D Raad van Bestuur Van Gelder zet I standpunt in CAO-gesprek uiteen 1 Vissers: Niet èn Eminent Solina MICHELS EXPOSEERT Vrouwencontact vraagt Hoogovens BIJ HOOGOVENS om vakopleidingen voor meisjes i Verenigingsnieuws hè flMwl C.P.N. Velsen protesteert Alphenaar optigan musicmaker stand vaarplichtig èn dienstplichtig tegen huurharmonisatiewet Kom naar onze J 4 NA AFWIJZENDE VERKLARING INDUSTRIEBONDEN Veilingklok draait op volle toeren Grafisch werk van Haarlems kunstenaar Openbare vergadering door slechts weinigen bezocht ZATERDAG 24 MAART 1973 ZA (Van een onzer verslaggevers) Enorme aanvoer DONDERDAG 29 maart 19.30-22.30 u. DOORLOPEND DEMONSTRATIE o Administratiekantoor S. VISSER Velseroordstr. 11 -IJmuiden - tel. 1 06 74 Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen Sony Sansui Bose Tandberg Garrard Thorens Acoustic* Research Shure VRIJDAG 30 maart van 12-17 uur en 19.30-22.30 uur VELSEN-NOORD De drie in dustriebonden - NVV, NKV en CNV - hebben aan Van Gelder Papier in Velsen-Noord bericht gezonden niet bereid te zijn een nieuwe Papier- C.A.O. af te sluiten op grond van de tot nu toe gevoerde besprekingen. Volgens een mededeling aan het personeel van Van Gelder Papier zullen de industriebonden zich thans met leden en beleidsinstanties bera den over deze situatie. Tevens zul len, zoals wij donderdag berichtten, daarbij acties tegen Van Gelder wor den overwogen. Kort IJmondnieuws Velsen-Noord t hie is e de dat ve< Vo elk ge' I. s c tl n s g v V e g g v KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL. 023-320244 In de zaal op Ie etage demonstreren wij: Solina orgels o.a de nieuwe B serie Eminent orgels met String ensemble en de Bekend van de Vuist van Duys. U speelt op dit unieke instrument binnen enkele minuten Uw lievelingsmelodie I I I Poppetjes in de grote zaal van „DIE RAECKSE" tegenover de par keergarage aan de Raaks BEVERWIJK Beverwijk (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Aan de demissionaire regering van ons land zal door de Communistische Partij Nederland, afdeling Velsen, een schriftelijk protest worden gezonden tegen de in behandeling zijnde huurharmoni satiewet. Dit is met algemene stem men besloten tijdens de openbare vergadering, welke de C.P.N. vrij dagavond belegd had in gebouw Veiserduin aan het Velserduinplein. Het protest wordt ingediend op voorstel van de heer Th. Kruisman, gemeenteraadslid voor de commu nistische partij in Velsen. Heemskerk Velseii-lJinuiden ADVERTENTIE I Stereo/orgel SHOW (Van een onzer verslaggeefsters) Spaanse u. Huijgens- Huijgens- ADVERTENTIE Huijgens- BEVERWIJK. Er zaten grote ver schillen in het veilingbeeld van het be gin van de week en in het einde van de week. Bij het warmer wordende weer lopen de prijzen wel terug, terwijl de aanvoer groter werd. Het is overigens nog geen hopeloze situatie maar het is verre van ideaal. Men vraagt zich dage lijks versteld af waar blijft die enorme grote aanvoer, want regelmatig draaiden de beide veilingklokken tot vier uur. Deze week kwamen de eerste perk- planten aan de veiling waarvoor veel belangstelling bestond. Bij de potplanten neemt de aanvoer toe, waarbij vooral de goede kwaliteit ook nu weer goed be taald werd. Duinbrand. Door brand zijn vrijdag middag achter de flats aan de Dennekop- laan in IJmuiden enkele tientallen vier kante meters duin verloren gegaan. Hoe het vuur is ontstaan kon niet worden na gegaan. Het gaat er blijkens deze mededeling de industriebonden om de werkingssfeer van de nieuwe C.A.O. uit te breiden tot het hogere personeel. Van Gelder is van mening dat deze catagorie werknemers zich voor een aanzienlijk deel hebben aangesloten bij een eigen belangenorga