p Mysterie na moord Biesheuvelsalarissen van op Britse leraar ministers blijven achter Verontwaardiging in Suriname T GORILLABABY MAG EVEN v; UIT COUVEUSE Ahobs niet zo veilig als gedacht IWW® dit Kamerdebat over kerncentrale in Kalkar amro bank li Super-hoogoven in Duisburg niet gedoofd spaart u gunstig: Panama bedreigt ambassadeur van Amerika 4 Raadscommissie neemt kijkje bij Catshuis Contact met gaullistische spionnen Experiment zal Nederland ruim 200 miljoen gulden kosten Maatregelen tegen niet-ingeschreven studenten Lavastroom op Ijsland niet te stuiten Ook Belgische pers protesteert tegen uitwijzing Coerant ZATERDAG 24 MAART 1973 2 ZA C( (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Dinsdag zal de Kamer in plenaire zitting moeten beslis sen of ons land, met West-Duitsland en België, deelneemt aan de bouw van de SNR 300. Dat is een experimentele kerncentrale, die in Kalkar aan de Rijn, in de buurt van het Duitse Kleef, moet worden gebouwd. Totale kos ten: anderhalf miljard, waarvan ruim 200 miljoen voor Nederlandse reke ning komt Geheimzinnigheid Laat u bij de Amro Bank vrij blijvend adviseren over de voor u meest geschikte spaarvorm. L her worp gel 1 mini (SE ver we PARAMARIBO. De centrale stakingsleiding in Suriname heeft giste ren haar „grote verbazing en verontwaardiging” uitgesproken over de manier waarop het overleg met de regering donderdag is verlopen. „Vanaf de aanvang van het gesprek weigerden de regeringsvertegenwoordigers categorisch te antwoorden op argumenten die naar voren werden gebracht door de vakbonden”. Aanzet Nutteloos r. Bij de Amro Bank hebt u de keus uit tien verschillende spaarvormen. Van een spaarboekje met 4% rente tot een spaarrekening met een vaste looptijd van 5 jaar.die nu zelfs een gegarandeerde rente biedt van maar liefst Knelpositie few 0*1 i (Van onze redacteur in Parijs) Stakingsleiding regering zweeg ADVERTENTIE (Van onze correspondent) Weer in blnnen- bultenland periode van minstens 12 uur: 90 percent Kans ^Normale temperaturen tot 26 maart: mlni- Als verklaring van de geheimzinnig heid waarmee het verhoor wordt om huld, is door de Franse pers ook herin nerd aan het feit dat Cartland sr. in de oorlog als lid van de Britse spionage dienst vele contacten met de gaullisti sche spionagedienst in Londen heeft on derhouden. nnw o uur uur uur uur uur uur 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o 2 o o o o o o o o o 0.5 o o 1 De omvang van de schade is moedlijk te bepalen maar circa zestig huizen zi|jn totaal weggevaagd. den Uyl was eerst betrokkene in zijn periode als minister van Economische Zaken. worden opgebouwd. Pas na 1980 zullen deze centrales een commercieel haalbare zaak zijn. 16 15 16 15 18 14 16 14 17 16 15 16 16 20 17 18 16 7 17 15 19 15 17 17 17 22 13 15 18 16 19 17 15 12 16 16 16 11 21 15 een rechtvaardiger inkomensverde ling. Het recente besluit van het kabinet om de salarissen van de ministers afwijking van het beleid van het kabinet in 1971, aldus mr. Biesheu vel. In het najaar van dat jaar is name- M de 5 iers< dit i ten grof Noo aan ver and. no x windst o ozo z no o X ozo windst. wzw zw zzw nw windst. z zzo windst. zo ono ono o zw o zzo w wzw zo o nnw n n o I hoi vo< tig bei ser vei nir Pv bri er dr dei va vil fu de P ren Raa drie een: ren: saw en raa< unit lijd D de ziog de in uit ver; D aan slot coir vra. het stai ope V Eru nad zak den F ten L. mis xiji H blin steil airnr aanl van gest wor üarr vooi vooi dat bete korr zuil' REYKJAVIK (Reuter). De eindelo ze lava-stroom op de IJlandse Westman- eilanden heeft opnieuw tientallen hui zen in het vissersstadje Kaupstadur ver woest en bedreigt nu hef grote nieuwe ziekenhuis en het stadhuis. UTRECHT. De door automati sche halve overwegbomen beveiligde spoorwegovergangen (ahobs) blijken niet zo veilig te zijn als algemeen wordt gedacht. Dit is in Utrecht aan bet licht gekomen, toen door de fout van een machinist de trein Utrecht- Hilversum bijna botste op een stads