REGELMATIG CONTACT MET HET HOOFD ORMATIE VAN DE SCHOOL IS BELANGRIJKE ZAAK Kluskaart om direct dwingen kind te accepteren bij de hand te hebben Stenen ruilen UMIT TASKASAP van ZELF KAARSEN MAKEN Fineren met strijkijzer Alarmsysteem Ouders kunnen school niet werkend aan de rage de Tiffany-lamp I B tips voor vrije tijd CS Zuinig 1 Nader onderzoek ZATERDAG 24 MAART 1973 3- 1 1 II t !t gs- e rt m? AV' Een pijpenla in het centrum van Rotterdam. Naam „Tiffany Works”. In de etalage prachtige, gekleurde lampen. Op het eerste gezicht glas- in-lood, bij nader inzien glas-in- koper. Tientallen verschillende stukjes glas geven een onmisken baar eigen gezicht aan elke lamp. Sommige zijn strak van lijn en op bouw, andere zwierig met talrijke barokke versieringen. Jugendstil, maar dan gloednieuw. Van meet af aan staat voor iedereen die langs loopt en even naar binen kijkt vast, dat het hier handwerk betreft. Bin nen in de pijpenla een expositie- ruimtetje, erachter een mini-werk- plaatsje. Alles piepklein. Een uiterst beleefde eigenaar, Umit Taskasap, die graag onder een kopje koffie wil vertellen waarom hij Nederland verkoos om de Tiffany-lampen een kans te geven. Taskasap werd 47 jaar geleden in Turkije geboren, koos als beroep zeeman en ontmoet te in Rotterdam een dochter van Al bert de Booy. *- Y V Erbij r. en ni- Wat kunnen ouders nog doen, als ze hun kind niet geplaatst krijgen op de school waar ze het graag willen hebben? Die vraag stellen veel ouders zich zeker dezer dagen, nu alom weer de zogenaamde schooltoetsen afgenomen worden. Ze hebben de indruk dat nota bene zp, de ouders, erbuiten gehouden worden als er over hun kind wordt beslist. Het advies van het schoolhoofd en de uitslag van de toets zijn „bepalend”. Vaak geeft dat geen problemen. Maar er blijft altijd een groep ouders die met problemen zit rond de toelating van zoon of dochter tot het vervolgonderwijs. De pech is dat zij eigenlijk niet veel kunnen doen om een toelatingsbeslissing te keren. Wat zijn de regels? door en laat die 1 cm uitsté ken. Het andere eind van de pit wordt om het metalen staafje gewonden. Dit komt midden over de opening van de vorm te liggen. De pit moet goed in het midden hangen. Met een stuk kar ton, board of een hoog glas (met ruimte voor de vorm ter grootte van de diameter van de vorm) kan men de vorm „ophangen”. Dan kan het gieten van de was be ginnen. Vervolgens de was Men kan ook speciaal kantenfineer krijgen (breedte van 22 mm tot 5 cm). bedrijvig aan de slag is en niet meer precies weet, wat de juiste volgorde van handelen is, hoeft hij niet uit zijn werk terrein te stappen, want hij kan de kluskaart onder oogbereik hangen. Er zijn zestig kluskaarten, verdeeld in tien series van zes (hout 2, verf 2, wandbekleding, lijmen en bevestigen, vloerbedekking, sanitair, elektriciteit en bouwmaterialen). In Nederland beslist het „bevoegd ge zag”, zoals de wet het uitdrukt, welke kinderen wél en welke niet op school worden genomen. Dat bevoegd gezag is bij het openbare onderwijs het gemeen tebestuur, bij het katholieke, protestants- christelijke en neutrale onderwijs het eigen schoolbestuur. Zonneklaar, dat de ze regeling van plaats tot plaats tot grote verschillen leidt. Ook al maken bij de toelatingsprocedures besturen in be paalde gebieden soms afspraken met el kaar om één lijn te trekken, uiteindelijk kan elk bevoegd gezag daar weer van afwijken en doet dat ook wel. Nu heeft de wet toch enkele algemene voorwaarden voor de toelating vastge steld, waardoor althans de grenzen be- Morgen, zondag 25 maart, wordit door de jonge Amateur Geologen een natio nale ruilbeurs van stenen, mineralen en fossielen gehouden in het vrije Tijds Centrum Rivierenbuurt (President Ken- nedylaan 11, Amsterdam), vlak bij de nieuwe RAI). Behalve ruilen kan men er ook kijken naar o.a. een expositie van het onderzoek spuitterreinen in Amster dam en omstreken, een tentoonstelling van de werkgroep kristallen met onder meer zelfgekweekte kristallen enz. lijm en vooral met de lijmspanners is een. nerveus gedoe. af- jor en ■ijs en en tie an 0- er- ts- fo- 3X- Fineerplaat is natuurlijk niet nieuw. Het wordt al „oneindig" lang gebruikt. Werken met fineer is aeen aemakkeliike en i. Nemen wij nu de kluskaart van de ondervloer. Daar vindt de klusser gege vens over: de benodigdheden aan materi aal en gereedschap. Er wordt summier uitgelegd, waarom een ondervloer van het grootste belang is (duurzaamheid vloerbedekking, warmte- en geluidsisola tie). Er zijn tips om het plaatmateriaal zo goed mogelijk te gebruiken (Hard board vochtig maken voor het gebruik, zodat het na het bevestigen krimpt en strak trekt). De voorbewerking van de vloer wordt beschreven (naden opvullen, knoesten wegsteken, holgetrokken plan ken egaliseren met pasta enz.) Dan wordt aangegeven, hoe de boardplaten moeten worden aangebracht, kortom, het hele procédé wordt gevolgd. En men krijgt nog wat tips zoals: gebruik bij het zagen van de platen de zaag zo, dat u alleen bij de neergaande beweging zaagt. Daarmee voorkomt u splinterranden aan de onderkant. Door middel van tekeningen en ver staanbare tekst wordt uiteengezet, hoe je zo’n klus moet opbouwen om tot een goed resultaat te komen. De gegevens zijn gedrukt op stevig karton en voor zien van een vernislaag om beduimelen te voorkomen. Wanneer de doe-het-zelver Wanneer men tot nu toe plastic buizen, pijpen of dakgoten moest verbinden moest de Bison hard-PVC-lijm met een kwast worden aangebracht, omdat bijna alle lijmsoorten alleen in busjes te ver krijgen was. Nu kan men het met een tube af. Er zit genoeg in om een afwate ring aan de gootsteen (de z.g. zwanen hals) of een schuurgootje aan te bren gen. De lange smeerpunt zorgt ervoor dat de bereikbaarheid groot is. Het betekent alleen dat Taskasap zo zuinig mogelijk aan moet doen met zijn huidige voorraad; zich geen fout gesne den stukjes kan permitteren en dat hij zeer zorgvuldig zijn modellen op de houten mal tekent en deze met geduld snijdt en monteert Per lamp (prijs: tussen de 150 en 400 gulden) is hij twee tot vier dagen bezig, al naar gelang de grootte en de moeilijkheid. Lampen met bloemen, zwanen en fruit vergen heel wat meer uren dan strakkere modellen. Minimaal gebruikt hij 100 stukjes glas, maximaal 400 per lamp. „Tenslotte krijg je met al die kleine, platte vlakjes die je over de mal aan el kaar soldeert, een halve bol. Zeer sterk door het koper en toch licht. Wanneer ik het zou doen met glas-in-lood, woog een lamp misschien wel tien kilo of meer. Daarbij zou het glas in de loodvoeging blijven werken en de sterkte van de halve bol zonder ondersteuning erg ge ring zijn”. Taskasap staat dagelijks in zijn win keltje in de Witte de Withstraat nieuwe modellen te verzinnen. Hij heeft een aantal vaste modellen, dat hij eventueel op bestelling kan maken. Maar de mees te arbeidsvreugde vindt hij, naar zijn zeggen, in het ontwerpen van lampen Ouders kunnen het met deze gang van zaken erg oneens zijn; ze hebben een stukje wet in handen om ertegen te protesteren. Het minste wat ze kunnen doen is dan ook een onderhoud met de toelatingscommissie te vragen. (De toe laatbaarheid van leerlingen wordt aan elke school door zo’n speciale commissie vastgesteld). Het lager beroepsonderwijs tenslotte (lts, huishoudschool, leao, detailhandels- school en land-tuinbouwschool) stelt als enige toelatingseis dat de leerling de zesde klas van de