien stapt hij als vrijwilliger van zijn eigen veilige schip in een rubber vletje om in een kokende zee naar het in nood verkerende WIM VAN LUYKEN. k» HERMAN LE COMPTE een jaar) uit Appingedam vaart met stuur man Anton Bakker en een bemanning van zeven koppen met de Smit-Lloyd 103 naar de plaats des onheils. De veer tig mijl worden in drie uur afgelegd. de locs in het ruim door de scheepshuid zouden slaan; er stonden er drie naast elkaar en als driehonderd ton op één punt gaan drukken en door de wand slaan, nou dan zinkt het schip in twee minuten”. ?n se Maar met het overvaren van de beman ning van de Rumba wordt gestopt. „Het werd veel te link- We hebben gewacht op een rescuehelicopter van de kust wacht”. Die komt, maar kan in de nacht niets uitrichten. De heli wijkt uit naar het landingsplatform van de Sedco II en wacht de dageraad af. oe ;te en op gt sis n- ad en >e- ig» en li ter .se lij Pt d« en iel ri ng ar a- de de :t” in Is. d, id ril ;s) n- n- ng en de te nd Is. d- lat t- te en lat de ng e- »n et j- e- in et te at iet k- de at m de bevolking consequent aanduidt. Hij had zeker een jaar nodig om weer op adem te komen. Maar de kennis over ouderdoms ziekten die Le Compte gretig had opgedaan in z’n Afrikaanse periode, kon men hem niet meer afnemen. De dokter ontdekte in het donkere we relddeel de eerste wet van Le Comp te: „De veroudering gaat vlugger naarmate de tekorten groter en tal rijker zijn”. Verder onderzoek in Bel gië bracht hem tot de conclusie dat „de veroudering niet alleen versneld, maar zelfs veroorzaakt wordt door de tekorten”. Net als in zijn boek „Hoe word ik 1000 jaar?” vorig jaar juli versche nen, nu al aan de derde druk toe springt de langharige dokter nogal eens van de hak op de tak als hij enthousiast probeert zijn opvattingen over de geneeskunst over te brengen. Mevrouw Le Compte, die beschei den op de achtergrond blijft, beves tigt de uitspraken van haar zelfverze kerde man onmiddellijk: „De patiën ten zeggen vaak tegen mij, uw man weet alles van ons. van ons gezin, en zo is het ook. Hij zal eerst vragen: hoe staat het met het behangen, voor er over de ziekte wordt gesproken. Die kleine dingen, aandacht voor menselijke aspecten, geven vertrou wen”. Het relaas van Anton Bakker begint in de namiddag van vrijdag 15 december van het vorig jaar, als hij met de Smit Lloyd 103 bij het booreiland Sedco II honderd mijl ten westen van New Foundland in de Atlantische Oceaan ligt afgemeerd. Er steekt een fikse bries op, die aanwakkert tot stormkracht tjpn. Over de radio klinkt het SOS af komstig van de Rumba. Het schip heeft acht diesellocs op het dek en zes in hef ruim, waar ook nog eens zestien onder stellen staan. De lading in dat ruim is door de storm gaan schuiven en de Rum ba maakt een slagzjj van een graad of vijftien. Kapitein Tjerk Straatman (31 Een ontmoeting met „wonderdokter” Herman Le Compte, die een antwoord heeft gevonden op de vraag „Hoe word ik 1000 jaar?” werkt opbeurend. Niet om het wellicht aanlokkelijk uitzicht op een bijna eeuwig leven als krasse oude baas Maar als de dokter klein, be weeglijk en zeer jong ondanks zijn 43 jaar meteen vaststelt: „Ik ben volmaakt gelukkig”, staaft hij die bewering in de loop van het gesprek ook voortdurend. Herman Le Compte brengt zijn „thera peutisch optimisme” constant in praktijk. Een kritiek ogenblik breekt aan: de orkaan raast pal van achter over de twee schepen en de kapitein van de 103 manoeuvreert zijn schip met de kop in de wind. Bij die actie maakt de 103, als het schip dwars op de metershoge golven komt te liggen, vijftig graden slagzij en ook de Rumba moet dat lot beschoren zijn