nisatie, de Vereniging van Hoger Perso neel van Van Gelder Papier, zodat een uitbreiding van de werkingssfeer niet eenzijdig door de huidige partijen bij de C.A.O. kan worden genomen. In de ko mende maanden wil men met alle par tijen los van de contractsonderhande- llngen tot een beraad komen. Andere huurharmonisatiewet het eerste wat door de nieuw te vormen regering ongedaan dient te worden gemaakt. In een brief aan Hoogovens Personeels voorziening schrijft het Vrouwencontact: Nu willen wij u vragen of u zich nooit verdiept heeft in het feit dat ook meisjes belangstelling kunnen hebben voor een van deze cursussen wanneeer u daar voor de mogelijkheid opent. Het kan bij voorbeeld mogelijk zijn dat er van de mavo meisjes komen die zich voor tech niek interesseren. IJMUIDEN. Het Vrouwencontact van de IJmuidense afdeling van de PvdA heeft zich tot Hoogovens gewend naar aanleiding van een advertentie in het personeelsblad „De Grijper”. Hierin wor den ouders uitgenodigd voor hun zoons te solliciteren naar een plaats op een van de vakopleidingscursussen van het be drijf. Elke jongeman die hieraan wil deel nemen moet in het bezit zijn van een lts- of mavodiploma. Het Vrouwencon tact vraagt waarom meisjes met gelijk waardige opleidingen niet worden uitge nodigd te solliciteren. Via de voorlichtingsdienst Hoogovens is medegedeeld dat deze brief aanstaande dinsdag onderdeel zal zijn van een ver gadering, waarin gesproken zal worden over vakopleidingen voor meisjes. Eerst dan is een reactie te verwachten. Maandag, 26 maart: Openbare bibliotheek Filiaal Wijker- straatweg, geopend 14.30-17.30 u. 2 E hui ver geil dat Zij ha: ton wo der ik dat Da mu vo< kai bli bri pr< ges dei aai voi 1 va Vo m< m: in al ge lii sc 19 ve (d dc bi m di tr ze wa Zu nis pri ste ms hu VO' vir WO gez aar ren vei lan in eisen van de Industriebonden, waarmee Van Gelder Papier zich niet kan vereni gen. zijn een salarisverhoging in centen gevraagd is 43,35 per maand voor het gehele personeel, een indexerings- verhoging met voor het gehele personeel een maximum van f 250 per jaar per procent te compenseren prijsstijging. Het bedrijf in Velsen-Noord is accoord met een verhoging van vakantietoeslag en is bereid tot een gesprek over een salarisverhoging in „centen-procenten". De Raad van Bestuur van Van Gelder Papier stelt dat zij wel bereid is te praten over een eventueel minimum met betrekking tot de indexeringsverhoging, doch echter alleen indien de vakorgani- De Gasservicedienst Kennemerland en de Noordhollandse Verwarmingsunie te Beverwijk hebben een nieuw pand betrokken. Men is verhuisd van de Ko- ningsstraat naar de Alkmaarseweg 44, waar de N.V.U. en de Gasservicedienst over heel wat meer ruimte beschikken dan in het vroegere pand. De service- dienst en de V.N.U. kunnen worden ge zien als een soort coöperatie van loodgie ters uit het district Beverwijk, dat de ge meenten Velsen, Beverwijk, Castricum, Uitgeest, Heemskerk en Akersloot omvat Uitvoerig ging hij in op de buitenlandse politiek welke door de regering van ons land steeds is gevoerd. Voorts ageerde hij scherp tegen het Centraal Akkoord en meende dat de vakbonden zich daaraan niet behoeven te houden, wanneer het alleen om „.schijneerlijkheid” gaat. De heer Clerx constateerde tenslotte een „grote toename van de strijdbaarheid van de arbeidersklasse en een verzwak king aan de andere zijde”. Ook hij zei de tijd om strijd te voeren zeer gunstig te achten en spoorde de aanwezigen aan de gelegenheid ook te benutten. Voor diegenen die moeite hadden met de huurharmonisatie lag er achterin de zaal een stencil waarop men in eigen omgeving handtekeningen ter ondersteu ning van een protest kon verzamelen. Bij het Nijverheidsonderwijs gaat de gedachte ook in de richting van een co- educatie bij de brugklassen. Op die ma nier hebben meisjes de mogelijkheid kennis te maken met technische vakken, waardoor ook daar meer meisjes hun be- De Raad van bestuur van Van Gelder Papier heeft zich daarom met een uit voerige mededeling tot het personeel van de onderneming gewend, waarin de ge schilpunten in de C.A.O.