lagere school doorlo pen heeft. Het is misschien jammer voor het beroepsonderwijs, maar ouders die moei lijkheden hebben met het advies van het schoolhoofd en-of de uitslag van de toets protesteren alleen als him kind niet op het gym, het atheneum of het havo mag. De uiterste mogelijkheid (van de wei nige die openstaan) om een kind toch op zo’n school geplaatst te krijgen, is een beroep op de inspecteur van het voort gezet onderwijs. De wet zegt namelijk dat hij van een school kan eisen dat er een nader onderzoek plaatsvindt naar de capaciteiten van een eerder afgewezen kandidaat. Maar ook hij kan het be voegd gezag tot niets dwingen, want dat heeft het uiteindelijke recht om te be slissen. Een kind kan zelfs wel toelaatbaar zijn, dus aan de voorwaarden voor toe lating voldoen, maar dan hoeft het feite lijk nog niet toegelaten te worden. Een schoolbestuur moet soms wel kinderen afwijzen omdat de school of een bepaal de klas anders te groot wordt, maar toch net niet groot genoeg om extra personeel aan te trekken. De moeilijkheden waarover het hier gaat kan men maar beter proberen te voorkomen. Daarom zou ’t het beste zijn dat alle ouders, door geregeld contact te houden met de lagere school, op de hoogte bleven van de ontwikkelin gen van hun kind. Dan zouden ze in staat zijn op tijd in te springen als een onderwijzer zoon of dochter verkeerd beoordeelt. Ze zouden aan het eind van de rit niet verbaasd hoeven staan als dat o-zo-belangrijke hoofd der school over Jan of Marietje anders denkt dan zijzelf. Maar helaas, veel ouders houden nauwe lijks contact met de school van hun kind. Daar kunnen ze althans met on- Alles goed en wel. U kunt natuurlijk, gehoord hebbend, dat zo’n vloer glad moet zijn, aangezien de vloerbedekking anders in een tijd van ja en nee op de bobbels versleten is, even snel wat hard- board-plaat op de grond timmeren. Wel aardig, maar niet ideaal. Hoe moet het dan? Er zijn wel wat boeken en ge schriften (zoals de doe-het-zelf-tijd- schriften), die u wegwijs maken, maar dan is het zoeken geblazen. De uitgeverij Misset NV is op een handig idee geko men. Wellicht gebeurde dat, terwijl de directeur zelf zat te tobben aan zijn vloertje of merkte dat hij een verkeerd soort verf had gebruikt en zijn gezwoeg voor niets of erger was geweest. Hoe dan ook: Misset heeft het systeem van de kluskaart ontworpen. De Kluskaart is een kaart, waarop één bepaald karwei begrijpelijk uit de doeken wordt gedaan. J"' Hij trouwde haar en zocht buiten hun beider vaderland een baan aan de vaste wal. Anderhalf jaar Londen, vier jaar Is- tanboel, tien jaar Verenigde Staten voor de Koninklijke Nederlandse Luchtvaart maatschappij. Hij nam in die tien jaar de Amerikaanse nationaliteit aan en be gon zich te interesseren voor het maken van Tiffany-lampen. Een rage in de Verenigde Staten. Tiffany leefde zo’n 60 Jaar geleden en maakte lampen uit alle maal kleurrijke stukjes glas, die hij door koperstrips met elkaar verbond. Een van de eerste zeer eigen kunstuitingen op dit gebied in de Verenigde Staten. Waardoor er na een tijdelijke inzakking van de markt van Tiffany-lampen een rage ontstond om de enige echte authentieke lampen te bemachtigen. Taskasap: „Wil je er op dit ogenblik een kopen, dan betaal je al vlug 5.000 dollar. Zo zeldzaam zijn ze geworden”. Na de oorlog kwamen de Tiffany-lam pen terug, in volle glorie. Het werd een doe - het - zelf - karwei. Aleen al in New York zijn op het ogenblik zo’n 200 studio’s waar men al dan niet in op dracht Tiffany-lampen maakt. Amerika nen konden de kunst leren aan de academie voor beeldende kunsten en in elke zich respecterende hobbywinkel zijn de benodigdheden voor de lampen te koop. „Maak eens