geweest. Niemand heeft het kunnen zien, maar als die nacht de orkaan is uitgeraast en zondagmorgen 17 december het zicht is opgeklaard, staan nog slechts vijf van de acht diesellocs op het dek. Drie stuks liggen op de bodem van de Atlantische Oceaan. „We waren bang dat schoonzoon en is er nu, als 84-jange weer helemaal bovenop. „Die”, zegt de dokter gnuivend, „die moet je niet met een jong meisje alleen achterla ten”. Eerst lijkt de berging probleemloos te verlopen; het weer is opgeknapt, maar aan het eind van de tweede dag, ter hoogte van Cape Race, breekt de hel los: binnen een half uur buldert een orkaan met windkracht 12 en meer over de oceaan, zweept de golven op en een sneeuwjacht onttrekt de Rumba aan het gezicht, ,,’t Is een raar stekkie daar. Er gebeurt vaak wat. Het is ook een rot hoek, want je kunt nergens de stilte opzoeken”, aldus Anton Bakker, die het verhaal van de orkaan van horen zeggen heeft. de 103 te laveren. Vier, vijf lijnen wor den uitgegooid, maar breken voordat één lijn het houdt en vijf bemanningsleden van de Rumba aan boord kunnen klim men. De zesde raakt met zijn benen verward in de afgebroken lijnen en valt van de loodslader in zee. Dan komt stuurman Bakker voor het eerst in actie en ontpopt zich als mensenredder: hij springt van de 103 in de dingey en weet in de storm met een mes de wirwar van touwen rondom de benen van de Spaanse messbediende los te snijden. Anton Bakker maakt een lijn aan het reddingsvest van de man vast, waarna de drenkeling aan boord van de 103 wordt gehesen. Drie kwartier heeft die operatie geduurd; de zes van Rumba en ook Anton Bakker zijn versuft van de kou. Een warme douche doet wonderen. „Ik wil de mensen zo snel mogelijk genezen en ze ook gezond houden. Mijn Belgische collega’s laten ze ziek Zij kunnen ongestoord hun werk doen, ik word als een boef in de Terwijl zijn 39-jarige vrouw, de bekende beeldhouwster Begga d’Hae- se, als nadrukkelijk levend bewijs van zijn woorden fungeert, verteld dokter Le Compte in een zangerig rad Vlaams opgewekt over zijn stel lingen en hoe die hem in conflict brachten met de op conservatieve leest geschoeide Orde van Geneeshe ren. Een controverse die begon in 1964, toen Le Compte weigerde mee te doen aan de „immorele” Belgische artsenstaking. Omdat een levenslange schorsing hem dreigend boven het hoofd hangt en de dokter per se zijn patiënten wil blijven helpen, is nu zijn aanvraag om de praktijk te mo gen voortzetten in het West-Zeeuws- vlaamse Cadzand in behandeling in Den Haag. „Wie macht heeft maakt er mis- oruik van”, ondervond de bon-vivant uit Sint Idesbald toen hij vijf dagen lang een minder prettig leven had in Op de 103 probeert men ondertussen met raketten een lijn naar de Rumba over te schieten. Een lijn valt aan stuurboordzij op de Rumba neer; de bemanning weigert de lijn te pakken uit angst dat ze worden verpletterd onder de schuivende locs op het dek. Een lijn op de achteropbouw van het schip ge richt mislukt. De twee kapiteins overleg gen en de gezagvoerder van de Rumba zegt wel vast te willen maken, als iemand van de 103 dat karwei wil kla ren. Vrijwilligers vóór, maar niemand meldt zich voor die klus aan. Stuurman Anton Bakker neemt dan ook dat waag stuk op zich. De 103 manoeuvreert zo dicht mogelijk langs de Rumba, maar er blijven voor Anton Bakker nog altijd zo’n meter of tien in de dingey te overbruggen. „Ik ben er drie uur mee doende geweest”, licht hij die solo in de kokende oceaan simpeltjes toe. De achttien man aan boord van de Rumba willen het schip zo snel mogelijk verlaten. Zes stappen in een rubber vlot, dat door de zee tegen de schuin oplo