Politieke vleugel wil meedoen aan verkiezingen Lennon moet Amerika uit Vier artsen uit de ban Verdachte in Watergate-zaak Rotterdam voor is bereid tot opheldering Voorlopige hechtenis wordt mogelijk toekomst drastisch ingeperkt in Akzo brengt vuil naar Turken blijven weg bij Raad van Europa f44 Rijnmond tuchtcollege 8 Dagen kriskras door Nederland Afluisteraars F® in STATEN-GENERAAL MOET WETSONTWERP NOG BEHANDELEN CAMPORA EN PERON PRATEN IN ROME Wethouder blijft toch commissaris Unilever RECHTSPOSITIE MOLUKKERS IN WETSONTWERP Persoonlijk gesprek met rechter over „man achter de schermen” Priester gearresteerd in Portugal ZATERDAG 24 MAART 1973 Leider Kritiek Schokeffect Vaag Wijzigingen r „Laag” sid Dossiers voordelig uit met NS SS v Nog kans op matiging van IRA (Van onze redacteur in Londen) moord en ADVERTENTIE De de LONDEN. Het voorlopige IRA heeft het Britse witboek met structuur hervormingen voor een eigen Noordiers binnenlands bestuur vierkant ver worpen. Deskundigen zien echter in de verklaring van de voorlopige vleu gel lichtpunten. Daarbij komt dat de politieke partij van de katholieke minderheid in Noord-Ierland, de Sociaaldemocratische en Labour Partij (SDLP), zich ervoor heeft uitgesproken om aan de in het witboek beloofde verkiezingen deel te nemen en ook om daarna zitting te nemen in het nieu we parlement voor het gebied. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. half geld op de inter lokale bussen; Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. Rechter Sirica noemde het optreden van de verdachten „laag, verachtelijk en door en door laakbaar”. Advocaten van de Democratische Partij hadden betoogd dat de misdrijven waaraan het zevental zich schuldig had gemaakt, veel schade lijker voor de gemeenschap waren dan Ambtshalve toevoeging van een ad vocaat aan al de in verzekeringgestelde verdachten en niet alleen waar een pi ketdienst van advocaten draait. De openbare aanklager had Liddy ge kenschetst als de leider van de Waterga- te-operatie Hij zou „de man met het geld” zijn geweest. Of het mogelijk zal worden In de toekomst de voorlopige hechtenis dras tisch in te perken, hangt af van de behandeling van het betrokken wetsont werp in de Staten-Generaal. GEVANGENISSTRAFFEN worden in Nederland, vergeleken met de omliggende landen, niet veel opgelegd, maar voor de toepassing van voorlopige hechtenis valt deze vergelijking minder gunstig uit. De minister heeft al verscheidene malen geprobeerd om door circulaires er bij het openbaar ministerie op aan te drin gen, minder vaak van dit instituut ge bruik te maken. len waarin voorlopige hechtenis moge lijk is, wordt namelijk nauwelijks ge knabbeld. ven ze der die >rdt leid der •er- len. ff er rige een •ote gen ith. Co- sad die ruit uut lig- >m- •in- de ge stb on- va- erd ede oon tte- ver va- eet, het -tad de zo le- ir- n- ■n. je- ni- ijk is- ;e- dat se nd. eb- hij m. de zijn ood zijn •en de ms ig” im »s- if- ici. de ic- nd a- de if- en Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kriskras-abonne ment. En als extra plussen: DEN HAAG. De zevenduizend ton chemisch afval, die jaarlijks bij de pro- duktie in de verschillende AKZO-bedrij- ven ontstaat, zal door de NV Afvalver werking Rijnmond Rotterdam voortaan worden vernietigd. Dit gaat AKZO jaar lijks drie kwart miljoen gulden kosten. Het lichtpunt bevindt zich echter in de donderdag afgelegde verklaring van de politieke arm van het voorlopige IRA. Deze Sinn Fein begint ook met hef witboek te omschrijven als een „kunst matige poging om een kunstmatige toe stand te bewaren”. Anderzijds blijkt de ze Sinn Fein (want er is ook nog een als onderdeel van de „officiële IRA”) wél bereid om aan de verkiezingen in het Noorden deel te nemen, mef de kans om zetels in de nieuwe assemblee in Belfast te veroveren. ROTTERDAM. Twee Rotterdamse huisartsen en twee specialisten van het Academisch ziekenhuis Dijkzigt in de Maasstad zullen zich donderdag 5 april voor het medisch tuchtcollege