een lamp in uw Wilt u zelf wel eens kaar sen maken dan kan dat na tuurlijk. Een manier, waar bij het moeilijk mis kan gaan is de volgende: u be gint met de voorbereidingen. Er zijn nodig: een Super- castkaarsenvorm, speciaal samengestelde was, een pit, een metalen staafje, een pannetje om de was te smelten, waarbij men er op moet letten, dat de was nooit direct verhit mag wor den, maar slechts au bain Nog steeds kan het gebeuren, dat zieke of bejaarde mensen iets over komt zonder dat de buitenwereld dat in de gaten heeft. Er worden indivi dueel wel wat systeempjes uitgedok terd om te zorgen, dat de bewoners in nood worden geholpen (zo zijn ook de melkboeren ingeschakeld voor een alarmeringsactie), maar een ideale oplossing voor het probleem is nog niet gevonden. Wellicht dat een nieuwe (Zweedse, vinding een goede stap in de juiste richting is. Twee artsen in Uppsala en een ingenieur uit Stockholm heb ben zich gedrieën over het probleem gebogen. Het resultaat was een kleine box, die wordt verbonden met de voordeur, de deur van de koelkast en het lichtknopje van het toilet. Als gedurende acht uur geen van deze drie worden gebruikt, gaat buiten het huis of de flat een alarminstallatie werken. De uitvinding wordt op het ogenblik gebruikt in twee Zweedse steden, Kiruna en Jönkköping. De GGD’s van beide steden hebben als proef honderd alarmboxen laten in stalleren in woningen van bejaarden. Wanneer het systeem voldoet, zal het snel in en buiten Zweden handel gebracht worden. Maar er is redding komen opdagen voor de defaitisten van de handenarbeid. Onder het merk Macfix is er vóórge- lijmde fineer in de handel gekomen. Het is echt natuurlijk houtfineeer. Het is snel en schoon aan te brengen. Benodigd gereedschap: een warm strijkijzer, dat op de temperatuur voor linnen is afge steld. Zowel strijkijzer als handen van de zelfdoener blijven schoon. Geen ge wrijf meer om de rolletjes lijm van de vingers af te krijgen. Het fineer is in alle houtfineersoorten te koop: teak, eiken, noten, mahonie enz. Het strijkfineer wordt vastgestreken en dan pas op maat gesneden of geknipt. Als het werkstuk breder is dan het fineer maakt men een naad door de tweede plaat ongeveer 2 mm over de eerste heen te plakken. Na afkoeling wordt het kraagje weggeschuurd. Daar na nog even het strijkijzer er overheen. Marie. Zet bet pannetje met de was in *n grotere pan met kokend water en houdt dit water aan de kook. Oppassen dat de pan niet droogkookt. Intussen maakt men het werkoppervlak in orde (be dekken met oude kranten). Als de was gemorst ^ordt laat men het hard worden, zodat men het gemakkelijk weer op kan schrapen en opnieuw gebruiken. Met een naald prikt men een gaatje in de vorm, haalt de pit er laten stollen (een nacht). Om de kaars uit de vorm te krijgen moet de vorm aan de buitenkant worden inge wreven met een zeepoplos sing. Dan kan de kaars eruit, fraai bedrukt en al. De hobby van Umit Taskasap groeide een jaar of twee geleden uit tot zijn beroep. Hij zei de KLM vaarwel en begon ook een studio waar deze traditioneel Amerikaanse kunst werd bedreven. Het winkeltje ging niet slecht, maar Umit moest op een gegeven moment met zijn vrouw naar Nederland vanwege fa milieomstandigheden. Hij proefde de rust van Nederland en besloot er te blijven. „New York is niet meer voor mij. De levensomstandigheden daar worden steeds slechter. Je leeft in een constante spanning. Criminaliteit viert hoogtij”. Grootste moeilijkheid bleek echter pas na maanden: de vraag bij Nederlanders naar dit soort lampen is zo groot, dat Taskasap zijn voorraad glas (dat alleen in de Verenigde Staten wordt vervaardigd) moest aanvullen. De vraag in de VS zelf is echter zo over