bus. GRONINGEN. Het college van be stuur van de Rijksuniversiteit van Gro ningen wil maatregelen gaan nemen te gen hen die „op onbevoegde wijze on derwijs volgen” aan de universiteit. Hiertoe worden gerekend de boycotters van de „duizend-gulden-wet”, Inmiddels is er voor ongeveer 150 miljoen gulden besteed aan uitgaven ter voorbereiding van het gigantische pro ject. Doel: op langere termijn te komen tot het bouwen van een reactor (in een kerncentrale uiteraard), die stroom op wekt tegen aannemelijke kosten- Deze eerste reactor, waarvan een belangrijk voordeel wordt genoemd dat hij zuiniger is met het kostbare uranium, moet de aanzet zijn. Later zullen centrales met grotere capaciteit dan 300 megawatt VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Plaatse lijk regen, later zonnige perioden en overdag lagere temperaturen. Aantal uren zon: 1 tot 9. Minimum tempera tuur: van ongeveer normaal tot 4 graden bo ven normaal. Maximum temperatuur: 0 tot S graden boven normaal. Kans op een droge op een geheel droog etmaal: 70'percent. rL mum 2. baximum 12 graden. WEERRAPPORTEN het einde van 1972 zou worden bezien of, en zo ja, in hoeverre de prijsontwikkeling in het jaar een rol zou moeten spelen bij de vast stelling van de salarissen van de bewindslieden voor 1973. Van enige nabetaling over 1972 zou geen sprake zijn. Het is volgens de minister-president geenszins in strijd met deze beslis sing, dat thans is besloten de sala rissen per 1 januari 1973 te verbo gen, niet overeenkomstig de ont wikkeling van het algemene loon peil in 1972, maar slechts met het percentage van de prijsstijging van dat jaar, te weten 7,4 pet. en staatssecretarissen met ingang van 1 januari aan te passen aan de prijsstijging van 1972 vormt geen Meer dan tachtigduizend scholieren uit de twee hoogste klassen van de lagere scholen planten woensdag tijdens de jaarlijkse „nationale boomfeestdag” weer een groot aantal bomen in ruim 380 gemeenten in ons land. uur uur BRUSSEL. Het algemeen bestuur van de ABPB, de Algemene Belgische Persbond heeft geprotesteerd tegen het besluit van de Griekse regering om onze redacteur in Athene Ab Coerant, die ook correspondent van de BRT (de Vlaams- talige Belgische Radio en Televisie) is, uit te wijzen- tie wel getekend. Er zit niet veel anders op, al is dan de tegenzin bij de linkse fracties groter dan bij de rechtse. Bovendien was de regering laat bij het indienen van de voorstellen. Zij kwamen voor op hef urgentielijstje dat premier Biesheuvel vorig najaar na de kabinets crisis indiende, maar werden niet meer behandeld. Een groot deel van de Kamer zou de zaak ook liever pas behandelen aan de hand van de Kernenergienota. Om dan een algeheel debat over onze energietoekomst te houden. Er is hoe langer hoe meer huiver voor de poten tiële gevaren van grootscheepse kerne- nergieontwikkeling. Uiteindelijk achtten de vertegenwoor digers van de arbeiders het nutteloos nog langer tegen de zwijgende rege ringsvertegenwoordigers te praten. Be sloten werd de voorzatter van de verga dering, mgr. A. Zichem, te vragen of hij onder deze omstandigheden een zanvol gesprek nog mogelijk achtte. Na lang aandrtagen besloot de voor zitter namens de commissie van goede diensten aan de vergadering mee te delen, dat de commissie het niet langer mogelijk achtte de gesprekken tussen de regering en de vakbeweging voort te zetten. De commissie vroeg de partijen desondanks vertrouwen aan haar te blij ven schenken, aangezien zag ook nu nog wilde trachten nuttig te zijn bij het zoeken naar een oplossing uit de precai re sociale situatie, waarin Suriname ver- ekert. De Zon Maan op Zon op Maan op Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Zd.