in Den Haag in een openbare zitfing moeten verantwoorden naar aanleiding van de klacht die het Rotterdamse echtpaar Westdijk tegen hen heeft ingediend. ernstiger misdrijven, zoals verkrachting. Volgens advocaat Earl Silbert had het Watergate-schandaal algemeen de vrees doen postvatten dat een dergelijke ille gale activiteit niet alleen op grote schaal voorkomt, maar ook door de autoriteiten wordt vergoelijkt. De gevangenisstraf fen zouden lang genoeg moeten zijn om mensen die hetzelfde zouden willen doen af te schrikken. Men neemt aan dat de beslissing van de SDLP vele katholieken in de Noord- ierse getto’s ertoe zal brengen zich bij dit standpunt aan te sluiten. Het wach ten is op de steun van deze bevolkings groep die het aan hef IRA in het Noorden mogelijk maakte zijn terreur- aanvallen ongehinderd uit te voeren. ROME (AP). Juan Peron, oud-pre- sident van Argentinië, is gisteren in Rome aangekomen (uit Madrid) voor een onderhoud met Hector Campora, de Pe ronist: lie kandidaat die de presidents verkiezingen van 11 maart heeft gewon nen. Liddy, McCord en de vijf andere ver dachten waren in januari al schuldig bevonden aan inbraak in het Watergate- gebouw en het plaatsen van afluisterap paratuur. Vijf van hen hadden zich eerder zelf al schuldig verklaard aan het ten laste gelegde. De bedoeling van dit wetsontwerp is de Zuidmolukkers te behandelen als Ne derlanders om hun inpassing in de Ne derlandse maatschappij te bevorderen. Zij verkrijgen geen kiesrechten en kun nen niet worden verplicht in militaire dienst te treden. WASHINGTON. (Reuter) In Washington is gisteren Gordon Liddy, die beschouwd wordt als voornaamste figuur in het proces inzake de Repu blikeinse machinaties tegen de Democratische Partij bij de presidentsver kiezingen van vorig jaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf van minimaal zes jaar en acht maanden en maximaal twintig jaar. Ook moet hij een boete betalen van 40.000 dollar. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Niets staat de Rot terdamse VVD-wethouder mr. H. C. G. L. Polak (verkeer), in de weg om com missaris te worden bij Unilever, vindt zijn fractie in de gemeenteraad. LATER ALS MINISTER, HEEFT Van Agt deze woorden in daden trachten om te zet'ten. In september 1972 stuurde hij een nota van wijzigingen op het verguis de wetsvoorstel aan het parlement, belangrijkste veranderingen zijn: Omdat vrijheidsberoving alleen moge lijk wordt bij gewelddelicten, geeft de nota een regeling voor de toepassing van dwangmaatregelen tegen een verdachte. Deze zou bijvoorbeeld verplicht kunnen worden op bepaalde tijden voor verhoor aanwezig te zijn; houdt hij zich niet aan deze aanwijzingen, dan kan alsnog in verzekeringstelling volgen. Volgens het echtpaar hebben deze me dici de slechte lichamelijke conditie van hun 20-jarige zoon Jan onvoldoende on derkend, met als gevolg dat de jonge man op 13 juli van het vorig jaar overleed in een huis, dat hij samen met drie vrienden in Rotterdam had ge kraakt. Het is de eerste keer dat een der zes medische tuchtcolleges in ons land openbare zitting houdt. Jan Westdijk overleed aan een ernsti ge infectie van de luchtwegen. Het echt paar, dat de zaak via de Naardense arts jurist dr. mr. W. Schuurman Stekhoven aanhangig heeft gemaakt beroept zich o a. op een verklaring van een Rotter damse politaearts, die gezegd zou hebben dat hun zoon wel 50 percent overle vingskansen had gehad, als hij goed behandeld was.” VIER ORGANISATIES op het terrein van de strafrechtpleging hebben in een nota aan het parlement hun kritiek op het gewijzigde wetsvoorstel kenbaar ge maakt (de verenigde reclasserings instel lingen; de Coornhertliga; de belangen groepering wetsovertreders; de Bond van de Vrijheidsrechten). Zij vrezen dat ook het gewijzigde wetsvoorstel niet ver ge noeg gaat. Hun voorstellen omvatten onder meer de volgende punten: De afvalstoffen die vrij komen bij de produktie van vinylchloride en die jaar lijks eveneens