pende achtersteven van de Rumba wordt platgedrukt. De zes overleven dat zonder noemenswaardiig letsel „tnet een nor male reddingboot hadden ze dat niet overleefd” - en weten de diney langszij derd. Het is inmiddels drie uur in de nacht. Het wachten is op de heli, die Anton Bakker op zijn eigen schip zonder stuurman moet terugzetten- Als de heli komt, worden de twaalf bemanningsleden van de Rumba en stuurman Bakker naar het booreiland overgevlogen. De piloot van de heli kampt met moeilijkheden aan de motor van zijn toestel en wil zo snel mogelijk terug. Kapitein Tjerk Straatman moet het roer van de 103 blijven staan en zelf het karwei zien te voltooien. In totaal zou hij met slechts vier uurtjes slaap 72 uur achter het roer doorbren gen. meen en collega-medici in ’t bijzon der, verpakt in een kleurrijke verge lijking: „Geleerden zijn als blinden, die een olifant onderzoeken. De een heeft een oor vast en zegt: een oli fant is een oor. Een ander pakt de olifant bij een poot en stelt vast: een olifant is een poot. En de derde krijgt de slurf van het dier te pakken, om triomfantelijk te concluderen: een olifant is een slurf”. „Geen van de blinden ziet de oli fant helemaal, en hun conclusies zijn dan ook allemaal fout. Zo is het ook met geleerden, en met specialisten in het bijzonder. Ze zien maar een stuk- Met drie locs minder, maar met de Rumba aan het sleeptouw wordt die zondag de haven van St. John’s op New Foundland bereikt. Voordat de nauwe doorgang naar de haven wordt genomen, worden kapitein, eerste stuurman en machinist van de Rumba en Anton Bak ker met een loodsboot naar de Rumba gevaren. De machines van het vracht schip worden gestart en op eigen kracht en met hulp van de 103 meert de Rumba onder grote belangstelling aan de kade van St. John’s af. De nationale tv zendt die gebeurtenis rechtstreeks uit en An ton Bakker wordt geïnterviewd door plaatselijke kranten, het lokale tv-stati- on en een verslaggever van Readers Digest- De bemanning van de Rumba toont zich uitgelaten over de redding; aan de reling hangt een bord met het opschrift: „Wij zijn blij hier kerstmis te kunnen vieren”. De bemanning van de 103 bouwt ook een feestje; tenslotte is veel bergingsgeld voor de maatschappij verdiend. Een telegram en een telefoon tje van Smit-Lloyd Rotterdam onderstre pen het succes. Later wordt de lading van de Rumba opnieuw gestuwd en geschoord en vaart het schip naar Halifax, waar met kranen de locs opnieuw worden ingeladen en vanwaar het schip weer aan zijn reis oorspronkelijk begonnen in Toronto naar Joego-Slavië begint. Anton Bak ker is na een kort verlof deze maand met het vliegtuig naar Singapore ver trokken, waar de Smit-Lloyd 10 op hem ligt te wachten. Of hij op een tweede avontuur in zijn elfjarige zeemansloop- baan hoopt? „Ach, er zit voor de maat schappij en voor ons bergingsloon aan vast”. De geneesheer zelf is eigenlijk net zo’n geval. Dat wil zeggen: ook Her man Le Compte kwam nu zo’n 15 jaar geleden geknakt terug uit Afri ka, waar een ernstige hartinfarc hem velde, na een immens zware medische praktijk van drie jaar tus sen de „zwarten”, zoals hij de neger- De succesvolle bestrijder van ou derdomsziekten uit Sint Idesbald geeft zijn geheimen graag prijs. „Wat ik doe is op zich namelijk niets bijzonders. Iedere dokter kent de in jecties die ik toedien en de pillen die ik voorschrijf. Het verschil zit ’m alleen in de manier waarop ik de verschillende geneesmiddelen gebruik. Dat begint eigenlijk al bij de benade ring van de patiënt. Daarachter zoek ik in de eerste plaats de mens” waardering had voor Herman Le Compte, die in de ogen van de nau welijks