straatroepen op lp Adriaan en Lou spelen onderste boven Max Heymans geeft wolletjes (TïioifeTijiïinM Win Sargent over Papoea’s voor NCRV mooie Piano recital Alwin Bar sophisticated lady „Sappelaars” met oude /z Ruil- mogelijkheid voor uw Encyclopedie ALGEMENE WINKLER PRINS GROTE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE Boekhandel&AntiquariaatH.Coebergh Verzameld door Cobi Schreijer In Universiteitstheater Voor scheepvaartboek BERGS VIOOLCONCERT MET NPO ONDER VONK naar het museum Haitink in Amerika KRO-medewerkers DDR-historici in Teleac-uitzending Venrieulei>Hdlandia bv. kozen bestuur ZATERDAG 24 MAART 1973 FOCWA !- AMSTERDAM De acteur Lou Landré en de mimespeler Adriaan Adriaansen spelen een boer en zijn opstandige knecht in „Onderste bo ven”, een interpretatie van het to- neelstuk-zonder-woorden van Peter Handke, „Das Mündel will Vor- mund sein”. Het is ’n plezierig werk stuk geworden, uitgebracht door het Pantomimetheater Carrousel in het Universiteitstheater, Nieuwe Doe lenstraat Amsterdam, nog te zien vanavond en verder volgende week donderdag tot en met zondag. n e n LES TRICOTS Max Heymans, betekent een nieuw modieus fa cet in de collectie van Nederlands grootste couturier. „Voor de so phisticated lady”, zoals Max dat altijd zo treffend pleegt te om schrijven. En met deze Les tricots presenteert hij dan een beeldige collectie jumpers en twin-sets, met hier en daar een bijpassende rok. De hiervoor gebruikte ma terialen zijn wol, lamswol, an gora en cashmere, soms met een menging van acribel, leacril of andere synthetische garens, die het zelf wassen enigermate ver eenvoudigen. UNIEKE GELEGENHEID! Wij nemen op redelijke voorwaarden uw oude Encyclopedie (na 1948 verschenen) terug in ruil voor de in 14 delen, nu nog 62,50 per deel, later 69,50 per deel of de zevende druk, 20 delen in luxe band, per deel 67,50 HAARLEM De dirigent Hans Vonk heeft vrijdagavond afscheid genomen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, waarmede hij deze maand enige concerten te Haarlem en in de provincie Noord- Holland gegeven heeft. kan onzichtbaar en vakkundig hersteld worden door Vermeulen-Hollandia. Vakbekwame plaatwerkers bekleders en spuiters methartvoor elke auto staan daar persoonlijk voor in. U bent zeker van de nieuwste richtapparatuur en een uiterst moderne spuiterij en drooginstallatie. Gaarne ontvang ik nadere inlichtingen. Ik bezit een encyclopedie,druk,delen. GEDEMPTE OUDE GRACHT 74 HAARLEM TELEFOON 023-313750 (Van onze kunstredactie) J. H. MOOLENIJZER ADVERTENTIE autoschade (Van onze redactie in Amsterdam) r- r. ADVERTENTIE I P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE den. Naam Straat onder redactie van Bé ter Maat iL’i 1J Im 'S laar- lem. Cor Hezemans heeft voor dit „Onderste boven” een bijzonder mooi en ingenieus houten decor ontworpen. Ook belichting en geluidsdecor zijn uitstekend. J. HEIJER Deze door de maatschappij Negram uitgebrachte lp, die gisteren in een bruin Amsterdams café ten doop is gehouden, heeft de toepasselijke titel „Wie maakt me los”. Want daar draaide het uiteinde lijk allemaal om. het verzamelen geslagen met als resul taat een grammofoonplaat vol met kleu rige straatroepen en -liedjes. specialisten in koetswerk sinds 1884 Daardoor nietduurder, wel beter. Oudeweg 30, Haarlem, tel: 023-3193 44 (Van onze RTV-redactie) MAAK NU GEBRUIK VAN DEZE wat dacht u van een beeldige zilver lurex V-hals pullover met een lange rok in een zilver lurex met zwarte ruit? Wilt u nog meer geglitter dan zijn er voorts de chromoflex avond- pullovers in allerliefste kleuren. Consequentie: Jan Peet moet eruit met zijn boeken, platen, scheepsmodellen al dan niet in flessen en andere nautische