circa zevenduizend ton bedragen, zullen op een andere manier vernietigd moeten worden. Bij de ver branding hiervan komen namelijk zeke re hoeveelheden zoutzuur vrij en die kunnen nog niet door de afvalverwer king Rijnmond onschadelijk worden ge maakt. Voor de verwerking van dit afval zal daarom een aparte verbrandingsinstalla tie in het Rijnmondgebied worden ge bouwd.Het vrijkomende zoutzuur zal dan ook teruggewonnen kunnen worden en opnieuw worden gebruikt in het produktieproces. Het verbranden van de ze afvalstoffen gebeurt tot dusver op zee, maar hieraan zijn behalve de hoge kosten ook andere nadelen verbonden. DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren besloten een wetsontwerp naar de Raad van State te zenden, dat de rechts positie regelt van in Nederland wonen de Molukkers, die niet het Nederlander schap bezitten. Terugdringen van de duur door een absoluut maximum te stellen en schor sing van de terechtzitting alleen toe te staan voor de duur van drie maanden. Een beperking van de duur van voorlopige hechtenis aan een maximum van 102 dagen; maar dit is geen abso luut maximum zoals was bepleit door de Amsterdamse officier van justitie mr. J. J. Abspoel op voomoemd congres. Bin nen 102 dagen moet de zaak voor de rechtbank komen, maar deze kan het onderzoek ter terechtzitting zelfs tot on bepaalde tijd schorsen. DIT BLEEK onvoldoende om het au tomatisme van verdenking-verhoor-in- verzekeringstelling te doorbreken. Van daar dat in 1969 door de toenmalige minister van Justitie, Polak, een wets ontwerp is ingediend met de bedoeling de mogelijkheden voor toepassing van voorlopige hechtenis te beperken. De bedoeling was goed, maar de voorgestel de wetstekst was dermate vaag, dat er eerder een uitbreiding dan een beper- De rechtsbijstand aan in verzekering gestelde verdachten wordt verbeterd door het instituut van de piketdienst van advocaten te erkennen (en deze ook een financiële tegemoetkoming voor het werk toe te kennen). Men vindt het voldoende dat de wet houder zelf heeft gezegd „geen gevaar voor strijdigheid van belangen” aanwe zig te achten bij het aanvaarden van de benoeming in de raad van commissaris sen van de Nederlandse Unilever Bedrij ven b.v. WD-fractievoorzitter mr. H. E. Ko- ning schrijft dit aan de fractie van de PvdA in de gemeenteraad, die in een brief had gevraagd of de liberale fractie er bij zijn partijgenoot op wilde aan dringen zich nog eens „nader te bera den” over de consequenties van het aan vaarden van het commissariaat. Men vindt, dat dergolijke vermenging van functies schadelijk is voor het beeld, dat de bevolking van de overheid heeft. Een scherper omschrijving van gronden voor voorlopige hechtenis. NEW YORK (Reuter). Ex-Beatle John Lennon moet Amerika binnen 60 dagen verlaten. Het uitwijzingsbevel is afkomstig van de Amerikaanse immigra tiedienst en gebaseerd op Lennons ver oordeling in Londen, nu vijf jaar gele den, wegens overtreding van de wet op verdovende middelen. (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. Vrijheidsberoving voordat er sprake is van een schul digverklaring via veroordeling door de rechter, is een hachelijke zaak. Dat blijkt onder meer door de schadevergoeding van 4500 gulden die de Arn hemse rechtbank toekende aan een opperman uit Westendorp, omdat hij een jaar lang in voorlopige hechtenis had gezeten, ten onrechte verdacht van het plegen van een moord Vrijheidsberoving is maatregel, die alleen mag worden toegepast als dit strikt noodzakelijk is, bijvoorbeeld om achter de waarheid te komen. Het voorlopige IRA heeft vanuit Du blin laten weten dat het witboek teleur stellend is, omdat het geen algehele amnestie voor de gevangen en gezochte aanhangers belooft, omdat het vertrek van het Britse leger niet in uitzicht is gesteld, en omdat het land in feite zal worden geregeerd door „de dictator Wil liam Whitelaw”, de Britse minister voor het gebied. En ten slotte blijven de voorlopigen helemaal tegen alles, zo lang dat