-Llmburg Aberdeen Athene Barcelona Btrlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboei Las Palmas Tunis De ambassadeur had het veto woens dagavond uitgesproken, een dag nadat hij van generaal Torrijos een boodschap had ontvangen. In die boodschap werd gezegd dat de ambassadeur zijn veto moest uitspreken op het vliegveld „om dat het volk en de studenten en scholie ren het niet zouden kunnen begrijpen en er geweld zou kunnen volgen.” Een tweede boodschap van gelijke strekking werd hierna telefonisch door een medewerker van de generaal door gegeven aan de ambassadeur. Voordelen voor Nederland op korte termijn: werkgelegenheid tot maximum duizend plaatsen, bestellingen voor het project in ons land te plaatsen voor 160 miljoen gulden. DEN HAAG. De salarissen van de ministers en staatssecretarissen, die met ingang van 1 januari jongstle den met 7,4 percent verhoogd zijn, blijven toch nog met 6,5 percent achter bij de algemene loonontwik keling. Dit heeft premier Biesheu vel gisteren geantwoord op donder dag gestelde schriftelijke vragen van de DS’70-Kamerleden Berger (fractievoorzitter) en Drees en De Brauw (oud-bewindslieden in het kabinet-Biesheuvel) Volgens de premier is met dat besluit wel degelijk rekening gehouden met de wens, terughoudendheid te betrachten bij de verhoging van ho gere inkomens in het kader van Niet minder verdacht is dat zijn va der, wiens schedel met een bijl werd ingeslagen, in zijn hand een bebloede zakdoek geklemd hield die aan de zoon toebehoorde. Maar die zoon blijft niette min halsstarrig volhouden dat hij over de omstandigheden, waaronder zijn va der werd vermoord, helemaal niets weet, omdat hij voordien door een slag op het achterhoofd zelf zijn bewustzijn had verloren. Wel heeft hij erkend dat hij, even voor hun aankomst op de plaats waar ze kampeerden, woorden met zijn vader had gehad. De juiste aanleiding van die discussie is hij echter vergeten. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de zoon en eventueel ook de vader voor het drama onder invloed van ver dovende middelen of alcohol verkeerden. Dat bedrag moet volgens de regering apart worden gefinancierd. Daarom wordt de Kamer gevraagd goed te keu ren dat een heffing op elektriciteit wordt ingevoerd. Invoering van die hef fing komt erop neer dat de stroomtarie- ven met 3,5 pet zullen stijgen. Wanneer is niet duidelijk, maar dat het per 1 april kan, zoals de regering meent, lijkt weinig waarschijnlijk. Te verwachten is dat de Kamer de voorstellen zal goedkeuren. Helemaal van harte zal waarschijnlijk geen enkele fractie dat doen. Maar in feite staat het parlement met de rug tegen de muur. De voorgeschiedenis van dit project is al zeer lang, de parlementaire bemoeienis ermee kort Niemand minder dan drs. J. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Een groep getergde Duis- burgers. die had gehoopt de grootste hoogoven van het westelijke halfrond te kunnen uitblazen, is bedrogen uitgeko men. Een rechter heeft August Thyssen, de machtige eigenaar van het Westduifse industriële monster, de kans gegeven om het voor eind mei zover te temmen dat het leven in de Duisburgse wijk Marx- loh weer draaglijk wordt. Met die uitspraak is (voorlopig) een eind gekomen aan een milieu-schandaal, waarmee niet alleen in het Roergebied ergernis is gewekt. Sinds de hypermo derne hoogoven op 6 februari in wer king trad, hebben de bewoners van Marxloh werkelijk geen leven meer. En dat was precies wat velen in die grauwe industriewijk hadden gevreesd. De afgelopen drie jaar heeft men de 120 meter hoge smeltkroes zien verrij zen. De August Thyssen Huette AG bouwde „een hoogoven van een nieuwe generatie”, 70.000 m3 beton, 38.000 ton staal werden er in verwerkt. Thyssen investeerde in de bouw 350 miljoen mark. Eenmaal volop in werking zou de hoogoven dagelijks 10.000 ton ruw ijzer kunnen afleveren. Van dit formaat be staan ze tot dusver alleen in Japan. Voordat de commissie voor sport en recreatie uit de Haagse gemeenteraad gistermiddag bijeen kwam om te spre ken over de plannen van de regering om op ruim honderd meter van het Catshuis een ambtswoning te bouwen voor de minister-president, heeft deze commissie ter plaatse de situatie in ogenschouw genomen. In het ontwerp-bestemmingsplan, dat