progressieve orde bovendien te veel publiciteit zocht. Een schorsing van zes weken was het resultaat. De dokter gaf er pas gevolg aan na ettelijke rechtszakeri, die in zijn na deel verliepen, en het vijfdaagse ver blijf in de gevangenis van Brugge. In zijn verplichte vakantie zette Le Compte in een razend tempo zijn verontwaardiging op papier. „Hoe wordt ik 1000 jaar?”, een felle aan klacht tegen de Orde van Geneeshe ren, de rechterlijke macht en het gevangeniswezen, werd meteen bestseller. De schrijver voor z’n pa tiënten een martelaar. Hij speelt die rol graag. Hij slaagt en laat eenmaal aan boord van de Rumba de kapitein eerst het bergingscontract tekenen. Zaken zijn za ken. Met de stuurman van de Rumba inspecteert Anton Bakker het schip; vanaf de Smit-Lloyd 103 wordt de laat ste lijn afgeschoten, echter zonder resul taat. De raket met duizend meter touw zeilt door de wind af. Anton Bakker schiet met het lijnwerptoestel van de Rumba de eerste de beste keer raak, waarna de sleepverbinding wordt vast gemaakt. Anton kan met zijn dingey niet meer terug; de 103 is voor de Rumba gaan liggen en is te ver verwij- je van de mens en het komt niet bij hen op om verder te kijken” Dokter Le Compte verdedigt zijn gelijk bra nieachtig en wel erg zelfverzekerd: „ik ben kundiger dan mijn collega’s en ik heb meer kennis van zaken”, zegt hij onomwonden. Iedereen die het jaar 2000 haalt, heeft kans op een eeuwig leven. Dat optimisme en zijn rebelse optreden in de medische praktijk hebben dokter Le Compte tot nu toe geen windeie ren opgeleverd. Al zegt z’n vrouw: „Buiten drie auto’s en negen kinderen hebben we niks. We hechten ons niet aan bezittingen”. Herman Le Compte blijft hoe dan ook een rebel. Een fikse stapel documentatiemateriaal over z’n controversiële loopbaan overhandigt hij in een zak. waarop met grote letters staat: „Brugge - staatsgevangenis”. Daaronder staat in iets kleinere letters: „Deze zak mag vertuigd dat zijn collega’s daaraan veel te weinig belang hechten. „De mens wordt wat hij denkt dat hij is. We mogen de invloed van de eigen geest op het eigen lichaam niet on derschatten. Luisteren naar de pa tiënt, hem geloof geven in de eigen mogelijkheden, is de eerste stelregel van dokter Le Compte. „Het komt me goed uit dat ik een bemoeial ben”, zegt hij. Maar wat verklaart verder zijn succes, dat tegelijk bij colle- ga-artsen zoveel kwaad bloed zette? „Vitaminen” is het trefwoord, het belangrijke ingrediënt om zijn pa tiënten er weer bovenop te helpen. Le Compte geeft college: „De mensen komen naarmate ze ouder worden, steeds meer stoffen te kort. Voor wat afgebroken wordt een normale na tuurlijke ontwikkeling komt niets in de plaats. Er staan te weinig op bouwstoffen tegenover”. „Het geheim van jong en gezond blijven is daarom heel simpel: zorg ervoor dat je wel voldoende opbouw stoffen krijgt, voornamelijk vitamine C en B. De tekorten moeten gewoon aanigevuld worden. Kijk naar m’n vrouw, haar heb ik speciaal behan deld, vitamine-injecties gegeven van af de eerste bevalling. Ze heeft nu negen kinderen ter wereld gebracht en is still good-looking”. Begga d’Haese (zoals mevrouw Le Compte als lid van een beeldhou- wersfamilie zich graag laat noemen) draagt weer een voorbeeld aan: haar eigen vader. Kwam 15 jaar geleden 4 S w .e J Een reddingshelikopter hangt boven de Rumba om Anton Bakker van boord te halen. aan wetenschapsmensen in het alge- dokter Le Compte dat. Hij is ervan niet moeten kunnen”. worden”. een jaar lang een kuur bij z’n de gevangenis van Brugge, net DieeK dat de Orde van Geneesheren weinig

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 17