niet de hereniging van het eiland betekent zonder voorwaarden, een toe komst waar ze nog wel heel lang van zullen kunnen dromen. recht op ’t kopen van voordelige koppeling- kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. In zijn brief aan rechter Sirica schreef McCord dat hij dacht niet ver+rouwelijk met leden van de federale recherche (FBI) te kunnen praten. Tn de loop van het proces is gebleken dat de FBI dos siers over het Watersate-schandaal ter hand heeft gesteld aan functionarissen van het Witte Huis. Dit was ondanks advies van de juridische afdeling van de FBI niet gegaan via de minister van Justitie, Richard Kleindienst. Deze kwestie is aan de orde gekomen in de juridische commissie van de Se naat die in eerste aanleg de voordracht van de president om Patrick Gray te benoemen tot directeur van de FBI be handelt. Men redeneert nu dat de vechtjassen van het voorlopige IRA hun handen wel even thuis zouden houden als hun poli tieke vleugel bezig is mee te doen aan een democratische verkiezingsstrijd voor een democratisch parlement. De vraag is nu of het witboek het meedoen van extremistische groepen toestaat. Zo staat er in het document dat „geen persoon of groep mag verwachten dat hem wordt toegestaan politiek bezig te zijn op een moment dat hem dit gunstig uitkomt, terwijl hij op een ander moment zijn toevlucht tot geweld neemt.” Het vermoeden is nu dat de Britse „regent” over Noord-Ierland wellicht aan het IRA-geweld een eind zou kim men maken wanneer hij zijn eigen wit boek wat soepel toepast en de voorlopige Sinn Fein tot de verkiezingen toelaat. Nadat aanvankelijk werd gesuggereerd dat deze verkiezingen in juni zouden plaatsvinden, hoort men nu steeds vaker de maand september noemen. Terugdringen van de frequentie door voorlopige hechtenis alleen toe te staan bij verdenking voor een misdrijf waarbij de fysieke integriteit van een ander wordt aangetast. Op 1 januari van dit jaar hield de priester een preek waarin hij de on rechtvaardige toestanden in Portugal he kelde. king van de voorlopige hechtenis kon worden verwacht. Er volgde dan ook een golf van kritiek, die een climax bereikte in een congres, gehouden door een aantal deskundigen op dit terrein. Minister A. A. G. van Agt, toen nog hoogleraar strafrecht gaf tot slot een knappe samenvatting van de discussie. „De pittige debatten hebben maar één ^gezamenlijke uitspraak opgeleverd: aan het toepassen van voorlopige hechtenis dienst paal en perk te worden gesteld; tot die beperking voert het bij de Sta ten-Generaal aanhangige wetsontwerp allerminst; bijgevolg behoort om tot in krimping van het gebruik van voorlopi ge hechtenis te geraken nu zonder ver wijl actie te worden genomen.” Campora wordt maandag in Rome verwacht. Het wordt de eerste maal dat de twee mannen samenkomen sinds Pe ron 18 jaar geleden in zijn land werd gewipt en in Europa in ballingschap ging. Peron is thans 77 jaar oud. Rechter Sirica zei dat deze straffen over drie maanden opnieuw zullen wor den bekeken. Hij adviseerde het vijftal intussen alles te vertellen wat zij over de Watergate-zaak weten. In de loop van het proces zijn talrijke details onop gehelderd gebleven. Liddy en McCord hebben altijd volge houden dat zij niet schuldig waren. Vol gens McCord is er in de loop van het proces meineed gepleegd. Ook zou er voor ziin gezorgd dat anderen die bij het gebeurde in het Democratische hoofd kwartier betrokken waren, buiten schot zijn gebleven. McCord zei dat de zaak niet was opgezet door de CIA, al zouden wellicht enigen van zijn medeverdachten ertoe zijn gebracht dit te geloven. Zo moet „een gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid” aanwezig zijn, maar wordt ook aangegeven wan neer dit het geval is. VATICAANSTAD (AP). —Paus Pau lus heeft gisteren laten weten dat ieder die het geheim van de biecht schendt door het gesprokene op te nemen op een bandapparaat, automatisch door de kerk in de ban zal worden gedaan. Het is de eerste maal