curiosa. Middenhavenstraat 27 IJmuiden - Telefoon 02550 - 1 41 08 Na 18.00 uur telefoon 02550 - 1 12 02 w* NAAST DE KLASSIEKE twin-sets zag ik beeldige mouwloze polopulls met vesten, waarvan de lange mou wen een manchet met twee knopen meekregen. Zo’n typisch, fijne Hey mans touch maakt deze collectie nu juist zo aantrekkelijk. Hoge ribbel, gebreide taillestukken en manchetten zijn, evenals kabelsteken, het komen de najaar erg in. Kabelsteken zag ik overigens veelvuldig toegepast in kor te en lange jumpers en vesten. Jan Peet klaagde zijn nood, want hij wist niet waar hij heen moest. „Zou ik niet mooi passen in een nis bij de ingang van het nieuwe schaapvaartmu- seum,” zei hij. Zo gebeurt het nu. In zelfs meer ruimte dan een nis alleen. Hij leidde op deze avond in het Haar lemse Concertgebouw het zesde, laatste concert van de zogenaamde „moderne” serie, waarvoor de belangstelling nog steeds matig is. Het onbekende terri torium der nieuwe muziek, welke zeker niet alleen tot de hedendaagse voort brengselen der toonkunst behoeft te be horen, wordt door talloze muziekvrienden nog steeds angstvallig vermeden. Zelfs voor enige communicatie blijkt de kloof onoverbrugbaar of lijkt onoverbrugbaar gehouden te worden op grond van welk ideaal dan ook. Op het concert van vrijdagavond werd een werk van de Nederlandse componist Louis Andriessen ten gehore gebracht, dat tot titel Anachronic I heeft gekregen. In dit stuk werd muziek geïntegreerd van componisten, die na het jaar 1870 door hun composities de aandacht trok ken. Bij deze componisten zijn er zes, waarvan de muziek door Louis Andries sen de moeite waard geacht werd om Handke schreef van minuut tot minuut de handelingen van boer en knecht. Dat lijkt heel eenvoudig uit te voeren, maar toch zitten er voor een regisseur grote technische problemen in: hoe en waar brengt hij water aan de kook, hoe laat hij die knecht bloeden, waar laat hij de scherven van kapotgegooide borden als het decor veranderd moet worden. Wat deze zaken betreft heeft het duo minder vindingrijke oplossingen uitgedacht. En voor mij deed dat afbreuk aan het ritme en de spanning van het stuk. Er zaten wat saaie plekken in, zonder dat voelbaar werd dat het publiek met opzet getergd wordt, zoals in dat stuk de knecht door de boer. AMSTERDAM- Het succesvolle op treden van Bernard Haitink met het Cleveland Orchestra in 1970 en het Bos ton Symphony Orchestra in 1969 heeft geleid tot een nieuwe uitnodiging voor een serie concerten met beide orkesten. Op 29, 30 en 31 maart zal hij drie concerten dirigeren van het Cleveland Orchestra. Als belangrijkste werk staat de Negende symfonie van Mahler op het programma. Aansluitend leidt Haitink zeven con certen van het Boston Symphony Or chestra met onder meer de Eerste sym fonie van Mahler en de Negende van Beethoven. Zoals bekend werd Win Sargent door de Indonesische autoriteiten uitgewezen, omdat zij alleen maar een huwelijk zou zijn aangegaan om het seksuele gedrag van de Papoea’s te bestuderen. In het programma zullen ook ver- ichillende foto’s worden getoond van het optreden van de Indonesische politie en het leger tegenover de Papoea’s, foto’s, die volgens de NCRV op zijn minst belastend zijn. De foto’s zullen worden gebruikt voor een boek, dat Win Sargent momenteel bezig is te schrijven en dat volgend jaar zal verschijnen. OM U ER STRAKS van te verze keren dat u een echte M. H.