-besprekingen worden uiteengezet. saties niet langer vasthouden aan het voorgestelde maximum. „Uiteraard blijven wjj bereid tot her opening van de onderhandelingen, waar toe onzerzijds blijvend pogingen zullen worden gedaan”, aldus de Raad van Bstuur van Van Gelder Papier. De vergadering in Veiserduin werd door slechts twintig personen bestuur en gasten meegerekend bezocht, zodat er voor de beide sprekers weinig stem verheffing nodig was om het totale ge hoor te bereiken. De eerste spreker, de heer G. Hoorn, eveneens gemeenteraadslid in Velsen, stelde in zijn betoog dat de tijd om massaal strijd te voeren tegen de huur harmonisatie en voor de verbetering van de lonen voor de laagstbetaalden meer dan rijp is. Hij verwierp malafide praktijken van huiseigenaren, waarvan de kleine huurder de dupe zou zijn en keerde zich fel tegen de woningbezitter die zijn eigendom tegen te hoge huur zou exploiteren. „Het is alles goud wat er vloeit uit oude en nieuwe woningen”, sprak de heer Hoorn en hij noemde de Als groot bedrijf kunt u er aan mee werken, dat niet alleen jongens maar ook meisjes op de juiste plaatsen terecht komen als zij hun keuze op de techniek hebben laten vallen. Enkele jaren geleden heeft ’n directeur van het Arbeidsbureau in Rotterdam gezegd dat er meer meisjes naar het technisch onderwijs moeten om dat er dringend behoefte gaat ontstaan „Het is ons niet te doen om een wisseling van poppetjes, maar om een verandering van program” meende de tweede spreker op de C.P.N.-vergade- ring, de heer H. Clerx, lid van het partijbestuur te Amsterdam. Ook hij pleitte voor een eerlijke verdeling van woongenot en voor een hogere salarië ring voor de werknemer in de lagere loonklasse. „Het gaat om een verbetering voor de overgrote meerderheid in ons land die ten koste moet gaan van een kleine minderheid”, aldus de spreker- De tulpenprijzen moest men voor het overgrote deel zoeken tussen de 80 en 150 cent per bos. Natuurlijk gingen er wel een paar soorten boven deze prijs uit. Ook de narcissen zijn goedkoop. De kasnarcissen gaan tot een gulden per bos, terwijl de koude grond narcissen rond de 20 cent per bos noteerden. An jers hielden nog redelijk prijs en kwamen tot 40 cent per stuk. De trosanjers waren ook goed te verkopen. Rozen bleven ook op een redelijke prijs han gen, terwijl de jaarrond chrysanten vlot weggingen. feestavond centrum voor alleenstaanden. Saloon ’72, Wilgenhoflaan 20 u. tiener soos. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Zondag, 25 maart. Grenspost, Soerstraat. 14 u. jeugdfilm St. Jozefzaal, Arendsweg 20 uur: „Youth with a mission” voor Youth for Christ. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Maandag 26 maart: Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9 tot 12 en 13.30 tot 15.30 uur. Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers Easy, Populierenlaan. Geopend voor hulpverlening van 20 tot 23 uur. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde De heer Michels, die in 1908 in Den Helder werd geboren en op 16-jarige leeftijd met zijn ouders naar Haarlem verhuisde, had al zeer vroeg belangstel ling voor literatuur en toneel. Tijdens de eerste wereldoorlog'legde hl j een bijzon dere belangstelling aan de dag voor de politieke tekenaars Alb. Hahn senior, Louis Raemaekers en Tjerk Bottema, van wie hij die platen kopieerde. Voor zichzelf tekende hij stripverhalen, geïn spireerd op films die hij zag of op boeken uit de uitleenbibliotheek van zijn vader. Na zijn huwelijk in 1933 vestigde hij zich in 1937 in Santpoort. Hij teken de en schilderde toen bij Haarlemse kunstenaars, onder meer bij Kees Ver- wey. Aan het einde van de tweede wereld oorlog sneed hij een prachtige serie in linoleum, genaamd „Gesel Gods”. In 1947 hield hij zijn eerste tentoonstelling. Hij trad toen toe tot de onafhankelij ken. In 1952 was zijn laatste tentoonstelling van circa honderd grafische werken en schil derijen in het Haarlemse Huis van Looy. In datzelfde jaar emigreerde hij naar Nieuw-Zeeland. Jarenlang gaf hij daar les op het Adult Education Centre. In 1956 werd hi j opgenomen in de vaste kern van het Stedelijk Museum in Auckland, dat ook zijn oorlogsserie kocht. In 1962 is hij naar Haarlem teruggekeerd en onlangs werd Michels lid van de internationale vereniging van vrienden van de grafische kunst Arta in Den Haag. roep in die richting willen kiezen. Wan neer zij de mogelijkheid hebben zich door middel van een bedrijfsopleiding verder te bekwamen dan zou het diegenen stimu leren die toch maar iets anders kiezen omdat de verdere mogelijkheden nu nog te beperkt zijn. aan goed opgeleide vakmensen. Maar dat heeft alleen zin als meisjes na dit onder wijs de mogelijkheid krijgen zich volle dig te bekwamen. Namens het bestuur van de Vrouwen bond van het NW en het Vrouwencon tact in de Partij van de Arbeid, afdeling IJmuiden, willen wij u vragen deze mo gelijkheid voor meisjes in uw bedrijf te realiseren”, besluit de brief. Geboren: Martijn T.B. z.v. T. B. Hil- bers en G. M. J. Kuijs., Monique A. M- d.v. H. G. L. Lagrand en J. Leegte., Peter z.v. J. H. Nieuwenhout en M. C- Akse., Yolanda d.v. I. J. M. Sanchez Rubio en A. Hutter., Barry z.v. H. Kre mer en C. P- Boom., Dennis z.v. H. Kremer en C. P. Boom., Alida I. d.v. J. C. Valk en W. J. Christoffels., Cristobal z.v. B. Lobato Medina en C. Orozzo Morillas., Stafan A- W. z.v. A. A. M. Pleijster en G. Rook., Erwin G. J. z.v. G. J. de Wit en J. M. de Kruijf., Marina d.v. J. Jezic en S. Puhalo., Andrens J- z.v. H. A. H. M. Schuurman en J. A. Peterse., Simone A. d.v. E- A. Brennink- meijer en H. A. F. van den Belt. Gehuwd: J. W. Brouwer en C. M. T. van der Lem., E. R. Marini en P. J- M. van der Linden., F. Aalbersberg en C. M. Helwes., E. R. Adelstamm en J. B. C. de Haan. Ondertrouwd: H. Douwstra en J. M. van Rijssen. A. H. Smit en R. F. Kooij- enga. Overleden: E. M. Immand, oud 85 jr., geh. m. E. Loocks., W. van de Ven, oud 45 jr., A- Blom, oud 68 jr., C. M. Nagel, oud 71 jr., geh. m. G. Doets. openbare bibliotheek. Arendsweg 61: volwassenen 19-21 u.: Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17.30 u. Zaterdag, 24 maart. De Slof, Raamveld. 19.30 u. jaarverga dering gymnastiekvereniging Hercules. Kennemer Theater, Zeestraat 20 u. UTRECHT. De circa 2500 bij de Nederlandse Vissersbond aangesloten vissers voelen niets voor het voornemen van de minister van Defensie om hen via een wijziging van de vaarplichtwet zowel onder de dienstplicht ais onder de vaarplicht te laten vallen. De vissers vinden dat hun dan een onevenredig groot aandeel in de lands verdediging in de schoenen zou worden geschoven, zo bleek vandaag op de jaar vergadering van de vissersbond in Utrecht. Momenteel vallen alleen opvarenden bij de Nederlandse koopvaardij onder de vaarplicht, hetgeen wil zeggen dat zij in tijden van oorlog of oorlogsdreiging op Nederlandse koopvaardijschepen moeten blijven varen. Het koopvaardijpersoneel is echter vrijgesteld van