stelpend, dat de fabriek hem nu al een paar maanden heeft moeten laten wach ten. Hij is nog niet door zijn voorraad heen, maar er moet eens een kist met glas komen wil hij niet onthand raken. De enige plaats waar hij het speciale glas op dit moment in Europa kan krijgen, is Antwerpen; maar daar be taalt hij voor één vierkante meter 90 gulden, het dubbele van het uit de VS verzonden (mooiere) glas. Gegeven: u wilt om het dure ar beidsloon uit te sparen of gewoon omdat u het leuk vindt om te doen de ondervloer gaan maken, waarop de nieuwe vloerbedekking komt te rusten. paald zijn waarbinnen het bevoegde ge zag moet blijven. Die voorwaarden zijn dat de leerling het zesde leerjaar van een school voor basisonderwijs heeft doorlopen en dat de ontvangende school een advies van het hoofd der school krijgt. Vervolgens hebben havo en vwo (atheneum en gymnasium) een keuze van mogelijkheden om hun oordeel ver der te funderen. Deze mogelijkheden zijn een toelatingsexamen, een school vorderingentest, een intelligentietest en een proefklas. Vroeger was het toelatingsexamen zeer gebruikelijk, tegenwoordig wordt het nauwelijks meer gehouden. Ook de proefklas komt niet veel voor, want daarbij moeten de aangemelde kinderen minimaal 16 lessen volgen aan de school van hun keuze en dat vinden de meeste scholen te omslachtig. Verreweg het meest gebruikelijk is de schoolvorderin gentest, meestal schooltoets genoemd, die juist dezer dagen overal afgenomen wordt. De bekendste vorm daarvan ia de meerkeuzetoets van het Centraal Insti tuut voor Toetsontwikkeling in Arnhem (CITO), waaraan dit jaar maar liefst ruim 70.000 zesdeklassers onderworpen worden. Daarnaast worden voor de overige schoolverlaters (nog eens 180.000) in plaatsen als Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Breda, Eindhoven en in de noordelijke provincies toetsen ge bruikt die door plaatselijke of regionale samenwerking ontstaan. Het psychologisch onderzoek, klassi kaal afgenomen, vindt nauwelijks plaats, maar in individuele gevallen wordt het wel gebruikt als extra-onderzoek, wan neer bijvoorbeeld de schooltoets geen duidelijkheid geeft of duidelijk anders uitvalt dan te verwachten was. Hier ligt een eerste kans voor ouders die een foute verwijzing voor hun kind vrezen: zij kunnen te allen tijde een psychologisch onderzoek aanvragen, bij voorbeeld bij het Arbeidsbureau. Een school zal het resultaat daarvan niet zo gemakkelijk ter zijde schuiven. Dit alles geldt, zoals gezegd, alleen voor havo, atheneum en gymnasium; in feite meestal voor de gezamenlijke brug klas van deze scholen. Hoe staat het dan met mavo en lager beroepsonderwijs? Voor het mavo is wettelijk alleen een gunstig advies van het hoofd van de lagere school nodig. Zelfs bepaalt de wet dat een havo, een atheneum of een gymnasium als daaraan ook een mavo verbonden is, niet verplicht is een van de vier bovengenoemde toelatingsproce dures te volgen. Een gunstig advies van uit de lagere school zou dan voldoende moeten zijn om een kind in de brugklas mavo-havo-vwo te krijgen. Dan zal later in die brugklas wel blijken in welk schooltype het kind het best verder kan gaan. Maar van deze regeling is in de prak tijk niet veel terecht gekomen. Zowel de afzonderlijke mavo’s als ook de scholen gemeenschappen waarin een mavo is opgenomen wijzen kandidaten af op ba sis van de schooltoets. middellijke ingang iets aan doen. zaak, Om met name de dunne houtlaag zonder bobbels en „lucht-bellen" op een kastje of plank te krijgen is niet zomaar «en karweitje. Vooral het jongleren met ken kan ook bij Macfix terecht. Wel er op letten dat men dan het strijkijzer op wol zet. in de

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 21