~creatie aan hebt, vindt u op iedereaankoop een broche met voomoemde initialen. Bent u evenwel van mening dat het zonder die broche al mooi genoeg is of bent u niet zo enthousiast, zelfs al is het maar bescheiden, voor reclame lopen, wat let u dan om dat versier seltje er eenvoudigweg af te halen. Nou ja, wacht u eerst maar eens rustig af! „letterlijk” te citeren. In zijn toelichting in het programmaboekje schrijft An driessen, dat het aantal fragmenten van het stuk veel groter is dan deze zes ci taten. Daarmede wordt naar een compo nist of een stijl verwezen. De stijl van Andriessens stuk is stijl loosheid, een „contradictio in terminis”, waaraan als consequentie niet te ont komen is. Louis Andriessen noemt zijn stuk zelf een „afspiegeling van de muzi kale werkelijkheid van deze tijd”. Ik hoop niet, dat Andriessen met deze onthulling zijn toehoorders een instruc tieve voorlichting heeft willen geven, want dit zou gelijk zijn aan het intrap pen van een reeds heel wijd geopende deur. Als grote muziekvrienden hebben zij, dank zij vele concerten veelvuldig geluisterd naar alle muziek, waar An driessen op zinspeelt, maar dan verant woord authentiek. Een vertekende con frontatie met meesterwerken of voor treffelijke filmmuziek en „beat” verlan gen zij waarlijk niet. Wel de echtheid, kregen verschillende modellen mou wen met een zadelinzet. Dit houdt in, dat de mouwen gedeeltelijk tot op de schouders doorlopen, waardoor het effect van een pasje wordt verkregen. Naadloos gebreide jumpers, die als een handschoen om de welgevormde tors passen, mocht ik ook voor bewonderen. AMSTERDAM. ’s Lands zeemaga zijn, naast de ingang van de IJtunnel in Amsterdam, helpt niet alleen het Neder lands Historisch Scheepvaartmuseum uit de nood, maar ook Jan Peet, die in Amsterdam een nautische boekhandel heeft. Zijn schilderachtige bedrijfje is tot dusver gevestigd in een pandje bij de hoek van de Spuistraat en de Paleis straat in het centrum. De Nederlandse Dagblad Unie, eigenares van het pand, heeft andere plannen met het gebouw. Het stuk was eerder in ons land te zien als „Baas boven baas” door toneelgroep Centrum en in een eenmalige opvoering door een Duitse groep. Lou Landré schrijft in het programmablaadje, dat hij beide voorstellingen heeft gezien, Adriaan ontdekte en „dat allemaal” heeft „gecombineerd, gestolen en vervormd”. Ook ik heb beide voorstellingen gezien en kan Landré’s kwalificaties van zijn eigen werk bevestigen. Waaraan ik toe wil voegen, dat de aangebrachte „vervor mingen” soms toch wel leuker en méér zelfgevonden waren dan Landré aan neemt. Hij zelf speelt de boer een stuk onhan diger en minder zelfverzekerd van zijn positie dan Wim van der Grijn bij Cen trum of de Duitse bullebak. En Adriaan, die groot gevoel heeft voor het effect van details, is als de knecht eigenlijk een hele slimme jongen, die af en toe zelfs iets olijks heeft, iets Goldoni-achtigs. Deze knecht geeft je de indruk dat hij in feite vrijwel alles veel beter kan dan zijn ti ranniserende baas. Maar omdat hij nu eenmaal de knecht is wint hij het niet. De baas blijft de baas, het onderste komt niet boven, ook al onderneemt de knecht enige besmuikte pogingen tot revolutie. De maatschappelijke functies van baas en knecht zijn verdeeld, ongeacht de ma nier waarop ze hun rol spelen. Een heel aanneemlijke opvatting van Handke’s stuk. Er zitten ook kostelijke liedjes bij zoals „O wat een schande, stuur ze naar de moordenaarskampen” en het door een buikorgeltje begeleide smartlap van Marie, die met een huzaar vrijt. Aan de andere kant: de uitgebreide verklaring van de nummers op de hoes is alleen voor ingewijden overbodig. UTRECHT. Historici uit de DDR krijgen voor het eerst zendtijd op het Nederlandse televisiescherm. Dat gebeurt zondag 25 maart in een extra program ma in het kader van de Teleac-cursus „Van revolutie tot koude oorlog”. Dit programma, dat om twee uur begint, is gewijd aan de Visie van de DDR op de positie van de beide Duitse staten gedu rende de