maandag 2 april in de Haagse gemeente raad aan de orde komt, is een dergelijke woning opgenomen. Op de foto de wet houders P. Vink (links) en W. K. J. J. van Ommen Kloeke. lijk besloten, dat die salarissen voor het gehele jaar 1972 zouden worden „bevroren” en dat tegen PARIJS. De 28-jarige Engelse le raar Brian Cartland, wiens 61-jarige va der vorige week in de Franse Provence werd vermoord, is uit het ziekenhuis, waar hij voor zijn verwondingen tenge volge van messteken werd verpleegd, ontslagen. Met een politieauto werd hij onmiddellijk naar Marseille overge bracht, waar hij negen uren lang door inspecteurs Is ondervraagd. Officieel nog altijd als de enige geauige van de mis daad, maar in feite nu ook als verdach te. Over de resultaten van het verhoor doet de politie bijzonder geheimzinnig en men beweert dat vanuit Parijs door de minister van Binnenlandse Zaken de re chercheurs ten strengste is verboden de pers ook maar enige inlichting te ver- strékken. Niettemin is uitgelekt dat bij de re constructie van de moord Cartland op een achttal punten op tegenstrijdigheden en onmogelijkheden is klemgezet. Zo blijft hij volhouden dat hij in de nacht van zondag op maandag uit zijn slaap gewekt zou zijn door dieven, die in de auto in hun koffers graaiden- De vier deuren van de auto waren echter geslo ten toen een automobilist ter plaatse verscheen en de sleutels had de zoon in zijn broekzak. Een Franse vriend van het slachtoffer heeft ook nog verklaard dat de 61-jarige leraar Cartland, die in Brighton een zomerschool leidde, een man van grote gaven was, die persoonlijke betrekkingen onderhield met de Britse premier Heath. Allemaal bijzonderheden die dit Co nan Doyle-Mysterie rond deze misdaad nog wat mysterieuzer maken, maar die misschien wel verklaren waarom vanuit Parijs de rechercheurs een absoluut spreekverbod is opgelegd. Tenslotte werd bekendgemaakt dat Brian Cartland op vrije voeten was ge steld. Hij kon terugkeren naar Engeland. Zelf zou hij nog zijn tevredenheid heb ben betuigd over de behandeling die hij van de Franse politie had ondervonden. Maar ondertussen zullen zelfs na de terugkeer van Brian Cartland naar zijn vaderland de mysteries rond de dood van zijn vader toch nog lang niet zijn opgelost. S3 Stt Volgens een door de vakbeweging uit gegeven communiqué hebben de rege ringsvertegenwoordigers verklaard dat zij niets meer te zeggen hadden, aange zien de afwijzende standpunten van de regering al vaststondetn en deze door argumentatie niet zouden kunnen war den gewijzigd. „Hoewel de vakbeweging op het onver antwoordelijke van deze houding bij herhaling heeft gewezen en de gespreks leider de vergadering schorste om zich met de regering hierover te beraden, bleef de regeringsdelegatie weigeren haar standpunten toe te lichten. Even eens werd geweigerd in te gaan op de argumenten van de vakbeweging en maakte de regering geen gebruik van de spreekbeurten die haar door de voorzit ter werden gegeven,” aldus het commu niqué. De regering verklaarde nadrukkelijk bij monde van premier Sedney dat alle argumenten die nu en ook bij verdere gesprekken naar voren zouden worden gebracht de door de regering ingenomen standpunten niet zouden kunnen wijzi gen. Dezer dagen werd in een dierentuin in het Amerikaanse Albuquerque, New Mexico, een vrouwelijke gorillababy ge boren. De moeder verstootte haar kind echter, dat daarna werd ondergebracht in een couveuse in het Presbyteriaanse ziekenhuis van de stad. Een van de verpleegsters knuffelt hier het in luiers gewikkelde apekind. De meeste Amerikanen willen de betrekkingen met Cuba hersteld zien, zo heeft het instituut Harris bij een opinie peiling geconstateerd. Eenenvijftig per cent van de Amerikanen bleek voorstan der te zijn van herste] der betrekkingen. Drie mannen hebben gisterochtend de chauffeur van de Griekse ambassa deur met messen aangevallen en ver wond. Ze nrobeerdon ook de ambassade in brand te steken, wat door de chauf feur werd verhinderd. De drie mannen zijn gevlucht. stakingsleiders van de Centrale van Landsdienaren heeft een bulletin uitgegeven, waarin als belangrijkste knelpunten In het overleg tussen rege ring en vakbeweging wonden genoemd: De volmacht gegeven aan de politie; De betaling van de stakingsdagen, waarbij de regering zegt „no work, no pay” en Het wetsontwerp ter regeling van de arbeidsverhoudingen. onbewolkt onbewolkt onbewolkt verand. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. half bew zw. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt verand. onbewolkt verand. onbewolkt regenbui onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt half bew. zwaarbew. motregen onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. ZONDAG 25 MAART Hoog water 7.26 uur en 19.50 Laag water 3.02 uur en 15.24 MAANDAG 26 MAART Hoog water 8.10 uur en 20.40 Laag water 3.35 uur en 16.01 ZONDAG 25 MAART op 6.32 uur onder 19.01 1.43 uur onder 9.04 MAANDAG 26 MAART 6.29 uur onder 19.03 2.33 uur onder 9.56 Slechts één op vijf Westduitsers ge looft nog in de mogelijkheid van hereni ging tussen het oostelijk en westelijk deel van het land, zo heeft een statis tisch bureau in de Bondsrepubliek ge constateerd bij een opinie-onderzoek- In Milaan zijn 12 mensen gearres teerd die telefoongesprekken hadden af geluisterd van industriëlen en politici. Het waren allen werknemers van de PTT in Milaan die voor een privé detec tive werkten. En de bewindsman voegt daaraan toe dat dit alles onze neus voorbij gaat als we niet deelnemen. Voeg daarbij nog het argument dat Nederland als laatste zijn beslissing moet nemen (West-Duitsland en België doen mee) dan is de knelposi- 7.26 uur 3.02 uur Gebleken is dat wanneer het licht sein voor de overgang voor de machi nist op rood staat de werking van de ahob geblokkeerd is. Rijdt een ma chinist door rood licht, dan blijven de halve bomen open en werken van zelfsprekend ook de lichten en de schellen niet. Door een snelle en correcte reactie van de buschauffeur kon een ernstig ongeluk worden voorkomen. Volgens de lezing van de chauffeur hoorde hij geen bel rinkelen, het sein stond naiet op rood en de overweg was dus vrij voor hem. Op aanraden van de passagiers waarschuwde de chauffeur daarop via de mobilofoon de politie dat er mogelijk sprake was van een defect. Maar volgens de Nederlandse Spoor wegen was er geen sprake van een defect, wel van een „menselijke fout”. „Het is in de 11 jaar dat deze ahob er ligt, nog nooit voorgekomen,” al dus een NS-voorlichter, volgens wiens lezing de trein nog voor de overweg tot stilstand zou zijn geko men. Het Utrechtse stadsbusbedrijf heeft inmiddels contact met de spoor wegen opgenomen om te voorkomen dait dit soort fouten tot rampen zou den kunnen leiden. 8.10 uur 3.35 uur Daarbij zou een belangrijke vraag zijn: moeten we wel op kernenergie overschakeien of zijn er aantrekkelijker alternatieven? Vooral de zonne-energie wordt in het rijtje schone energiebron nen van straks steeds meer genoemd. Op dit punt is een aarzeling in de Kamer te bemerken. Meer en meer fracties menen ook dat de regering geen wezenlijk energiebeleid voert, geen concrete visie aan de dag legt- WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse ambassadeur in Panama, John Scali, is met geweld bedreigd door de leider van dat land, generaal Omar Tor rijos, als de Verenigde Staten hun veto zouden uitspreken tegen een door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties voorgestelde resolutie over het Panama- kanaal- Dit is gisteren in Washington bekendgemaakt. Op langere termijn wordt berekend dat de Nederlandse metaalnijverheid en machinebouw voor veel grotere bedra gen werk zouden hebben aan verdere projecten in het kader der drielandensa menwerking. Ramingen komen tot 2.550 en 4.386 miljoen, achtereenvol gens in 1990 en 2000. Dit alles houdt minister Langman de Kamer in zijn Memorie van Antwoord voor.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2