in tien jaar dat paus Paulus een uitbreiding heeft be kendgemaakt voor de toepassing van de banvloek. Het besluit van de paus werd geno men naar aanleiding van het uitko men van een boek in Italië dat geba seerd was op af geluisterde uitlatingen tijdens de biecht over zaken als geslach telijk verkeer en voorbehoedsmiddelen. De foto toont de twee auteurs met hun boek. DEZE VOORSTELLEN betekenen een duidelijke verbetering van het oorspron kelijke ontwerp. Toch blijft het de vraag of zij voldoende zijn om het gewenste effect te bereiken. Het gaat immers om het doorbreken gevestigd gedragspatroon. De betrokke nen zelf rechters,, officieren van jus titie, politie bleken hiertoe niet in staat. Het initiatief moet dus van de wetgever komen. Dit zal dan ook ’n krachtig en duidelijk geluid moeten zijn, waardoor een schok effect wordt teweeg gebracht. De ver schillende instanties worden dan ge dwongen hun gedragspatroon te herzien. Dit schokeffect zal het gewijzigde wets voorstel nauwelijks hebben. Aan geval- Lennon werd in 1968 in de Britse hoofdstad gearresteerd omdat hij in het bezit was van hasjiesj. Lennons vrouw, de in Japan geboren Yoko Ono, mag in Amerika blijven. De ex-Beatle kan in beroep gaan te gen het bevel. Lennon en zijn vrouw hebben destijds verzocht in Amerika te mogen blijven om de 8-jarige dochter uit het eerste huwelijk van Yoko Ono met de filmproducent Anthony Cox te kunnen opsporen. De Amerikaanse regering die wil dat Lennon wordt uitgewezen, stelt dat de musicus niet in aanmerking komt voor een permanente verblijfsvergunning in verband met zijn veroordeling in Enge land. PARIJS (AFP). In Parijs is giste ren de permanente commissie van de Raad van Europa ter overweging van drie agendapunten in vergadering bij eengekomen. De drie agendapunten wa ren: de toestand in Turkije, de Europese samenwerking op wetenschappelijk vlak en de samenwerking tussen enerzijds raad en internationaal instituut voor de unificatie van het privérecht en ander- lijds de Raad van Europa. De twee Turkse vertegenwoordigers in de permanente commissie, Turhan Fey- zioglou en Nihat Bayramoglou, woonden de vergadering niet bij. De eerste sprak in zijn brief van verhindering de hoop uit dat de commissie zich niet zou laten verleiden tot overhaast optreden. De permanente commissie heeft ten aanzien van het Turkse agendapunt be sloten aan de politieke en juridische commissies van de Raad van Europa te vragen om een rapport over Turkije in het licht van het afkondigen van de staat van beleg in dat land en de opening van politieke processen. Volgens waarnemers zal de Raad van Eruopa de zaak-Turkije voorzichtig be naderen, maar de politieke gang van zaken wel nauwlettend in het oog hou den. De vijf verdachten die hadden ver klaar^ schuldig te z(jn. werden „voorlo pig” tot maximale straffen veroordeeld: de 54-jarige Howard Hunt, ’n voormalige adviseur van het Witte Huis, een mede werker van de contraspionagedienst, kreeg 35 jaar, terwijl de overige vier „tijdelijk” tot 55 jaar werden veroor deeld. LISSABON (AFP). De Portugese parochiegeestelijke Mario Pais de Olivei ra is gisteren voor de tweede keer gear resteerd. In 1970 werd hij om politieke redenen aangehouden. In 1971 sprak een recht bank hem echter vrij. Kort tevoren had een van de zes andere verdachten in een brief aan de rechter laten weten, dat hij na de uit spraak bereid was in een persoonlijk gesprek te vertellen wie de man achter de schermen was bij het aanbrengen van afluisterapparatuur in het Democra tische hoofdkwartier in het Watergate- gebouw te Washington. Deze verdachte, James McCord, is hoofd geweest van de veiligheidsdienst bij de campagne om president Nixon een nieuwe ambtster mijn te bezorgen. In zijn brief aan rechter John Sirica schreef McCord dat hij besloten had te spreken ondanks de vrees van familieleden dat hem dit wel eens het leven zou kunnen kosten. van een --i t. wk garfgL..

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3