koude oorlog. De twee Oostduitse deskundigen, prof, dr. Heinz Heitzer en dr. Habil Rolf Badstübner van de Humbold-Universi- teit in Oost-Berlijn, hebben van Teleac alle vrijheid gekregen om de uitzending geheel naar eigen visie samen te stellen. Teleac heeft in het script dat in Oost- Berlijn is gemaakt, geen woord gewij zigd. ook de echtheid van de klankentaai van Louis Andriessen zelf en die, althans niet vertroebeld, zeker van betekenis zou kunnen zijn. Hans Vonk en het orkest hebben aan de uitvoering van de Anachronic I, alle toegewijde aandacht besteed. Het hoogtepunt van de avond kwam na de pauze met de meesterlijke vertol king van het aangrijpende, van een ont roerende schoonheid vervulde en ook door emotionele uitdrukkingskracht ge kenmerkte Vioolconcert van Alban Berg door de violiste Vera Beths. Bij alle ver voering in haar voordracht getuigde haar technisch geperfectioneerde spel van een diep-peilende muzikaliteit, die doorzong in de bezielde klank van haar viool. Hans Vonk begeleidde de soliste bij zonder geïnspireerd en mede door de toewijding van het orkest kwam een uit nemende samenspel-eenheid tot stand. De avond, welke ingeleid was met de uitvoering van een Concerto grosso in d kleine terts van Pieter Hellendaal, werd besloten met een hier en daar overspan nen, maar over het algemeen toch sug gestieve vertolking van „La Valse”, het befaamde „poème choréographique” van Maurice Ravel. HAARLEM Gisteravond heeft de bekende pianist Alwin Bar een recital gegeven in het talenpracticum „Dreef- zigt” aan de Haarlemse Dreef. Er be stond voor dit concert vrij veel belang stelling, vooral van de zijde van jeug dige pianisten, die het zelf eens zover hopen te brengen, dat zij worden uitge nodigd om een eigen pianovoordracht te geven. Na een inleidend woord van de direc teur van het talenpracticum de heer R. Renaud begon Alwin Bar zijn recital met drie sonates van Scarlatti in C. in f. en in Bes. Het zeer snelle tempo dat de pianist in de eerste sonate poogde te realiseren kwam op de Pleyel-vleugel niet steeds tof zijn recht. In de minder snelle sonate in f. daarentegen konden wij de klank bewonderen van dit eer biedwaardige zeventig jaar oude instru ment. Een totaal verschillend geluid weer klonk in „Cantéyodjaya” van Olivier Messiaen een werk dat stamt uit de dertiger jaren toen de componist het ritme der Hindoemuziek bestudeerde. De subtiele ritmische verschillen zijn soms nauwelijks waarneembaar, maar toch slaagde de pianist erin de span ning in de voordracht gaande te houden. Met drie Préludes uit de tweede band van Debussy kwamen wij op bekender terrein. Bijzonder boeiend was de grote verscheidenheid in de kleurschakerin gen. De Barcarole in Fis van Chopin was een virtuoos sluitstuk voor de pauze. Het tweede gedeelte van dit recital werd geopend met twee Intermezzi en een Ballade van Brahms. Door de diepe bewogenheid die Alwin Bar hierin ten toon spreidde was ik geneigd aan te nemen dat deze werken van Brahms het hoogtepunt van de avond zouden zijn, maar de climax van de avond kwam met de Prélude, Choral et fugue van César Franck. In dit magistrale werk toonde Alwin Bar zijn uitzonderlijke pianistische begaafdheid. Het publiek was hem bijzonder dank baar en de heer Renaud beloofde ons dat de solist van deze avond in het komen de winterseizoen opnieuw zal worden uitgenodigd. In de gezellige koepelzaal van het talenpracticum „Dreefzigt” zul len van september 1973 tot en met maart 1974. zeven concerten gegeven worden en daarmee wordt het Haarlemse mu ziekleven verrijkt met een serie, die zeker algemene belangstelling zal trekken. AMSTERDAM. Afgezien van de voddenkoopman zijn de echte „sappelaars en scharrelaars’’, die