dienstplicht. Nu is het aantal Nederlanders op de koop vaardijschepen de laatste jaren echter zo schrikbarend teruggelopen momenteel is 29 percent van de opvarenden Neder lander dat de koopvaardijvloot zeker in een moeilijke oorlogssituatie schrome lijk onderbemand zou zijn. Vandaar dat de minister nu ook de circa 8000 vissers onder de vaarplicht wil laten vallen. Vissersbondvoorzitter K. Hoekstra zei vandaag op de jaarvergadering daar wel begrip voor te hebben. Maar hij vond het onbegrijpelijk dat de minister niet van plan is de vissers net als nu het koopvaardijpersoneel vrij te stellen van militaire dienst waarneer zij eenmaal aan de vaarplicht zijn onderworpen. Volgens de heer Hoekstra verdedigt de minister zijn standpunt door er op te wijzen dat met name de marine niet buiten dienstplichtige vissers zou kun nen. De heer Hoekstra kan deze redena tie niet goed volgen omdat blijkens zijn informaties b.v. in een vissersplaats als Urk hooguit twee van de tien dienst plichtige vissers bij de marine worden ingedeeld. De rest gaat naar de land macht. IJMOND. Het Bedrijfsrestaurant van Hoogovens zal zaterdag 24 maart geopend zijn tussen vier en zes uur voor degenen die belangstelling hebben voor de tentoonstelling van de Haarlemse kunstenaar Jan Michels. Zaterdag, 24 maart Dam, Ruysdaelstraat. 20 club Cervantes. Magneet, Ten Katestraat 20 u., uitvoe ring door studielesgroep van Volksmu- ziekschool. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. Jan Rog. Zondag 25 maart Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geo pend vanaf 20 u. Maandag 26 maart. Dam, Ruijsdaelstraat 19 u. postzegel club. Vrij burcht, Vrijburglaan 20 u. lezing over epilepsie voor EHBO. Progress-sociëteit, Const. straat. Geopend vanaf 20 u. Verenigde Openbare Bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19- 21 u.: Ruijsdaelstraat 7: jeugd 19-21 u. ZATERDAG 24 MAART Sporthal Zeewijk, Planetenweg, ÏJ- muiden-West. 16.1522.30 uur: basket- ballcompetitie. Sociëteit „De Ark”, Kerkplein, geopend van 20.300.30 uur. Santpoort, „Zomerlust”, 20.15 uur: „Jan van Dommelen” met musical „Mij fair lady”. ZONDAG 25 MAART Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 10.3011.45 u.; 13.15— 14.45 u.; 1516.30 u. Zwemver. VZV 9— 10.30 u.; 11.4513.15 u. Zwemver. CSB. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-West. 1014 uur: jeugdtoernooi B.C. „IJmond”. MAANDAG 26 MAART Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.308 u. 16.4018 u. Zwemver. Kennemerstaten 1821 u. RK Zwemver. Velsen 2122.30 u. Openbare bibliotheek Velsen, Centrale bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden 14.30— 17.30 u. en 1921.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden-Oost, 15.3017.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 14.30 17.30 u. en 19—21.30 u. filiaal Wijker- straatweg 177, Velsen-Noord, 14.3017.30 u.: filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-West, 14.30—17.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ- muiden-West, 18.3021 u. Exercitia: 21—23 u. Full Speed. NVSH, depot bibliotheek en inlichtin gencentrum, geopend van 19.30 u. tot 20.45 u. in benedenzaal 3 van gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. De Ring, 19.3021.30 u. boksen en conditietraining in gymzaal Ossendorp- school, Wijk aan Zeeërweg, IJmuiden. Gebouw ,,’t Braambos”, 20 u.openbare vergadering PvdA, PPR, D ’66 en PSP. Stadhuis Velsen, 20 u.: openbare ver gadering onderwijsbegeleidingsdienst. Stadsschouwburg, 20 u.: leerlingen „Felison” met Mary Rose”. Operettegezelschap VIDES, 20 u. repe titie in gebouw Abeelenstr. 1, IJmuiden- Oost. I

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4