tot ’s avonds laat toe luidkeels hun negotie aanprezen, vrijwel uit het stadsbeeld verdwenen. En daarmee tevens een brok romantiek. De Haarlemse Cobi („troubadour") Schreijer heeft dat ook zo gevoeld, want zij is aan HILVERSUM. KRO-medewer kers hebben donderdag 14 vertegenwoor digers voor het bestuur „nieuwe stijl” aangewezen. Zij vormen een derde van het totale bestuursbestand van 44 leden. De rest wordt gecompleteerd door de begunstigers (14 leden) en de rooms katholieke organisaties (15 leden), alsme de „vaste” voorzitter mr. H. W. van Doorn. Van de 317 stemgerechtigde KRO’ers gingen er 259 naar de stembus. Hun keus was: voor de radiodienst Gerard Hulshof, Fons Disch, en Dick de Vree, voor de televisiedienst Ad Langebent, Tineke Roeffen, Jan de Rijk en Frans Wijsen, voor de administratie Piet van Hest, Jos Higler en Heinz Joosten, voor de administratie van Studio Ludo Deriga en Willem van Swieten. Voor de overige diensten Kees van der Knaap en Her man Post. Het 14-tal is voor vijf jaar gekozen. MABICEZOLZONNESCWCTtAnL RDILUIKEN/LUXAPLCt JALOUZ1EBN Plaats Inzenden aan: Vera Beths: knappe voordracht WEL ZULT U UW geduld nog even op de proef moeten stellen, want wat ik u nu ga opsommen, is pas voor de komende herfst bestemd. Niettemin wel leuk om het nu alvast te weten en als het zover is die wetenschap uit het achterhoofd te voorschijn te laten komen. In de Les tricots M.H.-collectie Dat was nog in de tijd dat er een paraplu, werd gerepareerd, en glas, kris tal, porselein en een bak vol garnalen een stuiver kostte. Dat was nog aanzien lijk meer dan een „lekker harinkie uit de ton. Ik maak ze schoon en mevrouw trekt ze af”. En voor drie cent kreeg je „een pakkie gerookte sprot, die de tong uit je strot haalde”. En wat te denken van de „aarebeien, twalef cent een pond”, „notemuskaat, acht om een dup” „lekkere hete boontjes”, „levende ahaal”, „haring als zalm zo vet” en de Hagenees, die roept: „Turref, turref. Vrouwtjes kom eens kijken. Wat heeft die schipper een langeturf”. Oud-pikkenier Chris van Gellekom, die met onder meer Imca Marina, Paul Rollman en Piet Römer (verteller en zanger) aan de plaat meewerkte, zegt hierover: „Je most leven brengen in je handel. Je tong most je verkopen en als je kotsement goed was, verkocht je makkelijker voor een dubbeltje dan een leek voor acht cent”. Rauwe, vaak moeilijk verstaanbare klanken, die evenwel met de nodige in ventiviteit bij de man-in-de-straat van de tong rollen. Aardig voorbeeld is de krantenventer, die schreeuwt: „Koopt en leest de Amsterdamse Lantaren. Nou kan je lezen. De vrouw moet vrouw blijven, voor vijf cent”. Wat de kleuren betreft is er, behal ve zwart en verschillende tinten grijs, ook nog camel, steenrood, paars blauw, rose en blauwgroen. BIJZONDER FRAAI IS de combi natie van suède met ribbelbreisel. Smaakvolle voorbeelden hiervan wa ren de jumpers met suède voorpand waarvan rugpand, boord, col en mau wen met omgeslagen manchetten in ribbel waren gebreid. Kleuren en breisels kan men overi gens aanpassen aan het modieuze moment. Voor de avond zag ik schat tige twin-sets fet lurex in effen, maar ook ih jacquard gebreid. En HILVERSUM. De actualiteitenru briek „Hier en Nu” van de NCRV- televisie zendt zaterdagavond vanaf 22.35 uur via Nederland 1 een interview uit met de Amerikaanse Win Sargent, die enige tijd geleden in het nieuws kwam na haar huwelijk met de Papoea-hoofd- man Obanarok. Mevr. Sargent heeft tot dusver geen interviews toegestaan maar gezien de nog altijd bestaande banden tussen Nieuw-Guinea en Nederland heeft zij tegenover de NCRV-correspon- dent in Amerika een uitzondering ge maakt. mD’, 'i

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9